André Renard overstag KENNEDY'S REDE DOOR PRAYDA TOEGEJUICHT Staking in België „opgeschort OOK C.V.P. EIST THANS nieuwe verkiezingen KENNEDY'S GROTE DAG Wrak van Belgisch schip .André" gelicht Hoop op de consolidatie van onze vrie Felle reacties in Peking Executie uit wraak in Stanley stad Kolonel Moboetoe bevorderd tot generaal-majoor Baandag 23 januari 1961 Het weer Om het vriespunt Grote publiciteit in Sovjet-Unie Koude winter In New York Steekpartij in Tegelen Weer ferme taal over Nw.-Guinea Vliegtuigongeluk bij Honoloeloe Speculaties over opvolging chef Generale Staf Gilbert Pongo doodgeschoten Uranium gevon den in IRAN IN AMSTERDAM-RIJNKANAAL PEUGEOT Joh. de Hèer Plaatselijk sneeuw Het weer in Europa Tijdens de inaugurele parade, die vrijdagavond in Washing ton werd gehouden, bracht een cowboy, gezeten op een woeste buffel, een speciale groet aan het echtpaar Ken nedy en aan het echtpaar Johnson. De andere foto werd genomen tijdens een van de inauguratiebals: een rige tête-a-tête van Kennedy en ex-president Harry Tru man. Stoker ernstig gewond Ltn.-gen. Gips in plaats van gen.-maj. Van den Wall Bake? Scheepvaartverkeer vrijgegeven ten vrijdagmiddag hield onmid dellijk na zijn ambtsaanvaarding, heeft een verrassend grote publi citeit gekregen in de officiële communistische pers van de Sov jet-Unie. De Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij, drukte de rede in zijn edi tie van zondagmorgen zelfs inte graal af, zonder er ook maar een komma aan te veranderen, en drukte er een commentaar bij af, waarin o.a. werd gezegd: „Tal van Amerikanen vestigen hun hoop op de nieuwe regering van hun land en hebben de belofte van hun nieuwe president, dat hij bespre kingen met de Sovjet-Unie zal be ginnen, in hun hart gegrift. De Amerikanen zijn vermoeid door het gewicht van de schaamte, die de regering van Eisenhower op hun schouders heeft geladen." In Katanga Oud-minister Mpolo gestorven? WASHINGTON [MOSKOU, 22 jan. (AFP, Rtr., UPI) De inaugu rele rede, die president John F. Kennedy van de Verenigde Sta- Hongersnood in Congo wordt al minder 25 mille op 10877 felle reacties in Peking. Het Chinese jeugdblad voor de communistische par tij publiceerde onder de kop „Piassen in Kennedy's comedie" een serie kari katuren en gedichtjes, waarin o.a. werd gezegd: „Kennedy is geboren in een familie van miljonairs, hij staat op zeer goede voet met alle rijken en hp stinkt naar koper. Nu hij president is zal hij zeker zijn best doen militaire expansie tegen het communisme te bedrijven." Alle Chinese bladen hebben voorts uit voerig aandacht besteed aan de verkla ring van Chester Bowles, Amerika's nieuwe onderminister van jjuitenlandse zaken, die volgens het persagentschap „Nieuw-China" onomwonden zou heb ben gezegd, dat de Verenigde Staten Eisenhowers politiek ten opzichte van China en Formosa zullen voortzetten." Hoewel hij vrijdagnacht tot drie uur verscheidene bals bezocht, die werden gehouden ter gelegenheid van zijn inau guratie, was Kennedy zaterdagmorgen al om negen uur present in het Witte Huis. Hij kreeg daar onverwacht be-' zoek van ex-president Harry Truman, die na afloop tegen journalisten zei op typisch Trumanniaanse wijze „Kenne dy heeft een prachtige inauguratierede gehouden, een van de mooiste die ik ooit neb gehoord. Zij bevatte alles wat zij moest bevatten en dat in woorden, die ik kon begrijpen hetgeen wil zeggen, dat iedereen ze kon begrijpen." De Amerikaanse senaat heeft inmid dels de gehele samenstelling van Ken nedy's kabinet goedgekeurd. Er was slechts één protest: dat van de Repu blikein Gordon Allott, die bezwaar had tegen de benoeming van Robert Kenne dy, een broer van de president, tot mi nister van justitie. Hij beschikt niet over voldoende 'kennis en ervaring voor deze funktie, aldus Allott. Alle ministers wer den zaterdag al beëdigd door Earl War ren, de president van het Amerikaanse Hooggerechtshof. GETTYSBURG Ex-president Eisen hower heeft zaterdag zijn intrek geno men in zijn boerderij in Gettysburg in Pennsylvania. Hij zei dat hij zich voelde als iemand, „die met een zucht van opluchting in een paar oude en gemak kelijke schoenen stapt." Advertentie Oostzeedijk 330 De verwachting geldig tot dins dagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge sneeuw. Matige, langs de Wadden- kust krachtige wind tussen noord en oost. Temperatuur om het vries punt. Zon: 8.32 - 17.13. Maan: 12.18-1.48. DE BILT, 23 jan. Een kleine de pressie boven noordwest-Duitsland zorg de ervoor dat de vorst over Duitsland tot dichtbij Berlijn werd teruggedron gen. In ons land veroorzaakte zij een noordelijke luchtstroming waarin geen temperaturen onder nul voor kwamen. Op de oceaan heerst een levendige de pressie-activiteit. In verband met deze ontwikkeling zal de wind bij ons uit oostelijke richtingen gaan waaien waar door lucht met temperaturen om het vriespunt zal worden aangevoerd. Plaat selijk kan daarbij wat sneeuw vallen. max. min. oeersJ Station Weer temp. temp. afgei gisteren 24 uui Den Helder geh. bew. 4 3 0 Ypenburg regen 4 2 1 Vlisslngen motregen 5 2 0.1 Eelde geh. bew. 2 1 0 De Silt geh. bew. 4 1 1 Twente geh. bew. 3 1 5 Eindhoven geh. bew. 3 1 5 Z.-Limburg geh. bew. -5 -5 0 Stockholm mist 5 0 0.2 Oslo geh. bew. -4 -5 0 Kopenhagen zw. bew. 0 -2 0 Londen geh. bew. 7 4 0 Amsterdam geh. bew. 4 2 0.2 Brussel geh. bew. 6 1 0 Parijs geh. bew. 4 3 0 N U'e geh. bew. 11 S 0 Berlijn motsneeuw 1 -0 8 Et a11k tort g-eh. bew. 2 0 0 Munch en zw. bew. -2 -6 0.1 Zurich sneeuw 1' -1 0.1 Wenen zw. bew. 12 6 0.1 HET NIEUWE DAGBLAD Een dikke laag sneeuw in de straten van New York betekent een ramp voor de vele duiven, die deze stad kent. Maar gelukkig zijn er altijd wel dierenvrienden die ervoor zorgen dat de vogels niet van honger sterven. 23 jan. (Belga/ANP) Het 3>()0 'j'atiecomité van Waalse vertegen- ftiehp gers van bet socialistische Alge- !"*ft e'sische Vakverbond (ABVV) '"San zaterdaS besloten de staking met ,'en" Uvan maandag a.s. „op te schor- 'n Waalse vakbondsleiders, die harö 'nl Servais bij Namen onder Re- v0q Vergaderden, spraken zich ook uit "bizetting van het ABVV in een aairi vakverbond, gebaseerd op een {Irak- e' een Waalse en eventueel een antse federatie. Rer °r6an' .mité verzocht de aangesloten Sarik .-a^es de kwestie van deze reor- j'Qnr te bespreken. Het pleitte voorts '1 ff Ustelling van een commissie, waar in „en en Vlamingen gelijkelijk zul- n vertegenwoordigd, ter bestude- I str®ptVan de problemen betreffende de De ?r van bet vakverbond. Sor, staking, die 32 dagen geleden be- <lers' Wordt door de Waalse vakbondslei der 6611 succes beschouwd. Deze Vja,)U veroordelen de houding van de V" Use vakbonden, die niet of slechts j 'e aan de actie hebben deelgeno- 'dd de regering wordt gekriti- I fitiD;KWegens haar reactie op de sta- WgjL °eweging. Tenslotte dringen de 'eer.n aan op r.-ijlating van de gearres- ae stakers en opheffing van alle les voor stakingsfeiten. bestuur van de Christelijke Voiks- Ve,. J gaf zaterdag na afloop van een jfa erinB in Brussel als zijn mening ^hh "en' ''at de stakingsactie tegen de i soCij,e.lbswet op een mislukking voor de 'frak s*.en is uitgelopen. Het bestuur kie z'ch uit voor het houden van ver- dp0fen, zodra de Eenheidswet ook be Senaat zal zijn aanvaard. e bberalen in Wallonië gaven giste- t v9tl ais hun mening te kennen, dat een beide kamers van het parlement 'S.moet worden samengesteld, dat V6t.,l0hië en Vlaanderen er gelijkelijk in it) iSSenwoordigd zijn. De socialisten SeJjaiïonië eisten vorige week al een V0 aat, die voor de helft uit Walen en de helft uit Vlamingen bestaat. ^NöLOELOE, 23 jan. (UPI) Een •^'.''vliegtuig van de Amerikaanse tk ne met 22 man aan boord is zon- bij het landen op het eiland Mid- de Stille Zuidzee neergestort. toZ11 de bemanning werden zes man ofiet ze worden althans vermist, Si pden van het grondpersoneel wor- HjUjcrmist en zijn naar alle waar- Dg Jkheid om het leven gekomen, top hiarine heeft meegedeeld dat zes- Se a,ndere inzittenden van het vlieg- pttg dat een patrouillevlucht maakte et'1 be luchtverdedigingsgordel in Ntjppbied van de Stille Zuidzee, het bebben overleefd en er zonder Set) of met slechts lichte verwondin- 2l3n afgekomen. Volgens de Belgische minister voor middenstandszaken, Paul Vandenboey- nants, hebben de stakingen België in totaal 9 miljard frank gekost. (Van onze correspondent) VENLO, 23 jan. Als besluit van een gezellig avondje heeft in (le nacht van vrijdag op zaterdag een 2I-jarige inwoner van Tegelen een tien jaar ou dere stoker uit dezelfde plaats, met wie hg samen de hele avond had gefuifd, met een broodmes drie steken toege bracht in rug en hals. De stoker werd zo ernstig gewond, dat zijn toestand gis teravond nog zorgwekkend was. Vrij spoedig na de steekpartij werd de po litie gealarmeerd, die de jeugdige da der arresteerde. De jongeman was met een groepje bewoners van het woonwagenkamp vrij dagavond naar een café in Tegelen ge gaan, waar hij de stoker ontmoette. In êen vriendschappelijke stemming heb ben zij de hele avond in het café door gebracht. Na het sluitingsuur nodigde de jongeman de stoker uit met hem mee te gaan naar zijn ouderlijke woning om daar de pret voort te zetten. Nadat beiden daar nog een krat bier hadden getedigd, achtte de stoker omstreeks vier uur 's morgens het tijdstip aan: gebroken om naar huis te gaan. Hij verliet de woning en wilde op zijn fiets stappen, maar hij was zodanig onder invloed, dat hij niet meer in staat was thuis te komen. Hij besloot daarom maar terug ..te keren naar de woning van de jongeman. Door een raam ver schafte hij zich toegang tot her huis. De jongeman, wakker geworden trof de stoker aan op een bed. Hij maakte zich daarover zo kwaad, dat hij een broodmes greèp en de man drie steken' toebracht. DJAKARTA, 23 jan. (U.P.I.) De militaire commandant van het Indo nesische territorium Celebes heeft gis teren verklaard, dat het de hoogste tijd is „concrete stappen te onderne men teneinde West-Irian in bezit te krijgen". „Met mooi klinkende leuzen en toe spraken komen wij er niet", aldus de commandant, kolonel Mohama Joesoef. Hij sprak tijdens een bijeenkomst van de „West-Irian Pioniers", een organisa tie die bestemd is het spits af te bijten bij de „bevrijding" van Nederlands Nieuw-Guinea. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 23 jan. In Den Haag gaan speculaties over de opvolging van de chef van de generale staf, lt.-gen. G. J. Le Fèvre de Montigny, die over niet al te lange tijd zal aftreden. Sous chef van de staf is gen. maj. A. V. van den Wall Bake. Deze nog vrij jonge militair is de laatste jaren sterk naar voren gekomen. Hij wordt beschouwd als eeu bijzonder bekwaam man. Het gerucht gaat, dat de raad van op- perofficieren zou willen adviseren de ltn.-gen. P. Gips, commandant van het eerste legerkorps, chef van de gene rale staf te maken. Gen.-maj. Van den Wall Bake zou dan commandant van de territoriale troepen worden. Van een dergelijk advies is de officiële woord voerder van het ministerie van Defensie prof. dr. J. de Jong, niets bekend. Hij beschouwt het gerucht zonder meer als een speculatie. De Leger Voorlichtings dienst is dezelfde mening toegedaan. Nn ''^CHT, 23 jan. Het in de nacht sVf(|j)"trisdag op donderdag in het Ara- JhotoJjhi-Rgnkanaal gezonken Belgische Üe''ch?'P „André" is zaterdagmiddag vijf uur, kort nadat twee n,*e bokken uit Rotterdam het wrak naar de westelijke oever gesleept hadden, werd het scheepvaartverkeer vrijgegeven. Het lichten van het wrak kon eerst gebeuren, nadat men met poliepgrij- pers de lading kalksteen uit de ruimen van het schip had gehaald. Even na vijf uur voeren de eerste schepen in de richting van de sluizen waar men de eerste dagen handen vol werk heeft de grote vloot, die drie dagen heeft moeten wachten, le schutten. Argentinië Het dorpje Villa Caci que, bij Tandil, is door zware regen val en daarop volgende aardverschui vingen geheel vernield. Twintig perso nen worden vermist en zijn waarschijn- lgk omgekomen. Tot op heden zijn vijf lijken geborgen. In enkele uren viel meer dan dertig centimeter regen. (A.F.P.). De Pravda constateert tevens, dat „het stel Amerikaanse avonturiers", dat thans uit de commandoposten is ver wijderd, door het merendeel der be woners van de Verenigde Staten wordt beschouwd als een element dat de vre de in gevaar brengt. „Het aftreden van deze mannen geeft voedsel aan de hoop op het eindigen van de avonturen op het gebied van de buitenlandse politiek en het eindigen van de provocerende handelingen tegenover de Sovjet-Unie en andere socialistische landen. Er is nu weer hoop op consolidatie van de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Deze hoop richt zich vanzelfsprekend op Kennedy, de nieuwe Amerikaanse president", aldus het Russische partijblad. President Kennedy heeft gisteren pre mier Khroesjtsjev een telegram gezon den in antwoord op het gelukstelegram, dat hjj ter gelegenheid van zijn inaugu ratie van de Russische president Brez- nev en van Khroesjtsjev ontving. Ken nedy dankt de Russische premier voor diens felicitatie en telegrafeert hem tevens, dat hjj zijn hoop op een funda mentele verbetering van de betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten deelt. „Wij zijn bereid en verlangend samen te werken met allen, die genegen zijn met ware toe wijding te arbeiden aan het verzekeren van een vreedzaam en vruchtbaarder bestaan voor de gehele mensheid", al dus Kennedy's telegram. Een ander voorpostengevecht in de „twilight struggle", het gevecht in de schemering waarover president Ken nedy vrijdag in zijn inaugurele rede sprak, daarbij doelend op het stre ven naar een vreedzame coëxistentie tussen Oost en West, werd zaterdag gevoerd door LIewyn Thompson, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Op verzoek van Khroesjtsjev bracht hij zaterdag een bezoek van liefst twee volle uren aan het Kremlin om met de Russische premier te confe reren over de Russisch-Amerikaanse betrekkingen. Nadere bijzonderheden over het gesprek werden niet bekend gemaakt. Het nieuws van het onder houd werd niet alleen door de Ame rikaanse ambassade, maar ook door het Russische persbureau Tass be kend gemaakt. Ook Cuba's Fidel Castro heeft al ver zoenende geluiden ten aanzien van de regering-Kennedy laten horen en een eind gemaakt aan de mobilisatie van al zijn troepen, die volgens hem nodig was geweest om het land in staat van paraat heid te brengen tegen een dreigende Amerikaanse invasie. Omdat die invasie (die vóór 20 januari had moeten komen) is uitgebleven, heeft het Cubaanse volk „een geweldige overwinning" behaald, aldus Castro. Reactie in Peking Tegenover de verzoeningsgezinde ge luiden uit Moskou staan overigens enige BRUSSEL, '23 jan.- iJSelga) Vol geils de Belgische radio heett radio-Eliza- bethstad meegedeeld dat een der me degevangen van Patrice Loemoemba is. Het is Maurice Mpolo, oud-minister voor de jeugdbeweging en sport in de eerste Congolese regering. LEOPOLDSTAD, 22 januari (AFP, Rtr., UPI) Gilbert Pongo, de chel van de militaire veiligheidsdienst in Congo, is gisteren op bevel van de Loemoemba-gezinde machthebbers in Stanleystad doodgeschoten. De execu tie van Pongo, die op 30 december jl. door Loemoemba-gezinde soldaten werd gearresteerd in Boekavoe, bad plaats bij wijze van wraakoefening voor de slechte behandeling, die Loe moemba enkele dagen geleden moest ondervinden tijdens zijn overbrenging van Thysstad naar Eiizabethstad. Mevrouw Loemoemba heeft in middels aan president Youlou van het vroegere Frans Congo gevraagd ten gunste van haar man te interve niëren of althans de garantie te ver krijgen,, dat hij in zijn nieuwe gevan geniscel in Jadotstad goed zal wor den behandeld. Youlou is een goede vriend van Loemoemba, hoewel hjj hem in politiek opzicht niet meer steunt. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Leopoldstad heelt gisteren bekendgemaakt, dat de twaalf Belgen, die verleden week door de regering in Stanleystad gevangen werden geno men, weer zijn vrijgelaten tegen beta ling van 500.000 frank losgeld. Deze som werd opgebracht door de gezamen lijke Europese bevolking van de stad. Van de twaalf vrijgelaten Belgen zjjn er drie door Congolese militairen mis handeld. Tot de groep behoorden ook drie vrouwen, maar de mishandelde Belgen waren alle drie mannen. De arrestaties hadden plaats als repre saillemaatregel voor Loemoemba's overbrenging naar Eiizabethstad. Na dat de Belgen waren vrijgelaten, wer den andere Europeanen om dezelfde reden gearresteerd. Ander nieuws dat in het afgelopen weekend binnenkwam uit Congo, is: Loemoemba zal worden berecht zodra de regering in Leopoldstad rechters heeft gevonden; kolonel Moboetoe is door president Kasavoeboe bevorderd tot generaal-majoor; de Baloeba heb ben beloofd dat zij geen treinen meer zullen aanvallen, die worden begeleid door militairen van de VN; generaal Moboetoe heeft dertig Belgische offi cieren het land „binnengesmokkeld" om het Congolese leger eindelijk weer gedisciplineerd te maken; woensdag begint in de dierentuin van Leopold stad de rondetafelconferentie van Con golese politici om alle problemen van het land (weer eens) op te lossen; de Af ro-Aziatische solidariteitsconfe- rentie", die wordt gehouden in Cairo, heeft een beroep op alle Afrikaanse en Aziatische landen gedaan het Loe moemba-gezinde bewind in Stanley stad politiek en militair te steunen; de tien leden van de verzoeningscommis sie van de Verenigde Naties zijn aan gekomen in Eiizabethstad en de voor zitter van de commissie, de Negeriaan Jaja Wachoekoe, heeft een onderhoud gehad met premier Moisje Tsjombe. TEHERAN, 23 jan (U.P.I.) In Iran zijn dicht bij de grens met de Sovjet- Unie grote hoeveelheden uranium ont dekt, aldus berichten in de Iraanse pers. De ontdekking zou zijn gedaan door een Iraans-Frans team van ingenieurs, die in de buurt van de stad Ahar werk zaam zijn voor de mijnen en industrie. De belangrijkste vindplaats bevindt zich op slechts tien kilometer van de Sovjet-Russische grens. LEOPOLDSTAD, 23 jan. (UPI) In de streek rondom Bakwanga in Congo, waar de honger een maand geleden tweehonderd doden per dag eiste on der de daar samengestroomde Baloe- ba-vluchtelingen, is al een verbetering ingetreden. Het dagelijks dodencijfer is teruggebracht tot honderd en wordt voortdurend kleiner. Dertien door de V.N. gecharterde vliegtuigen brengen dagelijks 30 tot 40 ton voedsel naar het hongergebied. Het streven is gericht op een dagelijkse voed- selzending van 70 tot 80 ton. De V.N. hebben daarom de Amerikaanse rege ring gevraagd de transportdienst van de Amerikaanse luchtmacht in te scha kelen. DEN HAAG, 23 jan. In de 550e staatsloterij, eerste klasse, is een prijs van f 25.000 gevallen op nr. 10877.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1