C.H.U. TREKT TERUG EN VRAAGT OM COMMISSIE Alternatieven voor magister: doctorabïlisen „mr." Overval op taxichauffeur Twee inwoners van Maastricht in Tongeren veroordeeld mm Brieven van dr. Dirk Coster worden gepubliceerd Subsidie theologische faculteit Géén faculteit voor sociale wetenschappen den Geen overleven- meer van Friso WOONTORENS IN DEN HAAG Flats in 16 lagen Vijftig jaar geschiedenis der Nederlandse letterkunde Zoeken gestaakt PRISMA Burgemeester De Vries van Oosterhesselen dodelijk verongelukt WOENSDAG 26 OKTU'BÊft 1960 Verdraagzaamheid Aanwinst voor Mariahoeve J En of! Maar ik heb vandaag al zoveel koffie gedronken dat ik vanavond liever een kopje cojfeïnevrij drink. Dat vind ik een van de grote voordelen van Nescafé. De uitgebreide keuze l Die Nescafé Extra is heerlijk pittig. I SS I Fata morgana! |J1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 25 okt. De bezwaren van prot.-christeiyke zijde in de Tweede Kamer tegen de subsidiering van de theologische faculteiten, zonder dat eerst volledig in vastgesteld welke be voegdheden het Rijk op het gebied van het toezicht op het onderwijs zal krjjgen, bleken vandaag nog niet ver minderd. De Heer Tilanus (CHU), die het amendement-Stokman om wel sub sidie te verlenen, mede had onder tekend, trok die steun in, al zei hij dat niet met zoveel woofden. „Men heeft mijn aandacht gevestigd", verklaarde hij ,op artikel 16 van l et ontwerp, waarin wordt gezegd, dat het Rijk voor de erkenning en bekostiging van het onderwijs aan de universiteiten voorwaarden kan stellen, waaraan dit onderwijs ter waarborging van de deeugdelijkheid tenminste moet vol doen. Maar in het geval van de theologische faculteiten gaat het om zo'n gevoelige materie. Is dan de zaak wel rijp voor een regeling? is het niet beter het amendement-Stokman niet te forceren maar van de minister de toezegging te verkrijgen dat hij deze materie aan een deskundige commissie zal voorleggen?" Ook mr. Versteeg (AR) was niet overtuigd door de argumenten van pater Stokman. De katholieke af gevaardigde had erop gewezen, dat de Vrije Universiteit (waar het eigenlijk om gaat) de subsidie toch niet be hoeft te aanvaarden, als zij de con trole van het Rijk ,,ter waarborging van de deugdelijkheid" niet wil. „Er is in Nederland een scheiding van Kerk en Staat, hetgeen betekent, dat er géén Staatskerk bestaat, dat géén Kerk aanspraak kan maken op bij zondere voorrechten en dat van géén Kerk het huwelijk door de Staat wordt erkend. Het betekent ook dat de Staat alle kerken gelijkelijk moet beschermen en steunen, en hen in staat moet stellen hun werk te doen. Maar het Rijk verleent toch al sinds heel lang steun aan allerlei, op kerke lijke grondslag gebaseerde, verenigin gen voor onderwijs, jeugdwerk, chari- tas en maatschappelijk werk?" zo vroeg pater Stokman. „Niemand heeft daar ooit een schending in gezien van de scheiding van Kerk en Staat.". De oplossing is de verdraagzaam heid, die van toepassing moet zijn op alle kerken maar ook iop verenigingen op een andere levensbeschouwelijke grondslag. Als anderen het toezicht van de overheid niet wensen te accep teren, dan moet dat worden gerespec teerd. Maar het is óók een kwestie van verdraagzaamheid, dat anderen daarvan niet de dupe worden." Minister Cals hermnerde er ter loops aan, dat de Tweede Kamer in 1876 niet minder dan vier dagen over dit onderwerp alleen heeft gesproken en dat er een motie van orde nodig is geweest om aan dit vruchteloos debat een einde te maken. De be windsman vroeg zich af of al die waarborgen voor de vrijheid van het theologisch onderwijs, die van prot- christelijke zijde worden gevraagd, beslist in de wet moeten komen of dat men ervan overtuigd kan zijn, dat in Nederland de Kroon wel zó doordrongen is van de bijzondere omstandigheden, dat daarmee wel rekening zal worden gehouden. Ten slotte voerde de minister nog aan, dat de Ned. Hervormde Kerk in de praktijk wel gebruik maakt van de theologische faculteiten aan de rijks universiteiten. Merkwaardige controverse Al even principieel waren de prot- christelijke bezwaren tegen de struc tuur van het wetsontwerp waarin - evenals in do „mammoetwet" tot regeling van hret voortgezet onderwijs - openbaar en bijzonder onderwijs in één adem worden genoemd. Pater Stokman hield vol dat juist hierdoor de volledige gelijkstelling was vast gelegd, terwijl de vrijheid van het bij zonder onderwijs voldoend e is ge waarborgd. De heer Versteeg wenste een volledig gescheiden behandeling van beide typen van onderwijs. Minister Cals vroeg aan de tegen standers zich toch goed te verdiepen in tekst en achtergrond van het ont werp. „Naar mijn vaste en eerlijke overtuiging is de vrijheid voor het bijzonder onderwijs juist vergroot." De bewindsman meende, dat - waar van „toezicht" op het bijzonder onderwijs wordt gesproken - dit een gevolg is van de verantwoordelijkheid van de rege ring tegenover het Nederlandse volk voor de vele tientallen miljoenen die het hoger onderwijs in de komende jaren gaat vragen. Dr. Tans (P.v.d.A.) die het helemaal met de minister eens was, bespeurde in het debat een merk waardig controverse tussen P.v.d.A en K.V.P. enerzijds en de prot-chris- telijke partijen anderzijds. Grote tiiel-verwarring Groot was de verwarring rond het voorstel om de - onofficiële - titel drs te vervangen door „magister". Er waren weinig voorstanders voor zelfs niet, zo klaagde de minister, bij de latinisten, die altijd bezwaar hebben gemaakt tegen de titel drs, omdat daarnaast de vrouwelijke vorm „Doc- toranda" zou moeten worden gebruikt. Andere voorstellen uit de Kamer waren „doctorabïlis" (geschikt om doctor te worden) in plaats van „doctorandus" (hü, die doctor moet worden) en het algemeen gebruik van de titel „mr", ook voor andere dan de juridische faculteiten. Mr Cals bad zelf geen bezwaar tegen dit laatste voorstel, al wilde hü wel van tevoren met de juristen overleg plegen, of die geen bezwaar hebben tegen het gebruik van „hun" titel. De minister was het verder eens met de stelling van dr. Tans, dat er geen bezwaar beheoeft te bestaan bij de enigszins uitgebreide mogelijkheid om een academische studie te volgen, wan neer men slechts in het bezit is van een voor dz studie niet op de eerste pltaas aangeween midlbaar diplo ma. Het zijn de slechtste studenten niet, die in een geheel andere richting omzwaaien, meende de bewindsman. „Vaak zijn het juist degenen, die zich met hart en ziel op de studie werpen." Een voorstel van de heer Ve.r- mooten (PvdA) om in plaats van de huidige verenigde faculteiten en van de voorgestelde „inter-faculteiten" de vorming van een „faculteit voor sociale wetenschappen" mogelijk te maken, bestreed mr. Cals. De ont wikkeling van deze jonge weten schappen is daar nog niet rüp voor, aldus de minister. Wel is in het wetsontwerp een bepaling opgeno men, waardoor de zgn zevende facul teit aan de gemeente-universiteit in Amsterdam m ieder geval nog tien jaar in deze vorm kan bestaan. Tegen die tijd kan misschien een algemene regeling worden getroffen. Tijdens het debat verscheen een tweede nota van wijzigingen van de bewindsman waardoor, o.a. ook voor bij zondere universitetien de mogelijkheid wordt geopend deel te nemen aan de oprichting van een „interuniversitair" instituut' KOPENHAGEN, 25 okt. (U.P.I.) Dinsdagmorgen is het zoeken gestaakt naar de Nederlandse kustvaarder „Fri- so", die ter hoogte van de Deense westkust is vergaan. Slechts één schip, het Duitse oorlogsschip „Z-l" bleef achter op de plek waar de coaster is gezonken. Er zün behalve de eerste machinist Dijkstra, geen overlevenden van de zevenkoppige bemanning meer gevonden. De geredde is vannacht in Emden aangekomen. Zün 24-jarige Zweedse verloofde, Svea Margaretha Andersson, die sinds zondag in het Deense havenstadje Aalborg was, Is eveneens naar Emden vertrokken. Mej. Andersson was zondag reeds in Aalborg, het eindpunt van de reis van de „Fnso", aangekomen, waar zij haar verloofde zou opwachten. Des middags ontving zij bericht, dat de kustvaarder om hulp had geseind en zich in zinken de toestand bevond. In haar hotel werd zü opgebeld door een man, die Duits sprak, en die haar mee deelde dat haar verloofde gered was. Enig overlevende in Emden EMDEN, 26 okt. (DPA) De enig overlevende van het by de Deense kust gezonken Nederlandse motorschip „Fri so", de 22-jarige eerste machinist Johan Dijkstra nit Franeker, was bü aankomst in Engeland nog zeer onder de indruk van de gebeurtenissen. Hij vertelde dat de cokeslading was gaan schuiven waarna het schip snel kapseisde. De opvarenden konden nog enige boten in het water laten voor zij over boord sprongen. Dijkstra zwom on geveer 20 minuten en kon toen een boot bereiken. Hierin dreef hij zes uur rond tot de „Edmund Holm" hem oppikte. Aan boord van de „Friso" bevonden zich behalve de kapitein D. Klein drie Nederlanders en drie Ieren. De reder van de „Friso", Klugkist, noemde Klein een uitstekende kapitein die reeds veel moeilijke situaties het hoofd had geboden. DEN HAAG, 25 okt. De laatste uitbreidingswijk van e-nige omvang, „Mariahoeve", waar op het ogenblik druk gebouwd wordt, krügt drie van de hoogste torenflats van Nederland: zestien woonlagen boven elkaar. De Rotterdamse aan-uemingsmaatschappij Muys en De Winter hoopt er in het mid den volgend jaar aan te beginnen. Je enorme woontorens, drie in getal, ont worpen dear de Maastrichtse architect ir. A. Schwencke, zullen verrazen tussen het Kleine Loo en het Hongarenburch. Proefboringen hebben uitgewezen dat men bijzonder lange funderingsoalen zal moeten gebruiken. Zü zullen min stens zeventien meter moeten zün. Elke flat zal per woonlaag vier woningen krijgen: twee met drie en twee met vier kamers. Over de huurprijs de flats worden gebouwd in de premie- sector is op dit ogenblik nog niets bekend. Veel eerder al, binnen enkele maanden zal Muys en De Winter eveneens in Mariahoeve en wel aan het Catharina- land beginnen aan drie torenflats uie twaalf woonlagen krijgen. Tot nu toe was pas een aarzelend begin gemaakt met de hoogbouw in Den Haag, maar nu lijkt men de achterstand in één klap te zullen gaan inhalen. Nescafé verzekert U koffiebonen in elk schepje S 'M m NESCAFE IS EEN GEDEPONEERD HANDELSMERK i VAN NESTLÉ'S INSTANT COFFEE vVvvavVV V' A MAASTRICHT. 25 okt. De boet- straffeiyke rechtbank te Tongeren (Bel gië) heeft de daders van een roof overval op de zestigjarige taxi-bedryf- houder M. Ensinck uit Maastricht tot een gevangenisstraf van respectieve- ïyk vier en drie-en-een-half jaar ver oordeeld. Een 24-jarige chauffeur en een even oude opperman, beiden uit Maastricht, waren omstreeks middernacht van 3 op 4 mei dit jaar per taxi, bestuurd door de heer M. Ensinck, de Belgi sche grens overgegaan. Even verder hadden ze de bestuurder doen stop pen en van een vrij grote hoeveelheid Nederlands en Belgisch geld beroofd, hem mishandeld met vuist- en stoksla gen en hem meer dood dan levend in e<en weiland langs de weg laten liggen, waarna zü er met de auto van door waren gegaan. Zulks met de be doeling naar Frankrijk te ontsnappen en b(j het vreemdelingenlegioen dienst te nemen. Aan de Frans-Belgische grens was het tweetal echter aangehou den. Ensinck genas pas na vele we ken ziekenhuisverpleging van de zwa re mishandelingen. Voor de rechtbank nam de chauffeur de voornaamste schuld aan de overval op zich. De president achtte bij von nis de ten laste gelegde roofoverval, zowel als de zware mishandelingen be wezen. De chauffeur kreeg vier jaar, de opperman drie-cn-een-half jaar. Bei den werden voor de tijd van tien jaar uit eventuele burgerrechten ontzet ver klaard en gezamenlijk kregen zij opge legd aan de mishandelde taxi-chauffeur een schadevergoeding te betalen van 69.800 franken. Engeland Te Stow-on-the-World in Gloucestershire is op 75-jarige leef tijd overleden de Britse tractorfabrikant Harry Ferguson. Hij heeft uitvindingen gedaan op het gebied van de mechani satie van de landbouw. Al in 1909 bouw de hij een vliegtuig, waarmee hij naar ziin geboorteland Ierland is gevlogen (Rtr.) Spanje In de haven yan Barcelo na heeft zich een ontploffing voorge daan in de machinekamer van de Spaan se tankboot „Campanil". Vier perso nen werden gedood en vijf ernstig ge wond. (A.F.P., Rtr.) Advertentie Bespaar U de bittere ontgoocheling na een schoonschijnend aanbod uit de verte... laat de vakman uw veilige gids zijn - vlak bij huis... uw eigen horloger! v i'. het goede Anker-horloge wêM DELFT, 25 okt. Omstreeks mei van het volgende jaar verschenen twee boeken met brieven van de in de herfst van 1956 alhier overleden letterkundige dr. Dirk Coster. Zü zullen de eerste zün van een serie van twaalf delen, die aan het werk van Coster zijn ge wijd en die worden verzorgd door de schrijfster Henriette L.T. de Beaufort te 'ennekom, die 13 oktober haar zeven tigste verjaardag vierde. Eveneens zullen in de loop van 1961 nog verschijnen de delen „Dagboek van de heer van Putte" en „Lezingen en voordrachten van dr. Dirk Coster". In de jaren na 1961 volgen nog acht delen die het verzamelde werk zullen bevat ten, waarbij zich werk bevindt, dat nog niet eerder in druk is verschenen. Op de brieven van Dirk Coster heeft mevrouw de Beaufort een inleiding ge schreven, die, tezamen met enige voor beelden van brieven, in het eerstver- schijnende nummer van het litteraire maandblad „De Gids" zal worden ge publiceerd. Van mevrouw M. Coster-Van Kranen donk vernamen wij, dat thans twee briefordners vol brieven zijn verzameld. Zij heeft indertijd al degenen aange schreven van wie zü wist, dat zü met haar man in correspondentie hebben ge staan en de reactie was zo, dat er zeer vele brieven werden ontvangen. De zoon van de letterkundige Frans Mijnssen stuurde er 180. In de brieven aan Mijnssen schreef Coster uitvoerig over het sterfbed van de dichter P.C. Boutens, dat hij heeft meegemaakt, een persooniyke ervaring, welke nog niet eerder werd gepubliceerd. De eerste brieven dateren van 1905 (correspondentie met o.a. Herman Rob bers) en de laatste van 1955 (o.a. Anna Blaman), zodat zij een tijdperk van een halve eeuw bestrijken. Met tal van be kende schrijvers en dichters, zoals Annie Samolons, Top Naeff, Albert Verweij, Ary Prins, Theun de Vries, Hendrik Marsman, A.M. de Jong, An ten van Duinkerken en Urbain van de Voorde, heeft Coster veel gecorrespon- VOORTHUIZEN, 25 okt. Van avond is op de rijksweg 29 de burgemees ter van Oosterhesselen, de heer W. jj" A. C. de Vries, met zijn personenauto in frontale botsing gekomen met een un tegenovergestelde richting naderende vrachtauto. De chauffeur van de vracht wagen was bezig enkele langs de weg stilstaande auto's te passeren en kwa1^ daarbij op de linker weghelft. De I 1 A tvjlli ASC i De Vries werd zo ernstig gewond dm hij kort na aankomst in het ziekenhuj® in Amersfoort overleed. Hij was jaar oud en laat een vrouw en vijf deren achter. Zijn dochtertje en enkele vriendinnen van het dochtertje, die bU hem in de auto zaten, liepen schram men en builen op. deerd en in de brieven kwam steed® het letterkundige leven in Nederland en Vlaanderen ter sprake. Met elkaar vormen de brieven daarom vijftig isB gescl-iedenis der Neder'andse letter kunde. Voor de uitgaven van de brieven en de verzamelde werken, waarvoor reeds een regerir.gssubsidie is verleend, is een co mité gevormd, dat bestaat uit de dame® Henriette de Beaufort en mevrouw M- Coster-Van Kranendonk en de heren prof. dr. N.A. Donkersloot, prof. dr. P. Minderaa en dr. P.H. Ritter jr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4