Roerig in de Parijse couture WAT DOE JE IN HUIS TEGEN MUG, MOT EN LUIS? Schadelijke huisdieren onder de loep E H V' Voor uitgegroeid gezin een HUIS VOOR TWEE Buitenlandse mannequins couturiers Belastingbiljet schrik van werkend echtpaar E Internationale inspiratie Practi'sche en nauwgezette gids In synthetische seep gaan bacteriën niet om seep Bespuit uw hond niet Deense ambachts kunst in ons land PATOU heeft Zweedse tweeling DONDERDAG 12 JANUARI 1%1 PAGINA 7 Éjfc v* h en krantenbezorger, die on langs een krant diep in de bus duwde, kreeg een flin ke beet van een bisamrat. Het lijkt onwaarschijnlijk. Maar het wemelt op de wereld van ratten, onuitroeibare rovers, die drie maal per jaar gemiddeld tien nieuwe ratjes produceren. In de grote steden, waar ze 's winters naar toe trekken als er buiten minder te halen is, zijn er min stens zoveel ratten als mensen. Al zien we ze slechts sporadisch. Heeft u er overigens idee van, hoeveel ongeziene huisgenoten bij u verstopt in huis leven en mee profiteren van de warme schuil plaats en het gratis voedsel? Het zijn er tientallen, ze komen op u af in de indrukwekkende lijst die men aantreft in het pas versche nen boekje over dit onderwerp, geschreven door mevrouw dr. N. L. Wibaut-Isebree Moens, geti teld „Schadelijke dieren in huis voorkomen en bestrijden". Een uitgaafje van Van Dishoeck, Bus- sum in de bekende geplastificeer de serie voor de huisvrouwelijke bibliotheek. Het „Huis voor twee" lijkt ons een geslaagd ontwerp, dat niet alleen voor ouderen, maar ook voor jongere, kleine gezinnen, een practische woongelegenheid biedt Mrs. Jacqueline Kennedy, de nieu we presidentsvrouw van de Ver- enigde Stbten is uitgeroepen tot je best geklede vrouw van de wereld. de internationale pers komt men "aar foto voortdurend tegen zoals men 'aar van papier heei't leren kennen: ""'t de wat vage glimlach boven een 'apr stijlvol pakje of japon van een Pa- ,Use couturier. Ze heeft gezegd, dat ze "et van belang vindt om het goede oorbeeld te geven in de mode. Voor .ar'is is het vleiend dat ze daar haar fleren koopt. Ze is een vrouw van "'aalt en ze heeft Frans bloed in de aderen. Overigens is het tamelijk roerig in Parijse couture-wercld, waar men ,'u met. spanning afwacht wat de col- ,6ctie hij Dior te zien zal geven als de SS modepers 22 januari weer naar drps trekt om het modenieuws wc- *,e'dkundig te maken. Yves Saint Lau- de jeugdige opvolger van Dior, d'e eens zün meester was, heeft deze "'"IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIimiMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIII """"iiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiinMiiiiMiMiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiii oSPUaarscolleetié ni"t samengesteld keikat h'J onder dienst moest. In die s. '"arde sfeer is hij onmiddellijk inge- Schn" Maar na een grondige rustkuur zuc"ten zijn hypergevoelige zenuwen den tlersteld te hebben en zijn vrien- he. Ze2gen, dat hij popelt om weer aan tio 'v.Gt"k te gaan. Deze nieuwe collec- 'e, die 25 of 26 januari in Parijs ge- '°ond wordt (donderdag is de voorkeur- Pag van Christian Dior, die erg hijge rig was, maar mot die traditie is de ^'0l'ige maal gebroken) is echter sa mengesteld door zijn plaatsvervanger "pare Bohan, een minder sensationeel ?laar kundig ontwerper, die zijn spo- in de haute couture heeft ver diend. Van het succes van deze collectie zal v hangen of Bohan de hoofdontwerper (A" huize Dior blijkt of dat de exsol- Saint Laurent (voorgoed afge- k«Ül voor de militaire dienst) terug- pte rt in zijn artistiek metier bij Pariis' dat 5erenommeerde modehuis. Lukt Pla niet' rlan schijnt Saint Laurent van bo te zijn een eigen couturesalon te hennen. in a Pranse pers heeft Mare Bohan he^r mond gelegd, dat hij de. rokken grii n'ot langer maakt on dat. hij het jjds flanel weer wil terugbrengen. De "tel die voor de zomer nooit een Sfc.. :i "enenT? ier,tf'keer' van grijs flanel te dit m i ®.en voorloper zou dan zijn der jan'eipaïcje met losse cape, die ou tlet i °onn~raag wordt vastgeknoopt. ls van de Franse „prêt a porter" Basta. tteS* d'dik'i is in landen met een mild de,„dat, zal meer aandacht krijgen na ue?p „f ".«..v..,, ,,L ftiuseii iia ie ,?chuwehjke koele zomer, die al- hèofj ;ike- lichte kleron in de kast At gelaten, de i?, bij de couturiers is, evenals bij 1(), mannequins, de buitenlandse invloed a,,^enti. Pierre Balmain laat. zich ■-9n kren do°r een De°n, Eric Morlen- ''tiDui l,la BiCci, wier huis eon nieuwe Per jf„kraeg door de Belgische ontwer- j,Qt1„dules Crahay, heeft bovendien een Bubp Mexicaan weten aan te trekken, getn„n Torrés. Bij Patou is de collectie bielirKi-f .door de zoon van een Duitse l;infj ?ilk.ies-fabrikant, de modelist Ro- fiKu Ban Lagerfelt. die het vrouwelijke ^ag met Duitse romantische in- geen enkel geweld aandoet. A. Bzl. Het is een bijzonder nuttig werkje en voor zover wij weten beslaat er geen tweede in dit genre. De uitgaaf jes van T.N.O. op dit gebied zijn min der zorgvuldig en gedetailleerd samen gesteld en deze handleiding over alle springende, vliegende, kruipende, lo pende, klevende belagers in huis munt uit niet alleen door grote securiteit bij de biologische beschrijving gecom pleteerd met afbeelding van het be handelde dier. maar ook door d.c prac- tischc vrouwelijke nauwgezetheid, waar mee de bestrijdingswijze wordt aan gegeven. Wat doe .ie als er op oen zomeravond een pad midden in de kamer zit? Een beest dal: je niet graag zomaar oppakt. We weten het nu voor eens en voor al tijd uit dit boekje: je zet een bloem pot over het, dier en schuift hem dan met bloempot en al op een blik. In die draagbare gevangenis hergeef je hem de vrijheid. Spinnen vang je op diezelfde manier onder een glas waar je een kartonnetje onder schuift. Voor geen geld zouden wij durven wat de schrijfster aanraadt, die klaarblijke lijk zelf geen afkeer heeft van deze heksen onder de insecten met hun hari ge poten, om ze met de hand te van gen. De spinnen hebben een goed leven in dc duistere hoeken van het huis. onder kastplanken en zo. Maar zij be tonen hpn dankbaarheid dooi- het hel pen hij het verdelgen van de andere insecten, die ze opeten. En spinnen ver meerderen zich niet heel snel. Oorwurmen vangen oe verschalk je een ander krui pend huisgedierte, waar men zo mogelijk nog meer afkeer van heeft, de oorwurm? Door een natte doek neer te leggen. Daar kruipen ze in. Torren, kevertjes en al dat klein goed onder de huisdieren kan men het best vangen met een prop watten. Daar kruipt het dier in en blijft er aan ha ken. Heeft men een vergrootglas bij de hand, dan kan men het aan alle kanten bekijken. Het aardige van dit boekje is, dat behalve de raadgeefster voor de huisvrouw, ook de natuurlief hebster aan het woord is. Dat zegt de buitenkaft van het boek al, waar op een tor onder een vergrootglas staat afgebeeld. Muis, rat, luis, vlo, mijt, mot, vlieg en mug, tapijtkev.er. houtworm, slak en spin, pad en kikker, oorworm en hooiwagen, meelmijt en kelderzeug kunnen ongenode huisdieren zijn, ze zijn en blijven een stukje opdringende natuur, die graag onze civilisatie an nexeert. Hoe hoog kunnen muizen en mieren een flatgebouw beklimmen? Niet iedereen die op de derde verdie ping woont, zullen de muizen over haar voeten wandelen als ze zit t.e lezen, zo als iemand ons vertelde, dat haar ge beurde. De muizen kropen door de ver warmingsbuizen naar boven en ze wa ren boos als de mensen ze stoorden in het kamerspel, dat ze hun goed recht vonden. Maar ook in een modern flat, waar een toevallige spin, die met haar valscherm van een boomtop naar bin nen is gewaaid, tevergeefs zoekt naar een donkere hoek om een fijn web te breien en dan maar weer met hangen de pootjes afzakt, kunnen veel kleine buisvijanden op donkere plekjes zitten. Houtworm in een oude stoel van d.e veiling, mot in de piano of diep in de haren van een bontjas, larfjes van de meelmot in de havermout. Het boe nen van meubels is ook echt wel nodig, niet alleen om ze te doen glimmen en de nette huisvrouw voldoening te geven. Boenwas bestrijdt namelijk de hout worm, wiens hele gezinsleven van ge neratie op generatie zich afspeelt bin nen een stoelpoot of een wand van de bureaula. oor de bestrijding van de aller- hardnekkigste vijand, de mot. geeft mevrouw Wibaut veelzijdi ge raad. Men voorkomt mot door het motecht. maken, „eulaniseren" van gor dijnen, kleden en dergelijken, wat veel stomerijen tegenwoordig doen. Maar ook door katoen voor woningtextiel te nemen inplaats van wol. Motten zijn geen vegetariërs. De larfjes eten lie ver dierlijke wol dan de plantaardige katoen. De t-spijtkever, die in de dro- ge warme zomer van 1959 zoveel stof en karpetpluis heeft doen opwaaien, komt hier ook uitvoerig ter sprake. Die onrust is tenminste weggespoeld door de niet meer te stuiten regenvloeden die sindsdien over ons uitgestort zijn! Om tor harte te nemen voor wie er de tijd voor heeft lijkt ons de raad, om inplaats van een voorjaars-schoon- maak, een schoonmaak eind september te houden als de vakanties voorbij zijn. En dan vooral kleren en kleden te in specteren op alle soorten kevertjes, die ons belagen met hun vraatzucht. Dat is namelijk de tijd dat de mottewijf- jes kant en klaar zijn met de honderd of meer eitjes, die ze gelegd hebben. Bij zorgvuldig afschuieren van de kle ren borstelt men de eitjes en baby- larfjes weg. Wat het frequente en algemeen toe gepaste spuiten met huishoud-inseo- ticiden betreft, produkten van 'n heel nieuwe industrie, die zich na de oor log ontwikkeld heeft, dringt mevrouw Wibaut aan op voorzichtigheid en op het nauwkeurig nalezen van de ge bruiksaanwijzing. Er wordt nog veel te veel maar raak gespoten. En in elk geval moet het niet onschuldige goedje goed weggezet, geëtiketteerd en achter slot voor de kinderen. De nieuwste huishoud-insecticiden heb ben het voordeel dat ze rrtaanden na bespuitmg werkzaam blijven. Heeft de hond vlooien, bespuit het arme dier er echter niet mee, het kan er niat .tegen. Uitvoerig vertelt de schrijfster hoe men hond en poes zachtaardig van hun vlooien kan ver lossen. Veel ouder is het doodgewone zeep- sopje als bestrijdingsmiddel voor het schoon en zuiver houden van kasten, }?aar. ta?sen de kieren en voegen al tijd iartjes en eitjes kunnen zitten. Maar alleen echte zeep is dodelijk- Kunstzepen in water opgelost doden de insecten met, tenzij in kokend water, maar dan is temperatuur die 0 *e"ad0slag geeft. Bacteriën gaan in syntnetische zeep ook niet om zeep. Ben strooipoeder om mieren te ver delgen kan men zelf makkelijk maken van poedersuiker, borax en zwavel. Men strooit dit op de „transportbaan" waarop deze vlijtige slaafjes heen en weer rennen met gestolen suikerkor reltjes tussen hun stevige kaken. De kleine bruine huismiertjes, die tot een plaao; kunnen worden omdat ze zich zo ongelofelijk snej vermenigvuldigen, kregen^de prachtige naam „Pharao- mieren van Linnaeus omdat: ze oor spronkelijk uit Egypte hier binnenge komen zijn Willoos mee verscheept op de vruchten waar ze net in het ver- borgene van aan het stelen waren. Wespen zijn echte nozems Weet u of en hoeveel wijfjesmug gen er op het ogenblik in die pe winterslaap zijn in uw be schutte kelder of op zolder of vliering? En wie weet zit er een wespenkonin gin verstopt. Treft u die dan treft u bij voorbaat al de hele zwerm, waar ze verantwoordelijk voor zou zijn. Van die lastpakken, dié het 's zomers buiten zitten bederven en die haast niet te verdelgen zijn. Hier wordt het enige afdoende bestrijdingsmiddel aangegeven, namelijk te proberen het nest te vinden. „Maar vernietig dit 's avonds als het donker is, want dan zijn alle wespen „thuis"! Wespen zijn echte nozems, lawaaiig, niet weg te slaan en opdringerig. Wij hebben deze zomer eens meegemaakt dat een brutale wesp zo ongeïntimi deerd aan een geroosterde boterham zat te knagen, dat we met een ver grootglas spiedden, welk fanatisme dit diertje dreef. ju;st vijlde het zenuw achtig met zijn kaken' de laatste ve zels van een brokje rookvlees door en verhief zich toen triomfantelijk met zijn prooi in de lucht! Wonderen zie je onder de loep. Maar jammer genoeg neem je daar te zel den de tijd voor en benader je vlieg, vlo en tor meer met de huisvrouwelij ke verdelgingsmiddelen dan met het openbarend vergrootglas. Het is nu een maal de huisvrouwelijke taak om in huis de kasten, kleren, meubelen en le vensmiddelen van indringers zuiver te houden. Op het platteland zal ze er meer last van hebben dan in de stad en voor bewoonsters van buitenhuizen of ook van de oude stadshuizen is dit boekje op de eerste plaats bedoeld. Men kan er veel nuttigs uit te weten komen. En vangt men een kleine vij and, waar men geen raad mee weet en waarvan de bestrijding hier niet vermeld staat, dan kan men zich wen den tot de Plantenziektenkundige Dienst in Wa-geningen. Daar wordt herhaalde lijk op aangedrongen. A. Bgl. De woonkamer is modern gemeubileerd. Men heeft er in dit prototype vrij grote meubels in gezet, waarmee men wil aantonen, dat er ook voor ouderwetse stoelen voldoende ruimte is. Hoe vang je een binnengedrongen pad? Bloempot er.over, blik er onder. Vele oudere echt paren, die in de loop der jaren „uit de kinderen" zijn geraakt, wonen in huizen, die te groot voor hen zijn. In het aantal onder bezette woningen in ons land, dat door deze „uitge groeide" gezinnen wordt bewoond, is een duidelijk waar neembare groei te bespeuren. Door de huurverschillen tus sen oude en nieu we woningen komt men er niet zo ge makkelijk toe, naar een kleinere wo ning te verhuizen. Deze punten vormden voor het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aanleiding een commissie opdracht te geven tot het be studeren van de eisen, die moeten worden gesteld aan woningen voor deze uitgegroeide huis houdens. Tevens zou deze commissie een ontwerp tot stand moeten brengen van een huis, waar in deze eisen zou den zijn gerealiseerd en dat in het Bouw centrum te Rotter dam zou worden tentoongesteld. Het huis, dat tenslotte uit de bus kwam, een ontwerp van het com missielid architect H. O. Eckardt werd betiteld met de naam „Huis voor twee". Het werd gebouwd door het aannemersbedrijf Van de Luitgaarden te Rotterdam en de inrichting werd verzorgd door de N.V. H. Pander en Zn., eveneens te Rotterdam. Dit „Huis voor twee", waarover wij in ons blad van 9 december reeds een en ander publiceerden, kenmerkt zich door veie praktische vondsten. Dat be gint al aan de buitendeur, waarin een kijkgaatje is aangebracht. Onopgemerkt aan de buitenzijde bezit dit spionnetje een spiegelend oppervlak kunnen de bewoners zien, wie er heeft gebeld. Bij het binnenkomen vallen onmid dellijk de schuifdeuren op, die de af scheiding vormen tussen keuken en gang. Wanneer de huisvrouw geen ge rechten onderhanden heeft, die een al te doordringende geur verspreiden, kunnen deze drie deuren worden terug gebracht tot één. zodat gang en keuken tezamen één, grotere ruimte vormen, die gemakkelijk is schoon te houden. Een dergelijke constructie is aange bracht tussen de woonkamer en de lo geer-, werk- of knutseikamer. Hier scheidt een vouwwand beide vertrek ken. Als deze wand wordt ingeschoven, ontstaat één groot vertrek. Al hebben de „uitgegroeide gezinnen" dan niet meer zo'n grote logeerruimte lot hun beschikking ais voorheen, een kleine invasie van kinderen of kleinkinderen kunnen zij nog wel herbergen. Een Klein balkon vormt een gezellig zitje voor twee per sonen. Aan de muur een straalkachel, die het behaaglijker maakt dan de Hollandse zon meestal vermag. De woonkamer ls In dit voorbeeld huis aangekleed met moderne, vrij grote meubels. Hiermee heeft men wil len demonstreren, dat de bewoners er Ter gelegenheid van haar 25-jarige bestaan za! de Federatie van Tex- tielgrossiers Bonden Amsterdam een tentoonstelling organiseren waarop Denemarken vertegenwoordigd zal zijn met een grote Inzending. Voor deze ten toonstelling die 23 januari in de oude RAI geopend zal worden, zullen de De nen behalve textiel ook meubilair, schil derijen, grafiek, beeldhouwwerk, zilver en glaswerk inzenden. Deze inzending die zelfs in omvang de tentoonstelling zal overtreffen die on- angs in Amerika is gehouden ter ge legenheid van het bezoek van dc Deen se koning, zal door twee van de bekend ste Deense ontwerpers, het echtpaar Dit- Ditzei, worden ingericht. bij Parij PARIJS, januari. eertien dagen voor dat de. collee- ties uitkomen toont de pers he vige interesse voor al wat be trekking heeft op de mode. Er doen dan allerlei geruchten de ronde over de nieuwe modelijn, er worden de couturiers meningen toegeschreven die ze stellig nooit verkondigden en die bijna altijd onjuist blijken te zijn. Daarom is het voor ieder wel heter om niet al te zeer op dat voorbarige nieuws in te gaan, maar zich tc houden bij zekerheden. Dat zijn bijvoorbeeld dé mannequins die een onuitputtelijk onderwerp vormen. Enkele kranten publiceren portret ten van de nieuwe mannequins die de couturiers engageren. Dit seizoen heeft iedere couturier de hand weten te leg gen op een studentje of een freuletje die nog nooit mannequin is geweest. Natuurlijk hadden de papa's en de ma ma's geen flauw vermoeden dat hun dochters zich geroepen voelen iede re middag weer toiletten te tonen, niet alleen aan particuliere klanten en schrandere kooplieden, maar voorna melijk aan dames die met haar tijd geen raad weten. Een dochter van een graaf of een vrouw van een markies maken nog al tijd opgang als mannequin, maar nu in sommige huizen prinsessen als „di rectrice de salon" zijn aangesteld, gaat daar de aardigheid at. De couturiers geven dus de voorkeur aan studentjes en vreemdelingen. Vooral vreemde lingen. „Dat is de Franse mannequins het brood uit de mond nemen", zegt Luc ky verontwaardigd. Lucky was jaren lang een van de beste mannequins van Dior maar leidt thans een school voor mannequins. Ze is zeldzaam ele gant en is een van de beste manne quins der laatste tien jaar. Ze'meent dat het een soort van snobisme is, dat iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 nitiini in mi mm Hin hui mm mi in i in i minimin ii min ii ii de ("vi'uriers er toe noppl buitenland se mannequins te kiezen. Wel vindt ze het logisch dat een deel van de „ca bines" zo noemt men het manne quin-team van een modehuis uit vreemdelingen wordt gevormd, nu de buitenlanders de voornaamste klanten zijn geworden. Maar het overgrote deel moet Frans zijn. Het blijkt echter dat de buitenlandse mannequins zo blij zijn in Parijs te kunnen werken, dat ze altijd stipt op tijd komen en het in de kleedkamer van de mannequins veel rustiger is en er minder gekibbeld wordt als er veel vreemdelingen onder de meisjes zijn. Patou heeft dit keer zijn collega's glansrijk overwonnen door een twee ling te ontdekken. Hot zijn Zweedse meisjes die een ogenblik aarzelden tussen de Folies Bergère en het eer zame oude couturehuis Patou. Voorlo pig zullen ze het bij het laatste pro beren. Zijn de buitenlandse mannequins makkelijker dan de Franse? Het is mogelijk want het is een feit dat bui tenlandse fotografen in de regel man nequins meebrengen die voor de tijd dat de Parijse mode gefotografeerd moet worden onder contract staan. Vroeger deden de fotografen dit niet maar het schijnt, dat hun eigen foto modellen niet alleen altijd op tijd ko men maar dan ook opgemaakt zijn, wat minstens een kwartier uitspaart en ze hebben bovendien altijd acces soires bij zich, zoals schoenen, siera den en handschoenen, Dit keer zal iedere „cabine" een zes tienjarige tellen. De nieuwe manne quins die de couturiers kozen zijn tus sen de zestien en de drie-en-twmtig jaar met een sterke voorkeur voor de zestienjarigen. Dat kan menige klant, die immers steevast over de veertig is, nog heel wat desillusies be zorgen En de stoffen? Ze mogen zo weinig mogelijk wegen. De couturiers kozen veel geel in alle mogelijk nuances, ver der grijs, beige, donker blauw en pas teltinten. Maar men hoeft geen helderziende te zün om dat te voorspellen DINY K.-W. eventueel hun ouderwetsere meubels in kwijt kunnen. Een ander detail, dat ons opviel, is het weglaten van de drempels on der enkele deuren. Ter vervanging hiervan werden rubberstrips onder aan de deuren bevestigd, die beter nog dan drempels tocht voorkomen. Rubberuitsteeksels aan de deuren zorgen er voor, dat bü een wat hard handig openzwaaien de verf niet wordt beschadigd. Praktisch is voorts het grote aantal kasten, waardoor de bewoners niet te klagen hebben over gebrek aan bergruimte. Door overlapping van de verschillen de functies der vertrekken heeft men de bruto-oppervlakte van deze wonin gen kunnen beperken tot vijfenzestig vierkante meter. Zo kan er in de slaap kamer worden gewerkt, doordat er be halve voor twee bedden ruimte is voor een werktafel. Ook in de keuken kan een tafel worden geplaatst, waaraan men werkzaamheden kan verrichten, die geen verband hoeven te houden met het bereiden van de maaltijd. Wij spraken reeds over de mogelijkheden, die de logeerkamer biedt. Het is de bedoeling deze één-verdie pingswoningen in blokken van circa acht flats per galerij in zes a twaalf bouwlagen op tc trekken. In de onder ste bouwlaag zijn de extra bergruim ten voor de flatbewoners gedacht als mede de technische ruimten en een aantal garages. Men streeft naar een huurprijs van 85 per maand exclusief de centrale verwarming en dergelijke. De sanitaire installaties in de natte cel, uitgezonderd de thermostaat, zijn bij de bouw inbegrepen. H. K. r is een wetsvoorstel ingediend dat de Werkende - gehuwde vrouw maximaal duizend gulden zal mogen verdienen (wanneer zij tenminste 3 A uur per dag werkt), zon der dat de fiscus daar een aandeel van opeist. Dat is een belachelü'k laag bedrag, als men bedenkt, dat zij juist aangespoord moet worden om haar arbeidskring te verruimen tot buiten de muren van haar huis. Het is noodzakelijk, dat de gehuwde vrouw haar aandeel gaat leveren in het ar beidsproces, maar dan moet ze niet aan alle kanten afgeschrikt worden. De vicieuze cirkel van de te hoge, progressieve belastingen, die de men sen afhouden van bijverdienste, daar door de welvaart tegenhouden en uit eindelijk leiden tot vermindering van de rijksinkomsten, moet, ook uit eco nomisch oogpunt, verbroken worden. Het is immers een eenvoudige reken som. Het Rijk kan beter van vele vrou wen een klein bedrag dan van een paar enkelingen een hoog bedrag eisen. Bo vendien overschat men de geldelijke verdienste van de werkende, gehuwde vrouw, omdat men haar arbeid in huis als gewoonlijk weer onderschat. Natuurlijk, ze mag in sommige geval len onkosten in rekening brengen, maar als ze bijvoorbeeld op een kantoor werkt, vait er weinig te declareren en dan wordt haar inkomen eenvoudig bij dat van de man geteld. Men vergeet echter, dat in een gezin, waar man en vrouw samen verdienen, de uitgaven anders liggen dan in het gezin, waar al leen de man kostwinner is en de vrouw de interne dienst verzorgt. Toegegeven, er zijn vrouwen, die bui tenshuis werken en ook nog kans zien de huishouding draaiende te houden, mis schien als de kinderen al groot zijn zelfs zonder huishoudelüke hulp, maar dan kost dat gezin bij ongeveer gelijke capaciteiten van de vrouwen toch nood zakelijkerwijs meer dan dat waar de vrouw meer aandacht aan de besturing van ha. r huis kan besteden. Een groot deel van de huishouding be staat uit inkopen doen, maar inkopen is niet alleen een kwestie van geld. De huisvrouw zonder meer kan bijvoor beeld wat. verder lopen naar een goed kopere winkel, ze kan een bewerkelijker menu klaar maken en dus profijt trek ken van wat op dat ogenblik goedkoop is, maar de vrouw, die naar huis gera- ced komt om nog net op tqd een diner op tafel te zetten, kan zich geen groen te, die lang moet koken of ingewikkel de bewerkingen moet ondergaan ver oorloven. Het is misschien mogelijk om tijdelijk meer dan honderd procent ar beidskracht op te brengen, op den duur wreekt zich dat en de vrouw met het dubbele bestaan leert dat ze haar ener giereserves niet zonder dringende nood zaak moet verbruiken. Met inkopen en onderhouden van de garderobe gaat liet al net zo. Men kan naar een winkel gaan en in vijf minu ten een kledingstuk kopen, maar het is verstandiger oni eerst eens rond te kij ken wat er aangeboden wordt. Een be hoorlijke garderobe moet. als het geld niet voor het opscheppen ligt, met zorg opgebouwd worden. Dat is geen kwestie van ijdelheid of zucht om zich met fu tiliteiten bezig te houden, maar ln het ieven van vandaag verwacht men, dat een vrouw er acceptabel uitziet. Waar de tijd om te winkelen ont breekt, moet er snel en dus vaak duur gekocht worden. In huis zal de vrouw, die buitenshuis werkt, moeten leren „stof te zien" maar toch hangt de levensduur van on ze bezittingen van het onderhoud af. Naarmate er minder gewerkt wordt, is de slijtage groter. Denk aan vocht en motten. Als de vrouw gaat „werken", zal ze misschien ook haar was de deur uitdoen en eerder de stomerij inschake len, maar geen belastingambtenaar zal op een onkostenrekening de post „was serij en stomerij" accepteren. Zelfs het feit, dat de japon, die de vrouw buitens huis draagt, meer kost dan een huis- houdschort, mag ze niet in rekening brengen. Nu zpn deze kosten inderdaad onbe rekenbaar. De vrouw koopt van tijd tot tpd een japon, een jas of een paar schoenen, ze gaat ook van tijd tot tHd naar de kapper, ongeacht of ze buitens huis werkt of alleen huisvrouw is. In het eerste geval komen deze uitgaven na tuurlijk vaker voor, maar dat is moei- lqk te bewpzen en nog moeilijker is het om uit te rekenen welk percentage van een garderobe op rekening van een be trekking buitenshuis geschreven moet worden. Dit zpn trouwens moeilijkheden waar mee iedere werkende vrouw te kampen heeft. Op kantoor, in de winkel of waar ook moet zij anders gekleed gaan dan thuis, anders en duurder, zelfs al gaan we van het standpunt uit, dat ze ook thuis geen afleggertjes draagt. Alleen de echte beroepskleding mag afgetrokken worden. Bij de gehuwde vrouw ligt hierop echter nog sterker de nadruk, omdat de wetgever op het ogen blik nog aanneemt, dat de onkosten in het gezin, waar de vrouw buitenshuis werkt, niet hoger zijn dan in liet gezin, waar hetzelfde inkomen door de man alleen wordt binnengebracht en omdat zelfs met een vrije marge van duizend gulden per jaar nog te weinig rekening met deze moeilijkheden wordt gehouden. Wanneer een gehuwde vrouw wil gaan werken, omdat ze inderdaad tyd over heeft, is het antwoord van haar man vaak: „Bespaar me dat alsjeblieft. De lasten wegen niet tegen de verdiensten op." Progressieve belastingen willen voor een eerlijke verdeling zonder «1 te hoge toppen zorgen, maar er is al lang een andere factor in deze zaken mee gaan spreken: we hebben de beschikbare werkkracht van de gehuwde vrouw no dig, willen er geen wantoestanden in de maatschappij ontstaan. oor de getrouwde vrouw deze voor haar ongewone stap doet, zal men even wel de moeilijkheden, die zich voor haar opstapelen, uit de weg moeten ruimen. „E saat alleen met een ingrijpender wijziging dan het voorstel van de dui zend vrije guldens. H.Sw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7