Nieuwe Schiedamsche Courant Sovjets blij over £ege van Kennedy Teleurstelling en angst in nationalistisch China R Kennedy gaat confereren met Eisenhower Nieuwe regering pas bekend na Thanks givingd W K JA Zij is NIET blij j^ikita hoopt op „Roosevelt-politiek" Auto gespietst door boomstam Brugwachter met bijl aangevallen Ierse patrouille uitgemoord Telegram van paus aan Kennedy ^evel van suiker- magazijn stort in Reddingboot en zeesleper zoeken vergeefs Het weer Geen vliegvelden op Spitsbergen So Moskou, 10 nov. (afp, upi) Premier Khroesjtsjev van de 'Vjet-Unie heeft in een geluk- ^'enstelegram aan Kennedy, de ^ekozen president van de Ver- Staten, de hoop uitgespro- eri dat onder diens bewind de trekkingen tussen de Verenig- Staten en de Sovjet-Unie weer *°Uden worden zoals onder het ytuur van de (evenals Kennedy Socratische) president Roose- V°'k „De ogen van de wereld zijn", tdüs Khroesjtsjev, „gericht op de erenigde Staten en de Sovjet- te omdat de wereldvrede voor eep groot deel afhangt van de ^trekkingen tussen beide lan den." Geestelijk gestoorde in t Zand gepakt Snel handelen van president-elect WASHINGTON, 10 nov. (Rtr, UPI) De gekozen president van de Verenigde Staten, John F. Kennedy; heeft gisteravond snel gehandeld om te voorzien in de overdracht van de regering van Republikeinen op Democraten, na de „foto-finish"-overwinning op Richard M. Nixon. Kort nadat laatstgenoemde had toegegeven te zijn verslagen, deelde de 43-jarige overwinnaar aan de pers mee dat hij een reeks conferenties in ge dachten had met de regering- Eisenhower ter voorbereiding op de regeringsoverdracht van 20 januari. President Eisenhower nodigde Kennedy per telegram uit mannen te benoemen die zul len werken aan de zijde van leden van het kabinet en andere hoog geplaatste functionarissen gedu rende de interimperiode. De ge kozen president is voornemens deze vertegenwoordigers vandaag aan te wijzen. In Katanga S.O.S.'Seincn In Sas van Gent Schade op twee ton geraamd Kun je nog lachen, lach dan mee Trein rijdt tegen staaf Vertraging tussen Leiden en Amsterdam Amnestie in Portugal Het weer in Europa 0 Hogere temperatuur Noors antwoord aan liet Kremlin Dodelijke verkeers ongelukken khroesjtsjev verklaart in zijn tclc- D n voorts weer dat hij bereid is de liH8,.nRen voort te zetten voor de op- wSlng van dringende problemen, ^^arvan hij noemt de ontwapening en regeling van de Duitse kwestie (j r het spoedig gluiteu van een vre- f svgrdrag Het orgaan van de Sovjet- cKering, do „Izvcstia", heeft gisteren Va °Pl?etogen artikelen de overwinning Kennedy bejubeld als „een over- ahing yan het Amerikaanse volk op koude oorlog". Het blad heeft het Oh, begrepen op Nixon en schrijft T de kop „De ineenstorting van v'VOn" ouder meer: „Het mislukken A'xon als mens was al schandelijk, \p heeft hij zich dan tijdens zijn 4 rKie7.tngscampagnc opgeworpen als ,1 erfgenaam van John Foeter Dulles, h, (roebadoer van de koude oorlog", i-et, 1° Moskou lief uiteraard eendere bin horen: „Het was ook een Dc- Vraat, president Roosevelt, die in- t'.,c dat er geen meningsverschillen Ssen de V.S. en de Sovjet-Unie kun nen zijn, die niet door onderhandelin gen kunnen worden opgelost". Kennedy's verkiezing wordt in alle communistische landen en ook in de neutralistische met instemming ont vangen. Communistisch China maakt hierop tot dusver een uitzondering. Men loopt er niet warm voor Nixon, noch voor Kennedy. "Het communistisch-Chi- nese persbureau ..Nieuw China" schreef naar aanleiding van de ver kiezing tot president van Kennedy, dat deze niet anders is dan vice-president Nixon „bij het najagen van de doel stellingen van de agressieve en reactio naire politiek van de heersende Ame rikaanse kringen. Zij hebben zeer ver schillende methoden om deze doelstel lingen te verwezenlijken. Kennedy legt in het bijzonder de nadruk op de nood zaak tot hogere belastingen en meer inflatoire maatregelen om de militaire uitgaven in hoge mate op te voeren en de oorlogsvoorbereidingen uit te brei den". Quemoy en Mafsoe TAIPEH Nationalistisch China heeft somber, geschokt en bevreesd ge reageerd op het nieuws van Kennedy's verkiezing tot president van de Vere- enigde Staten. Terecht of ten on rechte geloven de nationalistische Chi nezen dat Kennedy er bij hen op aan zai dringen om de eilanden voor de kust Quemoy en Matsoe af te staan aan rood-China. Hierdoor zou aan Tsjang Kai-tsjeks droom van een te rugkeer naar het Chinese vasteland een einde worden gemaakt. In grote drommen trokken de Chi nezen eergisteren naar gelegenheden waar zij de verkiezingsuitslagen via de radio konden volgen. Elke keer wan neer Nixon een voorsprong nam op zijn Democratische tegenstander juich te de menigte. Er werd slechts geloeid toen Kennedy langzamerhand de lei ding van zijn rivaal overnam. Het in de 'Engelse taal verschijnende „China News" schreef vandaag op do voorpa gina: „De vrije Chinezen op Formosa en over de gehele vrije wereld ver spreid hadden, om het maar eerlijk te zeggen; gewenst dat vice-president Nixon de Amerikaanse presidentsver kiezingen had gewonnen." if;--'1" .A' Bij de Belgische plaats Bouvtgnes is een volkswagen in de nacht te gen de achterkant van een met boomstammen geladen vrachtwageti gebotst. De bestuurder van deze 'vrachtauto was juist gestopt omdat hij had gemerkt dat de aan de bomen aangebrachte verlichting niet brand de Een boomstam drong van voor tot achter door de volkswagen heen. De drie inzittenden werden gewond. Toen zijn verkiezing tot president van de V.S. praktisch definitief was, Tjehtte Kennedy zich met een ver klaring voor radio en televisie tot "■et Amerikaanse volk. Hij beloofde te werken voor de vrijheid in e gehele wereld. Zijn echtgenote Jacqueline vergezelde hem. (Telefoto). 111 it mi i it (Van onze correspondent) DEN HELDER, 10 nov. Brugwach ter Koemeester, die samen met een col lega de zorg heeft over de pontonbrug te 't Zand (N.H.) over het Noordhol- lands Kanaal is maandagmiddag aan gevallen. Een 63-jarige woonwagenbe woner eveneens uit 't Zand, had zicli met een bijl gewapend en ging daar mee de brugwachter te lijf, die zich slechts met de grootste moeite en met behulp van enkele voorbijgangers de ra zende man van het lijf kon houden. Een andere brugwachter vindt het meestal wel goed als de man zich in het brugwachtershuisje ophoudt, maai de heer Koemeester is daar niet van gediend. Maandagmiddag nam de laatste de wacht over van zijn collega cn toen zat de 63-jarige man al in liet hokje. Omdat de brugwachter binten nog en kele karweitjes had te doen liet hij hem daar zitten. Na een half uurtje echter ging hij hot huisje binnen en verzocht de woonwagenbewoner dit te verlaten. Onder hevig getier en gescheld ver dween de man om Jater terug te keren met een bijl, die hij onder zijn jas ver borgen hield. Toen de brugwachter de brug moest bedienen werd hij aangeval len. Voorbijgangers schoten te hulp en de razende werd aan de politic overge leverd. Deze liet de man in zijn woon wagen enigszins op verhaal komen en vroeg advies aan een arts. De dokter achtte de man gevaarlijk, waarop men hem wilde arresteren. De vogel bleek echter gevlogen. Men vond hem 's avond weer in de omgeving van de brug, toen met een groot dolkmes op zak. De man werd overgebracht naar een politie cel ln Schagen en de volgende morgen vervoerd naar een inrichting. Kennedy heeft meegedeeld niet voor „Thanksgivingday", 24 november, ec verklaring af te zullen leggen over de vorming van zijn kabinet. Hij wil de komende dagen uitrusten van de ver moeiende verkiezingsstrijd. De presi dent-elect verscheen gisteren voor het eerst in het openbaar in Hyannis Port, waar hij een buiten heeft, en werd er geestdriftig toegejuicht. „De komende vier jaar van mijn ambtsperiode zui len moeilijk zijn en er za] een grote nationale inspanning nodig zijn", aldus Kennedy, die vervolgens de gelukwens- telegrammen van zijn voorganger LEOPOLDSTAD (U.P.I.) (lister avond is op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Leopoldstad bericht ontvangen, dat troepen van de V.N. in Noord-Katanga een ernstig gewonde Ier se soldaat hebben gered. Deze Ier was dinsdagavond samen met tien anderen in een hinderlaag gelopen, die was op gesteld door gewapende krijgers van de Baloebastani. Hij jN de enige overleven de; zijn tien kameraden zijn door de Balocba afgemaakt. De Ieren maakten deei uit van de politiemacht der Ver enigde Naties in Congo. Dinsdagmiddag was de Ierse patrouil le van elf man in twee vrachtwagens uitgereden om een verkenningstocht te maken in de omgeving van de stad Niemba in Noordoost-Ka tanga. Zij keer den niet terug op de afgesproken tijd en daarom gingen enkele andere eenheden van de Verenigde Naties op onderzoek uit. Men vond in eerste instantie vier do den, terwijl later ook de lijken van de zes andere Ieren konden worden gebor gen. De ene overlevende, een sergeant, slaagde er in op eigen kracht zijn onder deel in Niemba te bereiken. Hij is ech ter zo zwaar gewond, dat voor zijn le ven wordt gevreesd. De Ierse patrouille, zo vermoedt men op het hoofdkwartier van de V.N. in Leopoldstad, was door de Baloebakrij- gers waarschijnlijk verward met een eenheid van Katangese politiemannen Onder Belgisch commando, tegen wie zij strijd hebben geleverd. De hinderlaag was gelegd bij Niemba op 750 kilometer ten r.oorden van Elizabethstad, de hoofd stad van Katanga. LONDEN, 10 nov. (Reuter) Het on afhankelijke blacf „The Scotsman" schrijft naar aanleiding van de dood van de tien Ierse V.N.-soldaten, dat door „de wederopleving van regionale tegen stellingen en separatistische bewegingen in Kongo nogmaals de aandacht is ge vestigd op do noodzaak van een centra le regering. Maar de kans op een com promis is verminderd door het volko men onbegrijpelijke besluit van het wes ten zich te scharen aan de zijde van Bel gië. dat voortdurend openlijk en op gro ve wijze in Katanga tussenbeide is ge komen." VatikaANSTAI», 10 nov. (U.P.I Johannes XXIII heeft vandaag jjj 1 telegram met gelukwensen aan de gekozen president van de Ver- Staten, John F. Kennedy, gc- ?°hden. VAN GENT, 10 nov. Gister- Dnoi 3s voorgevel van de suiker- i^g'^Kplaats van de Centrale Suiker- het chapPÜ in Sas van Gent ingestort, is rnagazijn, dat bijna 20 meter hoog Suil, as tot de nok gevuld met zakken finnovonr -IA AAA tnn TJnnHorHon halo on8eveer 10.000 ton. Honderden t'oid naar schatting 500 ton suiker, 3hst -naar huiten. De oorzaak van de n»„_ - ting is nog niet bekend. Men ver- hioèn g ls nog niet hekend. Men ver- e0" ht een verzakking van de vloer of v.-F lekkende centrale verwarming, be 00r uitholling zou zijn ontstaan, telj.oosthant van het gebouw is gedeel- Ra? 3n§estort. De schade aan het ma- «►.tlO en het verlies aan suiker worden raant4 op 200.000.—. Eisenhower pn van zijn rivaal Nixon voorlas, evenals zijn antwoorden aan hen. Hij hoopte te kunnen profiteren in de komende jaren van Eisenhowers rijke ervaring. President-elect Kennedy heeft in de loop van de dag nog van tal van staats hoofden en politieke leiders gelukwens- telegrammen ontvangen Bondskanse lier Adenauer van West-Duitsland bij voorbeeld sprak bij zijn felicitatie do hoop uit dat het Kennedy mag geluk ken een gecontroleerde ontwapening tot stand te brengen. Nixon heeft Kennedy's zege toe geschreven aan het feit dat de staat Californië alle kiesmanstemmen aan de Democratische kandidaat heeft gegeven. Nixons perschef wilde zich nog niet aan een gissing wagen of d° ex-vicc-president zich ai dan niet uit het openbare leven zal terugtrek ken. Hij vond het een grote troost voor de verliezer dat deze desondanks zeer veel stemmen heeft gekregen en dat de overwinningsmarge nog geen vol procent was. De nieuwe Senaat zal bestaan uit 64 Democraten en 36 Republikeinen (tot nu toe 66 tegen 34). Voor het Huis van Afgevaardigden z!jn nog 15 zetels onbekend. De verdeling is op het ogen blik 256 Democraten cn 166 Republikei nen (voorheen 283 tegen 154). Het ziet Cr naar uit dat de nieuwe president ondanks zijn meerderheid in het Congres geen gemakkelijke taak zal krijgen. Bij een dee' van zijn plan nen zai hij in het Congres tegen een coalitie van Republikeinen en zuidelij ke Democraten komen te staan. De einduitslagen van de verkiezing van 27 nieuwe gouverneurs luiden: 16 voor de Democraten en 11 voor de Republikeinen. Dit betekent een netto winst van 2 gouvemeurszetels voor de Democraten. Gouverneur Orville L. Freeman, de man door wie senator Kennedy is voorgesteld op de Demo cratische nationale conventie als kan didaat voor het presidentschap, heeft zijn gouverneurszetel verloren aan de zakenman Elmer L. Andersen. Free man deed een poging een zonder prece dent zijnde vierde ambtstermijn als gou verneur te krijgen. Vice-president Richard Nixon, ver gezeld van zijn echtgenote en zijn dochter, is vandaag teruggekeerd in Washington. Hij werd welkom geheten door meer dan 500 enthousiaste Repu blikeinen, die spreekkoren aanhieven van „Wij willen Nixon!" en die span doeken droegen, waarop Nixon werd gevraagd in 1964 weer deel te nemen aan de verkiezingen. In een korte toe spraak zei Nixon dat deze ontvangst de mooiste gebeurtenis was in zijn campagne. Onder de aanwezigen be vonden zich ook de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Chris tian Herter, en verscheidene senato ren. MMUIDEN, DEN HELDER, 10 no vember Dgffgedclingsboot „Prins Hen drik" uit Den Helder en de zeesleper „Samson" uit IJmuiden hebben bij het vallen van de avond bun pogingen op gegeven om het schip te vinden dat op ongeveer vier mijl van het lichtschip „Texel" in het Moiengat gistermiddag omstreeks half twee een noodsignaal heeft uitgezonden. Verschillende kuststations, waarbij ook Sche vcningen-radio vingen het krachtige signaal, afkomstig van een automatisch S.O.S.-apparaat op. Nadat het schip de noodsignalen had uitgezon den, werd op de noodgolf niets meer gehoord. De stations peilden het on bekend gebleven vaartuig op 342 gra den, hetgeen overeenkomst met 15 mijl west van Den Helder of vier mijl zuid zuid-west van het lichtschip „Texel". Ongeveer een uur na het signaal, dat door Scheveningen-radio werd ver spreid, trok men het alarmbericht in, in de veronderstelling dat een vergis sing aan boord van het schip loos alarm tengevolge had gehad. Het is niet uitgesloten, dat het automatische alarmtoestel per ongeluk of anderzins in werking is gesteld. Om iedere onzekerheid weg te ne men, vertrokken de sleepboot en de reddingsboot uit hun havens, en door kruisten de gehele middag het aan gegeven gebied. Omstreeks zes uur in de avond meld den zij, op terugweg, dat zelfs van een schip geen spoor was gevonden. AMSTERDAM, 10 november Het treinverkeer tussen Leiden en Amster dam in de richting van de hoofdstad heeft vanmorgen geruime tijd vertra ging ondervonden nadat trein 1210 om streeks kwart over acht bij Voorhout tegen een ijzeren staaf was gereden. Deze staaf, een zogenaamd schiftjjzer dat dient om rails te richten, was op de spoorbaan achtergelaten door arbei ders, die ter plaatse aan het werk zijn. Het apparaat maakte de luchtleiding van het treinstel defect, waardoor bij na een uur oponthoud ontstond. Ook de twee daarop volgende treinen kwamen te laat in Amsterdam binnen. De spoor wegen onderzoeken, hoe het schifti.jzer op de spoorbaan kan zijn achtergelaten. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit. dat 500 jaar geleden Hem drik de Zeevaarder overleed, zal zater dag een algemene amnestie worden af gekondigd. Hiervan zullen zowel poli tieke delinquenten als z(j die wegens ge- wone misdrijven zijn veroordeeld pro fiteren. Station Weer max. min. neersl. temp. temp. afgel. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen onbew. zw. bew. h. bew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. sneeuw onbew. 1. bew. regen onbew. zw. bew. mist geh. bew. regen h. bew. 1. bew. geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. gisteren 24 vur 3 0 0 5 O O 7 2 0 4 -2 0 3 -1 0 4 -2 0 4 -2 5 -2 0 4 -0 1 0 -5 7 5 0 1 8 5 0.6 4 -0 0 7 -1 0 -1 -2 0 6 -1 O 13 6 2 6 T" 1 8 7 4 3 -1 0.1 6 -3 0 4 -2 0.1 5 0 0 5 1 8 8 4 3 8 0 0 Verwachting: tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, morgen wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Be langrijke stjjging van de tempera tuur. Matige tot krachtige en voor namelijk aa.n dc kust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen zuid oost en zuidwest. DE BILT, 10 nov. Het front van een diepe oceaandepressie naderde van morgen, vergezeld van een regenzone, ons land. Het zal in de komende nacht passeren waarbij de wind naar zuid tot zuidwest ruimt en belangrijk zachtere lucht wordt aangevoerd. In deze lucht komen enkele verspreide buien voor. Na het passeren van het front neemt de wind af, maar later kan een randstoring van dc depressie de wind opnieuw tot stormachtig doen aanwakkeren. Vrijdag, zon: 7.52-16.55; maan: 23.56-13.49. Deze Nixon-fafi is bepaald niet blij over de verkiezing van Kennedy tot president van Amerika. Het meisje barstte in tranen uit toen ze vernam dat haar kandidaat had verloren. Telefoto OSLO, 10 nov. (U.P.I.) -Ijj een nota die in Moskou is afgegeven, heeft de Noorse regering het Kremlin de verze kering gegeven dat Noorwegen niet voornemens is op Spitsbergen vlieg velden aan te leggen. Deze nota was het antwoord op een Russische nota van 26 oktober, waarin misnoegen werd uitgesproken omdat een Noorse expe ditie in de zomer van 1959, met fi nanciële steun van het Noordpool-insti- tuut van noord-Amerika, de mogelijk heid had onderzocht in het westen van Spitsbergen vliegvelden aan te leggen waar straalbommenwerpers zouden kunnen landen. Oslo heeft thans toegelicht dat de Noorse regering niet op de hoogte was van de plannen van de expeditie. Zo dra men had vernomen dat de moge lijkheid van de aanleg van vliegvel den werd onderzocht kreeg de expe ditie opdracht deze bezigheid te sta ken en werd beslist dat zij geen finan ciële steun meer mocht accepteren uit Amerika. Het z.g. Parijse verdrag van 1920 inzake Spitsbergen bepaalde dat op Spitsbergen geen militaire installaties mochten worden opgericht. HULST, 10 nov. Gisteravond is de 57-jarige landbouwer L. J. M. Borm bij een verkeersongeval onder Hulst om het leven gekomen. Een automo biliste, de arts mevr. D„ raakte ern stig gewond. De landbouwer had met zijn drie paarden het land verlaten en was op weg naar huis, toen hij in het donker van achteren werd aangereden. Dokter D. was voor een spoedoperatie onderweg naar het ziekenhuis van Hulst. Zij had juist voor een tegenlig ger moeten dimmen, zodat het zicht in het donker slecht was. De heer B. was op slag dood. Beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Gisteravond was de toe stand van mevr. D. redelijk. ALPHEN A. D. RIJN, 10 nov. In het academisch ziekenhuis to Leiden is "isteren overleden de 58-jarige vee houder F. H. Spijker uit Benthuizen, één van dc vijf personen, die dinsdag avond bij het ongeval met drie auto's te Alphen aan den Rijn zeer zwaar werden gewond. Dc heer Spijker was de bestuurder van de personenauto, welke aanleiding was van de noodlot- i tige botsing tussen drie auto's op de au tosnel verkeersweg in de richting Amsterdam. ASSEN. 10 november Gister middag zijn nabij de Nederlands Her vormde kerk in Geesbrug de 3-jarige mevrouw Koster met haar zoontje aan gereden door een personenauto. Beiden werden ernstig gewond naar het zieken huis te Hoogeveen vervoerd, waar het zoontje iniddels is overleden. ZWOLLE, 10 november De twin tigjarige melkrijder J. W. Hofstede uit Mariënheem is gisteren bij een aanrij ding op de rijksweg in zijn woonplaats zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. 1 Hij was met paard en wagen op weg naar zijn wijk, toen een militaire jeep van achteren tegen de wagen botste. De melkrijder werd f an het voertuig ge slingerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1