Duitse maatschappij laat auteurs uit eigen werk voordragen Belgische douane voert „stiptheidsactie" K.A.B. heeft binding met de ARK A verbroken HEEL DE DAG WEI DR A SPITSUUR Vijfdaagse werkweek in het bloembollenvak? Emissie R.D.M. 9,6 min a 150 Moedige koetsier brengt op hol geslagen paard tot staan De literaire grammofoonplaat Kinderblaadjes stuk voor stuk nagekeken DEcffil SUPER-SHOWROOM ARK A-voorzitter Boot: „Voorwaardelijk tevreden over brief van Episcopaat Onderwijzer trachtte brandje te blussen Lading schooh schip gezonk#1 Paniek in Amsterdam Volgende week mogelijk al beslissing te verwachten Pech voor V.S. tó1 ruimtevaart Befaamde „Tarakan" heeft een beter afscheid verdiend Dood van meisje TE GROTE DOSIS SLAAPMIDDELEN ZEEMAN KRIJGT ZES MAANDEN ALS U VAN ROYALE KEUS HOUDT Mr. E. A. M. Earners commandeur St. Gregorius Herstel kost „slechts 1,3 miljoen Passagiers van „Oranje gewond Nieuwe kleindochter van Holl. Beton Mij. Bij Albert Heyn lagere winst maar zeltcle (12%) dividend verwacht Met politiewagen 11 ziekenhuis gebrach^ IJsbreken geen moeilijkheden meel' JE KRANT KUNT GIJ I"*' MISSEN, GEEN DAS Belasi ing volgende week in Kamer Hoger salaris voor „kleine" burgemeesters Genadige straf voor „beeldenstormer" Bestuurders bij botsi^ uit wagens geslingei^ NSC DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 Het definitieve antwoord op de vraag of de literaire grammofoon platen, waarop schrijvers uit eigen werk voorlezen, van werkelijke betekenis zijn of zelfs wel waardig moeten worden geacht, is nog steeds niet gegeven. De schrijver is geen voordrachtskunstenaar en zijn declamatie zal dus zelden of nooit ideaal zijn; dit is een argument tegen. Maar aan de andere kant kan hij zijn werk wellicht juister vertolken onversierder, spontaner, natuurlijker. Als ik er bij voorbeeld aan terugdenk hoe Hélène Swarth haar eigen gedichten voordroeg, dan geloof ik beslist dat niemand het minder eentonig, maar ook niemand ze dieper gevoeld en aangrijpender had kunnen lezen. Hoe gelukkig zou ik nu zijn met een plaatje met haar stem! En daar ben ik dan beland bij een tweede omstreden punt, ditmaal van meer sentimentele aard: het presenteren van de stem van een dichter of schrijver. Waarop de tegenstanders zich afvragen, wan neer zij lijfelijk in blik zullen worden geconserveerd om hun be wonderaars een genoegen te doen. ALS EEN GROET...... STEFAN ANDRES óók acteur.... Vriend van ons land Voor duizenden guldens marihuana in bezit V Beurs van Berlage blijft „Enorm schandaal" 0 Kapitein voor negen niaaI> bevoegdheid ontnomen rP Hoe dan ook: ik kan alleen maar ver klaren dat ik erg ontroerd was toen ik zojuist voor de eeme maai in mijn leven de stem hoorde van een dichter ,die ik goed heb gekend en toch nimmer in le vende lijve hish ontmoet en gesproken. Het is die van de Duitse schrijver Rein- hold Schneider, die in de zomer van 1958 op mijn uitnodiging in ons land een aan tal voordrachten zou komen geven over de toekomst van Europa. Op Paaszaterdag kwam hij echter, vlak bij zijn woning in Freiburg im Breisgau. ongelukkig te vallen. Bewusteloos werd hij naar huis gebracht, waar hij enkele uren later overleed. Hij was 55 jaar oud. Hij was een openlijk en dapper tegenstan der van het nazi-regiem geweest en had gedurende de oorlog in Duitsland vele clandestiene lezingen en voordrachten gehouden. Hij was een groot bewonderaar van Vondel Om diens werk in de oorspron kelijke taal te kunnen lezen, leerde hij Nederlands. Naar aanleiding' van enige artikelen over hem, kwam ik met Rein- hold Schneider in contact en er volgde een vrij uitvoerige correspondentie. Ik zond hem Nederlandse boeken, onder meer van Elsschot er. J C. Bloem. Bei den zagen we uit naar de persoonlijke ontmoeting in de zomer maar deze heeft helaas nooit mogen plaatsvinden. En zojuist hoorde Ik dan zyn stem op de Lttterarische Schallplatte „Rheinhold Schneider sPricht", een uitgave van het Chris tophorus-Verlag Herder, Freiburg t. Br. En ik ben - hoezeer ik alle argumen ten tegen dit soort uitgaven ook respec teer gelukkig deze plaat met de stem van myn overleden vriend te bezitten. Het is als een onverwachte persoonlijke groet....._ Hij leest een jeugdherinnering voor uit zijn memoires „Der verhüllte Tag", en vervolgens vier verzen uit de cyclus „Dig Sonette von Leben und Zeit, dem Glauben und der Geschichte" Tenslotte hoort men het laatste deel van zijn be faamde rede, gehouden op 23 september 1956. toen hem te Frankfort de vredes prijs van de Duitse boekhandel werd toe gekend, Zijn stem is duidelijk, vast en vol overtuiging. Zo spreekt hij van zijn zekerheden, waarvan de laatste is: dat alleen de liefde de mens en de wereld kan redden En het laatste was zijn grootste bekommernis. Schneider leest mooi en vloeiend, zon der bepaald te declameren. In de een voud ligt juist zijn overtuigingskracht: (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 nov. Zonder op hef is de „Tarakan" van de maatschap pij Nederland" aan haar laatste reis begonnen. Nog eenmaal zal zij de zeeën van haar vertrouwde route naar de Oost bevaren en dan is het laatste woord aan de slopers van Honkong. De thiushaven Amsterdam zal haar niet meer zien en velen zal dat spijten, want de naam „Ta rakan" wekt bij duizenden bijzondere herinneringen. Toen zij in 1930 bij Wilton Feynoord in Rotterdam van de helling liep, was de crisis juist begonnen. Het optimisme van de jaren twintig was in het te gendeel verkeerd. Het ladingaanbod daalde catastrofaal. Bij duizenden wer den de zeelieden ontslagen. De lijndiens ten werden tot een minimum ingekrom pen en de grote rederijen moesten diep in hun reserves tasten om zich staande te kunnen houden. In die dagen deed men noodsprongen om nog iets van de oude traditie te red den. De jonge sterke „Tarakan" werd verbouwd voor jeugdcruises in de Skan- dinavische wateren. Voor een prikje 2.3 tot 35 gulden konden de jongeren varen naar de Fjorden. In de ruimen waren op de allersimpelste wijze slaap- ruimten geïmproviseerd. En het sloeg enorm aan. Afgeladen koerste in de zo mer de Tarakan keer op keer naar het Noorden, hoewel de thuisvaart na storm weer met een vrijwel geheel zeezieke „menselijke lading" in het land aanlei ding gaf tot de meest opgewonden ver halen. Toen de oorlog kwam was de „Tara- - kan" buitengaats, Vijf jaren heeft zij met succes en zonder averij voor de goede zaak gevaren en op 6 september 1945 kwam ze opnieuw op de voorpagina's. Want de „Tarakan" was het eerste schip van de „Nederland" dat na de oorlog de zwaar getroffen Amsterdamse haven binnenliep. De laatste vijftien jaren van de „Ta rakan" zijn in rust en voorspoed ver lopen. Het schip heeft goed gevaren en daarom had het, voordat het op een morsige werf in Honkong tot een berg oud roest wordt gereduceerd, een war mer afscheid verdiend dan de „Neder land" haar thans heeft bereid. het ig. een stem van har.t tot hart. Ja, het is een plaat om te bezitten en in stil le momenten te beluisteren en in te ke ren tot zichzelve Ontroerend is ook de voordracht van Rudolf Alexander Schroeder. Deze gro te vriend van ons land en onze literatuur heeft van veie Nederlandse gedichten voortreffelijke Duitse vertalingen ge maakt. Hfl is al tweeëntachtig en al gemeen erkend als de „great old man" van de Duitse literatuur. Uit zijn zeer rijke en omvangrijke oeuvre leest hij de herinnering „Meine erste Begegnung mit Goethe", een Pinkstertoespraak en een aantal verzen Hoe vaker men ze hoort, hoe schoner ze worden De dichter zelf openbaart de schoonhei^ en wijsheid er van aan wie stil luisteren wil. Op „Gertrud von le Fort spricht" leest de grote katholieke dichteres tien gedichten en enige Hymnen an die Kir- che. Zij doet het voornaam, als de echte edelvrouwe die zij is maar met een on miskenbare gevoeligheid. Ook deze Plaat is een document: de dichteres is drie we. ken geleden vierentachtig geworden. Van drie grote hedendaagse roman schrijver, zijn ook platen gemaakt: Wer ner Bergengruen spricht", „Edzard Schaper spricht" en „Stefan Andres spricht' Van deze drie geeft laatstge noemde zonder twijfel de beste voor dracht - hij heeft eigenlijk iets van een acteur; pakkend en meeslepend is hij vaak, soms een beetje pathetisch. Bergengruen. sympathiek en beschei den, leest de novelle „Der Herzog und der Bar" en acht verzen - een genot om naar te luisteren. Schaper boeit met zijn geladen, dichterlijke novelle „Der gekreuzigte Diskon", beheerst ge lezen, maar beklemmend en bezwerend van innerlijke zekerheid. Opvallend Is de zeer goede kwaliteit van deze platen. De hoezen zijn smaak- vo] en stevig en bevatten biografische en bibliografische gegevens omtrent de betrokken auteur. Behalve de zes platen, die ik beluisterde en besprak, heeft het ChristophorUs Verlag er nog van andere schrijvers gepubliceerd. De reeks wordt voortgezet. HANS ROEST AMSTERDAM, 10 nov. Hoewel nog geen definitief rapport is opgemaakt van het gerechtelijk onderzoek naar de dood van het 20-jarig meisje Sigrld Sander uit Bloemendaal meent de poli tie te kunnen aannemen dat een te gr- te dosis slaapmiddelen oorzaak van de plotselinge dood is geweest. Het meisje, dat in Amsterdam voor kleuterleidster studeerde, werd vori ge week dinsdagavond dood op bed gevonden op een zolderkamertje in de Deurloostraat, dat zij gehuurd had. Haar stoffelijk overschot is inmid dels vorige week zaterdag in Bloemen daal begraven. AMSTERDAM, 10 nov. De recht bank heeft een 27-jarige Indonesische zeeman uit Malang wegens het in zijn bezit hebben van marihuana veroor deeld tot. zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest alsmede verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen marihuana. De zeeman was op 30 augustus op het terrein van de maatschappij „Neder land" in de Amsterdamse haven aan gehouden terwijl hij 345 gram marihua na in zijn bezit bad. De waarde werd geschat op enige duizenden guldens. Advertentie en de aankoop van huishoud-apparatuur, modern gekleurd sa'nitair.of Centrale Ver warming overweegt, brengt U dan een bezoek aan Gen. v. d. Heijdenstraat 20 - Rotterdam - tel. (010) 134980* ■5^ Daar vindt U keus. En toch: levering via.Uw detaillist, BRUSSEL, 9 nov. (ANP). Enige dui zenden ambtenaren van de Belgische dienst van douane en accijnzen zijn deze week een „stiptheidsactie" begonnen als protest tegen het uitblijven van een stu die- en produktiviteitspremie, zoals deze sinds juni van dit jaar wordt uitgekeerd aan ambtenaren van de Belgische belas tingdienst en domeinen. Het gaat om een bedrag van 10 tot 75 gulden per maand, dat wordt uitgekeerd ter verhoging van de arbeidsprestaties van de overheidsdie naren en als vergoeding voor de over uren. die de ambtenaren maken „ter be studering van de vele nieuwe wetten en instructies, die het gevolg zijn van de gemeenschappelijke markt". Aan de NederlandsBelgische grens bleek hedenochtend bij telefonische infor matie aan enkele grote grensposten de afhandeling van het grensverkeer als ge volg van de actie nog geen vertraging te ondervinden. De douaneambtenaren zei den een instructie van hun vakbonden af te wachten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 november. Z.H. de Paus heeft de voorzitter van het dioce saan sociaal-charitatief centrum in het bisdom Rotterdam, mr. E. A. M. Lamers, benoemd tot commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft deze benoeming bekend ge maakt tijdens de diocesane charitasdag, die vandaag in het Kurhaus in Scheve- ningen is gehouden. Mevrouw Lamers heeft haar man de versierselen opgespeld. Tevoren had mgr. Jansen de vele ver diensten van mr. Lamers voor het sociaal- charitatieve werk gememoreerd. „Ik zou niet durven zeggen, dat evenals bij Ovi- dius alles wat uit uw mond komt een vers is maar wel, dat alles wat u doet vanzelf sociaal-charitatief werk is", aldus de bisschop, die verder veel waardering toonde voor het feit, dat mr. Lamers in zijn functie van directeur-generaal van het gevangeniswezen na de oorlog op de bres heeft gestaan voor de geestelijke verzorging in de gevangenissen. AMSTERDAM, 10 nov. De „Oran je heeft op haar eerste rond-de wereld reis, welke thans bijna voltooid is, baar tol moeten beta]en aan de somtijds on berekenbare golfslag en deining in deze tijd va nhet ïaar- Kapitein J. H. Schulting heeft telegra fisch bericht, dat tengevolge van zulke onverwachte slingeringen van het schip aantal passagiers verwondingen teeaft owtelojj*». AMSTERDAM, 10 nov. Voor 1,8 mil joen is de beurs van Berlage weer ge heel bruikbaar te maken. In feite is het bedrag zelfs lager, want het groots te deel van het restauratiebedrag 1,375 miljoen is nodig voor het ver nieuwen van de centrale verwarming, die even oud is als het gebouw zelf. Anderzijds valt het nog niet te voor zien welke bedragen nodig zijn zullen om de kantoorruimten van de Kamer van Koophandel te moderniseren. Het eigenlijke bouwkundige herstel van de Beurs kost slechts 425.000 gul den. Dat is de anti-climax van de gehe le Beursaffaire, zoals die thans in een voorstel door B. en W. aan de gemeen- teraafis voorgelegd. AMSTERDAM, 9 november. De Hol- landsche Aanneming Maatschappij N.V., in Den Haag, een deelneming van de Hol- landsche Beton Maatschappij, heeft opge richt de Nederlandsche Overzee Bagger- maatschappij N.V., in Den Haag. Deze nieuwe N.V. heeft ten doel o.a. het ont werpen, aannemen en uitvoeren van wer ken in de ruimste zin, terwijl zij kan deelnemen in andere ondernemingen met een soortgelijk doel. Het maatschappelijk kapitaal is 1 min groot en verdeeld in 100 aandelen van 10.000. Bij de oprich ting zijn 20 aandelen geplaatst, waarop 10 pet in contanten is gestort. De Hol- lpndsche Aanneming Maatschappij neemt deel voor 19 aandelen. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 9 nov. De voorzitter van de ARKA, mr. G. A. A. Boot, deed van morgen op het congres een felle aanval op De Volkskrant vanwege haar verslag van de tekst van sprekers rede van giste ren, in welk verslag tot uiting kwam, dat de ARKA destijds besloot zich los te maken van de K.A.B. De ARKA, zo zei hij, heeft nooit besloten zich los te maken van de K.A.B. De K.A.B. heeft de binding met de ARKA verbroken. De K.A.B. zei: „Die contributie of anders eruit". Ook protesteerde de heer Boot ertegen dat in genoemd blad ten aanzien van de aanpassing der pensioenen, waarin de ARKA zo'n sterk beleid heeft gevoerd alleen de KABO wérd genoemd. Ook inzake de salarissen werd alleen het standpunt van de heer Weyters, voorzitter van de KABO, weergegeven. De voorzitter zei in zijn antwoord op de opmerkingen over het bestuursbeleid ten aanzien van de structuurkwestie nog dat er steeds naar gestreefd is de moei lijkheden met de KABO niet toe te spit sen Hy wees het verwijt van de afdeling Leiden van de hand, dat het bestuur na de brief van het Episcopaat niet met voortvarendheid aan het werk zou zijn ROT TERDAM, 9 nov. De heden gehouden vergadering van commissa rissen en directie van de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij N.V., heeft o.m. besloten over te gaan tot uitgifte van 9.625.000.nieuwe aandelen, zijnde een bedrag, gelijk aan het thans uit staande kapitaal, tegen de koers van 150 procent met recht van voorkeur voor aandeelhouders. Nadere bijzonderheden zullen bin nenkort worden bekendgemaakt. geslagen. Elke vroegtijdige publikatie zou aanleiding kunnen geven tot moeilijk!»»- den. Zo had de heer Middelhuis, voorzit ter van de K.A.B., zelfs aanstoot genomen aan een badinerende juffrouw in het A.J.A.-blad, welk misverstand later in een brief gelukkig is opgelost, aldus de heer Boot. De voorzitter heeft in zijn rede gesproken van e envoorwaardelijke tevredenheid over de brief van het Epis copaat. Het komt aan op de uitwerking. De directeur van de ARKA, dr. W. J. Dijsselbloem, ging in op de onderhande lingen over de salarissen, waarbij hij het geen met het politiepersonnel is gebeurd, een symptoon noemde van de aanwezige mentaliteit. Morgenmiddag komt minister Toxopeus opnieuw met de centrale van overleg bijeen. Verwacht mag worden, dat hij iets aan te bieden zal hebben. Er is tussen de re gering en de centrale een diepgaand ver schil over de besteding van de franje. Men tracht op allerlei manieren aan de franje te plukken. De minister heeft ge tracht aan te tonen, dat hij van het begin af aan heeft bedoeld de franje te beste den voor het politiepersoneel. De ARKA heeft in de r.-k. centrale commissie van overleg voor het overheidspersoneel ge vochten en bereikt, dat de katholieke centrale op het stahdpunt staat, dat de hele franje moet worden besteed om de achterstand van de lagere en middelbare ambtenaren in te halen. Als de minister met de salarissen rust wil tot 1 januari 1962 kan dit, aldus dr. Dijsselbloem, niet gelden voor de apert achtergestelde groe pen van het overheidspersoneel. Er was afgesproken, dat dit nog een punt van discussie zou zijn. Het is een ènorrn schandaal, dat de regering op dit punt ai twee jaar tot spoed moet worden aange zet, aldus spreker. In Antwerpen echter en ook in het grote entrepot in Brussel zijn de gevolgen van de actie reeds merkbaar. Vooral in ie Belgische hoofdstad passeren de goe deren de douane met veel vertraging, daar de ambtenaren elke zending, elke factuur en elke douaneverklaring minu tieus onderzoeken. Goederen ter waarde van bijna vier miljard frank verlaten elke dag de Brusselse entrepots. In Kortrijk hebben de douaneambtena ren gisteren geweigerd formulieren te ac cepteren. die niet in het Nederlands wa ren gesteld en in Charleroi werden dui zenden geïllustreerde kinderbladen, die met een vrachtauto over de Belgisch Franse grens werden vervoerd, een voor een door de douane nagekeken. Het doel van de actie is door het toe passen van alle voorschriften en wetten te wijzen op de omvang en de belang rijkheid van de douane-taken. ZAANDAM, y uo\De raad van bestuur van Albert Heyn deelt liet vol gende mede: de resultaten over de ver streken maanden van het boek jaar 1960 zyn laser dan die in de over eenkomstige maanden van 1950 ge boekt werden. Uiteenlopende omstan digheden hebben hiertoe geleid, in de eerste plaats zijn de kosten belang rijk gestegen, voornamelijk door de stijging van loonkosten, in een aantal der bedrijven, waaronder het kruide- niersbedryl, is men er in geslaagd deze kostenstijging geheel of grotendeels te compenseren uoor aanmerkelijk hogere omzetten. In enige andere üedryveu werd de kostenstijging sieehts gedeel telijk goedgemaakt, terwijl met name in de eonsumptiemelkbedryven van compensatie geen sprake was, om dat hier de mogelijkheid tot omzetver- grotlng nagenoeg geheer ontbreekt. Reeds in het jaarverslag 1959 maak te men by Albert Heyn melding van de omstandigheid dat by onveranderd door de overheid gehandhaafde bruto marges voor consumptiemelk de stij gende kosten tot inkrimping van de nettomarges moesten leiden. Daar on derhandelingen met de overheid tot dusverre geen verbetering hebben ge bracht is he-, gevolg dat geen redefyk resultaat in de consumptiemelkbedrij- ven kan worden geboekt. Yoorts noemt de raad van bestuur de buitengewoon slechte weersomstandig heden gedurende de afgelopen zomer, waardoor de uitkomsten van het con- sumptieijsbedrijf uiteraard nadelig werden beïnvloed. Tenslotte moet wor den medegedeeld, dat bij de inbedryf- stelung van de nieuwe consumptie melkfabriek in Rotterdam en by de li quidatie van de oude fabrieken niet- voorziene tegenslagen zyn opgetreden. De voor de verwachte aanloopkosten en liquidatieverliezen in vorige jaren getroffen voorzieningen zijn onvoldoen de, zodat de hogere kosten ten laste van het resultaat 1960 gebracht moe ten worden. Hoewel de nettowinst van 1960, gezien de bovengenoemde om standigheden lager zal zyn dan over 1959 mag niettemin worden verwacht dat, buitengewone omstandigheden voorbehouden, een en ander met zal leiden tot een lagere dividenduitkering dan over 1959 is gedeclareerd toen twaalf procent op de gewone aandelen werd uitgekeerd. ROTTERDAM, 9 nov. De 22-Ja^ onderwijzer R. Heera liep gistera ernstige brandwonden op bit ee" ging een brandje op zijn zolder''" in de Groen van Prinstererstraa' blussen. Een radiowagen van de P" bracht hem in allerijl naar het wegziekenhuis. t )d{' De brand was ontstaan doord3 jt dingstukken, die aan hangertjes Wjf deur hingen, bij het openen d< een brandende petroleumkachel Toen de brandweer arriveerde, vi«' W3S ARNHEM, 9 nov Een ernstig ver-1 zag de heer Boost een dringend argu- manend geluid heeft de heer A. G. M. ment om verkeersnetten der srote ?e. Knnci dirnnfan,. —l- - I brand reeds geblust. Hierbij ha -e; 50-jarige PTT-ambtenaar geholp6"^- een slang op de waterleiding- ding ging verloren en het houtv'°r p het kamertje werd verschroeid' benedenwoning liep waterschade 0 O AMSTERDAM. 8 november. 9e p. voor de Scheepvaart heeft kapite,° v°V S. te Rotterdam gestraft door dy tyd van negen maanden de be ^e' heid te ontnemen als kapitein te op zeeschepen. cc^ Op 10 mei jl. is het m.s. „Piet st8' per" (121 brt), geladen met ven en bundeis, op de reis van A\,hee' pen naar Boston op de Noordzee sc gevallen en gezonken. jjio'i De raad is van oordeel dat dit worden geweten aan een ernstig van kapitein S. Immers de ladl npS zonder meer in lagen in het ruig stapeld. Stuwhout of andere sto:ge' wegglijden te voorkomen zijn - ee\ bruikt en de open ruimten van hU''^ e' meter tussen de opgestapelde bun „s de zijden van het schip zijn nerge° eiii' gevuld. De raad achte het onbeg^L dat betrokkene niet heeft beseft, bundels bij stampen en slingefe° pt" het schip gemakkelijk in bewegi°® jjc' den kunnen komen en gaan glijden, m zekerheid moet worden aangenoibe dit geschiedde op 10 mei terwijl eI harde O.N.O.-wind stond. De raad acht de schuld van de die zich reeds eerder terzake van 5 aan een zeeramp heeft moeten y woorden, in dit geval zeer ernstig- MOSKOU, 8 nov. Een te Gorki heeft een voertuig vervaar dat ijs ter dikte van een meter kab re; Ken. Het is bestemd om vastgev schepen op rivieren te ontzetten. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 nov. Hevige consternatie is dinsdagmiddag omstreeks naif twee ontstaan in de van Baerle- straat, Roelof Hartstraat en op de Cein tuurbaan door een op hol geslagen paard, gespannen voor een tweewieli" rijtuigje (een tilbury). Fietsers en voorbijgangers zochten ijlings een veilig heenkomen en autos konden op het laatste ogenblik remmen of nog juist het voortrennende paard ontwijken. De vierjarige ruin, „Roosevelt" ge naamd en eigendom van stalhouder Blek. kenhorst, ging met zijn baas, de 25-jarige koetsier L. de Clerq, wat acclimatiseren in het stadsgewoel. In de Van Baerle- straat moest de bestuurder van de tilbu ry even naar een winkel. Hij verzocht een voorbijganger even het dier bij de teugel te houden. Op 't moment, dat de heer De Clerq de winkel uitkwam liet de bereidwillige voorbijganger de teu gel weer los. Nog vóórdat de koetsier de teugels weer kon grijpen, nam het paard plotseling de benen, opgeschrikt door een passerende auto. Met ziedende vaart i vluchtte „Roosevelt" de Roelof Hartstraat in. Het rijtuig werd tegen een voetgan gerspaaltje gesmakt waardoor het aan de voorzijde ernstig werd beschadigd untzet zagen talrijke voorbijgangers het paard vervolgens de brug naar de Cein tuurbaan opstuiven; het slingerende kar retje nog steeds achter zich aan sleurend. Intussen had de koetsier in een auto de achtervolging ingezet. Toen hij het voer tuigje dicht genaderd was. sprong de heer De Clerq - 0p een manier zoals men regelmatig in Wild-Westfilmpjes kan aanschouwen op het rijtuigje Van hieruit poogde hij de - inmiddels van de bok gegleden teugels te grijpen. en de koetsier tuimelde tussen het koetsje en het hollende paard in. ben hierdoor opgelopen trap in de borst vermocht de dappere koetsier niet te verhinderen zich op de rug van het paard te hijsen. „Roosevelt" zag toen 't nutteloze van zijn vlucht in en staakte even voorbij de Ferdinand Bolstraat de strijd. De heer De Clerq heeft van de trap in zijn borst geen letsel overgehou den. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB bij opening van de regio nale verkeerstechnische leergang te Arn hem. over het uitvoeren van verkeers plannen voor de steden laten horen. Weldra, zo zeide hij, zal het tegen woordige sPitsUUrverkeer een normaal beeld voor dr geheir dag worden. Het verkeer op de werkelijkp spitsuren zal dan helemaal niet meer te verwerken zyn met alle schadelijke gevolgen en vertragingen van dien. De heer Boost zeide, dat thans in de spitsuren 40 tot 50 percent van het tota le dagverkeer moet worden verwerkt- Het werkend deel var de bevolking be staat voor 55 tot 55 percent uit fietsers, 20 tot 25 percent gebruikt een openbaar vervoermiddel en 15 percent gebruikt auto, motor of scooter Gezien de enorme aanwas van het ge motoriseerde verkeei zullen stedelijke verkeersplannen met de grootste sPoed verwezenlijkt moeten worden. Daarbij zal tevens met grote zorgvuldigheid de positie van het openbare vervoermiddel dienen te worden overwogen. Indien dit de bijzondere zware concurrentie van het particuliere voertuig het hoofd moet kun nen bieden, dan zullen snelheid, regel maat. comfort en tarief de doorslag moeten geven De ro' van het openbare vervoer zal nog belangrijker worden, indien in de toekom?* zekere beperkin gen aan het autoverkeer in binnenste den moeten word—t opgelegd. Het zal daarbij de vraag zijn of de tram. tenzij op volstrekt eigen baan. dan nog ge- handhaaf kan worden De heer Boost wa- van mening, dat de steden, die ee.i belangrijk geeste lijk. cultureel gn economisch potentieel vormen in het totale lnndsb<vek in be tekenis ver uitgaan boveh het enge stadsbelang en in feite een nationaal be lang vertegenwoordigen. Overheids maatregelen ten behoeve van Brussel en Londen geven er blijk van Men ver- gete voorts niet. zo zeide spreker, dat in 1959 zestig percen' van de verkeers ongevallen In de groeT der veertien gro te Nederlandse steden plaats vond met een gezamenlijk inwonertal van 3,8 mil joen Twintig percent der ongelukken gebeurt, in de ander» gpmeenten en twin tig percent op de landwegen Ook hierin meenten snel en krachtig te saneren en te verbeteren omdat de nationale waar de dezer s-teden anders ernstig zai ver minderen, terwijl het leven er ondraag lijk zal worden. DEN HAAG, 9 nov. Staatsblad 431 bevat een wijziging van het bezoldigings besluit voor burgemeesters. In de eerste plaats geldt dit besluit een incorporatie van de 6 pet. toeslag op het salaris van alle burgemeesters. Tevens echter bevat het besluit een verhoging der salarissen van burgemeesters van gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. Op deze verhoging heeft de Tweede Kamer des tijds aangedrongen. LÉEUWARDEN, 9 nov, De rechtbank, alhier heeft vanmorgen de 33-jarige ka- pelmeéster van 't ijsballet Maxi en Ernst Baicr, ivegcns vernieling in verschillen de R.K. kerken in Nederland veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en veertien dagen met aftrek van voorarrest. De officier van justi tie had vier maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. DEN HAAG, 9 nov. De Tweede Kamer heeft vanmiddag besloten op woensdag 16 november de belasting- ontwerpen in behandeling te nemen, eventueel met onderbreking der agenda, verdachte veel berouw "getoond" De kapelmeester, die afkomstig is uit Reijnsburg, had zijn vernielingen aan gericht in de kerken van Wijtgaart, Zwol le, Eindhoven en Wijnbergen bij Doe- tinchem. In al deze plaatsen had hij kruisbeelden verbogen, misboeken ver scheurd en kaarsen en bloemen vernield. In een psychiatrisch rapport was ver dachte afgeschilderd als iemand, die door een neurotische explosie tot beeldenstor mer was gemaakt. Uit het rapport bleek voorts, dat zich bij hem een grote hoe veelheid conflictstof had opgestapeld, hetgeen voornamelijk was veroorzaakt door bepaalde jeugdervaringen, die voor de verdachte een sleche uitwerking heb ben gehad. De neurotische explosie was volgens het rapport bovendien te wijten aan het feit, dat de verdachte zich had moeten wijden aan wat hij noemde af schuwelijke amusements en knetteren de jazz-muziek, terwijl de klassieken hem „in het bloed zaten". Bij de behandeling van zijn zaak had HAARLEM, 9 nov Gaat ook het bollenvak naar een vijfdaagse werkweek? Het is stellig niet uitgesloten. In ieder geval wordt er achter de schermen al hard aan gewerkt Men is zelfs al zo ver, dat de sf>eia]e commissie bloembol len van het Landbouwschap, waarin drie werknemers- en drie werkgevers-verte genwoordigers zitting hebben, heeft ge adviseerd voor het seizoen 1961-1962 de arbeidstijd terug te brengen tot 47 uur per week (nu gemiddeld bijna 48 uur), terwijl deze commissie tevens adviseert over te gaan tot het invoeren van 17 vrije zaterdagen Van deze commissie van zes staan er vijt leden achter dit voorstel, terwijl één wel voor een arbeids- verkorting is maar niet voor het invoe ren van een vrije zaterdag Vijf stem men voor du, men mag aannemen dat deze vertegenwoordigers eerst voeling hebben gehouden niet hun organisaties aIvorens hun stem aari het advies te ge ven In het bollenvak bestaan in werkne- merskringen, zo vernemen we van wei- ingelichte zijde, ook grote bezwaren te gen het 's morgens vroeg beginnen Men wil naar een aanvangsuur van half acht. In dit licht bezien kan ook het advies van de commissie de middagechaft, die thans anderhalf uur bedraagt (van twaalf tot half twee) terug brengen naar één uur. Het is intussen de vraag of dit voor stel overal wel met gejuich ontvangen zal worden. De anderhalf uur durende middagschaft is een traditie van jaren her en men breekt ir, het. bollenvak nu eenmaal niet zo erg gemakkelijk met tradities. De tijden veranderen echter. Was het vroeger Zo dat het regel was als vader en zoons allemaal op het land werkten. thans |s het geen zeldzaamheid dat ook in de gezinnen der landarbei- ders s avonds warm wordt gegeten om dat zoons en dochters elders werken en eerst 's avonds thuis komen. Men wil echter de mogelijkheid open laten dat men in bepaalde streken, waar dit op prijs wordt gesteld, de anderhalf uur durende middagschaft handhaaft. In dit geval zal het aanvangsuur echter niet verlaat kunnen worden Naar we verne men ligt het in de bedoeling de zeven tien vrije zaterdagen over het hele jaar uit te ..meren Er zullen er dus ook in de tiJd van de topdrukte in de zomer opgenomen dienen te worden. De tijden veranderen, wat het bollen vak tien jaar geleden nog voor onmoge lijk hield, is than, reeds werkelijkheid. Ook de invoering van de vrije zaterdag zal zo menen insiders, niet langer dan vijf jaar op zich laten wachten Men is er van overtuigd dat het in de agrari sche sector sPeciaaj in de bloemkwe kerij wel eens problemen kon geven die njet een-twee-drie op tc lossen zijn Maar aan c]e andere kant voert, men aan, dat het bollen- en he* bloemenvak' we) mee zal moeten in de ontwikkeling, wil men d« arbeider* het vak behouden De tuinbouw en ook de siertech niet achterblijven bij de industrie- ji men de ontwikkeling afremmen, d&jve'' dat ongetwijfeld een exodus van 3 ders tot gevolg hebben. Naar we vernemen zullen de ting van de arbeidstijden en de e' ring van zeventien vrije zaterdage'Lel'' punt van bespreking vormen al, v»'*,?1 de week de organisaties bijeen" om de CAO-1961-1962 te behandele*' ROTTERDAM, 9 nov. Op de weg naar Gouda bij de kruising Hoofdweg zijn gistermiddag twee W sonenwagens die uit tpffpnnvergeS j.-t richting kwamen, op elkaar ëet vV Beide bestuurders werden door de 5j<)' van de botsing uit de wegens ée^\ gerd. Hett waren de 58-jarige kooP M. Löwenstein uit Amersfoort eI\ 53-jarige bouwkundig-opzichter C- Hendriks uit Utrecht. Diens passafV1 de 751jarige mevrouw J. P. Hoevel3^:' uit Utrecht sloeg met het hoofd K y de deurstijl. Zij werden allen na3r Jï Bergwegziekenhuis vervoerd met h° wonden. WALLOPS-EILAND, 9 nov. (Rtt-'Jf In de Verenigde Staten zyn gist^V twee proefnemingen op het gebied Vi de ruimtevaart mislukt. Vanaf Walkte Eiland, in de staat Virginia, werd, behulp van een Lihle Joe-raket, een ton wegende ruimtecapsule val* type „Mercury" gelanceerd. Met type zal waarschijnlijk in januari Lf gend jaar worden getracht de ec'"it mens in een baan om de aarde brengen. De bedoeling van de proefnehH/ van gisteren was de apparatuur te ,ei proeven, waarmee de ruimtevaar''^ zich m geval van nood in veilig1^" kan stellen. Capsule en raket bers ten een hoogte van ongeveer zestieh.ii lometer, doch door het haperen let net afscheidingsmechanisme de beide onderdelen in de Atlantic Oceaan terecht. De tweede mislukking deed zich x'°% toen een uit vier trappen besta»0 jj Llue-Scout-raket, die ontworpen voor het opsporen van in de rui plaatsvindende kernexplosies en Cape Canaveral werd gelanceerd, vTTk tydig de reis in de ruimte beëindië« door het te snel opbranden van brandstof van de tweede trap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4