s «er Bs «er in ALGERIJE loopt ten einde Binnenkort eerste stappen tot zelfbestuur? Politie heeft recht fikse m °p salarisverhoging Regering moet trouw blijven aan eens gegeven woord, een pi Duits-Russisch incident in BONN bezworen Schreeuwend Sovjetdiplomaat door zaalwachter verwijderd IJ-tunnel meer rendabel dan Coen-tunnel Amsterdam zal verkeersdrukte waarschijnlijk wel aankunnen Koopt op tijd uw zekerheid saterdag 22 oktober i960 wEGER NEEM *US KEER Sa l ad De Gaulle bevestigt geruchten Tweeduizend politiemannen bijeen uitconcert en verkeer sophopin g ENGELS CUBA valt Oostenrijk bij Melk wordt één cent duurder Onverwacht ingrijpen van Adenauer Britse atoom-duikboot Rapport Centraal Planbureau NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Zuid-Tirol in V.N. braden onder stroom Elektricien op slag gedood Belgisch schip geramd en gezonken Weer smokkelboter in beslag genomen IB ms Redelijk herfstiveer met kans op regen 11,11 1 CINERAMA THEATERDINER I GAP, Frankrijk, '22 okt. (AFP, UPI) Do strijd in Algerije loopt ten einde. Dit heeft president De Gaulle van Frankrijk gisteren ver klaard tijdens een toespraak, welke hij hield in het raam van zijn tournee van werkbezoeken door het: land. Hij bracht hulde aan de Franse soldaten, die wel dra niet meer hoeven te vechten en die een bijdrage tot de door de president verwachte beëindi ging hebben geleverd. Het vraag stuk van de toekomst van Algerije is na het beëindigen van de strijd echter nog niet opgelost, consta teerde De Gaulle, die daarop weer een uiteenzetting van zijn stand punt gaf. 23 oktober Wereld-Missiedag HET NIEUWE DAGBIAD {jfiyrüUfc«T (Van onze Haagse redactie) HAAG, 22 okt. Uit alle delen het land zijn gisteren politiemen- t>mu-riaar Den Haag getrokken om het 'Wesalaris-congres, dat georganiseerd ka»* door de Centrale van Politie Or- <WSaties (C.P.O.), bij te wonen. Meer Vrin tweeduizend politiemannen r net merendeel in burger hadden Advertentie iTm u* verwen uw gezin eerst met een bij in onze WILDMAAND exquize wildmenu's, overgoten met voortreffelijke wijnen. YORK, 22 okt. (Rtr, UPI) ^"stenrijk heeft, inzake de kwestie Zuid- "°l, de nogal compromitterende steun an Cuba gekregen tijdens het debat de speciale Politieke Commissie van Algemene Vergadering van de Vere- 'kde Naties. De Britse afgevaardigde aa-rentegen viel zijn Amerikaanse |fp"oot bij door te verklaren, dat het j r'Venrijks-Itaiiaanse geschil door het atemaitonaal Hof van Justitie in Den aa£ zou moeten worden behandeld en n»et in de V.N. Gouda, 22 okt. bu het p.t.t.- {d?°uw aan de Boelekade was gister- ia ,,;rf»en omstreeks half twaalf de 56- b Se elektricien L. C. van Soest uit la a Haag bezig voedingsdraden af te b]„?eh. öp nog onverklaarbare wpze n deze draden echter onder SS01 te staan. Van S., die. hierdpor werd getroffen, wérd vrijwel op slag Sedoóg; is schoonhoven. 21 okt. pp de bek q.'^bdorgen vroeg het Belgische scljip lario a"' dat voor anker lag en wasge- en met klei en krijt, aangevaren door Ca„ ander Belgisch vaartuig. De ,,Su- werd midscheeps getroffen en'is He opvarenden, eeri fecht- zich omstreeks half drie in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen verza meld om daar te luisteren naar ie voorzitters van de drie politiebonden, die ieder een bedrijf van bet drama" der politiesalarisverhoging zouden be spreken. De redevoeringen van de voor zitters werden herhaaldelijk onderbro ken door luid applaus, dat af til toe overstemd door een concert van honderden politiefluitjes. Soms ook klonk er boe-geroep als de sprekers het regeringsbeleid kritiseerden. Hoewel de politiemensen na afloop van de bijeenkomst, die nauwelijks an derhalf uur heeft geduurd, in alle orde en rust terugkeerden konden verkeers opstoppingen niet worden voorkomen. Ditmaal was het dus de politie, die het verkeer in de war stuurde! ,,Een man een man een woord een woord. Geldt dat soms niet ten op zichte van de politie? Geldt voor de regering niet meer, dat trouw, ook de trouw aan het eens gegeven woord, de grondslag is van alle deugden?" Deze vraag stelde de heer D. Rook, voor zitter van de Bond van Christelijke Politieambtenaren. De heer Rook behandelde de voorge schiedenis en de redenen, die tot; het in stellen van de Commissie Werkclassi- fjcatie Politiefuncties hebben geleid. ,,In feite zijn wij al vanaf 1945 bezig met de salarisverbetering. In 1953 echter werd door de hoofdbesturen van de drie politiebonden het eerste voorstel tot. ver hoging van de politiesalarissen bij de regering ingediend. Zeven jaren hebben we gewacht en het resultaat is aller minst de fikse salarisverhoging die wij allen verwacht hebben. Het is een on verkwikkelijke affaire en wij mogen niet berusten in de huidige toestand. Wij moeten streven naar een oplossing die een einde zai maken aan het on recht. dat de Nederlandse politie nu al sinds jaar en dag wordt aangedaan. Als samenwerkende hoofdbesturen zijn wij onze leden dankbaar, dat zij de spanningen niet naar buiten hebben af gereageerd, maar hun gedisciplineerde houding hebben bewaard", aldus de heer Rook. De voorzitter van de Nederlandse Po litiebond de heer K. Mud schetste de droeve gang Van hot salaris-overleg, dat 'de vorige maand verschillende ke ren op het ministerie van Binnenlandse 7-aken is gevoerd. „Het is tenenenmale onbegrijpelijk, dat de regering heeft gemeend de politievakorgamsaties met een ondermaats voorstel van de veertig milden-inconveniënten-toelage en het op de lange baan schuiven van het rapport van de commissie-werk-classificatie te kunnen trakteren. Dit voorstel is irrieël en inconsequent. Het lijkt wel alsof de regering gezocht heeft naar zoveel mogelijk mo tieven om het realiseren van de uit het rapport van de commissie te trekken conclusies tegen te gaan. Het o-aat ons om de honorering van jaren lange verwachtingen, die door het inge stelde taakonderzoek volgens de metho de van de werkclassificatie zijn gewekt. De minister heeft zelf toegegeven, dat er geen financiële belemmeringen zijn om de afspraken en toezeggingen na te komen en de toestand van 's Rijks schatkist is nog nooit zo rooskleurig ge weest als nu". Aldus zei de heer Mud, die tenslotte een dringend beroep deed op de regering om alsnog op de kortjt mogelijke termijn de politie recht te doen wedervaren. dit onrecht wordt weggenomea. Wij vra gen geen fooi of ondersteuning, wij vra gen recht en niets anders. Sprekende over de grote personeels tekorten merkte de heer Körner op: „Aan uitbreiding hoeven wé niet te den ken, de gewene vakatures kunnen niet eens worden aangevuld. Onze taken breiden zich steeds uit. De crimfoall teit stijgt op benauwende wijze en alles komt 'neer. op een handjevol politie mensen. Er is een sterke overbelasting van het personeel. Het publiek moest eens weten hoe de nachtdiensten bezet worden. Bij de Rijkspolitie zijn er groe pen. die niet eens aan de helft van de sterkte toekomen. Maar wie wil er nu ook bij de politie voor zulk een salaris en voor een ambt met een gemis aan persoonlijke vrijheid?" aldus de voor zitter van St. Michaël. Aan het slot van het congres, dat werd bijgewoond foor tal vii-i leden van Eer ste en Tweede Kamer, hoofdcommissa rissen van gemeentepolitie, vertegen woordigers van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en Justitie en andere autoriteiten werd een resolutie aange- nomea, waarin bij de regering wordt aangedrongen op een bevredigende voorlopige salarismaatregel. President De Gaulle verklaarde er zeker van te zijn, dat Algerye met Frankrijk verbonden wil blijven, wan neer er vrije verkiezingen gehouden zullen worden. Hij herhaalde dat Alge rije Algerijns is. Het opgeven van Al gerije zou nochtans een paniek veroor zaken onder de Europeanen, die daar wonen. Met de >pstande)ingen zal ik aldus De Gaulle nooit onderhan delen. De laatste dagen zijn in Algiers verschillend© pamfletten in omloop gebracht, die alle oproepen tot steun aan de rechtsextreme beweging van de .Colons" en ..Ultra's". Het Fran se leger heeft de bewaking van be langrijke gebouwen en objekten ver zwaard. Er is sprake van een tast bare spanning die veroorzaakt wordt door het verzet van de teleurgestelde Gaullisten en libra's tegen het Fran se beleid teir' aanzien van Algerije. De poging van een Franse studenten organisatie otn ©en massale betoging tegen de regering op touw te zetten, en i.et feit dat op 4 november het zes jaar geleden is dat de strijd in Algerije begon, zijn belangrijke aspecten in de toestand van het ogenblik. Had de po litie de betoging niet verboden, dan zouden er in Algiers ook betogingen zijn ontstaan en daarom is de plaatse lijke overheid voldaan over het besluit om de studentenbetoging te verbieden. Bovendien zijn er berichten dat De Gaulle kortgeleden in Grenoble tegen over enkele Franss parlementsleden verklaard heeft dat hij, als de Alge mene Vergadering van de V.N. zijn zitting beëindigd heeft, de eerste ele menten van een autonoom bestuur in Algerije in het leven zal roepen. Navraag te Parijs leverde geen offi ciële uitspraak over dit bericht op, doch van regeringszijde moedigt men de verspreiding van het bericht toch aan Er wordt, gewacht op een nieuw initiatief van De Gaulle met betrekking tot Algerije. In Algiers geloven aan hangers zowel als tegenstanders van De Gaulle dat zulk een stap tot ern stigs gevolgen zal leiden. In Algiers zowel als in Parijs meent men dat de huidige toestand niet veel langer kan duren. Er is ontegenzeg lijk" een verlangen naar actie, bij de- mensen die De Gaulles mening over een ..vrede der dapperen" en een on afhankelijk Algerije dat lid van de „landengemeensehap is" delen, zogoed als bij de mannen wier kreet „Algerije Frans" is. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 22 okt. De verhoging van het vetgehalte in de consumptle- melk van 2Vt tot 8 pet. zal waarschijn lijk tot gevolg hebben dat de melk voor de consument één cent duurder wordt. Het kabinet beraadt zich nog over de compensatie van deze prijsverho ging. De gedachten gaan o.a. in de richting van een verhoging van de kin derbijslag. OOSTBURG, 22 okt. Gisterenavond zijn in west-Zeeuws Vlaanderen smok kelaars en patrouillerende kommiezen opnieuw met elkaar in botsing geko men. De douane maakte hierbij negen honderd tot duizend kilogram boter buit. Na een langdurige achtervolging ontdekten de smokkelaars toen buiten Oostburg. dat er geen kans meer op ontsnapping bestond. Zij sprongen uit de rijdende smokkelauto en verdwenen in hét donker. Andrei Smirnoff, de Russische ambassadeur in Bonn interrumpeert schreeuwend de Westduitse minister Erhard tijdens de openingsplechtigheid van de Afrika Woche, omdat hij zijn land beledigd achtte. Een zaalwachter meende de diplomaat bij zijn «t Verenigde Staten Een jury in Chattanooga, Tenessee, geheel bestaan de uit mannen, heeft vier jonge neg&rs tot de electrische stoel veroordeeld. De zen zijn ervan beschuldigd een blank meisje - een teenager - te hebben aan gerand. De verdedigers hebben hoger beroep aangetekend tegen het vonnis. BONN, 22 okt. (D.P.A., Rtr, U.P.I.) Het Westduits-Russisch incident, waar bij diplomatieke égards in het geding waren, is door nogal onverwacht ingrij pen van bondskanselier Adenauer met een sisser afgelopen. Van beide kanten wordt het incident na een Westduitse verontschuldiging als gesloten be schouwd. De Sovjet-ambassadeur in de Westduitse hoofdstad, Smirnofi, werd gistermorgen (zoals in een deel van onze editie van gisteren reeds is be richt) door een zaalwachter bij zijn mouw gepakt en nogal resoluut weg gewerkt, omdat de ambassadeur een redevoering van de minister van econo mische zaken, prof. Erhard, interrum peerde. De redevoering werd gehouden bij de opening van de „Afrika-Woche" Advertentie I. 'hadden nog slech.ts tijd om wat hi ding mee .te nemen. Zij zijn opgeno- Uit t>aan boord van de „Johannus" die «ötterdam komt. Hier is regelrecht de rechtvaardig heid in het geding en ik vraag mij af of de regering niet wettelijk en moreel verolicht is de rechtvaardigheid te oe- f 'htra". Dit stélde de voorzitter v. n de Katholieke Politiebond „St. Michael" de heer J. P. H. Körner, die de morele kant van dé „affaire" belichtte. „De Nederlandse poime wordt door do re- óérine als een stiefkind behandeld en ik vraag mij af hoe het mogelijk is, dat een eezagsapparaat zo kan worden ver waarloosd. Nu wetenschappelijk is vast gesteld dat wij jaren lang grof onder betaald worden ia hei onze eis, dat (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 okt. De IJtunnel is eerder rendabel dan de Coentunnel. De eerste tunnel zal in de gehele pe riode van 1958-1970 rendabeler zijn dan de laatste, alhoewel de verschillen niet groot zijn. Bovendien is de winst aan vrije tijd voor de deelnemers aan het verkeer door de IJtunnel veel groter dan die door de Coentunnel. Deze conclus- sie staat in het rapport, dat liet Cen traal Planbureau na uitgebreide en diepgaande studies heeft opgesteld over de tunnelkwcstie. De minister van Ver keer en Waterstaat de heer H. A- Korthals heeft het rapport op verzoek van de voorzitter van de vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer toegezonden. In een nabeschouwing op het rapport wordt opgemerkt, dat de berelvenmsen hebben aangetoond, dat de van de IJtunnel voor ieder berekend jafu iets hoger ligt dan die van de coen tunnel "Dit wordt toegeschreven aén het feit. dat er op het ogenblik over het IJ ter'hoogte van Amsterdam meer ver teer galt dan over het Noordzeekanaal bij hét Hemveer. Bovendien zal de IJ Koningin Elizabeth heeft gistermorgen op de scheepswerven van Vickers Arm strong de eerste Britse atoomonderzeeboot te water gelaten, de „Dreadnought'', die uitgerust is met de meest moderne apparatuur voor de navigatie communicatie en de opsporing van vijandelijke onderzeeboten. Het schip heeft torpedo's aan boord, doch voor - zover bekend niet met atoomwapens worden uitgerust. Hoewel de „Dreadnought" geheel in Engeland werd ontworpen en gebouwd, is de kern reactor van Amerikaanse oorsprong. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de nieuwe aanwinst uit te rusten met een in Engeland gebouwde reactor, doch ter- bespoediging van de bouw werd twee jaar geleden een overeenkomst mét de Verenigde Staten gesloten, waarbij de aankoop van een Amerikaanse kernreactor mogelijk werd gemaakt. Een tweede duikboot van hetzelfde type. waarvoor de bouwopdracht is gegeven en waarvan de kiei vermoedelijk binnen enkele weken zal worden gelegd, zal echter van een Engelse kernreactor worden voorzien. De totale kosten van de beide duikboten worden begroot op ruim 400 miljoen gulden. De algehele voltooiing van de „Dreadnought" zal nog ongeveer twee jaar in beslag nemen. tunnel' meerU.nieuw verkeer" tot zich trekken dan de Coentunnel. Beide fac toren zo meent men. hangen nauw sa men met het feit. dat de stad Amster dam zeer grote verkeersspanmngen op roept ten opzichte van de omliggende gebieden en ook tussen de stadswijken onderling Het .betreft hier ov et we gend korte-afstaftdsi'erteer. Van grote invloed is voorts, dat de gemeentebus sen naar Amsterdam-Noord door de IJ tunnel ononderbroken ritten zullen kun nen maken, waardoor bij het personen vervoer aanzienlijk veel tijd kan worden bespaard. Bij de Coentunnel is een dergelijk verschijnsel niet in de mate te verwachten, doordat de Zaanstreex eco nomisch zelfstandiger is en er boven dien een treinverbinding met Amster dam) is- Ook telt nog mee, dat in het gevalvan de Coentunnel de Amster damse veren volledig zullen moeten blij ven gehandhaafd, terwij] bij de bouw van =de IJtunnel het Hemveer kan worden ingekrompen. Hier staan welis waar grote investeringskosten van de IJtunnel tegenover, maar rekening hou dend met lange levensduur van de investeringsprojecten, althans van de be langrijkste onderdelen hiervan, zal het verschil in jaarlijkse kosten, absoluut gezien, niet zo groot zijn. Eed pluspunt voor de IJtunnel is verder, dat daar al negentien miljoen gulden' geïnvesteerd is, in de vorm van verplaatsing van bedrijven en de bouw van een tijdelijke brug voor het treinverkeer. Als de Coentunnel als eerste wordt gebouwd, zo stelt men, en de IJtunnel niet of veel la ter, is een nationaal economisch ver lies onvermijdelijk, omdat de plannen voor de IJtunnel door dit uitstel kun- nen veranderen. Als de rente en de afschrijving van dit verlies ten laste van de Coentunnel zouden worden ge bracht zou de rentabiliteit van deze oeververbinding in de verschillende jaren telkens met een tot twee punten worden verlaagd. Minister Korthals heeft zoal» bekend Onlangs in zijn nota aan de Tweede Ka nier opgemerkt, dat Amsterdam niet in staat zal zijn, het tunnelverkeer sa men met het stadsverkeer te verwer ken. Het planbureau meent echter, dat het niet onaannemelijk is, dat dé ge meente het verkeer wel aan zal kunnen. Het acht het daarom ook gerechtvaar digd, dat bij het opstellen van de be rekeningen de veronderstelling van de gemeente Amsterdam als werkhypothe se is aanvaard, iets waartegen de mi nister bezwaar heeft gemaakt. in tegenwoordigheid van vertegenwoor digers van jonge Afrikaanse landen en de Sovjet-ambassadeur begon te schreeuwen, toen minister Erhard het „imperialisme van communistisch-tota- litair stempel erger noemde dan kolo nialisme". - Bondskanselier Adenauer zond gister middag minister von Merkatz naar de Sovjet-ambassade om te verklaren, dat de Westduitse regering het incident be treurt zonder meer. Ambassadeur Smirnoff nam met die verklaring ge noegen. De stap van de Westduitse re gering houdt zonder enige twijfel ver band met de kwestie-Bexïi.in, maar ook met de actuele Westduits-Ttussische handelsbesprekingen, waarbij Bonn de 90.000 Duitsers, die nog in Rusland ge vangen zijn, in het geding zou willen brengen tegenover het Russische ver langen naar handelsbetrekkingen, waar aan West-Duitslard niet veel behoefte heeft. Eerder op de dag, vóór de ver ontschuldiging. had een woordvoerder van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken verklaard, dat overwo gen zou worden ambassadeur Smirnoff „persona non grata" te verklaren. De persdienst van de Westduitse re gering verklaarde na de verontschuldi ging, dat het optreden van de zaalwach ter jegens een ambassadeur stellig in strijd met de diplomatieke égards was. Maar evenmin correct was bet optre den van Smirnoff, die (in navolging van i Khroesjtsjev en volgens diplomatieke kringen in Bonn ongetwijfeld volgens een onlangs ontvangen order) begon te interrumperen. Correct ware geweest, ndien de ambassadeur uit protest zwij gend de zaal verlaten had. toen hij de indruk kreeg, dat zijn land beledigd werd. De laatste dagen zijn de temperatuur verschillen tusen het zuiden ep noorden van ons land vrij groot. Zo werd gis teren in Brabant nog 15 gr. gemeten tegen 8 gr. in Groningen. Boven de Golf van Biscaje ligt een actieve storm- depressie die niet veel van plaats ver andert. Een uitloper hiervan kan ko mende avond en nacht met wat regen passeren waarna morgen opklaringen zullen voorkomen. De temperatuur schommelt overdag tussen 10 en 14 gr. hetgeen voor oktober vrij normaal is. Wanneer deze uitloper geen complica ties geeft, dan kan het morgen redelijk herfstweer zijn, vooral in die gebieden waar de opklaringen van betekenis zijn. Station Weer Den Heidei regen Ypenburg zw. bew. yiissingen zw. bew. Lelde motregel De Bilt zw. bew. Twente zw. bew. Eindhoven zw. bew. Zd.-Limburg zw. bew. Stockholm regen Oslo geh. bew. Kopenhagen zw. bew. Londen regen Amsterdam zw. bew. max. min. neersJ. temp temp afgel. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Wenen Rome motregen zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew, 1. bew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. gisteren 10 13 12 .9 13 13 14 14 8 5 10 13 13 12 11 13 16 18 18 8 14 11 14 15 12 20 10 8 10 8 8 8 8 9 4 3 8 10 10 12 14 11 5 4 2 2 4 5 11 24 uur 12 0.4 0.2 9 2 10 3 6 0.1 0 0 0.1 1 5 1 13 3 0 0 15 5 0 0.1 0 11 0.2 (Advertentie) Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1