MEDIALE GROEPEN WENSEN NIEUWE ORGANISATIEVORM Men heeft te weinig invloed op sociaal gebied Prof. dr. Ariëns: volgt het bisschoppelijk advies 1 H lekker en gezond SOEBANDRIO DREIGT WEER MET WAPEN GEWELD „Probleem Irian thans niet vreedzaam op te lossen" Minister: vele factoren leidden tot Eerste burger van Den Bosch Binnenwerk is winterwerk! schilder komen! Studiedagen Werknemende Middenstand Ambtenaren in aparte positie? Weer 80.000 deel nemers verwacht „Stand" en verscheidenheid zijn sociale realiteiten Goéde coureurs breken record Koude oorlog Nederland-Indonesië 36 militairen opgenomen nu Nachtelijk lawaai in Callantsoog Stille Omgang Bij oversteken gedood llllllllp WBÊmm MAN VERDRONKEN De bevolking van Nederland MARINIER ZOU AANVANKELIJK SLECHTS GRIEP HEBBEN GEHAD Schoten of vuurwerk? Vijfdaagse werkweek Moeilijkheden ver wacht voor transportbedrijf Mr. R. J. J. Lambooy MAANDAG 16 JANUARI 1961 Staten in de staat Kriebelhoest 9 VERF* GEEFT FLEUR! (Van eon onzer redacteuren) OOSTERBEEK, 15 januari Een ernstig pogen om haar juiste plaats ie vinden in de nieuwe structuur van de katholieke sociale organisaties overeen komstig de gedarhte van het Episco paat, neergelegd in de brief van 14 maart j.l. zó kan men de in het af gelopen eekeinde in „De Pietersberg" gehouden studiedagen noemen van de katholieke standsorganisaties „Werkne- mende Middenstand". Bij de mediale groepen van het ka tholiek volksdeel leeft een onbehagen, dat 7,ij geen eigen inbreng kan leve ren bij de behandeling van de ver schillende sociale kwesties en zij hun keren naar een organisatie-structuur, waarin hun specifieke belangen geïn tegreerd zijn in de totale belangenbe hartiging. Dit zei de voorzitter, de heer A. J. A. v. d. Donk in zijn openings woord, eraan toevoegend, dat het aan tal hoofdarbeiders, dat in 1889 nog slechts 9 pet. van de beroepsbevolking bedroeg, in 1947 tot 24 pet. procent was gestegen en thans zeker nog hoger ligt. Uit de cijfers, die dr. J. G. M. Délf- gauw in zijn betoog over „De sOciaal- economische positie van de werkne- mende middengroep" gaf, ais „noot muskaat op dc bloemkool", bleek, dat er in 1890 naast de 100 handarbeiders 15 hoofdarbeiders waren, in 1930 27, in 1947 43, in 1960 naar raming 60 en 65 en volgens zijn prognose /.uilen er in 1980 naast elke 1Ó0 handarbeiders evenveel hoofdarbeiders zijn. Hij legde uit, dat de middengroep ook kwalitatief zal stijgen. Het verwijt. dat de medialen als groep niet voldoende naar voren komen, beschouwde de voorzitter als niet ge heel ten onrechte, maar dit zou anders zijn, indien er een betere organisatie vorm voor gevonden werd en z.i. zal het nodig zijn, dat zowel de wetenschap als de overheid de eigen problematiek van deze betrekkelijk nieuwe maat schappelijke groepering beter bestu deert. Dr. F. J. C. J. Nuyens wees nadruk kelijk op het gevaar van overwaarde ring van kwasi-intellectueel werk en onderwaardering van hoogwaardige ..lichamelijke" arbeid. De vraag of een bepaald sftort arbeid onder het begrip „mediale arbeid" valt, kan niet aan dc hand van een enkelvoudig criterium be antwoord worden. Voor het beantwoor den van deze vraag moet men uitgaan van een combinatie van criteria, waar van de voornaamste zijn: intelligentie, zelfstandigheid, verantwoordelijkheid en gemeenschapszin. Dr. Nuyens noemde het dwaas de zelfstandigheid, die de middengroep voor zich opeist, aan een ouderwets en in de nieuwe tijd niet meer bruik- (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 15 jan. Trarn- ticgctrouw is in „Krasnapolsky" de al gemene jaarvergadering gehouden van het Gezelschap van de Stille Omgang, mede ter voorbereiding op de tachtig ste Omgang op de zondagen: 5, 12 en 19 maart. De voorzitter, de heer Ed. Elsen- burg heeft in zijn openingswoord zijn vader, Alphons Elsenburg, herdacht, die op Allerheiligen op de leeftijd van 78 jaar is overleden en jarenlang het Ge zelschap presideerde. Een speciaal „in memoriam" werd gesproken door de moderator, mgr. G. P. J. van den Burg, deken van Amster dam, die de overleden voorzitter teken de als een edel mens: „Zijn noblesse was ongekunsteld, voortkomend uit een innerlijke beschaving en levend uit het Sacrament van Mirakel." Aanslui tend hierop zong het R.K. Gemengd Koor „Zaandam" onder leiding van de heer J. van Gerven o.a. het „Ecce quomodo moritur" van Jacob Handl. De zeer grote opkomst ter vergade ring bewees weer ten volle dat de Stil le Omgang nog steeds grote belangstel ling trekt. Evenals vorig jaar verwacht men opnieuw rond de 80.000 bedevaart gangers. Dat de verspreiding van de Amster dammers over de drie nachten (hoofd zakelijk in de vroege uren) een winst punt betekent bleek uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. J. M. Ta kes, die bovendien melding maakte van het groeiend aantal jongere deelnemers en grotere deelname van vrouwen en meisjes overdag. Met aandrang vroeg hij om de omgang niet eerder dan één uur te beginnen wegens het rumoer in de binnenstad vóór dit tijdstip. De penningmeester de heer P. Assel- man sloot zun financieel verslag met een klein tekort, ondermeer veroorzaakt door de extra uitgave van het boekje „Amsterdam Mirakelstad", waarvan echter reeds een respectabel aantal is verspreid. Wegens de beperkte kasmid delen worden dit jaar geen folders ver strekt en de zuster-organisaties werden verzocht om dc deelnemersbijdrage op basis van vrijwilligheid te verhogen van 10 tot 15 cent. BUSSUM, 15 jan. Bij het overste ken van het kruispunt van de provin ciale weg Amsterdam-Weesp-Bussum is dc 64-jarige weduwe Kars-Aleman uit Weesperkarspel zaterdagavond aangere den door een auto. Ernstig gewond werd zij overgebracht naar de Majclla-stich- ting te Bussum, waar zij kort na aan komst is overleden. -L. baar standsgevoel of aan minachting voor de „handenarbeid" toe te schrij ven. Dr. W. J. .T. DIjssclbloem, directeur van het ARKA-bureau, sprak over de ontwikkeling van de werknemende middengroep in de overheidssector. De ontwikkeling van de overheidstaak wijst nog steeds op een uitbreiding van deze groep. Welke ambtenaren van het corps overheidsdienaren tot dc .mid dengroep moeten worden gerekend, wordt niet uitsluitend bepaald door de rang die men bekleedt, noch door het salaris, doch overwegend door de aard en de inhoud van de functie. Zj1 die voorstander zijn van een af zonderlijk ambtenaren-status al dus dr. Dijsselbloem verlangen ze ker niet een geprivilegeerde positie van de ambtenaren in materiële zin. integendeel, zij verlangen minstenz een positie, gelijk aan die van de werkne mer in het particulier bedrijfsleven, maar zij willen er tegen waken, dat de bepalingen van het arbeidsrecht, welke een privaatrechtelijke arbeids verhouding regelen, de in wezen pu bliekrechtelijke arbeidsverhouding van de ambtenaar zouden gaan beheersen. Het huidige maatschappelijk bestel vraagt ook voor hen een geëigende be roepsorganisatie De ambtenaren mo gen en kunnen zich noch individueel, noch organisatorisch isoleren, doch ie dere gemeenschappelijke belangenbe hartiging moet zich terdege bewust zijn van het feit, dat haar kracht ligt in de erkenning van de grote verscheiden heid van belangen, waarvan die van de ambtenaren, als mediale werkers, wel heel markant zijn. Bij de discussies werd er nogal be zwaar tegen gemaakt, dat de heer Dijs selbloem zo sterk het accent had ge legd op de geisoleerde positie van de ambtenaren. Als verweer merkte hij op, dat zij zijn als een gesloten huis, maar met voldoende vensters naar al le kanten. Met de heer D. W. Ormel, secreta ris van de commissie ondernemings-ra- den in de S.E.R., werd een stem van christelijke huize gehood. De werking van de bedrljfsbond in de praktijk nagaand, waarover hij niet bijster te spreken was, vroeg hij zich af of oen interne en externe zelfstan digheid van de beambten en het hoger personeel in de bedrijfsbond niet tot „staten in de staat" zou leiden. Het kwam hem voor, dat de bedrijfsbond, zoals die in de visie der bisschoppen zich aan ons voordoet, afwijkt van die in het z.g. „blauw-zwarte boekje" van de commissie der drie vakcentralen. Bij de bedrijfsbond zit de gedachte voor, dat er geen verschil is tussen uitvoerende en mediale groepen. Er zit een tendens van nivellering in en spreker zei zich het bezwaar in deze kring tegen de bedrijfsbond goed te kunnen begrijpen. Terecht zien z.i. de bisschoppen drie vakcentrales als, een noodoplos sing, want hun bestaan zou de ver scheidenheid een te zwaar accent verlenen en daardoor de noodzake lijke eenheid frusteren. Zouden de vakcentrales aldus de heer Ormel de beambten van zich vervreemden, dan zouden zij op de duur niet meer als representanten van de werknemerswereld kunnen fungeren en zodoende hun maatschappelijke functie niet meer kunnen vervullen. Anderzijds is het waar, dat de beamb ten, indien zij gescheiden naast de uit voerende werknemers zouden optrek ken, evenmin hun algemene taken zou den kunnen vervullen. (Advertentie (Van een onzer redacteuren) OOSTERBEEK, 15 jan. „Het bis schoppelijk schrijven gaat, evenals de beschouwingen van deze dagen, uit van de erkenning van het sociologisch ver schijnsel, dat in elke maatschappij be paalde geledingen, bepaalde strata wor den aangetroffen: het verschijnsel van de sociale stratificatie. Het hangt sa men met de sociale verscheidenheid, die in iedere maatschappij noodzakelijk aanwezig is en op haar heurt samen hangt met het verschil in functie." Zo begon prof. dr. A. A. Ariëns zijn rede aan het einde van de Studiedagen van de r.k. Werknemende Middenstand. „Wanneer in het bisschoppelijk schrij ven gesteld wordt" zo vervolgde hij „dat, indien de oprichting van één centrale van vakorganisaties op het ogenblik onbereikbaar mocht blijken, in een aanloop-stadium zou kunnen wor den gedacht aan een drieledige fede ratie, dan mag daaruit geconcludeerd worden, dat die éne centrale a.h.w. een fusie is van drie centrales. Daarin dienen de drie onderscheiden groepe ringen als zodanig aanwezig te zijn". Prof. Ariëns zei dat het een vergis sing is uit de overdracht van de z.g. standsorganisatorische taken aan de vakbeweging de conclusie te trekken, dat we dan van de stand af zijn en alleen nog maar het vak bestaat. Met enige overdrijving zou hij willen zeg gen: van het woord „stand" zijn wij af, wat psychologisch gezien een voor deel kan zijn, want dit heeft overi gens ten onrechte een bepaalde er felijke belasting. „Maar wij zijn niet af v an de onder dat woord iiggende sociologische rea liteit, van het feitelijk bestaan van verschillende milieu- en be- langen-groepen, van het onder scheid tussen de groepen van de uit voerende, de mediale en hoger lei dinggevende arbeid. Bij de opzet van nieuwe organisatorische vormen zul len wij rekening moeten houden mot dit verschijnsel." Prof. Ariëns verwees naar de in 1934 tot stand gekomen organisatie van de Werknemende Middenstand om aan te tonen, dat ook in het verleden niet is nagelaten de maatschappelijke ontwik keling te volgen, die ook nu in eigen kring om vernieuwing van het organi satieleven vraagt. De W. M. bedoelde zelfs uit te groeien tot de vakcentrale van de mediale groep, de nieuwe mid denstand. Bij de oprichting werd voor lopig het artikel over de vakcentrale geschrapt, maar in de bisschoppenver gaderingen is tussen '30 en '40 enige malen de vraag aan de orde geweest, of de tijd niet rijp geworden was om de W. M. ook als vakcentrale tot ont plooiing te doen komen. De oorlog 1940- 1945 heeft deze ontwikkeling belem merd. De W. M. aldus prof. Ariëns moet echter ook nu gezien worden als de organisatie van de mediale groep, verantwoordelijk voor de opinievorming van deze groep, met een bijzondere ver antwoordelijkheid ook voor de positie van de mediale groep in de komende structuren. De W. M. vraagt om een tehuis bin nen de centrales, waarin zij zich thuis voelt. De lagere werknemers zien het ho gere personeel niet als echte werkne mers; z\j zien hen eerder als werk gever. Anderzijds willen medialen en hoger leidinggevend personeel, vooral als over nivellering wordt gesproken, wellicht naar situaties terug die door de ontwikkeling en een brede spreiding van de welvaart terecht zijn achter haald. Het is in het belang van de bestaan de vakcentrales te zorgen, dat vooral de mediale groepen zich thuis voelen in hun verbanden, gezien de procentuele groei van de mediale groep in verhou ding tot de uitvoerende arbeid. Prof. Ariëns vrgeg allereerst solida riteit binnen de eigen groepen. Vele kleine dingen moeten vergeten worden om eendrachtig samen te werken. Met klem spoorde hij aan het bis schoppelijk advies te volgen, op welk uitgangspunt zich ook andere groepe ringen moeten stellen. „Waar menings verschillen waren, hebben de bisschop pen steeds adviezen gegeven. Wij heb ben hen gevolgd. Laten we ook dit advies volgen tot zegen van de werk nemers en tot zegen van de katholieke sociale actie." W2&: J j Wie Arsenal rookt, blijft overwinnaar. Die heeft liet sterkste merk gekozen! Geniet van het koninklijke lormaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal, Arsenal BERGEN OP ZOOM, 16 jan. Zon dagmorgen ontdekte een "oorbijganger in het Ravelijn een man die in het water lag. De politie bracht de drenkeling op het droge, maar de gemeente-arts kon slechts constateren dat de levensgeesten reeds waren geweken. Het slachtoffer bleek de 46-jarige T. M. uit Bergen op Zoom te zijn, die vermoedelijk reeds de nacht tevoren door de duisternis mis leid te water was geraakt. Een broer van het slachtoffer is een jaar geleden even eens door verdrinking om het leven ge komen. Griekenland De Griekse premier Karamanlis en de minister van buiten landse zaken A ver off zullen van 13 tot 16 februari a.s een officieel bezoek aan Engeland brengen. (Rtr), (Advertentie) 19 cent per rol CAIRO, 1G .jan. (OPA, Tass, UPI) Soebamlrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, die thans in het Midden Oosten besprekingen voert, heeft in de hoofdstad van de Verenigde Arabische Republiek tegenover ver slaggevers verklaard, dat het probleem „Irian" (Nieuw-Guinca) niet vreed zaam kan worden opgelost, indien Ne derland geen eind maakt aan de „pro vocaties en voortgaat niet de „ver sterking van de bezettingstroepen" op Nicuw-Guinca. Indonesië zal, tenzij Nederland zijn houding verandert, „wel gedwongen zijn te antwoorden met soortgelijke maatregcLen," aldus Soe- bandrio. Een nog dreigender Indonesisch ge luid over de kwestie-Nieuw-Guinea komt uit Medan, waar brigade-generaal Soeprato, plaatsvervangend opperbe velhebber van Sumatra, tijdens een bij eenkomst van de „Revolutionairen van 1945" verklaarde, dat „binnen enkele maanden" de climax zou worden be reikt in het conflict tussen Nederland en Indonesië over „Irian". Zoals be kend, verklaarde president Soekarno vorig jaar, dat „wellicht al voor nieuw jaar" Nieuw-Guinea Indonesisch zou wezen. Welk nieuwjaar Soekarno pre cies bedoelde werd van meet af aan in hel midden gelaten. 1961 is het blijk baar niet geweest. Maar in Makassar verklaarde oen Jan Torey, die daar „Irian" vertegenwoordige tijdens een bijeenkomst van de „Irian-pioniers": „onze revolutie is nog niet ten einde. In 1961 zullen we aan de resten van kolonialisme en imperialisme een eind maken." In Djakarta is gisteren een Russisch- Indonesische overeenkomst getekend voor de bouw van twee kernreactors voor vreedzame doeleinden met Russi sche hulp. Indonesië bezit reeds een Instituut voor Kernenergie. De Italiaanse correspondent voor het Verre Oosten van „Continentale" weet te melden, dat de Russen bij hun jongste besprekingen met de Indonesi sche regeringsdelegatie in Moskou ge vraagd hebben om steunpunten voor marine en luchtmacht aan de Sovjet- Unie beschikbaar te stellen in Indone sië. AMSTERDAM, 14 jan. Het, aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 december 11.543.601. DEN HAAG, 16 jan. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Lamberts (P.v.d.A.) over het optreden van een t.b.c.-inlectie in twee militaire kampen, heeft minister Visser medegedeeld, dat inderdaad 25 militairen, afkomstig uit het marinierskamp te Doorn, cn elf militairen uit het kamp „De Witten berg" bij Gardcren moesten worden opgenomen ten gevolge van een t.b.c.- infectie. Dat deze infectie in het mari- nierskamp zodanig om zich heen heeft kunnen grüpcn, vindt o.m. zün oorzaak in het feit, dat 85 a 90 pet. van de op gekomen militairen tevoren niet op zo danige wijze in contact was gekomen met een infectie door tuberkelbacteriën, dat zij daartegen een zekere graad van immuniteit hebben gekregen. Ook kunnen als mede-oorzaken wor den genoemd vermindering van het weerstandsvermogen door het veelvul dig voorkomen van griep in februari en maart, de milieuverandering en fysieke en psychische inspanning door de eerste oefening, terwij] bovendien het inten sief contact in een nauwe samenleving zijn invloed heeft gehad. Een en ander heeft samen met het feit, dat geduren de enige tijd een marinier, die lijdende was aan een open iongtuberculose, in het kamp heeft verbleven, tot gevolg gehad, dat het genoemde aantal militai ren werd geïnfecteerd, aldus de minis ter. Het is juist, dat een marinier, bij wie begin april een open iongtuberculose werd geconstateerd, reeds sedert 8 fe bruari daaraan voorafgaande klachten had o.m. over hoesten, en dat eerst 5 aprii een röntgenologisch onderzoek op tuberculose werd verricht. De mili tair kwam 5 januari 1960 in dienst en werd 6 januari volgens de bestaande richtlijnen voor de medische keuring on derworpen aan een tuberculine-reactie volgens Mantoux. Deze was positief. 8 februari werd hij naar aanleiding van klachten opgenomen in de ziekenboeg, met verschijnselen van een catarrale luchtweginfectie, die als griep werd aangeduid. De temperatuur bedroeg 39 graden. Dit ziekteproces ging terug zon der „speciale" therapie. De temperatuur daalde binnen enige dagen tot normaal, waarna op 13 februari ontslag uit de ziekenboeg volgde. Bij een routine-con trole op 16 januari hoestte dc marinier nog wat. doch aan de longen werden geen afwijkingen van betekenis gehoord en geconstateerd. De behandelende ge neesheer besloot tot voortzetting van de symptomatische behandeling en acht te een röntgenologisch onderzoek niet noodzakelijk. 30 maart heelt de militair zich we gens hoesten weer op het ziekenrap port gemeld en omdat hij de laatste dagen bovendien kortademig was ge worden. Op 5 april werd hij röntgeno logisch onderzoek een uitgebreide open iongtuberculose geconstateerd, waarna terstond alle mógelijke maat regelen voor het contactonderzoek werden genomen en de betrokken marinier werd opgenomen ter behan deling. Achteraf heeft hij verteld, dat hij in de periode tussen 16 februari en 30 maart last had gehad van een „kriebelhoest". (Advertentie) "♦"'j L- Jéfi '-s- ïV'*" 11..A - De studie over de t.b.c.-contactperso nen is inmiddels beëindigd. Uitvoerige besprekingen met verscheidene specia listen op het gebied var. longziekten, alsmede het advies van een hoogle raar-consulent hebben tot de volgende (Van onze correspondent) DEN HELDER, 16 jan. In dc nac _ht us' van donderdag op vrijdag werd de r_ van het gezin Jb. Veldman aan e Zwartepad in Oallantsoog omstreeks be middernachtelijk uur plotseling wree» verstoord dooor een hevig geknal cn an der lawaai buiten in dc directe omgevm» van de boerderij. Toen de heer Veldman eens op onderzoek uitging en vroeg r®8 dat allemaal te beduiden had, werden zijn woorden overstemd door nog me„ herrie. De heer Veldman keerde daaroP terug naar zijn woning cn haalde z". jachtgeweer. Toen hij daarna buiten eni ge schoten in dc lucht loste zag hij ee'8 aantal mannen zich snel verwijderen met een auto in de richting Den Helde' verdwijnen. Men vraagt zich nu daar in de orng®" ving af, wat de bedoeling van dit alleS is geweest. Waren het schoten die g®" hoord werden, of was het vuurwerk? U de afgelopen zomer heeft de boer w® eens een individu, dat zich op verdacht® wijze in de buurt van zijn bedrijf °P' hield, de les gelezen en de politie van Callantsoog, die de zaak in onderzoek heeft, veronderstelt nu dat het mogelijk een soort wraakoefening is geweest- van dit heerschap en enkele vrienden- Aangezien de auto met de daders in richting Den Helder verdween, is ook de Helderse gemeentepolitie op de hoog te gesteld, maar ondanks naarstig speu' ren heeft men nog geen houvast kunnen krijgen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 16 jan. Door het invoeren van de vijfdaagse werkw®®" in handel en industrie zuilen de trans porteurs op zaterdag niet meer kunn®8 lossen en laden. Als gevolg hiervan ®8' er in het vervoerbedrijf een aanzien lijke produktiviteitsstijging moeten plaatsvinden, omdat de verladers !8 een kortere tijd dezelfde hoeveelheid goederen moeten vervoeren. Waar niet mogelijk zal blijken, zal n'®8 meer materieel moeten aanschaffen- wat onvermijdelijk tot een tariefsver hoging moet leiden. Aldus zei zaterdagmiddag de heef E. v, Donkeiaar uit Den Haag. aI" gemeen voorzitter van de national® organisatie beroepsgoederenvervoer wegtransport, in een algemene leden* vergadering van de afd. Friesland, c" in Leeuwarden werd gehouden. conclusie omtrent het in te nemen stand punt geleid. Bij de inkeuring van a.s. recruten t®8 behoeve van de drie kr!jgsmaehtonder* delen zullen dienstplichtigen uit een ge' zin, waarin meer dan één geval va» actieve tuberculose voorkomt of is voor gekomen, door een militaire longari» worden beoordeeld. Tevens zal men "i- liehtingen vragen aan de betrokken c.on* sultatiebureaus. Deze gevallen zuil®" door de voorzitters der keuringscom missies worden aangehouden voor be spreking met de inspecteur keurings commissies en zo nodig ook met he hoofd sectie geneeskundige aangeleC®"* heden. De beoordeling of het al dan n>®._ noodzakelijk is vrijstelling van niili'8'" re dienst te verlenen, geschiedt v_a» geval tot geval door of namens de >'j' specteur militair-geneeskundige diens'- Burgemeester mr. Robert Jo seph Johan Lambooy van de Twentse metaalstad Hengelo ts met zijn benoeming per 1 febru ari tot eerste burger van 's Her- togenbosch bijzonder ingenomen. Niet alleen om de nieuwe per spectieven, die deze functie opent, maar ook omdat Brabant altijd een grote aantrekkings kracht op hem heeft uitgeoefend. Hij heeft er ongeveer twintig jaar geleefd en gewerkt. „Ik ben een echte zuiderling. Mijn vader kwam uit Maastricht en mijn moeder, thans woon achtig in Deurne, is een Bossche. Hoewel ik enige tijd geaarzeld heb om Hengelo, dat mij lief is geworden, te verlaten, heb tk loeh van harte „ja" gezegd, toen mij te kennen werd gegeven, dat ik voor een benoeming in de Brabantse hoofdstad in aanmer king zou komen. Het is een stad van andere allure, maar het is voor mij een vertrouwde omge ving, omdat ik er zeven jaar ge woond heb." Dit was het eerste commentaar van mr. Lambooy, nadat zaterdagmiddag zijn be noeming bekend was geworden. Onmiddellijk stroomden in zijn ambtswoning aan de Grundel- laan 1 de gelukwensen binnen. De tastbare bewijzen van hartelijk medeleven waren overal in de kamer zichtbaar: ver over de honderd gelukstelegrammen en ontelbare bloem stukken. waarvan er een door zijn bijzondere afmetingen en fraaie opmaak opviel. Het was de eerste welkomstgroet van de wethouders en de gemeente secretaris van zijn toekomstige gemeente. Mr. R. J. J. Lambooy werd. 16 januari 1904 in Den Haag geboren. Hij is een zoon van de oud-minister van oorlog en marine J. M. J. H. Lambooy, de latere burgemeester van Hilversum. Zijn middelbare-schoolopleidinff genoot hij aan de gymnasia in Den Bosch en Den Haag, terwijl hij in Leiden rechten studeerde. Na een stage op het vroegere advocatenkantoor van mr. Deckers (de latere Staatsraad), mr. Kortenhorst (voorzitter Tweede Kamer) en mr. Van der Loo in Den Haag, vestigde hij zich in 1926 ci\s advocaat in Hulst. In 1928 huwde hij met me j. J. M. A. G. Smeets uil Roermond. Op ruim 25-jarige leeftijd aanvaardde hij reeds het burgemees tersambt te Hontenisse in Zeeland. ,,U begrijpt dat ik toen wel even gebib berd heb, maar bet iverk is me echt meegevallen." Mr. Lambooy, destijds de jongste burgemeester van het land, oefende aanvankelijk tevens da advocatuur uit. In 1939 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Deurne en in 1946 die tot burgemeester van Waalwijk. Veel heeft mr. Lambooy gedaan voor het herstel van de oorlogsverwoestingen in deze gemeenten. Toen hij oktober 1951 in Hengelo werd benoemd kreeg hij opnieuw te maken me* de wederopbouw van een door oorlogsgeweld getroffen stad. Hij heeft ook hier zijn taak met veel toewijding en enthousiasme verricht. Met succes heeft hij als eerste katholieke burgemeester van deze gemeente gestreefd naar openheid en vertrouwen in de onderlinge verhoudingen tussen de verschillende groeperingen der bevolking. Voorts heeft hij Hengelo aan z'®8 verplicht door te ijveren voor de verbouwing van het plaatselijk theater- ®8 concertgebouw en voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Zijn beland- stelling voor het culturele leven in Twente komt tot uitdrukking in zijn vice-voorzitt,erschap van het operagezelschap „Forum", van het openlucht' theater Hertme waar sinds vijf jaar met. stijgend succes de Passiespelen worden opgevoerd en van de Academie voor Kunst en Industrie j'1 Enschede. Veel doet burgemeester Lambooy voor de bevordering van amateuristische kunstbeoefening en voor het behoud van de folklore. Hv is voorzitter van de Nederlandse Federatie van Folkloristische Groepen ®8 van de R. K. Stichting „De Zonnebloem" en zo zou men nog verder kun"®'1 gaan met het opsommen van zijn vele functies en activiteiten, waarvan slechts enkele zijn aangestipt. Eén activiteit dient echter nog te worden genoemd, namelijk het ijveren van mr. Lambooy voor de vestiging Van Technisch Hoger Onderwijs in Twente. „Ik hoop nog eens de gloriedag te mogen beleven, waarop dit ideaal wordt verwezenlijkt en het gehele gebied twee of drie etages omhoog getrokken wordt," zegt hij. Thans gaat burgemeester Lambooy zich voorbereiden op zijn vertrek naar de Brabantse hoofdstad. Zijn gezin telt zeven kinderen: zes dochtets van 21 tot 31 jaar, van wie er drie zijn getrouwd resp. in Tilburg, Hengelo en Den Haag, en een zoon van twaalf jaar. Er is in de nieuwe woonplaats geen ambtswoning aanwezig, doch er zal ongetwijfeld spoedig een oplossing voor het huisvestingsprobleem van het burgemeestersgezin worden 0®u°8,! den. De heer Lambooy is vol enthousiasme over zijn nieuwe gemeente, ,,'k hoop de dynamiek, die Den Bosch zo graag ziet, 'ook ten toon te kunnen spreiden en door het streven naar openheid cn prettige verhoudingen 'iet vertrouwen van de bevolking waardig te mogen worden," zegt hij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6