ngezond Vijf amateur-smokkelaars tol celstraf veroordeeld Streekplan zuidelijke Veluwe bevat zes nieuwe Rijnbruggen voor on TWEEDE KAMER OVER VERKEER PUROL AFBETALINGSVOORSCHRIFTEN WEER VAN KRACHT de winter door! Tipgever krijgt £een vervolging Kiesmannen voor Nieuw-Guinea-Raad Vermiste jongen op rooftocht handen bouw- en meubelplaat DONDERDAG 19 JANUARI 1961 4 pet. loonsverhoging voor bioscooppersoneel Metaalindustrie van Vlaardingen naar Apeldoorn Vakantieregeling Tunnels Beroep op hoofden van scholen „IIandhaaf 10 juli als begindatum vakantie Wnd. burgemeester over crisis in Goes Verantwoordelijkheden zijn miskend Staatssecretaris Veldkamp stelt voor Koningin installeert: Vorig wetsontwerp was 1 januari vervallen SAMEN SAMEN UIT Culturele Adviesraad van het koninkrijk Dodelijke klap tegen liet hoofd Slechts geringe buit GEEN FILMS MEER OP TEXEL Armstrong-Jones gaat weer aan het werk (Advertentie) DEN HAAG, 19 jan. Naar de Ne derlandse Bioscoopbond mededeelt heelt het college van rijksbemiddelaars zijn goedkeuring gehecht aan een wijziging van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bioscoopbe drijf. Deze wijziging houdt in dat de lonen in het bioscoopbedrijf met vier procent worden verhoogd. Dc wijziging heeft terugwerkende kracht tot 1 december 1960. De vier pro cent loonsverhoging is toegepast over de tot nu toe geldende loonbedragen inclu sief de compensatie voor de huurverho ging van 1957. (Van onze correspondent) APELDOORN. 18 jan. Het bedrijf van de N.V. Gerfa te Vlaardingen, dat gereedschappen maakt voor de metaal industrie, onder meer stempels, matrij zen, mallen enz., wordt in zijn geheel overgeplaatst naar Apeldoorn. Ook het circa 130 man sterke personeel zal naar Apeldoorn verhuizen. Het bedrijf van de N.V. Gerfa zal sa men met de zustersonderneming N.V. Hiweg te Apeldoorn gevestigd worden in een nieuw te bouwen fabriekscom plex, dat aan de Zwolseweg te Apel doorn zal verrijzen. De N.V. Hiweg te Apeldoorn, waar 80 man werzaam is, werd vijf jaar ge leden overgenomen door de N.V. Gerfa. Het architectenbureau Maaskant te Rotterdam maakte de plannen voor de nieuwe fabriek te Apeldoorn. Men hoopt de nieuwe fabriek in augustus te kunnen betrekken. Dan zal ook de grote verhui zing van Vlaardingen naar Apeldoorn plaats hebben. De N.V. Gerfa is een dochteronderneming van de Bank van Handel en Scheepvaart te Rotterdam en een zustermaatschappij van de Hal-Cy- lon Lijn te Rotterdam, de Rijnrederij Vulcanus te Rotterdam en het havenbe drijf Vlaardingen-Oost. Het zijn voornamelijk motieven van bedrijfseconomische aard geweest die geleid hebben tot het besluit om het be drijf van de N.V. Gerfa naar Apeldoorn over te plaatsen, waar de N.V. Hiweg eigenares is van een groot stuk bouw terrein. waarbij enkele Tilburgers en Ereda- naars in het complot werden betrokken. Zij legden contacten of vervoerden de opium en heroïne. Intussen was een van hen naar de politie gegaan, waar hij alles vertelde. Met de toezegging, dat hij zelf met zou worden vervolgd, speel de hij het spel verder waardoor de re cherche er in slaagde tot arrestaties over te gaan. Het was alle verdachten jrom te doen geweest wat geld te verdienen en ze verklaarden de ernst van de gevolgen van opiumgebruik zich niet te hebben gerealiseerd. De officier van justitie mr. G. Temmink, wees hen daar in zijn requisitoir nog eens op en stelde, dat alle Brabanders het naar aanleiding van deze zaak goed moeten begrijpen, dat de volksgezondheid door deze prak tijken ernstig in gevaar is gebracht. Vier verdedigers gingen in hun plei dooien nader in op de details van de zaak. Twee van hen hadden ernstige kritiek op de methode door de Til- burgse recherche toegepast, omdat die methode in feite neerkwam op uitlokking en als zodanig strafbaar is. De politierechter veroordeelde na be raad de verdachten tot gevangenisstraf fen, variërend van vier maanden tot drie weken. Nog drie anderen zullen binnenkort moeten terecht staan. De tipgever is van vervolging vrijgesteld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 jan. Tijdens de behandeling van de begroting van Ver keer en Waterstaat is veel gesproken over de verkeersonveiligheid, waarbij de socialist Bommer tot de negatieve conclusie kwam, dat de regering met haar wegverbredingen en wegenaanleg het probleem nog verergert, omdat zij het autoverkeer er verder door opvoe ren. Daardoor groeien de steden steeds meer dicht en neemt de verkeer- en parkeerchaos toe. Daartegenover stel de de heer Engelhertink (KVP)dat de minister juist alles moet doen om de aanleg van nieuwe wegen door te voe ren. Wat de heer Bommer vertelt, geldt wel voor de grote steden in het westen, maar niet voor de provincies, aldus de katholieke woordvoerder. In de provin cies zal het aanleggen van goede brede snelwegen het autoverkeer juist van de gevaarlijke kleinere wegen wegleiden en het verwerken waar het thuis hoort. De katholieke spreker vroeg zich af, of het wegenplan 1200 km in de ko mende vijftien jaar niet door effi ciëntere contracten op lange termijn met aannemers meer kans kan maken om ook werkelijk te worden uitgevoerd. Hij ziet in de vele ongelukken langs de weg eerder een waarschuwing om voort te maken dan om af te remmen. De verkeersbelemmeringen kosten ons be drijfsleven vele miljoenen per jaar. De heer Bommer bleek geen uitkomst voor de verkeerscongestie te zien. Hy wilde een commissie om te studeren op de vraag of wij het particuliere verkeer niet moeten beperken. Hjj sprak van ..aanpassen aan het openbaar vervoer". Om zijn standpunt heel scherp naar voren te brengen stelde hjj twee kreten tegenover elkaar. De eerste had een Fransman hem onlangs toegevoegd: ..De moderne man wil een vrouw, twee kinderen en vier wielen". Dat accep teer ik niet, aldus de heer Bommer. Hij ziet het zo, dat nu reeds ,.de ene auto de andere gaat vermoorden". Hier mede verdedigde hij zijn stelling, dat met het „detailwerk" dat thans verricht wordt aan wegverbredingen en oplos sen van parkeervraagstukken, niets be reikt wordt. De heer Engelbertink vond, dat de socialistische spreker gegeneraliseerd had. Volgens hem wekt het program ma van de minister goede verwachtin gen. H(j wilde wel weten, of de minis ter voldoende werkkrachten zal vinden om dc plannen uit te voeren. Voorts vroeg hjj om spreiding van de wegen bouw, zodat „overig Nederland" niet ten achter komt, en om een sneller proce- duie bij het voorbereiden van de wegen aanleg. Als voorbeeld van een te trage gang van zaken noemde hij de E-3 weg. die Antwerpen via Eindhoven en Venlo met de Roer gaat verbinden. Het pro ject werd in 1951 aanvaard, het duur de tot. 1956 voor het tracé gereed was, terwijl pas in 1960 een eerste klein gedeelte kon worden aanbesteed. Eerst in 1968 kan de weg op zijn vroegst gereed zijn. Met aandrang vroeg de katholieke woordvoerder om een doorlopend inten sief overleg tussen de directie van de rijkswaterstaat en de dienst gemeente werken van Amsterdam bij het uitvoe ren van de werken aan Coen- en IJtun- nel. Moeilijkheden moeten worden voor komen door onvoldoende planning, ook in de tijd, aldus de heer Engelbertink, die hierbij met nadruk namens de ge hele KVP-fractie sprak. De katholieke spreker wilde ook uitvoerige inlichtin- Een omtrent de overeenkomst tussen 'efensie en Amsterdam over de ver plaatsing van enige gebouwen van het marine-etablissement. Eenzelfde planning als in Amster dam stelde de heer Engelbertink als noodzakelijke voorwaarde voor de spoe dige bouw van de beide tunnels, die in en bij Rotterdam op stapel staan, de Willemstunnel en de Beneluxtunnel bij Vlaardingen. Ook deze moeten elkaar niet dwars gaan zitten. Hoe staat de minister tegenover een eventuele tol heffing in déze tunnels? Een opvallend geluid liet de heer De Ruiter (CH) horen over de binnen scheepvaart. Hij zei, dat de duw-vaart op onze kanalen beter geheel kan wor den afgeschaft, omdat deze waterwegen daar niet op berekend zouden zijn. Ook op het Amsterdam-Rijnkanaal dus maar geen duw-vaart. Het grote bedrag van Advertentie BREDA, 19 jan. Vijf verdachten in de opium- en heroïne-affaire die in december door de Tilburgso recherche in samenwerking met die in Breda aan het licht werd gebracht, hebben giste ren voor de politierechter in Breda te rechtgestaan. Het feit dat deze zaak voor de politierechter werd gebracht, wees er al op, dat het belang ervan niet zo groot wordt geacht. Uit de feiten die ter rechtzitting aan de orde kwa men, bleek overduidelijk, dat de acht Brabanders, die by deze handel betrok ken zijii geweest, inderdaad groentjes in het vak waren. Toch was er wel ernstig gevaar voor de volksgezondheid geweest. Het ge vaarlijke spel was begonnen door een ervaren smokkelaar uit Ulvenhout, die een verzoek uit Belgie had gekregen om voor opium te zorgen. Hjj was erin geslaagd in Rotterdam een adres te vinden, waar hjj opium kon kopen. Zo- wei tijdens het vooronderzoek als tij dens de zitting weigerde hij dit adres te noemen. De opium was verkocht aan een dame uit België in een café tc Baarle-Nassau. Daarmee was het begonnen. De smokkelaar had nog een partijtje over en ging daarmee min of meer .leuren", DEN HAAG, 18 jan. De Stichting Recreatie heeft in een circulaire een dringend beroep op de hoofden van scholen gedaan om niettegenstaande de wijziging van de bouwvakvakantie voor werknemers benoorden de grote rivie ren, 10 juli als begindatum van de schoolvakantie te handhaven. De stichting had meegedeeld, dat dc bedrijfsraad voor het bouwbedrijf de va kanties voor de bouwvakken voor 1961 opnieuw heeft vastgesteld en wel voor het noorden van 24 juli tot 7 augustus en voor het zuiden van 31 juli tot 14 augustus. Een aantal schoolbesturen heeft de begindata van de schoolvakan tie daarom verschoven naar 17, 24 en zelfs 31 juli. De stichting merkt nu op, dat het nooit de bedoeling Is geweest dc eerste dag van de bouwvakvakantie als uit gangspunt te stellen voor de aanvangs datum der schoolvakantie. Wanneer de schoolvakantie later dan 10 juli ingaat, verliest dc vakantiespreidi'ng haar ef fect volkomen, aldus de stichting. Voor de collectief sluitende bedrijven buiten de bouwvakbedrijven is het met het oog op de werknemers met schoolgaande kinderen onmogelijk geworden in de pe riode van 10 tot 24 juli de vakantieweek vast te stellen. T7 x xx aansluiting geven op de IJsselweg, die V WWCLCfotlYLt! tot de rijkswaterstaat heeft geprojecteerd r Of vuv tussen Arnhem en Dieren. Verder is in -j ir\r%r\ 'lct p'an een rechtstreekse verbinding 11 Ot inrtr 10 fill Wageningen-Veenendaal geprojecteerd. IVfZ/V IU.UI -LyOyJ Tot 18 anril kunnen bezwaren worden GOES, 9 jan. Tijdens de eerste raadsvergadering in dit jaar heeft de waarnemend burgemeester, dr. J. W. Nootebonm, gisteren in een rede de be stuurscrisis in de gemeente aangeroerd als gevolg waarvan de burgemeester ter zijde werd gesteld en de wethouders zyn afgetreden. t De heer Nooteboom ziet deze crisis voornamelijk als een vertrouwenscrisis. ,,Er is een algemene geneigdheid ver trouwen te schenken en men komt er niet spoedig toe dit vertrouwen op te zeggen. Is het vertrouwen echter een maal geschokt, dan is men radicaal: het vertrouwen maakt dan volledig voor wantrouwen plaats", zo zei hg. Als belangrijkste oorzaak van de cri sis noemde de heer Nooteboom de chro nische miskenning van de verantwoor delijkheid van de verschillende be stuursorganen. ,,Wie in dit opzicht zon der zonde is, werpe op Goes de eerste steen". Hy bleek de gang van zaken te zien als een verkeerd gevolg van het streven van vroegere colleges om Goes als in dustriecentrum een belangrijke plaats te geven. Advertentie) Een beeld van de verkiezing van de kiesmannen in het dorpje Kajoe Poelau bij Hollandia en Nieuw-Guinea, ter voorbereiding van de samenstelling van de Nieuw-Guinea-Raad. Boven: Breed lachend brengt een bejaard vrouwtje haar stem uit. Een stemgerechtigde, die niet kan lezen en schrijven, fluistert de naam van haar kandidaat in het oor van de voorzitter van het stembureau. (Advertentie) tussen 1 en 18 januari zodanig is ver anderd, dat wat eerst niet meer nodig leek, nog geen drie weken later „voorshands niet kan worden gemist". Het wetsontwerp is door de koningin gisteren te Gstaad (Zwitserland) ondertekend. Overigens bevat het wetsontwerp nog altijd een slechts tijdelijke regeling, nl. tot 1 jan. 1962. De staatssecretaris verwacht dat tegen die datum een definitieve regeling reeds lang bij de Tweede Kamer ingediend in werking kan treden. DEN HAAG, 19 jan. De beper kende voorschriften voor de afbeta- lingsovereenkomsten moeten opnieuw van kracht worden. Het wetsontwerp, dat aan de minister van Economische zaken hiervoor de nodige bevoegd heden gaf, is automatisch op 1 januari van dit jaar vervallen. Staatssecre taris Veldkamp heeft echter gisteren bij de Tweede Kamer een gelijkluidend wetsontwerp ingediend. De Tweede Kamer zal dit waarschijnlijk nog van daag behandelen. Te verwachten is, dat de regering dan aan de Eerste Kamer zal ver zoeken om'het ontwexp voor volgende week dinsdag op de agenda te plaat sen. In 's lands belang zal dit verzoek wel worden ingewilligd. Maar het is de vraag o£ de staatssecretaris niet enige kritische' opmerkingen van de reeds zo vaak opgejaagde Senaat zal zal moeten incasseren. Het lijkt er namelijk op, dat men op het minis terie van Economische Zaken vergeten was, dat dc oude wet per 1 jan. 1961 zou vervallen. „Aangezien de regeling voorshands niet kan worden gemist, is het nodig deze opnieuw tot stand te brengen", schrijft staatssecretaris Veldkamp in zijn toelichting. Het is niet aan te nemen, dat de toestand (Advertentie) DEN HAAG, 19 jan. Donderdag 2 februari zal koningin Juliana in het ministerie van O. K. en IV., een „ad viesraad voor culturele samenwerking tussen de landen van het koninkrijk" installeren. Deze raad heeft tot taak, de regerin gen van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen gezamenlijk van advies te die nen omtrent de culturele samenwerking tussen deze landen. Hij bestaat uit een voorzitter en negen leden, van wie dc Nederlandse, Surinaamse en de Antil liaanse regering elk drie leden aanwij zen. Deze zullen drie jaren zitting heb ben. Gedurende de eerste periode zullen dat zijn: voor Suriname de heer L. A. M. Lichtveld, mr. dr. A. J. A. Quin- tus Bosz en (vermoedelijk) mr. Hugo Pos. Voor de Ned. Antillen: mr. I. C. Debrot, mevr. M. C. Henriquez-Correa en mr. N. Debrot. De namen van de Nederlandse leden zullen binnen enkele dagen bekend wor den gemaakt. Voor de eerste maal fun geert de Nederlandse minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, als voorzitter. De eerste bijeenkomst zal worden gehouden in Den Haag van 2 tot en met 4 februari. ENSCHEDE, 19 jan. De tienjarige jongen J. M. Platvoet uit het dorp Lonneker kreeg vorige week woensdag bij het spelen van een andere jongen ec.. klap met een stok tegen het hoofd. Hij werd naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht waar operatief moest wor den ingegrepen. Gisternacht is de jongen overleden. Tijd voor tieners en twens! Tijd voor Hero Jus de Fruits, het volle sap van edele zuid vruchten. Kies uw smaak: Jus d'Orange, Jus d'Ananas, Jus de Grape Fruit. DEN HELDER, 18 januari Een conflict tussen de eigenaar van hotel „De Oranjeboom" in Den Burg op Te xel en de dochter van de onlangs over leden bioscoopexploitante, is er de oor zaak van, dat het eiland voorlopig van films verstoken zal blijven. Jarenlang is er een overeenkomst ge weest met de eigenaar van het hotel, waardoor in een der zalen enkele ma len per week filmvoorstellingen kon den worden gegeven. De dochter van de vroeg—e exploitante wilde hiermee doorgaan, maar door het overlijden van haar moeder kwam het contract te vervallen, en de hoteleigenaar wil nu alleen een nieuw contract sluiten voor twee avonden per week, echter niet op het weekeinde. Voor zaterdag en zon dag heeft hjj namelijk andere plannen met de zaal. De exploitante heeft dit voorstel niet aanvaard met het gevolg, dat de eilandbewoners zich voor het bijwonen van een filmvoorstelling naar Den Helder moeten begeven. LONDEN, 19 jan. (UPI). Antony Armstrong-Jones, de echtgenoot van prinses Margaret van Engeland, begint a.s. maandag te werken bij de Raad voor het Industrieel Ontwerp. Op Jo nes' eigen verzoek zal hij voorlopig geen salaris ontvangen. Jones, die een bekend fotograaf was voor hy met de prinses ging trouwen, zal zich specia liseren op problemen van visuele pre sentatie, die moeten worden opgelost in onderwijsprogramma's en bij ten toonstellingen van de raad. Jones zal „normale kantooruren" maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6