[een reis door de sovjetunie De beste werkers van Leningrad mogen een dagje naar het park Speeltuin met spoetniks en maanlandschappen één kamer nu nog 4 dagen Ruil Nat. Handelsbank in 0udZaansesebouwen Rotterdamsche Bank Anti-hongeractie in Nederland vet Campagne zal vijf jaar duren f 100.000 op no. 7 van serie 25682 Politieagent overgeplaatst m „museum Westduitse vakbond wijst bedreiging af schipper gevonden Lijk van vermiste DINSDAG 25 OKTOBER 1960 Vanaf het moment, dat Rusland voor touristen opengesteld werd, leefde het verlangen in me, met eigen ogen iets van het leven en het land van het Russische volk te gaan zien. Bladerend door de zomerbrochure van het Neder lands Bureau voor Buitenlandse Stu dentenbetrekkingen, zag ik enkele groepsreizen naar Rusland aange kondigd, en ik besloot als oud-stu dente nog een kansje te wagen om mee te gaan. Zo werd ik toevallig de enige Nederlandse, die zich aan sloot bij een reis, die door een Scan dinavische studentenorganisatie was uitgeschreven. Merkwaardigerwijs was bijna geen der deelnemers nog student, maar vrijwel ieder was en kele jaren afgestudeerd, hetgeen on getwijfeld met de reissom in ver band kan worden gebracht. Zo vertrekken dan begin augustus vijftien jonge academici uit Zweden, Noorwegen, Denemarken, U.S.A., Frankrijk, Engeland en Nederland om elkaar in een speciaal voor ons gereserveerd treincompartiment in Helsinki te ontmoeten. Voor een reis van twaalf uur lang zetten we ons achter de van een soort ontbijtlakens voorziene tafeltjes en proberen we de katoenen en fluwelen gordijnen uit ons gezichtsveld te bannen om niets te missen van Finlands won dermooie bossen, onverwachte me ren en duizenden eilanden. Geregeld komt er een dame langs in een don ker uniform met een blad, waarop glazen thee in een blikken omhul sel. Aanvankelijk vinden we deze thee maar slap vocht, maar naar mate de reis vordert en de hitte toe neemt, beginnen we steeds meer uit te zien naar de lafenissen uit de on uitputtelijke samovar. De Engels man in onze groep giet in zijn thee telkens met een snelle beweging een slok whiskey, de Fransen bereiken eenzelfde effect met cognac. De rest van de groep voegt slechts één of meer van de enorme suikerklonten toe, die de kelnerin in grote hoe veelheden op onze tafelkleedjes legt. Zij is vier uur lang de enige Rus sische, die we ontmoeten, want de trein zit vol buitenlanders, vooral veel Amerikanen. Lening Zuid-Holland 1959 Van 15 t/m 29 oktober is Nutroma, de veredelde koffiemelk van Nutricia, bij uw leverancier ver krijgbaar voor 70 ct. (0.4 ltr.) Deze tijdelijke prijsverlaging is alleen geldig in de provincies N-Holland, Z-Holland en Utrecht. Kinderspeeltuin in pionierskamp. Door het gat in het bord steekt het hoofd van de schrijfster. Eerst aan de grens In Vainikkala er varen we werkelijk op weg naar Rus land te zijn. Er stormt een leger doua ne-beambten op ons af. Aan Deide zij den van de trein vatten mannen post, die niets anders doen, dan tussen de rails staan en naar de .trein kijken, een geweer in de hand. Als een controleuse ons buitenlands geld heeft nageteld, mogen we in VI- borg de trein uit, waar we roebels ko pen voor 0,40 per stuk. Er is nog wat tijd om een eindje Viborg in te lopen. Onze eerste indruk is niet best: de straat ziet er vervallen en slecht geplaveid uit; de mensen zijn ouder wets gekleed, mannen dragen broeken met wijde pijpen, de rokken van de vrouwen zijn lang en hun schoenen plomp. Moeders met kinderwagens moeten een moeilijke manoeuvre ma ken om vanaf de stoep door de diepte van de goot en over de hobbelige, bol- gelegde keien de andere kant van de straat te bereiken. Op aanraden van onze Engelse gids kopen we in een ca fé Russische champagne voor 76 roe bel. Het café ruikt naar een meng sel van azijn en een ontsmettingsmid del, een lucht, die ik daarna ook nog op verschillende andere plaatsen ge roken heb en die voor mij altijd met Rusland geassocieerd zal blijven. Door de champagnefuif, die we daar na in de trein hebben houden we het weer enige uren vol op de harde banken in de warme trein. Nu zijn er ook Russen in de trein gekomen. De meesten van hen liggen uitge strekt op de harde slaapbanken van speciale slaapcoupé's, die ik op de te rugreis van meer nabij zal leren ken nen. Tegen 9 uur in de avond berei ken we de eerste houten huizen van Leningrad. Het is nog tamelijk licht, maar we hebben de Wok dan ook een uur vooruitgezet. Op het station worden we begroet door een modieus gekleed Rus- sisch meisje, dat zich aan ons voorstelt als Intourist-gids Jeanna. Met haar gaan we per bus naar het Astoria- hotel, waar onze koffers worden uitge laden. Na een felle en langdurige woor denwisseling tussen onze Engelse en Russische gids enerzijds en het service bureau van het hotel anderzijds, krijgen we te verstaan dat het hotel vol is. Na ongeveer een uur wachten in de hall van Astoria, gaan we tenslotte naar het veel minder goed geoutilleer de hotel Leningrad, dat 100 meter ver der ligt, tegenover de kathedraal van St. Izaak. Tenslotte gaan we om half 12 's avonds eten. Daarvoor gaan we een paar kilometer verder naar het Baltique-hotel, want ons eigen hotel kan ons wel bedden, maar geen maal tijden verschaffen. Daarom gaan we verder driemaal daags per bus heen en weer naar het Baltique-hotel, waar een ongekamde ober ons na enig wachten op ongeïnteresseerde wijze de maaltijden verstrekt, 's Ochtends kan het zijn, dat we spaghetti met een gehaktbal krijgen, maar een an dere dag is er wat kaas en een paar biskwies, of yoghurt en een broodje waarin rijst is gebakken, of eieren en knoflookworst. Bij iedere maaltijd is er steeds een stapel donkergrijs zu rig smakend brood en er is ook al tijd citroenlimona.de en thee in de welbekende glazen. De lunch en het diner hebben, wat samenstelling be treft, veel overeenkomst, al is de lunch meestal de zwaarste maaltijd van de dag. Deze maaltijden bestaan b.v. uit: een slaatje van tomaat en komkommer met mayonnaise, een klein stukje vlees met wat gekookte worteltjes, een tompouce met thee; of uit koolsoep met zure room erin, gekookte vis en enige aardappels met peterselie, en peren op sap toe. Ver schillende malen hebben we ook ka viaar als voorgerecht gekregen. De kaviaar is er vers te koop en zeer voordelig. Wie het echter mee naar Holland wil nemen, moet wel de ge conserveerde kaviaar kopen, die erg moeilijk te krijgen is en veel duurder is dan de verse. Na veel zoeken in al- lerlei winkels heb ik tenslotte glaas jes kaviaar gevonden in een hotel De hotels zijn trouwens meestal enor me bedrijven, waar men allerlei za ken kan afwikkelen, zoals inkopen doen, geld omwisselen en kaartjes kopen voor schouwburg of ba'let. In de hotels worden stempels in de pas sen gezet; men heeft er ook een spe ciale dokter voor de gasten, zoals ook elke woonwijk zijn eigen dokter heeft 75 pet. van de artsen zijn vrouwen Zo kan men ook vrouwen aantreffen als herenkapper en buschauffeur Ook de gidsen zijn meestal vrouwen. Zij heb ben een aparte opleiding genoten en worden nog jaarlijks gedurende één maand bijgeschoold met de laatste in zichten. Onze gids, Jeanna, is getrouwd Zij heeft een dochtertje van zes jaar dat de hele zomer in een kamp op het land verblijft. Iedere maand mogen de ouders hun kind daar één dag bezoe ken. Ook de rest van het jaar is Jean- na's dochtertje in een kinderhuis, maar dan komt ze wel ieder weekend naar huis. De ouders, die dat wensen, kun nen hun babies al vanaf twee weken aan een dergelijke inrichting toever trouwen, wanneer óók de moeder werkt. Aangezien de meeste vrouwen werken, is er in de buurt van ieder groot nieuw flatgebouw dan ook een kinderhuis ge bouwd, waar de kinderen onder deskun dige leiding kunnen opgroeien. Het is moeilijk uit te vinden, hoe de Russi sche moeders over deze scheiding van hun kindexen denken. Het is een van de vele vraagstukken, waarop men of- -tcieel een antwoord krijgen kan, dat echter toch onbevredigend of onvolledig blijkt, zodra men met de mensen in een meer persoonlijk gesprek treedt. Jeanna put zich intussen uit met ons al lerlei wetenswaardigs over Lenin grad te vertellen en te tonen. De stad is gesticht door tsaar Peter de Grote. Vroeger heette het dan ook St. Petersburg, maar omdat dat te Duits klonk, werd het spoedig Petrograd. Toen Lenin de stad later aanzienlijk verfraaide, kreeg de stad zijn naam: Leningrad, in veel opzichten een wes terse stad met tal van paleizen in één zelfde stijl, alle met uitzicht op de Neva, de alomtegenwoordige rivier Op ons verzoek maken we een ex cursie naar een modem flatgebouw. Het heeft flats van verschillende grootte. Men rekent in het huidige 7-jaren plan met een ruimte van ne gen vierkante meter per persoon. Daarbij worden gang en keuken niet meegeteld. Ex zijn parketvloeren en centrale verwarming, alle kamers zijn behangen, in de keuken staat een gasfornuis. Verder beschikken de flat bewoners gezamenlijk over een was keuken in de kelder. De huur is on geveer 400 roebel, dat is nog geen ƒ25 per maand. In verband met het be zoek" aan dit flat gaan we ook naar de fabriek, waar de onderdelen van het gebouw geprefabriceerd worden. In dit bedrijf zien we temidden van de mannen veel vrouwen zwaar werk doen. Ze moeten er de warme wan den van de huizen bijmetselen, on middellijk nadat deze uit de machi nes komen. Deze vrouwen zijn in overalls gekleed en dragen zware laarzen, juist zoals de mannen. Op vallend is dat buiten het bedrijf een bo.rd hangt, waarop een dertigtal fo to's is aangeplakt. Jeanna zegt, dat dit de beste werkers van het bedrijf zijn. Op onze vraag wie hen uitgeko zen heeft, is het antwoom: „de wer kers". In Rusland schijn een derge lijke procedure geen jaiouzie te ver wekken en in alle eerlijkheid te wor den opgelost. Het is overigens merk waardig, dat op het bord van ver dienste alleen foto's van mannen prij ken! De beloning voor deze beste werkers bestaat in een dagje naar een park van „rust en cultuur" op rijkskosten. Deze parken zijn prachtig aangelegd. De rust bestaat in het genieten van het vele goedverzorgde groen, de cul tuur waarschijnlijk in studie van de op fraaie plekken aangebrachte propagan- daborden. Daarop ziet men de vooruit gang van het vaderland uitgedrukt in percentage nóóit in absolute cijfers. Men vergelijkt ex gaarne het Rusland van nu met dat van 1914, of men brengt er door foto's en tekeningen in beeld wat Rusland kortelings heeft gedaan voor de landen van Azië en Afrika. Ook aan de kinderen is speciaal gedacht in de parken. In het Leningradse park heb ik het pionierskamp bezocht, waar schoolkinderen gedurende de vakantie- tijd overdag kunnen verblijven. Vooral 's avonds ziet men veel men sen in de parken. Dit hangt wel licht samen met het feit, dat er in de stad 's avonds zo weinig ander amusement te vinden is. In de parken vindt men echter steeds muziek; tijd schriften en schaakspelen, die ieder ge bruiken mag; dansgelegenheid tegen geringe vergoeding; buitenzitjes en al tijd propagandamateriaal. Propaganda is er altijd en overal: in de woorden van onze gids, in de film op straat, op de schilderijen in de musea. Het is ook aanwezig in het museum voor Gods dienst en Atheïsme, waar voortdurend de godsdienst, die men als historisch en verouderd beschouwt, wordt vergeleken met de modernere inzichten uit de com munistische leer. In dit museum, geves tigd in Kazans kathedraal, ziet gids Jeanna ons liever niet. Ze zegt, dat er wel een hele dag voor nodig is om alles goed te zien en dat we daarom beter een andere excursie kunnen maken. Aangemoedigd door haar weerstand, ga ik echter toch kijken en ik ontdek dan diverse bijbelteksten, gevolgd door een volkomen daaraan tegengestelde uit spraak van een der Russische leiders. iiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii Een militiaman in het pionierspark. Op de achtergrond het vakantiehuis voor de beste werkers. B.v. bij Mattheus staat: „ziet de le liën des velds, hoe ze groeien; zij wer ken niet en spinnen niet..." Daaronder staat een uitspraak van Lenin, dat al len in Rusland heel hard zullen moeten werken om in Rusland en daarbuiten de levensstandaard op te voeren. Men kan ex ocrk zien, hoe de kerk lijden en geduld preekt, terwijl men in Rus land alles doet om het lijden uit de wereld te helpen. Intussen zijn wij, ondanks alle 7-ja- ren-plannen, getuigen van veel lijden in Rusland. Ik zal nooit de straatveegster vergeten, die wij spraken. Zij woont met 8 anderen in één kamer. Telkens slapen er 3, werken er 3 en moeten er 2 de straat op. We zien tevens de tal loze armzalig geklede mensen en we constateren de slechte kwaliteit en de hoge prijzen in de winkels. Doch wat ons het meest txeft, is de onvrijheid en de angst, die wij bij deze mensen be speuren, en die geleidelijk aan ook op ons overslaat. Wij vertrouwen elkaar niet meer en worden achterdochtig, als een lid van onze groep een avond' al leen doorbrengt. Zo is de groep, die nu naar Moskou doorreist, een andere dan de groep, die tien dagen geleden welgemoed naar Leningrad vertrok. A. C. OVERLING, PAED. DRA. 's-GRAVENHAGE, 24 okt. Bij de trekking van de premielening Zuid- Holland 1959 is de premie van 100.000 gevallen op obligatie nummer 7 van se rie 25.682. Een bedrag van 10.000 viel op nummer 10 van serie 25.269, en de premie van ƒ5000 op nummer 7 van serie 23.121. De premies van 2500 vielen respectievelijk op nummer 6 van serie 28577 en nummer 1 van serie 33.534. Met een premie van 1000 worden af gelost: serie 28.577 nummer 9, serie 31.563 nummer 1, serie 33.534 nummer 5 en nummer 10 alsmede serie 35.152 nummer 6. Prijzen van 500 vielen op serie 22.204 nummer 9, serie 26.717 de nummers 2 en 9, serie 28.123 nummer 4, alsmede serie 34.669 nummer 9. De overige nummers van de hierbovengenoemde series, als mede alle nummers van serie 27.444 wor den afgelost met ƒ125,—. AMSTERDAM, 24 oktober. Politie agent J. van der M., die onlangs twee maal in het nieuws is geweest door een rel op de „Wallen", waarbij een verslag gever door enige onderwereldfiguren werd afgetuigd, en door een vechtpartij op de Haarlemmersluis met een vracht wagenchauffeur, is tot nader order over geplaatst naar het hoofdbureau van po litie. Kort na de vechtpartij op de Haarlem mersluis werd de politieagent met ziekte verlof gestuurd. Met ingang van vorige week maandag is hij naar groep G op het hoofdbureau van politie gedétacheerd, een grotendeels administratieve recherchedienst. Agent J. van der M. deed voor die tijd dienst aan het bureau Warmoesstraat. Naar aanleiding van het gebeuren op de „Wallen" hadden drie verslaggevers een klacht tegen J. van der M. inge diend. Hij zou tegen de journalisten onheuse taal hebben gebruikt. De hoofdcommissaris achtte toentertijd na een disciplinair onderzoek, dat geen aanleiding bestond maatregelen te ne men. Drie dagen later kwam de agent op nieuw in het nieuws, toen hij betrokken was bij een vechtpartij met een 29-jarige vrachtwagenchauffeur. De chauffeur diende na de vechtpartij eeri klacht tegen J. van der M. in. Thans loopt nog een gerechtelijk vooronderzoek tegen de agent. Nutroma in prijs verlaagd! ROTTERDAM, 24 okt. De bestu ren van de Rotterdamsche Bank en de Nationale Handelsbank, overtuigd dat de ontwikkeling van zaken bij deze in stellingen is gebaat bij een integratie van beider bedrijfsuitoefening, delen mede, dat het naar hun mening ge wenst is een belangengemeenschap aan te gaan. Zij stellen zich voor deze te bewerk stelligen langs de weg van een ruil van aandelen Nationale Handelsbank tegen aandelen Rotterdamsche Bank, met een toebetaling in contanten, op de volgende basis: 1. Voor een aandeel van nominaal 600 ex dividend 1960 Nationale Han delsbank kan worden verkregen nomi naal 300 in het kapitaal van de Rot terdamsche Bank ex dividend 1960, be nevens een bedrag van 400 in con tanten; 2. Aan het aanbod is de voorwaarde verbonden: ten eerste dat aandeelhou ders Nationale Handelsbank, die van het aanbod gebruik wensen te maken, een onherroepelijke volmacht verlenen tot wijziging van de bepalingen ten aanzien van het stemrecht in de sta tuten van de Nationale Handelsbank, in dier voege, dat de beperking van het maximale aantal uit te brengen stem men per aandeelhouder vervalt en ten tweede dat het besluit tot statutenwijzi ging op rechtsgeldige wijze tot stand komt. 3. Tevens geldt als voorwaarde, dat een naar het oordeel van de directie van de Rotterdamsche Bank voldoende aantal aandelen Nationale Handelsbank er omwisseling wordt aangeboden. 4 Aandeelhouders Nationale Handels- jank kunnen gedurende drie weken na jeschikbaarsteÜing van het bericht hun aandelen aanmelden onder gelijktijdige deponering van hun stukken. Dit be- •icht zal op zo kort mogelijke termijn /erschijnen. 5. Uiterlijk drie dagen na de laatste aanmeldingsdag zal bekend worden gemaakt of het aantal aangemelde aandelen Nationale Handelsbank door de directie van de Rotterdamsche Bank voldoende wordt geacht. 6. Indien alle voorwaarden zullen zijn vervuld zal de omwisseling in, begin 1961 plaats vinden. 7. De omwisseling zal voor aandeel houders Nationale Handelsbank koste loos geschieden. De besturen van beide instellingen zijn van gevoelen dat langs deze weg een integratie op redelijke grondslag en op doeltreffende wijze kan worden ge bracht. Het bestuur van de Nationale Han delsbank is van oordeel, dat bij de voorgestelde aandeelruil de belangen harer aandeelhouders op zeer bevredi gende wijze behartiging vinden en dat deze ruil geacht kan worden in finan cieel opzicht aantrekkelijk te zijn, mede gezien de vooruitgang in kapitaalop brengst die daaruit voor aandeelhouders voortvloeit. Daarom heeft het bestuur uaniem besloten aandeelhouders aan te bevelen op het door de Rotterdamsche Bank gedane aanbod in te gaan en daarvan gebruik te maken. In dit verband wordt opgemerkt dat het Bestuur van de Nationale Handels bank verwacht over 1960 geen hoger dividend dan 6 pet. te zullen voor stellen. Na de totstandkoming van de om wisseling der aandelen zullen de heren Duniop en Endert directeuren van de .Nationale Handelsbank alsmede de HAARLEM, 24 okt. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben Provin cialen Staten voorgesteld, aan de gemeen te Zaandam een bijdrage van f 420.000, te verlenen, met dien verstande, dat per jaar niet meer dan f 42.000,zal worden uitbetaald voor het bouwen van een Zaanse buurt in het plan „Zaan Schans". Dit onder de voorwaarde, dat het rijk der tig procent van de bouwkosten, tot een maximum van 840.000,zal bijdragen. De gemeente beoogt die huizen uit de Zaanstreek samen te brengen en opnieuw te doen bewonen, die op de plaats, waar zij thans staan of waar zij gestaan hebben niet te handhaven zijn. Het plan wordt zowel uit een oogpunt van behoud van monument als uit stedebouwkundig op- punt van betekenis geacht. De wijk wordt een openluchtmuseum. De totale kosten worden op f 3.486.500 geraamd. BERLIJN, 24 okt. (U.P.I.) De machtige Westduitse vakbond van me taalarbeiders (60.000 leden) heeft vrijdag op het zesde congres dat te Berlijn ge houden wordt besloten „iedere bedrei ging tegen de bevolking van West-Ber- lijn af te wijzen". D-e afgevaardigden van de vakbond spraken hun eensgezindheid uit met de bevolking van Berlijn in een resolutie waarin wordt gezegd .dat Rusland en de Oostduitse communistische regea-ing de schuld dragen voor de verdeling van Duitsland. Een meerderheid nam tevens een resolutie aan waarin de kernbewapening van het Duitse leger en de neo-nazis- tische tendensen worden afgekeurd en een voorstel tot nationalisatie van Duit se sleutelindustrieën wordt gedaan. schikking stellen. Zij zullen t.z.t. wor den voorgedragen als commissarissen van de Rotterdamsche Bank, waarbij echter de heer Van Eeghen totdus verre commissaris van de Nationale Handels bank, hoeft medegedeeld er de voor keur' aan te geven thans geen nieuw commissariaat te aanvaarden I AMSTERDAM, 24 okt. In de week van 24 tot en met 29 oktober zal een landelijke inzamelingsactie worden ge houden ten behoeve van de grote Anti- hongercampagne, die de F.A.O, de Voed sel en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties in juli van dit jaar is begonnen waaraan ook Nederland zijn steun heeft beloofd. De antihongeractie die de F.A.O. officieel op 1 juli is begon nen wil geen tijdelijke opheffing van het honger- en ondervoedingsprobleem, maar e enradicale verdrijving. Daartoe heeft zij een vijf-jarenplan ontworpen dat onder andere een graan- verbeteringsobject in het Midden-Oosten omvat. Alle landen, alsmede 72 particuliere instellingen hebben hun steun aan de ze anti-honger-campagne toegezegd. Kerken, vakorganisaties, vrouwenbe wegingen en de jeugd hebben beloofd geld bijeen te zamelen om de honger waaraan 60 pet. van de mensheid lijdt, op te heffen Ook het nationaal F.A.O.-comité van Nederland heeft die steun toegezegd en daartoe contact gezocht met de NOVIB, de Nederlandse organisatie van inter nationale bijstand het Unesco-centrum Nederland en het Nederlands Unicef co mité, Deze instellingen zullen de anti- honger-actje van 24 tot en met 29 okto ber, die de eigenlijke start van de „anti- h o nge r-campa gnein o.ns land betekent leiden. Er zal een huis-aan-huis collecte wor den gehouden, terwijl op 29 oktober, de sluitingsdag vam de actie enn de herden kingsdag van de Verenigde Naties een grote straatoollecte het besluit vorm. In Amsterdam beschikt men thans over 400 a 500 collectanten. Men heeft er 1510 Zaterdag 29 oktober is tevens de her denkingsdag van de Verenigde Naties. Op die dag zal 's morgens om elf uur een zangaubade worden gebracht door 1500 schoolkinderen. De officiële herdenking vindt 's mid dags om drie uur plaats ook op de Dam. Dan zal het défilé worden gehouden van de Verenigde Naties vlaggen. Dan zullen vijf pijperkorpsen een taptoe uitvoeren cn worden herdenkingstoespraken uitge sproken. LOBITH, 24 okt. Zaterdagmiddag is even beneden Lobith bij de Panner- dense Kop het lijk opgevist van schip- per Cornelissen van het m.s. „Vaarwel". I dat op 7 oktober betrokken was bij de aanvaring met de „Tina Scarlett".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4