Zondag weer grote collecte COLLECTEN BRAC HTEN IN I960 BIJNA 7 MILJOEN OP Bisschoppen hopen dit jaar weer op h ogere op Kennis van zaken nodig Raad heeft vertrouwen in Jaarbeursbestuur verloren m P Silt Minister Van Aar 7500subsidiewoningen toe Dit jaar zestig nieuwe kerken? RIJKE" PAROCHIES KUNNEN NIET AFDOENDE HELPEN Kardinaal Alf rink: Gemeente Utrecht vreest de toekomst Brand in garage te Deventer V B ritaUiUfi,.ym Den Haag bereidt ziek voor op evacuatie Kamerlid stelt vragen over Nieuw-Guinea Belastingconsulent staat terecht Waar je ook i «O* r komt tomatensap DONDERDAG 26 JANUARI 1961 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 26 januari In de zeven Nederlandse bisdommen zijn in 1960 29 nieuwe kerken ge reedgekomen en 10 noodkerken geplaatst, waarmee in totaal een bedrag van meer dan 20 miljoen gulden gemoeid was. In hetzelfde jaar werden 44 definitieve ker ken en 14 noodkerken aanbesteed, die dit jaar gereed zullen komen en in totaal een bedrag van 28,5 miljoen gulden vergen. Voorts moeten dit jaar niet minder dan 60 definitieve kerken worden aan besteed, evenals enige noodker ken, waarvoor in totaal 34,5 mil joen gulden gevoteerd moet wor den. Bovenstaande cijfers samen vattend, komt men tot een aan tal van 133 definitieve kerken en ruim 30 noodkei-ken, waarmee een investering van 83 miljoen gulden is gemoeid. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT26 jan. Zondag 29 januari a.s. wordt voor de tweede keer in alle Nederlandse bisdommen tegelijk de jaar lijkse Kerkenbouwzondag gehouden. Het doel van deze ge zamenlijke activiteit is de aandacht van alle gelovigen heel in het bijzonder te vestigen op het grote probleem van de kerken- nood, dat voornamelijk een financieel probleem is. Daarom wordt a.s. zondag in alle katholieke kerken weer een bijzondere kerkenbouwcóllecte gehouden. Verleden jaar is gebleken, dat de gelovigen de bedoeling van de bisschoppen begrepen hebben. Zij offerden op één dag meer dan een miljoen gulden. Een wel kome aanvulling op de wekelijkse kerkenbouwcóllecte. De totale jaaropbrengst steeg in 1960 met bijna 1,2 miljoen gulden ten opzichte van 1959, welke stijging niet uitsluitend aan de bijzon dere collecte toegeschreven kan worden omdat de bisdommen Haarlem en Rotterdam ook in 1959 al een kerkenbouwzondag organiseerden. Ook de opbrengst van de wekelijkse collecte stijgt dus. De bisschoppen schrijven deze stijging o.a. toe aan de gestegen wélvaart en hopen waar de welvaart nog steeds stijgt dat de stijging van de wekelijkse en jaarlijkse op brengst zich ook dit jaar zal voortzetten. Want sneller en hoger dan de opbrengst van de collecte stijgt jaarlijks het bedrag, dat nodig is om de kerkenbouw te financieren. m ÉÉÉiM Wmm I X\ f -ri' 1 Portret van de Koning'11 in honderd gemeenten Mogelijkheid tot gewapend conflict met Indonesië? Wegens verduistering van 15 mille drie jaar geëist Zin in He/o tomatensap 4 De KERKENBOUW vraagt 25 a 30 miljoen per jaar Deze cijfers ontlenen wij aan een uit eenzetting, welke de aartsbisschop van Utrecht, Bernardus kardinaal Alfrink, dezer dagen tijdens een persconferen tie heeft gegeven. De kardinaal reali seerde zich, dat het grote bouwplan voor 1961 nog onzeker is afhankelijk van de bouwvergunningen maar noemde deze versnelde bouwactiviteit desalniettemin noodzakelijk omdat er de laatste jaren een achterstand is ont staan, welke met het oog op de ziel- zorg zo spoedig mogelijk moet wor den ingehaald. Naar schatting moet katholiek Nederland per 'aar 25 a 30 miljoen gulden in de kerkenbouw in vesteren. De grote vraag is: waar moet het geld vandaan komen? Kardinaal Al frink noemde op de eerste plaats de opbrengst van de wekelijkse kerken bouwcóllecte, welke de laatste jaren een verheugende stijging te zien gege ven heeft. In 1958 bedroeg de totale opbrengst exclusief enige extra ac ties f 5.123.979, in 1959 was het f 5.790.001 en in 1960 6.960.350. In twee jaar is de opbrengst dus met bij na twee miljoen gulden gestegen. Al leen reeds de speciale collecte op ker- kenbouwzondag 1960 bracht 1.149.872 op. Hoe prachtig de kardinaal het bedrag r ln Rotterdam (Pendrecht) bij de St.-Bavo- kerk, die onlangs gereedgekomen is, kringelt in de losstaande klokkentoren de wenteltrap speels omhoog. van bijna 7 miljoen gulden (1960) ook vond, het is weinig ten opzichte van hetgeen jaarlijks nodig is. Er zijn echter nog andere bronnen. De bouwpastoors proberen langs aller lei wegen geld bijeen te brengen voor hun eigen kerk. Het totaalbedrag per jaar is niet te schatten; in het aarts bisdom Utrecht is het gebruikelijk, dat de bouwpastoor zelf het geld voor de kerk-inventaris (60 a 70.000 gulden) bij eenbrengt. In enkele uitzonderlijke ge vallen brengt de parochie zelf het hele bouwbedrag bijeen, maar dit kunnen alleen reeds gevestigde parochies doen, terwijl verreweg de meeste kerken in nieuwe parochies gebouwd moeten worden. Ook de subsidie van gemeente en-of provincie moet genoemd worden, voor al in de zuidelijke bisdommen. Echter nog lang niet alle gemeenten geven subsidie; over het geheel genomen schatte de kardinaal de subsidies op 10 pet. van de totale jaarlijkse bouw som. Het belangrijkste deel van de beno digde investering is echter de schul denlast, welke een nieuwe parochie op zich moet nemen. Volgens de kardinaal mogen de nieuwe parochies niet over matig belast worden omdat de zielzor gelijke activiteit hierdoor gehinderd kan worden. In het algemeen mag de schuld niet hoger dan 25 pet. zijn; in (eite is het echter vaak veel meer. „Ik geloof, dat men kan zeggen," aldus kardinaal Alfrink. ,,dat op het ogenblik nieuwe parochies eerder te zwaar moeten worden belast dan te licht. Wanneer het mogelijk zou zijn, door een grotere ondersteuning uit de gelden van de gemeenschap de nieuwe parochies minder zwaar te belasten, dan zou er een billijker ver deling van lasten zijn bereikt over de gehele gemeenschap." De financiering van de nieuwe ker ken zal een probleem blijven, aldus de kardinaal, ook als de rijkssubsidie een feit gaat worden en zeker indien deze subsidie niet hoger zal liggen dan 25 pet. over niet alle onderdelen. De ge lovigen moeten er zich op voorberei den, dat indien de rijkssubsidie er door komt zij voorlopig tenminste evenveel als tevoren zullen moeten bij dragen. Wanneer de Subsidiewet niet wordt aangenomen, zal een vertraging in de kerkenbouw ontstaan, welke de achterstand zal vergroten. Hetzelfde zal gebeuren wanneer de wet wel wordt aangenomen en de gelovigen om die re den hun bijdragen zouden verminde ren. Maar is er dan geen andere weg te vinden? De kardinaal stelde deze vraag, er aan toevoegend, dat het voortdurend gebedel voor de gelovigen erg vervelend is. Voor de bisschoppen trouwens ook. Is het niet veel eenvou diger, dat de rijke parochies de arme heipen, zodat er een zekere gelijkheid ontstaat? Deze oplossing wordt vaak gesugge reerd, maar is minder eenvoudig dan zij lijkt. Er zjjn niet veel rijke paro chies; voor zover zij bezittingen heb ben, zijn het meestal fundatiegoederen, die in stand gehouden moeten worden omdat de opbrengst is bestemd voor bepaalde verplichtingen. E.r zijn maar zeer weinig parochies, die inderdaad grote kapitalen vrfj geld hebben. Al met al zou men er misschien een paar kerken van kunnen bouwen, afgezien nog van de juridische vraag, wie ge rechtigd zou zijn deze methode toe te passen. Maar zijn er dan niet veel parochies, die jaarlijks een ruim overschot in de exploitatie hebben? Sprekend over het aartsbisdom wees de kardinaal er op, dat de meeste parochies hun exploita tie slechts sluitend kunnen maken door de dienstdoende clerus onder te beta len. .Wanneer de geestelijkheid aan spraak zou maken op een salariëring naar niveau van hun opleiding van twaalf jaren," aldus kardinaal Al frink, „zouden er heel wat parochies zijn, wier jaarlijkse exploitatie een tekort zou aanwijzen. Daarbij komt dan nog, dat de meeste parochies niet in de gelegenheid zijn een jaar lijkse reserve voor onderhoud of af schrijving van gebouwen te maken. Men kan dat een vrij onzakelijk be heer noemen. Maar men moet dan daarbij niet vergeten, dat het alieen de gelovigen zijn, die deze toestand kunnen verbeteren. Als de gelovigen meer ter beschikking stellen, zou er én wat de salariëring van de gees telijken én wat de noodzakelijke re servering betreft, een gezonder be heer mogelijk zijn." Tenslotte zijn er dan toch nog paro chies met een jaarlijks batig saldo. Vol gens de kardinaal zou men van de wer kelijke saldi nog geen halve kerk kun nen bouwen. Er zijn echter we] rijke parochies in die zin, dat de parochianen financieel draagkrachtig zijn en grote jaarlijkse inkomens hebben. De Kerk is echter geen burgermaatschappij met belastin- iiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii C --"A vC'O' v s w C# In Alknvaar is de Don Bosco-kerk in aanbouw. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 26 jan. In zijn toe spraak tijdens de persconferentie be sprak kardinaal Alfrink de vraag of het niet veel eenvoudiger zou zijn, dat de rijke parochies de arme helpen, zo dat er een zekere gelijkheid ontstaat. Geen rijke en geen arme parochies, maar alleen maar gelijkmatige verde ling van bezit. Alvorens op deze vraag feitelijk in te gaan, veroorloofde de kardinaal zich de volgende uitweiding, welke wij letterlijk afdrukken: „Het is een oplossing die vaak wordt gesuggereerd. Bovendien is het een oplossing die zo eenvoudig zou zijn. dat men zich moet verbazen dat de Kerk zich er nog altijd tegen schijnt te verzetten. „De Kerk", dat is dan in deze gedachtengang natuur lijk de Hiërarchie. En vaak is dan de volgende gedachte: „als de Kerk weer: de Hiërarchie zo ouderwets en vasthoudend is, dan moeten ze het zelf maar weten; ik doe er verder niet aan mee." Bij nader toezien zal ook hier blij ken zoals vaker bij kerkelijke za ken dat men om te oordelen moet kunnen beschikken over een zekere kennis van zaken. Anders loopt men gevaar onjuiste dingen te zeggen. En dat is voor iedereen verdrietig: voor de man die het moet aanhoren en voor de man die het uitspreekt. Het feit alleen dat men gelovige is, geeft iemand die kennis niet, hoezeer ook iedere gelovige om zijn liefde en trouw jegens de Kerk gerechtigd is, zich voor de belangen van de Kerk te interesseren, er over mee te denken en zjjn gedachten, verlangens en wen sen te uiten. Daarnaast is ervaring nodig, specifieke ervaring, of vaak studie, specifieke studie. Dat geldt voor ieder bedrijf en voor ieder pro bleem: en dus ook voor de zielzorg, voor de Kerk, voor de theologie. Het lijkt onnodig om daar lang over te discussiëren. Maar er zouden heel wat ingezonden stukken ongeschreven kun nen blijven en er zou heel wat ver warring vermeden kunnen worden, wanneer iedereen zich aan die „na tuurwet" zou ik bijna willen zeg gen zou willen houden. Vanzelfspre kend loopt deze grenslijn niet precies langs de scheiding van clerus en leek. Men is niet per se competent, omdat men priester is, en incompetent, om dat men leek is. Bij ieder onderdeel van het kerkelijke leven zullen er in competente priesters zijn en compe tente leken. Het gaat er alleen maar om, dat men ten opzichte van het on derwerp, dat in discussie is en waar over men wil oordelen, in voldoende mate kennis van zaken bezit." gen; alles geschiedt op basis van vrij willigheid en daarom is het bezit van de gelovigen niet identiek met bet in komen van de kerkekas. Door het vol doen aan hun belastingplicht worden deze mensen reeds in hun mogelijkhe den beperkt. Zou echter het geld, dat in bepaalde parochies wordt besteed aan het aan schaffen van kostbare meubilering en inrichting van de kerk niet beter ge bruikt kunnen worden voor de bouw van nieuwe kerken? Volgens kardinaal Alfrink geven deze parochianen uit vrije wil geld voor de verfraaiing van hun eigen kerk. Niemand kan hen ver plichten, dit geld voor andere kerken te besteden. Misschien zou een bis schop kunnen verbieden deze gelden te besteden voor de verfraaiing van de eigen kerk. Maar daarmee komen deze gelden nog niet beschikbaar voor ande re kerken. „Niettemin zou het dikwijls pru dent zijn en psychologisch als men zich bij dit soort uitgaven wat zou matigen. Maar van de andere kant moet men dan weer bedenken, dat de kerkelijke kunst en niet minder de kerkelijke kunstenaar het juist van dit soort „onpsychologische" uitga ven moeten hebben," aldus kardi naal Alfrink. „Het is wel e.rg moeilijk om het leven zo zakelijk in te rich ten, dat alle poëzie er uit verdwenen is. Dit geldt tot op zekere hoogte ook voor eventuele artistieke aankleding van nieuwe kerken." Overigens meende de kardinaal, dat met bovenbedoelde gelden niet meer dan een of twee nieuwe kerken ge bouwd zouden kunnen worden. „Iets anders zou het echter zijn," aldus de kardinaal, „of de hier be doelde parochies niet zeer psycholo gisch en christelijk-meelevend te werk zouden gaan als zij bij derge lijke grote uitgaven ter verfraaiing van de eigen kerk een bepaald per centage, b.v. tien procent, uit eigen vrije verkiezing ter beschikking zou den stellen van de kerkenbouw, het zij door deze gelden in de diocesane kas te storten, hetzij door ze te schen ken aan een bepaalde nieuw te bouwen kerk. Als dit echter niet gebeurt, kan men dit moeilijk wjjten aan de Kerk, in dit geval aan de hiërarchie, maar aan de parochianen, dus aan de ge lovigen. Hier ligt een terrein, waar iedere gelovige kan meewerken aan de ontwikkeling van een gezonde ge meenschapszin." De parochie van de H. Antonius Abt te Malden (N.Br.) bouwde voor f 570.000,- deze kerk met 1026 zitplaatsen. In 1960 gereedgekomen kerken Bisdom Utrecht Haarlem Rotterdam Breda Den Bosch Roermond Groningen Totaal Aantal 3 4 5 1 9 4 3 29 Kosten f 1.632.563,- 3.859.423,- 4.493.377,- 653.000,- 5.932.400,- 1.883.625,- 798.069,- f 19.257.462,- Noodkerken Kosten f 120.000,— 243.250,— 86.532,— 550.000,— 100.000 f 1.099.832,- Onder de kosten van de gereedgekomen definitieve kerken worden ver staan de grondkosten, aanneemsom, bijkomende kosten en inventariskosten. In 1960 aanbestede kerken Noodkerken Bisdom Aantal Kosten Aantal Utrecht 10 f 5.306.959.— 2 Haarlem 6 4.271.312,— 4 Rotterdam 5 4.351.500,— 2 Breda 2 1.054.500,— Den Bosch 7 4.964.150.— 4 Roermond 8 4.615.000,— 2 Groningen 6 2.357.300,— 44 f 26.920.721,— 14 In 1961 aan te besteden kerken Bisdom Aantal Kosten Utrecht 12 f 6.483.945,— Haarlem 10 5.000.000,— Rotterdam 7 5.485.900,— Breda 6 3.000.000,— Den Bosch 11 6.994.000,— Roermond 7 3.403.000,— Groningen 7 2.538.240,— Totaal 60 f 32.905.085 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 jan. In antwoOU op vragen van gemeenteraadsleden Den Haag in tijd van oorlog volg®U de tegenwoordige militaire inzichte aanvallen met kernwapens te verwac ten heeft, zeggen B. en W., dat V de mogelijkheid hiervan wel rekeru'jj gehouden moet worden. Heel laconjU wordt opgemerkt, dat deze vraag e~e, ter niet met zekerheid kan worden antwoord. De mogelijkheden van 'en evacu» van een deel van de burgerbevolkhp die bij bepaalde omstandigheden n°„n' kan blijken, worden op het ogenblik o der het oog gezien. Richtlijnen hier°v worden uitgewerkt. ALKMAAR, 26 jan. De Affs'l damse graficus Aart van Dobbenbur» heeft van dc vereniging van bur=e. meesters in Noord-Holland opdracht kregen tot het vervaardigen van e portret (in de vorm van een litho) v koningin Juliana. De litho is o.m stemd voor het raadhuis van de derd Noordhollandse gemeenten. be- 'lioh' UTRECHT, 26 jan. Bjj de behan deling van de gemeentebegroting is gis termiddag het beleid van het bestuur der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs ter sprake gekomen. Er zijn daarover door enige raadsleden hartige woorden gezegd, getuigenissen yan een verloren vertrouwen in de leiding van de Jaar beurs, die de stad toch zo na aan het hart ligt. Gaarne had men van de zijde van het college van B. en W. wat meer meegedeeld inzake het aan de gang zjjnde overleg. Van het Jaarbeursbe stuur heelt men echter nog geen prog nose ontvangen over de ontwikkeling in de komende tien jaren, waarmee de gemeente met het oog op het beschik- baarstellcn van terreinen toch rekening zal worden gehouden. Wethouder De Nooij (A.R.), die zelf gemeentelijk commissaris is in de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs wees er op, dat de Jaarbeurs niet uit sluitend een Utrechtse aangelegenheid is, maar een zaak van het hele Neder landse bedrijfsleven. De wethouder zei het onvoorzichtig te vinden als de ge meente in het openbaar over de Jaar beursproblemen ging spreken, als daar over hangend de studie nog geen ge fundeerd oordeel mogelijk is. Hij heeft enige hoop, dat onder de nieuwe leiding door het Nederlands bedrijfsleven zal worden ingezien, dat de Jaarbeurs een nationaal belang is. Er zal z.i. echter snel gehandeld moeten worden. Er is, zo zei dr. De Nooij, reeds veel tijd verloren gegaan. Gedachtig het Franse spreekwoord; „er is geen wind voor wie geen haven heeft om er heen te zeilen", zal de Jaarbeurs eerst een koers moeten uitzetten. Voor B. en W. staat vast, dat de Jaar beurs haar grote taak niet kan ver richten met de accommodatie van nu. Het plan-Fledderus is evenwel een aanwijzing, dat op de bestaande terreinen in de behoefte kan worden voorzien. Als men, aldus de wethouder, de Jaarbeurs niet uitsluitend ais een ge meentelijke aangelegenheid ziet, is er ook eerder kans. dat de steun van de regering verkregen wordt. De heer De Nooij dacht daarbij aan de mogelijk heid, dat andere steden als Rotterdam DEVENTER, 26 jan. Een felle brand heelt gisterenavond in de garage van de autohandelaar A. W. I'ouw aan de Zutphenselaan grote schade aange richt. Onmiddellijk na een ontploffing, die onder meer een zware schuifdeur ontzette en vele ruiten deed sneuvelen, schoot een steekvlam uit het maga zijn van het bedrijf. De gemeentelijke brandweer was spoedig met groot ma terieel ter plaatse en slaagde er na drie kwartier in het vuur te doven; de negen graden vorst vormden een grote handicap bij het hlusslngswerk. De ln de garage aanwezige wagens en vaten smeerolie konden in veilig heid worden gebracht, doch het maga zijn brandde geheel uit. De schade wordt op ruim xOO.OOO gulden geschat. Het bedrijf was niet verzekerd tegen brandschade. De oorzaak van de ontploffing is on- I bekend. en Amsterdam wel eens pogingen zou den kunnen doen de Jaarbeurs naar zich toe te trekken. Ook het raadslid de heer Bekkering (K.V.P.) had daarop gewezen, na een uitvoerig betoog van de heer Kieboom (P.v.d.A.) die zijn gro te verontrusting over de gang van za ken bij de Jaarbeurs had uitgesproken. DEN HAAG, 26 jan. Het Tweede- Kamerlid Burger (P.v.d.A.) heeft aan de minister-president gevraagd of de regering niet van oordeel is, dat de toegezegde wapcnleveranties van de Sovjet-Unie aan Indonesië de indruk hebben versterkt, dat Indonesië reke ning houdt met de mogelijkheid om ge wapenderhand in het Nieuw-Guinea- geschil te zullen optreden? Volgens de heer Burger is de rege ring er niet in geslaagd aannemelijk te maken, dat zij steun, ook voor het ge val van een open conflict, heeft ver worven van bevriende mogendheden, gelegen dan wel belangen hebbende in het Verre Oosten en de Pacific. Hij in formeert verder of de regering zich be wust is, dat zij niet langer twijfel kan laten voortbestaan aan hetgeen zij ha rerzijds wil doen om een bijdrage te leveren tot het voorkomen van een zodanig conflict. Tenslotte vraagt het Kamerlid of de regering bereid is, nu'Indonesië de be middelingspoging van de regering van Maiakka heeft afgewezen, met betrek king tot Nieuw-Guinea de aandacht van de Veiligheidsraad te vragen, zulks ge paard met de onvoorwaardelijke ver klaring van bereidheid het te voeren beleid en beheer, de militaire aspecten daarvan niet uitgesloten, te onderwer pen aan het onderzoek en het oordeel van de Verenigde Naties, daarbij uiter aard inbegrepen de bereidheid Nieuw- Guinea te plaatsen onder beheer van de Verenigde Naties? (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 26 jan. „Wie het vaandel van betrouwbaarheid hijst zal ernaar behandeld worden", zei gisteren •de officier van justitie bij de recht bank alhier, mr. Gcolinck, in zijn -c- quisitoir tegen een 43-jarige belasting consulent uit Balk, die ruim 15.000 gul den door malversaties met spaarbank boekjes van cliënten, met aan hem toe vertrouwde gelden en met de kas van het Rode Kruis, waarvan hij afdelings- penningmeester was, had verduisterd. Verdachte gaf zijn financiële mani pulaties volledig toe. Hij had meer geld nodig dan hij verdiende deels door ziekte thuis, maar ook omdat hij een abnormale geldingsdrang bezat en daardoor veel geld uitgaf, o.a. voor een auto en voor een huis. Mr. Gee- linck eiste een straf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Uitspraak 9 fe bruari. (Advertentie) Si overat, uit en thuis Hero tomatensap op z'n bestl Verrukkelijk fris en kerngezond. Volop vitaminen, die nu - in het vitaminen-arme seizoen - nog belangrijker zijn. Hero is royaal met tomaten, kijkt niet op wat tomaten meer, als het om dat heerlijke sap gaat. Daarom Hero noemen, dan krijgt u het beste! Ook verkrijgbaar als cocktail, speciaal gekruid! DEN HAAG, 26 jan. Eind decem ber I960 heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, een gedeelte van het aan tal dit jaar te subsidiëren woningen over de provincies verdeeld. Thans heelt de bewindsman als aanvulling daarop nog toegewezen 5.000 premie- woningen, te houwen door woning bouwverenigingen onder gemeentelijke garantie, alsmede de 1.250 premiewo- uingen en 1.250 woningwetwoningen, waarmede minister Van Aartsen na de jongste kabinetscrisis het aantal te subsidiëren woningen voor dit jaar heeft verhoogd. Van de 5.000 eerstgenoemde premie woningen krijgt Groningen er 310 toe gewezen. Friesland 260, Drente 300, Overijssel 360, Gelderland 450, Utrecht 290, Noord-Holland 700, Zuid-Holland 1110, Zeeland 100, Noord-Brabant 730 en Limburg 390. Deze woningen kunnen ter beschik king komen van woningbouwverenigin gen, werkzaam in gemeenten met een erkende behoefte aan woningeih 0jdel! in niet op andere wijze kan voorzien. Omtrent de voorwaarden, woningen kunnen laten bouwenv minister de gemeenten nadere vgre federaties van de woningbouw jjiu gingen hebben toegezegd hun 1?° v er; bemiddeling te verlenen v werking en financiële voorberei° de bouwplannen. gflW Van de tezamen 2500 Vre(9ie<je gen en woningwetwoningen, "(Left nister later in zijn ontwerp -jgeo.e1 genomen, gaan er naar Gronmë^sS. Friesland 150, Drente 15°.„ib Gelderland 200, Utrecht 15 v w'Zeel??0. Holland 300, Zuid-Holland T5.°°'hurg 50, Noord-Brabant 450 en Lu»ü h j-icial® ,-a) De minister heeft de provw* 0oi sturen verzocht deze woningy 0 u te bezigen voor het benutten p gebruikte bouwcapaciteit, f» 0u *,efl vincies Friesland en Zeeland y/O1 Ae licht tegemoet gekomen kunne o aan eventuele bijzondere n° raliS'L-d de vrijwillige hb® ^a"1' ontstaan bü van de woonruimtewet gemeenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6