legering staat openbreking van de c.a.o. NIET toe Plannen in metaalsector nu geen sch ijn van kans Verdeeldheid in de K.A.B. Bewakers van Sachsenhausen en Oranienburg staan terecht oud-strij Politieke nozems slaan ruiten in bij weekblad Ovationeel applaus in V.N.-assemblée HAMMARSKJÖLD WENST NIET AF TE TREDEN Secretaris-generaal bukt niet voor Khroes jtsjevsaanvallen Koopt op tijd uw zekerheid VREES Y00R ONGEWENSTE LOONBEWEGING Ambassadeur smokkelt heroïne Een der verdachten sloeg mensen „zoals een dronken herder zijn schapen nog niet slaat' Dood door doping op Olymp. Spelen Dronken man stikt in steenoven V «dJ.1 Het weer DINSDAG 4 OKTOBER 1960 r ,3 ,o"r®e Soekarno bezoekt Nikita Kamerlid stelt vragen over verklaring van UNILEVER ONVAST WEER NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK DEN HAAG, 4 okt. De re gering is tot de conclusie geko men, dat tussentijdse herzienin gen van collectieve arbeidsover eenkomsten in de huidige econo mische omstandigheden en de voor 1961 te voorziene ontwik keling niet verenigbaar zijn met de centrale doelstellingen van het regeringsbeleid. Dit heeft de regering meegedeeld in een brief aan de Stichting van de Arbeid, Waarin zij antwoordt op de brief, die de stichting haar vorige week heeft gezonden over het loon- beleid. PRIJZENKWEST1E BEZITSVORMING Voor 4 min dollar Guatemalaanse functionaris in New York aangehouden Dode en twee gewonden bij aanrijding Politie bevestigt: Deense wielrenner had geen zonnesteek -'V...,: -V' «Th "HIS p O - - i. 'p p NEW YORK, 4 okt. (AFP, Reuter, UPI). Zelden is een spreker in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties zo'n ovationeel applaus gebracht als gisteren de secretaris-gene raal van de volkerenorganisatie, de Zweed Dag Hammarskjöld, ten deel viel. Hij had het woord gevraagd om te antwoorden op een rede van Nikita Khroesjtsjev diens derde in enkele dagen tijds waarin de Sovjet-premier zijn tot dusver felste aanval op Hammarskjöld had gedaan. Khroesjtsjev had gezegd, dat de secretaris-generaal zich altijd vooringenomen had getoond te gen de communistische landen en dat hij ,,de zaakjes van de kolonialisten" had opgeknapt. „Wanneer hij zelf niet de moed kan opbrengen", aldus Khroesj tsjev, „om op, laten we zeggen, elegante wijze af te treden, zul len wij uit de hieruit voort vloeiende situatie de noodzake lijke conclusies trekken". Onder luide toejuichingen van de meer derheid in de Assemblée Khroesjtsjev en zijn satellieten gaven weer een van hun vuist concerten ten beste antwoordde Hammarskjöld hierop, dat hij als secretaris-generaal zal aan blijven tot zijn ambtstermijn is verstreken, tenzij de leden van de V.N. anders bepalen. Hammar- skjölds ambtstermijn loopt tot het voorjaar van 1963. De secre taris-generaal antwoordde zo kalm en zo overtuigend op de Russische aanval, dat zelfs de delegatie van Ghana, die anders de communisten nog wel eens wil behagen, deelnam aan het applaus. Planta-debat Meer wind Het weer in Europa HET NIEUWE DAGBLAD Als haar overwegingen, die tot dit standpunt hebben geleid, geeft de. rege ring o.a.; de vrees dat door tussentijdse herzieningen een ongewenste schoksge wijze loonontwikkeling optreedt. Er zou een toonbeweging kunnen ontstaan, die "et loon- en prijsbeleid aantast. Er is, mede in beschouwing nemend de te ver wachten arbeidstijdverkorting, geen ruimte aanwezig voor een extra loon ontwikkeling als gevolg van tussentijdse herzieningen, aldus de regering in haar brief, waarin tot slot de aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid van activi teiten per "onderneming, die ten doel hebben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepre mieerde spaarregelingen. Het bovenvermelde schrijven van oe regering duidt erop, zo tekent on ze Haagse redactie aan, dat de rr. aaisector met zjjn plannen voor een rifuwe C.A.O. bij het College van Kpksbemiddelaars geen schijn van kans zal maken. De brief van de re gering betekent echter niet het einde van het loongesprek in de metaalsec tor. Het is te verwachten, dat de vak- raad voor de metaalindustrie bij ge bleken overeenstemming in de diver se organisaties van werkgevers en werknemers aan welke overeen stemming weinig twijfel hoeft te be staan z\jn voorstellen bij het colle ge van rijksbemiddelaars zal indie nen. Het college zal dan het advies van de Stichting van de Arbeid moe ten inwinnen. Het is mogelijk dat de stichting spoedig met dit advies ge- i'eed is. In dat geval zal het wel een afwijzend advies worden. Deze- kans doet zich voor wanneer de voorstan ders van het bekende meerderheids standpunt in de stichting menen, dat het standpunt van de regering met het hunne te verenigen is. Men hoort echter wel de mening verkondigen, dat deze standpunten elkaar niet dekken, aangezien het meerderheids standpunt meer mogelijkheden zou bieden dan de regering nu aan de metaalsector wil laten. Dat in de K.A.B., voortrekker van het meerderheidsstandpunt in de stich ting, verdeeldheid bestaat over hetgeen in de metaalsector moet gebeuren, bleek gisteren uit een bericht in ,,De Volkskrant". Blijkens dat bericht meent een deel van het verbondsbestuur dat de regering, op grond van schadelijke sociaal-economische gevolgen, een loonsverhoging in de metaalsector niet zal kunnen aanvaarden. De heer Mid delhuis behoort zonder twijfel tot deze groep. Een ander deel van het verbonds bestuur van de K.A.B. meent echter, dat een sterke regering aan de metaal sector rechtvaardigheidshalve iets kan toestaan, wat zij aan andere sectoren, wederom rechtvaardigheidshalve, zou kunnen onthouden. Of dit verdeelde standpunt van de K.A.B. in de Stichting va i de Arbeid tot uiting zou komen is echter de vraag. In de brief van de regering aan de stichting wordt niet gesproken over de prijzenkwestie. Dit is verklaarbaar, aan gezien het schrjjven zich beperkt tot de vraag of het openbreken van het me taalcontract onder de huidige omstan digheden aanvaardbaar is. Het gaat dus niet over de nog niet ingediende voor stellen tot wijziging van de C.A.O. In de brief van de Stichting van de Ar beid aan de regering werd echter wel over prijzen gesproken, waar met klem gewezen werd op de mogelijkheid om de aanwezige ruimte in de metaalsec tor via prijsverlagingen tot uiting te la ten komen. Naar verluidt zou minister De Pous ten aanzien van de prijzen in de metaalsector met aanvalsplannen rondlopen. De prijzenkwestie speelt in de metaal sector, met zijn grote gevarieerdheid naar bedrijfssoorten en bedrijfsgroot- ten, een belangrijke rol. Van diverse ca tegorieën van bedrijven is bekend, dat zij menen een loonsverhoging zoals de vakraad ontworpen heeft, niet te kun nen verwerken zonder prijsverhoging. In andere sectoren zou een prijsverla ging, naar velen menen, niet tot de bedrijfseconomische onmogelijkheden be horen. Een woordvoerder van de werk gevers in de metaalsector heeft onlangs tijdens een persconferentie echter doen weten, dat van hun zijde op dit gebied geen initiatieven zullen uitgaan. De vraag is nu dus of op dit gebied, voor al na de duidelijke uitspraak van de Stichting van de Arbeid, van de reger ring initiatieven te verwachten zijn. Een andere vraag is of dergelijke initiatieven, behalve door de werkge vers, door de werknemers in alle op zichten op prijs zullen worden gesteld. Opmerkelijk in dat verband is een re devoering, welke de voorzitter van de K.A.B. zondag in Breda gehouden heeft. Blijkens een verslag in „De Volks krant" heeft hij bi) die gelegenheid slechts gesproken over de gevaren van prijsverhoging; niet, zoals men na het meerderheidsstandpunt in de Stichting van de Arbeid verwachten zou, over de noodzaak tot prijsverlaging. De heer Middelhuis concentreerde zich in zijn toespraak vooral op de mogelijkheden tot winstdeling per onderneming en op het verwezenlijken van het recht van de arbeider op een aandeel in de uit gekeerde en niet' uitgekeerde winst. Even opmerkelijk is, dat de neutrale boerenorganisatie, het K.N.L.C., even eens in de S.E.It. vertegenwoordigd, in een publikatie zfin voorkeur heeft uit gesproken voor prijsverlagingen boven winstdelingssysternen en spaarregelin gen. Het is dus niet geheel uitgesloten, dat de loondiscussies rond de metaal van invloed zouden kunnen zijn op de kwestie van het doen van een keuze tussen prijsverlagingen en verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals met name de bezitsvormende maatregelen. (Zie voor de tekst van de regeringsbrief elders in dit blad) NEW YORK, 4 okt. (U.P.I.) De ambassadeur van Guatemala in België, Mauricio Rosal, en drie andere perso nen zijn gisteren in New York gearres teerd in verband met het smokkelen van heroïne ter waarde van vier mil joen dollar. Ambassadeur Rosal verte genwoordigt zijn land ook in Nederland. Een van de andere arrestanten, Etien- ne Tarditi uit Parijs, was zaterdag met een deel van de smokkelwaar op het vliegveld Idlewild aangekomen. Zon dag volgde ambassadeur Rosal met de rest. Maandagmorgen vroeg namen Ro sal en Tarditi contact op met de beide andere arrestanten, twee inwoners van New York. Op dat moment sloeg de federale recherche toe. In de taxi, waar het rendez-vous van de smokkelaars plaats had, werden drie grote handkof fers met heroïne aangetroffen en 'n be drag in contanten van 68.000 dollar. De zaak komt 17 oktober voor de rechter commissaris. APELDOORN, 4 okt. In Klaren- beek is gisteravond de 49-jarige café houder C. Pohlmann aangereden door ccn motorfiets en verongelukt. Twee brandweerlieden die met de motor op weg waren om een brandende hooimijt te gaan blussen, werden gewond. DUSSELDORF, 4 okt. (UPI) Het proces tegen de drie SS-bewakers van de Duitse concentratiekampen Sach senhausen en Oranienburg is gisteren zijn derde week ingegaan. Terecht staan August Höhn, Otto Böhm en Horst Hempel. Een uit Luxemburg ge komen getuige, do 67-jarige Peter Hof- mann, verklaarde, dat Höhn aan een andere kampfunktionaris - (1e man heet Erdmann en is tegenwoordig bij de politie werkzaam - eens gezegd heeft: „Voor wat we hier hebben gedaan zullen we later met onze koppen moeten betalen, maar ik neem alle verantwoordelijkheid op me." Op een „evacueringsmars" van uit geputte gevangenen is Otto Böhm als ROME, 4 okt. Het hardnekkige gerucht, dat de Deense wielrenner Knut Jensen, die tijdens (le Olympische wegwedstrijd van zijn fiets viel, niet aan (le gevolgen van een zonnesteek overleed, maar werd vergiftigd, is be vestigd. Uit. het, rapport van de plaatselijke politie van Acilia, bestemd voor de of ficier van justitie, die belast is met het onderzoek naar de omstandighe den, waaronder de Deense coureur over leed, blijkt duidelijk dat Jensen stierf ten gevolge van een vergiftiging, te wij ten aan het innemen van een grote do sis stimulerende middelen. De uitwer king van de doping was fataal, omdat de coureur onverwacht grote inspan ningen tijdens de wedstrijd moest le veren. De conclusies in het politierapport zjjn gebaseerd op de resultaten van een lijkschouwing, die op het stoffelijk overschot van de jonge coureur is ver richt. RIJSEN, 4 okt. De 56-jarige Rü- senaar H. K., die zondagavond in staat van dronkenschap verkeerde, werd door iemand wiens identiteit niet vast staat, naar een steenfabriek aan de Enterstraat gebracht. Dit zou zijn geschied omdat K. gezien de toestand waarin hü verkeerde niet naar huis durfde gaan. Toen de man ontdekte dat de buitenoven van de fabriek niet verwarmd was is hij waarschijnlijk in de buitenomloop van de ringoven gaan dwalen. Daar heeft hij zich op een zeil ter ruste gelegd. Hoogstwaarschijnlijk door zuurstofgebrek is hij gestikt. Per soneel van de fabriek trof de man gis teren levenloos in de ringoven aan. een wilde te keer gegaan, zo verklaar de Hofmann. „Hij sloeg de mensen zoals een dronken herder zijn schapen nog niet slaat." Hofmann heeft enige tijd bp ^de kampadministratie gewerkt. Hij heeft daardoor kunnen constateren, inA \nnr^e nacht van 1 op 2- februari 1944 125 gevangenen om het leven zijn gekomen. Höhn had gezegd, dat er „maar tachtig" gevangenen dood wa ren gegaan. Een andere Luxemburgse getuige, een 39-jarig soldaat, had Höhn met zijn vuisten op voor het ziekenbarakje in de rij staande gevangenen zien inslaan. „Lanterfanters, W zal jullie meteen genezen", had hp gebruld. In de nac'it van 1 op 2 februari 1944 had deze -getuige negentien Luxemburgers als mede een aantal Britten, Tsjechen en Duitsers, geketend naar de executie- plaats zien leiden. Later hoorde hij schoten en de volgende dag had hij gebroken ruiten en bebloede stenen ge zien, voor hem een bewijs van wat et- die nacht gebeurd was. Höhn hield vol, dat er „slechts tachtig" gevange nen die nacht gedood waren. Waarop de president van de rechtbank, dr. G. Nake, opmerkte, dat het relatief van weinig belang was of er in een nacht 125 dan wel 80 mensen vermoord wa ren. De drie voormalige bewakers is ten laste geiegd, dat, in Sachsenhausen en Oranienburg op orders van de Gestapo in 1945 meer dan tweedui zend gevangenen door mishandeling, vergassing of neerschieten om hét I-ven zijn gebracht. Hempel wordt bovendien ten laste gelegd, dat hij Russische gevangenen „geselec teerd" heeft, wetende dat de door hem aangewezen krijgsgevangenen Russen, naar de gaskamers zouden gaan. ""•«TTt T' (Van onze Partjse correspondent) PARlJs, 4 oktober Gehoor gevend aan een oproep van negen der in Frank rijk bestaande verenigingen van oud strijders, waaronder „Rhin et Danube' van generaal Guillaume en „Forces Francaises de Liberation" van gene- raal Larminat, hebben gisteravond en kele duizenden oudstrijders tussen ze ven en acht uur gedefileerd °4"er de Champs Elysées naar de Are de Triom phe Het was een manifestatie, die een antwoord beoogde te 'rito op °Pr°?" nen tot militaire insubordinatie, die de laatste tijd vooral van de linkerzijde in Frankrijk zijn uitgegaan. Enkele hon derden jongeren, waaronder opgescho ten knapen, die zoals wij zagen zich gingen gedragen als politieke nozems, hadden zich bij (1e betoging aangeslo ten. Het uitgegeven consigne had ge- Bij hat graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe werd de Marseillaise gezongen. Men ziet o.a. maarschalk Juin (met hoed in de hand) en de weduwen van de beide Franse maarschalken de Lattre de Tassigny en Leclerc (rechts). Jongelieden, die zich bij de betogingen aansloten, droegen spandoeken met de leuze „Algérie Frangaise". Soekarno heeft een bezoek gebracht aan New York. Beide heren schijnen heel Khroesjtsjev in de Sovjet ambassade te goed met elkaar overweg te kunnen. Hammarskjöld zei letterlijk: „Ik zal mjjn ambtstermijn uitdienen als dienaar van de organisatie in het belang van al die andere landen, zo lang z.jj dat wen sen." Het woord „zjj" sprak hij met na druk uit. „Er is niet zoveel moed voor nodig," aldus de secretaris-generaal, „om af te treden, ais een grote mogendheid dat wil. Het is wat anders om die wil te weerstaan. Zoals aan alle leden van de Assemblée welbekend is, he-b ik dat bij vele gelegenheden en in vele richtingen gedaan. Als het de wens is van de lan den, die in de organisatie hun beste be scherming in de huidige wereld zien. cal ik het nu weer doen." Hammarskjöld zei, dat hij door nu af te treden de. or ganisatie aan haar lot zou overlaten. „Ik heb het recht niet dat te doen, omdat ik een plicht heb te vervullen jegens al die leden, voor wie de orga nisatie van beslissende betekenis is. Het is niet de Sovjet-Unie. of een andere grote mogendheid, die de V.N. voor hun bescherming nodig hebben, maar al die andere landen. Het is in de eerste piaats hun organisatie en ik geloof in de wijs heid, waarmee zij haar zullen gebrui ken en leiden." Khroesjtsjev zei in zijn derde rede tot de Assemblée, „om misverstande.n te voorkomen", dat hij Hammarskjöld niet vertrouwt en niet kan vertrouwen. „Iemand, die de meest elementaire rechtsbegrippen in de wind heeft ge slagen, behoort niet een belangrijke func tie als die van secretaris-generaal van de V.N. te bezetten." De suggestie, dat iemand anders misschien wel het ver trouwen van de Sovjet-regering zou kun nen verwerven, wees Khroesjtsjev van de hand. De drie groepen in de we reld de „kapitalistische landen, de „so cialistische landen" en de „neutrale lan den", moeten ieder op voet van gelijk heid in het secretariaat-generaal zijn vertegenwoordigd, aldus de Sovjet-pre mier. (Vervolg zie elders in dit blad) luid, dat de betoging moest verlopen „in stilte en ingetogenheid", maar al spoedig was de lucht vervuld van kre ten als „Algérie Frangaise", „Fusilleert de moordenaars" en „Bevrijdt Lagail- larde". Wie er „aan de galg" gewenst werden, was minder goed te verstaan. Het kwam tot enkele incidenten. Het ernstigste was, dat van de '-antoorruim- ten van het weekblad „L'Express" de ruiten werden ingegooid. Verzekering dekt de schade. Van de zpde van het publiek leek ons de belangstelling minder dan matig en kele duizenden op de trottoirs ter hoog te van de Are de Triomphe. De beto gers kregen het publiek bovendien me rendeels niet mee. De politie liet na het défilé op de Champs Elysées een groep betogers oprukken in de richting van het ministerie van binnenlandse zaken, maar rond het presidents-paleis was het terrein „streng verboden". Indien de initiatiefnemers verwacht hadden, dat deze betoging „een gebeur tenis" zou gaan worden in de geschie denis van de Algerijnse affaire, zjjn bedrogen uitgekomen. Er zij nog by vermeld, dat o.a. de numeriek sterk ste Franse „Unie van Oudstrjjders" (voornamelijk de oudgedienden van 1914-1918) niet aan de betoging heeft deelgenomen; wat voor de hand ligt: zij is voorstandster van een hervatting dér onderhandelingen. Maar ook de Bond van Oudstrijders der Franse Unie had zich niet bij de betoging willen aansluiten. Voorzitter van deze bond is generaal Salan, aan wie, zoals men zich zal herinneren, onlangs de terugkeer naar Algerije reeds is ontzegd. De ge neraal had laten weten, dat hü en zijn bond alle begrip hebben voor het ini tiatief van de bevriende bonden, maar het zou tot provocaties kunnen leiden en hij en zijn bond wensten daarvoor niet verantwoordelijk te kunnen worden gesteld. DEN HAAG, 4 okt. Het Tweede- Kamerlid Beernink (CHU) heeft aan de minister »van Sociale Zaken en Volks gezondheid schriftelijk gevraagd of de bewindsman kennis heeft genomen van de inhoud van het communiqué van de raad van bestuur van Unilever N.V. waarin wordt gesteld, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ter gelegenheid van het zg. Planta- debat m de Tweede Kamer mededelin gen heeft gedaan, die een onjuiste voorstelling van zaken geven. Het Kamerlid wil weten of de raad van bestuur, zoals in dit communiqué in het vooruitzicht is gesteld, hieromtrent reeds een brief aan de bewindsman heeft gezonden en of de minister bereid is te zijner tijd deze brief en zijn ant woord daarop aan de openbaarheid prijs te geven? Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wmd uit zuidelijke richtingen. Iets minder zacht. Zon: 6.47-18.09. Maan: 18.42-7.08. DE BILT, 4 okt. Flinke dalingen van de luchtdruk ten noordwesten van Spanje kondigden vanochtend een nieuwe aktieve oceaandepressie aan, die morgen boven de Britse eilanden zal aankomen. Het front van deze de pressie kan ons land voorbijtrekken; het onvaste weer duurt echter voort! waarbij de wind zal gaan toenemen uit zuidelijke richtingen. Daarbij wordt het iets minder zacht. Station Weer Den HeJdei Vpenburg Vlissingen Ëelde De BUt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm üsJo Kopennagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parhs Beritm Frankfort München Ztirich Innsbruck Rome Madrid regen regen regen regen regen regen regen regen regen geh. bew. regen zw. bew. regen regen zw bew. regen zw. bew. zw. bew. mist mist zw. bew. half bew. licht tvrw. max. mm temp temp gisteren 18 14 13 17 18 18 19 19 18 13 11 12 19 19 18 17 16 14 18 17 20 21 29 13 14 13 14 14 14 14 7 8 12 13 14 14 12 14 9 10 7 10 9 14 9 atgei 24 uur 8 5 8 2 3 0.6 1 3 0.1 1 0.1 0 4 5 2 9 0 0 0 0.5 0 0 0 (Advertentie) Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1