Kostbaar vijftiende-eeuws schilderij gestolen m VERZEKERING tegen langdurige verpleging Israël betaalt dr. Servatius SCHAEFFER's BAKKERIJEN Ervaren bouwkundige tekenaars facturiste Fa. SCHILPEROORD ZN. TWEE NETTE WERKSTERS wat? voor mij? dohyfral compleet DE KRANT... Anton Hunfnk M VECHTPARTIJ BIJ NIEUW- GUINEA-KOERTER 1 Uit Museum Boymans-Van Beuningen m Oud-bankdirecteur in arrest De ontwikkeling op het gebied van levensverzekeringen in de wereld Kampioenen spiegel van het land Vereniging van hoger K.L.M.-personeel opgericht Textiel ter waarde van f 15.000 gestolen Advocaat Eichmann Zaak Socrates Westduitse invoer van Ned. snijtulpen weer vrij Formosaans schip bij Molukken aangehouden Nederland op de achtste plaats 19(0 VOOR OUD EN NIEUW 1961 KLEINEK00RT, POOT EN BAADE N.V. ervaren Het isnu DEKEN-TIJD OF 1 GULDEN PER WEEK assistent-boekhouder rookworst WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 Maniak? BRIiLANT! RINGEN ï.a. f 75.- v.ANDEL - BEIJERL.LAAN 176 164 HOOGSTRAAT 152 Volgens Fortune Binnen een jaar een omvangrijke boom in de Verenigde Staten medische kroniek gevraagd voor grote en interessante bouwwerken. vraagt zo spoedig mogelijk Brieven aan het kantoor Boterstraat 76, Schiedam. Koop nu 2 persoons wollen DEKENS slechts 21.75 vitaminen èn mineralen koninklijke hoifiSMtilSi .voor een gezonde winter na een slechte zomer N.V. PHILIPS-DUPHAR PAGINA 10 ROTTERDAM, 28 dec. Uit het luseum Boy mansVan Beuningen is istermiddag tussen half één en tien ïinuten voor één een kostbaar paneel an de Zuidnederlandse, vijftiende euwse schilder Jan Provoost gestolen, tet schilderij hing in zaal I van het i ïuseum. Nog om half één had de sup- oost zijn ronde gedaan, maar toen hij wintig minuten later de zaal opnieuw 1 >etrad, bevond er zich een lege plek op e plaats waar voordien het paneel ge- angen had. Het is afkomstig uit de verzameling G. van Beuningen die twee jaar ge- ïden aan het museum is toegevoegd. >e afmetingen zijn 33 bij 19 cm. De vaarde is geschat op ongeveer 50.000. I Direct nadat de diefstal ontdekt was, naakte de suppoost alarm. Het museum verd gesloten en alle bezoekers werden iefouilleerd. Tevergeefs. De dief bleek ich snel uit de voeten te hebben ge- naakt. Gezien de omvang van het pa- «eel is het zeer goed mogelijk dat hij ,f Zij .het onder mantel of jas verborgen leeft, alvorens het museum te verlaten. Het gestolen werk stelt de geboorte ?an Maria voor. In het bed ligt moeder i Vnna en ervoor bevindt zich een vrouw lie het kind aan een ander overdraagt. De directeur van het museum, de ïeer J. C. E bbinge Wubben verklaarde >ns hedenmorgen dat hij het paneel «verkoopbaar acht, gezien zijn be kendheid in de verzamelaarswereld, .tenzij hier sprake is van een malafide verzamelaar". De politie acht het niet uitgesloten dat hier sprake is van een naniak, vooral omdat het hier een schilderij met een religieuze afbeelding jetreft. Het is de eerste maal dat er uit het Rotterdamse museum een stuk van grote waarde is gestolen. Wel is »r enkele jaren geleden een Rubens schilderij met enkele messteken bescha digd. - ï- v i O is laatste praatje in het jaar pleegt een somber tintje te hebben. Deze keer wil ik ten halve met deze traditie breken. Het onderwerp van dit kroniek je betreft een voor ziening en daar zit iets van op timisme in met betrekking tot de mogelijkheid dat U of een der Uwen ooit een langdurige verpleging zou nodig hebben dat laatste riekt naar pessimisme. Al vaker werd in deza kolommen op deze bij uitstek nuttige maatregel gewezen, maar het effect daarvan bleef tot op heden yry pover. Nu we toch bezig zijn de jaarbalans af te sluiten en een begroting voor 1961 gaan ontwerpen, vraag ik aan dacht voor een aangelegenheid welke eigenlijk in het verzekeringsdorstige Nederland geen aanbeveling meer moest behoeven. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de in ons land vi gerende ziekenhuiskostenverzekeringen (ziekenfondsen en particuliere ^tel lingen) de kosten, welke voortvloeien uit verpleging ter zake van psychiatri sche of neurologische aandoeningen en van aangeboren geestelijke en lichame lijke gebreken, niet meer vergoeden zodra deze verpleging een bepaalde duur (70-120 dagen) overschrijdt &n wat dan? De gemeentelijke diensten van sociale zaken willen m het al„e meen wel garant blijven voor deze kos ten? maar lie Patiënt zelf of zÖ" naaste familieleden moeten naar vermogen bijdragen totdat de belangrijkste re serves zijn opgebruikt. Welke gevallen komen voor een der gelijke langdurige verpleging in aan merking? Ik denk o.a. aan kinderver lamming en aan alle ziekten en ver kregen defecten van het zenuwstelsel welke tot chronische verlammingen (kunnen) voeren, aan reumatische ge wrichtsaandoeningen, aan aangeboren of door de geboorte ontstane vormen van ernstige zwakzinnigheid, en aan progressief of met blijvende grove de fecten verlopende psychiatrische kwa len. Men is geneigd te denken, zo iets overkomt mij of de mijnen natuurlijk niet Dit leed is inderdaad zo groot, dat'men zich niet. gemakkelijk open steltvw de idee dat deze ernstige na righeden het levensgeluk binnen het eigen kringetje zouden kuimen verduisteren. En gebeurt zulks dan lijke de financiële consequenties rampzaligheden van de tweede orde. Akkoord? Neen, deze redenering is niet juist. Het aantal chronisch ver pleegden in Nederland is »n percenten van de totale bevolking uit te drukken. De kans om persoonlijk met deze tra- «riek geconfronteerd te worden is dus niet wegcijferbaar klein. Vele va_n do bovengenoemde kwaden zijn met fami liair, laat staan erfelijk. Voorspellingen daaromtrent zijn moeilijk te doen. Ze komen vaak als een donderslag bij hel dere hemel. De opgave om dit leed .e verwerken is al groot genoeg. De re percussies op de gezinsleden kunnen wat verlicht worden door de zekerheid, dat althans de verpleegkosten voor en kele jaren gedekt zijn. Het hier aangestipte probleem heeft vele jaren bestaan. Ontelbare landge noten hebben ondervonden en onder vinden nog steeds hoe een enkele chro nische patiënt echtgenoot, zoon o. dochter de gang van zaken in het gezin moreel maar ook materieel in mineur doet verkeren. Bij vorige gele genheden heb ik enkele tragische voor beelden geschetst. Herhaling hiervan lijkt mij overbodig. Inmiddels zijn der gelijke gevallen via radio, televisie en brochures voldoende bekend geworden. Om iets in uw herinnering terug te roepen: de activiteiten van de vereni ging ,,Het zorgenkind", het platenboek „Zij zijn van ons geslacht"Dit al les schrijnt, roept om hulp! Het was een Friese predikant, ds. Luchies die als eerste een poging tot oplossing van dit probleem durfde an nonceren. Zijn initiatief voerde in 1954 tot de Stichting Onderlinge Verzeke ring tegen Langdurige Verpleging. Na gaan toch NEW VORK. 27 dec. Volgens het tijd schrift Fortune was de Amerikaanse uit voer in 1960 twintig procent groter dan in 1959. Het blad wijst er op, dat in som mige gevallen de uitvoer van staal en ma chines kon geschieden omdat Westeuropese fabrieken zo volledig bezet waren dat zij orders moesten afwijzen. Wat het toe komstige verloop van het Amerikaanse bedrijfsleven betreft merkt het blad op, dat de Amerikaanse economie zich be weegt in de richting v .n een vooruitgang over een breed front, waardoor binnen een jaar een omvangrijke boom zou ont staan. Met betrekking tot de hausse in de Westeuropese industrie merkt het blad op, dat tot dusverre belangrijke tekenen van verzwakking alleen te zien waren in de Britse economie. De Amerikaanse uitvoer naar West- Duitsland is met bijna dertig procent ge stegen tot één miljard dollar. Het meest ernstige probleem in 1961 voor de Ame rikaanse exporteurs noemt het blad de versnelde beweging in West-Duitsland naar een gemeenschappelijk invoertarief in de Europese gemeenschap. ampel overleg met ervaren artsen en verzekeringsdeskundigen, kwam een functionele samenwerking tot stand tussen deze Stichting en een grote ver zekeringsmaatschappij. In 1956 kon de O.V.L.V. daadwerkelijk beginnen. De Stichting beoogt geen winst. De pre mies komen volledig ten goede aan de verzekerden, die aan een der bovenge noemde chronische aandoeningen ten offer vallen en in daarvoor aangewe zen inrichtingen verpleegd worden. Ideaal zou zijn, als de O.V.L.V. in een zelfde verhouding tot de zieken fondsen en aanverwante verzeke ringsinstellingen zou komen te staan als de Nederlandse Sanatorium Ver zekering (verpleging van lijders aan tuberculose). Zolang het beraad dien aangaande niet tot een positief re sultaat heeft geleid, dient de start van deze zeer noodzakelijke Stich ting vergemakkelijkt te worden door subsidies. Enkele provincies hebben hun hulp toegezegd, andere laten op hun antwoord wachten. Spoed is ech ter geboden, want de noden in deze verpleegsector zijn ontstellend groot. Tenslotte een voorstel van mens tot mens, een persoonlijk beroep. Laten we nu eens aannemen, dat allen die de verzekering tegen langdurige ver pleging kregen aangeboden gelijk had den toen ze haar afsloegen, met ande re woorden terecht de overtuiging bij zich droegen dat zij noch hun gezins leden ooit in aanmerking zouden ko- men voor dszs chronische verpleging. Is dit clair voyante geluk van zoveel onheil gespaard te blijven hun dan met een paar rijksdaalders per jaar waard, welke besteed kunnen worden aan hen die het ongelukkiger troffen? Voor de ze uitverkorenen is via 've u de mogelijkheid van „zuivere cari tas" gegeven, nog afgezien van het weggedachte kansje dat ze de sucn- ting toch nog voor eigen lotsverdraann- gen moeten aanspreken. Kijkt u nog eens, vóórdat u de kalenders verwis selt, in „Zij zijn van ons geslacht el ke hierin afgebeelde patiënt is afkom stig uit een gezinsverband. Deze gezin nen zijn niet gefotografeerd, maar ze bestaan wel en leven vaak onder een kolossale druk. Dit in de toekomst hel pen voorkomen is de doelstelling van dominee Luchies en van de O.V.L.V. J. J. C. MARLET, zenuwarts. DEN HAAG, 27 december.' Tijdens een bijeenkomst in Den Haag, en voort gezet in Amstelveen, is opgericht de „Vereniging van hoger K.L.M.-perso neel". Dit is het resultaat van een onder het hoger K.L.M.personeel in Nederland gehouden enquête naar aanleiding van de beslissing der K.L.M.-directie om ook de arbeidsvoorwaarden voor deze categorie tot voorwerp van overleg met de vak bonden te maken. De vereniging stelt zich ten doel, op dit gebied de goede verhoudingen in de onderneming te bevorderen en de belan gen van het hoger K.L.M.-personeel te behartigen, onder meer door naar ver mogen mee te werken aan de totstand koming van een zodanige vorm van over leg over de belangen van het hoger per soneel, dat daarbij met de wensen en in zichten van alle betrokkenen in gelijke mate rekening wordt gehouden. Met name wil de vereniging een tegenwicht vormen tegen een te ver gaande monopoliepositie van een minderheidsvertegenwoordiging, waar het de belangen van het hoger per soneel betreft. AMSTERDAM, 27 dec. De centrale recherche van de Atnsterdamse politie heeft in samenwerking met de spoorweg recherche een reeks diefstallen opgelost die in het afgelopen kwartaal bij de Spoorwegen zijn gepleegd. Het betrof een hoeveelheid textiel, voornamelijk dames- en herenondergoed, met een gezamenlijke waarde van ongeveer 15.000 gulden. In verband met deze diefstallen is ge arresteerd de 26-jarige chauffeur H. S., die de goederen in opdracht van een ex peditie-onderneming bij de Spoorwegen afhaalde en bij de afnemers moest bezor gen. In plaats daarvan ging hij er mee naar zijn 34-jarige vriend W. G. S., die wegens heling is aangehouden. Hij ver kocht textielgoederen op het Waterloo- plein en aan enkele straathandelaren. Ook werd de 28-jarige mej. J. L., wegens heling gearresteerd. Een aanzienlijk deel van de gestolen goederen kon worden achterhaald. Het drietal zal volgende week worden voorgeleid. JERUZALEM, 27 dec. (U.P.I.) In| Jeruzalem is op Eerste Kerstdag mee- gedeeld, dat Israël de Keulse verdedi ger van de oorlogsmisdadiger en Jodenvervolger Adolf Eichmann, dr.; Robert Servatius, een vergoeding zal uitkeren ten bedrage van 25.000 dollar. Een overeenkomst in deze zin werd verleden week bereikt op een ontmoe ting tussen premier David Ben Goerion en dr. Servatius. Aanwezig waren de ministers van justitie en buitenlandse zaken, Pinhas Rosen en mevrouw Golda Meir, en de internationale juridische deskundige Jacob Robinson. Hij wees erop, dat weigering tot uitbetaling van een vergoeding zou betekenen, dat Ser vatius van de verdediging afziet. Het overeengekomen bedrag werd als redelijk beschouwd, gezien de te ver wachten duur van het proces, dat in maart 1961 begint. AMSTERDAM, 27 dec. De Amster damse justitie heeft vanochtend twee nieuwe arrestaties laten verrichten in de zaak Socrates. In zijn woning te Bussum werd aangehouden de oud-onderdirecteur van de Amsterdamse Bank, de heer T. H., en in zijn woning te Gouda werd ge arresteerd de heer H. E. W., oud-directeur van de failliet verklaarde N.V. Overbeek te Hengelo. De arrestaties werden ver richt ln aanwezigheid van de Amster damse officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker, die belast is met het onderzoek in de zaak-Socrates. De heer H. werd gearresteerd onder verdenking dat hij zich samen met de president-directeur van de N.V. Socrates, Nic. den Besten zou hebben schuldig ge maakt aan verduistering in dienstbetrek king ten nadele van de Amsterdamse Bank. De heer W. wordt verdacht van het doen plegen van valsheid in geschrifte bij het opmaken van een voorlopig koopcon tract betreffende een stuk grond in Hen gelo. Deze grond was aangekocht voor 80.000 en aan een firma in Vaduz (Liechtenstein) verkocht voor een half miljoen. Naar aanleiding van deze nieuwe arres tatie is tegen Nic. den Besten, die reeds in voorarrest zit onder verdenking van bedriegelijke bankbreuk, door mr. Hart suiker bij de rechter-commissaris een nadere vordering tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek ingediend op grond van het medeplegen van verduiste ring, waarvan hij thans ook verdacht wordt. HAMBURG, 27 dec. Voor het eerst sedert bijna 30 jaar kunnen de Westduitse importeurs van bloemen thans weer Nederlandse snijtulpen in voeren. Hoewel de invoer van snij tulpen uit Nederland volgens het E.E.G.-verdrag reeds begin dit jaar mogelijk was, hebben de Nederlandse kwekers eerst nu uitvoervergunningen verkregen. Volgens het E. E. G.-verdrag moet de Duitse Bondsrepubliek voor de lan den van de Europese Economische Ge meenschap, hetgeen in praktijk neer komt op Nederland, een contingent voor de invoer van snijbloemen beschik baar stellen van 800.000 DM. Aange zien de Nederlanders tot het einde van dit jaar voor een bedrag van slechts 50.000 DM aan tulpen zullen leveren, wordt het resterende deel van het con tingent in de periode januari tot eind mei 1961 in etappes voor de invoer vrij gegeven. De Westduitse importeurs zijn echter gekant tegen een kunstmatig verhoogde tulpenprijs. welke ontstaat door de verhoging van een toeslag op de eigen lijke waarde. De verhoging heeft ten doel de Westduitse tulpenkwekers be scherming te bieden bij de invoer van tulpen uit Nederland. DJAKARTA, 27 dec. (Rtr). Indone sische patrouilles hebben 29 opvarenden aangehouden van een Formosaans schip dat zij ter hoogte van de Noord-Moluk- ken hadden opgebracht, zo melden kran ten in Djakarta. Volgens de bladen is het mogelijk dat de aangehoudenen zul len worden beschuldigd van binnenva ren der Indonesische wateren zonder toestemming. UTRECHT, 27 december Neder land staat op de achtste plaats wat be treft het bedrag, waarvoor levensver zekeringen, die een uitkering-ineens ga randeren, zijn gesloten. Het deelt deze plaats met Japan, dat in een tijdvak van vijf jaar een enorme vooruitgang, de grootste van alle landen, op het gebied van de levensverzekering heeft geboekt. Dit is bekend geworden, zegt de voor lichtingscommissie uit het levensverze keringsbedrijf, na een onderzoek, dat het Amerikaanse Institute of Life In surance heelt ingesteld naar de ont wikkeling van de levensverzekering in een dertigtal landen. Om tot een voor alle landen gelijke maatstaf te komen, heeft men het nationale inkomen als uitgangspunt gekozen. Het Amerikaan se instituut heeft in zijn onderzoek uit sluitend de kapitaalverzekeringen be trokken en niet de verzekeringen, die recht geven op periodieke uitkeringen. Dit is, volgens de commissie, met na me voor ons land ongunstig, omdat deze renteverzekeringen, waartoe o.m. d,e collectieve pensioenregelingen beho ren, een belangrijk bestanddeel van de levensverzekeringen vormen. Had men het totale bedrag aan levensver zekeringen genomen, dan zou ons land een hogere plaats op de ranglijst heb ben gekregen. Bijna de helft van de ver zekeringsportefeuille bestond namelijk aan het eind van 1968, de peildatum van het Amerikaanse onderzoek, renteverzekeringen. Het bedrag aan kapitaalverzekerin- gen kwam blijkens j°t onderzoek in Ne derland overeen met 51 pot. van het nationale inkomen, tegen 50 pet. in 1957. In Japan steeg dit percentage in vijf jaar van 22 tot 51. Canada heeft zijn eerste plaats niet alleen weten te handhaven, maar zelfs weten te ver beteren. Het bedrag aan polissen van kapitaalverzekering was gelijk aan 157 pet. van het nationale inkomen, tegen 112 pet. in 1953. Op de tweede plaats komen de Verenigde Staten, waar hel percentage in de vijfjarige periode steeg van 100 tot 135. Nieuw-Zeeland en Australië komen op de 3e en 4e plaats met resp. 94 en 64 pet., waarop Engeland volgt met 63 pet. Het neemt daarmee de hcogste plaats in van de 14 Westeuropese landen die bij het on derzoek betrokken waren. Zweden be zet met 57 pet. de zesde plaats en Zwit serland met 52 pet. de zevende. Twee landen, die in vijf jaar tijd ook een aanzienlijke toeneming hebben ge noteerd hoewel absoluut gezien het percentage nog laag is zijn Frank rijk, dat van 13 op 22 pet. kwam en Porto Rico dat van 20 naar 39 pet. steeg. In België is een toeneming met 10 pet. geboekt. Onze zuiderburen staan thans met 41 pet. op de 9e plaats en West.-Duitsland met 28 pet. op de 14e plaats. Opvallend is, dat de levens verzekering, gemeten naar het nationa le inkomen, in Oostenrijk en Spanje slechts van geringe omvang is, respec tievelijk 7 en 5 pet., aldus de voorlich tingscommissie. OLIEBOLLEN 012 APPELBEIGNETS 0.15 SAUCIJZENBROODJES 0.30 KAASKOEKJES 100 gram 0.50 KAASBOLLETJES 100 gram 0.50 KLEINE SAUCIJSJES 100 gram 0.50 APPELBOLLEN 0.30 ZOUTE BOLLETJES 100 gram 0.50 ZOUTE STENGELS 100 gram 0.50 HEERLIJKE SLAGROOMGEBAKJES 0.30 Oudste bakkerij dezer stad, Uw grootouders kochten reeds in onze zaak. VLAARDINGERSTRAAT 7 TROELSTRALAAN I Aantrekkelijke werkkring wordt geboden. Salaris in overleg te bepalen. Brieven aan Architectenbureau EDUARDCUYPERS, W. Smijtink i AW. EL. H. de Groot H.B.O.B. I\ .A Beelhovenstraat 59, Amsterdam-Zuid. TEL. 68012 TEL. 67744 8 TUINLAAN 40 TELEFOON 67367 Locostar rijwielen van Locomo tief rijwielfabriek, va. 13 a.-. Ook gem. bet Motor- en rijwiel handel Engelen. Celciusstraat. 42 hoek Prof. Kam. Onneslaan, Schiedam. Huurt voor uw feesten etc. mo derne klapstoelen en tafels. Glas werk, kop en schotels, koffieke tels 10 liter enz. bij de le Schie- damse Verhuurinrichting. Simon Rosman. Frans Halsplein 43—45. Tel. 65800 Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw schoorsteen electriscl. ve gen, geen roet of stof meeiv Elektr. Schoor steenveegbedrijl „Rolista", Noordivestsngel 39, telefoon 6878®. Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw oliehaard of kachel vak kundig schoonmaken. Oliespecia listen N.V. Rola. afd. Rolista, Noordvestsingel 39. tel 68788 Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu Uw haard vakkundig schoon maken. Prijzen vanaf 6,50. Spe cialisten op dit gebied: N V. ..Rola" Haardenfabriek, afd. Ro lista, Noordvestsingel 89. tel. 63783. Voor 'n appel en 'n ®R Ln al sinds 30 iaar, alle schoenrepara tie direct klaar Ook jassen tas- 1 sen enz: Gebroeders Simons Broersveld 12. Chemisch reinigen, klaar voor Oudjaar Chemische wasserU Hoevels. Tel. 45982. Voor uw stoffeer- en behangwerk naar E. C. van Meekeren, Oude Langen dijk 22a. telefoon 21 <23. Werkplaats: Haarsteeg 15, Tele- foon 22909. Voor uw stoffeer- en behang werk naar E. C. van Meekeren. Oud® Langendijk 22 a. telefoon 21728- Werkplaats: Haarsteeg 15, Tele- foon 22909. Voor uw stoffeer- en behangwer'k naai E C. van Meekeren, Oud® Langendijk 22a, telefoon 21728» Werkplaats: Haarsteeg 15, Tele- toon 22909. Voor uw stoffeer- en behangwerk naar E. C. van Meekeren. Oud® Langendijk 22 a, telefoon 21728. Werkplaats: Haarsteeg 15, Tele foon 22909. GEVRAAGD voor het schoonhouden van een nieuw kantoor tijdens de avonduren, zaterdags vrij NIEUMEYER, Struweel 25. Telefoon 75168. Natuurlijk, mevrouw! Eén dragee Dohyfral >compleet« per dag geeft U en de Uwen extra bevei liging van de gezondheid. Dat betekent: fit blijven, dag-in-dag- uit. u FABRIEKEN VAN MELKPRODUKTEN EN VOEDINGSMIDDELEN N.V. te VLAARDINGEN. dohyfral 'cxmpltti 10 vitaminen EN 12 MINERALEN vraagt Gedacht wordt aan een jongeman met Mulo of gelijkwaardige opleiding en praktijkdiploma boekhouden, bij voorkeur studerend voor het diploma M.B.A. Kandidaten worden uitgenodigd hun sollicitatiebrief met beknopte, doch volledige inlichtingen te richten aan de afdeling Personeelszaken, Oosthavenkade 42, (postbus 9). Hypothecaire geldlening N.V- Dagblad en Drukkerij „Oost-Brabant" De Trustee maakt bekend, dat van de 5"/o obligatielening ten laste van N.V. Dagblad en Drukkerij „Oost-Brabant" Eindhoven werden uitgeloot en worden betaalbaar gesteld per 1 juli 1961: Serie A: nummers 1 17 22 26 43 44 53 55 63 72 76 80 85 98 Serie B: nummers 14 24 36 37 43 56 57 66 74 88 96 120 123 129 130 137 138 144 150 151 162 163 175 176 193 194 195 202 Serie C: nummers 3 4 6 7 10 14 16 54 67 68 71 72 81 83 88 111 112 114 124 127 136 Serie D: nummers 9 10 11 12 28 33 34 39 53 91 101 116 117 119 120 133 139 De stukken zijn betaalbaar tegen inlevering ten kantore van de Rotterdamsche Bank N.V. te Eindhoven. De Trustee. Van de reeds eerder uitgelote stukken werden nog niet ter verzilvering aangeboden: Serie B no. 72; Serie C no. 19-129; Serie D no. 79-92-136. Het bestuur maakt bekend, dat van de 5obligatielening ten laste van N.V. Dagblad en Drukkerij „Oost-Brabant" Eindhoven werden uitgeloot en worden betaalbaar gesteld per 1 juli 1961: Serie E: nummers 3 5 6 7 8 11 12 14 16 17 63 64 65 74 84 89 90 Serie G: nummers 14 16 18 De stukken zijn betaalbaar tegen inlevering ten kantore van de Rotterdamsche Bank N.V. te Eindhoven. Het Bestuur. e. Jd Ui HOLLANDIA, 27 dcc. Dinsdagmor gen is het in de drukkerij van de „Nieuw - Guinea Koerier'' tot een vechtpartij ge komen tussen de hoofdredacteur, drs N. Streefland, en de advocaat mr. J. O. de Rijke, alsmede tussen de firmanten van de drukkerij, de gebroeders Tcrlaak. De aanleiding was een artikel, dat de heer Streefland vandaag wilde publiceren. Het zetsel van het artikel viel op de grond en werd door de mede-firmant Terlaak door elkaar gegooid, daarbij geholpen door mr. De Rijke. De heer Streefland kreeg van de heer Terlaak aanzegging, dat, indien hij het artikel plaatste, hij op staande voet zou worden ontslagen. Bij de woorden wisseling tussen de heer Streefland en mr. De Rijke kreeg eerstgenoemde een kaakslag toegediend. Een en ander was voor de hoofdredac teur aanleiding tot een persconferentie. Volgens de heer Streefland was het arti kel gebaseerd op gegevens die van de zij de van het parket van de procureur-ge neraal waren ontvangen, inzake het re cente verblijf in de Baliemvallei van mr. De Rijke, een particulier cineast en een jongedame. Het artikel gewaagde o.m. van een gevecht tussen enkele dani's (be woners van de Baliemvallei) dat o.a. zou zijn veroorzaakt door mr. De Rijke. Ver der bevatten het te plaatsen artikel de be wering als zou de resident van Hollandia het rapport hebben willen seponeren. Tijdens een kort daarop door mr. Dc Rijke gehouden persconferentie ontkende deze zeer nadrukkelijk de gewraakte da den in de Baliemvallei. De gegevens van de advocaat-generaal berusten op het rap port van een jonge bestuursambtenaar tegen wie mr. De Rijke bij zijn vertrek naar Hollandia had gezegd hem vanwege zijn tegenwerking en gedrag bij de resi dent te Hollandia te zullen voordragen voor overplaatsing. Mr. De Rijke kwalificeerde de rappor tage als een volslagen verzinsel. Volgens hem zou de advocaat-generaal boyc^t de kwestie tot abnormale proporties sc' ben opgeblazen om in het conflict gI,e> de procureur-generaal en parket yV zijds en de gouverneur anderzijds blieke opinie nogmaals te mobilise jf Naar aanleiding van de vechtpet een verzoek tot strafvervolging teg« t o< Dc Rijke ingesteld, doch deze ne (ef zijn beurt een aanklacht ingediend dé betrokken bestuurs-ambtenaar, j politie-autoriteiten, tegen de magi-jt Hollandia en tegen de advocaat-S® wegens smaad, belediging en weo®* slle teliike vrijheidsberoving (dit laatst p op het verhoor van de jongedame o advocaat-generaal persoonlijk). i" De ANP-correspondent wendde verband met bovenstaande tot d jjolyf teru van binnenlandse zaken te ^'a dia, de heer A. Boendermaker, "i i&'V verontwaardiging uitte over de b® "ji van het parket, dat het binnenia stuur zou tegenwerken. „Het bin ha<J bestuur heeft geen bemoeienis f® de zaak en het enige hierover D® gri'3:} rapport is onmiddellijk nadat Lfit V den werd lin de lade van de resi Hollandia die de dag daarop ^„gll ec' naar Nederland vertrok) in orü? het parket overhandigd", aldus teur van binnenlandse zaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 10