Koninklijke familie viert kerstfeest met personeel rrins Bernhardt citeert gebed van Thomas a Kempis Maatregel van politie? DORP PLATGEBRAND IN BALIEMVALLEI Strafexpeditie tegen gezochte oorlogszuchtige Papoea Hachelijk avontuur van Her runners voor de Hoek OVERBODIGE CRISIS Goed beleid afgebroken H commentaar PERSSTEMMEN— -over de kabinetscrisis RUFFINO De HAV is uw vertrouwen waard ÜÖL Geheimzinnig pakketje Prinses Marijke in kerstspel Ernstig ongeval bij Deil Zendeling haalt driekleur neer Overval op KMA Mgr. Th. Bekkers Snelle berechting bij winkeldiefstallen Volwassen verkeers- brigadiers blijven V B VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 PAGINA r> ooooooooooeoooooooooooooq garage van de koninklijke marechaussee in Soestdijk las j de koningin het kerstevangelie voor. Op de andere foto van rechts naar links: de prinses sen Beatrix en Irene, prins Bernhard en koningin Juliana, terwijl zij aan ieder der aan wezigen een kerstbrood en een kalender uitreikte. Drie doden op de weg 8S ■kaarslicht..Éérlijk licht! (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 dec. - Bij een jacht op een oorlogszuchtig Pa poea-stamhoofd in de Baliemvallei in Nederlands Nieuw-Guinea is diens nederzetting, bestaande uit een aantal hutten, afgebrand. On derzocht wordt of deze hutten als strafmaatregel door de patrouille, die onder leiding stond van een Nederlands inspecteur, zijn plat gebrand of dat zij door onbekende oorzaak hebben vlam gevat. Het incident gebeurde op 9 december, een ogenblik dus waarop het on derzoek naar andere pacifactie- acties, die onder leiding van een jong bestuursambtenaar in de Baliemvallei zijn gehouden, nog in volle gang was. Zoals gemeld was daarbij sprake van drie neer geschoten papoea's, lijfstraffen en ook het platbranden van dorpen. Er is nog niet besloten welke maatregelen tegen deze ambte naar, die op het ogenblik nog in Nederland verblijft, genomen zul len worden. op ÏQcfffS Ifp! 20 stuks f. 1. „Brokken" „En wat nu?" Kaarslicht.,. JBêrsQtiM Stunt van Arnhemse reserve-officieren In Arnhem Haagse proef geslaagd Begrijpelijk RMH HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM TELEFOON 93 041.*. HAV LEVENSVERZEKERINGEN .SOESTDIJK, 23 dec. De konink- Nke familie heeft gisterenmiddag, met 'Sondering van prinses Margriet die liiv 's' in (*e SaraSe van de konink- marechaussee in Soestdijk samen .Jpt het personeel het kerstfeest ge- gj fd. De garage was stemmig ver- met dennegroen, hulsttakken en «de kerstklokken. Er prijkte een gro- aerstboom, die in de lwjssen van het "iiikli jk domein gekapt was. liirWee wachtmeesters van de konink lijke marechaussee ontstaken de tien- ailen kaarsjes toen koningin Juliana, °amen met prins Bernhard en de prin- ^ssen Beatrix en Irene, binnenkwa len. Prinses Marijke bad zich reeds tevi 'oren bij haar vriendinnetjes opge steld om met hen het kerstspel ,,De herdertjes lagen bij nachte" op te voe ren. Doodstil was het toen koningin Ju liana, gekleed in een lila middagjapon, het kerstevangelie voorlas. In een kerst rede, die door prins Bernhard werd uitgesproken, ging hij nader in op de betekenis van de goede wensen, die tel kens voor het kerstfeest worden geuit. Het vrolijke kerstfeest dient, aldus prins Bernhard, in de eerste plaats de vreugde te zijn van het besef, dat Chris tus tót ons is gekomen met zijn blijde boodschap. De prins wenste de aanwe zigen ook voorspoed in het nieuwe jaar, maar, zo zei hij, niet te veel. „Ik wens u genoeg tegenspoed om u te dwingen tot strijden. Want alleen strijdend zul len wij werkelijk leven. Door de be proevingen, die op onze weg worden gesteld, worden wij gedwongen te to nen, wat wij werkelijk waard zijn. moe ten wij ons bewust worden van onze zwakheden en wordt ons geloof aan de O praktijk getoetst. Bij grote rampen, zo- Tijdens de Tierstvieving m de O als oorlog en watersnood, maar ook bij normale tegenslagen in het leven van mensen om ons heen. hebben ,wij met verbazing en bewondering mogen zien, wat de strijdende mens vermag, tot welke daden van moed, van zelfopof fering en naastenliefde hij in staat blijkt. Het gedwongen zijn tot een voort durende strijd", zo zei prins Bern hard, „is voor ons nodig om ons te leren, dat wij alleen niets kunnen. Dat de schatten hier op aarde, door ons verzameld, vergankelijk zijn en ons uit eindelijk tot niets dienen" (Advertentie) „Onze beproevingen en ons telkens weer falen in de strijd daartegen, zijn nodig om ons te doen beseffen, dat wat ook onze positie onder mensen is en hoe groot ook onze prestaties zijn geweest, wij hopeloze, verdwaal de kinderen blijven, die zonder gods hulp niet vermogen de weg te vin den naar het aardse en naar het he melse heil". Prins Bernhard besloot zijn kerstre de met de aanwezigen allen de vrede van kerstfeest te wensen, die hij for muleerde in de woorden, waarmee Thomas a Kempis destijds bad, wiens gebed hij citeerde. Hierna werd door een aantal kinde ren, onder wie prinses Marijke, een kerstspel opgevoerd, onder leiding van mevrouw van Driel van Wageningen Blaisse. Het was een toneeltje van kin derlijke eenvoud, dat de aanwezigen diep ontroerde. Na afloop werd in de kazerne door de koningin, de prinsessen en enkele hofdames warme chocolademelk ge schonken en k'-eeg ieder een kerst brood. Tenslotte ontvingen alle leden van het personeel een exemplaar van de „Pro Juventute"-kalender, die door de koningin, prins Bernhard en de bei de prinsessen werd aangeboden. 23 dec. Gisterenavond is de ^ecr \V. M. N. van de Wildenberg, di ctie-secretaris van de coöperatieve °erenleenbank te Eindhoven, door «en te auto-ongeval om het leven gekomen, ongeval gebeurde op de Rijksweg Tan Utrecht naar Den Bosch. De heer de W. reed tegen de laadbak van liet «en D, zandauto, werd uit de wagen ge- Serd en was op slag dood. e auto kwam 50 meter verder in een S'°°t terecht. c,VLAGTWEDDE De 62-jarige C. rj-j^staansen uit Boertange is gisteren- va„ a§ om het leven gekomen toen hij di," Jijh een vrachtauto met aanhanger viel, cornpost ontwierp op een bouwland. Apt slachtoffer viel tussen de auto en aanhanger en werd op slag gedood. 1 ongeluk gebeurde te Wessingtange. b„ARNHEM In het stadsdeel Mal- t? rSen is de 32-jarige A.K.U.-employe te p- van Schijndel met zijn bromfiets sen een bestelauto gereden, die hij b ott'ang had moeten verlenen. Van S. «en1 na de hotsing met zijn hoofd op tc 1 stapel balken van een bouwwerk Plaatse terecht en moest met ernstig bASe,nletsel naar het St. Canisiuszieken- hif iP Nijmegen worden vervoerd, waar gisteren is overleden. Het ongeluk jaas het 23ste met dodelijke afloop dit (Advertentie) Ook dit nieuwe incident kan geplaatst worden in de moeilijke omstandigheden, waaronder in de Baliemvallei wordt ge werkt. De jacht betrof het „oorlogs- hoofd" Amoli, een hoofdman die her- bVan onze Rotterdamse redactie) beH°EK VAN HOLLAND, 23 dec. is ,reddingboot „President Jan Leis" gisteravond omstreeks half acht iiit- om hulp te bieden aan de vier vJhers, die zich aan boord bevonden Vj/ de losgeslagen bok „Adelaar". Nog hiVp de reddingboot bij de bok ar- <1(5 ei"de, sprong een van dc runners, W, dekknecht Ko Zwets, in zee. Hij •>iVt opgepikt door de sleepboot ajV» If die, de hok had getrokken "et ogenblik, waarop dc trossen s'de»ien- Even later slaagde de „Pre- Vkj 't Jan Leis" erin, dc drie anderen, 4, ifiber Sigmond en de dekknechten as rn 'I. van Ejjk, veilig van ï«Wn te ,,alpn- Schipper Sigmoml was ■«Ui d aan het 00g en ''rg overstuur. <ii.,. maal aan wal moest hij zich on- behandeling van een arts stellen, ki angstige avontuur voor de vier ?-n was het gevolg van het ge- 'in lelijke afbreken van de hefinstalla- ^S°P de bok „Adelaar". De sleep Jjop, °nderweg van Scheveningen naar Slv van Holland, toen men, ander- W5 mijl ten noorden van de pier, liKn i'bg met zware zee kreeg te kam- "6 top van de bok slóeg achter over, de hefinstallatie viel in zee, de trossen knapten en het betonnen, con tragewicht kwam naar boven en boor de een gat in de ponton, die zo snel water maakte, dat Zwets een duik in het zeewater als zijn enige kans zag. De bok „Adenaar (250 ton) is eigen dom van Van der Taks Bergingsbe drijf te Rotterdam, evenals de bok „Arend", die, getrokken door de sleep boot „Bruinvis", even verderop voer. Met de reddingboot „President Jan Leis" schoot ook de splinternieuwe, speciaal voor Europoort bestemde sleepboot „Steenbank te hulp. Toen de runners eenmaal in veiligheid wa ren, werden zij in het gebouw van het Groene Kruis te Hoek van Holland door het Roode Kruis verzorgd en van dro ge kleren voorzien. De gehavende bok ligt thans even ten zuiden van de vaargeul voor anker. De hefinstallatie ligt in het water, maar zit nog vast aan de bok. In de loop van vandaag, heeft men geprobeerd de installatie los te branden en te bergen. Dit is niet gelukt. De bok is nu geheel gezonken, haaldelijk op het oorlogspad ging en daarbij, zoals bij de stammenkrijg in de Baliemvallei de gewoonte is, de nodige slachtoffers maakte. De man kon wor den gearresteerd en werd in afwachting van een nadere beslissing gevangen ge houden. De Papoea zag echter op 15 november kans te ontsnappen en hij voegde zich weer bij zijn krijgsmak kers, bij wie hij nu in veel hoger aan zien kwam te staan, omdat het hem gelukt was aan de „blanke man" te ont komen. Hij vierde direct weer zijn oorlogszuchtige aard bot door overval len op buurstammen te ondernemen, waarbij zes mannen met bijlen en spe ren deerlijk werden verminkt en daar na gedood. Een vrouw, die eveneens was gemarteld, overleed later aan de verwondingen. Daarop werd de jacht naar deze hoofdman, wiens activiteiten geheel ingaan tegen de pacificatie-acties van het bestuur, omdat zijn roof- en moordpartijen ook weer tegenacties uitlokken, met hernieuwde kracht in gezet. Een politie-patrouille trok op naar zijn nederzetting Ikinem, dat door een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken een „roversnest" wordt genoemd en dat uit enkele schamele grashutten zou hebben bestaan. Bij de overval op deze nederzetting door de politie brandden de hutten af. Enkele mede krijgers van Amoli konden worden aangehouden, de hoofdman zelf echter wist te ontsnappen. Tot de dag van vandaag is hi' nog niet gegrepen, tot ongerustheid van de bevolking. Zowel aan de procureur-generaal als aan de directeur Binnenlandse Zaken is rapport over de zaak uitgebracht. Onderzocht wordt nu hoe het gebeurde precies in zijn werk is gegaan. Zoals gezegd wordt ook de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de hutten in het geheel niet in brand zijn gestoken. Bij het incident is ook een zendings arts van de evangelisch-christelijke kerk betrokken geraakt, die in de buurt van het „roversnest" werkzaam is. Uit pro test tegen het optreden van de politie patrouille in Ikinem heeft hü tot ver ontwaardiging van de politiemannen de Nederlandse vlag gestreken, die vanaf de bestuurspost in het nabij gelegen Koelima wapperde. De arts is voor deze houding door zijn superieuren onder houden. Wh (Van een medewerker) et thans demissionaire kabinet- De Quay is zijn werkzaamheden begonnen onder het parool Voor een christelijk sociaal beleid. En heel zijn, ons te kortstondig, leven is een bewijs geweest van de ernst, waarmee het heeft gestreefd dit uit gangspunt tot een stuk werkelijkheid te maken. Toen wij woensdagavond op de tribune van de Tweedè Kamer en in de wandelgangen van zeer nabij de ontwikkeling van het politieke drama mochten meemaken, hoorden we telkens opnieuw K.V.P.-Kamer- leden in gesprek met anti-revolutio naire of christelijk-historische colle ga's daar de aandacht op vestigen. Daarom hadden we gedurende de avond en onmiddellijk na de val van het kabinet gesprekken met tal van Kamerleden uit kringen, die toch 24 uur vroeger zich regeringsgetrouw hadden opgesteld. Zowel de A.R. als de C.H., K.V.P.-ers als V.V.D.-ers ver klaarden zonder voorbehoud liet op recht te betreuren dat en hier trad de nuance in de opinie op dit moest gebeuren, aldus C.H. en A.R., en dat deze val volkomen nodeloos werd veroorzaakt, aldus de tegenstemmers van de motie-Van Eibergen. Men kan het kabinet-De Quay na tuurlijk wel iets verwijten. Ook als men zich verder op het standpunt plaatst, dat niets volmaakt is in de wereld en dat dus met het onvolko- mene getracht moet worden het aller beste te bereiken. En in dit kader staat één zaak onomstotelijk vast: nog nooit is er in de na-oorlogse periode een kabinet geweest, waaronder een zo duidelijke en sterk opgaande lijn viel te onderkennen in de stijging van de volkswelvaart. Het is voor het eerst in deze ruim 15-jarige periode dat een halt kon worden toegeroepen aan het achter elkaar aanlopen van lonen en prijzen. Voor het eerst der halve ook dat elke loonsverbetering een positieve vooruitgang voor de daarvan profiterenden betekende. Er viel, en dat gebeurde nogal eens, met deze regering' te praten. Dat bleek al bij het eerste optreden toen de nota rond het in de nabije toekomst te voeren economische beleid in de eerste helft van 1959 in de Kamer ter discussie werd gesteld. Op meerdere punten betoonde de regering een grote soepelheid. De datum van de huurverhoging werd verschoven, het percentage werd iets lager, vermin dering van subsidies werd getempo riseerd enz. Bij de invoering van de nieuwe loonpolitiek kwam in overleg met de betrokken partijen nogal eens wijziging van de richtlijnen tot stand, een aanvankelijke afwijzing van steun aan de landbouw werd enige keren verzacht, enz., enz. Deze soepelheid werd van socialistische zijde telkens uitgelegd als slapheid, ja zelfs als karakterloosheid. Maar van het begin af aan had minister president De Quay duidelijk laten merken dat waar dit mogelijk was, een goed overleg met de Tweede Ka mer in de lijn lag van zijn beleid. En tenslotte heeft dan toch maar mede deze houding tot goede, tot zelfs voor treffelijke resultaten gevoerd. Merkwaardig is dat de verwijten aan het adres van het kabinet wissel den van slapheid tot starheid. De re gering werd voor slap gescholden als zij bij herhaling niet toegaf, voor star wanneer zij aan een eenmaal inge nomen standpunt wenste vast te hou den. Juist deze laatste weken werd steeds duidelijker dat noch een star noch een slap beleid de kenmerken waren van dit kabinet, maar dat het veeleer een kenmerk van soepelheid verdiende. Neem het loonbeleid. Ze ker, de regering was vastbesloten voor wat de grote lijn betreft soepel in de toepassing te zijn. Dit is onder meer duidelijk gebleken bij de inter- pellatie-Suurhoff, waar enerzijds de regering blijk gaf van geen wijken te weten ten aanzien van eenmaal vast gestelde regels, maar tegelijkertijd voor de kleine groep achterblijvers in de gestegen welvaart toestemming gaf tot een redelijke loonsverhoging en eventuele ongunstige concurren tieposities tussen verschillende onder nemingen trachtte te voorkomen door de mogelijkheid van arbeidstijdver korting ruim te stellen. Voor de vrij gezellen en voor de werkers in de G.S.W., voor de grotere gezinnen en vooral voor de laagst betaalden heeft dit kabinet goed werk gedaan waar voor het hulde verdient. „Sociale Za ken" had nog een heel beloftenrijk werkprogram. We vinden het een daad waarvan het zeer zwaar is de verantwoordelijkheid te dragen om zulk een werkprogram te onderbre ken, om niet te zeggen af te breken. En waarom eigenlijk? Ook nu weer toonde de regering dat met haar te praten viel. Zeker, minister Van Aartsen gaf niet onmiddellijk toe. Hij had het misschien iets tactischer kunnen spelen. Feit is niettemin dat hij onder sterke druk van de Kamer zich bereid verklaarde direct het aan tal te bouwen woningen in 1961 met 2500 te vermeerderen en reeds over vier of vijf maanden met de Kamer te praten over verdere uitbreiding van het kwantum, wanneer te over zien was of deze uitbreiding niet zou leiden tot een overspanning van de bouwarbeidsmarkt. De Kamer had voor wat de bouw van meer goed kope woningen betreft al volop suc ces met de voortreffelijke motie-An- driessen. Zou de regering ook deze motie hebben afgewezen, waardoor dus vooral de bouw van een redelijk kwantum goedkope woningen in het gedrang zou zijn gekomen, dan zou zij, de regering, zelf een crisis heb ben opgeroepen. Nu zij op dit punt toegaf was er naar onze stellige over tuiging geen reden het sociaal succes vol beleid van deze regering zo ab rupt af te breken. Hopelijk zitten we niet al te lang met deze brokken. Maar veel vertrouwen in een spoe dige oplossing kunnen we helaas nog niet opbrengen. AMSTERDAM, 23 <lec. Niet alle Nederlandse ochtendbladen hebben da delijk de val van bet kabinet becom mentarieerd. De „Volkskrant" constateert, dat on danks de tegemoetkomingen van het kabinet op aandrang van de K.V.P. de A.It. en C.H.U. bleven vasthouden aan hun eis, dat nu al zonder meer moest komen vast te staan dat er 85.000 Imiz. gebouwd zuilen worden. Het blad schrijft: „Die eis werd uiteraard gretig on dersteund door de socialistische op positie en zo werd het kabinet-De Quay, tenslotte door de wonderlijke meerderheid van protestanten en so cialisten ten val bebracht. En nog wonderlijker is het, dat hierbij de AR vooraan gingen dezelfde AR waarvan partijvoorzitter Berghuis nog maar kortgeleden opriep om het kabinet-De Quay nu voortaan toch vooral can amore te steunen. Het kan snel veranderen. Er zal voldoende gelegenheid komen om over de verantwoordelijkheid meer te zeggen. Voor het moment zitten we in elk geval onder de kerst boom met de brokken. Hoe uit die brokken eer. ander kabinet kan wor den opgebouwd en wat voor een, is op dit ogenblik nog een kapitaal raadsel. En zolang er geen uitzicht is op een nieuw kabinet, kan zeker nog niet gezegd worden, dat er dan voor de woningbouw wel meer ste nen zullen worden aangedragen." „En wat nu?" vraagt liet „Alg. Dag blad" aan het slot van zijn beschouwing onder de titel „Gestruikeld over a.r.". Het blad houdt zich in hoofdzaak bezig met de mogelijkheden nu dit kabinet- De Quay is afgetreden en besluit als volgt: „Het is goed in het leven en in de po litiek principieel te zijn. Maar gister avond hebben de anti-revolutionairen, ten aanzien van hun partijgenoot, Van Aartsen, de Tincipes iets te ver gedre ven. Hun fractie-voorzitter zei tijdens de debatten: Ik wens geen kabinetscrisis. Maar desondanks heeft hij haar veroor zaakt. Men zou haast gaan denken, dat deze val een vertraagd gevolg is van de toto, die de a.r. zozeer heeft dwarsge zeten! De heer Oud had gelijk: Deze zaak was geen kabinetscrisis waard. Vooral niet omdat wij niet de mogelijkheid zien van een radicaal ander bewind waar bij de opposanten van de heer Van Aartsen hun zin zouden krijgen waar in de partijen uit het kabinet-De Quay zitting zouden kunnen blijven houden. De manoeuvre van gisteravond is er een die de komende weken grote moei lijkheden zal opleveren. Met alle be zwaren die er terecht aangevoerd kon den worden tegen het kabinet-De Quay kon men er althans dit van zeggen: Van alle kwaden was het de minst kwade. En wat nu?" bracht en velen teleurgesteld. Een re constructie van het kabinet-De Quay zal heel moeilijk zijn. Want het kabi net is gevallen, omdat het te onso ciaal was. Het heeft velen teleurge steld, omdat het niet constructief ge noeg was. En het telt te veel minis ters die niet voor hun taak berekend waren. Onder hen behoort de minister president. Wat alle kreten waard zijn geweest, dat deze regering het steeds beter ging doen en steeds sterker kwam te staan is nu wel gebleken. Niets. Het zou ons niet verbazen, dat men nu toch tot de erkenning zal komen, dat een regering in de eerste plaats een program nodig heeft. Dat zou één stap vooruit zijn. De volgende stap behoort de erkenning te zijn, dat een regering uit eersterangskrachten moet bestaan. Hoe het nieuwe kabinet er ook uit komt te zien, wij hopen, dat het leuren met ministersportefeuilles, zoals prof. De Quay dat in 1959 heeft ge daan, ons bespaard zal blijven. Maar de alles beheersende vraag moeten de confessionele partijen elk voor zich beantwoorden: progressief of conservatief? Er moet opnieuw ge kozen worden." (Advertentie) t BREDA, 23 dec. Dc Koninklijke militaire Academie overweegt „Het Kasteel" voor onbevoegden te sluiten, omdat het bewakingssysteem van deze militaire inrichting zo is, dat het niet moeilijk valt de academie binnen te dringen. Dat is dezer dagen duidelijk geble ken. toen een vijftal in Arnhem gele gerde reserve-officieren de proef op de som namen en in een vermomming van bouwvakarbeider het kasteel binnen drongen. Zij namen op hun terugtocht een aantal voor de K.M.A. kostbare trofeeën mee. Door deze „overval" is de leiding van de academie bijzonder ongerust geworden. Zonder dat ook maar iemand argwaan koesterde voer den deze reserve-officieren hun georga niseerde „rooftocht" uit. De „overval lers" zaten verborgen onder de lading van een bestelauto, die het terrein op reed, terwijl een van de zogenaamde arbeiders de wachtcommandant aan de praat hield. De indringers vertrokken later via de achteruitgang, vriendelijk nagewuifd door de portier. De leiding van de K.M.A. deelt mee, dat de kadetten geen aandeel in de bewaking hebben. De gouverneur, bri gade-generaal W. C. H. van Reede heeft alle tegenacties van de kadetten verboden, omdat het naar zijn mening niet aangaat K.M.A. kostbaarheden het middelpunt van stunts te maken. ARNHEM, 23 dec. Het hand over hand toenemen van winkeldiefstallen door vrouwen van alle rangen en stan den is voor het openbaar ministerie al hier reden te overwegen voortaan be trokkenen na arrestatie direct in hech tenis te nemen tot het moment van be rechting kort daarna. Dc officier van justitie, mr. A. J. J. Pfeil, kondigde 'dit gisteren aan in zijn requisitoir te gen een 26-jarige Nijmeegse huisvrouw die in een zaak in haar woonplaats rub berschoenen en twee damesjumpers wegnam. Conform de eis van de offi cier werd zij veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van veertien dagen en een geldboete van 100 gulden. (Advertentie) IMP.- OUD - HAARLEM DEN HAAG, 23 dec. De .proef met volwassen verkeersbrigadiers, die de politie alhier in overleg met de Ver eniging tot Bescherming van Voetgan gers heeft genomen, is geheel geslaagd. Half augustus heeft men op vijf gevaar lijke kruispunten een volwassen briga dier ingezet. De oudere collega's van de „Klaar-overs" werden uitgerust met witte mouwen, dito koppelriem, een fluit en een „spiegelei". De vrijwilli gers, huisvrouwen, gepensioneerden en oud-politiemensen, verrichten hun dienst nog steeds met veel enthousias me. Onder het hoofd „Weer voor de keu ze" acht „Het Vrije Volk" in zijn hoofd artikel het begrijpelijk, dat het kabinet juist op de woningbouwpoiitiek is ge vallen. Juist in de sector waar de wo ningnood het grootst is, werden steeds minder huizen gebouwd. In tal van ge meenteraden en verscheidene provin cies hebben protesten tegen dat beleid geklonken. Het blad zegt, dat met geen mogelijkheid valt te voorspellen hoe deze crisis zal worden opgelost en besluit: „De anderhalf jaar pas op de plaats die deze regeling heeft gemaakt, heeft het regeringsgezag in diskrediet ge- Advertentie) VERZEKERD KAPITAAL RUIM 1 MILJARD GULDEN Toen in de jaren twintig het hoofdbestuur van het Sint Pe trus Liefdewerk in Rome een le ning van lVi miljoen gulden uit schreef werd deze geheel ge plaatst in Nederland. Mgr. Th,. M. P. Bekkers, die directeur van het Liefdewerk in Nederland was, bezocht bankinstellingen, door wier bemiddeling hij de le ningen wilde plaatsen. Het is te begrijpen, dat de bankdirecteu ren vroegen om enige zakelijke zekerheden". Mgr. Bekkers moest antwoorden: „die zijn er niet, tenzij u met de Goddelijke Voorzienigheid genoegen wilt nemen." De praktijk heeft dus geleerd, dat sommige bankiers dit toen als een goede borg heb ben beschouwd, want de lening werd volgestort. Er is aanleiding om dit ver haal nog eens op te halen, om dat mgr. Theodorus Martinus Pe trus Bekkers vandaag het feit herdenkt, dat hij tachtig jaar jaar geleden in Dordrecht gebo ren werd. Tachtig jaar: En dal terwijl hij in igis in ;let kloos ter-pensionaat „Bijdorp" te Voor schoten werd ondergebracht en „wegens minder goede gezond heid van de parochiële zielzorg werd, ontheven." Mgr. Bekkers stond echter toen aan het begin van een mooie loopbaan, in dienst van de Pauselijke missiegenootschappen, terwijl de doktoren hem „nog een paar jaar" gaven. Met het vooruitgaan van de gezondheid groeide de arbeidzaamheid van rector Bekkers. De missie had zijn volle aandacht. In 1916 organiseerde hij parochieel het missiewerk, in 1919 werd hij diocesaan directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen. In 1922 bezocht hem in Voorschoten dr. Jan Smit, de latere mgr. dr. Jan Olav Smit, die een pakketje achterliet, dat lüj „later op zou komen halen." Enige weken daarna werd dr. Smit echter benoemd tot apostolisch vicaris van Noorwegen en zijn opvolger als directeur werd rector Bekkers, die door mgr. Smit was voorgedragen. En het pakketje.bevatte de complete boekhouding van het St.-Petrus Liefdewerk, het liefdewerk voor de oplei ding van inlandse missionarissen. Mgr. Smit had bij zijn bezoek op discrete wijze alvast de administratie bij zijn opvolger-in-spe gebracht. We bezochten onlangs mgr. Bekkers en hoorden van hem in alle eenvoud dat hij in de jaren 1922 tot 1950 niet veel meer was geweest dan „het verlengstuk van de collectebus." „De zaken waren reeds zo goed georganiseerddat. ik eigenlijk niet veel meer behoefde te doen dan toezien hoe het geld binnenkwam." Dat het veel was moge blijken uit het feit, dut Nederland vele jaren als eerste op de ranglijst heeft gestaan. Door verbetering in organisatie in andere landen is Nederland op de duur van de eerste plaats verstoten, maar we behielden een eervolle zesde of zevende plaats en nog steeds is het ons land, dat relatief de grootste bijdrage levert aan het missiewerk zelve, in de vorm van missionarissen, broeders, kloosterzusters. In 1950 droeg mgr. Bekkers zijn Junctie als landelijk directeur over en het bureau verhuisde met vijf administrateurs naar Den Haag. Hij blééf tot voor enige weken rector van het pensionaat en het klooster in Voor schoten, dat ook inmiddels aanzienlijk is uitgebreid, en thans ruim vierhon derd bewoners heeft. De paus erkende reeds in 1929 de grote verdiensten van mgr. Bekkers door hem te benoemen tot geheim Kamerheer, welke benoeming later gevolgd werden door promoties tot „huisprelaat" en ten slotte tot „protonotarius apostolicus".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5