Boeren zijn zeer tevreden over militaire hulp bij de oogst Eerste etappe uitbreidingen bij Hoogovens vergt f300min Bedrag te groot om geheel intern te financieren Thriller met Hitchcock-effecten Te veel effectbejag in de montage Bijna weer een meesterwerk van de Rus Kalatozov De brief die nooit verzonden werd D In hoger beroep acht geëist wegens wurging Reelat*1 e rJ ERWIG HEEFT EEK GROTE SORTERING PHILIPS RADIO'S EN PLATENWISSELAARS Amerika gewipt door Italië (2-3) Nog geen oordeel over metro plannen Thans wordt niet overwogen midde len aan te trekken Juristen oordelen over Z.-Afrika Hoogspanning uit de koelkast Filmpremières in Nederland Benny Kid Pai'et verdedigde titel i11 hard gevecht Kampioenen Het schip, dat van schaamte verging Vervalst paspoort gaf geen veiligheid Verklaring van Ferhat Abbas Amsterdams gemeente bestuur: Regering-Kennedy Dean Rusk minister buitenlandse zaken? Vrouw gaf valse naam op Wellicht spoedig ge weld op grotere schaal Afvalwaterprobleem kwelt de Delftse industrieën Gids voor de scheepvaart Meisje viel met fiets Boomstam rolde van oplegger tegen auto Record voor zeehaven Dordrecht DE KRANl KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Maakt voor Uw Bijna 9000 gerepatrieer- den naar V. S. geëmigreerd DIT IS IETS VOOR MEISJES DIE SCHIEDAMSE MEUBELBEURS NSC luNSDAG 13 DECEMBER 1960 Onafhankelijkheid voor Algerije geëist DAVIS CUP Door oplettende agent herkend IJMUIDEN, 12 december De directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken en van Breedband deelt mede dat met goedkeuring van de betreffende raden van commissarissen is besloten tot nieuwe investeringen ter opvoe ring van de produktiecapaciteit. ai d° In afgelopen jaar: véél willen verdienen, en... prettig willen werken. LITHOGRAFIE EN HANDELSDRUKKERIJ N.V. U kijkt U vergelijk^. II koopt bij LANGE HAVEN 95 Schiedam,- tel. 6 86 11 GEEN FILIALEN TEL. 63144 DAM 12-32-14 TEL. 66231 Jj DE VROUW DIE EEN GOED FIGUUR EN GEZONDHEID ÓP PRIJS STELT, DRAAGT EEN CAMP-CORSET CAMP-corsetten zijn verkrijgbaar bij- Verkrijgbaar te o.a.: DE KRANT KUNT U NIET >5Ï GEEN DAG DEN HAAG 12 dec. Nu de hulp van de militairen bet binnenhalen van de oogst in het zuidwestelijke zeekleigebied achter de rug is. mag worden geconsta teerd, dat de bneren over het algemeen zeer tevreden zjjn over deze medewer king, z0 deelt het landbouwschap mee Weliswaar heeft deze militaire hulp niet het resultaat gehad, dat de moeren er van verwacht hadden, de oorzaak hier van lag echter bij het weer, dat aanhou dend zo slecht bleef, dat werken op het land dikwijls onmogelijk was. Ook i,n de Perioden, waarin wel gewerkt kon wor den, werd het werk doorlopend bemoei lijkt door de voortdurende regen. Dat niettegenstaande deze moeilijke omstan digheden toch nog zoveel hulp verleend kon worden maakt de erkentelijkheid van de landbouw in het betrokken ge bied slechts groter. Deze hulp is begonnen op 25 oktober. Toen zijn in Zeeland en op de Zuid-Hol landse eilanden 500 man ingezet. Van 31 oktober tot 12 november is in Zeeland niet gewerkt wegens het slechte weer. Fr, Zuid-Holland zijn in die twee weken eerst 150. later 200 man aan het werk geweest. Van 14 november tot 26 novem ber zijn in de beide provincies weer 500 man ingezet Het landbouwschap heeft Nicolas Monsarrat is een man met zout In zijn bloed en een wilde drift om steeds meer verhalen te schrijven, waarin de zee de hoofdrol speelt. „De wrede zee" heeft hem beroemd gemaakt en er is dus alle aanleiding om met nieuwe verhalen van deze maritieme schrijveT op de markt te komen. Elsevier heeft een van haar pockets gevuld met een drietal korte verhalen, waarin als steeds schip en zee samenspannen in een zuiver zilte romantiek. We stellen voorop dat niet een van de drie ons „De wrede zee" kon doen ver geten. Niettemin hebben we aan „Het schip dat van schaamte verging" na een somber smokkelbestaan en aan de beide andere verhalen: „Ik was er bij", impres sies over de evacuatie van Duinkerken en het beste van de drie, „Zr. M. Marl borough", enige genoeglijke uren be leefd. H. Th. DEN HAAG, 12 dec. Omstreeks drie uur vannacht zag een nachtwaker In de binnenstad, dat twee mannen aan een deur van een warenhuis stonden te mor rellen. Hij waarschuwde direct de politie, die het tweetal wist te verrassen. De in brekers lieten hun gereedschap vallen en zetten het op een lopen, achtervolgd door de politiemannen, die enkele waar schuwingsschoten losten. Zonder zich er iets van aan te trekken rende het twee tal door. Een van hen. een 27-jarige ver koper, liep op het Plein in de armen van een agent, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De ander wist te ontko men. DEN HAAG, 12 dec. Zondagavond om 10 uur heeft de mareehausse op Schiphol de 21-jarige K.F. W. uit Den Haag gearresteerd Deze jongeman, die zich assistent-makelaar noemt, arriveer de met een vliegtuig uit Hamburg. Zijn paspoort was op vrij deskundige wijze vervalst, hetgeen hem.echter niet gebaat heeft. Reeds entige tijd werd hij door de Haagse politie gezocht wegens diefstal van spaarbankboekjes en ver duistering van diverse auto 's, o.a. in Maastricht en Den Haag. De jongeman werd gisteravond naar Den Haag op transport gesteld, en aan de Haagse recherche overgedragen. nog getracht het aantal militairen te doen verhogen van 500 tot 1000. De mi nister van defensie had begrip voor moei lijkheden en was in principe bereid deze verhoging toe te staan. Om redenen van praktisoh.militaire aard bleek dit echter niet mogelijk. Ook het verzoek om Personeel van de marine in te zetten kon niet worden ingewiilligd. In de laatste week. waarin hulp is ver leend, van 23 november tot 3 december, hebben in Zeeland geen militairen meer gewerkt. In Zuid-Holland zijn toen nog 190 man ingezet. Het landbouwschap heeft schriftelijk zijn erkentelijkheid betuigd voor de uit stekende medewerking van de militaire autoriteiten, alsook Van de directie voor de arbeidsvoorziening, voor wat betreft de huisvesting der militairen en de hulp bij de organisatie van het vervoer. Van 24 oktober tot 29 oktober hebben nog ruim honderd studenten uit Wage- ningen gewerkt op Schouwen-Duiveland. Dit is echter geheel buiten het landbouw schap omgegaan. TUNIS, 13 dec. (Reuter, A.F.P.) De premier van de voorlopige regering van de republiek Algerije, Ferhat Abbas, heeft gisteren op een persconferentie Id Tunis verklaard, dat uit „de belachelijke leuzen en koortsachtige agitatie van de ultra's enerzijds en de machtige demonstra ties van de Algerijnen anderzijds het enorme verschil blijkt tussen de Franse officiële verklaringen en de werkelijkheid in Algerije. „De onafhankelijkheid van Algerije zal de banden tussen de Maghreb (Noord- Afrika) en Frankrijk versterken en de basis vormen voor nauwe en vruchtbare samenwerking", zo zei Abbas voorts. Hij verklaarde, dat Frankrijk vooruit loopt op het standpunt van het Algerijn se volk door de openbare macht te reor ganiseren. „Dit zogenaamde uitvoerende bewind kan slechts een werktuig van het bezettingsleger en het kolonialistische bestuur zijn". Bovendien impliceert deze „reorganisatie van de openbare macht" een kunstmatige scheiding van het Alge rijnse volk. Het is tevens de voorberei ding voor een verdeling van ons grond gebied, hetgeen een ernstige bedreiging van de veiligheid in dit deel van de wereld is. Door de reorganisatie van de openbare macht wordt niets geregeld. In plaats van de vrede naderbij te brengen ver lengt zij de oorlog. Wij zijn ervan over tuigd, dat Frankrijk in Algerije niet één Algerijn, die deze naam waardig is. zal vinden, die zich tot een dergelijke ma noeuvre zal lenen". PERTH, 12 dec. Italië heeft de challenge round van de Davis Cup tegen de bekerhouder Australië bereikt, dank zij een overwinning met 32 op de Ver enigde Staten in de interzonale finale. Sirola won de laatste partij van Mac- kay, met 97, 63, 86, nadat Pietran- geli Buchholz had verslagen met 61, 6—2, 6—8, 3—6 en 6—4. AMSTERDAM, 13 dec. Naar aanlei ding van de publikatie van de interim nota „Het Stedelijk Openbaar Vervoer", uitgebracht door de „Commissie Verkeer en Vervoer" deelt het Amsterdamse ge meentebestuur het volgende mee: De publikatie, op dit ogenblik van de nota „Het Stedelijk Openbaar Vervoer" werd wenselijk geacht met het oog op de aanvang van de schriftelijke behan deling door de gemeenteraad van de ge meentebegroting voor 1961. Reeds eerder werd een nota van de hand van dezelf de commissie inzake het verkeer op de ringwegen langs de Singelgracht gepu bliceerd. Omtrent de verwerkelijking van de. in de nota inzake „Het Stedelijk Openbaar Vervoer" geschetste mogelijk heden, hebben B. en W. zich nog geen oordeel gevormd. De nota vertolkt der halve uitsluitend de denkbeelden over het stedelijk openbaar vervoer van de door B. en W. ingestelde studie-commissie. WASHINGTON, 12 dec. (Reuter) -- De 51-jarige Dean Rusk, voorzitter van de Rockefeller-stichling en voormalig deskundige van de State Department voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, wordt op het ogenblik in Washington beschouwd als de nieuwe minister van buitenlandse zaken. Men acht het vrijwel zeker, dat Kennedy's keuze voor deze post op hem zal vallen. Adlai Stevenson heeft zaterdag New York in antwoord op vragen van ver slaggevers verklaard, dat hij geen be sluit zal nemen inzake Kennedy's aan bod om hem tot permanent Amerikaans vertegenwoord, bij de VN te benoemen voordat bekend is geworden wie de nieuwe minister van buitenlandse zaken zal zijn. (Van onze Haagse redactie) „U heeft mij vrijdagmorgen een valse naam' opgegeven", zei een oplettende agent van de Haagse politie gistermorgen tegen een 27-jarige mevrouw die over het Hildebrandplein fietste. De vrouw ontkende, maar de agent wist het abso luut zeker. Hij nam haar mee naar het bureau, maar ook daar bleef de vrouw volhouden niets van het hele geval af te weten. De agent besloot met haar mee naar huis te gaan om te kijken of daar misschien het jasje hing, dat de vrouw die vrijdagmorgen gedragen had. Het jasje hing er inderdaad, maar de vrouw bleef ontkennen. Toen de agent haar weer mee naar het bureau wilde nemen begon de vrouw te schelden en te slaan. Ondanks haar verzet belandde zij toch op het bureau waar een uitgebreid pro ces-verbaal tegen haar werd opgemaakt. De agent had zich maandagmorgen op het Hildebrandplein opgesteld omdat hij vermoedde dat de vrouw omstreeks de zelfde tijd wel weer langs zou komen. van een nieuwe blokwalserii. Hierdoo GENèVE, 12 dec. (Rtr.) De Inter nationale commissie van juristen een particulier en niet-politiek lichaam heeft een rapport uitgebracht over de toestand in Zuld-Afrika. Hierin wordt onder meer gezegd dat de Zuldafrikaanse regeringspolitiek van rassendiscriminatie een potentieel explosieve toestand schept, die wellicht spoedig zal lelden tot geweld op grotere schaal dan reeds is gebeurd. De Zuidafrikaanse regering heeft een systeem van wetgeving gecreëerd, dat de grote meerderheid van de bevolking die omstandigheden onthoudt, zonder welke de wettige en gerechtvaardigde aspiraties van een menselijk wezen niet gereali seerd kunnen worden, aldus het rapport. De commissie wordt gesteund door 37.000 juristen in ruim 80 landen. Zij dient de V.N. van advies. DELFT, 13 dec. Een rijkscommissie zal zeer binnenkort beginnen met de be studering van de problemen van zuive ring van afvalwater in de zuidwesthoek van Zuid-Holland. Dit deelde vanmorgen de heer C. Hage, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken, op een vergadering van deze Kamer mee. Deze Kamer had zich tot de minister van Economische Zaken gewend om ad vies in de zeer moeilijke en benauwende kwestie van de afvoer van het water van de grote Delftse industrieën. Zoals de zaak er momenteel voorstaat, zal de Delftse industrie bekneld raken tussen voorschriften van gemeente en hoogheem raadschap, omtrent de zuivering van het afvalwater De heer C. Hage sprak over deze beklemming wel zeer pessimistisch, toen hij zei, dat Delft dan mogelijk het Stavoren van de twintigste eeuw zou kun nen worden. Zoals in februari werd bericht zal medio 1962 de ruwstaalproduktie van Hoogovens naar verwacht wordt een niveau van 1,9 min ton ruwstaal op jaarbasis bereiken. De produktie-een- heden voor ruwijzer en staal zullen dan echter geschikt zijn voor een jaar lijkse ruwstaalproduktie van ten naas te bij 3 min ton (destijds vermeld als 2,7 min. ton). In het bedoelde bericht werd medegedeeld dat deze hoeveel heid staal vervaardigd en verwerkt zou kunnen worden na additionele in vesteringen in hulpinstallaties en ver dere walserijen. De onderhavige inves teringen hebben nu tot doel een eer ste etappe van deze groeimogelijkhe den te realiseren en wel door de mo gelijkheid te scheppen een hoeveelheid van 2,45 min. ton ruwstaal op jaarba sis te produceren en verder te verwer ken. De investeringen omvatten de bouw van een nieuwe blokwalserij. Hierdoor zal het mogelijk worden de produktie van de bestaande walserijen van Hoog ovens en Breedband te verhogen, ter wijl verder halfprodukten zullen kun nen worden vervaardigd voor nieuwe walserijen ook „stangen" (blooms) n.l. naast plakken voor de bestaande walserijen ook „stangen" (Blooms) voor de vervaardiging van niet-platte walserijprodukten fabriceren. Daartoe zullen een continu-knuppelwalserij en een staaf- en betonstaalwalserij worden gebouwd. In deze laatste walserij kan tevens een zekere hoeveelheid wals draad vervaardigd worden. De blok walserij en de knuppelwalserij zullen een zodanige capaciteit hebben dat In de toekomst ook nog andere eindwalse- rtjen hun grondstof van deze walserijen zullen kunnen betrekken. Tenslotte zal in de sinterfabriek een derde sinter band worden geïnstalleerd. Het totale investeringsbedrag dat met deze voorstellen van Hoogovens is gemoeid bedraagt ruim 300 min. Dit bedrag zal naar alle waarschijnlijk heid, mede gelet op de reeds lopende investeringen, te groot zijn om geheel intern gefinancierd te worden. Op het ogenblik wordt echter nog niet over wogen voor deze investeringen midde len op beperkt of onbeperkt lange ter mijn aan te trekken. Bij Breedband zullen nagenoeg geen Investeringen no dig zijn. Het onderhavige investeringsprogram ma zal over ruim 3 jaar voltooid kun nen zijn. e griezelig-hoge stem van een ma niak, die het in ondoordringbare waas van een Londonse mist aankondigt, dat hü haar zal gaan vermoorden, is niet bepaald geschikt om een rijke Ameri kaanse erfgename, die pas is getrouwd met een vooraanstaande Britse finan cier, zich in haar nieuwe vaderland op haar gemak te doen voelen. Als ze de volgende dag ternauwernood ontsnapt aan de dood door een Ijzeren balk, die naast haar huis uit een takel valt, is ze er zeker van. dat de gerust stellende verzekering van haar man over Londenaren, die tijdens een dikke mist grappig proberen te zijn, niet op gaat en weet de toeschouwer, dat hij met „Een stem in de mist" („Midnight Lace") te doen krijgt met een „thriller", die door de verdere gebeurtenissen: angstaanjagende telefoontjes, twijfel aan haar eerlijkheid en zelfs aan haar geest vermogens door haar onmiddellijke om geving en de politie, een lift, die plotse ling tussen twee etages blijft steken, een duw, die haar voor een aankomende bus doet belanden, herinnert aan films als „Gaslicht" van George Cukor en „Arg waan" van Alfred Hitchcock. Aan laatstgenoemde doet ook de werk methode denken, de regisseur David Miller bij de vervaardiging van deze naar onze smaak ten onrechte in East- mancolor opgenomen film heeft toe gepast: het scheppen van een sfeer van achterdocht, verdenking, groeiende twij fel en langzaam aansluipende gevaren, die hun climax vinden in een regelrechte moordaanslag en de ontmaskering van de dader en in dit geval diens medeplichtige. David Miller behoort zeker niet tot de groten onder de Hollywoodse film regisseurs, die het filmmiddel subtiel weten toe te passen. Maar met „Sudden Fear", hier te lande vertoond onder de titel „In de greep van de angst", heeft hij al eens eerder bewezen een gerou tineerd vakman te zijn, die nu en dan ef fecten weet te bereiken, een Hitchkock waardig. Ook nu weer spaart hij de zenuwen van de toeschouwers niet. De dreigende sfeer rond het jonge vrouwtje (Doris Day, die uitsluitend als actrice en niet als zangeres optreedt) en haar echtgenoot (Rex Harrison), die door zijn financiële transacties zodanig in beslag wordt genomen, dat er zelfs van een huwelijksreis niets is kunnen komen, is bijzonder raak getroffen. Insinuerend richt hij zijn camera op elk detail, dat voedsel geeft aan argwaan en verden king, ook bij de toeschouwer, die in de meest onschuldige daden en uitlatingen van de in de film optredende personen aanwijzingen meent te zien voor hun boze bedoelingen en hun schuld. Bovendien, en dit is misschien wel zijn grootste verdienste, weet hij door een voortdurende verplaatsing van de handeling en door een vaardig gebruik van zijn camera te doen vergeten, dat het gegeven van de film is ontleend aan het toneelstuk „Matilda shouted fire" van Janet Green. Daartegenover staat echter, dat de film alle menselijkheid mist en dat de per- In doodsangst gilt de door een maniak achtervolgde vrouw (Doris Day) om hulp, als de lift plotseling tussen twee etages tot stilstand komt. Beeld uit de film „Een stem in de mist" van de Amerikaanse regisseur David Miller. sonen, die er in optrede;., niet meer zijn dan kille marionetten, die dansen naar het griezelige pijpen van de regisseur. Er is geen spoor te bekennen van ware goedheid en tederheid, van echte liefde of hartstocht. Alles bij elkaar een film, die door haar spannende, zij het lang niet logische ge- miiiiiiitiiiHiiiitiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimi I geven en door de vaardige wijze, waar op het in beeld is gebracht, van het be gin tot het einde boeit, al komen de in grediënten van al die hooggeladen span ning ook uit een koelkast. Ftn. rubaa5 NEW YORK, 12 dec. De Benny „Kid" Paret heeft zaterdag in het Madison Square Garden 1 erela York voor 6000 toeschouwers zijn 0lflp- titel tegen de Argentijn Federico zee' son met succes verdedigd. Hetis bokSsP zwaar gevecht geweest. Beide ge- hebben 15 ronden lang voet aan v staan en elkaar zonder oph°uhe n f, rechtsen en linksen, uppercuts, noe stopstoten bestookt. Dit alles in ofn o gelijk hoog tempo, die de experis m ring met het hoofd deed schudd e\t verwachtte dan ook elk ogenblik ■afiP de van het gevecht, doch de z nr>e*|] wereldkampioen wist door E°,e "ntijrl tf vreren het voordeel van de Arg „ji1 zijn langere reach tot het mm fl^ beperken. Paret schoot telkens sende stoten op het gelaat en jr naar voren en Thompson kreeg bcjecf!f geen gelegenheid zuiver te stoten. e geen gcicgwuiviu V.* rï \\1 tweemaal in de achtste ronde laatste seconden van het ëevecht-~~^eJli Benny Paret in ernstige moeilijfcn Vooral in de laatste ronde bereik 0( strijd zijn climax. Paret vol getroii -ga. een rechtse directe, wankelde j» et door de ring, terwijl Thompson, ^ef allesgevende krachtexplosie zijn „en e, stander met rechtse en linkse hoe uppercuts door de ring sloeg. sete,, en klemde zich aan zijn tegensta e ju kwam zo de laatste seconden door t e> ryleden gaven negen ronden aan J zes aan Thompson. De scheidsrecht 9s de zeven ronden aan Paret en ge Thompson toe, waarbij twee ronn lijk. ?ice\ De 23-jarige wereldkampioen, won op 27 mei van dit jaar ao puntenzege de wereldtitel van n malige kampioen Don Jordan <v- 'ns", Frederico Thompson kreeg zijn po een titelgevecht toen hij kort gelen Jordan knock-out sloeg. De „Gids voor de scheepvaart", sinds 1927 een goede bekende voor allen, die bij de scheepvaart zijn betrokken, is we derom bij de N.V. v/h firma Groenen dijk te Rotterdam verschenen. Het boek je, in een handig zakformaat, bevat tal van gegeven op het gAied van Rijn vaart. binnenvaart en havens, waardoor het ongetwijfeld opnieuw in 1961 voor velen een waardevolle vraagbaak zal zijn ROTTERDAM, 13 dec. Op de Nieuwe Binnenweg is gistermiddag de 13-jarige Christina van Heusden uit de Adriana- dwarsstraat met haar fiets gevallen. Zij sloeg hierbij met haar hoofd tegen de zijkant van een personenauto en liep een hoofdwond op. Een ziekenauto vervoerde haar naar het Dijkzigt ziekenhuis. ROTTERDAM, 13 dec. Een truck met oplegger die van de Mathenesserbrug naar links het Mathenesserplein opreed, verloor daar gistermiddag een boomstam van 8 meter lengte en een diameter van 1 meter. De stam beschadigde een ge parkeerde auto. Een takelwagen moest eraan te pas komen om het gevaarte weer op de oplegger te laden. Het tramverkeer kreeg een vertraging van 40 minuten. DORDRECHT, 12 dec. Voor het eerst in de geschiedenis van de Dordtse zee haven is daar binnen het jaar het 2000-ste schip binnengekomen. Het was het Frans- se schip „Typhée" uit Cannes, geladen met 3000 ton erts, dat vanmorgen binnen kwam. Burgemeester Van der Dussen bood de kapitein, tijdens een kleine plechtigheid aan boord van het schip, een aandenken aan. e tweede film van de Russische regisseur Mikhail Kalatozov, waarmee wij in ons land ken nis maken. „De brief die nooit ver zonden werd", bevestigt de voor naamste indrukken die wij van zijn werk „Als de kraanvogels overvlie gen" hebben gekregen. Kalatozov is een zeer oorspronkelijk filmer, wiens kracht ligt in zijn boeiende montage. Het is niet te boud gesproken als wij stellen dat In deze kracht ook in zekere zin zijn zwakheid ligt. Want deze Rus weet van geen ophou den. Hij bedrijft het voor hem spel der montage met zulk een beze tenheid, met een dusdanig uitputten van de mogelijkheden, dat het lijkt of de tijd der oude Russen van de twin tiger jaren is teruggekeerd. Men be wondert een en ander ten zeerste, maar aan deze bewondering wordt te gelijkertijd afbreuk gedaan daar Kala tozov niet weinig épateert; hij schijnt het effect te kiezen louter om het effect. Een dwingende noodzaak is niet steeds aanwezig. De film begint kalm en statisch ge noeg. Een drietal mannen en een jon ge vrouw pas afgestudeerde geolo gen worden door een helikopter af gezet in het onherbergzame Siberië. Zü gaan op zoek naar diamant die daar aanwezig moet zijn. Rustieke beel den van de toendra maken plotseling plaats voor driftige opnamen als de expeditie een bos binnendringt. Nu komt de regisseur los: hier moet spra ke zijn van een zeer dicht bos, want de takken slaan de toeschouwer haast om de oren. Hij ondergaat bijna lijfe lijk de weerbarstigheid van de opzijge- siagen takken. Een fraai effect, zeker, maar té opzettelijk, té lang durend. Later, als er na ontberingen en vrijwel eindeloos speuren, ten langen leste dia mant is ontdekt, maakt men een in alle opzichten opwindende tocht mee van degenen die de vondst hebben ge daan naar de achterblijvers in het kamp. In tumultueuze beelden weet Kalatozov ons mee te doen leven in de vreugde te groter na de aanvanke lijke teleurstellingen maar was daar nu zo'n toegegeven uitmuntend filmische, maar te sterk aangezette beeldenreeks voor nodig? Dit is geen détailkritiek, want der gelijke scènes tekenen de persoon van de regisseur. Men moet het be treuren dat hij zich bij zijn groot in ventief vermogen niet enige beper king oplegt. Had hij dit gedaan, men had ronduit van een meesterwerk kunnen spreken. Er blijft genoeg over dat onomwon den geprezen kan worden. Mag een geweldige bosbrand die een der leden van de expeditie het leven kost ook i nog laboreren aan een teveel, de wan hopige tocht door de sneeuw, het uit zonderlijke fraaie spel met_ zwart en wit scheppen filmbeelden die ons nog I lang zullen bijblijven. En de tocht van de laatste overlevende, die zich. meer dood dan levend, heeft vastgebonden op een vlot, over de onstuimige rivier is van een grote picturale schoonheid. Hij smaakt tenslotte het genoegen in d De Russische actrice Tatjana Samoilova in de film „De brief, die nooit verzoh werd," van regisseur MiJchail Kalatozov. de bewoonde wereld te belanden. Een der laatste beelden is de glimlach op zijn bevroren gezicht als de kaart waar op de vindplaats van de diamant staat aangegeven in veilige handen is be land. Men wordt niet érg gestoord door de propaganda. Zij is aanwezig in de ob sessie van de leider van de expeditie deze kaart, koste wat kost, uit de on herbergzaamheid van het onmetelijk wijde noorden terug te brengen. Na tuurlijk speelt hier op de eerste plaats het instinct tot zelfbehoud mee en ver der de natuurlijke neiging de expedi tie met succes bekroond te zien. maar te veel wordt de nadruk gelegd °JLea grote dienst die het handjevol mel aan de staat verleent. \igfl Doch dit is niet zo belangrijk. je meer belang is de bezetenheid va:„eti' filmer, die dan wel niet geheel ;s wichtig is, maar die er toch te geslaagd een indrukwekkende gg maken. Hij kreeg daarbij geen ger jfn steun van zijn spelers, van wie JjAoi- speciaal de actrice Tatjana lova, bekend uit de „kraanvogels gefi met haar gevoelig masker voor heel mooie interpretatie zorgt. A .J AMSTERDAM, 13 dec. Acht jaar met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de reclassering zijn ln hoger beroep voor het gerechtshof ge- rekwuireerd tegen 'n 26-jarige Utrechtse chauffeur wegens doodslag op een pu blieke vrouw ln haar woonbootje ln de Vecht aan het Zandpad te Utrecht. Evenals in eerste aanleg voor de recht bank, die de verdachte wegens zware mishandeling met dodelijk gevolg ver oordeelde tot een gevangenisstraf van 6 jaar na een eis wegens doodslag van tien jaar, beriep de verdachte zich voor het gerechtshof op noodweer. Na een avond vol feestvieren en drank gebruik in verscheidene gelegenheden in Utrecht had de man zich in het holst van de nacht van 30 op 31 januari van dit jaar naar het woonbootje van een 40-jarige prostituée begeven. Er was ruzie ontstaan. Volgens de ver klaringen van de chauffeur zou de vrouw hem met een kolenschop hebben geslagen. Hij zou haar toen bij de keel hebben ge grepen. van verstik^ dfjjt „Dood gevolg wurging", luidde de conclusieA' Zeldenrust, de politiedeskundig je sectierapport. De politie trof lat lenschop in de kolenbak. j De procureur-generaal achtte n°.(i bewezen, nadat hij het beroep weer van de verdachte had te 1 .p Hij zei bij de strafmaat reken»1» je p ben gehouden met de conclusie \ete porten, die spreken van een zrLjd. minderde toerekeningsvatbaar^ UTRECHT, 13 dec, Bijna 9.000 uit Indonesië gerepatrieerde personen zijn in het afgelopen jaar naar Amerika ge- emigreerd. Het Amerikaanse consulaat- eeneraal in Rotterdam heeft in de periode juli 1959 tot juli I960 bijna 15.000 visa afgegeven aan Indonesische en Neder landse gezinnen en aan personen die een tijdelijk bezoek aan Amerika brachten Het consulaat werd met deze activitei ten een der drukste consulaten van Amerika in de wereld en het State De partment heeft daarom het kantoor m Nederland een speciale beloning en dank betuiging gezonden. Voelt U hiervoor? Wij kunnen op onze afdeling Verzending meisjes plaatsen. SON NEMERESTRAAT 1 ROTTERDAM-8 TELEF. 64825 Inlichtingen kunt U dagelijks krijgen van 9-5 uur aan ons bedrijf. Praktische geschenken. Heren- vesten, truien, pullovers, hand schoenen, sjaals, zelfbinders, overhemden enz. Kledingmaga zijn Alja, Broersvest 111, tel. 67416. Gevraagd aankomende en leer ling-naaisters. Aanmelden: Wor- telboer's Confectiebedrijf, Nieuwe Binnenweg 310, telefoon 34080 Praktische geschenken, Dames jumpers, vesten, truien, rokken, handschoenen, sjaals enz Kle j Broersvest din gma-ga zijn 111, tel 67416 sjaals Alja, Schoonmaaksters gevraagd voor ochtend, avond en of overdag op diverse kantoren te Rotterdam en Schiedam. Aanmelden N V. Drop, Oude Binnenweg 132, tel. 110292., Rotterdam. Voor schoorsteenvegen en rei nigen van oliestookhaarden, cen trale verwarming enz en alle metselwerken. Alleen Fa. V.L. Borrani, Lange Achterweg 33, tel 68421. Voor een grijpstuiver Nylon hak jes of zolen en hakken voor alle schoenen Ideaal! Alle reparatie direct klaar Schoenmakers Gebr Simons Sinds 1929 Broersveld 12, Tel. 6.68.40. Ook reparatie aan jassen, tassen, regenpijpen, enz. Fabrikant Basko. Prinsengr. 122-116 - A Vraagt gratis Folder! OVERSCHIE: H. Verhoeven, 2e Bogeb^e' 99a - ROTTERDAM: Ladies Service, orgt' boomstraat 129a; Moedervreugd, Mathei weg 40; Vroom Dreesmann n.v., qqoP6' Plein weg - SCHIEDAM: Corsetterie Burg. v. Haarenlaan 788 - VLAARDl Gez. de Rave, Hoogstraat 168. Ijlliililiillllililllliliillllli.iilimilmiimiminilllllilillllll1"'1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6