jaardagswensen van de 3: kerk en studiehuis THEREXIN Enkele honderden Afrikaanse studenten moeten in Rome een onderkomen kunnen vinden Sociaal commentaar DE PARKER JOTTER Kardinaal Agagianian ontwierp plan ^ns geroepenzijn Gemeentebestuur als ronselaar VtCKS Vrucht in brons Auto's aangereden op overwegen POTTERS ..LIN IA" Voor nieuwe industrie snelle verlichting De verleiding van Moskou Wegenwachten gaan samemverken Een veelzijdig, dienend bedrijf. Amerikaanse lening voor Holambra Fregat £De Bitter*' in aanvaring Flessentrekkerij om goklust te verzadigen Sparen is goed, verzekeren is beter PAGINA 5 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 voor (Van onze Romeinse correspondent) ROME, IS november Reeds enige tijd geleden is paus Joannes XXIII benaderd met de vraag met welk geschenk de katholieken hun opperherder een plezier zouden kunnen doen bij zijn tachtigste verjaardag. En de paus heeft geantwoord, dat het komend concilie, „de grote onder neming", gelijk hij dat pleegt te noemen, hem het naaste aan het hart lag. „Geen geschenk is gro ter", aldus de kardinaal-vicaris van Rome, dezer dagen, „dan de getuigenis van onze intense deel name aan de voorbereiding van deze gebeurtenis". Maar daar naast heeft men de paus voor zijn kroonjaar ook een materieel ge schenk willen geven, iets dat als een blijvend gedenkteken, een getuigenis voor latere geslachten zou zijn. Gregorius Barbarigo Internationale dienst op routes in Zuid-Europa Een Impressie van de Staatsmijnen In Limburg, een industrieel concern met vele aktiviteiten: produktie van kolen, cokes en gas, kunstmest, kunststoffen en vele andere chemicaliën. Een veelzijdig en dienend bedrijf. Als zodanig bestaat er overeenkomst met het bankbedrijf. Onze bank kan aan parti culieren, aan handel en industrie eveneens veelzijdige diensten bewijzen. Het loont de moeite u daarvan op de hoogte te stellen. Elk onzer kantoren verstrekt u gaarne alle Inlichtingen. NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. 49 vestigingen Hoofdkantoor: Keizersgracht 507-517 Amsterdam-C. Nieuwe nederzetting van Nederlandse boeren in Brazilië Koopman kan krediet van 23 mille niet aflossen Een produkt van de Parker Pen Company. PROF. T. H. THUNG OVERLEDEN MiBNTHOLPELlETS Tédcn-hocst cn Keelpijn Uitwerking frappan^gj een eeuw levensverzekering (Advertentie) I j e,. Openbaring leert ons duide- dat de mens naar Gods tnet ee'd geschapen is. Wij zijn *r°Uwri e waarheid allen zeer ver- etiu d. De vraag is echter, of wij 6e 'errn°eden hebben van de die- ^'c'kenis daarvan voor heel on- Vk-Venshoiiding. In zijn mooie Scliy' "Wereld en persoon" waar- ?ïat Guardini, dat het hier niet ^outer theorie, maar om de Ver,'ke richting van heel het le en ^,01Tl de verhouding tussen doel het rh^-' om het oerperspectief van per,u hristeli^k bestaan. Dat dit pers- tr°kk bewaard blijft en juist vol- hejj en Wordt, daarvan is de waar- %ieu6n c^e gezondheid van het re- zegd e leven afhankelijk. Kort ge- djn betekent dit geschapen- tehd r Gods beeld een voortdu wt 0 P^'soonlijk geroepen-worden te Wn ng met God. Met ande- Wveri rden: waar en hoe wij in het hoo" hioeten staan wordt bepaald hebh °ns goddelijk voorbeeld. Reeds <le wij erop gewezen, dat wij in ttiajp ®PPing en in Gods Woord een gebroken uitnodiging tot ge- °°k i P met Hem moeten zien. Mj t^Pgs nog andere wegen komen Y t die conclusies, tiiiip fehs de theologen, die hun me de L aseren op de H. Schrift, staat centraal tussen de louter LOPIK, 19 nov. Het gemeentebe stuur ven Lopik heeft een aantal inwo nersdie elders werken, een brief ge zondenwaarin het de aandacht vestigt op de mogelijkheid om werk te vinden bij een nieuw opgerichte fabriek in de eigen gemeente. Het nieuwe bedrijf wordt in deze brief met name genoemd, met vermelding van de te vervullen vacatures en de arbeids voorwaarden. De huidige werkgevers van deze arbeiders tonen zich zeer ont stemd over deze aktiviteit van het ge meentebestuur. DEC0NGEST1E-TABLETTEN de leergang in de Russische taal. De universiteit omvat zes faculteiten: me dicijnen, natuurwetenschappen, rech ten, economie, landbouw en techniek. Voor het eerste cursusjaar zijn 500 bui tenlandse studenten ingeschreven, de capaciteit van de nieuwe universiteit is op den duur berekend voor 3 a 4000. De studenten die aangenomen worden, hebben, behalve gratis onderricht, een studiebeurs voor hun levensonderhoud en zakgeld, een vakantietoelage en ver goeding der reiskosten. De Vriend schapsuniversiteit is strikt neutraal. Maar, gelijk de rector-magnificus aan een Italiaanse correspondent uiteenzet te: „Uiteraard wordt er gedoceerd naar de grondbeginselen onzer wijsbe geerte, onzer rechtsopvattingen en van onze economische denkbeelden". En wij laten dan de rest daar, o.a. de in terpretatie der historie. De intellectuelen van Afrika hebben op een regionale Unesco-conferentie onlangs eén aanbeveling gedaan voor de oprichting door de Unesco van een Pan-Afrikaanse universiteit. lom'p5 Pke wereld der engelen en de lil Hjr hoffelijke wereld; centraal *ls zin- dat zowel de geestelijke In deze jaren wordt de strijd gestre den „om de ziel van Afrika". De staten, koloniale, protegerende of buitenstaan de, zijn niet de organen die per defini tie hiervoor op de frontlijn kampen; zij kunnen en moeten slechts helpen. De strijd gaat tussen levensbeschouwingen, de ideologieën, die door de mensen ge dragen worden. Dit grijpt uiteraard over in de poli tiek, die niet oorzaak is maar gevolg. Moskou, d.w.z. het wereldcommunisme, komt thans wellicht terug van de eer tijds ingeslagen praktische en tactische wegen: men inviteert de jonge genera tie der jonge volkeren niet meer in het bolwerk, de staatsuniversiteit, waar na tuurlijk, zoals in de middeleeuwse uni versiteiten in Europa, openlijk de ideo logie de „theologie en wijsbegeerte" het bindend element der Artes Libe rates vormde. Men heeft, zeer juist, een voorportaal geschapen. De regerende paus, die men aller minst een sectariër kan noemen, vraagt in de gegeven huidige om standigheden een studentenhuis. Voor de clergé is 's pausen wens voor een kerk wel bescheiden: hij heeft er bin nen afzienbare tijd twintig nodig. Een tje mag dan wel als cadeau van bui ten zijn. Voor de katholieke leken van heel de wereld is dat studentenhuis een meer dan bescheiden bede. Wanneer de christenen van overal meer besef hadden van hun verantwoordelijkheid als wereldburger, dan zouden zij geza menlijk zich niet door Moskou het ini tiatief op dit paedagogisch terrein heb ben laten ontnemen, ook al vroeg het voor hen veel onthechting van oude na tionalistische gevoelens. De paus wil graag een studentenhuis met een paar honderd plaatsen. Hij had een vrije universiteit van ons leken kunnen vra gen, waar de jonge generatie uit de ten dele achtergebleven landen zou kunnen studeren en oordelen, zondei een politieke belasting. De overgang van een convict naar een vrije academie hangt van ónze bij drage af. Andreas Hofer zei: „Mam der, 's ischt Zeit", mannen het is tijd. KARDINAAL AGAGIANIAN Wethouder mr. A. de Roos heeft vrijdag middag in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling geopend van kunstwerken, welke de afgelopen tijd door de gemeente Amsterdam zijn aangekocht. Tijdens de rondgang bij „Vrucht in Brons". ten aangeboden „onderkomen", een convict is dan een wetenschappelijk instituut ook open staat voor diegenen uit de Afrikaanse, Aziatische en wel- belangstelling hebben voor de wester se cultuur, zoals in Rome te bespeuren valt, en voor de katholieke Kerk. Het plan komt van kardinaal Agagianian en vond direct gehoor bü de paus. Op het gevaar af onjuiste verdenkin gen te scheppen van. een politieke con currentie tussen Moskou en Rome zij hierbij het volgende aangetekend. Vele landen in Europa hebben zich sinds ge ruime tijd betrekkelijk grote financiële offers getroost om aan studenten uit Afrika en Azië de mogelijkheid te ge ven zich wetenschappelijk in ons we relddeel te ontwikkelen. Naar ons in Rome herhaalde malen uit gesprekken met deskundigen is gebleken, keren ve le afgestudeerden naar hun geboorte land terug met een gevaarlijk grote do sis Marxistische denkbeelden. Jaar lijks levert bovendien de universiteit van Praag aan Afrika een contingent jonge communistische intellectuelen af en Moskou doet hetzelfde voor Afrika en Azië. Men heeft niet altijd succes daar, maar de genomen moeite is het ideologische doel waard. Uit een brief van 20 april 1960 van de kardinaal-staatssecretaris aan de apostolische nuntius in Italië blijkt, dat de bisschop van Rome aan zijn broe ders in het ambt en aan de geestelijk heid en religieuzen voor zijn stad, die dagelijks groeit, een kerk vraagt. Aan de leken heeft hij een studiehuis in Ro me gevraagd voor de leken-studenten, die van ver komen om in Europa hun hogere studies te doen. Het is ook de laatste honderd jaar verschillende malen voorgekomen, dat een paus bij een jubileum voor zijn dio cees een kerk cadeau kreeg, als een herinnering aan dit jubileum en aan zijn praktische hulp voor de zielzorg. Men denke bijv. aan de St.-Joachim in de Prati, de huidige titelkerk van kar dinaal Alfrink. Paus Leo XIII kreeg haar in 1890 bij zijn 50-jarig priester feest aangeboden. En de Romeinen schonken hun bisschop Papa Eugenio Pacelli de „defensor urbis" na de oor log de San Eugenio-kerk. Rome staat vol kerken, maar behal ve de parochiekerken zijn het pelgrims- kerken, votiefgeschenken, herinnering- heiligdommen èn die liggen, behalve de oude martelaarskerken buiten de mu ren, samengedrongen in het betrekke lijk kleine centrum. Op het ogenblik gaat de stadsuitbreiding ontstellend snel en om een voorbeeld te noemen: Een der nieuwste kerken, die van de H. Don Bosco in Cinécitta bedient voor alsnog een parochie van 50.000 zielen... De bede om een kerk is dus een even nuttige als bescheiden vraag aan de clergé van heel de wereld. Deze kerk, die in een der buitenwijken van de stad zal komen de juiste plaats is bij de veelheid van keuze en behoefte nog niet vastgesteld zal toegewijd worden aan de onlangs door Joannes XXIII heilig verklaarde Gregorius Bar barigo, zoals reeds de Nederlandse bis schoppen in hun herderlijk schrijven meedeelden. Gregorio Barbarigo, een Venetiaams patriciër, nam deel aan de vredeson- dehandelingen te Minister (1648) in het gevolg van de Venetiaanse gezant Contarinï. In Munster maakte hij ken nis met de pauselijke nuntius Fabio Chi- gi, die als paus de naam van Alexan der VII zou dragen. Later werkte hij als geestelijke te Rome en onderscheid de zich een engel van goedheid noemde paus Alexander VII hem bij de pestepidemie in 1656 in de volks wijk Trastevere. Het jaar daarop werd hij benoemd tot bisschop in Bergamo, het geboorteland van de huidige paus. Hij eindigde zijn leven als kardinaal bisschop van Padua. Joannes XXIII zeide van zijn streekgenoot: „Hij was het model van een prelaat uit zijn tijd, een sieraad van de katholieke pries ters". DEN HAAG, 19 nov. De Neder landse wegenwacht van de A.N.W.B. heeft gisteren tijdens een internationa le conferentie van hoofden van wegen wachten de opdracht gekregen een plan uit te werken tot samenwerking tussen de diverse nationale organisaties. Speciaal met het oog op het zomerse toeristenseizoen zal gepoogd worden reeds in 1961 een gezamenlijke dienst op druk bereden routes, voornamelijk in Zuid-Europa, in te stellen. Aangezien de gedachten voorlopig uitgaan naar drukke trajecten in Zuid-Frankrijk en Noord-Italië, zal men tenminste met een vier-talenprobleem worden gecon fronteerd, nog afgezien van gezagsver houdingen. Aan de besprekingen, die hier werden gehouden namen vertegenwoordigers van de wegenwachten uit België, Enge land. Frankrijk, Duitsland, Grieken land] Denemarken, Zwitserland en Ne derland deel. Vernomen wordt, dat het Nederlandse W.W.-radiotelefoon-sys- teem langs rijksweg 13 met als cen trum station Pauwmolen onder Delft uitbreiding zal krijgen. De eerste oktober van dit jaar is in Moskou het eerste studiejaar begonnen van de nieuwe „Uni versiteit der Vriendschap Tussen de Volkeren". Deze universiteit is nomi naal onafhankelijk van de staatsuniver siteiten. Zij vraagt niet naar nationali teit, ras, overtuiging of religie. Ieder een kan een aanvrage indienen om daar te komen studeren; de voorkeur gaat echter uit naar de studenten uit Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Wan neer deze studenten niet in het vereiste bezit zijn van een diploma middelbare school, dan* kunnen zij een voorberei dende cursus volgen van 1 tot 3 jaren. En voor allen geldt een voorbereiden- Advertentie) (Advertentie) UTRECHT, 19 nov. Op de met automatische knipperiichtinstallatie be veiligde overweg in de Horstweg tussen de Klomp en Veenendaal is gisteren avond een personenauto door een trein aangereden. De bestuurder van de au to, de 31-jarige Veenendaalse vertegen woordiger J. W. C. K. Willemse was met twee wielen van de wagen buiten het wegprofiel tussen het spoor terecht gekomen. Hjj kan de auto niet tijdig in zijn koers terugbrengen. Toen de waar- schuwingsiichten begonnen te knippe ren bracht hij zichzelf ijlings in veilig heid, de auto als een „total loss" op de overweg achterlatend. Tussen Deventer en Apeldoorn is gis terenavond een auto op een niet-bevei- ligde overweg in botsing gekomen met een trein. De inzittenden van de wagen kwamen er zonder letsel af. De trein had 38 minuten vertraging. PARKER „Pakt" altijd op vrijwel elk papier. Schrijft tot 5 x langer. Het studentenhuis, dat de Heilige Vader gaarne als een geschenk van de katholieke leken zou wil len aanvaarden, is eveneens een be scheiden vraag. Te Rome bestaan twee instellingen voor a.s. geestelijken uit de huidige of de sinds kort ontvoogde missielanden: het Stadscollege van de Propagande Fide en het Sint-Petrus-col- lege. Dit laatste zal eerlang sterk uit gebreid worden, omdat men op geen stukken na meer aan de aanvragen kan voldoen. Het studentenhuis nu zal bestemd worden voor de leken, naar verluidt in het bijzonder voor de leken uit Afrika, die naar Europa komen voor hun uni versitaire studiën. De kardinaal-vica ris schreef hierover: „Dit huis_ zal hoofdzakelijk bestemd zijn voor jonge mensen, die vanuit de missielanden naar Rome gezonden worden om daar hun hogere studiën te doen. Deze hulp verlening, door Pius XII aanbevolen en door Joannes XXIII in zijn encycliek „Princeps Pastorum" is een vorm van samenwerking, die heden meer dan ooit nodig is". Wij vernemen daarnaast, dat het huis, dat op zich eerder een de studen- model (afgebeeld) m- Andere modellen ^^^^^^^vanaf T li,"" pjif Alleenvart Parker Service N.V. Beurs - Demrek - Amsterdem-C. DEN HAAG, 19 nov. De Verenig de Staten zijn bereid een lening van 1.250.000 dollar te verstrekken voor de verdere ontwikkeling van de Neder landse landbouwkolonie Holambra in Brazilië. Dit heeft gisteren de heer John W. Hanes van het Department of State tijdens een bijeenkomst met emi gratie-autoriteiten alhier meegedeeld. Het ligt in de bedoeling met dit geld in de nabijheid van de reeds bestaan de kolonie een nieuwe nederzetting te stichten, die bevolkt zal worden door jonge Nederlandse boerengezinnen uit Brazilië en Nederland. De heer Hanes, die een dag in -Den Haag was op doorreis naar Genève om de najaarszitting van de Intergouver nementele commissie voor Europese migratie bij te wonen, noemde het Ho- lambra-werk niet alleen belangrijk voor Nederland en Brazilië, maar voor de gehele wereld, omdat hiermee ge toond wordt wat de vrije wereld bij internationale samenwerking weet te bereiken. Een door de mededeling zeer verras te mr. Van Campen van de Katholie ke Emigratiestichting bracht de dank over voor dit belangrijke krediet, waar mee, naar hij zei de uitbreiding voor de komende tien jaar is verzekerd en er een Drug naar de toekomst is ge slagen. Ook de ambassadeur van Bra zilië in Nederland sprak zijn verheuge nis uit over de lening. NEWCASTLE, 19 nov. (UPI) Het Nederlandse fregat „De Bitter", dat een beleefdheidsbezoek van enkele dagen aan Newcastle brengt, is op de Tyne in dichte mist in aanvaring ge komen met een nog onbekende kust vaarder. Zowel het Nederlandse fregat als het andere schip liepen schade op, maar persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. UTRECHT, 19 nov. Negen maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclas sering, elsi. de officier van justitie gis teren tegen een 44-jarige koopman, ver dacht van flessentrekkerij. Volgens de dagvaarding maakte de betrokken oopman een beroep of een gewoonte van het kopen van goederen met het oogmerk er zonder volledige betaling over te beschikken. In de loop van ongeveer een jaar Ijjds had hij bij verschillende fabrikanten en grossiers in het gehele land grote partijen van diverse goederen gekocht op maand- krediet, onder meer paperclips, plas- ticzakken, scheermesjes, kammen, cas- serollen, schaaltjes, enz. Een en ander ten bedrage van ongeveer 27.000 gul den, waarvan hij slechts 3 a 4000 gul den had afbetaald. Voor een groot deel waren, de ingeko men gelden gebruikt voor gokken; ha zardspel en weddenschappen bij paar denrennen. Dit was eigenlijk een oude kwaal, waaraan ook zijn eigen zaak- ten onder was gegaan. Uitspraak 2 de cember. Advertentie Advertentie heilsbestel van God. Hierover na denkend raken wij de kern van ons geloof, waarvan de oprechte bele ving de voorwaarde is om tot een volwassen godsdienstigheid te ko men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5