Kinderbij slagverhoging vormt een tussenoplossing Parker Conferenties in Londen zijn alle drie verdaagd BP SUPER HAARDBRANDOLIE met anti-roest Vraag uw plaatselijke handelaar Alberts Hout kan niet langer op eigen kracht verder Gelderse Staten over de toneelgroep „Theater" Edel Ambacht van Mitric Wettige erfgenaam van kunstzinnige traditie Nieuwe aanwinst voor de (snel groeiende) duwvaart m DE PARKER JOTTER DE LUXE Sir Edgar Whitehead en Nkomo begraven de strijdbijl Pastoor Olierook zeventig jaar Bod van 130 de beste oplossing Ook over 1960 geen dividend Te veel waarde toegekend aan het stuk van Sartre Vulcaan I" maakte proeftocht I IÉ DE KRAN1 KUNT GIJ Nlf' MISSEN, GEEN DAG! iV f*ï ^Cigucur MEMORIE VAN ANTWOORD Stichting v. d. Arbeid adviseert gunstig Scheepsbotsing op Nieuwe Maas Verolme bouwde tanker voor Finland De uienexport Centraal-Afrikaanse Federatie Mogelijk vierde gevecht F ullmer-Robinson Ver. Touw verwacht gelijke resultaten 1960 was voor Philips voorspoedig jaar .GOUDEN EN ZILVEREN SIERADEN 5VaJlomo^ Groei van liet C. N. V' JOEGOSLAAF IN „DRIE HENDRICKEN" Grote mogelijkheden Speciale duwboot voor de haven Vraehtenmarkt In Goed Gezelschap Vismarkt N Z H N S C—N D C WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 Morgen overdracht ipljll Pioniers Twaalf hakken Bij de Vulcaan 1 behoren, .twaalf duw bakken, die een laadvermogen van bijna zeventienhonderd ton hebben. In de laad- Tienduizend ton 'Jj» V -AXO* i i '\V dat glas Liqueur Cure na tafel. Maar ook bij cetl zellig samenzijö' tweeën - of ifl schap. Laat U cCnL(t> Vieille Cure .sch®0 sluit de ogen, siaU heerlijke geur geniet tenslotte lijke smaak dcW DEN HAAG, 20 dec. De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft vandaag de memorie van antwoord uitgebracht op het voorlopige verslag van de vaste commisie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet. Hij merkt onder meer op, dat zich thans in sterkere mate dan ooit tevoren de omstandigheid voordoet dat vo°r de be cijfering van de wenselijke verhoging van de kinderbijslagen meer dan één berekening kan worden opgesteld. waar- Van de uitkomst verschillend uitvalt, al naar gelang van het gekozen uit gangspunt. De regering heeft gekozen voor een tussenoplosseing waarbij men de duur- tetoeslag van tien cent per kind en Per dag niet geheel buiten beschouwing laat doch zich evenmin op het standpunt 6telt dat deze eerst geheel door de loon stijgingen dient te worden „ingehaald" alvorens tot verhoging van de kinderbij slagen over te gaan. In afwachting van het advies van het georganiseerde be drijfsleven heeft de regering voorge steld de bijslagen met ongeveer vier procent te verhogen. In afwachting van het advies van de Sociaal-Economische Raad behoudt de regering zich echter ook ten aanzien van de vraag, welke verhouding er behoort te bestaan tussen de kinderbijslagbe dragen onderling, haar oordeel voors hands nog voor. In antwoord op de vraag vaA vele leden waarom de regering het advies van de Stichting van den Arbei dhad gevraagd op een tijdstip, liggende na de datum, waarop aan het voornemen der regering tot verhoging der kinder bijslagen reeds publiciteit was gege ven, deelt de staatssecretaris mede, dat de regering publikatie van dat voornemen wenselijk achtte op het tijdstip, waarop de verhoging van de melkprijs diende te worden bekend gemaakt. Opgemerkt moge echter worden, al dus de memorie van antwoord, dat de regering slechts haar voornemen ken baar heeft gemaakt om de kinderbij slagen met ongeveer 4 pet. te verhogen, waarbij bijzondere aandacht zou wor den besteed aan de Positie van de gro tere gezinnen Over haar meer uitge werkte voorstellen heeft de regering zich om advies tot de Stichting gewend. De meerderheid van de Stichting heeft hel voorstel van de regering een op dit mo ment aanvaardbare tussen-oplossing geacht, terwijl een minderheid zich voor een niet verdergaande verhoging dan een verhoging met 4 Pct- heeft uitge sproken. Tussen de voorgestelde verhoging der kinderbijslagen en de vérhoging van de melkprijs bestaat slechts in zoverre ver band. dat de regering er prijs op heeft ROTTERDAM, 21 dec. Dinsdag is op de Nieuwe Maas, tussen de eerste en twee de Jetroleumhaven, het Panamese s.s. ,.A1- venus" (21.469 br. reg. ton) in aanvaring gekomen met het Engelse s.s. „San Gas par" (20.893 br. reg. ton). Beide schepen waren geladen met ruwe olie. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, er was uiteraard wel materiële schade. 'De Panamese tanker kreeg aan de linkerzijde een scheur van 10 meter lengte boven de waterlijn en op de „San Gaspar" werden de railing en de verschansing van mid scheeps tot het achterschip vernield. De aanvaring is waarschijnlijk ontstaan door zuiging bij het passeren. Beide schepen wilden in de Tweede Petroleumhaven af meren. ROTTERDAM, 21 dec. Op de Ve rolme scheepswerf Heusden is voor de Aktiebolaget Turret Oy te Helsingfors (Finland) een tanker gebouwd. Morgen zal dit schip, de „Pronto", aan de nieuwe eigenaars worden overgedragen. De „Pronto" heeft een draagvermogen van ca 19.000 ton. De proefvaart werd ge maakt op 14 en 15 december jl. BALLPOINT Pakt" altijd op vrijwel elk papier Schrijft tot 5 x langer. De Luxe model (afgebeeld) I 13.» Andere modellen vanaf f 11. gesteld vooral ae gezinnen met op groeiende kinderen tegelijk met de aan kondiging van de melkprijsverhoging te doen weten, dat het haar voornemen was. maatregelen voor te bereiden tot verhoging van de kinderbijslagen, ten einde mogelijke beduchtheid voor de noodzaak om tot beperking van het ge bruik van melk door jongere kinderen te moeten overgaan, bij voorbaat weg te nemen. Ook is de keuze van de voorgestelde datum van ingang van de verhoging der kinderbijslagen beïnvloed door de verhoging van de melkprijs. DEN HAAG, 20 dec. De Zwitserse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat de invoer van uien in dit land, o.m uit Nederland met ingang van 20 december onbeperkt kan geschieden. Van 18 novem ber jl =f was de invoer van uien in Zwitserland beperkt mogelijk Van ons land uit werden er tot op heden weinig uien naar Zwitserland verzonden De Nederlandse uienuitvoer vertoont op het ogenblik een vrij bevredigend beeld. Wekelijks wordt een quantum tus sen 3 en 3% miljoen kg geëxporteerd. De prijs kan zich goed handhaven op een niveau, dat ligt rond 12 cent per kg. voor de export geschikte middel- kwaliteit. In de tweede week van december be droeg de Nederlandse uien export 3554 ton. Daarvan ging 1913 ton naar Enge land, 1188 naar West-Duitsland, 13 ton naar België en Luxemburg, 16 ton naar Frankrijk, 354 ton naar Afrika en 64 ton .naar West-Indië terwijl nog enkele klei. ne zendingen naar andere landen gin gen. Alleenvert: Parker Service N.V. O Beurs - Damrak - Amsterdam-C. Ecu produLt tin Q ie Fjjkcc Pea Company (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 20 dec. De conferenties in Londen over de toekomst van de Cen traal Afrikaanse federatie van Nyassaland en Zuid- en Noord-Rhodesië, en de twee parallel-conferenties over de staatkundige toekomst van de twee laatstgenoemde ge bieden, z(jn voorlopig geschorst. De con ferentie over Noord-Rhodesië begon eerst gisteren en wordt heden verdaagd. Zij zal worden hervat in de loop van de volgende maand. De conferentie over Zuid-Rhode- sië is eveneensverdaagd en zal de vol gende maand hervat worden in Rhodesië, niet in Londen. De centrale conferentie, waarvan de beginzitting op zaterdag offi cieel beëindigd werd door Macmillan, zal niet worden hervat voor de maand maart. De Britse regering en de blanke leden van de Afrikaanse delegatie zijn eindelijk tot hetzelfde inzicht gekomen als dat BP BLOEMENDAAL, 21 dec. Vandaag wordt dr. A. A. Olierook, thans bijna ze ven jaar pastoor van de parochie der Allerheiligste Drieëenheid te Bloemen- daal, 70 jaar. Vanavond zal hij om 8 uur een stille H. Mis opdragen, waarna er gelegenheid zal zijn de jarige geluk te wensen. De parochianen zijn via een 'cir culaire gewezen op de mogelijkheid, geld te storten op de giro van de pastoor. Van dat geld wil men gaarne als geschenk een verlicht kruis op de kerk aanbrengen. Pastoor Olierooks levensloop wijkt af van die der meeste parochieherders. Hij is op latere leeftijd priester geworden na tien jaar werkzaam te zijn geweest op de griffie van het provinciaal bestuur in zijn geboorteplaats, Den Haag. Deze functie bedoelde aanvankelijk de aanloop .te zijn voor een ambtelijke carrière. Wanneer het besluit is gevallen priester te wor den, gaat de heer Olierook eerst in Rome studeren, waar hij de doctorstitel in de wijsbegeerte behaalt, en daarna op het groot-seminarie te Warmond. Als hij in 1930 priester wordt gewijd is hij 40 jaar. Zijn eerste benoeming was die tot kape laan in Pijnacker. Na twee jaar wordt hij beroepen tot de zielzorg in de Rotter damse parochie (aan het Afrikaander- plein), waar hij zich toelegde op de le niging van de geestelijke en psychische nood der talrijke werkloze arbeiders. In 1936 wordt hij plotseling benoemd tot algemeen geestelijk adviseur van de so ciale organisaties in het bisdom Haar lem, waaraan zich weldra koppelden het moderatorschap van de Katholieke Ac tie. In 1945 volgt zijn benoeming tot di recteur van de ontwikkelingscentrale der K.A.B. te Doorn, het huidige A. C. de Bruijn-instituut. Deze functie vervulde hij tot hij begin 1954 door mgr. Huibers werd geroepen tot het pastoraat te Bloemen- daal. NEW YORK, 21 december. Er zijn onderhandelingen gaande voor de orga nisatie van een vierde ontmoeting tussen Gene Fullmer, wereldkampioen in het middengewicht (N.B.A.-versie) en Sugar Ray Robinson- Gene Fullmer zou zich reeds in prin cipe met een dergelijke wedstrijd akkoord hebben verklaard, die op 25 februari in Los Angeles of Las Vegas zou moeten plaatsvinden. De televisiemaatschappij, die de vorige maal de alleenrechten voor de uitzending van het gevecht had, was toen bijzonder tevreden over het bereikte resultaat, omdat de wedstrijd meer kijkers had getrokken dan alle andere televisie programma's, die op hetzelfde uur wer den uitgezonden. De maatschappij is dan waarmee de Afrikaanse nationalisten ter conferentie verschenen, namelijk dat het erg moeilijk en wel ongerijmd is te be raadslagen over de staatkundige toekomst van een federatie, als niet eerst beraad slaagd is over de staatkundige toekomst van de te federeren gebieden. Voor zover zich laat aanzien, hebben de diverse conferenties tot heden niet ge leid tot enig positief resultaat. Alle leden van alle delegaties hebben hun halsstar righeid gedemonstreerd en er is geen sprake geweest van wikken en wegen of van het doen van concessies. Een klein lichtpunt is dat Nkomo. de nationalisti sche leider van Zuid-Rhodesië, en Sir Edgar Whitehead, premier van genoemd land, voorlopig de strijdbijl begraven hebben. Nkomo was tezamen met de na tionalistische leiders van Nyassaland en Noord-Rhodesië weggelopen uit de cen trale conferentie. Sir Edgar Whitehead nam op onverantwoordelijke wijze wraak door Nkomo en zijn collega uit zijn dele gatie te verwijderen voor zowel de cen trale conferentie als de staatkundige toe komst van Zuid-Rhodesië. Het onvermijdelijke volgde. Nauwelijks bereikte het bericht over deze onverant woordelijke daad Zuid-Rhodesië, of er braken onlusten uit. Nkomo deelde giste ren aan Whitehead mede, dat hij niet de bedoeling had gehad door zijn heengaan uit de centrale conferentie de heer White head te kwetsen. Als de conferenties her vat worden, zal de heer Whitehead toe staan dat de meerderheid van de bevol king van Zuid-Rhodesië het niet opnieuw zonder vertegenwoordigers zal moeten stellen. Maar na (je beslissingen te Lon den is er voorlopig weinig uitzicht op een minnelijke oplossing van de conflicten. Vooral in Zuid-Rhodesië, waar de blan ken de macht hebben en in staat zijn niet slechts de inheemse bevolking van eigen land, maar tot heden ook die van Nyas saland en van Noord-Rhodesië te over heersen. ROTTERDAM, 21 dec. De directie der N.V. Vereenigde Touwfabrieken in Rotterdam deelt mede, dat de concern resultaten over het boekjaar 1960, on voorziene omstandigheden voorbehou den. ongeveer gelijk zullen zijn aan die van i>ët voorafgaande boekjaar. EINDHOVEN, 20 dec. „In het ach ter ons liggende jaar heeft ook ons be drijf voorspoed gekend: de uitbreiding van onze activiteiten op velerlei gebied heeft geleid tot een uitbreiding van de werkzaamheden in de meeste landen waar wij werkzaam zijn. Wij zien de mogelijkheden van de voortgaande ont wikkeling van een gunstige werkgele genheid als de grootste waarborg voor een bestaanszekere toekomst". Dit zegt de raad van bestuur van Philips in het kerstnummer van de „Philips Koerier", waarin de raad voorts meedeelt dat de invoering van de arbeidstijdverkorting in de Philips- bedrijven haar stempel zal drukken op het nieuwe jaar. Deze arbeidstijdver korting is mede het gevolg van de ge stegen welvaart. „Philips tracht in bedrijfsverband te verwezenlijken wat zij als haar visie gelukkige levensomstandigheden voor ieder in de wereld voorstaat". De raad van bestuur hoopt dat 1961 zal brengen een verdere stijging van de welvaart, een nieuwe uitbreiding van de werkgelegenheid en een ontspanning van de politieke verhoudingen. ROTTERDAM, 21 dec. Het be richt inzake het aanbod tot overneming van de aandelen in de N.V. Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. te Middel burg door de Internationale Handels- en Credietvereeniging „Rotterdam" tegen de koers van 130 pct. is thans ver schenen. Voor een gewoon aandeel van nomi naal 700 zal een prijs van 910 betaald worden. De prioriteitsaandelen zullen worden overgenomen tegen de daarvoor statutair vastgestelde over- nemingsprijs. Het ligt in de bedoeling van de gegadigde, dat na de overneming van de aandelen het bedrijf op dezelfde voet en onder dezelfde leiding zal wor den voortgezet. Tot maandag 16 januari uiterlijk be staat er gelegenheid voor aandeel houders hun aandelen ter overname aan te bieden bij de Rotterdamsche Bank en de Amsterdamsche Bank. Aan het bod is de voorwaarde verbonden, dat de beperking, van het stemrecht tot maximaal zes stemmen per aandeel- stig. Voorts is het eigen vermogen t.o- het vreemd vermogen te gering. bankschuld beweegt zich sedert gerui>°a tijd op een zeer hoog niveau. Per sept. 1960 was zij toegenomen tot ®a' 2,6 min. Gezien de huidige f'naI^ ciële positie wordt de mogelijkheid in de behoefte aan meer eigen midde len te voorzien door uitgifte va|1 nieuwe aandelen, uitgesloten geach Bovendien geven de balanscijfers Pe 30 sept. jl. een verdere achteruitga0* van de liquiditeit te zien. f rn®1 [gt houder zal komen te vervallen. Voorts moesten worden De houtvoorraden liepen op 503.000, de handelsdebiteuren P16, 417.000, welke verhogingen gebee, in®1 ?5 NUt L - BEIJERL.LAAN 176 164 HOOGSTRAAT 152 ARNHEM, 19 dcc. De toneelgroep „Theater" is onderwerp van bespreking geweest bij de vandaag begonnen be grotingsbehandeling door de Gelderse Staten. De fractievoorzitter der Partij van de Arbeid, de heer C. Kleijwegt, was van oordeel dat het repertoire uit sluitend voor de verantwoording en ver antwoordelijkheid is van het toneelge zelschap zelf, niet van de subsidiënt. De fractievoorzitter van de V.V.D. mr. S. Willinga Gratama, zei te hopen dat er voor. wat hij noemde, enkele za kelijke en technische verlangens een afdoende oplossing zal worden gevon den. De andere kwestie, namelijk of „Theater" wel door de overheid kan worden gesubsidieerd als het Sartres stuk „De duivel eji God" ten tonele brengt, is, zei hij, principieel belang rijker. Betekent het feit, dat „Theater" dit stuk opvoert, tevens, dat deze to neelgroep hèt atheïsme propageert? Na tuurlijk niet. Wij voelen er niets voor „Theater" te beknotten in haar reper toire-keuze en nog minder voor censuur, aldus mr. Willinga Gratama. De fractievoorzitter der A.R., de heer P. M. Oostlander, betoogde, dat door de cultuur tot openbaring komt wat er leeft in ue brengers en verheerlijkers ervan. Daardoor komt, zei hij, de over heid in een moeilijke positie. Ze wordt partij. Schoonheid is een vreugde, maar onder voorwaarde, dat ze ook waar en goed is. De overheid, die subsidieert, mee in stand houdt, kan geen waar borg geven voor deze criteria, aldus de heer Oostlander, die van oordeel was, dat Sartres stuk een stuk is dat kwetsend is voor de godsdienstige ge voelens van vele groepen der bevol king. We zitten aldus midden in de moeilijkheden. Overheidscensuur is on juist en onverdrageli.jk. Dan zal terug trekken, onthouden, de enige consequen tie zijn. aldus de heer Oostlander. Van de zijde van de K.V.P. en van de C.H.U., werd bij monde van de heren Bernhard Verhoeven en G. L. Klamer, gesteld, dat „Theater" voor het oosten des lands behouden moet blijven, 'eenszins is men ook van de ze zijde voor censuur. Het gewraakte stuk van Sartre is volgens de heer Verhoeven vervelend. Men kent er zijn inziens te veel waarde aan toe. Ook ge lovigen kunnen het zien, zonder zich geschokt te voelen, meende hij. is het gebruikelijke voorbehoud ge maakt. dat een voldoend aantal .aan delen zullen worden aangemeld. Directie en commissarissen van Alberts Hout, delen mee dat de finan ciële positie van het bedrijf geken merkt wórdt door: 1. onbevredigend rendement, 2. onvoldoende liquiditeit. 3. dwingende noodzaak tot investerin gen en 4. ongunstige verhouding tussen eigen en vreemd vermogen. Het bestuur maak tevens gewag van het feit, dat het aan de voor avond van de afsluiting van het boek jaar 1960 geconfronteerd wordt met de noodzaak binnenkort te zullen moeten mededelen, dat ook over 1960 het dividend gepasseerd zal worden. Dit besluit ligt ten grondslag aan de volgende feiten: Ook in de komende jaren zullen de afschrijvingen hoge be dragen blijven eisen. Het streven naar een zo groot mogelijke efficiency in de bedrijfsvoering brengt verdere inves teringen met zich mee ter afronding van de enige jaren geleden begonnen modernisering en mechanisering van het bedrijf. Reeds enkele jaren is de liquiditeit van de vennootschap ongun- IMP OUD - HAARLEM verhogingen gefinancierd en bank- en leverancierskrediet. Blijkens de voorlopige winst verliesrekening over januari t.m. seP^ tember 1960 werd een voord®'1" saldo exploitatierekening behaald va. 261.000 (geheel 1959 485.000). dividenden op deelnemingen w j 39.000 (55.000) verkregen. Na inter®5 ad 154.000 (204.640) en afschrijv'0® vaste goederen ad 98.000 (150.0°°'' resteert als nettowinst over de eer* negen maanden van 1960 een bedra~ van slechts 48.000. De gang van zak®^ gedurende de maanden oktober en vember geeft geen aanleiding tot 0 verwachting, dat de definitieve cijfer, over het boekjaar 1960 een gunstig beeld zullen geven, dan hierboven %e' schetst. Op grond van dit alles menen dirc®' en commissarissen, dat het aanvaar"**, van het bod ad 130 pct de beste op'^L sing voor aandeelhouders biedt. Voor 0 onderneming zou het een onmogeli'* taak zijn om op eigen kracht en 4® zelffinanciering het bedrtif op renda0 ie basis te brengen. Onder deze o"1,, staiidigheden meent het bestuur y Alberts Hout zijn aandeelhouders f moeten adviseren van het in zijn »(e gunstige bod gebruik te maken. Het ledental van de 24 bij het aangesloten organisaties, dat in het ef kwartaal van dit jaar groeide met 815' ,jS in het tweede door een groei met boven dc 221.000 kwam, is in het ^eLe' kwartaal ook weer gestegen, zij het 234 leden. ,jj- In totaal is het ledental der christ®1 ke vakbeweging in deze 3 kwartalen 0 hooggegaan met 2547 leden. Het bedrit per 1 oktober: 221.539. De groei in jS derde kwartaal moge klein zijn. z®,3! opmerkelijk, omdat het derde kwarl jj, vanouds een „ongunstig" kwartaal r Sinds 1956 was het dan ook tot duS een verlies-kwartaal. ROTTERDAM, 21 dcc. Nederland spant zich in een belangrijk aandeel te verkrijgen in de nog zeer prille duw vaart op de Rijn en de Ruhr. De Neder- landsche Rijnvaartvereeniging N.V. te Rotterdam heeft de eerste bijdrage gele verd, toen zij verleden jaar de duwboot „Olivier van Noort" in de vaart bracht voor het vervoer van erts van Rotterdam naar het Ruhrgebied. De tweede Neder landse duwboot, de „Vulcaan 1", is ge ook bereid om hetzelfde of zelfs een bouwd voor rekening van de N.V. Han- groter aandeel te dragen in de kosten dels- en Transportmaatschappij Vulcaan. 'Het schip heeft reeds zeven keer erts naar het Ruhrgebied gebracht, maar dins dag maakte de duwboot pas met een groot aantal genodigden de „proefvaart". De derde Nederlandse onderneming, die gaat deelnemen aan e duwvaart is de Scheepvaart- en Agentuurmaatschappij N.V. (Seam) te Rotterdam. Voor haar re kening wordt de duwboot „Nijlpaard", die volgend jaar januari in gebruik wordt ge nomen, gebouwd. Enkele maanden later reeds waarschijnlijk in mei komt de tweede duwboot van de N.R.V. in de vaart. Het is de Jan van Heemskerck. die op het ogenblik nog op de helling van scheeps werf L. Smit en Zoon te Kinderdijk staat. De Handels- en Transportmaatschappij Vulcaan heeft ook plannen een tweede duwboot te laten bouwen. De bestelling zal echter pas worden geplaatst, als de resul taten met de Vulcaan 1 bekend zijn. van een nieuwe ontmoeting Fullmer Robinson. Rotterdam mag volgend jaar februari als eerste havenstad in Europa de komst van een speciaal voor het havengebied ontworpen duwboot begroeten. Het schip wordt voor rekening van de Scheepvaart en Agentuurmaatschappij N.V. te Rotter dam op de werf Meiderich in Duisburg gebouwd. Het nieuwe type schip, dat een vermo gen heeft van vijfhonderd pk, is zowel geschikt voor het duwen van bakken als voor het slepen van aken. Aan de voor zijde lijkt het op een duwboot, aan de achterkant op een sleepboot. Nu reeds bestaat behoefte aan een ha venduwboot. Als grotere duwboten over niet al te lange tijd hun lege bakken niet verder dan tot boven de bruggen brengen en daar weer volle bakken vast koppelen, zal het mogelijk zijn de lege bakken door middel van de havenduw boot naar de laadplaatsen voor erts te vervoeren. Het schip kan tevens de met erts geladen bakken tot boven de bruggen brengen. ROTTERDAM, 21 december 1960 20 deoember n.m.: 250 ton stukgoed Amster dam; 516 ton sojabonen liggen/varen; SOO ton milooorn Vegfael; 76 ton milocorn Weespercar- spel: 222 ton granen Amersfoort: 450 ton che micaliën Amsterdam; 132 ton kopra liffgen/ varen; 250 ton mais Veg'hcl; 2O0 ton haver Leeuwarden; 50 ton gerst Schiedam. Totaal 63 reizen. '1 december vm 500 ton tabak Amsterdam; 200 ton stukgoed Amsterdam. De N.R.V. en de Vulcaan zijn Nederland se pioniers op het gebied van de duwvaart. Beide ondernemingen hebben drie jaar geleden in samenwerking met twee Duitse rederijen de eerste duwboot in Europa, de Wasserbüffei laten bouwen. Het Neder lands-Duitse experiment heeft geresul teerd in een aantal orders voor de bouw van duwboten op Nederlandse en Duitse scheepswerven. De 38 rneter lange Vulcaan 1, die een motorvermogen heetf van vijftienhonderd p.k., is gebouwd bij het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost. De duwboot is uitgerust voor dag- en nachtvaart. In verband hier mee heeft het schip drie complete be manningen. Elke ploeg is twee weken aan boord en een week aal, de wal en loshaven zijn steeds vier bakken aan wezig. Zij worden geladen of gelost, als de duwboot met de vier andere bakken onderweg is. Op deze manier kan het schip enkele reizen per week maken. D» korste reisduur wordt geschat op twee en halve dag; de langste op vier dagen Plannen bestaan om de lege duwbakken boven de bruggen in Rotterdam los te koppelen. Met gereedliggende volle bak ken kan de duwboot dan meteen terug varen. Dit systeem voorkomt groot tijd verlies in het drukke Rotterdamse haven gebied. De moeilijkheid is echter een ge schikte ligplaats voor de bakken te vinij den. Met vier bakken wordt ongeveer zeven duizend ton erts getransporteerd. Het is echter geenszins uitgesloten, dat in de oekomst met zes duwbakken word ge varen. Daarmee kan dan de lading erts van een zeeschip (tienduizend ton in een keer naar het Ruhrgebied worden ver voerd. Twee duwbakken zijn voorzien van bui tenboordmotoren, die de met zes roeren uitgeruste duwboot kunnen helpen met het nanoeuvreren. Tijdens de vaart naar Duitsland met sterke stroom tegen zal het niet nodgi zijn van dit hulpmiddel gebruik te maken; wel tijdens de terugtocht naar Rotterdam, wanneer de bakken leeg zijn Van he resultaat van de proeven met deze hulpmotoren hangt het af of de duwboot met zes bakken gaat varen. De lengte van duwboot met twee keer twee bakken bedraagt 178 meter; met drie keer twee bakken is de lengte 248 meter. De totale duweenheid kan korter worden gemaakt door twee keer drie bakken aan elkaar te koppelen of twee bakken aan stuur- en bakboord van de duwboot vast te maken. Voor dc navigatie is de Vulcaan 1 uit gerust met de modernste hulpmiddelen, o.a. radar. De inrichting van het schip is uitcrstgericflijk. Alle verblijven, wasplaat sen enz. zijn voorzien van centrale verwar ming. Op het sloependek bevindt zich een gezellige eet- en recreatiezaal. AMSTERDAM, 15 dec. Neboj sa Mi tric is negenentwin tig jaar; sinds 1955 is hij assistent- hoogleraar aan de Belgradose Akade- mie voor Toege paste ivunst. Een opmerkelijke pres tatie, voor iemand, die zelf pas is af gestudeerd in een andere tak van beeldende kunst dan waarin hij nu doceert. Voor het beeldhouwen opge leid, heeft hij na voltooiing van zijn itudie een reis door zijn vaderland Joe goslavië gemaakt »m daar met de kunstschatten ken nis te maken. Hij oesloot toen üe smeedkunst an Joegoslavië tot nieuw leven te brengen. Reeds in de middeleeuwen, vooral in het gebied van Servië, bestond sr in die landen een bloeiende metaal cultuur. Mitric heeft zich bezonnen op de kunstzinnige tradi tie van zijn vader land; hij volgde het spoor terug tot ver in de vroege mid deleeuwen, maar wilde aan de ver worvenheden van de smeedkunst een eigentijds element toevoegen. In korte tijd heeft hij de weerbarstigheid van het metaal weten te □verwinnen, en een moderne interpreta tie tot stand ge bracht van het ede le ambacht, dat zo karakteristiek is voor zijn land. In „De Drie Hen- dricken" aan de Bloemgracht te Am sterdam zijn tot ;ind december □roeven te zien van Mp i voorstelling, zijn prachtig van eenvou' en sober van idee: de opvatting van brede koperen gedreven lijsten, waai" binnen de voorstelling als een oereei" lijk juweel is gevat, bewijst het grot gevoel voor proportie, dat de edelsmed®' op het grensgebied van Byzantium het westen zo beroemd heeft gemaak' Het metaal is metaal gebleven en h®®0 niets met onze koperslagerij, (hoera vo®* de vaderlandse souvenirs) van doen. onderwerpen, die hij voor zijn metal®' voorstellingen kiest zijn meestal myth0] logische, bijbelse of historische. De ove>' brugging tussen verleden en heden vanzelfsprekend en overtuigend. Een metalen voorstelling van drie musicerende vrouwen. Het koper is met een dunne laag zilver bedekt. prachtige de kunst, stoere die in ROTTERDAM, 21 december. Heden werden aei de visafslag alhier van IJmuiden en elders. 230 kisten zeevis en 140 kg. gpierign aange. voerd. Prijzen: schol middel f 4548. klein i f 3336, schelvis middel f 44—47, klein 2528. j kabeljauw groot r 485tnidde; 3527. klein f 15 24, makreel 29-- 22. wijting f 8—£0 ha ring verse 2427, alles per kist; kuit 5570, le vei tO—90, spiering 70—75 ct„ alles per kt- vroeger tijden slechts door anonieme ambachtslieden wérd beoefend: metalen wandborden, zilveren platen met voor stellingen, schotels, schalen en in ko per gedreven figuren. Het is een zelf standige kunst op 'n éénmanstentoonstei- 'ing met een sterk persoonlijk karakter. De metaalcultuur bloeide vroeger in Servië met grote kracht,, evenals de fresco-schilderingen, onder het beheer- schap van kloosters en feodale heren. Wanneer men de artistieke werkstukken van Nebojsa Mitric bekijkt is het duide- ijk. da' hij eer bewust voortbouwt aan lie traditie. De voorstellingen, die hij in iet bikkelharde metaal dwingt. klop voor klop, zijn in hun algemeenheid -eligieus te noemen, al stellen zij dan □ok geen religieuze zaken voor. Dé vrij heid van de kunstenaar is een kostelijk bezit; geen enkele werkelijk bevlogen kunstenaar zal, waar ook ter wereld en onder wat voor omstandigheden ook, kunnen ontkomen aan hetgeen hem voortstuwt. Deze Joegoslaaf is een opvol ger van de vele anonieme voorgangers in de edelsmeedkunst, maar tegelijk de vertegenwoordiger van de huidige kun stenaars op dit gebied. De edele meta len en de kopervoorraden in de Joego slavische bodem vragen er als het ware om niet alleen gebruikt te worden voor louter economische doeleinden, maar ook voor kunstzinnige, die het leven kunnen veraangenamen. De oude me taalkunst blijkt een sterke jonge voor vechter gevonden te hebben in Mitric De schalen munten uit door een klassie ke zuivere vorm; de wandborden', vaak met in het midden een gepatineerde tA import: L«v«rinx *ll«en via ^an

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4