Amerikanen kiezen vandaag opvolger van Eisenhower MAO TSE-TOENG ERKENT MOSKOU ALS LEIDER Khroesjtsjev luidruchtig blij bij feest in Kremlin drukke campagne voorbij JOUWE ZIET GEEN HEIL IN DRIEHOEKSCONFERENTIE Zeevissers laten zich niet van glibberige pier spoeien schilder zelf met Zekerheid een Nationale traditie Dinsdag 8 november i960 KENNEDY OF NIXON öe laatste slag is op de beeld schermen uitgevochten Morgenmiddag extra journaal erste gewin voor Nixon Ideologisch conflict voorbij Duitsers in de Sovjet-Unie Advertentie-stop voor medicijnen Officieel vertoon bij Raeders begrafenis „Socrates"-bedrijf wordt verkocht Wij zonden alleen maar erkennen dat er een geschil is" Het weer. 's Nachts lichte vorst Driehoeksgesprek over Nw.-Guinea? Ook in BELGIË rijbewijzen NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK i NEW YORK, 8 nov. (AFP, Rtr, UPI) Amerika kiest vandaag een nieuwe president. Er zijn ruim tachtig miljoen stemgerechtigden, Naar geschat wordt, dat zeker tien miljoen van hen dat recht niet Nllen uitoefenen. De vraag, die de Amerikaanse kiezers vandaag ^antwoorden, is, of de Republikeinse 'president Dwight D. Eisen eer in januari a.s. zal worden opgevolgd door zijn partijgenoot Nhard M. Nixon (met Henry Cabot Lodge als vice-president) of de Democraat John F. Kennedy (met Lyndon B. Johnson als Vlce-president). Nixon bekleedt thans het ambt van vice-president Jnder Eisenhower. De katholiek Kennedy vertegenwoordigt de staat Massachusetts in de Amerikaanse Senaat. De eerste resultaten van Jeze verkiezingsdag zijn al binnengekomen. Enkele dorpjes en ge- Vhten in overwegend Republikeinse gebieden hebben een meerder- eid te zien gegeven voor Nixon. Over het totale resultaat zeggen uitslagen niets. Volgens de laatste opiniepeilingen had Kennedy 116 beste kansen op de overwinning, maar het is mogelijk, dat zijn ^orsprong is geslonken als gevolg van de activiteit, die president ^isenhower op het laatste ogenblik heeft ontwikkeld ten gunste van Nixon. Presidentsverkiezing op de televisie Sk EEN PRODUKT VAN OE SIKKENS-GROEP Khroesjtsjev belooft zijn best te doen In Oost-Duitsland Sport moet nu worden aangeprezen n Ook 69 flats Niets bekend van brief van Hammarskjöld Zwakke wind Het weer in Europa Papoea's tot nu toe te weinig betrokken bij overleg Zon op .....a... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIISIIll BUSSUM, 8 nov. De N.T.S. zal morgenmiddag 13 uur in een extra journaal van ongeveer een kwartier aandacht besteden aan de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezing. De N.T.S. heeft met de beslissing tot deze extra uitzending zo lang gewacht, teneinde een zo groot mogelijke zeker heid te hebben omtrent de beschikbaar' heid van actuele opnamen. Door o.m. gebruik te maken van de transatlantische kabelverbinding tussen de Verenigde Staten en Groot-Bnttan- nië alsmede van de beeldverbinding Londen-Bussum kan thans redelijker wijs worden aangenomen dat reeds tus sen de middag althans een deel van het Amerikaanse nieuws van enkele uren daarvoor op het Nederlandse te levisie-scherm in beeld kan worden ge bracht. Gedeelten uit deze extra uitzending zullen worden herhaald in het avond journaal van die dag om 20 uur. Xo,e eerste uitslagen komen uit de staat üil^ Hampshire. In Dixville stemden lhyhegen kiesgerechtigden op Nixon. vehnart's Location was de verdeling: ze- ^VtiliJ.001, Nixon en vijf voor Kennedy. s£itld verklaarde zich met vier tegen de, stern voor Nixon. In Waterville was Verdeling: twintig voor Nixon en e Voor Kennedy. -Manlijk zijn deze uitslagen niet veel dan grapjes. de gehu Het zijn allemaal on- ^'Hienendc gehuchten in een overwe lf? Republikeinse streek. De kiezers kei .0 zich speciaal te middernacht naar A>i1„SU'mbureau begeven om de rest van itej^ika vóór te zijn. Maar de Republi- ieaRSe Partijfunctionarissen, die zich aan strohalm vastgrijpen, wijzen erop, ti ;f) 'mllsfield bijvoorbeeld sinds 1896 al- °P de overwinnaar heeft gestemd, be k fcaairfN.e presidentskandidaten zijn be- gj. d niet vroegtijdig op hun lauweren yV rusten. dap -President Nixon heeft gistermid- Ajaljj13- een bliksembezoek aan het verre 4 7 in Chicago 'n menigte van 5.000 W.Jr mensen toegesproken op een par- rrem- Hij was toen al hees en hij een 6r vermoeid uit. Hij debiteerde nog Of j]_8rapje: „Het kan mij niet schelen, hiet longontsteking oploop, deze televisiemarathon (de Amerikanen hebben de samentrekking „telethon be dacht) is Nixon in de avonduren nog maals op de televisieschermen versche nen ditmaal met president Eisenhower en de kandidaat voor het vice-president- schap Cabot Lodge. Eisenhower zei, dat Amerika door zijn bevolking is gemaakt tot het machtigste land ter wereld. „Mijn trots op u is niet in woorden uit te drukken". De president merkte verder op, dat iedere stembe- rechtigde burger in het stemhokje ai- leen is met God en met zijn geweten. „Ik heb slechts een grote wens: dat het land voortgaat langs de weg van vrede en vooruitgang, die het de afgelopen acht jaar zo vol vertrouwen is gegaan. Ik wil, dat Amerika de meest ervaren en verantwoordelijke leider krijgt, die het kan opbrengen". Nixon stemt vandaag te East Whittier in Californië, waar hij geboren is. ±iij zal het resultaat van de verkiezingen af wachten op een hotelkamer in Los An- S0Kennedy blijft dichter bij Washington. Hij is gisteravond ook nog een half uur op de televisie geweest en wel om te re pliceren op de punten, die Nixon in De troit naar voren heeft gebracht. Vervol gens heeft hij een menigte van meer ,.an 15.000 kiezers toegesproken in zijn ge boortestad Boston. Hij heeft van hen een grootse huldiging in ontvangst genomen. Het resultaat van de verkiezingen wacht hij, temidden van familieleden en vrien den, af in zijn woning in Hyannis Port Massachusetts. Kennedy of Nixon: een van hen bei den zal in de loop van de dag worden ge kozen tot president van Amerika. De ander wacht de bittere taak om de ver klaring te schrijven, waarin hij toegeeft te zijn verslagen. De zeevissers op de Zuidpier van IJmuiden heben het afgelopen week einde slecht weer moeten doorstaan. De pier was slecht begaanbaarmaar de hartstochtelijke vissers (wier gilde steeds groeit) lieten zich niet spoedig afhouden van de schar, gul, bot, s0"0'' tong en paling die de Noordzee met een paar plagerijtjes in de vorm van krao- ben en zeesterren in petto heeft. En vol gens de berichten hebben ze aan het strand heel wat minder regen gehad dan in het binnenland. Het", -.""gonisxeKing opioop, maar ik zou *o<jai en, dat iemand van u ziek wordt V "ij morgen niet kan stemmen", de tli °Nens gaf Nixon in Detroit voor tefefYeyisie antwoord op vragen, die hem en °"lsch werden gesteld. Het vraag- antwoordspel duurde vier uren. Na '""'iiiHiiutHHiuMniHiiininmiiiiiiniiiHimiiiHiiiiuiMiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiniiiimmiiniiiiiiiniiiiiiin (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST fleXa behonrf verkiezingscampaghe voor de presidentskandidaten1 uitoe" brnnul tot het verleden Dc Amerikaanse kiezers hebben vandaag hun stem uitye- fotn i zal de overwinnaar zijn? De democraat Kennedy, die op de bovenste zich door juichende vrouweVjke kiezers laat omarmen, of de republikein Xon> die na zZ spreekbeurt handen schudt? Binnen met veel uren geeft de stembus de uitslag. BONN, 8 nov. (D.P.A.) De Sovjet- premier Khroesjtsjev heeft een ant woord aan bondskanselier Adenauer op diens schrijven omtrent de repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie in het vooruitzicht gesteld. Dit heeft, volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, de Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroil, de bondsregering meege deeld. De door Adenauer geuite wens zou bij Khroesjtsjev een gunstig onthaal neb ben gevonden. Volgens Westduitse schat ting vertoeven nog 90.000 vroegere Duit se staatsburgers in de Sovjet-Unie. Vol gens de gesloten repatriërings-overeen- komst hadden degenen die naar Duits land terug wilden tot einde 1959 de tyd om zich te melden. Adenauer wenst verlenging van deze termijn, daar vele belanghebbenden niet van de byzonder- heden der overeenkomst op de hoogte zouden zijn. BERLIJN, 7 nov. (UPI) Oost-Duit se apothekers en drogisten hebben de aanzegging gekregen hun advertenties voor medicijnen te staken en in plaats daarvan sport aan te prijzen, aldus heeft een West-Berlijns informatiebureau van daag bekendgemaakt. Het bureau verklaarde, dat de com munistische regering opdracht had ge geven etalage-advertenties voor genees middelen voor het eind van het jaar te staken Zij moesten worden inge nomen door „voorlichtende en progres sieve advertenties" zoals de slagzin „Ga aan sport doen en blijf gezond". Het Oost-Duitse ministerie van Ge zondheid en de communistische partij zouden op het standpunt staan, dat het gebruik van geneesmiddelen de laatste paar jaren scherp was toegenomen in Oost-Duitsland „niet in de laatste plaats door de advertenties in de etalages" Volgens het bureau bestond er groot gebrek aan een aantal medicijnen zo als pilocarpin, vitamine C-preparaten, antibiotica, orabet. cortisone en code- ine. OEREBRO, 7 nov. (UPI) De beken de Estlandse auteur August Gailit is vandaag in et:i ziekenhuis in het Zweed se Oerebro overleden na een langdurige ziekte. Hij was 69 jaar. Gailit arriveerde in 1944 als vluchte ling in Zweden. In de jaren tussen de wereldoorlogen speelde Gailit een voor aanstaande rol inde Estlandse literaire beweging. Veel van zijn werk is vertaald. In totaal in zeventien talen. Op de muziek van een accordeon dansen de inwoners van Moskou op straat na eerst gekeken te hebben naar de gebruikelijke militaire pa rade ter gelegenheid van de her denking der Oktober-revolutie. KIEL, 8 nov. (U.P.I.) Officieel is bekendgemaakt, dat de huidige opper bevelhebber van de Westduitse marine, admiraal Friedrich Ruge, de laatste eer zal bewijzen aan de zondag op 84-jarige leeftijd overleden groot-admi raal uit de Hitier-tijd, Erich Raeder. Ruge zal met vier hoge staf-officieren aanwezig zijn bij de uitvaartdienst in de St.-Pauluskerk te Kiel, welke op vrijdag zal worden gehouden. Een andere oorlogsmisdadiger uit de nazi-tijd, de vroegere groot-admiraal Carl Dönitz, die vier jaar geleden uit de gevangenis te Spandau werd vrijge laten zal tijdens de dienst ter nage dachtenis aan Raeder het woord voe ren. Er wordt nog steeds overlegd of admi raal Ruge die officieel slechts aanwe zig zal zijn namens de marine, ook on der de voorschriften van het protocol, het ministerie van defensie zou kunnen vertegenwoordigen. PEKING, 8 nov. (Rtr., U.P.I.) De communistische leider van de Chinese Volksrepubliek, Mao Tse-toeng, heeft gisteren een boodschap aan de heer sers van het Kremlin gezonden, welke beschouwd z-u kunnen worden als een teken dat er een eind is gekomen aan het ideologische geschil tussen Moskou en Peking. Mao zegt namelijk in zijn felicitatie-telegram ter gelegenheid van de verjaardag van de oktober-revolu- tie dat Moskou de leiding heeft van dc communistische wereld. Politieke waar nemers zien hierin een teken van ver zoening tussen Peking en Moskou, te meer daar het „Volksblad" in Peking zich in dezelfde geest heeft uitgelaten over Moskous leiderschap. Mao Tse-toeng heeft gisteravond met groot gevolg defeestreceptie van de Sovjet-ambassade in Peking bezocht. Hij vertoont zich sporadisch in het openbaar. Tijdens zijn toespraak op de receptie gaf Mao hoog op van de Mosko- visch-Pekingse vriendschap. „Het Chi- nese volk zal voortgaan hand m hand met dat van de Sovjets op te marche ren in de strijd tegen het verderfelijke imperialisme" en ,,onze volkeren zijn zich duidelijk bewust van de enorme be-. tekenis van hun grote vriendschap en HOLLANDIA, 8 "?ve]"fserTo(A^P)ere. eenheid vot.' de gemeenschappelijke Be Papoea leider Nicolaas Jouwe, ere zaak van het beveiligen van de wereld- voorzitter van de Partij Nationaal en vrede en het verzekeren van de vooruit- toekomstig algemeen voorzitter i an „ang" het hoofdbestuur heeft meegedeeld, dat hü niets weet van een brief, die de MOSKOU Politieke waarnemers "on hebben gezonden aan secre- merken op dat de verzoening tussen fari" neraai van de V.N. inzake een Peking en Moskou gekomen is vlak driehoeksconferentie" tussen Ne vóór in de Sovjethoofdstad de commu- Indonesië en vertegenwoordi HENGELO, 8 nov. Wegens het niet nakomen van verplichtingen voort vloeiende uit een hypothecaire lening zal donderdag alhier een begin worden gemaakt met de openbare verkoop van een in bedrijf zijnde steenfabriek met omliggende grond alsmede een groot terrein van ruim 25 ha., dat kan wor den gebruikt voor bet graven van klei voor de steenfabriek. De verkoping ge schiedt op last van de Amsterdamsehe Bank N.V., die op de grondcomplexen tweemaal een hypotheek heeft verleend van 550.000,-. De fabriek is eigendom van de N.V. Overbeek. De aandelen van deze N.V. zijn in handen van de N.V. Socrates in Amsterdam. VENLO, 8 nov. Vanmiddag zouden alhier 69 flats, eigendom van de n.v. „Socrates" worden verkocht. JT cIAIHb C11 -liuo"uu .x vóór in de Sovjethoofdstad de commu nistische landen aan hun topconferen tie beginnen over de ideologische ver schillen van inzicht, waarvan dat tus sen Moskou en Peking inzake het al of niet noodzakelijk zijn van oorlipg in het streven naar de verwerkelij king van de communistische idealen de voornaamste kwestie zou zijn. In het Kremlin is gisteravond een receptie gehouden als onderdeel van de herdenking van de revolutie van 1917. Premier Khroesjtsjev, die weer eens in een zeer luidruchtige stemming was, bracht achtmaal een geestdriftige heil dronk uit, waarin hij de nadruk legde op de noodzaak van vrede en co-existen tie en er verder op wees, dat oorlog al leen maar ellende zou kunnen veroor zaken. Na deze woorden riep hij de Britse en Westduitse ambassadeurs bij zich, om te klinken op de vriendschap tussen alle volkeren en op een vreed zame co-existentie. President Lioe Sjao-tsji van communistisch China stond hier als toeschouwer bij. Libanon Aan de grens tussen Li-I banon en Israël in het algemeen de rustigste van Israël zijn gedurende twee uur door grenswachten schoten gewisseld. Een Israëliër werd gewond. (AFP). Verwachting: tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met in de kuststreken 'plaatselijk enkele buien en in het binnenland in de nacht en ochtend hier en daar mist. On geveer dezelfde temperaturen met vannacht op vele plaatsen weer lichte vorst. Overwegend zwakke wind. max. min. neersl. Station Weer temp. t gisteren Den Helder half bew. 9 Ypenburg half bew. 9 Vlissingen licht bew. 10 Eelde zw. bew. 8 De Bilt mist 9 Twente mist 9 Eindhoven onbew. 9 Z.-Limburg mist 9 Stockholm sneeuw 2 Oslo zw. bew. 5 Kopenhagen zw. bew. 6 Londen licht bew. 8 Amsterdam half bew. 9 Brussel mist 9 Luxemburg mist 7 Parijs geh. bew. 10 Bordeaux onbew. 11 Grenoble geh. bew. 9 Nice half bew. 14 Berlijn geh. bew. 8 Frankfort zw. bew. 9 München geh. bew. 7 Züiïch geh. bew. 8 Genève zw. bew. 9 Locarno onbew. 10 Wenen licht bew. 10 Innsbruck regen 7 Rome licht bew. 18 24 uur 1 1 6 3 0 0.1 0 0 2 0 4 0 1 0 1 0 0 0 4 1 0.3 0 0.4 2 0 0 0.2 2 zg. „nnenoeKscuniciciiu^ - derland, Indonesië en vertegenwoordi gers van de Papoea's. Dit zou, zei hu, zijn geschied op initiatie! van de voor zitter der Partij Nationaal, de heer Wa- joi, die echter volgens hem, niet de steun heeft van de gehele partij. Het verzoek zou in de Parna grote beroering hebben teweeg gebracht. Vol gens Jouwe heeft Wajoi het pian door- ledreven toen laatstgenoemde vernam van de komst van. Jouwe naar Hollan dia Wajoi zou daarbij sterk zijn beïn vloed door enkele vooraanstaande figu ren uit het verbond van christelijke werknemers in Nieuw Guinea (de CWNG) die voorstanders zijn van een dergelijke driehoeksconferentie. Van zulk een conferentie ziet de heer Jouwe allerminst het nut m. „Ik ben" zei hu „geheel in de sfeer gegroeid en heb gezien, op wel ke wijze Indonesië in de loop der ja ren heeft gehandeld: eerst met de republiek Indonesia serikat daar na met de voortdurende eenzijdige verbrekingen van overeenkomsten en het naasten van andermans bezit tingen Ik wens niet aan één tafel te zitten met lieden met een dergelijke mentaliteit. Bovendien zouden wij, Papoea's daar mee alleen maar erkennen, dat er een geschil is. Voor ons bestaat er geen geschil, dat is slechts door Indonesië gecreëerd. Ik heb alleen met Neder land te maken en dat is staatkundig geheel juist. Een driehoekseonferentie kan alleen maar worden gehouden, als er drie soevereine staten om de tafel zitten, of daarbij althans een derde ge sprekspartner aanwezig is als legale vertegenwoordiging van het gehele volk, en niet van een enkele partij. Het tijdstip daartoe zal pas zijn gekomen 1 tl. Ha il1<stf*llino* van Jn Vimmr n..i« DE BILT, S nov. De komende nacht wordt weer lichte vorst verwacht, maar de minimum-temperaturenziicn van uaalwc /al pas ,A]n genomen plaats tot plaats na (le in.stellinK van de Nieuw-Guinea- van enkele overdrijvende wolkenvelden, Ka.uI Dlt standpunt wordt ook gedeeld afkomstig van de Noord- en uostzee, rtooP prifs. Kii-ihin die de afkoeling temperen. Poor de onstabiliteit van de lucht ontstaan boven zee nog enkele buien die met de bovenwind een eind het land kunnen binnendrijven. Ver van zee zal het op de meeste plaatsen droog blijven De nachtelijke afkoeling kan evenals in de afgelopen nacht hier en daar mist doen ontstaan. Woensdag: Zon: 7.49-16.58. Maan: 21.55- 12.43. door Frits Kirihio De heer Jouwe deelde voorts mee voornemens te zijn om, indien een voor stel van de premier van Malakka op een of andere wijze een gesprek tussen Nederland en Indonesië impliceert, on- middellk aan Hammarskjöld te zullen verzoeken, in Nieuw-Guinea een alge mene volksstemming te laten houden onder auspiciën van de Verenigde Na ties om uit te maken, wat het gehe BUSSUM, 8 nov. Blijkens een gis teravond door de in Nederland stude rende Frits Kirihio in het N.T.S.-jour- naal afgelegde verklaring zouden reeds eind augustus bij de Partai Nationaal op Nieuw-Guinea plannen hebben be staan een brief, zoals thans aan Ham marskjöld is gezonden, aan de Verenig de Naties te sturen met het verzoek een conferentie tussen Nederland, Indone sië en vertegenwoordigers van de Pa poea's te beleggen. De heer Frits Kirihio, lid van de Par na, denkt, dat gezien de recente ver klaringen van Tunku Abdul Rahman, de premier van Malakka, en van pre sident Soekarno, de Parna misschien nu de tijd gekomen achtte de brief te sturen, maar hij wist dit niet zeker. Hij zei verder dat de Papoea's naar zijn mening tot nu toe te weinig betrokken zijn geweest bij overleg betreffende Nieuw-Guinea. Zij hopen dat er door de gevraagde conferentie een rustiger klimaat rondom het Nieuw-Guinea- vraagstuk geschapen zal worden. iiiiiiiimiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHUiii 1 e volk van Nieuw-Guinea wenst. De voorzitter van de democratische partij in Ned. Nieuw-Guinea, de heer Runtuboi, heeft gezegd, iets soortge lijks te zullen doen als de heer Jouwe zich heeft voorgenomen, wanneer 15 november de regionale besturen van zijn partij uit Sarmi en elders bpeen zullen zijn. Runtuboi uitte scherpe kri tiek op Wajoi omdat deze door z^n op- treden verdeeldheid schept in de natio nale gevoelens der Papoea s. (Advertentie) Zon onder BRUSSEL, 8 nov. (ANP) Op de ministeries van justitie e-n verkeers wezen wordt thans de laatste hand ge legd aan een wetsontwerp, dat ook in in België het „rijbewijs" zal invoeren. Dat wil echter niet zeggen, dat de naar schatting 2.5 miljoen automobilisten en hun vrouwelijke collega's een examen zullen moe afleggen. Het zou in de bedoeling liggen alle Belgen die op het tijdstip van afkondiging van de wet regelmatig een auto besturen, het bewijs van rijvaardigheid zonder meer uit te reiken. Toekomstige chauffeurs echter zullen, indien het binnenkort bij het parlement in te dienen wetsontwerp wordt aanvaard, wel een proef moeten afleggen, tenzij zij een diploma kunnen tonen van een erkende autorijschool. Een geneeskundig onderzoek zal ver plicht worden gesteld nadat de auto bestuurder betrokken is geweest bij een verkeersongeval. In de praktijk is het thans zo in België, dat al na vjjf rij lessen de leerling van de instructeur verlof krijgt zijn pas verworven kennis in het verkeer met zijn 1,5 miljoen motoriseerde voertuigen toe te 'passent HET NIEUWE DAGBLAD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1