Teleurstelling Rotterdam in KERSTVEILINC IN KËSTEREN Geringe afzetkansegeven doorslag tot beslissing mMmi, Natura Artis Ma gistra De God~mens Alleen verder Tijd niet vooruit Steun van elders Haagse joyrider6 aangehouden Kernfysica aan de H.T.S. Uitbreiding bestaande bedrijven voorlopig economischer Men ziet het niet direct aan Judy Garland af 1 Door vrachtauto's aangereden NULMIJ V B Mr. dr. v. d. Mandele: Dr. de Meijer: Mr. van Walsum: GEEN NIEUW HOOGOVENBEDRIJF Aanrander in Deventer aangehouden Vader legt kinderen te vondeling Een maand gevangenis Heilige wijdingen IHMML Henriette L. T. jonkvrouWe de Beaufort ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM, 10 december Met grote teleurstelling heeft Rotterdam de bevindingen ont vangen van de studiecommissie onder voorzitterschap van prof. dr. P. P. van Berkum waar in wijde kring met zoveel belang stelling naar werd uitgekeken. ZONNEBLOEM-ACTIE GROOT SUCCES 'Minder belasting door lcvensverzekénn£ m ?&3aaaa Wanneer de theologie stelt, dat de mens geroepen is tot ge meenschap met God, dan be doelt zij daarmee een werkelijkheid, die ons diepste wezen doordringt. En als zij dan verder ingaat op de wijze, waarop die gemeenschap tot stand komt, dan is men eenstemmig in het aangeven van een dubbele weg: personeel geschiedt dit door Christus, institutioneel door de Kerk. In een hogere zin zijn beide wegen één, in zoverre men nl. de Kerk de onder ons voortlevende Christus kan noemen. Om onze eigen roeping tot ge meenschap met God, die verwezen lijkt wordt door ons gezamenlijk op gaan met Christus tot de Vader, be ter te begrijpen, is het nodig ons zo veel mogelijk te verdiepen in de per soon van de Heer. De hoofdpunten van de geloofsleer aangaande de Godmens staan in onze tijd onver anderlijk vast. Wij tekenen hierbij echter aanstonds aan, dat een verstandelijk „weten" - voorzo ver hiervan sprake kan zijn bij een goddelijk mysterie als dit niet het voornaamste is, al kunnen wij een zekere kennis daarvan niet missen, wil ons geestelijk leven verant woord zijn. Die geloofsleer is pas langzamer hand tot stand gekomen. De Evan geliën tekenen Christus enerzijds dui delijk als de almachtige God, ander zijds als een echte mens, aan al, wat menselijk is met uitzondering van de zonde onderworpen. Aanvanke lijk leefden de gelovigen in liefde volle dankbaarheid voor het geopen baarde verlossingsmysterie. Men aanvaardde eenvoudig wat de Evan geliën vertelden over de Menswor ding van het Woord. Maar toen men verstandelijk het mysterie van de Godmens ging overdenken, begon nen de moeilijkheden. Eerst loochenden sommigen de echte mensheid van Christus en daarna ontkenden anderen Zijn waarlijk God-zijn. Te verbazen hoeft ons dat in het geheel niet. Eerder zouden wij ons moeten verwonderen, wanneer men, voor het eerst „we tenschappelijk" met het geheim van God bezig, direct eensgezind voor zover mogelijk het juiste inzicht verwierf. In de eerste eeuwen van het Christendom is er dan ook heel wat geredetwist. Dit heeft in elk ge val als resultaat gehad, dat de lei ding der Kerk op verschillende ach tereenvolgende Oecumenische Conci lies de zuivere leer in deze kwesties met onfeilbaar gezag heeft vastge legd. Zo kondigde het eerste Oecu menische Concilie van Nicea (325) officieel als geloofsleer af, dat Chris tus waarlijk God is, „in wezen aan de Vader gelijk". Toen later de ver houding van de menselijke en godde lijke natuur in Christus aan de orde werd gesteld, concludeerden sommi gen ten onrechte tot het bestaan van twee personen in Christus. Het Con cilie van Ephese (431) bracht hier klaarheid: er zijn in Christus twee naturen, een goddelijke en een men selijke, die samen verenigd zijn in één goddelijke Persoon. Het beroemde Concilie van Chal cedon (451) heeft tenslotte, na dat er theologen waren opge staan, die slechts één natuur in Christus aannamen, een samenvat tende definitie van de Godmens ge geven, aldus: „Eén en dezelfde Heer Jesus Christus is geheel en al God en geheel en al mens, werkelijk God en werkelijk mens, bestaande uit een verstandelijke ziel en een lichaam. Eén en dezelfde is naar Zijn godheid in wezen gelijk aan de Vader, en naar Zijn mensheid ook in wezen gelijk aan ons. Naar Eijn godheid is Hij voor alle tijden uit de Vader voortgekomen, naar Zijn mensheid echter werd Hij in onze da gen voor ons en omwille van onze za ligheid geboren uit de Maagd Ma ria, die zo moeder werd van God. Wij geloven in één en dezelfde Christus, de Zoon, de Heer, de enig- geborene, die'in twee naturen, on vermengd, onveranderd, ongeschei den bestaat. Nooit wordt op grond van de vereniging het onderscheid der naturen opgeheven, maar de ei genaardigheden van beide naturen blijven gehandhaafd, doordat beide in één persoon en ypostase samen komen". Zo heeft de Kerk steeds de leer zuiver gehouden en uitgediept, om dat zij immers van de waarheid der Openbaringswerkelijkheid moet le ven. Zo ergens, dan is dat van het al lergrootste belang voor het Christus mysterie, daar Christus, nog geheel afgezien van wat Hij voor ons als Verlosser gedaan heeft, door Zijn verhouding tot de Vader voor ons „het" levende voorbeeld is van onze eigen bestemming: een leven in ge meenschap met God. In Hem is de ontmoeting tussen God en mens vol maakte werkelijkheid geworden; Zijn voorbeeld moeten wij navolgen. In Hem is onze menselijke natuur nu reeds op verheerlijkte wijze m de hemel aanwezig. Waarin bestaat nu eigenlijk het grote, voor ons menselijk verstand absoluut ontoegankelijk mysterie van de God-mens? Kort ge_zegd komt het hierop neer, dat Christus de menselijke natuur bezit, geheel volledig, volkomen-zuiver, zonder menselijke persoon te zijn. De men selijke en goddelijke natuur van de Verlosser samen bestaan in de ene goddelijke Persoon, in het Woord Gods, met andere woorden de ene Christus bezit één goddelijk „IK en twee naturen, een goddelijke en een menselijke. Godheid en inens heid vormen in de persoon van Chris tus een eenheid. Daarom kan de H. Schrift Hem dan ook nu eens God, dan weer mens noemen, nu eens over Hem spreken zoals men alleen over God spreekt, dan weer de aandacht vestigen op Zijn zuiver menselijke eigenschappen. Dit opnemen van onze menselijke natuur in de éne goddelijke Persoon is voor ons een onuitputtelijke bron van de rijkste genaden en een unieke bevoorrechting. Daardoor komt in beginsel al het menselijke op een oneindig waardevol vlak te liggen en ontvangt het een adeldom, die ons geen geringe plichten oplegt. Het wezenlijke van deze verbonden heid met Christus ligt hierin, dat wij nu, samen met Hem, geheel en ai uit roeping gericht zijn op een persoonlijke gemeenschap met God de Vader. Naar aanleiding van de negatieve uitslag van het rapport hebben wij ons gewend tot mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Staalstudie- stichting te Rotterdam. Zijn commen taar op de conclusies van het rapport is: „Toen de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., de Staatsmijnen en de N.V. Nederland sche Kabel Fabrieken op 16 juni hun besluit kenbaar maakten de mogelijk heid van verwerkelijking ener nieuwe grote nationale basisindustrie nader te zullen onderzoeken, hebben wij zulks gewaardeerd als bijdrage tot de ver wezenlijking van het belangrijke doel, dat uit het initiatief der Staalstudie- stichting is te voorschijn gekomen. Wij hebben zulks ook genoemd als zijnde in de lijn van het aan dit besluit voor afgegane, met ons gevoerde overleg. Ofschoon genoemde drie ondernemin gen zich nadien meenden te kunnen distanciëren van dit overleg met de stichting, hebben wij aan een onder zoek zoveel mogelijk medewerking ver leend." „Zowel onze eigen studie als die van deskundige buitenstaanders heb ben de mogelijkheid van een nieuwe nationale basisindustrie duidelijk aan getoond. Nog onlangs heeft een stu die van de „economie mission for Europe" der VN letterlijk geconclu deerd, dat Rotterdam unieke moge lijkheden biedt voor een dergelijke industrie". „Thans gaat Rotterdam alleen ver der op de ingeslagen weg, vertrouwen de in internationale samenwerking te vens het nationale belang te dienen." De heer dr. De Meijer, secretaris van de Staalstudiestichting en initia tiefnemer van het project Rozenburg, gaf ons het volgende zeer persoonlijke commentaar op de negatieve conclu sies van de commissie-Van Berkum: „Het spreekt vanelf, dat ik mij vol komen aansluit bij het reeds door mr. Van der Mandele geleverde commen taar. Als u per se een persoonlijk woord van mij wenst dan moet ik con cluderen, dat het niet eerlijk zou zijn als ik niet toegaf, dat de conclusies der bedoelde commissie mij teleurstel len. Vooral na de optimistische ver wachtingen, die mij uit de kring der studerende heren bereikten, waren de conclusies een tegenvaller." „Overigens kwam dit niet geheel onverwacht, omdat enkele dagen ge leden mijn vrienden Van Berkum en Rottier, met wie ik op verschillend gebied samenwerk, mij reeds te ken nen hadden gegeven, dat ik mijn tijd ver vooruit was. Toen wist ik reeds, dat wij het ontstaan van een hoog- ovenbedrijf op Rozenburg naar de toekomst moesten verwijzen. Ik ge loof niet dat ik mijn tijd zo ver voor uit ben. Er zijn in ons land gelukkig nog velen, die de stormachtige ont wikkeling van West-Europa geestelijk kunnen volgen en de ontzagwekken de mogelijkheden, welke Nederland daarbij heeft, duidelijk ondersteu nen". „Ondanks de mij bezorgde teleurstel ling, ben ik evenwel dankbaar voor de ondervonden belangstelling. Ik blijf ver trouwen in de ondernemingsgeest van Nederland, in de juistheid van mijn visie, waarin Rotterdam een grote taak heeft te vervullen in de ontwik keling van West-Europa, en ik hoop te mogen aantonen, dat in internationaal verband te zien het staalproject Rozen burg een realiteit kan worden mede ten bate van ons eigen land. Wij heb ben veel tegenwerking ondervonden -— zelfs daarvoor heb ik begrip maar ook veel medewerking van vele zijden en daarom zeg ik: wjj gaan verder!" Burgemeester mr. G. E. van Wal sum gaf in een gemeenteraadsverkla ring gisteravond het volgende com mentaar: „De conclusies van de commissie- Van Berkum zijn voor mij uitermate teleurstellend. Toch ben ik in één op zicht verheugd gestemd, omdat met de bevindingen van de commissie nu zekerheid is verkregen ten aanzien van het project Rozenburg. We weten nu, dat drie ondernemingen er geen brood in zien om mee te werken aan de oprichting van een staalbedrijf op Ro zenburg. Hiermee is door deze onder nemingen de deur in het slot gegooid en niet door ons. We hebben ons steeds op het standpunt gesteld, dat voor de ves tiging van een hoogovenbedrijf op Ro zenburg eerst de Nederlandse industrie in aanmerking moest komen. Ik ben thans dankbaar, dat we nu de zeker heid hebben, dat de Nederlandse in dustrie verstek laat gaan. Dit betekent echter niet, dat er nu geen staalbedrijf op Rozenburg zal ko men. In dit verband valt te denken aan buitenlandse deelname aan het project. De weg ligt voor ons als col lego van B. en W. thans volkomen vrii voor een zelfstandig onderzoek. Wanneer een gegadigde zich voordoet dan zUn wij volkomen vrü te handelen zoals wij willen. In dit opzicht zijn de negatieve conclusies van de, commissie- Van Berkum een winstpunt. We wor den immers nu niet langer aan het lijntje gehouden en we weten precies waar we thans aan toe zijn. Het is trouwens volkomen begrijpe lijk dat „de grote drie" niet aan een onderneming willen beginnen waarin zij geen vertrouwen hebben. De be schouwingen in het rapport-Van Ber kum ten aanzien van de vestigings- laatsen waaronder dus ook Rozen- jurg, zijn overigens sterk gerelativeerd. De nu door de commissie Van Berkum genomen beslissingen zouden daarom bij andere n anders uitgevallen kunnen zijn En daarom gaan wij nu een zelfstandig onderzoek verrichten. Wan neer ook dit onderzoek negatief uitvalt dan zal aan het terrein Rozenburg een andere besten wing moeten worden ge geven. Vanaf dit moment is de situatie echter zo: er is een plaats voor een staalbedrijf vacant en een ieder, die zich hiervoor interesseert kan zich mel den. We moeten van nu af aan dus een ac'. :ve acquisitiepolitiek gaan voe ren." DEN HAAG, 10 december De K>.)^ wijkse politie heeft vier Haagse j00* lieden aangehouden, die de afgC' T weken met tien auto's plezierri 1 hebben gemaakt onder meer naar I zen, Amsterdam, Rotterdam en Lei en voorts verschillende diefstallen ben gepleegd. De verdachten, die pectievelijk 15, 17 en 18 jaar oud zijn voor de officier van justitie (Te e Do jongelui maakten hun tochten voorkeur 's nachts en reden dan m<e\ e. „geleende" -wagens zolang de be«Ui r voorraad strekte. In de_ plaats ,„re zij strandden zochten zij een an auto uit en zetten zij daarmee tocht voort echter niet voordat ,"eun houd van de dashboardkastjes in zakken was verdwenen. Bij gebrek geschikte wagens verplaatsten -de J gens zich ook wel op snelbromnp die na gebruik gesloopt of ve 7jcli werden. De jongelieden hebben te. verder enige malen ongevraagd goed gedaan aan de inhoud van maten. DORDRECHT, 10 dec. De H. de Bruin, adjunct-directeur va?Eeft hógere technische school alhier, een cursus gevolgd aan .de^ NoorS-t (Vervolg van pagina 1) Teneinde te kunnen bepalen wanneer een begin zou kunnen worden gemaakt met de bouw van een nieuw massa staalbedrijf in Nederland, zijn op de eerste plaats de afzetmogelijkheden op de Nederlandse markt bestudeerd, zo wel voor de z.g. platte als voor de z.g. niet-platte of gecalibreerde walserijpro- dukten. De studiegroep heeft hiertoe ra mingen opgesteld omtrent hot verbruik in 1965 en 1970. Ook zijn de mogelijkhe den tot export in do beschouwing be trokken. Met betrekking tot de gecalibreerde produkten is geconcludeerd, dat. voor bepaalde produkten met name voor de zware en middelzware profielen de capaciteiten van de walserijen, die men zou moeten bouwen, zodanig Sr®et zijn ten opzichte van de afzetmogelijk heden, dat deze walserijen gedurende vele jaren sterk onderbelast zouden zijn en derhalve onrendabel zouden produce ren. Bij de lichtere gecalibreerde pro dukten vertonen de afzetmogelijkheden ten opzichte van de gewenste produktie- capaciteiten van de walserij-installaties een ander en beter beeld. Met name werd het mogelijk geacht omstreeks 1965 In binnen- en buitenland afzet te vinden voor een z.g. staaf-, beton- en lichte profielstaal-wals.erij. Hiermede zou echter slechts een kwantum van 450.000 ton ruwstaal gemoeid zijn. Na deze bestudering van de afzet mogelijkheden van niet-platte staal- produkten heeft de studiegroep on derzocht of de produktie van platte prodqkten een basis zou kunnen vor men voor een massa-staalfabriek. Zij heeft zich hierbij gerealiseerd, dat in Nederland binnenkort een zodanige produktie-capaciteit voor deze pro dukten zal bestaan, dat op korte ter mijn voor een nieuwe en juist op dit gebied noodzakelijkerwijze zeer grote walserij, in Nederland onvoldoende afzetmogelijkheden aanwezig zullen zijn. De afzet van met name dunne piatte produkten zou zich derhalve nagenoeg geheel op de export moeten richten. Bij de beoordeling van de marktsituatie in de export dient er re kening mede gehouden te worden, dat aanzienlijke capaciteits-uitbreidingen in het buitenland in uitvoering zijn dan wel reeds zijn aangekondigd. De studiegroep heeft derhalve geen mogelijkheid gezien om omstreeks 1965 voor een ruwstaalproduktie, die aan de eerste fase van een nieuw modern ge ïntegreerd massa-staalbedrijf inherent wordt geacht, voldoende afzet te vin den in de vorm van walserüprodukten. Vervolgens heeft de studiegroep, over eenkomstig de opzet van haar werk zaamheden ook overwogen, dat in de huidige Nederlandse constellatie de bouw van de grond af aan van een nieuw bedrijf afgewogen moet worden tegenover de uitbreidingsmogelijkhe den, die bij de bestaande bedrijven nog in ruime mate aanwezig zijn. Een be langrijk voordeel van de uitbreiding van een bestaand bedrijf is, dat daarbi) nog gebruik kan worden gemaakt van de expansiemogelijkheden van de bestaan de organisatie en van de latente over- capaciteiten der aanwezige outillage. Niet alleen kunnen hierdoor de inves- Vrijdag werd in Kesteren in de Betuwe een grote kerstveiling gehouden. Neer- lands glorie op fruitgebied werd hier tentoongesteld. De joto is natuurlijk ge nomen even vóór het publiek gelegen heid kreeg de expositie te bewonderen. Advertentie teringen per ton staalcapaciteit veel la ger zijn, doch bovendien is een meer geleidelijke groei in kleinere etappes mogelijk, zonder dat daardoor de kost prijs van de produkten ongunstig wordt beiinvloed Hierdoor wordt het tevens gemakkelijker om voor deze produkten een plaats op de markt te veroveren. De situtatie doet zich thans voor, dat op deze wijze de produktiecapaciteit van Hoogovens nog zal groeien van het niveau van 1,9 miljoen ton per jaar, dat in 1962 bereikt zal zijn, tot. een ni veau van 3 miljoen ton en dat deze groei gerealiseerd zal kunnen worden in enkele etappes. Boven een niveau van circa 3 miljoen ton worden de voordelen van de uit breidingen te IJ muiden boven nieuw bouw elders relatief geringer in bete kenis, omdat in flat stadium bij Hoog ovens waarschijnlijk hogere investe ringsdrempels zouden moeten worden overschreden dan voorheen het geval was. Bjj de Nederlandsche Kabelfabric- ken en bij de N.V. Koninklijke Demka Staalfabrieken doet zich een analoge situatie voor. bok zijn onderzoekingen gedaan naar de eventuele vestigingsplaatsvoordelen van een aantal in aanmerking komende plaatsen in ons land, waarbij in het bijzonder aandacht is gegeven aan de mogelijkheden op Rozenburg. Hierbij is naar voren gekomen, dat vestiging aan diep vaarwater transportvoordelen zou geven, doch dat hiertegenover na delige factoren staan, als grondkosten, kosten personeelsvoorziening, etc. die deze voordelen zoal niet geheel dan toch voor een deel teniet kunnen doen. Voor zover de gegevens thans bekend zijn en kunnen worden overzien, heeft geen der beschouwde vestigingsplaat sen economisch gezien een zodanig uniek karakter, dat alleen uit dien hoof de de stichting van een nieuw bedrijf aldaar gewettigd zou zijn. (Van onze correspondent) DEVENTER, 10 december De po litie, reeds geruime tijd gealarmeerd door klachten van dames, die 's avonds alleen op straat lopend of rijdend, op ergerlijke wijze werden lastig gevallen, heeft in de Hoge Handstraat een 23- jarige jongeman uit Terwolde betrapt, terwijl hij een fietsende dame lastig viel. Na zjjn aanhouding gaf de jonge man toe, dat hij zich gedurende de laatste maanden meermalen in Deven ter alsmede in de omliggende plaatsen Twello, Terwolde, Schalkhaar en Die penveen aan aanrandingen heeft schul dig gemaakt of pogingen daartoe heeft aangewend. De politie neemt aan, dat fnet deze arrestatie een einde zal zijn gekomen aan de reeks van aanrandingen, die in Deventer en omgeving in de laatste maanden plaats vonden. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 dec. In het gas tenboek van Nederland is vanmiddag de 37-jarige Amerikaanse Judy Garland ingeschreven. Met de nodige honneurs, want deze zangeres en mus' hall-arties te heet wel iets van belang te zijn in de stormachtige wereld van de internatio nale show-business. Neem het ons niet kwalijk, maar wij zagen het er niet on middellijk van af. Zoals ze met haar kleine gestalte gehuld in een donkere mantel uit het vliegtuig van Londen op Schiphol stapte, haar handen zo lang mo gelijk opgeborgen hield in een ruige bontmof, leek ze niet direct iemand die een stampvolle grote zaal geestdrif tig maakt voor haar „one-woman-show" hetgeen ze toch al jaren achtereen doet en vannacht in het Amsterdamse Tuschinski-theater opnieuw wenst te verrichten. Een paar uur later mochten wij dich ter bij het fenomeen komen, toen ijve rige heren van de grammofoonplaat haar temidden van het zacht-rose van een hotelinterieur lieten schitteren, Zc lachte vriendelijk het lichtelijk ver moeide van haar donken ogen weg, gaf te kennen dat zij misschien niet zo erg, maar wel haar zwarte japon met de zil veren glinstering mooi was en aanvaard de bereidwillig de champagne die haar werd ingeschonken. Nou zeg, en toen mochten wij haar vragen stellen. Maar iedereen had dank zij de heren van de grammofoonplaat ai een uitvoerige en schitterende levens beschrijving van haar als kind, filmster, genie, zangeres en artieste van het wer velende tempo op papier gekregen. Wat viel er nog te vragen, als men toch niet hoefde te verwachten dat men veel an ders te horen kreeg dan wat impresa rio's met hardnekkigheid en routine va riëren op een succesvol thema. Maar Ju dy ontpopte zich in ieder geval als iemand die op lusteloze vragen een bij dehand antwoord heeft. Toen moest ze met Max Tailleur op de foto. „Heeft iemand even een groot hoeklens voor mij?" vroeg een fotograaf. En later moest ze met Max Tailleur dansen en het meisje van de fanclub een bemoedigend woordje toevoegen. Tot ze zich uit het zacht-rose majesteitelijke te rugtrok. En dat was het dar, weer. per 1/1 (les f. 6.95 per 1/2 fles f. 3.55 GOES. 10 december Op het boe renbedrijf van de familie Van Strien te Anna Jaeobapolder is het vpfjarige dochtertje Corrie gistermiddag bij het hoop geworpen kwam door spelen in een op een bietenslik gevallen. Zij verstikking om het leven ARNHEM, 10 dcc. Voor de poli. tierechter heeft gisteren terechtgestaan een Arnhemse metselaar, wie ten las te was gelegd het te vondeling leg gen van drie kinderen in dc leeftijd van 2 tot 4 jaar. De politierechter heeft hem veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdachte legde in januari 1960 de drie kinderen neer voor de deur van het tehuis voor onverzorgden „Wel kom" Als motief tot deze daad gaf hij op, dat hij zeer slecht gehuisvest was en dat niemand zich om zijn ge zin bekommerde. Door deze daad had hij de aandacht van de gemeentelijke instanties willen vestigen op zijn pro bleem. De offioier van justitie, mr. J. van Ysendoorn, zei in zijn requisitoir, dat hij rekening wilde houden met de moei lijke omstandigheden, waaronder de verdachte moest leven. Inmiddels wordt geprobeerd hem een beter passende woning te verschaffen, doch de moge ljjkheden zijn nu eenmaal gring. DEN BOSCH, 10 dec. Mgr. W. Bekkers zal zaterdag 17 december in de kapel van de bisschoppelijke kweek school de volgende H.H. Wijdingen toe dienen: H. Subdiaconaat aan de fraters Patricius van der Spank, Anno van Dongen, Simplicius Al en Gorgonius van Slulsveld van de Norbertijnerabdij te Heeswijk; Jacobus Schuurmans en Marcellinus Tfceeuwes van de Abdij Marienkroon te Nicuwkuijk; Andreas Dekker, Hieronymus de Prado Garcia en Aplirodisius Miguel Liquete van de orde der Dominicanen; Marius van Ta- jan van de orde der Kapucijnen. H. Diaconaat aan de fraters Guillcr- mo Leperena Soto en Johan Pie ter Mackenbach van de orde der Domini canen; Joannes Eudes van Enschede, Accursi van 's-Gravenhagc en Ro land van 's-Hertogenbosch van de orde der Capucljnen; Jeremias Hoofd, Edgar Siemonsma, Od.uiphus van de Pavcrd, Adelbertus Smit. Savio Geldens, Giu seppe Diekstra en Gabriël Emke van de orde der Augustijnen; Petrus de Waard, Nicolaas Buisman, Johannes Backwinkel, Leonardus Ammerlaan, Andrea: van der Schoot, Josephus de Beider, Franclscus Diedoren, Johannes van Zeist, Paulus Hoffmann, Johannes Geligsen, Hubertus Kleykers, Johannes van Osch en Hermanus Jansen van de sociëteit der Montfortanen; Cornelius van der Vossen, Wijnandus van Wegen en Martinus Stokman van de Oblaten van de H. Francisous van Sales. MAASBREE. 10 dec. Gisteren is hier de 37-jarige H. Schpeurs uit Reu ver, toen hij op zijn bromfiets reed, door een vrachtauto aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. ASSEN. Gistermiddag is de 68-jarige fietser J. J. Polter door een vrachtauto, beladen met zand, gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer wilde rechtsaf- slaan. Vermoedelijk heeft hij geen rich ting aangegeven, waardoor hij door de auto werd gegrepen. BREDA, 8 dec. De St.Nicolaas actie voor de zieken, onder het motto: „Een pak van Uw hart voor een Zonnebloem is dit jaar weer bijzon der geslaagd. Het resultaat van deze actie was 36.108 pakketten, die gezon den aan onbekende zieken deden toe komen. reactorschool in Kjeller heeft dit geds*- derlandse Noorwegen. Hij neen au ö"j'0of omdat op advies van een de minister van 0„ K. en W. inge» .gi de commissie vorig jaar besloten het vak kernfysica in te voeren twee hogere technische scholen nj jrl derland: die in Dordrecht en die, Amsterdam. Dit vak wordt in A»5 dam aan de leerlingen van de hoog klassen in de afdeling werktuigbouw in Dordrecht in de afdelingen fysis en chemische techniek gedoceerd. ov er- De heer De Bruin is er van tuigd dat de toepassing van de energie in de Nederlandse indusc nog maar een kwestie van tijd is; wje zien de positie die de afgestude HTS-ers doorgaans in het bedriifs"3 u, krijgen ïg het voor hen van het gi ,e ste belang dat zij zich in de llicU^er- tak van technische wetenschap ebUU)g mate kunnen bekwamen. Met bet hierop zal aan de Dordtse schooi u, nog een applicatiecursus voor afS deerden worden gegeven. Advertentie eeVueuw lever,s »erzekenn Toen de zeventig, jarige schrijfster Hcnriette L. T. jonkvrouwe de Beaufort als zesja rig meisje zich met haar ouders van Baarn in Den Haag vestigde, waar haar vader was benoemd tot burgemeester van de Residentie, voelde zij dit als een ramp. Op de vraag van haar moeder, waarom zij dit zo voelde, ant woordde het meis je: „Omdat je niet weet, hoe de men sen heten." Toen haar vader reeds in 1898 overleed, keer de de familie na ar de stilte terug en vestigde zich op het vorstelijke landgoed Mariendaal in Oos terbeek. Sindsdien voelt Henriette de Beaufort zich Gel derse. En thans, op hoge leeftijd, woont zij in een fraaie vilizi in het stille Gelderse Benne- kom. Zij is natuur mens gebleven. Het uur vanopkomst van dc zon bepaalt het begin van haar werk en zij zelf heeft het einde van haar dagelijkse be zigheden bepaald op zes uur. De ner vositeit van het del jachtige levenstempo heeft zij zich door haar bevoorrechte omstandig^ kunnen besparen. Het zachte gelaat van de bejaarde schrijfster verw geen rimpels. Henriette de Beaufort is nooit op school geweest. Het haar al beseft zij terdege de voordelen van het privaat onderwijs, duy ifl heeft genoten. In 1914 huwde zij de advocaat jhr. mr. Laman Trip.pi Arnhem zijn praktijk voerde. Een jaar voor zijn vroegtijdig overlijden a 1928 debuteerde zij met een bundel novellen „Onder de zonwaarvoor de bewondering oogstte van Willem Kloos, die haar voorspelde, da „een blijvende bijdrage zou schenken aan de vaderlandse litteratuur- Toch leverde zij voor de Tweede Wereldoorlog verder geen below fy, werk. Haar eigenlijk talent bloeide op tijdens die wereldramp, toen z'Lrd 1943 door de Gestapo werd geïnterneerd in het kinderherstellinps jg2<f „Hohes Licht" in Obersdorf in de Beierse Alpen, dat zij en haar man in en hadden gesticht, en dat de hele oorlog door zijn functie voor zwakkeno0r- vervolgden heeft kunnen blijven verrichten. Hohes Licht" is na de,„gs- log overgegaan tn het bezit van de Lutherse Kerk in Beieren. Haar <">fI ervaringen heeft Henriette de Beaufort neergelegd in een bundel essays oj» onder de titel „Gisteren en vandaagbinnenkort zullen worden geP ccerd. je In de oorlogsjaren concipieerde zij ook de beide biografieën „WilJernvap Zwijger" en „Gijsbert Karei van Hogendorp" en de roman „DoUV .jie Arnhem", de geschiedenis van een Veluwse figuur, waaraan autobiograj' e1t elementen niet vreemd zijn. Deze roman waarin de schrijfster bev>e heeft, dat zij als romancière een geheel tijdperk en de daarin voorkop cst figuren tot leven te kunnen brengen is een van de aanleidingen OeUiggO, voor de toekenning van de culturele prijs der gemeente Arnhem voor i die 19 december zal worden uitgereikt. Deze prijs geldt overigens gehele oeuvre en dat is bijzonder respectabel: behalve de genoemde schreef Henriette de Beaufort o.a. een biografie van Cornelis van je hoven J1955), van Rembrandt (1957), zes historische vertellingen on^e^nni titel „Rondom de Kroon" (1959). Binnenkort verschijnen van haar de brieven van Dirk Coster in het kader van de uitgave van Costers melde werken. Haar Rembrandtbiografie werd in het Duits en vertaald. Elk van die biografieën hebben haar drie jaar reizen en s'- ver End els [die in gekost. Voor haar Rembrandtbiografie bezocht zij alle grote uen- Europa en de belangrijkste in de Verenigde Staten. Gedichten heeft riette de Beaufort nimmer geschreven. Wel verscheen van haar een P ufer „Vondel, kunst en karakter". Zij bewondert vooral Guido Gezelle, de van de natuur. ,C;}<F Henriette de Beaufort heeft veel gereisd. Zij hield o.a. letterku' 'je voordrachten aan de universiteit van Stellenbos in Zuid-Afrika. Dc öeh' niet schrijfster concentreert zich op haar werk en laat zich gedecideerd verleiden tot het bewandelen van overigens nobele en interessante Zij is lid van het hoofdbestuur van het letterkundig genootschap forlds presidente van het Tollensfonds, bestuurslid van het Willem Klo°-J-Lrrt- cn van de stichting Prinsenhof en Je Maintiendrai voor historische res™„ati' ties te Delft. Sociaal werk gaat naar haar inzicht ten koste van haar c viteit als schrijfster. eti- Eenmaal heeft Henriette de Beaufort een toneelstuk geschreven teld „Willem van Oranje". Het iverd door toedoen van Willem Rp°Vaa ,.ent, Lduard Verkade eenmaal in Amsterdam opgevoerd. De schrijfster e dat het een mislukking was. liet Henriette de Beaufort is ridder van Oranje Nassau. In 1950 verlee departement van O. K. en W. haar met acht andere Nederlandse ape dragers op verschillend gebied een onderscheiding voor haar u;edenlS „Gijsbert Karei van Hogendorp" als een combinatie van cultuurgesc en litteratuur,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4