Jan Witte liet kunstenaarsloopbaan in de steek „HEILIG is tien BRUURKE" van Megen jaar geleden gestorven VERERING HEEFT ZICH OVER DE HALVE WERELD VERSPREID Opmerkelijke gebedsverhoringen 1 Europese roeping en het protestantisme Strijd om verkeersbord 70 km k 14?" SOCIALE WEGWIJZER Partijen zijn vóór, maar leden zijn lauw Gerechtshof gaat schouw houden op rijksweg 1 Marinepersoneel wenst opslag V eranderingenin de premies social per 1 jan. 1961 (1) ver zekering pagina Salarisverhoging voor BWK's van KLM Pf COLLECTIE FOTO'S NAAR WENEN Ambtenaar ontslagen na de „verschrijvingen in Goes Nieuwe problemen rond oud-burgemeester o Loongrens V B VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 De stemmige grafkapel, aan het huidige Broeder Everardus- plein, is bijna geen dag zonder bezoekers. In de zomermaanden komen de vereerders van het hei lig bruurke soms met bussen vol naar het kleine Brabantse dorp aan de Maas, uit alle hoeken van het land. „Zo zag hij eruit" zegt de postulator, als we bij het graf staan. Het is gedekt met een levensgroot beeld van Jac Maris uit Heumen; het stelt de broeder voor, zoals hij de dood is inge gaan: een ascetische gqstalte, met gevouwen handen en een glimlach op het magere gezicht. KAREL DOORMAN Vliegtuigen over het water naar basis Nederlandse architectuur In Oostburg MELTON PANTALONS ROTTERDAM: Ziekte Zoals bekend is, is het premiepe^:«' tage, dat de werkgever voor de wet aan de bedrijfsvereniging dragen, verschillend per bedrijfsec,„ff Ring. Zelfs hebben sommige bedrij^aaL® nigingen nog een interne different# Per groep. Het zou niet wel doe" zijn om alle nieuwe percentages Januari a.s. hier te vermelden Men gen het bevoegde uitvoeringsorgaan inlichtingen hieromtrent. Het is ofS J' bekend, dat de premies hier en daar- geleken met 1960. hoger zijn ge*'?!/; Daarom wijzen wij nog op het vol»;/ In de Ziektewet staat, dat de we V, ver van de premie de helft met j' maximum van 1 pet. op het loon v?,/; werknemer mag inhouden. Er staat d1*/ lijk: „mag" derhalve geen verpl'cP/; Verder staat er, dat wanneer de K ver deelneemt aan een zogenaatode/ venwettehjke uitkeringsregeling. of gedeeltelijke uitkering over de w lijke waehtdagen en/of een hogerf.r <J« kering dan de wettelijke 80 pet. andere dagen) die werkgever verg" „tf kan krijgen, om ook een hoger P^e^l ge dan 1 op het loon van de wer L',eI in te houden. In verschillende ëe.,eK. is een dergelijke vergunning veri i Wanneer nu. het totale percentage, wei "gever moet afdragen hoger \\e Op 22 december 1950 overleed in het Franciscanerk loos ter m Megen broe der Everardus Wit te, „het heilig bruurke", zoals de bewoners van het Brabantse Maasdorp hem noemden, „de heilige broeder", zoals hij betiteld werd door zijn or degenoten. Het be richt van zijn dood verspreidde zich als een lopend vuurtje en toen hij vier da gen later, op twee de Kerstdag, begra ven werd, was de kerk overvol. Ook op het klooster kerkhof, waar het stoffelijk overschot werd bijgezet, ver drongen zich de belangstellenden. Maar de belangstel ling bleef niet be perkt tot de dag van de begrafenis: voortdurend kwa men mensen bidden bij het graf van de eenvoudige kloos terbroeder, die al tijdens zijn leven door ieder die hem kende was heilig verklaard. De toe loop naar zijn graf werd tenslotte zelfs zo groot, dat in IS52 besloten werd tot de bouw van een aparte grafka pel, waar dan ook voor vrouwelijke bezoekers de moge lijkheid zou be staan om te bidden bij het graf. Merkwaardig is, dat sinds dien steeds meer vreemdelingen naar Megen zijn gekomen en dat de verering van het „heilig bruurke", die tijdens zijn leven bijna alleen bekend was in de plaats waar hij vijftig jaar leefde, zich verspreidde over de halve wereld, zodat er zelfs bezoekers zijn gekomen uit Pa kistan. Wat had broeder Everardus voor op vallends, dat hem de faam van hei ligheid bezorgde. Deze vraag hebben we gesteld aan de postulator van het zaligverklaringsproces, pater Marcul- phus Heijer O.F.M., die student was aan het Megense seminarie, toen de heilige broeder er diende als portier. „Hij viel op door zijn eenvoud, maar vooral door zijn gebed. Hij heeft zich werkelijk heilig gebeden: hij bad zon der onderbreking en elk moment dat hij van zijn werk vrij was, kon men hem in de kapel vinden. De mensen kwa men daar speciaal naar kijken, zozeer werden ze erdoor gesticht. Men heeft wel eens gezegd: als gebed zichtbaar zou kunnen worden, zou het eruit zien als broeder Everardus. Urenlang zat daar onbewogen, maar tóch stelde 133 zijn plicht boven alles. Wie de broe- dfor nodig had, hoefde maar even op ri|n schouder te tikken. Hij was dan cfimiddellijk klaar om mee te gaan. Zëlf'vatte hij zijn levenshouding samen met ,,wat tot mijn plicht behoort en wat tot heiligheid kan strekken". Dit nam allemaal niet weg, dat hij in de omgang een gezellige mede broeder bleef, die mee kon doen en van een grap hield en die groot ple zier had als hij een medebroeder er tussen kon nemen. Dat deed hij ove rigens alleen met de broeders: voor de paters legde hij andere normen aan, uit eerbied voor hun priester schap. Zelf had hij ook priester wil- Het grafmonument in de kapel van het „heilig Bruurke" in Megen. len worden, maar de studie was hem te zwaar. Hij is tot zijn dood toe misdienaar gebleven, wat hij meer dan zeventig jaar is geweest. Broeder Everardus droeg zijn eer bied voor het priesterschap duidelijk, maar nooit hinderlijk uit. Waarschijn lijk heeft hij nooit bemerkt, dat de pa ters en ook zijn overste juist hèm bij zondere eerbied toedroegen. Bij hem zou men nooit de cel binnenlopen na de gebruikelijke klop op de deur: men wachtte tot de broeder zelf opendeed, omdat men hem niet zomaar wilde storen. Dat was niet afgesproken maar iedereen deed het automatisch. De overste had zelfs de gewoonte om als broeder Everardus zijn cel binnen kwam. te gaan staan, zolang de broe der bij hem was en hij leidde hem speciaal naar de deur. Uiteraard deed hij dat heel onopvallend, want de „hei lige broeder" zou van eerbewijzen niet veel hebben willen weten. Broeder Everardus werd ln 1868 in Hoorn geboren als Jan Witte. In 1881 vertrok hij naar Hageveld om daar de priesterstudie te beginnen. Twee jaar later ging hij over naar het gymnasium ln Venray, maar tenslotte moest hij de studie in 1885 opgeven. Toen hij terugkwam, in Alkmaar waar het ge zin toen woonde wilde hij eigenlijk kunstschilder worden, maar zijn vader zag hem liever als bakker, tot hij hem toch maar bij een portret- en kerkschil- der in de leer liet gaan. Op 23-jarige leeftijd liet hij zijn kunstenaarsloop baan echter toch in de steek om als broeder in te treden bij de minderbroe ders, Eerst woonde hij in het kloos ter Alverna, maar na zijn professie werd hij, in 1900, naar Megen gezon den, waar hij tot zijn dood is gebleven. Veel mensen uit het dorp vonden de weg naar het heilig bruurke. de por-i tier, dertig jaar lang, en... de schil der, van het huis en van enkele altaar stukken, die nu nog te zien zijn in de grafkapel. Niet onbegaafd In de ruimte daarachter hangen nog verschillende andere werken, zelfs een vrouwenportret, waaruit blijkt, dat hij als kunstenaar niet onbegaafd en ge voelig voor het scheme was. Toen broeder Evert bij een ongeluk in huis zijn enkel beschadigd had, werd hij van het portierswerk onthe ven. Desondanks bleven de mensen hem opzoeken om hem hun intenties aan te bevelen. Ook na zijn dood is men zijn voorspraak blijven inroepen en de postulator heeft verklaringen over di verse opmerkelijke gebedsverhoringen. Toen hij kort na de dood van de broe der met het onderzoek naar zijn leven werd belast, bleek pater Marculphus Heijer dat broeder Everardus in Me- t gen volkomen onbekend was, maar dat iedereen vertrouwd was met „het hei lig bruurke". De Kerk verklaart ech ter niet zo gemakkelijk heilig als het volk en het zal nog wel even duren, voor er sprake kan zijn van een zalig verklaring. Het voorbereidend proces daartoe is begonnen in 1958. toen mgr. Mutsaerts de kerkelijke rechtbank heeft geïnstalleerd die het eerste onder zoek moest verrichten. Deze rechtbank hoorde onder leiding van de gedele geerde rechter prof. drs. J. Hettema van het „root-seminarie te Haren, 34 getuigen, 17 van binnen en 17 van bui ten de orde van de Minderbroeders. Onder hen waren de laatste biechtva der van broeder Everardus: pater Ni- codemus van Heereveld (die uiteraard alleen getuigde van hetgeen hij buiten de biecht van broeder Evert wist) en een zuster van de broeder. Vorig jaar december is het voorbe reidend proces afgesloten en op de sterfdag van het heilig bruurke arri veerde pater Marculphus met de ver zegelde documenten in Rome, waar de Congregatie van de H. Riten de zaak in onderzoek heeft genomen. Bij de stukken zijn ook geschriften van broe der Everardus zelf. Alles is volgens de voorschriften in de landstaal gesteld zo dat men in Rome eerst moet gaan ver talen. Pater Marculphus verwacht, dat het zeker een jaar of drie zal duren, voor er nader bericht komt. De pro cedure is dan zo, dat opnieuw een rechtbank wordt geformeerd, dan in op dracht van Rome, om het apostolisch proces te voeren. De stukken hiervan gaan dan opnieuw naar Rome, en bo vendien moet men dan twee wonderen erkennen die op voorspraak van de broeder hebben plaatsgehad. was. Hij leeft nog altijd in goede ge zondheid. VIC LANGENHOFF (Van een verslaggever) AMSTERDAM 22 dec. Behoudens goedkeuring zullen de boordwerktuigkun digen van de K.L.M. een verhoging van 21 percent ten opzichte van hun sala rissen uit 1956 krijgen De voorgestelde verhoging zou moeten ingaan per 1 no- bember 1959 en gelden tot juni 1962. Bij het bepalen van de verhoging is o.a, rekening gehouden met de verzwaarde taak waarmee de B.W.K.'S door de in voering van straalverkeersvliegtuigen zijn heiast. De B.W.K.'S hebben de laat ste keer niet meegedeeld in de ioon- ronde. Een commissie bestaande uit prof. mr. W. C. L. van der Grinten, mr. K. W.iersma en Prof dr. E. van Emden was door de K.L.M.-directie en de Ver eniging van K.L.M.-boordwerktuigkundi- gen gevraagd een advies uit te brengen over een gewenste salarisverhoging en dit advies zou voor beide partijen bin dend zijn. Het is al eens meer gezegd: het èén maken van Europa leeft niet bij de gro te massa. En er moet, in bet kader van het bovengenoemde onderwerp nu maar eens aan toegevoegd worden: zé ker niet bij de Protestanten Aldus ds. G. Gruppelaar in „Nieuw Europa", het maandblad van de Euro pese beweging In dit orgaan ontwik kelt genoemde schrijver een merkwaar dige zienswijse waaraan we het volgen de ontlenen: O zeker, alle democratische partijen in ons land zijn er vóór ook de pro testantse Slechts een paar uitzonderingen ken ik: het Gereformeerd Politiek Verbond evenmin als de Staatskundig Gerefor meerde Partij willen er van weten. Doch het aantal van hun aanhangers is zeer gering. Het overgrote deel van alle Nederlandse Protestanten brengt zijn stem uit op de C.H.- of A.R.-lijst. En deze beide partijen zijn zéér be slist vóór. Hoe komt het dan toch dat het bij hun leden vaak zo lauw is? Of óók wel, dat zij beslist tegenstander zijn? Ik geloof dat we één der oorzaken moeten zoeken in het protestantisme zelf. Zoals bekend, ontstond de kerkhervor- mingsbewegdng in de 16e eeuw En on ver kwam te staan tegenover de ge zagsdragers dan wenselijk was Hoe uit nog doorwerkt in onze tijd bleek nog vrij kort geleden, toen de (Lu therse) bisschop Dibelius het waagde een andere uitleg te geven aan Romeinen 13! Nog steeds zijn de Evangelische Duit sers van mening dat slechts lijdelijk ver zet tegen de Overeid geooorloofd is. De ze houding heeft zijn wrange vruchten afgeworpen in de Hitlertijd en er is ook thans debet aan dat de weerstand tegen een zelfgenoegzame nationale traditie nog steeds te gering is. Ds. Gruppelaar vervolgde dan: Maar óók het Calvinisme, ofschoon on getwijfeld meer internationaal ingesteld, heeft sterke nationale bindingen. Bepa len wij ons tot het eigen land. Zou boit in Nederland het Calvinisme zo invloedrijk geworden zijn als de Sta ten Generaal niet alle „paapse supersti tie" uit het land hadden trachten te we ren? En zou daarom de Nederlandse Calvi nist niet de neiging gekregen hebben zich de Nederlander bij uitnemendheid te voelen? Ik behoor zelf tot deze volksgroep en kan er dus een beetje over meepraten. Natuurlijk is deze houding verkeerd, als Stemmige grafkapel Bij, de stukken die thans in Reme zijn, bevinden zich reeds verklaringen over twee opmerkelijke genezingen, die na de dood van de „heilige broeder" zijn voorgevallen. Het ene geval be trof een jongen met een tengevolge van een ongeval gescheurde lever, die onverklaarbaar snel herstelde tijdens een noveen, en van een oude man, die een maagkwaal had, van zulke hope loze aard, dat de medische behande ling was gestaakt omdat de doktoren hem hadden opgegeven. Deze patiënt herstelde binnen een maand volkomen, nadat bij het graf voor hem gebeden AMSTERDAM, 22 december. Het Amsterdamse gerechtshof is van mening, dat het onderzoek in de door de A.N.W.B. aangespannen principiële strafzaak, waarbij de rechtsgeldigheid van het 70 km verkeersbord de inzet is, onvolledig Is geweest. Hef heeft een schouw gelast op de rijksweg no. 1 nabij dë westelijke grens van Naarden, waarvoor het ge rechtshof en de bij deze zaak betrokken verdachte, raadsman en getuigen zich op 10 februari a.s. naar Naarden zullen be geven, Het hof hoopt dan een indruk te krijgen van de ter plaatse blijkbaar uniek zijnde verkeerssituatie. Op dit gedeelte van de rijksweg reed de Amsterdamse verkoopleider R. H. op 3 januari 1958 harder dan de ter plaatse toegestane 70 km. Hij werd geverbaliseerd en zowel door de kantonrechter als door de rechtbank veroordeeld. De Hoge Raad vernietigde het vonnis, omdat de recht- bank het verweer van de raadsman mr. ROTTERDAM 23 dcc. Naar wij ver- j G, Goudsmit onvoldoende had weer- nemen zullen de achttien vliegtuigen van !e8d- Mr- Goudsmit is van mening, dat getwijfeld was het de grote Hervormers maar ik stel er toch prijs op te verkla ren den dit niet enke] de schuld is van de Calvinisten. Anderen hebben z,ich in het verleden wel eens zo on-nationaal gedragen, dat dezg houding als vanzelf werd opgeroe pen Zat achter het Calvinisme van de 20e eeuw niet de traditie, dat deze rich- bug aan de wieg van onze staat heeft gestaan en is het dan niet verklaarbaar dat het zich ook een beetje voelt „de wachter op Sions muren?" De calvinist zag dat uit „het buiten land de gevaarlijke denkbeelden kwa- men. Met name uit Frankrijk. En daar om bond Groen van Prinsterer zijn strijd aan tegen de Revolutie, daarom werd hij de vertegenwoordiger van de Anti Re volutionaire richting en na hem dr. Kuy- p,er de organisator van de A.R Partij. De „kleine ïuyden" waarover „Abram de Geweldige zo omstreeks de eeuw wisseling de scepter zwaaide, waren ®t,eiJ gekant tegen het „nie Dieu, nie Maitre van de Franse Revolutie èn tegen de oude „erfvijand" Rome. Zo bezien is het van dr. Kuyper een bijna bovenmenselijke krachttoer geweest zijn mensen achter zich te houden toen hij een coalitie aanging met Schaepman. En dit kon ook slechts gelukken, omdat deze éne man een zo geweldige domine rende positie innam Hij werd aanvaard en naar mijn overtuiging terecht als de van God gegeven Leider. Toch is de „vrees voor Rome'' bij bre de lagen van het Calvinistisch volks deel vandaag aan de dag nog niet ver dwenen, aldus ds. Gruppelaar. En die grote figuur, van „zijn schou deren en opwaarts hoger dan al het volk", die nu het weer zeggen kan „Mensen, wij stoelen met de Katholie- ken in Duitsland en België op één wor- tel des geloofs", ontbreekt. te doen om de zuiverheid in de leer. Dit bracht mee, dat zij in conflict kwa men met de Rooms Katholieke Kerk die stond onder het éénhoofdig gezag van de Paus Vanuit Rome aanvaardden alle katho lieken in héél Europa hun bevelen Toen de Hervormers hiertegen tracht ten op te tornen zochten zij meer dan eens steun bij de nationale overheden. De landsvorsten gingen soms tot de nieuwe leer over, niet omdat zij zo sterk gekant waren tegen het kerklatijn of te gen de leer der transsubstantiatie, maar omdat zij er politieke voordelen in zagen. Hierdoor kregen vele Protestantse kerken een nationaal karakter Zij ston den onder bescherming van de eigen vorst, wisten dat zij alleen onder zijn schutse staande konden blijven en wa ren dientengevolge weer bang voor „vreemde'* invloeden. Ongetwijfeld was de bovengeschetste ontwikkeling sterker in de Lutherse dan in de Calvinistische wereld. In Duitsland bloeide weldra de „troon en altaar" mystiek op waardoor het volk passie zijn cliënt niet kan worden veroordeeld. De schouw, die het gerechtshof gaat hou den, staat uiteraard los van de principiële vraag over de rechtsgeldigheid van het 70 km bord. EVERARDUS WITTE Jmhg bimtks" va» Meaen. de „Karei Doorman" na 3 januari per lichter via Gouda naar het vliegveld Val. kenburg worden getransporteerd, vanwaar men ze naar de basis Ypenburg zal over vliegen. Daartoe is vanmorgen door de marineleiding besloten. Men heeft zich even over deze oplos sing moeten beraden. Daarbij is ook over. wogen om de Seahawks en Avengers met de kaïtapult af te schieten op de Maas bij de werf van WiLton-Feyenoord, waar bet yliegkampschip ligt gemeerd. De moeilijkheden d4e hierbij zouden optreden, •hebben de marimeleiding evenwel hiervan doen afzien. Het bleek ook te riskant om de vliegtuigen gewoon aan boord te la ten starten. De beschadigde Seahawk is overge bracht naar Avio-Diepen, waar het toe stel zat wor/Jen hersteld. DEN HAAG. 22 dcc. Voor een tour nee door Oostenrijk is een collectie fo to's van hedendaagse Nederlandse archi tectuur gerevideerd en aangevuld. De collectie zal van 20 januari tot 12 februa ri worden getoond in bet „Oosterrei- chische Baxentrum" in het Paleis Liech tenstein in Wenen, onder dc titel „Hol land heute" Architektur in den Nie- derlanden" Na Wenen zaï de collectie nog in Graz en in Innsbruck worden ge ëxposeerd. Bij de organisatie van de tentoonstel lingzijn betrokken de Bond van Neder landse Architecten (BNA), de ministeries van buitenlandse zaken van van onderwij en de rijksvoorlichtingsdienst De keuze van de objecten is gemaakt door drie leden van de Bond van Neder landse Architeoten. de heren van Emde, Komter en Van der Steur. De tentoonstelling is verzorgd door d« rijksvoorlichtingsdienst naar ontwerp van architect W. van Gelderen te Hemstede. In 1953 werd het eerst een collectie fo to s van te beste scheppingen van de he dendaagse Nederltndse btuwkunst na 1945 samengesteld. Deze is in 1953 in Lon den en drie andere plaatsen in England getoond. Hiérna heeft zij een tournee gemaakt door een aantaj steden van de Verenig de Staten. Ook is zij te zien geweest tij- ns de derde tweejaarlijkse tentoon stelling van. moderne architectuur in Sao-Paolo (Brazilië) jn 1955. In 1957 jg de collecti e geheel opnieuw samengesteld. Tot I960 heeft zij in West- Duitsland gecirculeerd, waar zij in to taal negentien steden te Zien was. het rechthoekige blauwe verkeersbord met rode rand waarop is aangegeven, dat een maximum snelheid van 70 km binnen de bebouwde kom is toegestaan, niet rechtsgeldig is, omdat het als verbods bepaling niet voldoet aan de bij het ver drag van Genève goedgekeurde modellen. Bovendien stelde hij, dat ten tijde van de overtreding het blauwe gemeentebord en het 70 km bord driehonderd meter voor het begin van de bebouwing stonden en dat het laatste bord bij de verharde zij wegen, die daarna volgen, niet was her haald, hetgeen ook voorschrift was. Op grond hiervan meende mr. Goudsmit dat Ook de conventionele hoortoestellen, die onder de kleren ge dragen worden, zijn in de laatste jaren enorm vooruitgegaan. Wij bieden u keuze uit vele merken, w.o. Aditone, Audium, Multitone, Philips en Siemens. GOES, 21 dec. Na buitengewoon lange discussies, waarbij verwijten over en weer vlogen, heeft de gemeenteraad besloten zich eens te verklaren met voor stellen van het huidige college van B. en W. over de vertrouwenscrisis. De raad is het met het college eens, dat men ten aanzien van een aantal amb tenaren, over wie klachten zijn geuit, een administratieve procedure van on derzoek in moet stellen. In een dergelijke procedure wordt voorzien door het alge meen ambtenarenreglement. De raad wil deze procedure echter opschorten tot het resultaat van het onderzoek bekend is dat wordt verricht door de rechter-com- missaris van de arrondissementsrecht bank. Met ingang van 1 november 1959 werd in Goes aangesteld de ambtenaar D. A Huysse als hoofdcommies der secretarie In algemene dienst. B. en W. zijn van mening, dat aan deze functie geen be hoefte bestaat. Zij stelden voor de amb tenaar te ontslaan. De heer Huysse was niet, zoals vereist is, aangesteld met goedkeuring van de gemeenteraad. Een post betreffende zijn salaris komt tot dus ver niet op een begroting voor. Eerst werd gestemd over het ontslag van de heer Huysse. De uitslag was 10 stemmen voor en 3 stemmen tegen. Te gen stemden de oud-wethouder Roose, de heer Valk (KVP) en mevr. Van Willegen (CHU). Na enige discussie besloot "de raad met gelijke stemmenverhouding om het salaris van deze ambtenaar od de begrotingen van 1959, 1960 en 1961 te plaatsen. Men zal nagaan of terugvorde ring mogelijk is. Het salaris kwam tot dusver beschikbaar door middel van de befaamde verschrijvingen. Aan de firma Van Stricn zal een be drag van 33.000 gulden terug worden gegeven, dat deze firma in verband met de bouw van een garage aan de gemeente had betaald. Pri|zen v.c 240.- Vraagt gratis brochures KHZERSGRACHT 411, TEL. 37728 JAN EVERTSENSTRAAT 3t TEL. 186587 AMSTERDAM FilialenDEN HAAG HAARLEM UTRECHT Daarom ziet de Nederlandse Protestant naar mijn overtuiging véél te sterk naar die z.g „massa Katholieken" in Duits land, Italië, Frankrijk en België" die hem bedreigen en véél te weinig naar datgene, dat hem met al die anderen verbindt. In Kuypers dagen heeft hij geloofd dat de tijd van Jan de Bakker en van de martelaren van Gorkum voorgoed voorbij was. en daarom kon hij een voor stander worden van de coalitie. Hij heeft en niet hij alleen, doch alle Nederlan- OOSTBURG, 22 dec. De oud burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, die aan het begin van dit jaar met ziekteverlof werd gezonden en nadien zelf ontslag heeft genomen als burgervader van deze west-Zeeuws- vlaamse gemeente, blijkt idaar nog steeds ambtenaar van de burgerlijke stand te zijn. Hj) is ook niet van plan om als zodanig ontslag te nemen. Dit blijkt uit zijn antwoord op een verzoek van het gemeentebestuur om ook deze functie neer te willen leggen. Het schrijven van de oud-burgemees ter. waarin hij zijn weigering heeft ge formuleerd, is aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en aan de minister van Binnenlandse Zaken gezonden. Het gemeentebestuur verzoekt van advies te dienen over de weg, die nu gevolgd moet worden, om ook deze laatste band tussen Oostburg en zijn oud-burgemees ter te verbreken. Prachtige, sterke "Scofty - coats VOOR MEISJES EN JONGENS- Eersteklas afwerking, nieuws!e modekleuren. CAPUCHON EN JASJE GEHEEL MET SCHAPENVACHT GEVOERD- Eén dag als Kerstverrassing zondel weerga: 1 -3 jaar, ALLE MATEN 4-6 jaar, alle maten 16.90 7-8 jaar, alle maten 18.90 met nylon versterkt, voor jongens en meisjes. *990 1-5 jaar, ALLE MATEN 6-8 jaar, alle maten 4.90 Geen tel. of schr. orders. Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Gouds«' singel Katendr. Lagedijk hk..Dorpsweg West-Kruiskade 35 d- LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ders met hem, de zekerheid gekri^-s dat hij leeft in een rechtsstaat. In J staat, waarin geen plaats meer is <|i schuilkerken maar evenmin voor brandstapel. f In onze dagen valt het hem missC^p nog wat moeilijk te begrijpen, dat evenzéér het geval te in democra11p Europa en zeker in een. Federaal „t pa. Nogmaals, de allesbeheersende J der, di€ hem de weg wijst in de Wef van vandaag, ontbreekt andere, dat „nie DieU, En dat Maitre"? Het is mijn goed recht als Caivfi deze beginselen van de Franse ReVOfy; verderfelijk te achten. Het is mijn Aj recht, dat vrijuit te zeggen in een "'^l dat door velen gelezen wordt, die niet met mij eens zijn Dat kan in derland. efi' Maar hoeveel sterker zou ik sMJ a]e alle Duitsers en Fransen, die e'J zo over denken als ik, met' mij s«p tegen deze beginselen zouden vechtep' De schrijver besluit: Waarom hebben wij in Nederland J leen maar een partij die zich A.B-'Jti gekant tegen deze beginselen, noeP> Omdat hier alleen dergelijke liede» den wonen? Och kom! p Deze positieve kant wordt door ft te weinig protestanten gezien. VeCW veel zien zij op het nationale, op./',11 derland en Oranje" als u wilt. BegriJjV mij goed, dat zij daarop zien is goejL:1 tk hoop dat ze het zullen blijven ap' lang nadat de Verenigde Staten van ropa een feit geworden zijn. f Maar ik hoop vurig, dat zij óók L zullen krijgen voor hun Europese roe?/ Om ook daar maar dan in veel verband, te vechten tegen datgene, zij verderfelijk achten voor onze sa"/ levinc e» te strijden vóór die di/d1 die. naar hun mening, bij kunnen dr^i' t°t een her-kerstening van 0% deel. M.a.w. ik hoop dat zij de „fron»* over' zuilen gaan. met nieuw élan. DEN HELDER, 22 dec. De Vereni ging van beroepsschepelingen bij de zee- macht (VBZ) in Den Helder heeft zich 1 sende:. de huurcompensatie, die van- telegrafisch tot de minister-president enla* april 1960 aan de meeste werkne- Tot 31 december a.s. is de loongrens voor de sociale verzekering 7450 - por jaar. Dat wordt voor 1961 (uitgezonderd nve°rr A°W) f 8 000'- Indien het overeengekomen vaste loon in geld. in- gaande 1 januari a.s., omgerekend tot jaarloon, dus meer bedraagt dan 8 000,- is de werknemer niet verplicht verzekerd. Is het 3.000,- of minder, dan is de be trokken werknemer dus wel verplicht verzekerd. We hebben in deze rubriek al eerder uiteengezet, welke soorten beloningen tot het overeengekomen vaste loon in geld gerekend moeten worden. Wij willen daarom nu volstaan met te wijzen op het de minister van Defensie gewend met het verzoek de salarissen van het mari nepersoneel te verhogen overeenkomstig het bedrag, waarmee de toeslag op de politiesalarissen is verhoogd Bij de ver hoging van de marinesalarissen per 1 ok- tober is nadrukkelijk gesteld, dat deze salariëring gekoppeld zou worden aan die van het overige rijkspersoneel. Hierbij is uitgegaan van een toeslag op de poli tiesalarissen van 40 per maand, die na dien is verhoogd tot 70. Door deze pro gressieve verhoging steken de salaris sen, vooral van de onderofficieren en de adjudanten bij de Koninklijke Marine, ongunstig af bij die van het politieperso neel, zo meent het hoofdbestuur van de vereniging. Het acht het alleszins redelijk de .verhoging ook op het marineperso- mm van toepassing te verklaren. werkne. mers moet worden uitbetaald, behoort tot het overeengekomen loon in geld Hieromtrent bestaat momenteel nog wel hier en daar misverstand. Dat misver stand wordt in de hand gewerkt, door- d?t de huurcompensatie als bijslag wordt uitbetaald en vooralsnog niet, in de col lectieve arbeidsovereenkomsten of in bin dende loonregelingen als loon mag wor den opgenomen. Men moet de huurcom pensatie van 1 april 1960 echter beslist meetellen, indien men gaat bekijken, of het overeengekomen vaste loon van een werknemer al of niet beneden d» loongrens van 8.000,- ligt. Wij merken op, dat momenteel nog niet bekend is, of de Premieloongrens, die thans 20,- per dag is. verandering on dergaat. Zodra dat bekend is, zullen w» het uiteraard in deze rubriek vermelden., wei gever moet afdragen, hoger 'U dan komt ook het werknemersaa AGr. het werknemers^'*/' in nrmcipe na verkregen vergunnib» veFioging in aanmerking. (wordt ver cg (Vragen omtrent de sociale v L/f, nngswétten kunnen schriftelijk ingediend bij onze sociaal-econom redaktie, Kortenaerstraat 1, te dam.) t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4