„Kabinet is moeilijkheden redelijk te boven gekomen Veel aandacht in Senaat voor buitenlands beleid Uitvoering Sloehavenplan begint volgend jaar BLAUW 70 KM-BORD niet rechtsgeldig? 1 SPINWIEL^r NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE V oorzitter-af OVERLEG POLITIESALARISSEN je ware klare f8.25 De eigen positie van Eerste Kamer Honderden ha. groot industriegebied tussen Walcheren-Beveland Voorschotten op pensioenen pas in februari Eilanden westelijk van N.-Guinea niet beurtelings bezet Amsterdams Gerechtshof voor principiële vraag Nieuwe basis industrie? mm V B POLITIEKE BESCHOUWINGEN IN EERSTE KAMER Juwelendief krijgt twee jaar celstraf Betreurenswaardig misverstand Vandaag voortgezet Mr. Luns beantwoordt vraag van Kamerlid In veestal omgekomen „WELKOM, VREEMDELING Ign. Nieuwenhuis (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 14 december De algemene politieke beschou wingen in de Eerste Kamer zijn, tot nu toe, rustig verlopen. Afge zien van de vrij gematigde ir. Vos (P.v.d.A.) („het kabinet lijdt aan een tekort aan regeerkracht") was de algemene indruk dat het kabinet de moeilijkheden die aan ieder nieuw beleid zijn verbonden, redelijk te boven is gekomen. Er waren nog wel wensen op het gebied van b.v. de decentralisatie- politiek, de politiesalarissen en de onvoldoende waardering voor hoogleraren en andere beoefe naars van de wetenschap, maar deze waren niet beslissend voor het eindoordeel over het kabinet. Nieuw Guinea (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 14 december De uitvoering van het Sloe- haven-plan begint volgend jaar. Dit houdt in dat over twee a drie jaar tussen Walcheren en Beve land een groots industriegebied van vele honderden hectaren met haven ter beschikking zal zijn, te vergelijken met Europoort en Botlek. wÊmmm Minister Toxopeus: De klacht van mr. Kropman over te weinig politieke belangstelling, de „politieke malaise", waarin de sena tor een gevaar zag voor de democratie, was ook niet als kritiek tegen het ka binet bedoeld. Volgens de katholieke woordvoerder wordt te veel aandacht besteed aan zaken van lagere orde en te weinig aan werkelijk belangrijke on derwerpen. Hij verbond aan zijn op merkingen echter geen concrete sug gesties om dit gebrek aan belangstel ling weg te nemen. De slotopmerkingen van de vorig jaar nogal kritische liberale fractie leider mr. Van Riel, waren: er is wei nig werkelijke kritiek op de feitelijke politiek van het kabinet. De regering heeft het dit jaar gewonnen. Wij ho pen dat de regering de gelegeheid zal krijgen om uit te groeien boven de aanvankelijke zwakheden. De meeste aandacht kreeg ditmaal de buitenland se politiek. Ook hier echter vooral steun voor het beleid van het kabinet met enkele wensen tot uitbreiding en aanvulling. De gehele Kamer steunde de opvatting van de regering dat de aanvankelijke suggesties van president De Gaulle over een confederatie van min of meer on afhankelijke Europese staten, een ge vaar inhielden voor de Europese Inte gratie. Mr. Kropman zag echter een ontwikkeling in de gedachten in Frank rijk, waardoor de suggesties van De Gaulle iets acceptabeler worden. Zy krijgen daardoor meer het karakter van een verlengstuk van de Europese verdragen. Mr. Kropman vroeg zich echter af of niet eerst een aantal knopen moeten worden doorgehakt ter versterking van de economische eenwording alvorens te streven naar verdere samenhang van de buitelandse politiek der verschillen de landen. De heer Vos vroeg o.a. om krachtiger steun voor het streven naar snelle dekolonisatie, om meer steun voor de onderontwikkelde landen, be heersing van de internationale conjunc tuur en versterking van de Europese eenheid. De socialistische fractieleider gaf toe dat de Nederlandse bereidheid om het Nieuw-Guinea-beleid aan het onderzoek van de V.N. te onderwerpen, waarde- Advertentie) ring verdient, al miste hij voldoende openhartigheid van de regering tegen over de binnenlandse publieke opinie. Ir. Vos zei te beseffen dat de Neder landse politieke inzichten niet rijp zijn om directe overdracht vai. Nieuw-Gui- nea aan Indonesië te vragen, na wat Indonesië heeft gedaan. Hij zou het wel hebben durven vragen, wanneer in Indonesië een andere politieke struc tuur aanwezig zou zijn. Volgens de heer Berghuis (A.R.) verliest de P.v.d.A. "jij haar wens naar internationalisatie van de kwestie Nieuw Guinea te veel uit het oog dat de Papoea's .elf over hun lot moeten kunnen beslissen. De heren Kropman en Vos waren het voor een groot deel eens over de verhouding tussen het westen en de communistische wereld, -leiden zagen in de economische ontwikkeling van Rusland de mogelijkheid dat de drang naar meer vrijheid en demo cratie zich in dat land zal doen gel den. De heer Kropman meent dat onze verhouding met Rusland teveel wordt beheerst door wantrouwen. Ie dere poging om de volkeren elkaar te laten begrijpen, is gewenst, zei hij. Mr. Van Riel waarschuwde echter tegen te groot optimisme op dit punt. Men kan de mogelijkheid erkennen dat het Russische volk zal vragen om meer vrijheid, maar in de praktische politiek zal het westen toch voor al les het evenwicht moeten bewaren, meent hij. De vele kritiek die ook vanuit de Tweede Kamer op de Eerste Ka mer is uitgeoefend, lokte daar natuur lijk een reactie uit. Onze Kamer staat wat vrijer van de politieke partijen, zeiden verschillende sprekers (al bete kent dan natuurlijk niet dan de senaat geen politiek zou bedrijven, zoals mr. Pollema (C.H.U.) had beweerd). Vol gens mr. Kropman is de kritiek op de Eerste Kamer ongefundeerd. De se naat heeft bij de beoordeling van wets ontwerpen een zelfstandig oordeel. De burgerij kan er zeker van zijn dat ieder stukje wetgeving dat meestal een beperking van de vrijheid inhoudt dubbel wordt bekeken. Mr. Van Riel zei dat „als een com promis tussen de verschillende partij en en de regering een verkeerde vorm aanneemt, de Eerste Kamer Het recht heeft de vinger op te steken". Alle sprekers erkenden echter, dat de Twee de Kamer de eerst verantwoordelijke dient te zijn, als het er >m gaat een kabinet naar huis te sturen. Mr. baron de Vos van Steenwijk (V.V.D.) versterkte de druk op de rege ring om het toelatingsbeleid voor spijt optanten te verruimen. Vorige week heeft de Tweede Kamer z.h.s. een mo tie van de K.V.P. aangenomen, waar in om die verruiming werd gevraagd. Nu wendde de heer De Vos van Steen- wijk zich met een nieuw beroep tot de minis ter-president. DEN HAAG, 14 dec. Conform de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank gisteren een 33-jarige techni cus veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek wegens diefstal van ju welen en edelstenen tot een waarde van 35.000. De verdachte, die volgens het psychi atrisch rapport ziekelijke geestesstoor nissen vertoont en daarom zo spoedig mogelijk in een desbetreffende inrich ting zou moeten worden opgenomen, brak bij de diefstal in bij een juwelier in de Haagse Laan van Clingendael. Toen de assuradeur na de diefstal 5000 uitloofde voor degene die aanwij zing voor de opsporing van de inbreker kon geven, bood de technicus de buit telefonisch aan voor 12.000. De assura deur beloofde op erewoord geheimhou ding, maar waarschuwde desondanks de politie. De technicus pleegde vanaf 1947 in braken en diefstallen o.a. in Amster dam, Den Haag, Zutfen, Hamburg, Ni ce en Parijs. Hjj werd in een psychia trische inrichting opgenomen, maar ont vluchtte en ging met zijn meisje naar Zwitserland. Daar werd hp opnieuw we gens inbraak opgesloten, ontkwam an dermaal en kwam naar Nederland te rug, waar hij in Den Haag, Velp en Bloemendaal juwelendiefstallen pleeg de. De uitvoering van het plan houdt o.m. in dat in het Zuidsloe tussen Walcheren en Beveland een afsluitdijk zal worden aangelegd van 2 km, terwyl de bestaan de zeewering aan de Walcherse kant zal worden verhoogd over een lengte Gouds stadhuis en Markt feëriek geïllumineerd met duizenden GOUDA-kaarsen op 16 december 19 uur. DEN HAAG, 13 dec. Dat een brief, ondertekend door arbeiders van het be drijf n.v. Sluis machinefabrieken te Drachten, en gericht aan de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, door het departement is doorgestuurd aan de directie van het betrokken bedrijf, is veroorzaakt door een betreurenswaardig misverstand. Dit heeft de staatssecretaris, de heer Roolvink, onder meer geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bakker (C.P.N.) over deze zaak. Het is juist, dat de directeur van het bedrijf een van de arbeiders, op grond van het feit, dat hij de brief onderte kend had, uit de ondernemingsraad heeft verwijderd. Deze maatregel is inmiddels door de directeur ongedaan gemaakt. De directeur van een onder neming heeft niet de bevoegdheid eige ner autoriteit arbeiders uit de onder nemingsraad te verwijderen. Voor schorsing of ontslag van gekozen le den van een ondernemingsraad moet de in de wet op de ondernemingsra den aangegeven proceduren worden ge volgd. Jordanië In Amman en Den Haag Is medegedeeld, dat de diplomatieke vertegenwoordigingen tussen Nederland en Jordanië op het niveau van ambassa des zullen worden gebracht. (A.N.P.) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 dec. Vóór medio februari van het volgend jaar zullen geen voorschotten worden gegeven op de feitelijke verhoging van de netto- overheidspensioenen als gevolg van de aangekondigde beperking van de kor ting in verband met A.O.W. en A.W.W. Minister Toxopeus heeft de praktische mogelijkheden nog eens onderzocht, maar hy ziet geen kans voor een betere oplossing. Bij informaties bleek dat alleen het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds be reid was in december een voorschot te geven dat voor gehuwden 100 gulden en voor ongehuwden 50 gulden zou be dragen. Hiertegen zijn echter, aldus de minister in een brief aan de Tweede Kamer, de volgende bezwaren: 1. De benadering van het voorschot is zeer ruw zodat terugvorderingen niet uitgesloten kunnen worden ge acht. 2. Fiscale voordelen z"tjn er voor de betrokkenen niet aan verbonden. 3. De extra-administratiekosten voor de verwerking van deze voorschotten zijn relatief zeer hoog. 4. Omdat niet alle organen in staat zijn reeds in december een voorschot uit te betalen zou een ongelijke behande ling dreigen te ontstaan, met name voor belangrijke groepen gepensio neerde militairen. 5. De fondsen zijn wel in staat om in februari het aan ieder toekomende juiste bedrag als voorschot uit te keren, zodat er geen ernstige ver traging ontstaat. De minister voegt hieraan toe, dat ook bij uitkering in februari het offi cie.1 een voorschot blijft, al zijn de juiste bedragen dan precies berekend. De noodzakelpke wetswijzigingen zul len echter in februari zeker nog met zijn afgehandeld. Op het ministerie van binnen landse zaken in Den Haag is het overleg tussen regering en politiebonden betreffende de sa larissen voortgezet. In het midden mr. E. H. Toxopeus, minister van binnenlandse zaken, en mr. A. C. Beerman, minister van justitie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 dec. De vertegen woordigers van de politieorganisaties hebben gisteren ruim zeven uur met de minister van Binnenlandse Zaken, mr E. H. Toxopeus, onderhandeld over de politiesalarissen, zonder echter tot een vergelijk te komen. Het overleg is van morgen omstreeks tien uur voortgezet. Gistermiddag omstreeks een uur leek het er op, dat de bonden zich definitief zouden uitspreken over een nader voor stel, dat de minister hun tijdens de och tendvergadering had gedaan. Toen de bewindsman zich van zijn ministerie naar de Tweede Kamer spoedde, waar hij de behandeling van een gemeente grens-wijziging moest bijwonen, was hij vol goede moed. Hij aei o.m. dat h{j zijn laatste voorstel- een progressieve toeslag van 40-70 gulden binnen het hem ter beschikking gestelde bedrag enigszins had gewijzigd. Lang is de mi nister echter niet in de Kamer geble ven want al gauw keerde hij terug om weer deel te nemen aan het overleg, dat toch niet zo vlot verlopen was als hij fehoopt had. Zonder lunch-pauze roodjes met koffie werden door de on derhandelaars op het ministerie al ver gaderend geconsumeerd werd het overleg voortgezet. Nog eenmaal ver liet de minister de vergaderzaal om de Kamerdebatten by te wonen, maar een telefoontje riep hem korte tijd daarna weer terug naar het ministerie. De on derhandelingen en de schorsingen ten spot nu eens moesten de verte genwoordigers van de regering dan weer de vertegenwoordigers van de politie bonden zich afzonderlijk beraden werd het overleg om vijf uur afgebro ken. Het enige dat toen kon worden meegedeeld was, dat het overleg in een uitstekende sfeer was verlopen en van morgen weer zou worden voortgezet. van ongeveer l'/j km. Er zullen voorts twee havenhoofden worden aangelegd waartussen een haven wordt gebag- crd. Voorlopig wordt alleen dat ge- eelte van de haven uitgebaggerd dat voor de vestiging van industrie nodig is. De breedte van de havenmonding zal ongeveer 360 m bedragen. Zowel van Walcheren als van Zuid-Beveland uit zullen wegen naar het Sloegebied worden aangelegd. Tevens zal een spoorwegverbinding worden gelegd vanaf de bestaande ringlijn" door Zuid Beveland naar het Sloegebied. De lyn zal via de afsluit dijk in het Zuidsloe naar Vlissingen worden gelegd waar aansluiting wordt verkregen op het emplacement aldaar. Het is de bedoeling dat deze spoorlpn tussen Vlissingen en het Sloe parallel zal lopen met de aldaar aan te leggen weg. Buitendijks aan de zuidzijde van de nieuwe afsluitdijk komt (rond de nieuwe haven) 500 ha indus trieterrein ter beschikking en binnen dijks aan de noordzy.de van de nieuwe dyk 200 ha. Als eerste in dustrie zal zich buitendijks aan de Walcherse kant de Kon. My. De Schel de vestigen. De onderhandelingen tussen het Rijk en deze maatschappij zijn thans zover dat de Schelde vermoedelijk in 1961 met de bouw van het bedrijf aldaar zal kunnen beginnen. Met andere gegadig den wordt thans onderhandeld. De nieuwe Sloehaven zal bereikbaar zijn voor ongeladen schepen tot 100.000 ton, voor geladen schepen tot 50.000 ton. Deze mededelingen over de uitvoe ring van het Sloehavenproject werden dinsdag gedaan in een informele zit ting van de staten van Zeeland door de hoofdingenieur-directeur van de rpks- waterstaat, ir. J. H. v. d. Burgt, en door de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, ir. H. D. J. Swaters. DEN HAAG, 13 dec. Het is niet juist, dat sinds de soevereiniteitsover dracht in 1949 bepaalde eilanden in het gebied van westelijk Nieuw-Guinea beurtelings bezet zijn geweest door In donesische en Nederlandse militairen, zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, onder meer ge antwoord op desbetreffende schriftelij ke vragen van het Twe :de-Kameriid de heer Weiter (K.V.P.) Volgens berichten zou de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken hebben verklaard, dat de omschreven situatie zich zou hebben voorgedaan, wat volgens hem bij gelijktijdige lan ding van onderdelen der strijdkrachten van Nederland en van Indonesië aan leiding zou kunnen geven tot gewapen de conflicten. Minister Luns verwijst in zijn ant woord op het verzoek van de heer Wei ter, de verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken als een tendentieus verzinsel te brandmer ken, naar de door de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken 8 december aan de pers gedane mede delingen. Over de door minister Soebandrio aan Nederland toegedachte agressieve bedoelingen verwees de woordvoerder naar de op 4 oktober van dit jaar door minister Luns in de assemblee uitge sproken rede waarin deze zulke bedoe lingen een zo fantastische gedachte noemde, dat hij zich niet kan voor stellen, dat enig verstandig mens daar geloof aan kan hechten. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 14 dec. In het dorpje Oostrum, enkele kilometers ten oosten van Dokkum, is de 27-jarige C. W. Borgers gistermorgen in een koestal om het leven gekomen. Hy is onwel ge worden, daarby voorover in de mest- goot gevallen, waarin hij door verstik king om het leven is gekomen. Hy leed aan toevallen. AMSTERDAM, 14 dec. Is het recht hoekige blauwe verkeersbord met rode rand, waarop is aangegeven dat de maxi mumsnelheid van 70 km bin.ien de be bouwde kom i# toegestaan, niet rechts geldig? De Amsterdamse advocaat mr. E. C. Goudsmit is van mening dat een verbodsbepaling aan weggebruikers al leen mag worden duidelijk gemaakt door middel van de bij het verdrag van Genève goedgekeurde modellen: een rond wit bord met rode rand. Het 70 km. bord voldoet niet aan deze voor schriften en op grond daarvan kan vol gens mr. Goudsmit de 47-jarige Amster damse verkoopleider R. H., die 3 janua ri 1958 op de vierbaansrijksweg bij Naar- den in zün auto harder heeft gereden dan de toegestane 70 km per uur, niet worden veroordeeld. De A.N.W.B. heeft dit proces aange spannen. Het Amsterdamse gerechts hof zal thans antwoord op deze prin cipiële vraag moeten geven, nadat de Hilversumse kantonrechter, de Am sterdamse rechtbank en de Hoge Raad zich reeds eerder met deze vraag hebben bezig gehouden. De kantonrechter veroordeelde H. tot 50 gulden boete, de rechtbank maakte er in appel 20 gulden van, doch dit vonnis werd door de Hoge Raad ver nietigd omdat de rechtbank het ver weer van mr. Goudsmit niet had weer legd. De zaak werd daarom naar het Amsterdamse hof verwezen. De pro cureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, eiste nu een geldboete van 10 gulden of twee dagen. „Als dat blauwe bord niet rechtsgeldig mocht zpn, dan had H. in ieder geval na het zien van het blauwe gemeentebord Naarden niet harder dan 50 km. mogen ro den,zo stelde hy. Op 3 januari 1958 reed de verkooplei der, die al 27 jaar achter het stuur zit en in die tyd veertien auto's heeft ver sleten en anderhalf miljoen kilometer zonder ongelukken heeft afgelegd, op de rpksweg by Naarden 90 km in plaats van de toegestane 70 km. Primair stelde mr. Goudsmit dat ter verzekering van een gelyksoortig stel sel de Nederlandse verkeersborden moe ten voldoen aan de internationaal vol gens het verdrag van Genève vast gestelde voorschriften. Het in ons land gebruikelijke 70 km bord vol doet hieraan niet, want volgens het tractaat moet elke vebodsbepaling wor den aangegeven op een rond wit bord met een rode rand. De blauwe kleur komt in het internationale systeem van verbodsbepalingen niet voor. Op grond daarvan meende mr. Goudsmit dat ook het blauwe gemeentebord geen rechts kracht heeft gehad. Mr. Goudsmit vroeg zich af waar om de Nederlandse weggebruiker zo onduidelyk wordt geïnstrueerd. De bedoeling van het Verdrag van Ge nève was om wat meer eenheid te brengen in de internationale chaos van verkeersborden. Daarom vond hy het vreemd dat in Nederland een afwijkend 70 km bord is gelanceerd. Weliswaar is in het Verdrag van Ge nève een overgangsbepaling van tien jaar opgenomen, maar by Naarden stond in 1957 helemaal geen bord. ,,In plaats van het goede hebben ze er toen het foute neergezet," zo zei hy. Hp herinnerde voorts aan een ar rest van de Hoge Raad, die bepaalde dat een internationaal tractaat preva leert boven de nationale wetgeving. Het gerechtshof zal volgende week donderdag uitspraak doen in deze principiële zaak. Uit de conclusies van de studit' groep-Van Berkum is duidelijk 9e' bleken dat Hoogovens, Nederlands Kabelf abrieken en Staatsmijn momenteel afwijzend staan tegenoVe de vestiging van een nieuw 9r°°n ijzer- en staalbedrijf in ons land. meent dat deze kwestie omstreek 1965 opnieuw moet worden bezie Deze conclusies zijn vooral in 0e' interesseerde kringen in Rotterdam1 enerzijds met teleurstelling ontvang?11' anderzijds wist men dan nu echter' zij het wellicht wat laat, waar me aan toe was, zodat men de planeet1 om een ijzer- en staalbedrijf Rozenburg te stichten, thans 1 samenwerking met buitenlandse 9C' interesseerden, toch kan pogen doe te zetten. - Men mag veronderstellen, de conclusies waartoe de studje' groep-Van Berkum is gekomen (e' waarbij de directie van de Hoogoveh als zijnde bij uitstek deskundig Nederland op het gebied van het ijzer' en staalbedrijf, wel een zeer belahff' rijke stem in het kapittel gehad hebben), op goede gronden beruste Zowel uit het oogpunt van de be' staande bedrijven als nationaal'^00 nomisch gezien (welke twee gczicW5' punten bij grote bedrijven als Hoogovens elkaar overigens vrijmL plegen te dekken) en gezien ook de bestaande uitbreidingsplannen de Hoogovens, in welk kader zojh1^ weer nieuwe investeringen zijn o?11 gekondigd, zal men alle relevam factoren wel hebben gewikt en 0e wogen. Dat neemt niet weg, dat het belahff,. stellende kringen in Rotterdam Vy staat, maar dan op even Oer gronden, de juistheid der conclust van de studiegroep-Van Berkum twijfel te trekken en tot andere c° ciusies te komen, die ertoe kunhe leiden dat er op Rozenburg, de die hiervoor zo bij uitstek geschw heet te zijn, een groot ijzer- en bedrijf komt, zij het met me® werking van buitenlandse deskunaw^ geïnteresseerden. Dat hierbij buit landse belangen moeten worden b trokken lijkt ons overigens een m zo onoverkomelijk bezwaar. nieuw groot ijzer- en staalbedrijf W ondanks, of moet men dan zeggen dank zij een buitenland deelneming, het nationaal belang V°' doende dienen als het op verantwooï basis is opgericht en men van Nede landse zijde een vinger in de Vav houdt. f Het nationaal belang is er ec' k zeker niet mee gediend lijkt ons er om bepaalde onverantwoorde re nen een belangrijke basisindustrie te weten een nieuwe ijzer- en sta industrie, ten onrechte achtende zou blijven of overbodig zou worde1 opgericht. Hiervoor zal men voo' i rtf1 moeten waken en het is te wen dat bij allen die terzake verantwo delijkheid dragen, dergelijke overf„ü gingen voldoende plaats heb? gekregen. (Advertentie) JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. SCHIEDAM SEDERT 1776 Venezuela In Caracas is dinsdag melding gemaakt van een nieuw com munistisch complot om de regering van president Betancourt ten val te bren gen. Volgens het blad ,,El Muno" heb ben communisten, aanhangers van Fidel Castro en andere linkse elementen de handen ineen geslagen om Venezuela's sleutelindustrie, de oliewinning, te sa boteren. (D.P.A.). (Advertentie) N.E.N iii»;.™ Op de agenda voor de jaar vergadering van het Pro vinciaal Overijssels Wit- Gele Kruis (21 dec. a.s.) staat achter punt 10 van de agenda: afscheid van de aftredende voor zitter, de heer Ign. Nieuwen- huis. Op uitdrukkelijk verzoek van de heer Nieuwenhuis zal bij dit afscheid alleen gesproken worden door de vice-voorzitter, de heer O. Wüstefeld. Ofschoon men dit verzoek ten volle zal eerbiedigen, menen wij, gezien de grote verdiensten, die de heer Nieuwenhuis voor het Wit-Gele Kruis en voor vele andere instel lingen heeft, hem toch even voor het voetlicht te moeten halen. De heer Nieuwenhuis stamt uit een oud Twents geslacht. In 1657 kreeg Lambert Salant, af komstig van Nijenhuijs, ofwel Neuenhaus, het burgerschap van Oldenzaal. Zijn nakomelin gen noemden zich Nieuwenhuis, Nieuwenhuys, Nijhuis, Nienhuis of Nijhuijs. Uit het feit, dat vele oude familiepapieren bewaard zijn en dat er een familiestam boek door de heer en mevrouw Nieuwenhuis is samengesteld, blijkt overduidelijk hun histo rische belangstelling. De grootvader van de heer if. Nieuwenhuis richtte in 1855 in Oldenzaal een apotheek op. Zijn 1 eri (Antonius) kreeg in 1861 de leiding over de apotheek en in 1915 w Ignatius als apotheker van Oldenzaal geïnstalleerd. Jr» Ignatius Nieuwenhuis werd 5 oktober 1887 in Oldenzaal geboren Katwijk behaalde hij het einddiploma gymnasium en nadien studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam pharmacie. Daar 'eteaf hij zijn vrouw kennen, een dochter van apotheker Louis Schrijnen. De jgfl. Nieuwenhuis heeft aanvankelijk plannen gehad om literator te W0r-,l,ji waartoe hij gestimuleerd werd door zijn leermeester, de latere prof. gen Ginneken. Omdat hij geen leeraar wilde zijn en om zijn oude vadef plezier te doen, werd hij apotheker. Hij heeft er echter nooit sptit. ctil gehad. Als student was hij voorzitter van de Algemene Pharmaceuy ep, Studentenvereniging. Toen hij zich in 1915 in Oldenzaal ging verj tf", waren er verschillende verenigingen vlug bij om hem als bestuurslid te trekken. Van 1920-1944 was hij bestuurslid van het Departement D -ef ijssel van de Ned. Mij. tot Bevordering der Pharmacie. De laatste jaar was hij voorzitter. In 1936 werd hij lid van het hoofdbestuur, wdd hij van 1939 tot 1947 voorzitter was. oeke In 1918 hield de heer Nieuwenhuis op de tweede Twentse Katho jc dag een toespraak over de katholieke ziekenzorg op het platteland e steden. Hij drong in deze toespraak aan op een katholiek centraal voor ziekenverzorging m Twente. Toen waren er in Twente nog slechts ei katholieke artsen. Zijn toespraak gaf de stoot tot de oprichting va.nj!tll/- r.-k. Centraal Comité voor Ziekenverzorging in Twente op 19 janna1"1., jit De lieer Nieuwenhuis werd daarvan secretaris. In 1927 ontstond 'Li2l comité de Provinciale Overijsselse Vereniging Het Wit-Gele Kruis. mei 1947 werd de heer Nieuwenhuis tot voorzitter van P.O.V. „Het Kruis" benoemd. Deze functie zal hij 21 december neerleggen. Als ve'"ic^e11 woordiger van Overijssel heeft hij reeds vele jaren zitting in het alffe bestuur van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis" o."! De lieer Nieuwenhuis bekleedde nog t.al van andere functies. Hij 3" oprichter van het Algemeen Ziekenfonds Oldenzaal, waarvan hij rULniaO, jaar voorzitter is geweest. Tot 1952 was hij voorzitter van de °erej,;i Liefdewerk Kinderbescherming Oldenzaal en van 1928 tot 1944 was n JV(tfl van de Voogdijraad te Almelo. In 1926 werd hij lid van de ConnnisS'a.tlcr Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en tot voor kort was hij 1,00 b de van de St.-Adelbertvereniging, afdeling Twente. Tien jaar lang hee. ^jjri heer Nieuwenhuis zitting gehad in de gemeenteraad van Oldenzaal- je verdiensten zijn reeds gewaardeerd door de benoeming tot off'w}er orde van Oranje-Nassau en tot ridder in "de orde van St.-Gregrorius. jjgt Op 21 december zal hij al zijn functies hebben neergelegd, behal' voorzitterschap van de Oudheidkamer Oldenzaal Onder zijn stimuC lip0pt leiding is men thans bezig met een groots opgezette verbouwing. HV U,(D- straks zijn vrije tijd nuttig te kunnen waken me: liter "wnr kunst ge*' nis, oudheidkunde, het verzamelen van antiek en jagen -s*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4