ÖEBRÉ VERDEDIGT PLAN VOOR „KERNZWAARD" 95Atoom-monopolie op den duur niet aanvaardbaar frankrijk is niet tegen f 380.000 voor een ModMiam Gesprek van huisvrouwen en slijters over melksanering Landbouwprijzen niet optrekken tot het Westduitse peil Uitspraak zal niet in voorstel len worden opgenomen Gouden Ganzeveer voor prof. dr. J. H. Oort ATLANTISCH VERDRAG beg In Franse Nationale Vergadering Kleiner dan een vingerhoed Bloemen-Bertha raven Vertrouwenscommissiewerkt niet overal op dezelfde wijze Bedorven paling ziekte-oorzaak Een groot en bescheiden man Kapitein van veerboot Kortgene krijgt nieuw schip toegewezen Dr. MANSHOLT IN EUROPEES PARLEMENT Alpemeen Concilie Pater P. Rutten O.S.Cr. in commissie van voorbereiding (Van °nze Parijse correspondent) gaat houden. De zaak is name- der/yPTS, 14 okt. Met een an- lijk, dat het parlement de voor heeft uur lange uiteenzetting het in het leven roepen van een 'Wri- ^r.em^er Debré gisterenna- Franse strijdmacht met kernwa- in de Nationale Vergade- pens benodigde credieten moet geleid °Pent:,are behandeling in- voteren. Het moet zich daarbij tog Van wet:sonlwerP' er" bovendien binden voor vijf jaar, iw trekkend Frankrijk uit te de tijd voorzien voor de verwer ft1 met een ei§en nationale kelijking van het desbetreffende f ht nwapens toegeruste strijd- program, waarvan de kosten ge- beh Pa regering had een spoed- raamd zijn op rond 6 miljard <leze lin£ gevraagd, weshalve nieuwe francs, plm. 4.6 miljard han. Pn voorafgaat aan de be- gulden, welk bedrag evenwel vol- ketj ng van andere hoofdstuk- gens de zeer sceptisch gestemde tif- Paragrafen uit de begro- rapporteur van de financiële com- d6 j daarmee het parlement in missie zeer waarschijnlijk volko- K°hiende weken zich onledig men onvoldoende zal blijken. Internationaal centrum voor vertalingen in Delft Een glas wijn aan tafel maakt zelfs het eenvoudigste eten tot een feestmaal. Iets om aan te denken, óók als U 's avonds in gezellig samenzijn nog iets wilt schenken. Spakenburger handelaar in Vianen gearresteerd Copyright Stichting Wijnpropaganda. summier samengevat behelst ^in&0grarn voornamelijk: de vervaar- ,i°h industriële schaal van A-bom- S' ne fabricage van 50 bommenwer- Aft 'Vervolmaakte Mirages IV) en '1 speciale gevechtsvliegtuigen, het i'Hj) 'y'<: namen van de vervaardiging J'Uipl ommen, van ballistische pro fil 'pn en hun afschietinstallaties, het >St V?»'1 metten van een atoomduik- 'n|e' is, met uitzondering van de N0.Voop de Nieuwe Republiek, in na- cjrt alle politieke partijen wijd ver- ^0, Verzet tegen het ontwerp gere- r<i' ven voor zover geen uitgespro- toch veel bezwaar en veel *Nioi, Ook in de hoge militaire heerst geen algemene een- kct ^igheid ten gunste van het pro- a°0b kunnen worden hetgeen ook (lf.4 Dl/-»*--i:_i- ey0p 4®chnisch oogpunt is meteen aan- ij kunnen worden hetgeen i „biet-specialisten zonneklaar is "ko/rank-ijk aldus een eigen nationaal •fn ruwaard" wil gaan vormen vanaf fif'n ^Unt van uitgang, dat tien vijf- fin,, Is.ar achterop ligt bij de ontwikke- het üle de V.S. en de Sovjet-Unie op tüjr gebied der kernfysica en de mili- toepassing hebben bereikt. kernzwaard" lijkt dus het ge bigde geld niet waard en het schep- WVan een wel enigermate doeltref- °ve,,. °igen atomair afschrikwapen zou K/'gens volkomen buiten bereik der logjise middelen liggen. Voorts is de be- :n,?6 eigen Franse deterrent, aldus de «ei, k' °verbodig, aangezien Frankrijk ri,itia°!) fe,noot. van het Atlantisch ver- \o.iFe L. is door de reusachtige Vht S ngelse nucleaire strijd- Niet neufralisfisch ®en zeer druk bezochte Nationale '■•jri ering begon premier Debré met \rtverbazing uit te spreken over de Ie 0het project ontketende campag- ?vL zou Frankrijk op het punt staan fG gaan naar het neutralistische *t Eerste leidraad van Frankrjjks VMandse politiek was de handha- *eh e? versterking van het Atlan- Verdrag, waarborg van Frank- It'f>o.,.Veiligheid. ,,Wü belijden op de l'öftji, - Wij41 categorische wijze onze gehecht tn het Atlantisch Verdrag." Maai ^erdrag had onvolmaaktheden. De Wbl was gelegen in zijn regionaal V'jm er, terwijl het de uitdrukking be- Nini te zÜn van de solidariteit der Si^. 'e vrije wereld. De tweede, onvol- 'ij heid was een te ongelijke verde raf Van de verantwoordelijkheden en hame: „moeten de V.S. alleen de ng hebben over het gebruik van Plommacht?" De derde onvol- eid betrof de integratie. Frank- was voorstander van een gemeen- v^Ppelijke verdediging, maar een ®em waarin de burgers, de rege- Nok? en de parlementen niet meer hun te zeggen zouden hebben, was te aanvaarden. Voor wat Europa betreft: Europa is noodzakelijk, zowel voor nuttige Frans- Duitse toenadering als voor de econo mische ontwikkeling van Europa en ook om de Europese landen meer gewicht te geven. Ceen staat, aldus riep Debré uit, die de Europese verdragen beter toepast dan Frankrijk, en alleen Frank rijk had zelfs gevraagd om een versnel de tenuitvoerlegging der Europese ver dragen. Maar thans was toch geen an der Europa bestaanbaar dan dat van „de vaderlanden van de staten". Voor toekomstige generaties zouden de za ken wellicht anders liggen. Maar Frank rijk brak niets af. Na deze Atlantische en Europese ge loofsbelijdenis te hebben geleverd intro duceerde premier Debré vervolgens het zo verdacht gemaakte nucleaire b'ewa- peningsprogramma. Of een land nu al leen staat dan wel tot een bondgenoot schap behoort, het moet in staat zijn klappen met tenminste enige klappen betaald te zetten. Premier Debré ver wees in dit verband naar Zwitserland, welke regering een soortgelijk nucleair program in overweging heeft als het Franse. Vervolgens: een land wordt des te meer door zijn bondgenoten geres pecteerd naarmate het in staat is zelf meer te presteren. Wij moeten ook, al dus Debré, de militaire inspanningen onder ogen zien die wij voor onze bond genoten moeten verrichten. Wij moeten in staat zijn ons aandeel bij te dragen in de collectieve verantwoordelijkheid. Dan was er, zo betoogde hij verder, Afrika, waar Frankrijks verantwoorde lijkheden uitgebreider waren dan enige MIDDELBURG, 14 okt. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben het ontslag vao kapitein J. van de Voordie uit Wolphaartsdijk ingetrokken. De heer Van de Voorde, die 34 dienstjaren heeft bjj de provinciale stoombootdiensten, en die op 1 oktober kapitein was op de motorveerboot Noord-Beveland tussen Wolphaartsdijk en Kortgene krijgt een gelijkwaardige functie op de Ooster- scheldelijn, namelijk op de veerdienst Katseveer-Zierikzee. Het ligt in de be doeling, dat de heer Van de Voorde kapitein van de tweede boot op deze lijn zal worden. Kort voordat de veerdienst Kortgene- Wolphaartsdijk in verband met de open stelling van de weg over de Zandkreek- dam zou worden opgeheven, werd' zo als bekend kapitein Van de Voorde op wachtgeld gesteld. Zowel op Noord- als op Zuid-Beveland wekte deze maatre gel nogal beroering en werden reques- ten waarin met klem werd verzocht het ontslag te annuleren aan Gedepu teerde Staten van Zeeland gezonden. jaren geleden. Toen was Afrika niet om zichzelfs wil bedreigd, doch slechts inzoverre als het beschouwd werd als een dependance van Europa. Thans wordt Afrika wel om zichzelfs wil be dreigd, vanwege zijn rijkdommen en strategische posities. Indien wij er onze invloed en ons ge zag willen behouden moeten wij, zo ver klaarde Debré. de Afrikaanse leiders het besef kunnen bijbrengen dat Frank rijk in geval van moeilijkheden aan hun tijde zal staan. Met betrekking tot het Atlantisch Verbond: Wij bevinden ons erin, aldus Debré, en derhalve spannen wij ons in tot samenwerking. Maar die samenwer king heeft „'reuzen en het gaat er trou wens om die grenzen ruimer uit te zet ten. Het atoommonopolie der V.S. is op den duur niet aanvaardbaar. Wij zijn afnemers an „samenwerking", maar men moet die ons dan ook aanbieden. De kritiek dat de nucleaire strijdmacht die Frankrijk zich wil gaan aanschaffen, een niet geïntegreerde zou zijn, noem de premier Debré overwegend theore tisch. De keuze waarvoor men stond, ging niet tussen een nationale en een geïntegreerde nucleaire kracht, maar tussen een nationale of helemaal geen. „Men werkt niet samen met wie niets bijdraagt," aldus Debré. Wanneer het voorgelegde project ten uitvoer is ge bracht zullen wij beter in staat zijn sa men te werken. De afgevaardigden hebben thans enige dagen de tijd om over het ge hoorde na ie denken. Dinsdag volgen de week vangt de openbare discussie aan waarvoor 16 uren zijn uitgetrok ken. Wij hebben het curieus gevoel dat de twee passages die het meeste en krachtigste applaus kregen de vol gende waren: De eerste waarin pre mier Debré verzekert dat in Algerije Frankrijk het Westen verdedigde en dat het Westen daarvoor Frankrijk dankbaar was. De tweede waarin De bré verzekerde dat Frankrijks mili taire inspanninge ruimschoots opwo gen tegen de militaire bijdragen van de bondgenoten in de centraal-Eprope- se sector van de NAVO. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 okt. Onder grote belangstelling is gisteren hef stoffelijk overschot van „Bloemen-Bertha" Ger. ritsen op de Algemene Begraafplaats alhier ter aarde besteld. Vele studenten en oudstudenten waren naar het kerk hof gekomen om hun „Bloemen-Bertha" de laatste eer te bewijzen. De lijkkoets werd gevolgd door de senaten van ver schillende studentencorpora. De praeses van de Algemene Senaten- vergadering, die als eerste in de aula het woord voerde, memoreerde het vro lijke karakter van mejuffrouw Gerrit sen. „Bloemen Bertha" heeft op een aparte wijze kleur gegeven aan een grote gemeenschap van jonge mensen. 'egenen die haar gekend hebben zullen aan haar een zeer warme en diepe her innering bewaren en voor de komende generaties zal zij een legende zjjn." De rector van de senaat van het Delfts Studentencorps noemde „Bloemen-Ber tha" het symbool van de vreugde. Haar aanmoediging „De heren moeten vro lijk zijn" is beroemd, aldus de rector. De voorzitter van de reünistenvereni ging sprak over de dertiger jaren, die voor „Bloemen-Bertha" de beste jaren van haar leven waren. Een broer van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling. PARIJS, 13 okt. (Reuter-A.N.P.) Het internationale centrum voor ver talingen uit Oosteuropese talen, tot de oprichting waarvan de O.E.E.S. eni ge jaren geleden het initiatief heeft ge nomen, zal worden gevestigd in de bi bliotheek van de technische hogeschool in Delft. In de wereld van wetenschap en tech niek bestaat dringend behoefte aan een centrum, waar men inlichtingen kan krijgen over het al dan niet bestaan van vertalingen van wetenschappelijke en technische boeken en artikelen, die in Oosteuropese talen zijn geschreven. Het centrum zal een registratie bijhou den van alle vertalingen die in West- Europa beschikbaar zijn, zodat zij die er behoefte aan hebben snel en met weinig kosten er de beschikking over kunnen krijgen. Behalve Delft was ook Londen gegadigde voor dit centrum, doch de Engelsen hebben zich ten be hoeve .van Delft teruggetrokken. (Advertentie) ner dan een vingerhoed is dit hor- dat getoond wordt op een exposi- Müncken. Een fraai werkstuk dat de charmante belangstelling wel verdient. Behalve Picasso's werden er dezer dagen op de veiling van Sotheby's in Londen ook enkele Modigliani's geveild. Hier ziet u een portret van deze schilder dat 380.000 gulden opbracht. (Van onze verslaggeefster) UTRECHT, 13 okt. De vonken vlo gen er soms af achter de microfoon als een huisvrouw het hare had te zeggen over de melksanering. Dat ge beurde tijdens de bijeenkomst, die de melkdetailhandel gisteren had belegd op verzoek van de Huishoudraad, op dat de consument in nauw contact met de instanties, die de slijter vertegen woordigen, over deze zaak eens alles kon zeggen wat ze op het hart heeft en ook eens alles er over kon horen wat dit niet zeer beminde sys teem van de kant van de melkhandel rechtvaardigt. Aanleiding tot deze geanimeerde sa menspraak over de Nederlandse melk, die toch maar zo moeizaam probleem loos bij de verbruiker komt, is het feit, dat het „Bedrijfschap detailhandel in melk en melkzuivelprodukten" voor schriften voor de bezorging heeft vast gesteld, die deze zomer bindend zijn geworden. Negentig procent van alle melk en melkprodukten wordt in Ne derland aan huis bezorgd. Aanvankelijk deed iedere „melkboer" dat maar op zijn eigen houtje. Maar wat kan er in onze samenleving nog straffeloos ongereglementeerd uitgroeien? In 1945 nam de melksanering al een aanvang, en die nu bijna voltooide „rationalisa tie" zoals men tegenwoordig zegt van de roütebeperking, was nodig omdat een te veel aan slijters met een rela tief te kleine omzet, af te leveren over een te grote afstand, economisch op zijn zachtst gezegd onvooruelig was. De bezorging duurde te lang en dat was nadelig, ook voor de huisvrouw. De kosten stegen, de omzet zakte, de werk tijden waren soms veel te lang. De sanering is nu dus gerealiseerd en het bedrijfschap is er verantwoor delijk voor, dat de opgestelde „spel regels" ook in acht worden genomen. Tot beter inzicht in de situatie, waar door ook het samenspel tussen huis vrouw en melkhandel zo prettig mo gelijk kan verlopen droegen gisteren de spreeksters bij, die officieel nun uit leg en bevindingen gaven als lid van de Huishoudraad en de Consumenten- STRAATSBURG, 14 okt. Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice voor zitter van de E.E.G.-commissie, die de leiding heeft gehad bjj het ontwerpen van een gemeenschappelijk landbouw beleid voor de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap, heeft donderdag het Europese Parle ment gewaarschuwd voor een land bouwpolitiek, die uitgaat van hoge prijzen en drastische afsluiting van de Europese markt. Hij kwam tijdens het debat over de landbouw in het parle ment in het geweer tegen een ont werpresolutie van de landbouwcom- missie, die de basis van het debat vormde. In dat ontwerp wordt gepleit voor een optrekken van de landbouw prijzen in de zes landen aan het Duitse prijspeil, dat het hoogste van de zes landen is. Voorts vraagt de resolu tie, waarover vrijdag zal worden ge stemd, om een straffe regeling van de invoer van landbouwprodukten aan de hand van een jaarlijkse behoefte raming op grond van de geschatte produktie en consumptie. De heer Mansholt had midden in het debat het woord gevraagd om de af gevaardigden er op t»9 wijzen, dat ze zich op een gevaarlijke pas bevonden. Natuurlijk moeten we streven naar een goed inkomen voor de boeren. Zij moeten een zo hoog i togelijke prijs voor hun produkten krijgen, zo ver klaarde hij, maar daarbij moeten we niet a priori de hoge prijzen in Duits land, die volkomen kunstmatig zijn, als richtsnoer nemen. Daarvoor be staat geen enkele economische grond. Het kan alleen maar leiden tot het kweken van overschotten. Wat de invoerpolitiek betreft, wil de ontwerpresolutie van de landbouwcom- missie teruggrijpen op een stelsel, dat de E.E.G.-commissie zelf al heeft laten varen, een stelsel, dat In feite neer komt op contingentering aan de hand van geraamde importbehoefte. De heer Mansholt zette uiteen, dat de commis sie wel met een jaarlijkse balans en een stelsel van invoervergunningen wil werken, doch alleen maar om te kunnen ingrijpen als op een bepaald ogenblik de markt overvoerd dreigt te worden. Het betoog van de vroegere minister van landbouw sloot aan bij het verzet, dat verscheidene Nederlandse afge vaardigden tegen de duidelijke protec tionistische neiging van de ontwerp resolutie hadden aangetekend. Hun houding wordt voorts gedeeld door de gehele socialistische fractie. De Neder landse liberale afgevaardigde mr. F. G. van Dijk verklaarde echter, dat hij liever tegen een duidelijk protec tionistisch gestemde resolutie stemde, dan voor een geamendeerd ont werp, dat onduidelijk was op dit punt en ruimte overliet voor verschillende ls doei van het lAds.-enaerpretaintd interpretaties. Als doel van het land bouwbeleid stelde de heer Van Dijk een gezond boerenbedrijf. De Nederlandse KVP-afgevaardigde mr. Ph. C. M. van Campen zag in het geroep om bescherming van de landbouw een gebrek aan vertrouwen in de groeiende kracht van de ge meenschap. Volgens hem beoordeelde men de economische kracht nog te veel op basis van de traditionele nationale verhoudingen alleen. De stabiliserende werking van de grotere markt van de zes, bü meer vrijheid en beweeglijkheid, waarbij ook het ondernemerschap van de boer tot zijn recht zal kunnen komen, zal samen met de mogelijkheden, die voortvloeien uit de toeneming der welvaart, zowel producent als consument voordelen bieden, zo zei hij. Zijn fractiegenoot C. J. van der Ploeg sloot zich geheel hierbij aan. Hij wilde alleen nog de aandacht vestigen op de sociale aspecten van het land bouwbeleid. Allereerst moet de sociale achterstand van de boeren en de land arbeiders worden opgeheven. Ook op het land moet de arbeid lonend zijn en de werkgelegenheid zeker. Vooral wat dit laatste betreft staat de landbouw riog steeds in een kwade reuk. De grote tegenspeler van de Neder landse opvatting in het debat was de Duitse Christendemocraat Lücker. Hij geloofde, dat men niet ongerust be hoefde te zijn over een aanpassing van het Europese prijspeil aan het Duitse. Sedert de E.E.G. in 1958 in werking trad zijn de graanprijzen in Nederland en Frankrijk reeds meer 'dan twintig procent gestegen, terwijl ze in Duits land en België onveranderd bleven. Lücker zag hierin een doelbewuste tactiek van de regeringen ter voor bereiding van de prijsaanpassing. Hij verwachtte, dat dit proces zich zou voortzetten tot een geljjk peil was bereikt. Dan zou deze moeilijkheid, waarover men zich vandaag zo druk maakte, uit de wereld zijn. De Nederlandse socialist ir. H. Vredeling bestreed met nadruk, dat deze prijsontwikkeling een vooropge; zette regeringspolitiek is geweest. Hij wees er op, dat de door Lücker ge noemde verhoging der graanprijzen in Nederland grote moeilijkheden had veroorzaakt, die bü verdere voortgang ernstige consequenties voor de betref fende Nederlandse boeren zouden kun nen hebben. Op een eerdere uitlating van de Franse boerenleider Blondelle antwoordde de heer Vredeling, dat iedereen natuurlijk voorstander zal zijn van aanpassing van het inkomen der boeren aan het hoogst mogelijk niveau, doch hij zag niet in, waarom dat nu per se naar het voorbeeld van de Duitse protectio nistische graanpolitiek moest ge beuren, zoals Lücker wilde. Aan het einde van hetdebat ver klaarde dr. Mansholt nog, in antwoord op een desbetreffende vraag van ir. Vredeling, dat hij persoonlijk geen aanleiding zag om een uitspraak van het parlement voor optrekken van het prijspeil aan het hoge Duitse niveau alsnog in zijn voorstellen te verwerken. Het debat had hem wat dit aangaat niet overtuigd. De E.E.G.-commissie wil namelijk een aanpassing niet a priori op het hoge Duitse prüspeil af stemmen. Integendeel, in de voór- stellen is reeds in een verlaging van het Duitse prijspeil voorzien, naast ver hoging van de prijzen in landen met een laag prijsniveau, waaxonder Neder land. bond, en de sprekers uit de kringen van handel en het schap. Maar het forum onder leiding van de directeur van het Amsterdamse melkcontrolebureau, de heer J. Mol, zorgde voor het meest geanimeerde deel van deze druk bezochte zuivel- dag, die huisvrouwen uit het hele land bijeen had gebracht. Dat is te zeggen huisvrouwen, die al zitting hebben in de plaatselijke vertrou wenscommissie of zich bekwaam voe len om er zitting in te nemen. De vertrouwenscommissie, die er in elke „gesaneerde" plaats moet zijn, is namelijk dé bemiddelende instantie bij moeilijkheden en bestaat groten deels uit consumenten plus één of twee leden uit de melkhandel. Er zijn heel wat woorden gewijd aan (fie vertrouwenscommissie, die in de ene plaats niets doet, zoals gisteren bleek, maar in een ander oord voor een bijzonder plezierige samenwerking borg staat. Meestal zal zo'n vertrou wenscommissie geformeerd worden uit leden van de huisvrouwenvereniging en andere plaatselijke vrouwenorganisa ties. Hoe weet de huisvrouw waar de vertrou wenscommissie te vinden is? Door re gelmatige publikatie van adres en tele foon. De Huishoudraad heeft niet al leen op de bres gestaan voor het instel len van de vertrouwenscommissie, maar ook doorgedreven dat de huis vrouw bij de sanering de keuze heeft uit drie slijters. Maar wat is vrije keuze, werd hier gesteld. Als de pro dukten van de toegewezen slijter, die vroeg in de ochtend komt, de huis vrouw niet bevallen en zij kan dan alleen maar een andere slijter „kiezen" die haar pas na één uur bedient, is er van keuze eigenlijk geen sprake. De drie belangrijkste punten bij de bezorging zqn namelijk het uur, liefst zo vroeg mogelijk, het fabrikaat van de produkten en de persoon van de slij ter. Want aan een nieuwe „melkboer" zal de huisvrouw in het begin moeten wennen. Goede wil ovep en weer bü deze dwangmaatregel js daarom een eerste vereiste. Het is redelük ook niet blind te zü'n voor de voordelen, die de sanering voor de consument heeft, t.w. prysverlaging en de vroegere bezorging door de efficiëntere route, waardoor de melk ook minder lang onderweg blüft. Cuba Een dertigtal Cubanen is het Cubaanse consulaat in Miami (V.S.) bin nengedrongen uit protest tegen de te rechtstelling van twaalf landgenoten en een Amerikaan op Cuba. De consul werd afgeranseld en het consulaat geplun derd. De Cubanen gingen er met blanco paspoorten vandoor. (A.F.P.) ROME, 14 okt. (K.N.P.) Pater P. Rutten, de algemeen procurator van de orde der Kruisheren, een Nederlander, is door de paus benoemd tot lid van de commissie voor de religieuzen ter voorbereiding van het Algemeen Conci lie. Voor het eerst zijn ook leken be noemd in een voorbereidingscommis sie: Italianen, die vooraanstaande func ties bekleden in de Vaticaanse admi nistratie. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 14'okt,»Woensdag heb ben zicli in Vianen bij een tiental per sonen ziekteverschünselen voorgedaan tengevolge van het gebruik van bedor ven paling. Naar oud gebruik werd op deze twee de woensdag in oktober de jaarlijkse paarden- en kraampjesmarkt gehouden. Tot de kooplieden behoorde ook een Spakenburger vishandelaar, die paling verkocht van bedenkelijke kwaliteit. De vis had een verdachte kleur en riekte en smaakte kwalijk. Verschillende ko pers het moeten er ongeveer een twintigtal zpn geweest brachten de vis terug bjj de Spakenburger, die des ondanks rustig doorging met de ver koop van de. bedorven vis. Inmiddels werd een tiental personen onwel; ver schillenden vertoonden verschijnselen van onpasselijkheid. De politie werd ge waarschuwd, die de keuringsdienst voor waren alarmeerde. Ambtenaren van de ze dienst hebben de paling voor ge bruik ongeschikt verklaard. De betrok ken koopman werd in de loop van de namiddag door de rijkspolitie gearres teerd en op het bureau te Vianen in gesloten. Via de stadsomroeper werden de inge zetenen, die van de bedorven vis had den gegeten, naar hun huisdokter ver wezen, die hun magen weer op streek bracht. AMSTERDAM, 14 okt, De Zieken fondsraad heeft zijn goedkeuring ver leend aan een aantal overeenkomsten, gesloten tussen de organisaties van specialisten, tandartsen, apothekers en vroedvrouwen enerzjjds en de zieken fondsorganisaties anderzijds. De over eenkomsten betreffen de honorering van genoemde medewerkers voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1961. De verhogingen der honoreringen houden in hoofdzaak verband met de stijging van het loonpeil, de huurcom- pensatie per 1 april 1960 en de geste gen praktjjkkosten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 okt. „U heeft met var> de sterren In ons melkwegstelse gouden letters de naam van Nederland aan het firmament geschreven en daar voor komt u dank toe". Deze woorden sprak de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, vanmiddag tot prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de sterrenkunde aan de Rüksuniversiteit te Leiden, aan wie enkele ogenblikken te voren de Gouden Ganzeveer van de Koninklijke Nederlandsche Uitgevers bond was uitgereikt. Minister Cals noemde prof. Oort een groot en beschei den man, aan wie het mede te dan ken ig dat Nederland een prominente plaatg op het gebied der sterrenkunde inneemt. Tevoren had prof. dr. R. Kronig, de voorzitter van de jury, die de Konink lijke Nederlandse Uitgeversbond had ingesteld, de keuze van de jury uiteen gezet. „De Gouden Ganzeveer wordt toegekend aan degene, die door publi- katies en activiteiten zich verdienste lijk heeft gemaakt voor de verbreding en de verdieping van de kennis van het Nederlandse cultuurbezit en het aanzien daarvan heeft verhoogd. Re kening houdend met de wens van het bestuur van de uitgeversbond, dat de ze keer de bekroning zou moeten- lig gen op bet gebied van de natuurwe tenschappen, heeft de jury aanbevolen, dat de prijs aan prof. dr. J. H. Oort zou worden toegekend. Immers onder de levende Neder landse a.itronomen, die de grote ster renkundige traditie van ons land hebben voortgezet neemt prof. Oort ongetwij feld de eerste plaats in. Zijn persoon lek oeuvre is neergelegd in meer dan honderd publikaties in binnen- en bui tenlandse astronomische tijdschriften en boekwerken. Veel van zijn vroeg 1 onderzoek is gewjjd aan de verdeling 11 van de sterren in ons melkwegstelsel en hun snelheden, waarbij de roterende bewegingen in dit stelsel duidelqk wer den. Uit deze studies ontstond reeds vroegtijdig een algemene visie op de dynamica van de melkwegstelsels. Een gevolg van de grote voortvarendheid waarmee prof. Oort het radioastrono- mische onderzoek in ons land heeft be vorderd is de bouw van de radiotele scoop in Dwingelo geweest." De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandsche Uitgeversbond, de heer J. A. G. Kok merkte in zjjn rede op, dat sinds het 75-jarig bestaan van de bond de Gouden Ganzeveer nu voor de derde maal is uitgereikt. De eerste maal is de prüs toegekend aan de Ko- ninklüke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in 1955. Twee jaar la ter is de Gouden Ganzeveer uitgereikt aan prof. dr. A. J. Bamouw, hoogle raar aan de Columbia universiteit te New York. „Ik moge u er op wjjzen, dat u de erkenning van uw prestatie door onze bond kan zien als een weer klank van uw arbeid in ons volk. Weer klank te vinden bij een volk is een van de grootste goederen, die een cultuur schepper en -verbreider zich kan wen sen. Ik beschouw het als een eer en een voorrecht u namens de Koninklijke Nederlandsche Uitgeversbond onze der- de Gouden Ganzeveer met oorkonde te overhandigen aldus de voorzitter. De president-curator van de Leid- sche Universiteit, dr. J. H. Baron de Vos van Steenwijk belichtte in een kort woord de grote betekenis van de werk- zaamneaen van de hoogleraar voor de universiteit. In zpn dankwoord benadrukte prof. Oort onder meer de goede samenwer- kmg met het ministerie van O., K. en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 11