K.V.P.-fractie is TEGEN een reconstructie van het kabinet AR-fractieleider vraagt om meer prijsverlagingen Bijna gehele leger loopt met deugdelijke helmen lekker en gezond NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE Pers-zakenman zestig jaar I POLITIEK DEBAT IN TWEEDE KAMER Welke koers met Nieuw-Guinea BURGER GEEFT REGERING ADVIES HEEN TE GAAN Zware straffen voor vogeldieven Persbreidel in Indonesië N.S. snoert diesel-locs de mond W. H. van Baarle ABASE Klederdrachten op postzegels Regen overstroomt ZIERIKZEE DOUWE Een jaar cel voor gemeentesecre t ari s WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 PAGINA 5 MOEILIJKE POSITIE ONGELUKKIGE UITLATING kalmeert zonder slaap te verwekken Begrotingsdebat in Eerste Kamer 13 dec. FORSE STAP ACHTERUIT MEER DOEN VOOR SPIJT OPTANTEN Hij stelde de wet op de kinder bijslag en de mammoetwet bo venaan op het program van de regering en van zijn fractie. Zaken doen op de 78e VERKOOP TOEGESTAAN NOVITEITENCENTRUM Uniek in Europa Buitengewoon VERLOF voor beroepsmilitairen Nu ook voor minderjarigen UW NE DER LA NI, In handige plastic tabakszak In Rotterdam Twee jongens op de fiets bij ongeluk gedood Vijf maanden bewus teloos na ongeval Uitlaatdempers en schuimplastic be strijden hel lawaai 19 cent per rol (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 okt. Mr. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A., zette Kisteren de algemene politieke besehou- "tvingen in de Tweede Kamer in. Hi.i Vroeg het kabinet een eind te maken aan de bestaande politieke onzekerheid i.a. mede. te delen wat er gaat ge beuren nu de Eerste Kamer het toto- nntwerp heeft verworpen. Hij verweet de regering dat in feite alleen maar belastingen verhoogt en netto niets ver jaagt. Het enige waartoe nu is besloten is een verlaging op termijn onder be paalde voorwaarden. Hij noemde deze Verlaging een surrogaat-loonronde, om dat „minimumlijders" en ouden van dagen, die immers geen belasting be talen, er niet van profiteren. Ook de subsidieregeling inzake de woningbouw acht hij een lastenverzwaring. Huren Van de niuewe woningen stijgen reeds. Hij vroeg om handhaving van de oude bijdragen. De vrjje loonpolitiek noemde mr. Bur- Rer dirigistischer dan ooit. Zal het volk de richtlijnen aanvaarde.n wanneer de vegering die zelf niet naleeft? Hij kon hiet inzien dat geen algemene loonronde Van ,'ijf a zes procent mogelijk zou zijn. Wat Nieuw-Guinea betreft was zijn conclusie: het kabinet is door de knieën gegaan. Het wordt alleen niet toegege ven. Hij noemde dit een nieuw bewijs dat het kabinet een spel van schijn en Wezen opvoert. Mr. Burger vond de bouding van het kabinet klein en on waarachtig. omdat men niet verder bomt dan de bewering, dat het zonder socialisten ook wel gaat. Hij gaf het kabinet het advies heen te gaan. Dr. Bruins Slot (A.R.) wees op het verschil tussen vrije loonvorming en het huidige systeem van gedifferenti eerde loonvorming. Bij dit laatste gaat het om een gebonden loonvor ming, waarin bewust differentiatie wordt gebracht. Dit laatste moet wor den voortgezet. Dr. Bruins Slot was van het succes tot dusverre overtuigd, omdat men zelfs in een hoogconjunc tuur de prijzen in de hand heeft kun nen houden en bovendien nog een flinke loonsverhoging geven. .Hij vond echter dat de arbeidersorga- h'saties door de bedekte of openlijke toezeggingen van de werkgevers van 'oon- verhogingen in een moeilijke posi- ï.'o, z'jn gekomen. Waarom verrast het ''dfijfsleven ons niet met wat meer P-Us verlagingen? beisuU^hins Slot vi&s het eens met de bouw 8 van de regering inzake de vroee de Coentunnel, maar hij bevrerii -Amsterdam nu met een on-, blm-o„ g-ende IJ-oeververbinding moet dat ri Z1'ten. H\j vindt het noodzakelijk ïm/o 7,9, regering nogmaals een duide- A geelt inzake de Nieuw t-iiunea-politiek, na hetgeen prof. De Quay op de bekende cocktailparty 'heeft gezegd. Er is volgens hem een gevoel van onzekerheid. Is er sprake van een wijziging in het regeringsbeleid? Dr Tiianus (CH) zei dat het kabi- ne. 'in het volk gunstig wordt beoor deeld Over de toto is echter nog veel onrust. De CH-fractie heeft destijds voor het compromis ge-stemd. Het kabi net en de minister van Justitie staan thans door het afstemmen in de Eerste Kamer voor een moeilijke beslissing. De bewindsman zal met tact de be staande wet zover moeten toepassen als Juridisch toelaatbaar is. De heer Tila- hus gaf de Eerste Kamer de raad ®en spaarzaam gebruik .te mak&n van het recht om wetsontwerpen te verwer pen. Deze Kamer moet haar correctief karakter niet uit het oog verliezen. Hij acht de goede bedoelingen bij het benden van de „Karei Doorman" aan wezig. De publikatie noemde hij echter "iet gelukkig. Nu heeft Nederland een soortgelijke belediging ondervonden als destijds generaal Eisenhower is aange daan. Hij vond de uitlatingen van prof- He Quay over internationalisatie in het Nieuw Guinea-beleid ongelukkig, alleen "1 door de onrust die erdoor is ontstaan. Tegenover he.t voorstel van minis- ter Zijlstra om belastingverlaging op termijn toe te staan, staat de heer Tiianus zeer aarzelend. Hij is van mening dat cjit ip strijd zou zijn met (Advertentie) Den HAAG, 4 okt. De voorzitter Van de Eerste Kamer, de heer Jonk man heeft vanmiddag in de vergade- ï'ng van de kaxner medegedeeld, dat 5®ar hp zich voorstelt de Eerste Kamer d® algemene politieke beschouwingen december en dé algemene f jnan- ?'éle beschouwingen 20 december zal k°üden. De eerstvolgende vergadering Jhh de Eerste Kamer zal op dinsdag oktober worden gehouden. de grondwet. Prof. Oud (V.V.D.) was van oordeel dat hierbij staatsrechtelijke vragen geen enkele rol spelen. Het gaat slechts om de datum waarop het nieuwe tarief wordt ingevoerd. Er zijn tal van voorbeelden van belastingwet ten te vinden, die zo zijn aanvaard. Hij bepleitte de mogelijkheid van een autonome beslissing door de gemeente Amsterdam inzake de IJtunnel. Deze zaak moet niet alleen dour Verkeer en Waterstaat worden bezien. Hij dacht aan een coördinatie van de beide tunnel plannen. Het optrede.n van prof. De Quay in verband met Nieuw-Guinea hraeht prof. Oud tot de opmerking, dat de minister president zich vermoedelijk iets te ge makkelijk heeft laten gaan. Dat kan de beste overkomen. Mocht hij inder daad persoonlijk iets hebben willen be- van binnen uit, waarover wel eens is gesproken. De heer Bogaers (K.V.P.) heeft als laatste spreker in het debat, zich een fel tegenstander verklaard van herzie ning van de C.A.O.'s als een noodzake lijk gevolg van de gedifferentieerde 'loonvorming. Hij zei dat dit een ver keerde conclusie is, die erop zou neer komen dat de loon- en prijsspiraal weer in gang wordt gezet. Dit zou een forse stap achteruit betekenen bij het sche.p- pen van meer welvaart en meer werk gelegenheid voor onze groeiende bevol king. Vooral voor de economisch zwak keren zou dit fataal worden. Hij stond bij het opvoeren van de arbeidsvoorwaarden de minst explosie ve maatregel véor, waarbij vooral de bezitsvorming zal worden gestimuleerd. Men spreekt dan van „secundaire ar beidsvoorwaarden", maar het gaat om primaire voorwaarden in de maatschap pelijke sfeer, aldus de katholieke woord voerder. Hij gaf de vakraadkringen de raad een en ander nog eens ernstig te over wegen. „Het gaat erom wat er achter de eisen van de metaal verscholen is", zo merkte hij op. weren, dat niet klopt met de politiek van het kabinet, dan zou dit zeer e-rnstig zijn. Pl'j waarschuwde de Eerste Kamer, dat zij het buitengewoon moeilijk maakt indien zij, zoals bij het verwerpen van de toto, een toestand schept die het beleid, dat de Tweede Kamer heeft aan vaard, onmogelijk maakt. De Eerste Kamer is destijds als een bolwerk voor de Kroon in het leven geroepen. Deze betekenis is geheel verdwenen toe.n in 1848 de parlementaire democratie tot stand kwam. Thorbecke heeft toen al gezegd, dat we van de Eerste Kamer alleen maar last konden krijgen. In dat jaar werd het kabinet, dat verantwoor delijkheid ging dragen, het bolwerk. Daarom past de Eerste Kamer in de vroegere betekenis niet meer in de ver houdingen van deze tijd. De Eerste Ka mer moet zich dan ook onthouden van verwerpingen wanneer dit zaken be treft, die de verhouding tussen Tweede Kamer en kabinet raken. De politieke problemen worden op die manier on eindig veel moeilijker. De Eerste Ka mer tast dan het constitutioneel bestel in de grond aan en zij is bezig zichzelf tot een probleem te maken. Voor de oplossing met de toto wil prof. Oud de. minister adviseren vast te houden aan de oplossing die met de Tweede Kamer is bereikt. Prof. Romme (K.V.P.) zei in het beleid van het kabinet vele bewijzen te zien, dat men voortgang maakt met de grote lijnen die destijds zijn aangege ven. Hij noemde in dit verband de be zitsvorming, het garantieprijsbeleid in de landbouw, de voorstellen tot verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting, waaruit het ehristelijk-sociale ka rakter van dit kabinet blijkt. De ge dachte om de beslissing over het tijd stip van de belastingverlaging te dele geren, kon echter zijn instemming niet wegdragen. Het parlement moet over het tijdstip eveneens beslissen. Hij gaf uiting aai» zijn vrees, dat de ontwikke ling van het beleid inzake de-spijtoptan ten in de praktijk te schriel zal wor den. Het kan alleen maar goed zijn wanneer het nog vrijgeviger wordt. Men kan zich beter daarin eens vergissen dan bij een afwijzing. De katholieke fractieleider was zeer gereserveerd met betrekking tot het voornemen om thans het contingent van 37.500 woningwetwoningen met 5.000 te verlagen, nu de tioogte van de nieuwe huren nog onbekend is. Bij de kwestie van de politiek van decentralisatie, die de. regering heeft aanvaard, besprak hij ook de IJtunnelkwestie. Met klem stond hij erop, dat Amsterdam de gelegenheid zal krijgen om zelf te kunnen kiezen in het belang van de stad, nu het ge meentebestuur de IJtunnel in een eigen investeringsplan wil inpassen. Prof. Romme verdedigde een onge- v' zigde voortzetting van het Nieuw Guinea-beleid. Wij moeten ons verzet ten te-gen een opzijschuiven van onze plicht om juist het kleine Papoeavolk zijn recht van zelfbeschikking te laten uitoefenen. Door volmaakt holle woor den als imperialisme en kolonialisme kunnen wij ons niet opzij laten schui ven. Wel echter moeten wij dan ook geloven in die politiek en niet ergens nog maar een duimbreed ruimte ia- ten voor de gedachte van eigen belang en er maar zo spoedig mogelijk tus senuit te willen knijpen. Prof. Rom me was het ermee eens dat wij de opgave niet Uit eigen kracht kunnen volbrengen. Wat de verwerping van de toto in de Eerste Kamer betreft, zei hij, dat hij de liberale fractie daar niet kon be grijpen. Hij gaf minister Beerman de raad niet nog eens een poging te onder nemen om de toto wettelijk te regelen. Dat zou „staatkundig knoeiwerk" wor den. De minister kan ook geen afwach tende. houding aannemen. Hij zal ofwel de Loterij wet moeten benutten, ofwel deze moeten wijzigen op het punt van de uitkeringen (art. 3). Prof. Romme noemde de taktiek van het socialistische Kamerlid Van Lier, om in het vage weg maar een aantal figuren in het kabinet als onbekwaam te .jaan afschilderen, het „glibberig maken van het terrein". De K.V.P. zat deze leden van het kabinet dan juist steeds verdedigen. Ook is de fractie tegen een reconstructie van het kabinet Advertentie frames V fteurs van de Dameskroniek t/m 7 okt. Houtrust - Den Haag Geopend 1317 en 1923 uur Intrée 1.25 (alles inbegrepen). Interessant voor de man, gezellig voor de vrouw. MAASTRICHT, 4 okt. De recht bank heeft vandaag een 27-jarige los arbeider en een 36-jarige bouwvak arbeider, beiden uit Maastricht, con form de eis veroordeeld tot tweeën half jaar gevangenisstraf. In dit jaren 1958, 1959 en I960 hadden zij uit tal van volières in Maastricht vogels gestolen en verkocht, tot een waarde van enkele duizenden guldens. Boven dien waren nog vele vogels ontsnapt, doordat zij de kooien hadden openge laten. Een 46-jarige bouwvakarbeider uit Hoensbroek hoorde zich conform de eis veroordelen tot twee jaar gevan genisstraf wegens diefstallen en we gens oplichting van oude mensen, wie hij boekjes met vakantiezegels en ren- tekaarten afhandig wist te maken on der het voorwendsel ze te moeten controleren. ZIERIKZEE, 4 okt. Tijdens een hevige regenbui, die zich vanavond tussen zeven en acht uur hoven Zierik- zee ontlastte, zijn verschillende delen van de stad ondergelopen. In een uur tijd viel 20,7 mm water. In de Molen straat stond het water, dat door de riolering niet kon worden weggewerkt, op sommige plaatsen ongeveer tien centimeter in de huizen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 oktober „Het is alleszins billijk, dat ook de minderja rige ongehuwde beroepsmilitair, die buiten Nederland dient, in geval van levensgevaar van een der ouders op rijkskosten naar het vaderland kan te rugkeren". Aldus merkt de minister van Defensie, ir. S. H. Visser op iu antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Schouwenaar (P.v.d.A.) Volgens cfe geldende voorschriften kan alleen de meerderjarige ongehuw de dienstplichtige militair, die buiten het vaderlapd dient voor rekening van het rijk reizen als ee-n van zijn ouders in levensgevaar verkeert. Ook buiten het vaderland dienende gehuwde mili tairen, beroeps of dienstplichtig, kun nen in geval van levensgevaar van vrouw of kind aanspraak maken op vergoeding van de reiskosten door het rijk. Voor degenen, die vrijwillig bp de zeemacht dienen bestond een dergelijke faciliteit nog niet. Geheel overeenkom stig de geldende voorschriften dus moest de minderjarige beröepsschepe- ling van de Koninklijke Marine die in verband met de ernstige ziekte van zijn vader uit Nederlands Nieuw-Guinea naar Nederland moest terugkeren, zijn reiskosten zelf betalen. Ef- is nu ech ter een aanvulling vastgesteld voor de bestaande voorschriften, die het mo gelijk zal maken, dat ook deze categorie van militairen voor rekening van het rijk zullen kunnen reizen. Van 14 november tot en met 13 januari 1961 zullen op alle postinrichtingen de Kinderzegels 1960 verkrijgbaar zijn. De zegels zijn ontworpen door mej. Jeanne Bieruma Oosting. Zij tonen kinderen in de schilderachtige klederdrachten van een vijftal plaatsen in het IJsselmeergebied. DJAKARTA, 5 okt. (Reuter) De In donesische regering is van plan het verstrekken van publikatievergunningen aan kranten opnieuw in beschouwing te nemen, zo heelt de Indonesische mi nister van voorlichting, Maladi, mee gedeeld. Hü zei tegen journalisten, dat in de toekomst alleen die kranten mo gen verschijnen, die zich achter de ide alen van president Soekarno, zijn stand punt over „geleide democratie" en ach ter de huidige grondwet stellen. Vorige week nam de regering druk persen in Djakarta, Bandung, Sema- rang, Surabaja en Makassar in beslag, waarna elf kranten en e.an aantal week bladen slotep. De minister zei gisteren, dat de in be slagneming van drukpersen geen gevol gen voor de kranten behoeft te. heb ben. De uitgevers zijn vrij hun krant elders te laten drukken. De commandant van het garnizoen van Djakarta, kolonel Umar, maakte dezer dagen bekend, dat hij de publi- katievergunning van „Nusantara" heeft ingetrokken. Dit blad was na de inbe slagneming van drukpersen al niet meer uitgekomen. Tunesië heeft op zich genomen de Con golese regering in 21 landen, waaronder Nederland, te vertegenwoordigen. (Rtr.) DEN HAAG, 4 okt. Bij K.B. is be noemd tot burgemeester van Arnemui- den de heer A. Hack, secretaris van Ril- land-Bath. De heer Hack is aangesloten bij de C.H.U. (Advertentie) 9>°p» (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 okt. Alle parate troepen, klein-verlofgangers en 88 procent van de groot-verlofgangers heeft nu een deugdelijke helm. Dit deelt de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, mee aan de Tweede Kamer ter aanvulling van het rapport van de commissie. Onderzoek Militair Aankoopbeleid. De resterende groot verlofgangers (twaalf procent), die een mobilisatiebestemming hebben, zullen bij een eventuele acute mobilisatie uit de beschikbare voorraden een goede helm kunnen krijgen. De controle op de helmen, die nog niet zijn gekeurd, gaat nog steeds door, aldus de bewindsman. De helmen van de groot-verlofgangers met een mobili satiebestemming zullen als de mannen voor herhalingsoefening moeten op komen, worden gekeurd en zo nodig omgeruild. Het zal maximaal drie jaar duren voor de mobilisabele groot-ver lofgangers op deze wjjze van een deugdelijke helm voorzien zullen zijn. Vlugger zal het gaan bij de groot verlofgangers zonder mobilisatie- bestemming. Zij zullen hinnen één jaar hun helmen ingelèvcrd hebben. De goede helmen, die zich daartussen be vinden zullen opnieuw worden gebruikt of als reserve worden opgeslagen. Met de gasmaskerventielen is het niet zo vlot gegaan. Twintigduizend ventielen (ventielhuizen en deksels) hadden medio dit jaar geléverd moeten worden. Afhankelijk van de resultaten, die deze gasmaskerventielen in de praktijk zouden opleveren, zou met de massaproduktie van 400.000 stuks al dan niet begonnen worden. De ver traging in de proefproduktie is veroor zaakt door moeilijkheden met de ver vaardiging van matrijzen. De twee be drijven, die ieder tien duizend ven tielen moeten mpken zijn daardoor achterop geraakt op het schema. Eén bedrijf is een dezer dagen klaarge komen met de proefproduktie. Van het andere bedrijf zijn nog vijftig proef monsters van ventielhuizen en deksels voor keuring bij het T.N.O. De uitslag van deze keuring is nog niet bekend, maar voor het geval die gunstig is, kan het bedrijf over vier weken klaar zijn met de produktie. Omdat eerst nog bekeken moet worden hoe die twintig duizend gasmaskerventielen het m de praktijk doen zal het nog enige maan den duren voor de 400.000 ventielen zul len kunnen worden afgeleverd. ROTTERDAM, 4 okt. Twee veer tienjarige jongens zijn vanmiddag bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Het zijn Joh. Oostendorp uit de Schietbaanlaan en J. J. Reiche uit de Gaffeidwarslaan. Zij reden samen op een fiets aan de Nieuwe Binnenweg. Waarschijnlijk heeft de achterzittende jongen een aanhangwagen geraakt. Beide jongens kwamen te vallen en waren op slag dood. TERNEUZEN, 4 okt. Vanavond is de eerst directeur van genoemde staf- het slecnte zicht, in het gehucht De Griete gemeente Zaamslag met zijn bromfiets tegen een vrachtauto gere den. Hij viel tussen de wielen van het voertuig en was op slag dood. TWELLO. 4 okt. Een auto reed vandaag het driejarig dochtertje van de familie W. J. Ganzevles aan. Het kind werd op slag gedood. Het meisje was plotseling de rijweg opgelopen. TERNEUZEN, 4 okt. Tengevolge van een val van haar fiets is de acht jarige C. B. uit Hoek (Zeeuwsch-Vlaan- deren) verongelukt. Het meisje fietaïe met een vriendinnetje door het dorp. Doordat de sturen in elkaar raakten kwamen de meisjes te vallen. LEEUWARDEN. 5 okt. Vermoede lijk doordat hij onwel werd is de ze5 tienjarige S. Bouius uit Surhuizum, toen hij naar zijn werk te Gerkesklooster ging, onderweg in een diepe sloot ge fietst en om het leven gekomen. NIJMEGEN. 5 okt. Ongeveer vijf maanden geleden werd de zestienjarige Hans Jansen uit Groesbeek toen hij plotseling de weg overstak door een bestelauto gegrepen en tegen de grond geworpen. De jongen werd ernstig ge wond cn bleef bewusteloos liggen. Hij werd overgebracht naar het St,-Cani- siusziekenhuis te Nijmegen, waar hij gisteren aan de gevolgen van de aan rijding is overleden, zonder bij bewust zijn te zijn gekomen. DEN BOSCH. 5 okt. Het Bossche gerechtshof heeft de gemeentesecreta ris van Bergen (L), wegens weder- rechtepke handoingen in zijn functie gepleegd, veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf en vijf jaar ontzegging om het secretarisambt uit te oefenen. De rechtbank te Roermond had hem tot deze zelfde straf veroordeeld. Toen hij op 21 september in hoger beroep terecht stond eiste de procueu-gene- raal tegen hem anderhalf jaar gevan genisstraf en vijf jaar ontzetting uit het secretarisambt. [j eeds geruime tijd hou- den de Nederland- sche Spoorwegen zich bezig met het bestuderen van maatregelen- die ge nomen kunnen w or den om het lawaai, door loco motieven veroorzaakt, te verminderen. Vooral de dieselmotoren van de loc.- serie 2200/2300 met hun 900 p.k. en een toerental van M00 omwentelingen per minuut kunnen, vol gens de N.S., een inten se geluidsbron vormen. In overleg met T.N.O. en de motorenindustrie zijn in de afgelopen jaren middelen ontwikkeld om dieselmotoren „de mond te snoeren". Een eerste resultaat vindt men bij de nieuwe eesteld. Deze zijn uiter- men bij de serie 2200/2300 mate „rustig" door de de grote uitlaatdemper op reeds in het ontwerp in- het dak plaatsen. Daar- eebrachte geluids-isolatie naast werden de machine- en demping. De proefrit- kamerwanden van schuim en ueup s plasticplaten voorzien. Op deze wijze is momenteel een twintigtal locomotie ven van deze serie ver anderd. Deze locomotieven wor den hoofdzakelijk in de Mijnstreek gebruikt. Men hoopt in de komende twee maanden eén zelfde a<**- tal locomotieven dat hoofdzakelijk op het ran geerterrein Watergraafs- ten op het baanvak Assen- Hoogeveen hebben op dit c punt een volledig succes me^er^gebruikt wordt, van opgeleverd. geluiddempers en machi- Voor het reeds bestaan- nekamerisolatie te voor de materieel moesten tal zien. Daarna komen an- van problemen opgelost dere locomotieven uit de- worden Vooral in de ma- ze serje aan de beurt, chinekamer dienden be- Voor circa 150 locomotie- dieselelektrische drierij- langrijke wijzigingen te ven is hiermee een mves- tuig treinstellen, welke worden aangebracht. tering van een half mil- dezer dagen in dienst zijn Door plaatsgebrek moest joen gulden gemoeid. (Advertentie) E.N fc zie nog de ontstelde ge- *flilll zichten van mijn familiele- t den, toen ik hen dat is nu ongeveer veertig jaar ge- leden vertelde, dat ik van de redactie overgegaan was naar de advertentie-af deling. Adverteren werd in die jaren door velen be schouwd als flcssetrekkerij." Dit zei ons de heer W. H. van Baar- le, adviseur in perszaken en public-relations, zoals op het bordje op de gevel van zijn fraai ingericht kantoor in Den Haag vermeld staat. „Gedurende mijn veertigjarige perszaken- loopbaan heb ik steeds een in tense belangstelling gehad voor de reclame. Ik moet zeggen, dat de ontwikkeling van de reclame in Nederland lang niet slecht is. Ons land is het enige ter wereld, waar het advertentiewezen aan regelen gebonden is op basis van een contract tussen alle betrok ken partijen. Advertenties die in de jaren twintig geregeld geplaatsi werden, als: Tering kan genezen worden" zijn nu on mogelijk geworden. Iedere ad vertentie, waarin een genees middel ofseen geneeswijze wordt aangeprezen wordt tegenwoor dig onderworpen aan een strenge keuring. De reclame is ook steeds minder alleen intuïtief werk maar steeds meer het gevolg van een nauwkeurige studie en marktonderzoek. Vandaar dat er tegenwoordig veel meer geëist wordt van degenen, die in het reclame-vak werkzaam zijn.' Wij zouden de heer Van Baarle tekort doen als wij alleen zouden spre ken van zijn „belangstelling voor de reclame", hij heeft er namelijk een uitgebreide studie van gemaakt. De twee boeken, die hij heeft geschreven -het eerste samen met de heer F. E. Hollander zijn daar het tastbaar bewijs van. Zijn laatste boek, „Reclamekunde en reclameleer" verscheen in 1956. Niet alleen beginnelingen in het reclame-vak gebruiken het, maar ook de vakmensen. Voor de heer Van Baarle de commerciële kant van het perswezen koos hee/t hij in Delft, waar hij in 1900 geboren werd, drie jaar de journalistiek bedreven. „Op de H.B.S. had ik al sportverslagen geschreven voor de school krant en vlak na mijn eind-examen werd ik sportverslaggever. De journa listiek bevredigde mij echter niet zo, ik voelde meer voor de exploitatie van de krant." In 1920 begon hij zijn perszaken-loopbaan ais directie-secre taris van een uitgeverij respectievelijk dagbladbedrijf. Achtereenvolgens werd de heer Van Baarle afdelingschef exploitatie bij de Telegraaf en chef van de advertentie-afdeling van de Verenigde Katholieke Pers. „Steeds voor ik in mijn nieuwe functie begon, werkte ik op de verschillende redacties van de bladen om het product beter te leren kennen en daardoor dichter bij de inhoud te staan." De langste tijd heeft hij gewerkt bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, waar hij van 1934-1946 chef van de advertentie en service afdeling en algemeen procuratiehouder is geweest. „Na de oorlog ben ik begonnen als zelfstandig adviseur in perszaken voor ondernemingen, die kranten, publiek-tijdschriften en vakbladen uitgeven. Tevens ben ik ver trouwensman van een groot grafisch bedrijf, waar verschillende dagbladen gedrukt worden." De heer Van Baarle werd de eerste voorzitter en later ere-voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers (N.O.T.U.), die hij met enige anderen tijdens de bezettingsjaren in hel geheim had opgericht. Daarnaast is hij lid van de persraad. Op internationaal niveau vervult de adviseur voor perszaken enige functies in werkgroepen van de Internatio nale Kamer van Koophandel in Parijs. „Met hetzelfde genoegen waarmee ik vroeger sportverslagen schreef, schrijf ik nu nog artikelen in vakbladen." De heer Van Baarle houdt ook veel lezingen in het buitenland. Onlangs was hij nog in Joegoslavië en Inj heeft toen van de gelegenheid gebruik gemaakt om twee meesterlijke voet balwedstrijden bij te wonen. De voetbalsport ligt hem namelijk zeer na aan het hart. Tot de laatste zaterdag voor het uitbreken van de tweede wereld oorlog heeft hij gevoetbald in het elftal van de „Club van veertig", waarin ook vele journalisten zaten. ..Na de oorlog vond ik het beter om alleen maar naar het voetballen en." De heer Van vandaag zestig jaar geworden. Hoewel hij er geen ruchtbaarhe geven heeft het feest wordt in intieme kring gevierd zijn er e felicitaties binnen gekomen op zijn kantoor in Den Haag en bijnis in Overveen. Wie hem allemaal gefeliciteerd hebben is ons niet 5 bekend, maar de N.O.T.U. zal er zeker bij geweest zijn. Het bestuur van tie organisatie heeft namelijk het vorig jaar de ere voorzitter zijn excuses aangeboden, omdat, het zijn zestigste verjaardag ver geten was. Het excuus was echter overbodig, want men was een jaar te vroeg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5