De vaten punch van Andrew Jackson Truman vond het in 1953 niet plezierig Seth Gaaikema - zoon van twee dominees - weet het nog niet K Narrenpak met belletjes gaat uit als doek gevallen is INAUGURATIE IN WASHINGTON „Cabaret doet sterk aan rederijkerskamer denken" ZATERDAG 14 JANUARI 1961 \Y7 Kan wordt morgen vijf- W *ig jaar, maar wij kunnen i hem niet feliciteren. Hij dPiZ?ek' sinds 196(1 Th"15 in Ku" 0 Wel een beetje verloren raken ader die bomen en tussen die Padjes, maar kam het maar uit: s Piet i er niet. Mevrouw vlindert in de plantenkas en mijnheer '.Pat niet op het vlondertje de ^gedrukgebieden te bestuderen, hij anders nogal pleegt te °n- 's Zomers zou je nog kun- We*? denhen: hij is bang dat er ga er eens een stel vrolijke water- gp ten bij zijn steigertje aanleg- i. n. en, debarkerend, hem met een ^Vlaal ,,ha, mijnheer Kan!" tege- ji^t willen lopen. Maar de plas §t er zo verlaten bij dat iedere anwezigheid met evenveel reden ]0S een zich-schuilhouden uitga lm ^d kan worden. Er is nog een aPsje dat hij in zijn hut somber J oen nieuwe tekst zit te dubben, j^P Periodieke kluizenaarsperiode. j,60 hoor, de hut is leeg. Huize staat er droevig als een ver- op minnaar bij. 0 Misschien rijdt hij in Den Haag P lijn 9. Dat schijnt hij heel zijn y,,Veo te hebben gewild, wagenbe- durder van lijn 9 zijn, de tram de laatste rit door het donker taar de remise rijden en met een °mmeltje onder zijn arm rustig huis wandelen. „Rijdt J1?! Kan op lijn 9?" Het blijkt JU zo te zijn. Verder informeren, hij weer eens met Viruly?" ïk Emigratie liep met tien procent terug Daling zal zich dit jaar vermoedelijk voortzetten erzekering op basis van belegging in aandelen ij de inauguratie van Jeffer son, de derde president van de Verenigde Staten, was diens voorganger, John Adams, niet aanwezig. Adams was zo ver bolgen over de verkiezingsuitslag van 1800, dat hij de dag vóór de inauguratie uit Washington ver trokken was. Een dergelijk pijnlijk incident heeft zich in de geschie denis van het Amerikaanse pre sidentschap niet meer voorge daan. Hoover zou zich in 1933 ongetwijfeld gaarne onttrokken hebben aan de inauguratiepiech- tigheid van Franklin Roosevelt, en Truman vond het acht jaar geleden ook allerminst prettig de ambtsaanvaarding van Eisenho wer bij te moeten wonen, maar beiden hebben zich aan de tradi tie willen houden. Zo zal ook Eisenhower volgen de week vrijdag samen met Ken nedy in een open auto naar het Kapitool rijden, waar de officiële machtsoverdracht zal plaats heb ben. Men mag verwachten, dat de aftredende president zich sportief van zijn taak zal kwijten, want er zijn aanwijzingen, dat hij zich ver zoend heeft met de gedachte dat de jonge ex-senator uit Massachu setts nu het werk zal overnemen. Kennedy zal op zijn rit naar het gebouw van het Congres verge zeld worden door een vriendelijk lachende „Ike". Toen de president elect op 6 december 1960 een be zoek bracht aan het Witte Huis werd hij immers door Eisenhower bijzonder hartelijk ontvangen. (Van een verslaggever) Te voorspellen wat Seth Gaai kema gaat worden zou over moedig zijn, want hij zelf weet het met de dag minder goed. Hij is nu 21, Groninger, zoon van twee dominees. Hij studeert Ne derlands en kijkt nu angstig tegen zijn kandidaats aan. Niet uitge sloten acht hij het dat hij als leraar of filosoof de maatschappij betreedt. „Dan schrijf ik mis schien een studie over de her komst van de komma". Evenmin is het onmogelijk dat hij het waagt in de kleinkunst. Men hoeft niet te verwachten dat hij het nu zal laten bij de cabaret teksten die hij geschreven heeft en bij de zo toegejuichte musical vertaling van „My fair lady". Hij speelt zelfs met de gedachte heel schroomvallig nog een Nederlandse musical te schrijven. „Maar die moet dan ook een knal geven". Uitstel van verlaging kiesgerechtigde leeftijd? Wiin Kan - morgen vijftig jaar - Wordt sinds 1960 vermist 9iet Tj-t aan de Westeinder is hij typi 'i wil °P een mooie dag nog fje eens met Corry Vonk achter om t 6 heSgen verscholen zitten g te luisteren naar wat voorbij- agers over hem zeggen. Maar he F *s nu niks te zien. En dan Pa Vb om zÜn huis nog een J*r "Under land, nou ja, in ieder val meer dan een tuintje; je kan doi Pen Cornells Kan, geboren 15 Ja ke,., Wil te Scheveningen, zoon van be- '^atsraad, wordt vermist. Zijn het uSaritl verklaart met de hand op rt dat hij niets weet. „Niemand biigp^aar hij uithangt," zegt hij. Som- tialp0 beweren dat hij met zijn vrouw Wo?,. Zwitserland is gereden, wellicht f>ehs t "^et zou kunnen, hoewel hij al P geschreven dat hij niet zo W3> die bekende Nederlandse toeris- Seh rt°nies ts. Daar zijn zoveel mea f|Ukt P^rn nawijzen en tegen elkaar kan ren: „Weet je wie dat zijn? Wim likj.p®'! Corry Vonk." En dan is er een hen, dame, die kauwend op een appel, hunlnfansPreekt: „Ken u niet 'ns een Ilaaf"ertje weggeven vanavond?" dQ0rr than maakt de ellende nog erger then, ,Jrze'ig te onderbreken: „Ach van»„ en jf thuis ook zien. Wij gaan v°nd lekker naar het jodelen". rondhWl1 niet uitsluiten dat hij in Arosa nangt, maar waarschijnlijk lijkt het mij niet. Hij is een schuwe, dood moe van belangstelling, al zal hij net jes antwoord geven. Zelfs tegen de nog al eens voorkomende mijnheren die zeggen: „Als u nog een komiek zoekt, ik weet er eentje te wonen. Die kan smoelen trekken, nou niet om wat te zeggen, maar daar bent u nog niks bij." Hij neemt het vrij vriendelijk op, want daarvoor leven*wij in een demo cratie. En democratie vindt hij iets enorms. „Democratie is iets daar kun je roepen: weg met de democratie!" Maar bij zijn verzuchtingen denkt hij ook wel 'ééns aan een citaat van Mau- rits Dekker: „De mens. het enige dier dat lachen kan, schiep zich een wereld om te huilen." Hij wil best de consequenties van zijn beroep aanvaarden, maar „als 't effe kan" wil hij er zijn vrijheid bij behouden. Ze hebben hem in vak jes willen duwen. Hij was rood, hij was pacifist, hij was conservatief. Daar wordt hij kriegel van en met een bijna satanisch genoegen neemt hij van de weeromstuit het air aan van de beeldenstormer die zuilen- slechtend rondraast. Hij ziet zich zelf het liefst als iemand die met de handen in de zakken gemoedereerd door het land wandelt, alles bekijkt, zo nu en dan wat opneemt en het met een terloopse opmerking terug legt. Op die manier is hij de nationa le praatvaar geworden, een vader Cats van onze dagen. Doordat hij zo graag met woorden goochelt en last heeft van eep huppelende fantasie, kijken en luisteren wij zo gretig. Natuurlijk zit er ook nog wel wat meer achter zijn succes. Sedert zijn toneelschooljaren loopt hij nu 29 jaar mee. Hij was een tijd de „aangever" WIM KAN van Cor Ruys. startblok voor diens nooit geëvenaarde acteer- en woorden spel. Ruys liet. uit de roemer van zijn humor wel wat waardevols in het ont vankelijke gemoed van het jongmaatje druppelen, over het opbouwen van eeu grap, het' wisselen van stemmingen, het kiezen van de toonaard en vooral ook van het tempo. Hoeveel jaren ABC-cabaret zijn er toen niet op ge volgd? Alles bijeen beschikte hij over voldoende talent en vakmanschap om in '54 temidden van werkelijk illustere concurrentie uitverkoren te worden voor de Davids-ring, het ere-sieraad voor de kleinkunst. Hij heeft ook de ge spannen nervositeit van een ras-artiest, steeds weer bang als hij is om in zijn sprong naar het hoogst bereikbare voor tijdig in de valkuil te belanden. Van zijn Oudejaarsconference had hij het merendeel uitgeprobeerd met publiek, zelfs het commentaar op de recentste gebeurtenissen had hij al aardig op zijn effect beproefd. Maar hij was er gén. Tot drie keer toe heeft hij zijn verhaal gehouden en laten opnemen, niet gerust op, bleef zijn vondsten we- want hij was niet tevreden. Uiteindelijk heeft hij van de Iweede opname ge zegd: „Die moet het maar worden." Overigens zonder dat hij er recht te vreden over was. Wim Kan bereidt altijd zorgvuldig zijn programma's voor. Als het mo tief van zijn cabaret-programma ge vonden is, gaat hij een maand indruk ken opdoen. Hij sjouwt van hier naar daar, laat zich veel vertellen, is nieuws gierig naar alles wat maar enigszins met het motief te maken kan hebben. Om maar iets te noerrien: voor het ja ren geleden draaiende cabaret „ABC- Expres" was hij een maand de gast van de Spoorwegen, die zoveel mo gelijk aan zijn .wensen tegemoet kwam. Toen wist. hij het wel zo'n beetje en was het ogenblik van zijn zwaarste pe riode van het jaar aangebroken. Hij sloot zich als altijd op en ging schrij ven, dubben, nors tegen zichzelf zijn en 'zwijgend tegen de alles-begrijpen- de Corrle. Die levert hem zijn eerste kritiek. Ze selecteert voor 'hem als hij er niet uitkomt. En met die moeizaam tot stand gekomen tekst begint de voorlezing aan het gezelschap. Dan wordt zo ongeveer de helft helemaal omver gegooid, gewijzigd, weggela ten, aangevuld en eigenlijk is men op de dag van de première nog lang niet gereed met dit proces. Wat er dan van die maand indruk ken opdoen is overgebleven, zou men zich wel eens afvragen. Toen ir. Den Hollander naar „ABC-expres" had ge keken, complimenteerde hij: „Heerlij ke avond gehad. Echt er eens helemaal uit geweest. Eindelijk ee'ns geen mo ment aan de Spoorwegen gedacht." Tenminste, zo heeft Wim Kan zelf ver teld. Iedereen weet ook dat Kan zijn conférence gaandeweg verandert. Als men in het begin van zo'n serie van om en nabij de 250 voorstellingen het programma heeft gehoord, kan men aan het eind zeker nog eens gaan en er heel veel nieuws opmerken. Wim Kan is een van de weinige artiesten die niet over zichzelf kunnen praten. Hij heeft in twee boekjes over zijn tijd in het Jappenkamp en over zijn ar tiestenleven en dat van Corrie geschre ven ongeveer een kwart van de halve waarheid, zoals hij zegt, hetgeen voor autobiografieën een heel fatsoenlijk quantum is. Vraaggesprekken zou hij het liefst ontlopen, maar als het moet lepelt hij het een en ander wel op. „Ja, mijn vader was minister. Inderdaad, van het bordje gymnasium heb ik een flinke hap genomen en het bordje to neelschool heb ik op een kruimeltje nq leeggegeten. Daarvoor? Nee, nooit eerder op het toneel gestaan. Alleen met mijn zusje in een eigen Faust-be- werking. zij met. een witte baard en ik als Mefisto. Zeker, vrij veel toernees gemaakt, naar de tropen, 'ns zien, naar..." Dat sukkelt zo door, en men kan het over een andere boeg gooien, maar het plantje gedijt niet onder opzettelijke belangstelling. Het nar renpak met de belletjes is iets wat hij heel gauw uittrekt, onmiddellijk nadat het doek gevallen is. Maar als hij zo argeloos wat van zijn menin gen wil verkondigen of fris van de lever na een reis over zijn belevenis sen vertelt, begaat zijn speelse fan tasie als vanzelf een reeksje buite lingen. Nu wordt .hij vijftig jaar en hij is spoorloos. Hij zit ergens lekker te ge nieten van zijn financiële oliebollen en appelflappen. En hier staan de staat siekarossen, de feestballonnen en de muziekstandaards van de huldigingsor kesten leeg. Van al zijn grapies is dit wel het gemeenste. HENK SUÈR. DEN HAAG, 13 jan. De emigratie is in het vorige jaar, vergeleken met 1959, met 10 proeent afgenomen. Het aantal aanmeldingen daalde met ruim 22 procent. Aldus zei de regerings commissaris voor de emigratie, mr. I. B. W. Haveman. gisterenmorgen in zijn nieuwjaarsrede voor het emigra- tiebestuur. De procentueel grotere daling van de aanmeldingen dan van het aantal emigranten naar de traditionele immi gratielanden wijst erop. aldus spre ker, dat de daling zich in 1961 zal voortzetten. Onder de normale emigra tieprogramma's, uitgezonderd het bij zondere migratieprogramma onder de „Pastore Walter-act" van gerepatn- eerden naar de Verenigde Staten, ver trokken vorig jaar 17.700 emigranten tegen 19.600 in 1959; 22.500 aspirant emigranten meldden zich aan tegen 29.000 in 1959. Advertentie COOLSINËEL 67 - ROTTERDAM President-elect Woodrow Wilson met president William H. Taft op de ochtend voor de inauguratie van 1913. Kennedy met hoge hoed Als Kennedy bij het Kapitool ar riveert, zal hij zich naar een podium begeven, dat voor de oostelijke gevel van het gebouw is geplaatst. Hier zal de president-elect de eed wor den afgenomen door de president van het Opperste Gerechtshof, Earl Warren. Kennedy zal dan de woor den uitspreken: „Ik zweer plechtig, dat ik het ambt van president van de Verenigde Staten op nauwgezette wijze zal vervullen, en dat ik naar beste kunnen de grondwet van de Verenigde Staten zal in stand hou den, beschermen en verdedigen". Op dat ogenblik zal de vijfendertigste pre sident van de V.S. formeel in func tie zijn getreden. Kennedy zal dan bekleed zijn met het ambt. waarvan in 1789 George Washington de eerste drager werd. Maar de inauguratie van Washington werd nog in New York gehouden. Eerst sinds Jeffer son leggen de Amerikaanse presi denten hun eed in de stad Washington af. Eisenhower heeft acht jaar geleden zijn eed afgelegd ten overstaan van wijlen Opperrechter Fred M. Vinson. Er werden bi.j deze plechtigheid twee bijbels gebruikt: het historische boek dat. dienst had gedaan bij de inaugu ratie van George Washington, en het boek dat Eisenhower in zijn studenten tijd in West Point had gebruikt. Eisen howers privé-boek lag open bij II Kro nieken 714: „En het volk, waarover mijn Naam is uitgeroepen buigt zich neer en bidt, zoekt mijn aanschijn en bekeert zich van zijn boze wandel: dan zal Ik het in de hemel verhoren, hun zonden vergeven en hun land doen op leven". Washingtons bijbel was geo pend bij de woorden van de psalmist: „Wanneer Jahweh het huis niet bouwt is het zwoegen der bouwlieden ijdel; wanneer Jahweh de stad niet behoedt, waken de wachters vergeefs. CORRIE VONK Wim Kan heeft al enige malen van zijn medewerking kunnen profiteren en (lat is wederzijds goed bevallen. Bij de volgende cabaretprogramma's, te be ginnen bij het komende Boekenbal, be hoort Seth Gaaikema tot het bondge nootschap van het Kan-cabaret. Ook in de nogal levendige artistieke sfeer van de Groningse studenten die er zelfs een balletgezelschap op na houden zal hij voorlopig wel geestdriftig blij ven meedraaien. Met zijn blonde krulhaar, zijn bijna roze voorkomen nog aan gene zijde van het scheerapparaat, is deze dominees zoon als Spoel de wever in de midzo- inernachtsdroom van de kleinkunst ge- rold. Blank en ontvankelijk ondergaat hij alles. Hij vindt schrijven heerlijk, en door de stad wandelen, en met veel mensen praten, en studeren ook. Als je daarbij, zoals hij klaarblijkelijk, met een capricieus taalgevoel, flink waf hu mor en pienterheid begiftigd bent, en gewoon je onbekommerd te uiten, dan kun je wel eens iets proberen. Maar er hangt hem een maatschap pelijke lotsbeschikking boven het hoofd. Op het gymnasium zette hij al een ca baret in elkaar en als eerstejaars kon hij het weer niet laten. Een volgend cabaret was zo succesvol dat er een lange tournee-staart achteraan ging bungelen. In 1958 stuurde hij een lied je („Dat gekke Oude Jaar") op voor de Oudejaarsconference van Wim Kan. Een nader contact met Wim Kan en Corry Vonk leverde spoedig andere nummers op. Toen hoorde hij ook van „My fair lady"-plannen en hij dacht „dat is onmogelijk in Nederland, dat is toch onvertaalbaar." Seth Gaaike- ma's belangstelling, of liever; nieuws gierigheid, is erger dan honger. Zoals hij in een gesprek de partij van onder vraagde voortdurend ruilt voor die van ondervragende, is in dat opzicht al ont hullend. Hij zorgde dan ook dat hij „My fair lady" in handen kreeg, en hoewel hij op Engels lang niet zo verzot is als op Frans, ging hij hier en daar onge vraagd fragmenten ver-Nederlandsen. Hjj kende mr. P. Meerburg, die „My fair lady" in ons land wilde presente ren, nog van diens studentenbemoeie nissen en liet hem eens zijn proef stukken zien. „Ge er mee door," zei Meerburg. „Ik vond het vreselijk Jeuk werk," vertelt Seth Gaaikema. „Ik had er acht maanden de tijd voor." Men kan moeilijk menen dat derge lijke ambities tot de wereld van de ge middelde student behoren. Verwonder lijk is de knapheid waarmee Seth Gaaikema het er af bracht. Hij heeft het over de techniek van het kleinkunst-vak. „Daar hebben ze het allemaal over. Techniek is vol gens Wim Kan iets wat je in een kof fertje bij je hebt. Maar hoe krijg je techniek? Ik heb nu tal van keren op de planken gestaan, conférences gehouden en liedjes gezongen. Daar heb ik zeker van geleerd. Maar hoe kun je leren op de goede manier geestig te zijn, zodat een hele zaal gaat lachen? Wat is het, voor een wonder dat mensen op een avond hun huis verlaten, geld neerleggen, naar je luisteren en niet weglopen voor elf uur?" Hij onderbreekt af en toe het gesprek bjj een woord dat ergens bij hem een gevoelige bougie doet vonken. „Gam mel, 7,ei je. Wat een mooi woord. Daar kun je >et« mee doen." Hij sabbelt er SETH GAAIKEMA wat op, goochelt met rijmwoorden en losse klanken en dan laat hij het schie ten. „Het is niet aan te leren," vindt hij. „Er komt van alles in je hoofd op als je een liedje schrijft, een allesomvat tende alarmtoestand. Je denkt, kiest, corrigeert. En dan heb je soms iets waarvan je denkt: het is onberispelijk, maar het is niet goed. Zoals My fair lady, daarvoor heb ik vaak een dag of drie op één zin lopen piekeren." Het liedje van Kennedy, met „Truus Kennedy, "ken-u die?" was van Seth Gaaikema. Hij kon op allerlei manie ren met Kennedy en zijn naam spelen, bijvoorbeeld: „De plannetjes van Ken nedy, bennen-die nou beter". Maar hij koos wat anders en paste er voor op dat het liedje niet overladen werd En dan zegt hij ook: „Een woordspeling of een spits mopje is op zichzelf zel den grappig. Ze werken pas in een spe ciale sfeer waarin ze geladen worden voordat ze als vuurwerk ontstoken worden." Dat zijn zo de dingen die Seth Gaaikema met zijn kleine beetje erva ring al weet. Wat er nog aan zou man keren wordt in het voorkomende geval bijgeschaafd door Wim Kan of diens pianist Ru van Veen, en in andere ge vallen misschien door de reacties van het publiek. Zijn „Gespazier" op de balavondjes van de lichte muze is langzamerhand zo vrijblijvend niet meer. Hij gaat te genwoordig door het leven met een dik groen dictaatcahier waarin hij onmid dellijk zijn opduikende vondsten no teert. „Als je ergens mee bezig bent. vind je m zo'n boek wel een aardige zin gereed liggen." „Cabaret doet sterk aan een rede rijkerskamer denken," was Seth Gaai kema al eerder te binnen geschoten. ennedy zal onmiddellijk na de eedsaflegging zijn inaugurele re de houden, waarin hij het ver trouwen zal vragen van het Amerikaan se volk. Ebt officiële deel van de inau guratie zfi worden bijgewoond door een groot aantal genodigden, die vana. het podium of vanaf zitplaatsen op het grasveld voor het Kapitool de plechtig heid zullen kunnen bijwonen. Daarna rijden Kennedy en vice president Johnson naar het Witte Huis, waar zij, staande in het por tiek, een parade afnemen. Aan die parade wordt deelgenomen door een heden van de strijdkrachten, en in de optocht zullen ook „ele kleurige praalwagens meerijden. Uiteraard worden al deze feestelijkheden door de Amerikaanse televisie uitgezon den, zodat tientallen miljoenen Ame rikanen getuige zuilen zijn van het historische evenement Kennedy heeft besloten, dat hij bij de inauguratie een hoge hoed zal 'dragen. Dat zal een merkwaardig gezicht ziin want de man loopt bijna altijd bloots hoofds. Eisenhower droeg in 1953 een zwarte deukhoed, hoewel de meeste van zijn voorgan gers ook hun keu ze op de hoge hoed hadden bepaald. Maar „Ike" be streed indertijd het verwijt, dat hij met een traditie brak. „Als het om traditie gaat, zou ik nog een drie kante steek moe- te dragen", zo merkte hij op. De inauguratie plechtigheid van 961 zai een heel wat rustiger ver loop hebben dan die van 1829. toen Andrew Jackson president werd. Bij die gelegenheid werd het Witte Huis immers be stormd door be wonderaars van de populaire generaal uit de Onafhanke lijkheidsoorlog. De enthousiaste menigte drong de presidenti ële residentie binnen en in het ge drang werd een grote ravage aan- - gericht. Jackson wilde zijn suppor ters niet met geweld buiten laten zet ten, en hij bedacht een list. Hij liet een paar vaten punch op het gras veld achter het Witte Huis zetten, en daar vlogen de mensen al spoedig op af. Voor de dag van de inauguratie heeft Kennedy nog een bijzondere verrassing. Hij heeft de 86-jarige dichter Robert Frost, Amerika's meest populaire po- eet, uitgenodigd een vers voor te dra gen. Frost zal een gedicht lezen, dat hij dertig jaar geleden heeft, gemaakt: ,The Gift Outright". Het is een te rugblik op de Onafhankelijkheidsoorlog. Vrijdagavond wordt in de stad Was hington op drie plaatsen tegelijk het traditionele inauguratie-bal ge houden: in het Arsenaal en in twee hotels. Kennedy en zijn echtgenote zul len zich op alle drie deze bals verto nen. De mannelijke gasten zullen me rendeels in rok zijn. en de dames in het lang. Het zal echter ook toegestaan zijn in smoking en korte avondjurk té verschijnen. Het voorschrift op de invitaties: „Formal Dress" is voor bei de interpretaties vatbaar. Intussen is Eisenhower, onmiddel lijk na de inauguratie, naar een res taurant in Washington vertrokken. Hier wordt hem een lunch aangebo den door de leden van zijn rege ring, en de voormalige minister van Handel, Lewis L. Strauss zal als gast heer optreden. Na de lunch begeeft de ex-president zich naar zijn boerde rij te Gettysburg in de staat Penn sylvania. Enkele dagen later reist hij door naar Albany in de staat Geor gia, waar hij wat gaat jagen. Eisen hower wil n'a 20 januari eerst enige ontspanning en rust hebben. Mis schien zal hij later nog een of andere functie gaan vervullen. Kennedy heeft hem op 6 december j.I. gevraagd, of hij zich, na zijn aftreden, beschik baar wilde stellen voor een eventue le bijzondere taak, en Eisenhower heeft daar op geantwoord, dat hij altijd bereid blijft het land te dienen. Over zes dagen zal de oudste presi dent uit de geschiedenis van de Vere nigde Staten opgevolgd worden door de jongste rechtstreeks gekozen presi dent. De zeventigjarige Eisenhower zal het bestuur overdragen aan de drie enveertigjarige Kennedy. Een Repu blikeins bewind maakt plaats voor een Democratisch regime. Maar op 20 ja nuari zullen de Amerikanen even niet aan politiek denken. Zij zullen op die dag in Kennedy niet de politicus maar de staatsman zien. Zij zullen hem met eerbied en vreugde begroeten, als het le vend symbool van de eenheid van de natie, en als de hoogste gezagsdrager in het land. HANS BRONKHORST. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 13 jan. De plannen van het kabinet-De Quay om de kiesge rechtigde leeftijd te verlagen vormen volgens verscheidene leden van de Eer ste Kamer geen voldoende aanleiding voor de omvangrijke procedure van een grondwetsherziening. Naar aanlei ding van de begroting van Binnenland se Zaken dringen zó er bü minister Toxopeus op aan, met de herziening te wachten totdat er redenen zijn om de Grondwet ook op andere punten te wij zigen. Spanje Uit gewoonlijk betrouw bare bron is vernomen, dat in de afgelopen vierentwintig uur in Spanje veertig personen zijn gearresteerd, die worden beschuldigd van het versprei den van propaganda tegen de regering. Vier van hen hebben affiches op muren geplakt, (Reuter) President-elect Grover Cleveland vertrekt met de schei dende president Chester A. Arthur van het Witte Huis op weg naar het Kapitool voor de inauguratie. (1SS5).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7