seden België] Vijf Koninginnen SMfafiè RTHBESDE' S Korps Mariniers vierde stijlvol zijn 59ste lustrum DE KLERKsZN onafhankelijk J is geworden Frans, Oostenrijks, Duits, Zweeds, Spaans Emigrantenouders iljoen sparen I m Malinovsky in ongenade pret - prijs - puzzle L Internationale politiek in hoofdrol Wij komen Liefde of Blik op Oostenrijk Zendeling aangereden Onder bescherming vil' „Neptunus" op stap-"' Een echte pers.., het mooiste geschenk 85.- KUSSE?1, 22.50 ALLE MATEN rotterda?] VRIJDAG 2 DECEMBER 1960 Ilct aanstaande huwelijk van koning Boudewijn zal sedert de onafhankelijkheid van België een vijfde koningin op de troon van dit land brengen. Het zal eehtcr de eerste maal zijn in deze rij, dat het huwelijk van een der vijf koningen der huidige dynastie in het land zelf zal worden ingezegend. Drie koningen Leopold II. Albert I en Leopold HI huwden toen zij nog kroonprins waren, Leopold I is in Frankrijk gehuwd. Men moet tot de periode der hertogen van Bourgondië teruggaan cm nog een huwelijk op nationale bodem van een regerende prins te vinden. Begrijpelijkerwijze staat het aanstaande huwelijk var. Boudewijn volop in de belangstelling, niet alleen binnen, maar ook buiten het land. Belgische en buitenlandse bladen wjjden er uitvoerige artike len aan, soms met veel fantasie gekruid. Interes sant waren bijdragen waarin aan de vorige huwe lijken in de Belgische dynastie wordt herinnerd, en aan de omstandigheden waarin deze tot stand kwamen. De markantste daarvan waren van de hand van een bekend jurist en historicus, tevens lid der Belgische Academie voor Franse taal en letterkunde, dr. Carlo Bronne. Zij verschenen in een hooidstedelijk Frans blad. Het is overwegend van die bron, dat wij gebruik maken bij dit over zicht der huwelijken van de vijf koningen van België sedert dit land onafhankelijk is. HOUD DIT MERK IN 'T OOG KLEEFBAND Doe mee aan rondvraag in 2 ronden rond de fles dubbele jonge klare Talloze premies en als j ereprijs: 'n fantastische ARISTON A recorder MR. G. E. VA.\ U ALSUM: ..Mochl iemand de gedachte krijgen aan verplaatsing, dan sluit hij op het grootst mogelijke verzet". Rotterdams glorie Muzikale primeur ruiteH Leopold I, eerste koning der Belgen NAARDEN, 1 dec. Het bestuur van het ter plaatse gevestigde spaar- en reis fonds „Wij komen" voor emigranten- ouders en hun kinderen, heeft vanmorgen het volgende telegram aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gezonden: „Het bestuur van het spaar- en reisfonds „Wij komen" heeft de eer uwe excellentie mede te delen dat volgens een opgave van de rijkspostspaarbank aan het einde van dit jaar een miljoen gulden aan reisgelden door de emigrantenouders en hun kinderen zal zijn gespaard. Moge de regering door dit indrukwekkende re sultaat nu de behulpzame hand bieden om het reizen van de emigrantenouders naar hun kinderen mogelijk te maken. Hierdoor zou een oceaan vol leed worden opgelost. In 22 noodgevallen kon het noodfonds „Wij komen" het reisgeld ge heel of gedeeltelijk fourneren aan ouders, die in diepe nood verkeren". Het kan eigenaardig schijnen, maar in de Belgische Grondwet wordt niet over een koningin gesproken! De troonopvol ging wordt geregeld bij eerstgeboorte recht. van man op man, met uitsluiting van vrouwen en haar afstammelingen Leopold I was sedert enkele maanden koning, toen deze Coburg zich voornam een dynastie te stichten. Hij was weduw naar van de Engelse prinses Charlotte, dochter van koning George IV. Ware Charlotte blijven leven, dan zou Leopold prince consort van Engeland zijn ge weest en zou hij nooit koning der Belgen zijn geworden. Vanuit Brussel vroeg hij aan Louis- Philippe van Frankrijk de hand van diens dochter Louise-Marie, ook Madame de Chartres genamd. Zij was de oudste der drie prinsessen van Orleans, die nog vijf broers hadden. Louise-Marie had een voor die tijd democratische en zeer ver zorgde opvoeing gekregen. Van Michelet had zij geschiedenis geleerd. De Belg Redouté, bijgenaamd „de Rafaël der ro zen", had haar leren schilderen. Konin gin Marie-Amelie had haar een diep plichtsgevoel ingeprent. Op het huwelijks aanzoek van Leopold antwoordde Louis- Philippe: „Neem mijn dochter. Zij is goed en zacht en houdt van de grondwet telijke vrijheid". Verwacht u 100% profijt van transparant kleefband? Let er dan op, dat u het merk Sellotape, het échte Seilotape krijgt. Haal 'tbij uw kantoorboekhandel LONDEN, 1 dec. (U.P.I.) Een uit zending van radio Moskou heeft vandaag aanleiding gegeven tot de speculatie, dat de Russische minister van defensie, maar schalk Rodio Malinovsky zou zijn afgezet. Radio Moskou haalde het officiële Rus sische persbureau Tass aan, volgens het welk de vice-minister van defensie, maar schalk A. A. Grechko optrad als „waarne mend" minister van defensie. Grechko is in april van dit jaar aangesteld als eerste vice-minister van defensie, waardoor hij de tweede man werd na Malinovsky. Hat bericht van Tass kwam naar aan leiding van een ontmoeting te Moskou tussen Grechko en maarschalk Amer van de V.A.R.. die een bezoek brengt aan Rusland. Grechko is als een komeet in het rode leger omhoog geschoten. In juli werd hij benoemd tot opperbevelhebber van de gezamenlijke strijdmachten van de leden van het Warschau-pact, waarbij hij maar schalk Ivan Koniev opvolgde. Er waren geen aanwijzingen dat de verwijzing naar Grechko als „waarnemend" minister van defensie van tijdelijke aard was, of dat het een verandering in de positie van Malinovsky betekende. Liefde was er. volgens historici, aan vankelijk met dat huwelijk niet gemoeid. Aan een harer vriendinnen zou de jonge prinses hebben gezegd: „Ik weet niet. of de koning de omvang van mijn offer begrijpt. Geeft hij er zich wel reken schap van, dat ik mijn land verlaat, mijn rustig leven, alles wat mij dierbaar is, voor een man die mij even onverschillig is als de man die ik op straat voorbij ga? Haar gemis aan enthousiasme was te bègrijpen: zij was amper negentien en de toekomstige gemaal tweeënveertig jaar oud! Bovendien treurde Leopold nog steeds om het verlies van Charlotte. Hij was echter niet alleen intellectueel maar ook fysiek zeer knap. zoals al de mannen uit het huis van Coburg, dat men ,-de stoeterij" van Europa noemde omdat het knappe prinsen aan de meeste Europese hoven gaf. Leopols huwelijk met Louise-Marie werd als een mariage de raison be schouwd; stérker zelfs; als een mariage d'dtat. Dat kon zelfs op ondubbelzinnige wijze worden gelezen in de staatscourant, die op dat ogenblik schreef „dat Europa in die echtverbintenis een nieuw pand voor de vrede en de veiligheid zag" Dit laatste verdient wat nadere toe lichting. Toen de Belgen een koning zoch ten, had het Congres te Brussel als eer ste koning van het onafhankelijk gewor den land de hertog van Nemours, twee de zoon van Louis-Philippe gekozen. De ze had evenwel voor die eer bedankt. Niet uit. bescheidenheid, maar uit vrees voor diplomatieke verwikkelingen: Lon den was namelijk hélemaal niet gesteld op Franse invloed in België! Anderzijds moest de koning der Fransen, die door de regerende families op afstand werd gehouden, zijn monarchie consolideren. Hij meende een verstandig evenwicht te hebben gevonden met zij n zoon van de troon van België verwijderd te houden, en zijn dochter als gemalin te geven aan de eerste koning der Belgen, die als een „schildwacht" van Engeland werd be schouwd. In mei 1832 werd tot het huwelijk be sloten, dat in augustus van datzelfde jaar moest plaats hebben. Om te begin nen werd het lievelingspaard der prin ses naar Laeken gezonden. Er kwamen daar ook nog zeven-en-twintig kisten met haar bruidsuitzet. Het is niet onaardig een - enigszins onbescheiden - blik te wer pen op wat die kisten zoal bevatten: der tig dozijn hemden, acht dozijn jakjes, tweehonderd zesentachtig paar kousen, acht corsetten, zes dozijn kammen, zes dozijn peignoirs, vierentwintig paar bot tines, vijfenveertig dozijn handschoenen, twintig stuks sabelbont, drie kasjmie ren sjaals, een halssnoer van honderd parels, zevenendertig japonnen, waarvan de duurste driehonderddertig francs kostte, enz. Alles bij elkaar vertegenwoor digde dat een waarde van honderd acht duizend francs of. schreef iemand in die tijd, een derde gedeelte van de uitzet van T Let op de advertentie van vandaag ever 'n week in deze krant (2e ronde). Louise Marie, eerste koningin van België. Marie-Louise, de gemalin van Napoleon I. Men schrijft dat toe aan de „zuinig heid" van Louis-Philippe, die nogal op de penning schijnt geweest te zijn. Mede uit hoofde daarvan, had hij lang en hard nekkig onderhandeld over de bruidsschat van zijn dochter. Die moeite had hij zich evenwel kunnen besparen, want nooit heeft bij daar een franc van gestort.. Het was voor Louise-Marie vooral een troebele verlovingstijd. Cholera heerste in Parijs Leopold toonde zich helemaal niet gehaast toen zijn aanstaande schoon vader hem verzocht naar Compiègne te komen. „Compiègne is nogal ver", schreef hij. „Bovendien kennen de prin ses en ik elkaar al zestien jaar - hij was enkele malen aan het Franse Hof ge weest - en dat lijkt mij voldoende". Hij had, als men over het ongalante van zijn handelwijze heenstapt, het „excuus" dat met de verkeersmiddelen van die tijd Compiègne niet zo gemakkelijk te berei ken -was. Bovendien gaf het bestuur van zijn land hem veel zorgen. Na enige tijd begaf hij zich toch naar zijn aan staande schoonfamilie. Voor zijn bruid bracht hij een ring met robijnen mee, en een album met „gezichten" van de be langrijkste steden van België. Zijn knap pe verschijning en hoofs gesprek, konden de angst van Louise-Marie enigszins be daren. Leopold werd met eerbetoon ontvangen. De omstandigheden waren de gierige schoonvader in spé weer gunstig. Door dat de cholera elke dag veel doden bleef eisen, vo-nd Louis-Philippe daar een ex cuus in om zo weinig mogelijk kostbare luister tentoon te spreiden. Op de avond van 9 augustus 1832 werd te Compiègne het huwelijk gesloten, in 't werkkabinet van de koning der Fran sen Haar Leopold protestant was, had men in de geschiedenis Van Frankrijk het protocol voor een gemengd huwelijk moete-n opzoeken waarbij men moest te ruggaan tot het huwelijk va,n Henri IV met Marguéritc de Valois In twee aan elkaar Palende salons werd, door een do_ miné der confrérie van Augsburg ener zijds en de bisschop van Meaux ander zijds, het huwelijk ingezegend. De jonge koningin dar Belgen verliet vier dagen later Compiègne met haar gemaal. Het afscheid van haar familie was hartver scheurend. In toet kasteel van Laeken aan gekomen, dacht Louise Marie dat de haar daar opwachtende ministers kamer_ dienaars waren, terwijl zij het hoofd der regering en held der- septemberda gen, baron generaal d'HoogvorSt, voor een figuur uit een melodrama nam. Hoe ongunstig deze mariage de raison ook was begonnen toch kwam er tegen de verwachtingen in, een gelukkig gezin uit voort. Do jonge koningin was vee] Van haar oudere echtgenoot gaan hou den, wat later uit haar brieven is geble ken. Om zijn vele hoedanigheden als vorst, bewonderde zij hem, en zij stond hem niet zelden bij in het beredderen van staatszaken. Het was een harde slag voor de koning en het land. toen zij op slechts achtendertigjarige leeftijd over leed. Een slepende longziekte h"d lans zaam maar zeker haar gestel ondermijnd. Voor Leopold was dat een nieuw drama in zijn leven. Hij sloot zich in een stugge eenzaamheid op waaronder ook de vier zonen leden die Louise-Marie hem en het land had geschonken. Een geslacht, lang. klonk er als het wm-e geen lach meer in het paleis van Laeken. Leopolds novolger oo de toon was de hertog van Brabant. die zou regeren on der de naam van Leopold H. Reeds toen deze nog maar achttien jaar was en als troonopvolger lid van de Senaat was ge worden. had Leopold I naar een bruid voor zijn zoon uitgezien. Een kw-art eeuw was voorbijgegaan, sedert hij zelf een gezin had gesticht. De internationale toestand was sterk ver. anderd. _De eerste koning der Belgen had zich overal doen waarderen als een wijs vorst en een handig diplomaat. Men raad pleegde hem. Om zo te zeggen had al léén België het hoofd weten te bieden aa,n de storm van 1843. Het. had zich een breed opgevatte Grondwet geschonken, die door andere landen werd overgeno men. Langs de zijde van Engeland was niets markants te vermelden. Koning:,-, Victo ria bleef de Belgische onafhankelijkheid waarborgen. Hetzelfde Tva-s niet het ge val langs de kant van de Fransen. NaPo. leon III legd^ onrustwekkende imperia, listische neigingen aan de dag. Met de goederen van het huis van Orleans ver beurd te verklaren, had hij groot nadeel berokkend aan Leopold I. Louise-Marie en hun kinderen. De diplomatieke flair van Leopold 1 deed hem toen naar een alliantie uitzien met een machtig rege rend huis, dat van Oostenrijk-Hongarije. welks vriendschap voor België niet an ders dan voordelig kon zijn. Bovendien zou het een steun zijn tegen de annexatie- poging der Fransen. Het prestige van Wenen was toen bui tengewoon groot, zeggen alle historie schrijvers. Duitsland was nog niet gëuni. fieerd De Habsburg-Lorraines waren een der oudste regerende families. Bovendien waren er ook nog dc herinneringen aan het Oostenrijkse regime in België dat., naar de woorden van de minister van Buitenlandse Zaken de Brouckère, een verovering was geweest voor de Fransen, een acuisitie voor de Hollanders en een erfenis voor de Oostenrijkers. Hunner zijds hadden de Belgen ook niet, het goe de bestuur vergeten van Charles de Lor raine en va.n keizerin Maria-Theresia. noch dat van Maximiliaan vai1 Oosten rijk die, met de jeugdige Maria van Bourgondië tot gemalin te nemen, het land van vreemde landhonger had gered. In de lente van 1853 begaven Leopold I en zijn zoon de troonopvolger zich naar Wenen. Men herinnerde zich daar no.' de grote indruk di€ hij er tijdens het Congres had gemaakt. Onder de Oosten rijkse aartshertoginnen merkte de ko ning eèn jong meisje OP, blakend van ge zondheid e-i Zo fris als een roos. Haar ongedwongen glimlach, baar asblond haar en nogal bruske manieren, deden b°m aan dijn eerste vrouw Charlotte van En geland denken. Maria-Henriètte was haar naam. Zij was de dochter van aartsher tog Jozef, laatste door de Diète gekozen paladiin én koninklijk prins van Honen riie. Haar moeder was Maria-Ddroïhea van Wurtemberg. Zij hield van bloemen, schilderde en was dol op Paarden, die zij eerst zelf had gedresseerd. Nadat Leopold I zijn keuze had ge daan, wordt verondersteld dat bij ook naar de indruk van zijn zoon zal heb ben gevraagd, doch zéker is dat niet. Deze, zeggen historici, zou daar trou. wens volkomen onverschillig onder zijn gebleven, omdat hij meer interesse had voor economische en expansieproblemen dan voo,- vrouwen. Een Oostenrijkse hof dame schreef in haar dagboek: „Ik be klaag de groothertogin en de hertog, om dat het twee kinderen zijn, die tégen hun zin trouwen." Een andere dame uit dat midden beschreef de hertog van Bra bant als volgt: „Een lange asperge, het uiterlijk van een kwajongen en de toon van een bejaard man'' En ee-n ambassa deur beweerde, „dat die jonge man de langste neus h-ad die hij ooit in zij,n le ven had gezien". Dat alles belette niet. dat die „kwojongen" met de lange neus drommels goed wist. wat hij wilde, zo als uit zijn verdere leven te overvioede zou blijken. Tijdens een diner op dé Hofburg werd. op 18 mei 1853, de veujoving van aarts hertogin Marie-Henriëtte von Habsburg Lorraine met prins Leopold, hertog van Brabant én erfprins van de troon Van België openbaar gemaakt. Dat was toen voor de Europese hoven en de wereld een haast eve« grote verrassing als mes onlangs met de verloving Van koning Boudewijn heeft beleefd. Toen Victoria dat nieuws uit Wener, vernam, was zij beledigd, omdat zij niet geraadpleegd was geworden. Van zijn kant wist Napoleon Hl. wie men de, hand van een der Oostenrijkse aartshertogin nen had geweigerd, met zijn toorn geen weg. Hij gaf van zijn woede blijk aan de ambassadeur van Oostenrijk op een bal te Saint-Cloud: „Gij trouwt met Bel gië," schreeuwde hij hem toe, „maar ik zal geen echtscheiding doen met Zwit serland!" Dat was een zinspeling op moeilijkheden, die toen tussen dit land en Oostenrijk bestonden. Gelithografeerde Portretten der jonge verloofden, werden overal verspreid. Ro me gaf dispensatie Voor hun huwelijk, die nodig was omdat beide als afstamme lingen van Maria-Theresia neef en nicht in de vierde graad waren. Volgens het protocol der Habsburg^rs, werd het hu welijk per procuratie gesloten. Dat ge schiedde op 10 augustus 1853, te zes uur 's avonds, in de hofkapel van Schoen- brunn. door de prin=-aartsbisschop Ott- mar. Aartshertog Karei, broer van Fra.ns-Jozef. vertegenwoordigde de her tog van Brabant. Vertegenwoordiger van de koning der Belgen, was diens ambas sadeur te Wenen. Tevoren had Maria- Henriëtte plechtig aan haar rechten oo de troon van Oostenrijk verzaakt. Korte tijd daarna kwam zij. na eer:' reis van zes dagen, in haar nieuw land aan. Overal langs haa,; weg werd zij toegejuicht. Ook déze brüid was niet met haar gemaal ingenomen. Aan een oom had zij. gezegd,: ..de indruk te hebben, dat zij als grauwzuster een longlijder ging verzorgen" Vader en zoon reden baar tegemoet tot Verviers, waar zij met een half uu- vertraging arriveerden. Niet hun schuld. Wel deze van een telegrafist uit Pepin- ster, die de paseage van de trein in die plaats te laat had doorgeseind, omdat hij naar de muziek van een fanfare was blijven luisteren! Het „afleveren" der aartshertogin - want dat was het eigenlijk - geschiedde volgens de etiquette uit de ti.id van" Ma rie Antoinette. In een door edelgarden der suite van Marie-Henriètte bewaakt salon !n de woning van eenadellijke familie van Verviers, deed Marie-Henriëfte haar Intrede in habit de cour, aan de hand van prins von Schwarzenberg. In het latijn werd lezing gegeven van de akte van „overdracht" der hertogin en haar .accessoires", zoals juwelen en derge lijke. Waarvoor bewijs v3n ontvangst werd gegeven. ALsda.n leidde de ambas sadeur van België de aartshertogin bü Leopold I en de hertog Van Brabant, die uniform van err^n^dipre Leopold II als hertog van Brabant. droeg. De koning kuste zijn schoondoch ter; de bruidegom drukte haar de hand Pe,r koninklijke trein werd vervolgen* naar Brussel gereden. Op 22 augustus 1853 werd te Laeken het burgerlijk huwelijk gesloten, een uur nadien gevolgd door de inzegening in de Ste Gudulehoofdkerk door de kardinaal, omgeven door vijf bisschoppen. Er was veel pracht en Praal en, muziek van Mo zart, Palestrina en Cherubini klonk tus sen de eeuwenoude kerkbeuken. Bij de diplomaten ontbrak alléén de ambassa deur van Frankrijk. Droevig en vermoeid dacht de bruid er mogelijk aan, dat zij de volgende dag Zeventien jaar zou wor den. De bruidegom was achttien. Het werd een gezin, dat door véél stormen werd geteisterd. Het overlijden van de erfprins oP negenjarige leeftijd, de voortdurende onenigheid tussen Leopold en zijn dochters, maakten van hem een verbitterde. Daar kwam ook nog het sombere drama van Mayerljmg bij waar aartshertog Rodolphe, echtge noot van Leopolds dochter Stephanie, het leven bij verloor. Na aanvankelijk de koning op zijn rei zen te hebben vergezeld, trachtte Marie- Henriëtte haar h.uwelijksteleucstelling te vergeten met toneel en muziek. Zij zocht nok afleiding in het houden van dieren. Zij had te Laeken een witte lama, hon den, papegaaien en paarden. Deze laat ste dresseerde zij als circusparaden. Zij liet ze champagne drinken en als zij aan concoursen deelnamen, deed zij z° in rode wijn gesopt brood eten. Dikwijls zag men haar ..een amazone" door het bos rijden. Zij had paarden die de trappen van het paleis bestegen, tot in haar ka mer kwamen' Soms zong zij duetten mei operazangers De hoogmoed der Habs- burgers 'deed haar dikwijls hard zijn. Hard was ook haar mi-lukt huwelijk. Zij overleed, eenzaam, te Spa, op 19 septemlber 1902 B. i ROTTERDAM, 2 dec. Toen de 19-jarige zendeling Jay Richins uit de Beatrijsstraat gisteravond met zijn bromfiets op de Beukelsdij'k reed en plotseling naar links ging om de Graaf Florisstraat in te rijden, werd hij aan gereden door een personenauto, zodat hij viel. Zijn duopassagier, de 21-jarige zendeling Lausense Gilbert eveneens uit de Beatrijsstraat, kwam met het hoofd op straat en moest naar het Dijkzigtziekenhuis worden vervoerd. ROTTERDAM, 2 dec. Aan van een binnenschip in de I^er ■haven hield de opsporingsdienst va!l^]1, kinderpolitie gisteren een 14-jari»e ROTTERDAM. 1 dcc. Het was wel een zeer exquis gezelschap, dat vanavond de fauteuils van de Rotterdamse Schouwburg bezette. De commandant van het Korps Mariniers, gcneraal-majoor J. Q. M. Nass noemde het een ontmoeting van de top van actief dienende en oud-officieren van Nederlands oudste korps en van de top van de Rotterdamse burgerij. Samen vier den zij met veel luister het 59ste korps lustrum. Mr. G. E. van Walsum zeide dat Rot terdam met innige banden aan het Korps is gebonden. Tijdens de taferelen kon men er iets van merken, toen de zaal reageer de op het vroeger zo vertrouwde beeld van de Marinierskazerne op het Oostplein. dernemende scholier aan. De die in Amsterdam woont, was sed november jl. zoek. Sedert die dal ook de auto van zijn vader y het verhoor bekenle hij met de van papa naar Rotterdam te zün reden, doch vlak voor de Maasstad' de benzine op, zodat hij de maar aan de kant van de wel W Nu ligt de kazerne verder van de stad weg („straks zal ze wel weer midden in de stad liggen"), maar altijd blijven we trots op de aanwezigheid van de Mari-j 77,,.;- TtnUorJnin'' i niers- Ze Seven steeds een bepaald accent „i uuis ui tvotieruurn op hoogtijdagen, bijvoorbeeld bij vorste-; lijke bezoeken. „Er is maar één stad in j Commandeurslinten, officiers- en rid-ons lan(1> dje 2ulk €en prachtige erewacht derkruisen en andere onderscheidingst-- j heeft". Trots ook is Rotterdam op net kenen flonkerden op uniformen, rokkos-£eit> dat zyn naam op het Korpsvaandel j tuums en smokings. De dames droegen pr,jht. De banden werden bijzonder ver- meest avondkleding m zachte tinten Het enigc( hoor de moed, door de Mariniers was, volgens program een gala-avond. getoond in de meidagen van 1940. Zij ga- Op een gereserveerde rij zaten de pro- ven moed toen zich een grote verslagen- staan. Bij fouillering vond metl u j Qll ring met contactsleutels van de Aan deze ring bevond zich ook medaille met de beeldenaar van C hristoffel. Toen de politemannen g[ deze penning toonden en vroe!5ell^e hij wist wie dit voorstelde, antwnr hij: „O ja, Neptunus". De kunst van het autorijden was bijgebracht door zijn vader, d10 op deze wijze wel slecht beloond De ondernemende jongeling werC® beschikking van de Amstei'd politie gesteld. Schitterende jasjes in originee ZUIVER WOLLEN Marie Henriette. tweede koningin .op late leeftijd. minenten. onder wie wij opmerkten de minister van Defensie ir. S. H. Visser, de staatssecretaris voor Marine-aangelegen heden P. J. S. de Jong, burgemeester mr. G. E. van Walsum, de ere-voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. dr. P. K. van der Mandele de voorzitter van de Verenigde Chefs van Staven vice-admi- raal H. L, Lè Pröpper de bevelhebber der Zeestrijdkrachten vice-admiraal L. Brouwer en de commandant Zeemacht Ne derland schout bij nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, om slechts enkelen te noemen. Generaal-majoor Nass heette hén allen welkom,' nadat de Marinierskapel Von Suppés ouverture „Leichte Kavallerie" had gespeeld. Hij nam de gelegenheid te baat, zijn dankbaarheid te uiten voor de j grote toegenegenheid, die Rotterdam het j Korps Mariniers toedraagt, waardoor het het gevoel heeft, hier thuis te zijn. „Men j moet in Rotterdam leven en werken om te weten, hoe deze stad dagelijks weer j boeit". Toen de tamboers en pijpers zich hadden I doen horen, werd een aantal grepen uit i de Korpsgeschiedenis in beeld gebracht. Met veel zorg en smaak was een aantal ferelen samengesteld, waarin men de evo lutie zag van uniform en toerusting van de manschappen en de entourage, waarin zij werkten. Een daarop volgende „Colon ne Geweer" toonde een perfect stukje ..Taptoe" en daarna was het woord aan Rotterdams burgemeester. Prettig om te kiezen uit de nieuwe en uitgelezen zending Perzische tapijten c^oor ons direct op de wereldmarkt aan gekocht een sortering zoals U nog zelden bij elkaar hebt gezien. Door eigen import bijzonder voordelig! SHIRAZ 50 RAMADAN zware kwali- 70x80 vanaf 65x120 98.- BA8Y5HIRAZ 75x11° HAMADAN 120x ,80 „.„af vana( BABY AFGHAN 70 x,105 BELOUCHISTAN KUSSENS vanaf Enorme sortering in grote huislcamermaten ROTTERDAM BINNENWEG "City Centrum" j heid van de bevolking had meester ge maakt. ..Eens zullen de Maasbruggen verdwij nen. Daarheen maken wij bjj de traditionele dodenherdenking een tocht om de geval len Mariniers te eren. Wij moeten dan een andere weg weten te vinden, om die traditie te handhaven. Het volgend jaar. zei de burgemeester, zal de Marine de eerste en grootste ha venstad van Nederland verlaten. Als er zouden zijn, die de gedachten gaan koes teren, dat ook het Korps Mariniers van hier verplaatst zou kunnen worden, (tan zou hij op het grootst mogelijke verzet stuiten van de zijde van de Rotterdam mers". De burgemeester eindigde met een ge lukwens voor het jarige Korps. Hierop werd een nieuwe film vertoond een 16 mm kleurenfilm van de op leiding en de werkzaamheden van de Ma riniers. Hun oefeningen in Rotterdam en in Doorn, hun activiteiten op de zee en hun werk op de Antillen en in Nieuw Guinea. Bijzonder instructief en boeiend door grote variatie. Tenslotte bezette de ongeveer 60 bla zers tellende Marinierskapel het toneel om een concert te geven onder leiding van kapitein H. C. van Lijnschoten. Men kan bezwaren hebben tegen de muziek-akoes- tische kwaliteiten van de schouwburg, maar overheersend was de bewondering voor de muzikale prestaties van de kapel, die eerst een werk van Grieg speelde en zich daarna met veel succes waagde aan „Music for a festival" van Gordon Jacob. Na Van Anrooys welbekende Piet Hein-rhapsodie kwam als slotstuk een pri meur die ons met kapitein Van Lijnscho ten.1; kwaliteit als componist deed kennis maken. Er werd een eerste uitvoering gegeven van zijn werk „Zo wijd de wereld strekt" de Nederlandse vertaling van het La tijnse korpsdevies en deze mars was verrukkelijk. Willen we er de aard van schetsen, dan zouden we willen terug grijpen naar Gerschwins eerste tijd; An gelsaksische invloeden zijn er niet geheel vreemd aan geweest. En wat de uitvoe ring betreft, die was vlekkeloos. Een ap- laus dat zowel van bewondering als waar dering getuigde, vielen dirigent-compo nist en zijn kapel ten deel. Het gezelschap verhuisde nu naar de burgerzaal van het stadhuis, waar de ge meente als gastvrouw fungeerde. Maar ook hier had het jarige Korps weer aan deel door het optreden van een eigen strijkje dat bijdroeg tot de feestelijkheid van de sfeer. VOOR MEISJES EN JONGEN^ in diverse prachtige kleurcod"5 naties. Coat en capuchon 9e^f met behaaglijk im. |amsvdc gevoerd. Door-en-door lu*e' solide afwerking. Normale prijs 29r?5 Tot 5 jaar 6-8 jaar, alle maten 18.75 qió^' Geen telefonische of schriftelijk® Korte Hoogstraat 11 Meent liK.weg singel Katendr. Lagedijk hk. Dorp West Kruiskade 35 LEIPLN: Haarlemmerstraat 25

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4