VREUGDE IN KATHOLIEK RIDDERKERK Optrekken van huurniveau tot ongesubsidieerde nieuwbouw estiging van kleine bedrijven on Ned. Nieuw-Guinea KNZHRM ontzenuwt kritiek op reddingsactie Stranding van Scheveningse logger DE KRAN. KUNT GIJ NIE MISSEN, GEEN DAG! Vergadering Bond Bouwonderneinei s Tuchtrechtelijke straf voor BB-ers Mr. Bot en mrv. Thiel terug uit N.-Guinea Wateroverlast is vrï ten einde WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 rijst nu ook de nieuwe katholieke St. Joriskerk op. Slechts vijf procent van deze uitgesproken protestant- christelijke gemeente is katholiek. Met Rijsoord, Bolnes en Slikkerveer samen telt de parochie van pastoor H. Waldram O.S.C. en zijn kapelaan pater Van Dal O.S.C., 1600 zielen- Geen wonder dat er vreugde heerst over hun kostbare bezit: een eigen parochiekerk, plaats biedend aan 500 personen, annex pastorie en zelfs een fraaie parochiezaal. Hoe de tijden veranderd zijn bewijst alleen al het feit dat deze kerk ontworpen is door het protestante architectenbureau Swaneveld en Goslinga uit Rotterdam onder supervisie van de katholieke architect Harry Nefkens. Bovendien heeft de nieuwe kerk een zeldzaam uitgelezen plaats gekregen in het Ridderkerkse centrum zodat het kerkgebouw deze omgeving stellig domineert. (Van onze Kunstredactie) ROTTERDAM, 13 dec. In 1572 werd de laatste pastoor van Ridderkerk, Willem Wouters, uit zijn parochie, toegewijd aan St. Joris, verjaagd door Lumey van der Marck. Zaterdag 17 december 1960, bijna 400 jaar later, zal de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen de consecratie ver richten van de nieuwe St Joriskerk, enkele honderden meters van de plaats waar de oude St. Joriskerk, eigendom van de Nederlands her vormde gemeente, zijn silhouet uitsteekt boven het sterk uitgroeiende Ridderkerk. Om de oude kerk heen heerst een stilte als van een bagijnhof, maar komt men een straat verder dan vallen de nauwe straatjes uiteen in een brede allee, geflankeerd door moderne winkels, flats, bewoond door jonge gezinnen, en scholen. In dit merkwaardige centrum waar de eeuwen elkaar vonden in een architectonisch allegaartje, mm mm I. smir i *rrrrr vooruitgang in deze periode sieeds Maar na mei is de toename erste kleiner geworden want in AC eersC In dit verband dient vermeld dat ook de communiebanken nauwelijks een af sluiting tussen priesterkoor en schip be tekenen. Zij bestaan slechts uit mahonie houten regels in dezelfde kleur als de banken, ondersteund door strippen ijzer in kruisvorm en in goudkleur uitgevoerd. De preekstoel bestaat uit een hefcwerk- je va,n metaail, waarop het Kruisheren- kruis zal worden aangebracht. Toch heeft de heiligheid van de of- ferplaaats no-g een extra accent gekre gen doordat het plgfond boven het Pries terkoor twee me-ter is opgeheven. Een indirecte lichtval overstraalt nu de ab- si-sruimte. Het exterieur van de St.-Joriskerk. pin (Van onze landbouwmedewerker) Een van de centrale doelstellingen van het landbouwbeleid is de be vordering van een redelijk bestaan voor de werkers in de agrarische sector. Doet het door minister Marijnen vast gestelde garantiebeleid 1960/'61 aan deze doelstelling recht wedervaren? De Tweede Kamer heeft deze vraag tijdens het debat over de landbouwbegroting 1961 niet bevestigend durven beantwoor den. Ook niet nadat de minister zich bereid had. getoond zowel het 'gegaran deerde kwantum als de garantieprijs voor melk te verhogen. Immers hij moest de Kamer bovendien toezeggen dat hij in overleg met het landbouwschap zal na gaan of op de gemengde zandbedrijven inderdaad de door hem becijferde in komens kunnen worden bereikt en dat hij over het resultaat verslag zal uit brengen. De twijfel aan de realiteit van de door de minister opgestelde rentabiliteitsbe- rekeningen voor de gemengde zandbe drijven, waarvan alle woordvoerders in het parlement getuigden, is geenszins onbegrijpelijk. De minister komt met betrekking tot de arbeidsinkomens^ op deze bedrijven tot aanzienlijk gunstiger VELSEN, 14 dec. De ongeveer 40 nood'Waohtplichtige BBers.van de A-kring Velsen-Beverwijk, die c-nige weken ge leden tijdens een hefhalimigspefeminig wei gerden op open vrachtwagens plaats te nemen, die hen van de brandweergara ge aan het zuidelijke Pontplein naar de IJmuide-r vissershaven moesten vervoe ren zullen maandagavond 19 december toch in actie moeten komen. Deze tuchtrechtelijke straf is hun op gelegd door het hoofd van de kring de heer W. van Lier. Deze meende, dat hoe wel de weigering van de mannen niet goed te Praten is, er toch wei verzach tende omstandigheden! golden. Vandaar deze lichte straf. De maximumstraf, die voor dergelijke overtredingen kan wor den opgelegd, is namelijk twee jaar. eniging die de reis eveneens heeft meegemaakt, heeft de overtuiging ge kregen, dat men zich in Nieuw-Gui- nea vooral zal moeten richten op de vestiging van kleine bedrijven. Grote investeringen buiten de mijn bouw acht mr. Van Thiei niet mogelijk, tenzij de regering bereid zou zijn garan ties te verstrekken Hij zei, dat de Pa poea met medewerking van het Neder landse bedrijfsleven tot een goed wer ker kan worden gemaakt, wanneer de mogelijkheid wordt geschapen een aan tal voormannen in Nederland te scholen. Mr. Struyckcn, lid van de Raad van State, zei vooral in de bos- en de land bouw binnen een aantal jaren kans voor een gezonde ontwikkeling te zien. „Wat ik echter gemist hen is een helder beeld van planning, zowel op economisch als op politiek gebied. Mr. Struycken had scherpe kritiek op de wijze, waarop de dienst van justitie in Hollandiia is gehuisvest. Hij noemde dat in strijd met de waardigheid der justitie nadelig voor het werk en scha delijk voor het respect voor het gerech telijk apparaat. Het zal volgens mr. Struyken nodig zijn, meer geld uit te geven teneinde planmatiger te werk te kunnen gaan in onderwijs en economie. Het risico van investeringen door particulieren dient volgens hem te worden gegarandeerd. Voorts zei hij: „Hoe eerder de gouver- nementsondernemingen door hot parti culiere bedrijf worden overgenomen, hoe beter." SCHIPHOL, 14 dec. Met de DC-S „Anthony Fokker" van de K.L.M is gisteren het gezelschap Nederlanders te ruggekeerd, dat op uitnodiging van de KLM ter gelegenheid van de opname i van het vliegveld B;ak in het net der straalvliegtuigverbindingen een bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea heeft ge bracht. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr Th. H Bot, die de reis mee maakte, deelde mee, ook politieke aspecten te hebben besproken. „Zo is uiteraard ook de over de pacificatie in j de Baliem Vallei gerezen kwestie aan de orde geweest. Ik heb trouwens zelf I een bezoek gebracht aan de Baliem-vai- lei om mij ter plaatse op de hoogte te stellen van de vorderingen van het be- stuurswerk in dit gebied". De staatssecretaris sprak voorts d® mening uit dat investeringen van het particuliere bedrijfsleven dienen te wor den gestimuleerd Wat betreft de interne politieke situa tie in Nieuw-Guinea sprak mr. Bot zijn tevredenheid uit over de wijze waarop de voorbereiding voor de verkiezing van de Nieuw-Guinea-raad verloopt. „Dit gaat geheel volgens schema en de be volking toont een verheugend grote be langstelling. Ook c!e partijvorming acht ik een positief antwoord op het door ons genomen initiatief om de bevolking een eigen poiitiek orgaan te geven.". Het Tweede-Kamerlid mr. F. J. F. M. van 'Thiel, algemeen voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgevers Ver- DEN HAAG, 14 dec. De secretaris van de plaatselijke, reddingscommissie van de Kon. Noord-Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij, de heer Willigen, burg, havenmeester van de gemeente Den Haag, heeft aan het hoofdkantoor in Amsterdam rapport uitgebracht over de reddingsactie hij de stranding van de SCH. 21. Hieruit blijkt dat een lid van de zogenaamde walploeg, de heer D. Roos, samen met enkele andere Scheveningcrs, die geen lid zijn van de Reddingsmaatschappij. reeds om hair twee hij het om vijf over één gestran de schip aanwezig waren. Bij het sein huis had hij een lijn. met dreg gehaald. Waarmee van de Zuiderpicr verbinding is gemaakt met het schip. Daarna konden, zoals gemeld, geza menlijk alle opvarenden op één na ^91? den gered. ,,Ret kan natuurlijk altijd beter, maar ik heb de indruk dat het toch niet gek is wat er is gedaan", al dus de directeur van de KNZHRM, de heer H. de Booy. Binnenkort zal hij een vergadering hebben met de plaatselijke commissie om te horen wat de ervarin gen zijn geweest bij de reddingsactie en welke les eruit geleerd kan worden. Er is in Soheveningen felle kritiek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8