VOOR BEHOUD DER VLAARDINGSE VLIETLANDEN Stedelijke bebouwing mag niet te ver doordringen Bezwaren tegen voorontwerp van wet districtsraad Een motie van wantrou wen tegen voorzitter Crossman „Weg naar de wereld" 1 KERSTMIS 1 Haagse agglomeratie door de eeuwen heen A.R.-studierapport over subsidiepolitiek DE NEDERLANDSE STUDENTEN Commissie uit Haagse raad brengt rapport uit Politieman nam uit schaamte gouden armband weg België krijgt verplichte winkelsluiting 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ra 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Vrijstelling 0,B. op boter geen oplossing NIEUWE RUZIES BIJ LABOUR Hongaarse vluchteling uit Oostenrijk terug gehaald Rijkspolitie krijgt verhoogd salaris nog vóór Kerstmis 0 0 K 0 0 0 0 0 0 ra I0000000000000000000000JI 0 ga 0 0 0 0 N M 08 V B VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 PAG IN.A Tussen Vlaardingen, Maassluis. Wateringen en Delft strekt zich een gebied van weiden en hooilanden uit, gewoonlijk aangeduid met de naam Midden-Delfland. In de uitgestrekte graslanden vinden we enkele bekoorlijke dorpen (nl. Maasland en Schipluiden) en gehuchten (Zouteveen, Negenhuizen, Abtswoude, Het Woud). De boerderijen in deze streek zijn van het karakteristieke Zuidhollandse type, met een opkamer boven de melkkelder, waarbij een deel van het woonhuis hoger ligt dan de rest. Bij Zouteveen en Vlaardingen liggen fragmen ten van een terpenlandschap, met slingerende wegen en weteringen en op verhogingen gelegen boerderijen. Het gebied wordt doorsneden door een aantal boezemwateren, zoals de Gaag, de Vlaandingse Vaart, de Monsterse Watering, het Zwet en de Lier- Plaatselijk is het landschap gestoffeerd met kleine bosjes en rijen knotwilgen. Ook de beplantingen bij de soms zeer schilderachtige boerderijen vormen een welkome onderbreking van het overigens open landschap. De voornaamste oriëntatiepunten in deze uitgestrekte vlakte zijn enige molens en kerktorens. Pleidooi voor meer rechtszekerheid De inkoop van obligaties en restantbewijzen R.T.M. Senaat steunt niettemin desbetreffend voorstel Grensincident aan IJzeren Gordijn Film over het buitengewoon lager onderwijs ES! tsl Deze streek is een verademing voor ieder, die van natuur en landschap houdt en woont temidden van de huize massa's der naburige grote steden Rot terdam en Den Haag of in de „glazen stad" van het Westland. Maar het hoog tepunt op recreatief en natuurhistorisch gebied zijn hier de Vlaardingse Vlietlan- den, moerassige boezemlanden gelegen tussen bet dorp Maasland en de buurt schap Zouteveen, onder de rook van Vlaardingen dat druk bezig is zich tot een grote stad te ontwikkelen. Juist datgene wat deze Vlietlanden zo bijzonder waardevol maakt, nl. hun lig ging aan de periferie van het stedelijke gebied in de z.g. randstad Holland, vormt ook een bedreiging. Het gevaar bestaat, dat deze gebieden zozeer de invloed van de nabijliggende steden zullen ondergaan, dat zij hun oorspronkelijke karakter ver liezen. Het zou niet het eerste geval zijn. waarin tengevolge van gemakkelijke be reikbaarheid en daaruit voortvloeiend zeer intensief gebruik voor de recreatie een terrein aan natuurhistorische waarde in boette. Het is daarom de moeite waard na te gaan, wat de Vlietlanden momen teel te bieden hebben en hoe men de waardevolle flora en fauna het best zou kunnen behouden. Dt. de Jonge ziet het aldus: De Vlietlanden zijn. althans wat het grootste aaneengesloten complex betreft, aan alle zijden duidelijk begrensd door boezemwateren, met name door de Vlaar dingse Vaart, de Boonervliet met het Bommeer, de Middelwetering en de Maassluise Trekvliet. De drie vlieten verbinden de Vlaardingse Vaart met de haven van Maassluis. Aan het eind van de Boonervliet bevindt zich een dieselge maal, dat een belangrijke rol speelt bij de afwatering van Delfland, terwijl de Middelvliet en de Maassluise Trekvliet (ook wel Noordvliet genaamd) door mid del van sluizen met de haven van Maas sluis (dat vroeger Maaslandsluis heette) verbonden zijn. De Noordvliet heeft vroe ger een belangrijke functie vervuld voor de scheepvaart tussen de stad Delft en het vissersdorp Maaslandsluis. In 1643 verzocht de stad Delft om octrooi aan de Staten van Holland voor verbetering van de vaart naar Maaslandsluis. Toen dit octrooi in 1644 verleend werd, verbreedde en verdiepte men de Noordvliet en maak te een jaagpad erlangs. Dit vergemakke lijkte het transport van de in Maasland sluis aangevoerde vis naar Delft en Den Haag. Tegenwoordig worden de vlieten het meest voor de watersport gebruikt; het goederenvervoer voltrekt zich nu over wegend langs andere lijnen. Het jaag pad herinnert nog aan de vroegere situa tie. De vegetatie van de Vlietlanden is ty pisch die van het moerashooiland. Wij vinden hier elementen van het verbond der kleine zeggen, met hier en daar frag menten van het Elzenbos. Ook zijn er soorten die aan de blauwgraslanden doen denken. Langs de oevers vindt men be grijpelijkerwijze planten die tot het Riet- verbond en het Verbond der grote zeg gen behoren. Kenmerkende soorten voor het moeras hooiland zijn de Tweerijige zegge, de Dot terbloem, het Moeraskartelblad, het Veen- pluig en de handekenskruiden. Vooral de Dotterbloem komt massaal voor en kleurt in het voorjaar grote stukken van de oeverlanden goudgeel. In sommige delen van de boezemlanden komen vege taties met een Veenmosdek en met Rood viltmos voor. In de laatste jaren worden door boeren op bepaalde delen van de terreinen veel kunstmest en ook wel gier gebracht, waardoor het florabeeld meer op dat van een gewoon vochtig weiland gaat gelijken. Toch hebben de Vlietlan den nog overwegend het karakter van een gebied met een half natuurlijke vege tatie. die in dit deel van Zuid-Holand zeer zeldzaam is geworden. De Vlietlan den vormen het grootste en belangrijkste complex boezemlanden in de driehoek Den Haag - Rotterdam Hoek van Hol land en daardoor alleen al hebben zij een unieke betekenis. Ook het landschap is alleszins de moei te waard. De door boezemlanden om zoomde, strakke vlieten en de wijdheid van het omringende polderland geven de bezoeker een gevoel van ruimte, dat slechts vermindert als men .een blik werpt op de flatblokken in de nieuwe wij ken van Vlaardingen, die dreigend na derbij schijnen te schuiven. Achter Vlaar dingen zenden de enorme olieraffinade rijen van Pernis.hun uitlaatgassen de at mosfeer in, maar dit geschiedt op zo gro te afstand, dat de bezoeker van de Vliet landen het zelden als hinderlijk zal er varen. De boezemlanden wórden doorsneden door een aantal kleine sloten en grep pels, terwijl hier en daar Elzenbosjes voor afwisseling zorgen. Aantrekkelijk is ook de kreek in het rietland, die per boot van de Vlaardingse Vaart af te be reiken is. Groter 'dan de botanische en landschap pelijke betekenis van dit gebied is naar mijn mening nog de ornithologische waar de ervan. Het meest opvallend is wel het massale voorkomen van de Grutto, die hier welhaast kqloniegewijs broedt. Een andere kolonievogel is de Zwarte stern, waarvan ieder jaar nesten te vinden zijn. Een grote attractie vormen de Kempha nen, die hier enkele kampplaatsen heb ben. Andere geregelde broedvogels in de rietkragen en boezemlanden zijn Meer koet, Waterhoen, Fuut. Wilde eend. Slob eend, Zomertaling en Visdiefje. De Wa tersnip heb ik er een keer baltsend waar genomen, maar ik kon niet nagaan, of deze soort er ook broedt. Zangvogels dïin de rietlanden broeden zijn Rietgors Kleine karekiet en Grote karekiet; in de open gedeelten van het oeverland broe den Veldleeuwerik, Graspieper, Kievit en Tureluur. In de bosjes broeden Zwarte kraai. Torenvalk, Houtduif, Tortelduif, en ik heb er zang gehoord van Fitis, Tuinfluiter. Spotvogel en Bosrietzanger- Dit jaar kraaide er ergens in het riet land een Fazant en Scholeksters vlogen geregeld over, zodat het niet uitgesloten is, dat ook deze soorten er nestelen. In de winter zijn vooral de alleen per boot bereikbare Middelvliet en zijn oevers belangrijke pleisterplaatsen voor water wild, in het bijzonder Wilde eenden en Smienten. Het aantal soorten dat men in de winter en gedurende de trektijden op en langs de vlieten en boezemlanden kan zien is natuurlijk ook groot; op mijn lijstje komen voor: Sperwer, Buizerd, Bruine kiekendief, Purperreiger, Wulp, Witgatje, Zwarte- en Groenpootruiter, Ko perwiek, Kramsvogel, Wintertaling. Ta feleend, Kuifeend, Nonnetjes en Grote mantelmeeuw. In alle delen van het jaar zijn de Vlietlanden duis aantrekke lijk voor de vogelaar, aï valt het hoogte punt wel in het voorjaar, als de Grutto's roepen en de Kemphanen toernooien. Al met al is dit terrein van onver vangbare waarde voor deze aan natuur schoon arme omgeving. Wij moeten de Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten dan ook dankbaar zijn, dat zij hier door aankoop van een deel van het boezemland vaste voet heeft weten te verkrijgen. Gezien zijn ligging ten op zichte van de randstad Holland is het niet verwonderlijk, dat de watersport, voor al met kleine zeiljachten en roeibootjes, betrekkelijk intensief beoefend wordt op de vlieten en het Bommeer. In totaal zijn er op de diverse jachthavens, die vooral langs de Vlaardingense Vaart lig gen, enige honderden jachten gestatio neerd, een groot aantal in verhouding tot het relatief kleine wateroppervlak. Welke plannen hebben de stedebouw kundigen voor deze omgeving ontwik- DEN HAAG. 32 december De cen trale commissie van het college van ad vies der anti-revolutionare partij heeft een studierapport gepubliceerd over de subsidiepolitiek, waarin gepleit wordt voor verhoging van de rechtszekerheid van degenen, die voor overheidssubsidies in aanmerking komen. „In zeer vele gevallen", aldus het rap port, „berust het toekennen van subsi die niet op een aan de onderdaan toe gekend recht, doch is de beslissing over het al of niet verlenen en over de voor waarden overgelaten aan de vrije be schikking van de overheid. Dan speelt de subsidiepolitiek zich geheel af in de beleidsfeer en is er voor administratief beroep op administratieve rechtspraak geen plaats. Het rapport wijst de opvatting af, dat de leiding in de ontwikkeling van de sa menleving zou berusten hij de overheid en dat de overheid, krachtens haar daar mee samenhangende verantwoordelijk heid, tot het verlenen van subsidie ver plicht zou zijn. Het subsidiebeleid is gericht op de on dersteuning van de zwakke sectoren in de samenleving .,en mag nimmer uitgroeien tot de grondslag, waarop de ganse sa menleving is opgebouwd". Een der conclusies luidt nog, dat de overheid bij het volvoeren van haar on- dersteuningstaak aan geen enkel geloofs of levensbeschouwelijk standpunt als zo danig financiële voor- of nadelen mag verbinden. DEN HAAG, 21 dec. In het stu diejaar 1958-59 was 49 pet. der studen ten afkomstig uit het hoger milieu, 23 pet. uit de kringen van de middel baar gesalarieerden, 20 pet. uit de krin gen van de middelbaar zelfstandigen en 8 pet. uit het lager milieu. Aldus deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede in zijn publikatie ,,De sociale en regionale herkomst der studenten bij het hoger onderwijs, 1958-'59." Vergele ken met het studiejaar 1954-55 is het aantal studenten uit het hoger milieu procentueel een weinig toegenomen ten koste van het procentuele aantal studen ten uit de middelbare milieu's. In hetzelfde studiejaar was 24 pet. der studenten Nederlands hervormd, 30 pet. Rooms-Katholiek, 11 pet. gerefor meerd, terwijl 30 pot. der studenten geen kerkelijke gezindte opgaf. Van elke 1000 in plattelandsgemeen ten wonende 18-29 jarigen genoten er 8 hoger onderwijs, in de industriesteden was dit getal 15, in steden met een over wegend verzorgende functie 26 en in typisch forensengemeenten 42. Sinds 1954-55 is de deelname aan het hoger onderwijs het sterkst toegenomen op het platteland. In de provincies Drente en Noord- Brabant, die een sterke economische ont wikkeling doormaken, is de belangstel ling voor het hoger onderwijs sinds 1954-55 relatief het sterkst gegroeid. In beide provincies is de belangstelling voor wis- en natuurkunde en de tech nische wetenschappen zeer sterk toege nomen, aldus de publikatie. ROTTERDAM, 22 dec. De n.v. Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij deelt mede, dat bij de inkoop van de 3 pet. obligaties lening 189719001914 1915—1916 een totaal niminaal bedrag van 175.800 werd aangeboden en van de restantbewijzen een totaal liiminaal bedrag van 43.112. Van de 3 '/spet. obligaties wordt 50.400 tegen een koers van 89'/> pet. geaccepteerd en van de restantbewijzen 27.608 tegen een koers van 72 pet. keld? Het beh-ud van het weideland schap in Midden-Delfland zal geregeld worden in het streekplan voor het West- land. Voorkomen dient te worden, dat geheel Delfland wordt bedekt met kas sen, die de landschappelijke en recrea tieve waarde van dit gebied teniet zou den doen. Tussen de stadsranden van Delft en Vlaardingen blijft een open strook van circa 4 km breed, een der „bufferzones" die de Werkcommissio Westen des lands zich gedacht heeft tussen de agglomeraties in de randstad Holland. In zijn artikel in het Tijd schrift voor Stedebouw en Volkshuisves ting heeft ir. Fokker uiteengezet, hoe men het polderland door middel van het aanleggen van rijwiel- en wandelpaden het toegankelijk stellen van oeverstro ken en het scheppen van picknickplaat- sem beter kan ontsluiten voor de recrea tie. Ook kunnen er meer mogelijkheden worden gecreëerd voor de Watersport door de aanleg van grotere jachthavens en door de vergroting van de oppervlakte van het zeilwater. Algemeen is men het erover eens, dat de boezemlanden niet aangetast moeten worden. Vooral de plannen van de gemeente Vlaardingen kunnen echter een indirecte invloed heb ben op de recreatieve waarde van dit gebied. Langs de noordgrens van Vlaardingen heeft men zich een gordel van recreatie terreinen gedacht, maar dit neemt niet weg, dat de toekomstige stedelijke be bouwing tot op ca. één kilometer van de Bonnervliet zal reiken. Het ligt in de bedoeling om van de Vlaardingse Vaart tussen de stad en de Vlietlanden een wa ter te maken van het karakter van de Amstel in Amsterdam. Het is te hopen, dat men daarbij niet een groot aantal torenflats zal projecteren ,.om de rand van de stad te markeren". In dat ge val zou men immers van de vlieten, en _de -Vlietlanden _af voortdurend te gen deze woontorens aankijken, waar door dit gebied sterk in de stedelijke sfeer getrokken zou worden en het ge voel „buiten", „in de natuur" te zijn grotendeels verstoord zou worden. Met het oog op de bevolkingsgroei van de naburige steden en de plannen tot het scheppen van een meer uitge breide accommodatie voor de watersport is ook een aanzienlijke toeneming van deze vorm van recreatie te verwachten. Tot dusver heeft de recreatie op en langs het water nog geen ernstige afbreuk gedaan aan de flora en de fauna van de Vlietlanden, aangezien de meeste be oefenaars van de watersport niet ver in de vrij moeilijk toegankelijke rietkra gen en boezemlanden doordringen. Een drukker bezoek zou echter op den duur we! tot een verarming van de flora en een gedeeltelijke verstoring van het vogelleven kunnen leiden. Ik ben van mening, dat dit laatste zeer goed voorkomen kan worden. Wij hebben hier een voorbeeld aan de oeverlanden van het Nieuwe Meer in het Amsterdamse Bos, waar zich een soortgelijke situatie heeft voorgedaan. Ook deze boezemlanden, eveneens dicht bij de stad gelegen, zijn vooaal ornitholo gisch van belang en de rust word er bedreigd door de zeer intensieve water sport op het Nieuwe Meer en door het drukke bezoek aan het Amsterdamse Bos. Men heeft hier echter sloten rond de boezemlamdien gegraven, waarbij tus sen het Nieuwe Meer en de randsloot van het oeverland een strook is ont staan, die toegankelijk is voor de beoefe naars van de watersport. Het gevolg van het ontoegankelijk maken der oever landen is geweest, dat midden in dit massarecreatieoord de vogels van het rietland, waaronder enige zeer schuwe soorten, zich hebben kunnen handha ven. Zo heb ik er eens urenlang in een door een der boswachters opge stelde schuiltent bij het nest van een Woudaapje gezeten, terwijl op nog geen 15 m afstand duizenden bezoekers over het rijwielpad langs de Koenenkade pas seerden. Schuwe vogels kunnen in het algemeen wel druk bezoek verdragen, indien zij afdoende beveiligd zijn binnen hun voedsel- en broedgebieden. De riet landen langs het Nieuwe meer hebben daardoor hun waarde als vogelbroed plaats behouden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 dec. De uit de gemeenteraad benoemde commissie heeft rapport uitgebracht over het voorontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor het ge bied van de Haagse agglomeratie. Op vele punten blijkt de meerderheid van de commissie zich niet met het voor ontwerp te kunnen verenigen. Het rapport zal binnenkort in de Raad ter discussie worden gesteld. Daarna zal de zienswijze van de gemeente Den Haag aan gedeputeerde staten over deze kwestie worden meegedeeld. In de commissie blijkt niet op alle on derdelen overeenstemming te bestaan. Zoals bekend moet er in de omgeving van Den Haag woongelegenheid gevon- Ook in de Vlaardingse Vlietlanden zou men door middel van een ringsloot rond (een gedeelte van) de boezemlan den kunnen bereiken, dat er voor de watersport toegankelijke oeverranden ontstaan, terwijl de rest van het ter rein afdoende afgesloten wordt. Er blij ven dan voldoende mogelijkheden om van de vlieten en hun oevers af de vogels te observeren. Een ander voordeel van zulke ringsloten is, dat de randlengte van de oevervegetatie aanmerkelijk ver groot wordt, hetgeen over het algemeen een hogere dichtheid van de broedvo- gelbevolking met zich mee zal brengen. Voor de bescherming van de leven de natuur in ons land is het van groot belang, dat er ook temidden van de drukbezochte ontspanningsgebieden in de nabijheid van de steden reservaten over blijven, waar zich althans een deel van de oorspronkelijke flora en fauna kan handhaven. Uit het bovenstaande mo ge blijken, dat de Vlaardingse Vlietlan den hiertoe gunstige mogelijkheden ble den. AMSTERDAM, 22 dec. De recht bank heeft vanmorgen de vijftigjarige wachtmeester van de rijkspolitie te Uit hoorn wegens het opzettelijk en weder rechtelijk wegnemen van een gouden armband, die niet aan hem toebehoorde, veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken met een proeftijd van één jaar. De officier van justitie had wegens diefstal zes weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist, De rechtbank achtte de diefstal echter niet bewezen De wachtmeester had op 30 septem ber van dit jaar bij de horlogemaker K in Uithoorn, toen hij daar kwam om een rekening te betalen en even in de kamer op de heer K. moest wachten, uit een op de tafel liggend pakje een gouden slavenarmband weggenomen en in zijn zak gestopt. De wachtmeester zeide uit nieuwsgie righeid het pakje te hebben opengemaakt. Toen bij met de armband, dje hij wilde bekijken, in de hand zat. zag hij de heer K. aankomen. Niet met de bedoe ling zich de armband toe te eigenen, maar alleen omdat hij zich als politie man voor zijn nieuwsgierigheid geneer de, stak hij, geschrokken, de armband bij zich. Toen de vermissing terstond daar na werd geconstateerd, had de heer K. de wachtmeester verzocht hem de band terug te geven maar deze ontkende in het bezit van het sieraad te zijn. Even later had hij de armband op straat in het struikgewas gegooid waar hij later werd teruggevonden. De wachtmeester, die een 26-jarige goe de staat van dienst heeft, was naar aan leiding van deze affaire geschorst. Ook zijn gezondheidstoestand heeft er de ge volgen van ondervonden. BRUSSEL 22 dec. (ANP) Met ingang van 1 januari zal ook België een winkel sluitingswet hebben. In het Belgische staatsblad verschijnt vandaag een ko ninklijk besluit, waarbij de middenstan ders worden verplicht hun zaken 24 uur per week te sluiten. De winkeliers zul len echter de verplichte rustdag zelf kunnen kiezen. De Belgische minister van middenstandszaken, Van den Boey- nants, deelde in een toelichting op de wet voor radio en televisie mede, dat deze vrije keuze is bedoeld om alle oneerlijke concurrentie en het risico van het ver lies van klanten uit te sluiten. In België zijn tot dusverre de winkels de gehele week vrijwel onbeperkt open. Ook kent men geen verplichting tot sluiting op zondagen. den worden voor 100.000 personen in het tijdvak tot 1980. Voor de vorming van een openbaar regionaal college ten be hoeve van de agglomeratie, is een voorontwerp van wot opgesteld waar over de betrokken gemeenteraden zich moeten uitspreken. Over de financiële aspecten zegt de commissie uit de Haagse raad dat men in sterke mate verontrust is door de vaagheid met be trekking tot een bijdrage uit 's Rijks kas in de kosten. In principe is niet vastgelegd dat het Rijk een bpdrage zal verlenen, aldus de commissie. Het staat vast dat er met de hele raak enorme be dragen gemoeid zullen zijn, die onmoge lijk door de gemeenten die vrijwel allen zelf reeds met tekorten te kampen heb ben, kunnen worden gedragen. In het ontwerp zal tot uiting moeten komen, aldus de commissie, dat het Rijk een bijdrage in de kosten zal leveren. Ook met het voorgestelde aantal le den van 45 voor de Raad is de commis sie het niet eens. Door de vele facetten van de verschillende vraagstukken wordt de voorkeur gegeven aan een aantal van 59. Staatsrechtelijk minder juist wordt het geacht de burgemeesters van de diverse gemeenten als adviserende le den in de Raad zitting te doen ne men. Beter vindt men net een advies college in te stellen, waarin de burge meesters de gelegenheid krijgen de Raad te adviseren. Ook is de commissie het niet eens met de voorgestelde rechtstreekse verkiezin gen van de leden van de Raad (waar voor als naam wordt voorgesteld: dis trictsraad). Getrapte verkiezingen door de gemeenteraden zou de voor keur- verdienen. De voorzitter en de secretaris zouden volgens de commis sie geen burgemeester en secretaris van een van de gemeenten mogen zijn. Dit om iedere schijn van partijdigheid uit te sluiten. Bovendien meent men dat dit ongewenst is, gezien de omvang van de werkzaamheden. Een minderheid van de commissie heeft tegen het ontwerp als geheel in de voorbespreking het be swaar geuit dat het ontwerp te zwaar en te gedetailleerd is, terwijl het zich toch maar met één onderwerp bezig houdt. De botsende belangen van de ge meenten uit de agglomeratie vragen thans behandeling van geheel andere on derwerpen, zo meent die minderheid. Afgezien zou moeten worden Van het toekennen van bestuursbevoegdheden, wat betekent dat in principe slechts plaats kan zijn voor een orgaan, com missie of college met alleen adviseren de bevoegdheid, derhalve een overleg- en gesprekcentrum. De minderheid heeft zich niettemin bereid verklaard deel te nemen aan een kritische be spreking van het wetsontwerp. DEN HAAG, 22 dec. De voorge stelde vrijstelling van omzetbelasting op boter is geen oplossing van de moeilijke situatie van de zuivelindustrie, aldus verscheidene leden van de Eerste Ka mer. De overheid vermindert haar subsidies en compenseert dit ddor vrijstelling van O.B.; het resultaat is hetzelfde Niettemin waren deze leden bereid hun steun aan het voorstel te geven, omdat op korte termijn de on bevredigende situatie toch niet kan worden verbeterd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 22 dec. Gisteren had een vergadering plaats van het natio nale hoofdbestuur van de Britse La- bourpartij. Een vergadering van La bour een partij die van de Franse revolutie het ideaal van de broeder schap heeft overgenomen betekent tegenwoordig altijd een vechtpartij. Ook gisteren draaide de venijnfabriek op volle toeren. Aan het einde van de bij eenkomst, die drie uren duurde, kreeg Richard Crossman, Lagerhuislid en dit jaar voorzitter van het hoofdbestuur van de nationale party, te horen dat men het niet langer wenselijk achtte dat hy in zijn functie van voorzitter persconferenties houdt. Crossman, die een briljant en geleerd man is, maar tevens een onbereken baar warhoofd, is een tegenstander van Gaitskell zoals hp voorheen, als rotge zel van Bevan, in diens opstandige jaren tegenstander was van Attlee. Men ver weet hem gisteren terecht, dat hij mis bruik heeft gemaakt van zijn functie als partijvoorzitter voor het huidige jaar door, ten koste van de by deze functie behorende neutraliteit, aanvallen te richten tegen Gaitskell en tegen de meerderheid van de parlementaire frac tie, die gekant is tegen eenzijdige Britse kernontwapening. De beslissing, dat Crossman voor taan zijn mond moet houden en de persconferenties moet overlaten aan de waarnemende secretaris-generaal van de partij, komt neer op een mo tie van wantrouwen van het nationaal hoofdbestuur tegen zijn voorzitter. De „motie" werd aangenomen met een meerderheid van twee tegen een. Een tweede slachtoffer van de woe de van de rechtervleugel, het Lager huislid Koni Zilliacus, een beroepsop standeling die in 1949 geroyeerd werd uit de partij °m eerst in 1952 opnieuw te worden toegelaten tot de kudde, is een van de meest links-georiënteerde leden van de fractie. Hij heeft het be staan in een in Oost-Duitsland gepu bliceerd internationaal communis tisch maandblad een langademig arti kel te publiceren, dat op krasse wij ze getuigt van zijn linkse sympathie- en en van zijn wrok tegen Gaitskell en diens aanhang. Besloten werd dat mynheer Koni Zilliacus op het partij matje zal worden geroepen. Dit bete kent dat hij minstens een officiële schrobbering zal krijgen. Het is zelfs mogelijk dat de partij zich opnieuw van deze mede-reizende horzel zal ont doen. Maar de goden v an de partij eisten meer offers. Drie Lagerhuisleden va: Labour hebben openlijk sieun toegi zegd aan een conferentie, georgan. seerd door het communistische daj blad „The Jaily Worker en bedoelt om te beraadslagen over de vraa; wat de toekomstige politiek van La bour behoort te zijn. Men besloot gis teren jan deze lieden mee te delen dat zij zich openlijk behoren te distan ciëren van dit communistische initio tief. Indien zij niet gehoorzamen, zui len ook zij op het overbevolkte matje worden geroepen. Er is evenwel nog geen reden tot bezorgdheid. In het Engels wordt men niet op het matje maar ,,op het karpet" geroepen. Er is derhalve nog steeds ruimte. DEN HAAG, 22 dec. Volgende week donderdag is er 's middags van vier uur tot half zeven in het Wasse- naarse raadhuis gelegenheid afscheid te nemen van burgemeester dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen en ba ronesse van Wijnbergen-Michiels van Kessenich. BOEDAPEST 22 dec. (Rtr) De; Oostenrijkse gezant in Boedapest heeft nr vanochtend op het Hongaarse ministerie ut van buitenlandse zaken een nota over handigd, waarin geprotesteerd wordt naar aanleiding van een ernstig grensin cident, dat dinsdag plaats vond. Volgens de nota hebben Hongaarse grenswachten de Oostenrijkse grens geschonden bij de achtervolging van drie Hongaarse vluch telingen, van wie er twee werden gewond door ontploffende landmijnen. Een der vluchtelingen, die ernstig gewond op Oostenrijks gebied lag, werd door de Hongaren teruggehaald over de grens, voordat Oostenrijkse grenswachten hem te hulp konden komen. De Hongaren hadden ook geschoten op de twee andere vluchtelingen, die de Oostenrijkers om hulp wilden vragen voor hun metgezel, aldus de protestnota. (Van onze filmredactie) AMSTERDAM, 22 dec, Dat er voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte 'en met name voor moeilijk lerende kin deren, die vroeger vaak ten onrechte werden aangeduid als „debiel" of „achterlijk", een „Weg naar de wereld" dus naar een normaal leven, kan wor den geopend, mits ze liet geschikte on derwijs volgen, wordt aanschouwelijk gemaakt in het filmpje van die naam, dat in opdracht van de vereniging „Zorg en nazorg buitengewoon onder wijs te Hilversum" door Leo Moen, tv-regisseur van de Wereldomroep, werd gemaakt naar ideeën van de heer G. Leerkamp. Doel van dit misschien wat al te rooskleurig opgezette, maar sympa thieke en met zorg gemaakte filmpje is het Nederlandse publiek in het al gemeen en de ouders in het bijzonder te overtuigen van het nut en de nood zaak om de daarvoor in aanmerking komende kinderen het buitengewoon la ger onderwijs te laten volgen, door te laten zien, hoezeer dit onderwijs het geluk van de leerlingen en hun kansen op een normaal maatschappelijk leven bevordert. Hoewel het medium film vrijwel uit sluitend illustratief is gebruikt bij het betogende commentaar, dat wordt ge- sproxen door Jacques Idserda en hoe wel de technische beeldkwaliteit hier en daar heeft geleden onder de beschei den financiële middelen, waarover de makers beschikten, beantwoordt het filmpje, waarin naast de muziek van Hans Scheltema, gespeeld door Cor Stein aan het orgel, enkele elektronische ge luidseffecten op doeltreffende wijze zyn toegepast, volledig aan het gestelde doel, zodat het in ruim.» mate de aandacht verdient van het publiek, dat vaak uit mwetendheid afwijzend staat tegenover „die achterlpke schooltjes" DEN HAAG, 22 dec. Verleden week heeft de minister van Justitie in de Tweede Kamer op een vraag van freule Wittewaal van Stoetwegen toe gezegd te zullen pogen, de verhogingen over de maanden oktober tot en met december van de salarissen der rijks politie nog vóór Kerstmis te doen uit betalen. Wij vernemen thans, dat deze pogin gen geslRagd zijn en genoemde verho ging tegelijk met het salaris over de cember nog vóór de kerstdagen wordt uitbetaald. 1. I960 maal heeft de wereld het. Kerstfeest gevierd- Dat betekent 1950 verschillende dagen met waarschijnlijk veel meer dan I960 verschillende gebeurtenissen. Want Kerstmis cf geen Kerstmis, de wereld blijft draaien- Zo was het op de 24e december dat de legendarische Santa Maria van Columbus op baar terugre-s naar Spanje schipbreuk leed ter hoogte van Haiti. De admiraal, die op het nippertje aan de dood ontsnapte, besloot daar een vesting te bouwen die hij Natividad, Stad van de Geboorte, noemde- Napoleon, de grootste veroveraar van de moderne geschiedenis, begaf zich daags voor Kerstmis naar de opera en ontkwam als door een wonder aan een aanslag. Als deze moord niet mislukt was had de wereld van vandaag er anders uitgezien. En in het jaar 496, op Eerste Kerstdag liet koning Clovis zich dopen en met hem duizenden heidense onderdanen. Op 25 december 1100 werd Boudewijn I gekroond tot koning van Jeruzalem, en in het jaar 1804 droeg Paus Pius VII de Kerstmis op in de Notre Dame te Parijs. Kerstmis 1941 was een bloedig feest, want toen viel Hongkong in de handen der Japanners Vrede op aarde, maar niet voor allen- 2- Het was het jaar 537St. Colombus, de apostel van Ierland, trok naar Gallië om het geloof daar te brengen. Gon- tranus, de machtige vorst van de Bourgondiërs, was zijn gast heer. Om de koning een indruk te geven van de verspreiding van het christendom, liet Colobanus alle gelovigen verzamelen cp een heuvel. Het middel om hen te lokken was even een voudig als doeltreffend: Colombus liet duizenden sparretakken branden en gebruikte die als fakkel in de bomen. Van heinde en ver kwamen de mensen aanlopen, aangetrokken door die vreemde brand. 3. Het is misschien een aardig legende, maar geen enkel geschiedkundig document in de middeleeuwen spreekt er over- We kunnen veilig aannemen dat de Kerstboom ergens anders zijn oorsprong vond: in de Elzas, tegen het einde van de 16de eeuwVandaar maakte de boom snel carrière. Goethe zag zijn eerste kerstboom in Leipzig. Het was 1765 en de Duitse dichter had nog nooit zoiets meegemaakt. Zijn bewondering stak hij niet onder stoelen of banken. Van het noorden ver huisde de kerstboom naar het zuiden: een prinses van Meck lenburg liet er de hovelingen van de Tuilerieën in 1840 kermis mee maken 4. Het was Kerstmis 800. Karei de Grote was een paar dagen tevoren, op 24 november al, in Rome aangekomen. Want Paus Leo III beschouwde hem als de ideale verdediger van het christendom en had een groots plan met hem voor. Op die beslissende 25e december goot hij de heilige olie over het voor hoofd van de koning en onder donderende toejuichingen vaI1 een grote menigte kroonde hij hem met een gouden kroon- De christenheid had een heerser gekregen die het geloof te vuur en te zwaard zou verdedigen.... Keizer Karei.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6