Spaanse bisschoppen nemen een onverwacht besluit Sociale week over de pers ir Spanje wordt geannuleerd D D Schoen i j k De aartsbisschop van Bilbao klaagt over groot gebrek aan respect en gehoorzaamheid Koning Boudewijn trouwt in de Adventstijd Maar met dispensatie wegens grote bezwaren van uitstel Deense koninklijke familie op vakantie Een ktcestie van principe Ike bereid tot goodwill-reizen Karei Doorman schuldig bevonden J s Verscherping binnenlandse toestand (Van een bijzondere medewerker) I omdat in de afgelopen weken van MADRID, 14 okt. - De twin- I kerkelijke zijde verscheidene ke- tigste Spaanse sociale week die in de eerste helft van hovember zou worden gehouden, ls onverwacht en zonder opgave Van redenen afgelast. Het thema Van deze sociale week zou zijn: '•Voorlichting in de tegenwoordige Maatschappij beginselen en Vraagstukken", en het congres was in alle bijzonderheden voorbe reid. De annulering is het gevolg van een besluit van de „bisschop pelijke commissie voor maat schappijleer en sociale oriënte- ring", aan wier instructies het °rganisatiecomité van de Spaanse sociale weken is gebonden. De bis schoppelijke commissie staat on der voorzitterschap van de aarts bisschop van Granada. Alle teke nen wijzen erop, dat het hier niet §aat om een rechtstreekse inter ventie van de staat. De maatregel beeft temeer verbazing gewekt, buitenlandse KRONIEK ren is gewezen op de komende ge beurtenis; ook is daarbij het ge detailleerde programma, met inbegrip van de namen van de sprekers, bekendgemaakt. Vijf da gen nog voor het bisschoppelijke besluit om de sociale week af te gelasten heeft het kerkelijke pers bureau een aanvullend programma gepubliceerd. Veelbelovend vakmanschap van jonge meubelmakers en stoffeerders Zilveren schaaf en stoffeerdershamer uit gereikt Jury stond voor verrassing; daarom een extra derde prijs Na zijn ambtstermijn Volgens plan Bouwprogramma van Rijkswaterstaat 3 3* Koninklijke rust Carmel in nood Coe Haarlem' uenHaa Goudiö yoVmtn [o A Ontworpen funnel 0 Ontworpen brug KNAC-friQ») Aanvaring „Frans Elza" Uitspraak van Belgische raad van onderzoek Op 30 september 1958 verklaarde de toenmalige Amerikaanse mi- nister van Buitenlandse Zaken, Huiles, dat het „een dwaasheid" was geweest van de president van Nationa listisch China troepenversterkingen te sturen naar de eilanden Quemoy en Jdatsoe, Met deze manoeuvre had Tsjang' Kai Sjek de Amerikaanse re gering inderdaad in een netelig parket gebracht. In 1954 was er al een ernstige internationale crisis ontstaan naar aan leiding van die eilanden voor de kust Van Rood-China die in handen van de ■Nationalisten waren. Washington voel- 4e er niet voor vier jaar later weer in moeilijkheden te komen door deze eilan den. Maar in die vier jaar had de re- gering-Eisenhower geen maatregelen genomen om Tsjang Kai Sjek te weer houden van onberaden avonturen. In 1958 verweet de toenmalige leider van de Amerikaanse Democratische partij, Stevenson, Eisenhower dat deze de Na tionalistische president had toegestaan Amerika dicht bij een oorlog te bren gen. „Quemoy en de andere kusteilan- den zijn voor Formosa van geen enkel hut", zo verklaarde Stevenson indertijd, en hij voegde er aan toe, dat de eilan den op den duur toch niet te houden zouden zijn. De onverdedigbaarheid van aeze eilanden is intussen onderstreept aoor_ verscheidene hoge Amerikaanse officieren. Nu, in I960, zijn Quemoy en Matsoe nog altijd in Na- tionalistische han den, en de Ame rikaanse regering acht de garanties voor de veiligheid van het Chine se Nationalistische gebied ook van toepassing op de beide eilanden. Zo Zou een Chinese communistische po ling om de eilanden te veroveren de Verenigde Staten in oorlog kunnen bren gen met Rood-China. De Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Kennedy, heeft vorige week in televisie-debat met zijn Republi keinse rivaal, Nixon, gezegd, dat de Cibinese Nationalisten deze onverdedig bare eilanden zouden moeten prijsge ven. Kennedy staat op het standpunt, dat Amerika nooit een Chinese com munistische verovering van Formosa kan tolereren, maar dat Washington biet in de bres kan springen voor de defensie van Quemoy en Matsoe. Deze °Pvatting bleek geenszins gedeeld te borden door Nixon. De vice-president zei nadrukkelijk, dat de eilanden be houden moeten blijven voor de Natio nalisten. „Zij liggen in het gebied van de vrijheid", riep hij uit, en hij be geerde vervolgens, dat als men de Elanden zou ontruimen, dit de Chinese communisten zou aanmoedigen pogin gen te doen ook Formosa zelf in bezit Je nemen. Het ging niet om die twee kleine stukjes Chinees grondgebied, maar het was „een principiële kwestie". T Wat dat laatste betreft, heeft Walter Lippmann in de New York Herald Tri bune herinnerd aan een Amerikaans besluit van bijna zes jaar geleden. In januari 1955 dwong Eisenhower Tsjang Kai Sjek immers de Taatsjen-eilanden Ze ontruimen, en wel, omdat deze eilan den voor de Chinese kust niet verde digbaar waren. Het behoud van de haatsjen-eilanden voor Nationalistisch China was indertijd kennelijk geen ••principiële kwestie". Het Republikein se regeringsstandpunt van begin 1955 Valt inderdaad moeilijk te rijmen met het standpunt dat nu door deze regering V-'ordt ingenomen. Het debat tussen Nixon en Kenne dy over deze kwestie is deze week voortgezet. De vice-presi dent heeft in een verkiezingsspeech in Californië gezegd, dat de Chinese com munisten ongetwijfeld onmiddellijk hun handen zouden uitstrekken naar Que moy en Matsoe als Kennedy tot pre- sident van de Verenigde Staten zou jvorden gekozèn. Kennedy verklaarde m- mssen, in een redevoering in New York, dat als Amerika in een oorlog zou moe- mn raken, dit om een goede reden zou moeten zijn. „Quemoy en Matsoe vor men geen goede reden. Als wij deze eilanden gaan verdedigen brengen wij de defensie van Formosa en de levens Van Amerikanen in gevaar. Formosa Zelf moet worden verdedigd". En in ®en andere toespraak heeft Kennedy dezer dagen gezegd, dat Nixons neiging ?m Amerika „iedere rots en ieder eiland" m de wereld te laten verdedigen Ame rikaanse jongens in „een onnodige en hutteloze oorlog" kan brengen. Zo is het meningsverschil over de kwestie van de Amerikaanse garanties voor de Nationalistische kusteilanden hoog opgelopen. Het is een van de meest concrete verschillen tussen de 0Pvattingen van de beide kandidaten Voor het presidentschap over het Ame rikaanse buitenlandse beleid. In de we- £?n die ons nog scheiden van de ver kiezingen zal men ongetwijfeld meer °Ver deze controverse horen. Om de geruchten, die onmiddellijk de ronde deden en met name de meest voor de hand liggende veronder stelling, dat de Kerk heeft toegegeven aan druk van de zijde van de staat uit de wereld te helpen, legde de bis schoppelijke commissie een verklaring af. Deze kreeg de vorm van een laco niek naschrift bij een bericht in het kerkblad „Ecclesia" en er stond in, dat men heeft overwogen, dat het zes de wereldcongres van de katholieke pers het thema onlangs al heeft be handeld. Deze verklaring werd door de buiten wereld vooral daarom onbevredigend geacht, omdat vast staat, dat althans de thema's van de afzonderlijke inlei dingen op de sociale week pas na het wereldcongres zijn vastgelegd en om dat de propaganda pas begon, nadat de resultaten van het wereldcongres van de katholieke pers in de binnen- en bui tenlandse pers volledig op hun waarde waren geschat. Het was eenieder dui delijk, dat de twintigste sociale week was bedoeld als een voortzetting van het wereldcongres van de katholieke pers. Het verloop van het perscongres, waar men de interne Spaanse kwesties niet had willen aanroeren en waar slechts algemene richtlijnen werden vastgesteld, had immers ook aange toond, dat er nog niets gedaan was om de vraagstukken van de concrete toepas sing, voor zover het om Spanje ging, te lijf te gaan en dat de inzet nodig was van allen, die in staat waren rekening te houden met de speciale Spaanse om standigheden. Op dit inzicht was ook het programma van de voorgenomen socia le week gebouwd, waar men juist de voor de Spaanse situatie beslissende pun ten aan de orde wilde stellen. Een ver gelijking van de beide programma's sluit iedere twijfel omtrent dit punt uit. De doorzichtige verklaring van het organisa tiecomité van de sociale week heeft het aantal raadsels slechts doen toenemen. En zo mag men hieraan toevoegen de latente onrust onder de Spaanse katholieken bepaald niet doen afnemen. In welingelichte kerkelijke kringen meent men te mogen aannemen, dat de werkelijke motieven voor het annuleren van de sociale week zijn gelegen in de wens van de Kerk de binnenkerkelijke spanningen, die zijn opgewekt door de gebeurteissen in Catalonië en Basken land, niet verder op de spits te drijven. Anderzijds wijst men er ook op, dat de Kerk de binnenlandse politieke toe stand als zeer ernstig beoordeelt en zulks temeer, indien men haar even eens in het politieke spel zou willen betrekken. Deze interne en externe toe stand zo heet het geven de Kerk aanleiding tot de grootste voorzichtig heid en daarom moet zij de op zich zelf noodzakelijke behandeling van de vraagstukken, die verband houden met de nieuwe perswet, voorlopig uitstellen. at de binnenkerkelijke spanningen geenszins zijn opgeheven, bewijst een nieuw herderlijk schrijven van de bisschop van Bilbao, dr. Gürpide. Het is een hernieuwde verdediging van de kerkelijke leer over het bisschopsambt en in dit tweede herderlijke schrijven slaat de bisschop een toon aan die sterk doet denken aan de opzienbarende re devoeringen van de apostolische nuntius en die in kringen van belangstellenden de indruk wekt, alsof de Spaanse Kerk, in de persoon van de bisschop van Bil bao, zich nu eindelijk ook zelf, en wel uitvoeriger dan zij het in juli met de gezamenlijke verklaring van de vier Bas- kische bisschoppen heeft gedaan, wilde uitspreken. Het valt bovendien op, dat vooraan staande theologen zich in religieuze tijd schriften bezig houden met de kerkelijke leer over het bisschopsambt en zii wil len op die manier kennelijk de defen sieve positie versterken, waarin de Spaanse Kerk zich sinds de versprei ding van het Baskische manifest gedron gen voelt. In de binnenlandse politiek baart het toenemen van de communistische agita tie grote zorgen. Spanje vreest nog de ze maand communistische ongeregeld heden. Een nieuwe wettelijke volmacht bepaalt, dat op terreur en sabotage, waarbij mensenlevens verloren gaan, de doodstraf staat. e communistische oppositie heeft zich uitgebreid naar die streken in Zuid-Spanje. waar gro' -rond- bezit heerst, waar de boerenbejlking in ellendige omstandigheden leeft en waar het communisme een dankbare voedingsbodem vindt. De tactiek van de communisten is erop gericht een wig te drijven tussen de hiërarchie en de ge lovigen door het voor te stellen, alsof de bisschoppen de bondgenoten zijn van een de vrijheid onderdrukkende en zijn onderdanen exploiterende staat. Omdat hun argumenten gedeeltelijk natuurlijk uitgaande van andere ver onderstellingen en met andere oogmer ken overeenkomen met die van de Nu Khroesjtsjev in de Assemblee zijn schoen heeft uitgetrokken, kan men ver wachten dat wat betreft de diplomatieke omgangsvor men geheel nieuwe wegen worden ingeslagen. Ik zie althans geen enkele reden meer, dat wij er nu ook niet met de pet naar zouden gooien, om nog maar niet te spreken van het be kende met de klompen er over heen gaan. Dat Khroesjtsjev de schoen uit trok die hem zelf paste, is overigens een veeg teken. Nu trapt hij er cm het op zijn Amsterdams te zeggen nog gijn mee, dat kan men niet ont kennen. Maar het was mij toch liever als hij het bij dauwtrappen - Russisch dauw- trappen dan - liet. NEW YORK, 14 okt (Rtr.) De New York Times meldt uit Los Angeles, dat een hoge functionaris in de verkie zingscampagne voor Nixon heeft ge zegd, dat Eisenhower zich bereid heeft verklaard na zijn vertrek uit het Witte Huis als reizende goodwill-ambassa- 7oor do nieuwe Republikeinse pre sident op te treden. Of hij dat ook voor een Democratische president wil doen, zou afhangen van de internationale toe stand. Eisenhower viert vandaag zün zeventigste verjaardag. katholieke oppositie, is het voor de katho lieken, die het regime-Franco vijandig §ezl.n? ,zdn> buitengewoon moeilijk hun doeleinden na te streven zonder te wor den uitgemaakt voor „domme mederei zigers van het communisme. Communistische terreurdaden in het zuiden van Spanje en de ontdekking van plannen tot het laten springen van stuw dammen hebben in elk opzicht bewezen, dat de communisten zich pas op de twee de plaats bekommeren om het niveau van hun ideologische strijd. Zij maken het evenwel ook begrijpelijk, dat de Kerk onder deze omstandigheden meent haar reserves tegenover een staat, die maar al te graag het communistische gevaar oproept als het in het binnenland slecht faa,t en die volgens een berucht voor beeld opereert met het onjuiste alterna tief: „wij Qf ftgt communisme", naar de achtergrond te moeten dringen. De omstandigheid, dat de voor de or ganisatie van de sociale weken bevoeg de bisschoppelijke commissie wordt VO g0Ze en door de Rflrtsblsschop - uc 51 I.c u^xuugobcumg vuuiai vau uc yranada en dat twee bijzitters hun bis- C jeugd. „Ik ben vroeger bedrijfselek- aommen eveneen., in het zuiden van triciën geweest en ik kan nog altijd Vijftien meubelmakers en tien meu. belstoffeerders zijn gisteren in Rotterdam gekozen als de best geslaagden van de eerder dit jaar af genomen examens voor het leerling stelsel en het vakdiploma. Sinds dins dagmorgen vroeg, toen de landelijke wedstrijd, begon, hebben zij zich met noeste ijver en grote geestdrift gewijd aan de uitwerking van de blauwdruk ken: een salonmeubel voor de meu belmakers en een fauteuil voor de stoffeerders. De resultaten waren alleszins be vredigend. Voor Ton van Aken, die door de grote nauwkeurigheid waar mee hij werkt, niet tijdig kon klaar komen, werd een derde prijs gecreërd voor zijn uitstekend vakmanschap. Zelfs de jufy stond voor 'n verrassing. Tijdens een feestelijke lunch wees de voorzitter van het organisatiecomité, de heer K. van den Berg, erop, dat men niet aan zijn topprestatie toe is en dat de vaardigheid nog kan worden vergroot. Wethouder A. J. van der Vlerk sprak in een geestige speech over de waarde van het goede vak manschap. „Een goed vakman is al tijd zijn plaats in de industrie waard". Hij zei verheugd te zijn over de grote belangstelling vooral van de daagse kloosterleven er onder lijdt. Sinds vorig jaar zijn er vier jonge zusters die het beschouwend leven gekozen hebben, bijgekomen en nu is het werkelijk behelpen. Een van de zusters heeft zelfs helemaal geen cel (terwijl de teruggetrokkenheid essen tieel is in het leven van de Carmeli tes) en moet huizen in de bibliotheek! Een ziekenkamer is er niet en er is absoluut te weinig ruimte voor het noviciaat. Ook met de kapelruimte moeten de zusters zich behelpen want er is eigenlijk nog geen echte kapel. De zusters bestaan economisch gro tendeels van hun eigen inbreng. Ze hebben, als zoveel slotkloosters, een hostiebakkerij, ze borduren (wat te weinig opbrengt) en ze doen indus trieel thuiswerk als bijvoorbeeld doos jes plakken. Maar een groot project als de broodnodige uitbreiding van de bouw, kan daaruit niet bekostigd worden. Een feestgave bjj het vijfen twintigjarig bestaan, van veler (klei ne) bijdragen zou daarbij kunnen hel pen. Een groep biddende en boetende zusters is een groot goed voor een bevolking om in hun midden te heb ben. Zij betekent een rijkdom voor iedereen maar naar aards begrip zijn de. zusters zelf zo arm als de mieren. Wjj kunnen het in onze welvaarts samenleving toch niet op ons laten zitten, dat ze niet eens een geschikt gebedshuis hebben! Hun gironummer is 269726 t.n.v. de zusters Carmeli- tessen te Hulst. Als alles volgens de plannen ver loopt, vaart Anton Sweers op het ogenblik van Trinidad uit naar het noorden. De lekenspelleider, die juist met succes het grote passie spel van Albert Helman in Suriname geregisseerd heeft, Iaat dit weten op een exotisch uitgedoste kaart waar op hij ook iedereen dank zegt die hem belangstelling heeft getoond tijdens zijn werk en zijn ziekte in den vreem de. Volgens diezelfde dankkaart arri veert de heer Sweers 27 oktober met de „Rotterdam" uit New York in Amsterdam. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi tweemaal zilver in jeugdige handen.... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII in Hulst bestaat dan een kwart eeuw. Vijfentwintig jaar geleden vestigde een kleine groep zusters zich in Zeeuwscn-Vl aandere van Bergen op Zoom uit en tot nog toe zijn ze het enige slotklooster in Zeeland. De be doeling van hun nederzetting hier was vooral om in deze streek met veel reformatorische christenen wier ge loof Maria negeert, aan Gods Moeder alle geestelijke hulde te brengen. Toen in 1935 het kleine klooster voor de Carmelitessen in Hulst werd gebouwd, was het de bedoeling de minimale bouw-opzet na tien jaar te voltooien. Maar de oorlog verijdelde dit, zodat de tot achttien leden uit gegroeide contemplatieve communau- teit nu zo klein behuisd is, dat het c - eyeneens in het zuiden van Spanje hebben, d.w.z. onder de recht- streefcse druk verkeren van de commu nistische manoeuvres, zou naar de me- mng van welingelichte kringen voor het annuleren van de sociale week mede beslissend zijn geweest. Geruchten, dat het afgelasten van de sociale week het gevolg is van stap pen van de nuntiatuur, worden energiek tegengesproken. Wel wordt opgemerkt, dat de apostolische nuntius het besluit toejuicht. met plezier terugdenken aan die perio de uit mijn leven", aldus de wethou der. Hij reikte tenslotte de zilveren schaaf uit aan de beste meubelmaker Bert Groenewoud uit Groningen, een boekwerk als tweede prijs aan Peter Jamin uit Dordrecht en de extra-der de prijs aan Ton van Aken uit Utrecht. In de afdeling stoffeerders ontving Herman Scheele uit Hilversum de zil veren stoffeerdershamer en John Schillings uit Maastricht kreeg de twee prijs. De eerste prijzen wa ren vervaardigd door de Utrechtse edelsmid H. Huisman. uist als bjj de opening van de Staten-Generaal de derde dinsdag in september, zal maandag 24 oktober bij de aankomst van de koning en koningin van Thailand boven het centrum van Den Haag volkomen rust in het luchtruim heersen. Voor de eerste maal in de geschie denis heeft de Rijksluchtvaartdienst een verbod uitgevaardigd voor het uitoefenen van de burger-luchtvaart tijdens de aankomstplechtigheden van koninklijke gasten. Het verbod is van kracht van 's ochtends acht tot twaalf uur voor het gebied, dat is gelegen binnen een afstand van één km van de route Station Staatsspoor naar het koninklijk paleis „Huis Ten Bosch". Het is schriftelijk toegezonden aan alle luchtvaartmaatschappijen, wier vliegtuigen geregeld ons luchtruim doorkruisen. Aangezien de Luchtmachtstaf een soortgelijk verbod zal opleggen aan alle militaire vliegtuigen, zal geen enkel motorgeronk of straallawaai uit de lucht de aankomst van de konink lijke gasten verstoren. Uiteraard vormt dit verbod door de luchtvaart geen enkel beletsel. Het verboden luchtruim is nauwelijks tien vierkante kilometers groot én kan gemakkelijk vermeden worden. Achttien vrouwen vieren zaterdag in alle stilte een feest, waarvan de buitenwereld weinig zal mer ken. De communauteit van de Carmel zuidbr. o flkkmm O Alkmaar o Kampen 0Zwolle Coenhjnwl srerdam Speld Ybud.Rijn Gor. Eindhov. Helmond oHeerleti Maawr. «m Ontworpen rijkswegen Op bovenstaande kaart ziet men de, in het kader van liet bouwprogrami van nieuwe wegen, voor de komende jaren ontworpen werken. Om aan de te verwachten verkeersbehoefte te voldoen zullen in vijftien jaar 1200 km rijkswegen, drie tunnels en vijf bruggen tot stand komen. Wat de rijkswegen betreft, dit ongeacht te maken wegomleggingen, afsnijdingen, baan- verdubbelingen, aanleg van derde rijstroken e.d. Van de nieuwe bruggen zijn die over het Haringvliet bij Brienenoord (Rotterdam), kosten zeventien miljoen gulden, en bij Zwolsehoek wel de belangrijkste. De brug bij Zwolsehoek krijgt in grootte zelfs het karakter van de bekende Moerdijkbrug. Met de bouw van de brug bij Zwolsehoek is berekend, dat deze in 1965 gereed zal zijn. Het komende jaar zal men beginnen met de wegaanleg: NumansdorpKlaaswaal, dit is een gedeelte van de nieuwe weg naar de brug over het Haringvliet. Men gaat ook beginnen met de bouw van de Coentunnel, bij Amsterdam. Deze tunnel hoopt men in 1964 gereed te hebben. Voorts zijn nog tunnels ontworpen bij Lelystad en bij Vlaardingen. Het wegwerk dat het verst in de toekomst grijpt, is de aanleg van de rijksweg Belgische grens—Eindhoven—Venlo. Deze weg zal pas in 1968 gereed kunnen zijn. Het befaamde verkeersplein Oudenrijn, bij Utrecht, krijgt volgend jaar ook zijn deel van de werkzaamheden, want met een fonds van een miljoen gulden zal men hier beginnen aan de ombouw van het verkeersplein De weg Den Haag —Arnhem zal boven de rijksweg 's Hertogenbosch—Amsterdam komen te lopen Deze foto van de Deense koninklijke familie, genomen op het zomerverblijf Fredensborg nabij Kopenhagen, is op het ogenblik zeer in trek in de Verenigde Staten. Voor die Amerikanen, die over het koningschap nog in verouderde termen denken, vormt zij het bewijs, dat de koning en de koningin van Denemarken, die thans een rondreis door Amerika maken, met hun kinderen thuis een leven leiden, dat toch eigen ijkniet zo principeel afwijkt van het leven v<an een gewone Deense familie. V.l.n.r. prinses Anne-Mariekoningin Ingndprinses Benediktekoning Frederik en prinses Margrete. (Van een bijzondere medewerker) MADRID, 14 okt. Hoe sterk de slinger van onrust en discussies binnen het Spaanse katholicisme, in beweging gebracht door de gebeurtenissen in Catalonië en door de verspreiding van het bekende Baskenmanifest, nog heen en weer gaat, kan men opmaken uit een zo pas gepubliceerd herderlijk schrijven van de bisschop van Bilbao, dr. Gürpide. In het herderlijk schrij ven wordt wederom geheel overeen komstig vroegere toespraken van de apostolische nuntius opgeroepen tot gehoorzaamheid aan de kerkelijke hiër archie en tot erkenning van de bisschop pelijke belangen, rechten en waardig heid. Met een „hart vol bitterheid en zorg" klaagt de bisschop in zijn inleiding over een „ernstige crisis in het respect voor en de gehoorzaamheid aan de Kerk en de kerkelijke hiërarchie". In een maatschappij, die bezig is aan een volledige reconstructie en die meent, dat deze reconstructie ook moet wor den uitgebreid tot de religieuze sec tor, wordt, de kerkelijke discipline vol gens de bisschop van dag tot dag zwak ker. Dit gebrek neemt beangstigende afmetingen aan en strekt zich ook uit over kringen, die zich katholiek noe men en dat ook zijn, maar die niet over voldoende scholing beschikken om zich te kunnen distanciëren van on aanvaardbare standpunten. De bis schoppen, aldus het schrijven, kunnen geen apostolaat, van de geestelijkheid noch van leken, erkennen, dat niet de uitdrukkelijke goedkeuring en zegen van de Kerk heeft. Voorwaarde voor het ge loof aan God is het geloof aan de Kerk. „Er bestaat geen liefde tot Je zus zonder liefde tot Zijn Kerk. zon der gehoorzaamheid aan haar hiërar chie". De bisschop beklaagt zich vervolgens over een zeker deel van de buiten landse katholieke pers en zegt letter lijk: „Sinds het begin van onze ambts periode moesten Wij met geduld en verdriet een weinig hoogstaande en on rechtvaardige campagne tegen Onze persoon en tegen Ons bisschoppelijk optreden gedogen van de zijde van een pers, die zich katholiek noemt en die in het buitenland onder de bescher ming van verkeerd begrepen vrijheden werkt, zonder de allereerste beginselen toe te passen van het respect en de achting, die een bisschop toekomen..." Deze pers publiceert volgens de bis schop in tendentieuze vorm dingen, die slechts priesters onder elkaar heb ben besproken, en zij schendt zodoen de de normen van de geheimhouding. De kerkelijke hiërarchie verdient vol gens het herderlijk schrijven van katho lieken en een zich katholie-k noemen de pers een andere behandeling. Als een duidelijke reactie op de ver wijten, die in het manifest van de Bas kische priesters zijn gemaakt, ver klaart de opperherder van het Bas kische diocees Bilbao met grote na druk, dat de Kerk altijd de vrijheid heeft verdedigd, dat wil zeggen de wa re vrijheid niet de zogenaamde „vrij heden tot het verderf". Zij heeft zich ook tot geen enkele staatsvorm ver plicht of gebonden. „Het is een ern stige onrechtvaardigheid te beweren, dat de Spaanse Kerk onderworpen is aan de staat". „Zij is dat niet, is het niet geweest en zal zich ook nooit aan een andere regeringsvorm onderwer pen". Samenwerking is iets anders, aldus de brief, dan onderwerping. Het bisschoppelijke schrijven wordt als men afziet van de korte, ge meenschappelijke verklaring van de vier bisschoppen van de Baskische diocesen beschouwd ;.ls de eerste tegenspraak van een Spaanse bisschop op het geschrift van de Baskische pries ters. Lange tijd was de apostolische nuntius de enige, die op het manifest was ingegaan, en hij haa daarbij het verwijt te horen gekregen, dat hij zich schuldig maakte aan inmenging in de interne kwesties van de Spaanse Kerk. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 14 okt. Sommige Ne derlandse katholieke kringen hebben niet zonder verwondering kennis ge nomen van het feit dat de datum van koning Boudewijns huwelijk op 15 de cember, in de Advent, werd vastge steld. „Hoe is het mogelijk", zo vraagt men zich af, „dat een zo katholieke vorst uit een uitgesproken katholieke familie geen rekening houdt met de besloten tijd voor Kerstmis, waarin geen plechtige huwelijksinzegening door de Kerk wordt toegestaan?" In verband met wat men in hoger ge noemde kringen als een „slecht voor beeld" en een „onbegrijpelijk be sluit" wil noemen, is ons uit bevoeg de kerkelijke bron medegedeeld dat de aan de Adventstijd verbonden bezwaren bij het overleg tussen het hof en de kardinaal-aartsbisschop wel degelijk in overweging werden genomen. Ook voor het huwelijk van de Bel gische vorst was een dispensatie ver eist, welke kardinaal Van Roey echter direct heeft verleend. Men vestigt in dit verband de aandacht erop dat voer koning Boudewijn in het geheel geen uitzondering op de regel is gemaakt, omdat de Kerk deze dispensatie steeds verleent wanneer ernstige overwegin gen het vaststellen van de huwelijksda tum op een later tijdstip bemoeilijken of onmogelijk maken. Het gevoelsmo- tief dat in de vasten voor het huwelijk van een katholiek vorst een zeer ern stig bezwaar zou hebben gevormd, geldt, naar men ons verklaarde, bui tendien ook in veel geringere mate voor de „kleine boeteperiode'" Advent. van de tr1utIge redenen welke in dit geval hebben gegolden zijn, in tegen stelling tot wat velen menen niet van politieke, maar wel van prak tische aard. Zoals bekend was de verloving van koning Boudewhn el doma Fabiola reeds sederT vele huweUik1 in6I6 fei!" Normaal had het nuweiijic in de loop van de zomer moeten plaats vinden, maar de Con vened eCr'SiSi h®eft de aank°ndiging Tn?n H verloving doen verdalem be wl,JGri°ymg dan °P 15 septem- men wli'^ekand gemaakt, schijnt hehhon k Uaeken het voornemen te hlif gehad het huwelijk omstreeks "ovember te laten plaats vin- aen. Um redenen van organisatori- aaT bleek dit voornemen ach- teiat echter onuitvoerbaar. Uitstel tot na Kersttijd zou prak- tiscn het huwelijk naar het hart van de winter hebben verlegd. Men dient dan P°g in overweging te nemen dat een langdurige plechtigheid in de onver warmde en onverwarmbare St. Goe- deiekerk in de koudste wintermaanden van de genodigden hoge eisen stelt. Het is niet uitgesloten dat bij dit alles niet in laatste instantie is gedacht aan de 86-jarige kardinaal Van Roey die zijn wankele gezondheid ten spijt op verzoek van het vorstenhuis het ko ninklijk huwelijk persoonlijk inzegenen zal. OOSTENDE, 14 okt. De Belgische raad van onderzoek voor de zeevaart heeft gisteren in het vonnis over de aanvaring van het vorige jaar tussen het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" en het Belgische vissers vaartuig „Frans Elza" het Nederland se oorlogsschip schuldig verklaard aan het niet nakomen van de voorschriften, die volgens het internationale regle ment geiden voor het voorkomen van aanvaringen op zee. Bij deze aanva ring op de Noordzee kwamen, zoals bekend, op 25 september van het vorige jaar alle vijf bemanningsleden van het uit Oostende afkomstige vis sersvaartuig om het leven. In de twintig pagina's tellende moti vering van het vonnis zegt de raad, dat door deze gedragslijn van de „Karei Doorman" de mogelijkheid en het dreigend gevaar van de aanvaring is ontstaan. Over de gedragingen van de „Frans Elza' zegt het vonnis, dat de raad niet met zekerheid heeft kun nen vaststellen op welk moment het vissersvaartuig manoeuvres heeft ge maakt. die aan de ramp zhn vooraf- gegaan, noch of het vaartuig zich schuldig heeft gemaakt aan een on geoorloofde of onwettelijke daad De raad is van oordeel, dat de „Frans Elza niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de aanvaring. West-Duitsland De Westduitse re gering heeft gisteren beloofd 5.300.000 dollar te storten in het bijzondere fonds voor technische bijstand van de Ver. Naties. Dit is 2.000.000 dollar meer dan het bedrag dat West-Duitsland, dat geen (U pS11'8" de V'N" verleden jaar gaf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7