Voor iedere emigrant de eerste tijd een is De socialisten vóór Algerije- politiek van De Gaulle ,,JA vergemakkelijkt de vredesonderhandelingen Mogelij khec en en onmogelij khec en in Canada Echtpaar uit Vlaardingen toonde ondernemingsgeest gezellig-gezond Kartell médaillon. Kartell médaillon Martell GEVACOLOR IS BW ZOON IN MILITAIRE DIENST? Maar wie durft bereikt iets Sovjet-begroting goedgekeurd Frans antwoord Franse partijen bepalen referendum-standpunt DOE HET Nü, OMDAT HET KERSTMIS IS Aanhouding schepen Groninger coaster bij Noorwegen op een rot;» V B VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 PAGINA 11 e eerlijkste uitspraak van een voorlichtingsambte naar over emigratie, die ooit gehoord hebben, is van rje heer Berkefeld, employé van u Canadian Pacific Railway. De kV Berkefeld, die toekomstige vnts.e emigranten in Hamburg v ^lichting gaf over Canada, Meelde heel veel goeds van dat maar eindigde altijd met de ^arschuwing, die hij nog eens ej, het schip herhaalde: „Denk Flri 0lh, dat u de eerste jaren door M „living heil" heen zult moe- M is Canada voor alle emi- k ^ten een living heil? Je zou g aan velen van hen, die erg M^kkig leven, niet zeggen. Er JU er echter ook, die zich dood- §elukkig voelen. Dat komt om- k f zij het juiste karakter niet oben voor de harde emigratie- ,j °eL ofwel omdat zij niet vol- fj. 6r>de zijn voorbereid op de st6bwe wereld die zij binnen MPpen, of ook omdat zij door omstandigheden toevallig erg y §elukkig terecht zijn gekomen. V11 alle drie deze mogelijkheden Jb er in Canada voorbeelden ge- te vinden. Zoekt U een geschenk? Schenk gezelligheid, schenK vreugde, schenk wijn... Een altijd dankbaar te geven en te ontvan gen geschenk. Bovendien origineel! Waar kaarsen branden is 't féést 1 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 23 december Sinds gisteravond hebben alle politieke partijen in Frankrijk hun standpunt bepaald ter zake van het op 8 januari a.s. te hou den referendum over president de Gaulles Algerije-politiek. De laatste die zich uitsprak was de socialistische partij, de door Guy slaagt met glans voor elke fijn- Proeverstest. Kaak vrienden met Bine Champagne Dok de beroemde 60 Cordon Bleu Ko°pmans zoals bekend, tegenover het hui dige bewind een lijn volgt, beti teld als „constructieve opposi tie". Het nationaal congres van de partij heeft bij aanzienlijke meerderheid van mandaten be sloten, dat de partij -propaganda zal voeren voor het „ja". Kaarsen verlichten donkere dagen... Geen onmiddellijk gevaar voor tien opvarenden Neen Prognose Flits kleurenfoto's FILM GRIJZE HULST EN ZWARTE KERSTBOOM? TE LAND, TER ZEE OF IN DE LUCHT? EN W'LT U HEM ECHT BLIJ MAKEN Geefi hem dan een abonnement op ons blad. U moest eens weien, hoe blij een soldaat is, wanneer hij de eigen krant van thuis dagelijks ont vangt. De-krad-van-fhuis: een met Uw gezin. De abonnementsprijs van ons blad bedraagt voor militairen in actieve dienst in hei binnenland en be neden de rang van onderofficier f 4.74 per kwartaal, f 1.59 per maand. sterke band Bij Uw opgave aan onze kantoren s.v.p. volledig adres duidelijk op geven. 3 i I ..LIVING HELL"- moet in dat land, vooral in het keihard zün en van alles afstand h.-w. n doen. Canada is door zijn kli- hej?c en door zijn enorme uitgestrekt- e®n onbarmhartig land. Voor Euro- W begrippen heersen er bovendien op Vaak primitieve omstandigheden Min'aal gebied. Het is heel gewoon !Nin r een huisvader in Canada zijn ffir t ergens achterlaat en alleen ver- Nr- .kt om werk te zoeken, dat hij Verf hiet altijd gemakkelijk vindt. Voor Sop rellende beroepen is slechts in °üWi i e"te van Jaar kans op werk. ^^vakarbeiders bijvoorbeeld worden klejj .ne vorst komt „afgelegd", zoals Qat in vernederlandst Engels zegt Namens de Nederlandse emigranten legt Van Pelt een krans bij het door hem schoongemaakte oorlogsmonument. (to lay off). Het vorstverlet, zoals wij dat ook in Nederland kennen, begint al vroeg in de winter en kan maanden duren. In de zomer moet een bouwvak arbeider dus alles op alles zetten om aan werk te komen en niet terugschrik- geïmproviseerd ondernemerschap von den wfj bij Cor en Annie van Pelt in Nelson, een mijnstadje in het oostelijk deel van de Rocky Mountains. Zij kwa men uit Vlaardingen, waar Van Pelt bij de olieraffinaderij had gewerkt, zonder echter bevrediging te vinden in de da gelijkse sleur en met de sterke idee, dat hij meer zou kunnen, mits hij zich maar zou kunnen ontplooien. Zijn vrouw, die in Nederland sterke banden had, vooral op cultureel gebied zij was actrice en balletdanseres brak de hele zaak af en ging met haar man naar Canada. Twee jaar geleden kwa men zij in Nelson met niet meer dan twintig dollar op zak. Cor heeft er een dag rondgekeken en trok toen de conclusie, dat het stadje rijp was voor een schoonmaakbedrijf. Het was er nergens schoon, vooral ook in de huizen en kantoren. Hij besteedde zijn laatste dollars aan het drukken van kaartjes, die hij zelf in de brievenbus sen stopte, waarop vermeld stond, dat men hem maar op moest bellen als er iets te „cleanen" was, het kwam er niet op aan wat. Zijn eerste opdracht kwam nog dezelfde dag binnen. Ramen lappen bi) iemand die daar drie dollar voor neertelde. Dit eerste bedrag is op een wonderlijke manier belegd. Het hangt achter glas tegen de muur van zijn woning als een soort triomfteken. „Zo zijn we begonnen." Kort daarna belde een hotelhouder op, die in nood zat, omdat hij in de keuken brand had gehad. Het gehele souterrain zat tot in de kasten toe onder het roet. Of Van Pelt maar eens wilde laten zien wat Van peit won tussen het werk door de eerste prijs voor zijn kerstversiering zijn beweringen waard waren. Met zijn (Advertentie) Copyright Stichting WiJnprop«ganda. MOSKOU, 23 dec. (AFP) De Op perste Sovjet van de Sovjet-Unie heeft met algemene stemmen de staatsbegro ting goedgekeurd. Op de begroting staan inkomsten ten bedrage van "8.993.741.000 roebel en uitgaven ten bedrage van 77.589-829.000 roebel. Deze begroting treedt op 1 januari aanstaande in wer king. De opperste Sovjet heeft Sjarav Ras- jidov ontheven van zijn functie van plaatsvervangend voorzitter van het pre sidium, en in zijn plaats de president van de Sovjetrepubliek Oezbekistan, me vrouw Yadgar Nasriddinova benoemd. Rasjidov is benoemd tot eerste secre taris van de communistische partij van Oezbekistan. Voorts is de president van de Sov jetrepubliek Georgië, Georgi Dzotsenid- ze, in het presidium van de Opperste Sovjet gekozen. Dzotsenidze volgde aan het begin van dit jaar Miron Choebinid- ze als president van Georgië op. Choe- binidze was ook lid van het presidium. PARIJS, 23 dec. (Rtr, UPI) De Franse regering heeft stappen onder nomen om de aanhouding van „onschul dige" schepen door Franse oorlogsbo dems zoveel mogeiyk te beperken. Dit heeft de Franse ambassadeur in Bonn, Francois Seydoux-Forner de Clausonne aan de Westduitse regering meegedeeld in antwoord op het scherpe protest van die zijde tegen de herhaalde aanhoudin gen van Duitse koopvaarders. Intussen heeft ook de Joegoslavische regering bij de Franse autoriteiten ge protesteerd tegen de aanhoudingen van drie Joegoslavische vrachtschepen. Zo als bekend houden de Fransen zoveel doenlijk alle vervoermiddelen aan, waar in ze wapens voor de Algerijnse opstan delingen vermoeden. De Franse lucht macht heeft gisteren een DC-4 vlieg tuig, dat met vijf ton wapens op weg was van Stockholm naar Casablanca, gedwongen te landen op het vliegveld van Oran, westelijk Algerije. Het toestel zou particulier Libanees bezit zijn. Het zou o.m. anti-tank projectielen en ande re wapens hebben vervoerd. (Advertentie) gebouwd. Er wordt in het stadje ieder jaar een wedstrijd georganiseerd in het maken van Kerstversieringen. Cor won dat jaar met zijn Kerststal boven op het dak de eerste prijs. Een volgende stunt hebben de Van Mollet aangevoerde S.F.I.O., die, op het dak. Advertentie man op niveau erkent de rrrfijnde smaak van zijn zaken relaties. In het restaurant of freert, bij hen de speciale cognac Van het beroemde Huis Martell: bedenk-het siert de man Martell U drinken; het Siert cognac Kartellte heten. médaillon mart ell Iiti Porteurs: S BRUINIER N V Amsterdam ken voor lange afstanden, waardoor hij soms alleen de zaterdagen en zondagen thuis kan zijn. In de winter heeft hjj volop tijd om de schade in te halen. Hij zal ook uit zijn loon voldoende moeten oversparen om de winter door te ko men, al is er natuurlijk wel kans, om wat bij te verdienen, zij het misschien buiten zijn beroep. Wie tegen dat avontuur opziet, moet maar nooit naar Canada emigreren. Wie niet allerlei sociale zekerheden, die hij in zijn vaderland bezit, kan verge ten, moet evenmin in die wat de heer Berkefeld drastisch een „living heil" noemt, onderduiken. Wij hebben in Vancouver een Lim burger ontmoet, die met een ongenese lijk heimwee naar zijn goede Neder landse vakverenigingen zat te tobben. In het land van Poels kon je altijd voor persoonlijke moeilijkheden met je vakvereniging gaan praten. Bovendien waren er dan nog de standsorganisa ties, die vergaderingen uitschreven waar je allerlei grieven kon uiten. Er werd naar je geluisterd en iedereen trachtte je zoveel mogelijk te helpen. In Canada hebben de Unions geen tijd om naar persoonlijke klachten te luisteren. Zij vechten wel voor de arbeiders en hebben het sociale peil een heel eind omhoog gebracht, maar het is nog lang niet wat wij in Neder land gewend zijn. Voor de emigrant is een van de grote moeilijkheden, dat vele sociale uitkeringen eerst mogelijk zijn, wanneer hi] geruime tijd bij eenzelfde bedrijf in dienst is. Een persoonlijke band met de leden van een vakvereniging bestaat er niet, tenzij men het betalen van contribu tie, die voor de beginneling niet ge ring is. daartoe zou willen rekenen. Van hét verzorgen van onstoffelijke belangen en van standsorganisaties is in Canada helemaal geen sprake. Heel veel is er op het materiële af gestemd en de Nederlandse arbeider, die niet goed voorbereid is, onder vindt grote teleurstellingen wanneer hij in moeilijkheden komt. De Unions stellen voorts regels vast voor het uitoefenen van bepaalde be roepen tegen vergunningen, waarop zij een strenge controle uitoefenen. Voor Nederlanders is het moeilijk te verte ren, dat het juist „hun" unions zijn, die zich met de uitvoering van dit systeem van vestigingsvergunningen bemoeien. Het komt voor, dat werkloze arbeiders, die voor een bepaald beroep geen licence" hebben, in de grootste moeilijkbeden komen wanneer zij trach ten er wat bij te verdienen door in een ander beroep te gaan werken. Op dat punt is Canada dus lang niet het „land van vrijheid", waarvan de emigrant zich vaak overdreven voor stellingen maakt. Van de andere kant is er voor mensen met ondernemings geest, die een zaak opzetten, waarmede de Unions geen bemoeienis hebben, in derdaad een wereld vol mogelijkheden. Een typisch voorbeeld van gelukkig vrouw trok hij er heen. Zij schrokken toen zij de smeerboel zagen. Fornuizen, pannen, kasten, alles zat onder een dikke vette laag roet en er werd bij verteld, dat men er maar niet aan moest beginnen als dat niet de volgen de dag klaar kon zijn. Het hotel kon niet langer zonder keuken blijven. Nu zijn de mensen in Nelson gek op avontuurtjes. Het stadje heeft wel iets weg van Klondyke. Op het gerucht, dat er wat te verdienen valt komt iedereen onmiddellijk aangevlogen om mee te profiteren. Cor van Pelt die dit karwei onmogelijk met zijn vrouw alleen kon opknappen, heeft daarvan handig ge bruik gemaakt. Hij ging alle kroegen in en trommelde in no time een hulp legertje van zeventien man naar het hotel. Met dat groepje heeft hij een nacht furieus gewerkt. De volgende dag was niet alleën het hotel schoon, maar wat belangrijker was: Van Pelt had een naam opgebouwd, want het onge lofelijke verhaal ging van mond tot mond. De Nederlander beschikte over vol doende verbeeldingskracht om deze si tuatie nog verder uit te buiten. Hij deed Nelson in de Kerstnacht verbaasd staan over de Kerstkribbe, die hij bij wijze van Kerstversiering op zijn huis had Pelts uitgehaald op de dag van de jaarlijkse kranslegging bij het oorlogs monumentje. In de nacht y°°.r op plechtigheid hebben Cor en Nellie dat monument van onder tot boven gron dig schoongemaakt, hoewel daar he lemaal geen opdracht voor was ge geven. Met verbazing zagen de auto riteiten en bezoekers de volgende dag hun geliefd monument als herboren terug. Men kwam er natuurlijk wel achter wie die kaboutertjes geweest waren en er verscheen een artikel in het plaatselijke dagblad met een kop over drie kolom. Cor bezocht nog dezelfde dag het blad om een adver tentie aan te bieden, maar die werd aanvankelijk geweigerd. Hij vroeg een hele pagina en die kon niet meer gezet worden. „Dan wil ik een blanco pagina met onder in de hoek een flinke vette regel: „Die verdraaide Hollanders hebben de hele pagina schoongemaakt." Zo hebben deze twee de mogelijkhe den uitgebuit in een land, dat juist vanwege zijn op sommige punten nog primitieve toestanden, kansen biedt aan degene, die er niet tegenop ziet zijn handen uit de mouwen te steken en die iets aandurft. Dat ook hun start :en „living heli" was, hebben zij mij volop toegegeven. Nellie vertelde, hoe zij met haar man samen in het begin de meest gore Chinezen-kroegen heeft helpen uit baggeren. Dat gebeurde 's nachts, als het bedrijf gesloten was. Als tegen de ochtend de zaak volledig was opge poetst, inclusief het wegkrabben van het kauwgum dat jarenlang onder te gen de tafels en stoelen was geplakt, ging mevrouw Van Pelt vlug naar huis, nam een douche en wandelde op hoge hakken en met een keurige jurk aan naar het café, om de rekening te pre senteren. Niemand heeft ooit geweten, dat dat zelfde vrouwtje daar de nacht met schrobben en boenen had doorge bracht. In Nederlandse bladen is onlangs na een persbezoek van een aantal journa listen, de indruk gewekt, alsof het voor emigranten maar beter is geen eigen bedrijf op te bouwen in Canada en liever van dat land te genieten door eenvoudig in loondienst te werken. Dan zou men vele complicaties kunnen ver mijden. Onze conclusie i®: complicaties zul len er altijd zijn voor iemand die de moed opbrengt om in dit fascinerende land te gaan leven en werken. Maar de eigenlijke zin van het Canadese leven, het genieten van de vrijheid die dit land biedt, kan het best tot zijn recht komen als men zijn eigen baas wordt. De Van Pelts hadden zeker geen eigen huis en naast de vrachtwagen voor het bedrijf nog ieder een eigen auto kunnen bemachtigen in twee jaar tijd, wan- neer zü niet de harde, maar boeiende weg hadden aangedurfd van het onder nemerschap. Ook dat Is voor hen enige tijd een „living heil" geweest. Maar de verovering is des te groter geworden. J. ft. Deze beslissing viel te verwachten, al was er binnen de partij een geringe „rechtse" fractie, aangevoerd door oud-minister Max Lejeune, die het op „Algérie fransaise'' wilde blijven hou den, en een omvangrijker „linase" frac tie, onder aanvoeging voornamelijk van oud-minister Gazier, voor wie de door De Gaulle voorgestelde oplossing niet realistisch is, geen uitzicht biedend óp lierstei van de vrede en die een uit weg slechts ziet in onderhandelingen met het F.L.N. De politiek van gene raal de Gaulle komt zeer nabij aan die welke wordt voorgestaan door de socialisten, "ovendien is het de bedoe ling van de socialistische partij door een positieve referendumuitslag gene raal de Gaulle een nieuw werktuig aan de hand te doen voor onderhandelingen die tot de vrede moeten voeren. Partijen die reeds eerder en vrijwel eenstemmig overeenkomstig de ver wachting zich ten gunste van ja-pro- paganda hadden uitgesproken, zijn de (Gaullisten) Unie voor de Nieuwe Re publiek en de eveneens regeringspar ten zijnde Republikeinse Volksbeweging. Twee kleine niet in het parlement ver tegenwoordigde partijen, de Republi keins Socialistische Partij en de De mocratische Unie van de Arbeid (links Gaullisten), hebben eveneens reeds be sloten propaganda te voeren voor het „ja". De derde aan de regering deelne mende partij, de „Onafhankelijken en Boeren" had eergisteren via haar be- stuurscomité het maar het wijste ge vonden om zich uit te spreken voor „vrijheid van stemmen" op 8 januari. In de desbetreffende resolutie heet het, dat de ,,onafhan.;elijken" altijd opge komen zijn voor handhaving van Al gerije binnen de Franse Republiek. De resolutie houdt voorts de kiezers voor ogen „dat de onafhankelijkheid van Al gerije tot rassenhaat zou voeren, tot een nog wreder oorlog en tot een uit tocht uit Algerije van honderdduizenden mannen en vrouwen, een uittocht die ook het Franse moederland voor de meest schrikbarende problemen zou stellen". De radicaal-socialisten voorzitter de bekende ex-premier Felix Gaillard zijn evenmin tot het uitgeven van een duidelijk consigne gekomen. Het uitvoerend comité der radicaal-socialis tische partij, waarin niettemin een ster ke meerderheid geporteerd was voor „neen" stemmen, heeft woensdag even eens gevonden, dat de partijpropagan disten in de diverse secties het zelf maar moete.. uitzoeken. In de resolu tie, waarmee dit comité zijn bijeen komst besloot, lijkt de passage die het meeste hout snijdt wel die, waarin de radicaal-socialistische partij vaststelt dat „de politiek van zelfbeschikking prijsgegeven wordt op het moment zelf Trots als een pauw staat Van Pelt voor zijn nieuwe bedrijfswagen. (Advertentie) BERGEN, NOORWEGEN, 23 dec. (UPI) Het 399 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Mascotte", is gisteren avond ter hoogte van Rutletangen op een rots gelopen. Aan boord bevindt zich een bemanning van negen koppen en een loods. De Noorse reddingboot „Traust" is kort voor middernacht ter assistentie uitgevaren en slaagde er enkele uren later in om het Nederlandse schip los te trekken en naar Bergen te slepen. waarop aan het volk wordt gevraagd haar goed te keuren, daar de bewind voerders een der drie voorgestelde keu zen voor onbruikbaar verklaren en voor stellen een voorlopig regime in te voe ren, dat pretendeert de voorafbeelding te zijn van het toekomstig statuut van Algerije". Ondubbelzinning en met niet geringe verbetenheid heeft zich op de eer ste plaats uitgesproken voor het „neen" de communistische partij. Voor haar is hetgeen president De Gaulle aan de goedkeuring van het volk voorstelt in strijd met onderhandelingen met het F.L.N. en dus met de vrede. In wezen soortgelijk gemotiveerd als het communistische „neen" is het neen" van de zogeheten „Parti So- cialiste Unifié" (Depreux Mendes France). Haar propaganda zal evenwel vermoedelijk minder gespierd zijn en in ieder geval beschikt deze partij niet over een enigszins uitgebreide aanhang. Het zeer resolute „neen" van het „Cen tre Républieain" (André Morice) en vooral van Jacques Soustelles gelegen heidsformatie „nationale hergroepering voor de eenheid der Republiek" op gebouwd uit reeds bestaande elemen ten is uiteraard gebaseerd op afwij zing van „Algérie algérienne" en op een mordicus blijven zweren bij „Al gérie Fragaise". Bij alle politieke formaties leeft echter we] het duidelijk besef, dat het bij het referendum, over hun hoofden heen, een zaak is recht streeks tussen De Gaulle en het Franse volk. En menig politicus, die zelf voorstander is van het „neen", zal „neen"-propaganda ongetwijfeld hachelijk achten met het oog op zijn eigen politieke toekomst, herverkie zing bijvoorbeeld op een parlements zetel of een zcRl in de departements raad. Algemeen verwacht men, dat De Gaulle 8 januari in het moederland een meerderheid zal behalen, die ruim de door de bijval der politieke formaties vertegenwoordigde meerderheid over treft. Veel onzekerder nog de uitslag volgens waarnemers nog de uitslag In Algerije. Het is daar dat de beklem mende grote „onbekende" van de on derneming ligt. Er lijkt geen peil op (Advertentie) Tot grote ontsteltenis van de Groenland- se exporteurs van kerstgroen hebben de aldaar groeiende kerstbomen plotseling alle kleur verloren. Met de hulst is het al niet anders gesteld. Van onderscheid tussen frisgroene blaad jes en fleurig rode bessen is geen sprake meer; slechts 'n eentonige grijze tint. Als oorzaak wordt aangenomen een merkwaardige verandering van de Groenlandse bodemgesteldheid, waarbij de zogenaamde boompigmenten of colo- rominen tot gisting zijn gekomen. In ver band hiermede is reeds geopperd de naam Groenland te wijzigen in Grijs- land. Onzin, zegt u? Natuurlijkhet is juist de feestelijke combinatie van groen en rood, die het Kerstfeest zoveel sfeer verleent. Maar is het dan géén onzin, wanneer op uw kerstopnamen alle kleur ontbreekt, zoals op zwart-wit foto's? Flits toch met GEVACOLOR kleuren film in uw toestel! Ontdek, hoeveel méér vreugde fotograferen in KLEUR geeftGevacolorkleurenfilm is geschikt voor èlk toestel. COM 6046 (Advertentie) te trekken hoe de mohammedaanse kiezersmassa zal stemmen. indien het FX.N, definitief het consigne uitgeeft, ei. kracht bijzet om „neen" te stem men of om het referendum te boycot ten door van de stembussen weg te blijven. Maar in Parijs vraagt men zich af, of bü generaal de Gaulle niet reeds het besluit vaststaat zich terug te trekken naar Colombey les deux Eglises, indien uit de uitslag in Alge rije zou blijken, dat hij niet meer het vertrouwen heeft van de meerderheid der mohammedanen. (Advertentie) L I ijl J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 11