Draadloze misvatting rond overleg op de Hoge Yeluwe Merkwaardige faze uit Nederlands-Indonesische onderhandelingen I I zomermode i Renommé van I in PARIJS I Huis Dior in oude luiste Collectie Marc Bohan: „slim look V&ihcdk JAAP MOLENAAR zingt vrij als de vogels Vergeefs trachten radio en t.v. hem op te slokken RENNIES „Geheim" verslag in V.S. openbaar ONDERWEG NAAR PARIJS Ook als zuurbrand opstijgt vanuit de maag TELEGRAFIE EN DIPLOMATIE IN 1946 Dames! Vooral nü Min. Toxopeus trekt wetsontwerp in Schoolkinderen over algemeen goed gevoed Cabaret van grote vier uitgesteld tot hoog in de keel is blussen met Rennies kwestie van 'n ogenblik* VRIJDAG 27 JANUARI 1961 (Van een redacteur) Sinds enkele dagen hebben wij er een geschiedkundige puzzle bij: welke rol heeft de telegra fie gespeeld bij de mislukking van het Nederlands-Indonesisch overleg op de Hoge Veluwe in april 1946? Prof. dr. ir. W. Schermerhom heeft al in mei 1949 uit de doeken ge daan, hoe een belangrijk code-tele gram van de toenmalige premier van de Republiek Indonesië, Soe- tan Sjahrir, halverwege de confe rentie verstuurd, onbegrepen bleef, omdat de enige die de code kende, dr. H. J. van Mook, op dat ogen blik in Engeland vertoefde. Daar komt nu nog bij, dat de Nederland se regering in de periode vóór de Hoge Veluwe-conferentie blijkbaar lange tijd onkundig is gelaten van een nieuw Republikeins voorstel, omdat de luitenant-gouverneur-ge neraal in Batavia, dr. Van Mook dus, het onverantwoord achttte dit nieuwe Republikeinse standpunt met al zijn vertakkingen langs radio-te legrafische weg aan de regering in Den Haag uit te leggen. Vlak voor de conferentie werd de Nederland se regering zodoende geconfron teerd met een reeks voorstellen, waarvan Van Mook meende dat er over te praten viel, maar die zij zelf binnenlands-politiek gezien volstrekt onhaalbaar achtte. m Hamea-Gelei voor Uw handen Samenloop van overheids- pensioen met AOW en A WW TAAI en KORSTJES Onderzoek bij rijpere jeugd zou op zijn plaats zijn tegen brandend maagzu De situatie was op dat ogenblik ais volgt. Van Nederlandse zijde waren op 10 februari 1946 de z.g. regeringsvoor stellen gedaan. Daarin werd Indonesië zelfbeschikking aangeboden, echter na een overgangsperiode „binnen den ar- be.dsduur der thans opkomende gene ratie". In het kort kwam het erop neer, dat tijdens deze overgangsperio de de Republikejnse_ regering van Soe- karno, Hatta, Sjahrir c.s. moest ver dwijnen om plaats te maken voor een Indonesië, dat voorlopig zou worden geregeerd door een gouverneur-gene raal met een kabinet van Indonesische ministers en een Indonesisch parle ment. In aanwezigheid van een internatio naal bemiddelaar (Sir Archibald Clark Kerr) werd over deze voorstellen on derhandeld door een Indonesisch-Repu- blikeinse en een Nederlandse delegatie in Batavia. De Indonesiërs produceer den op 13 maart een stuk, waarin o.m. de erkenning werd geëist van de In donesische Republiek als draagster van de souvereine macht over het ge hele gebied van het voormalige Ne- derlands-Indië en verder terugtrekking van de Nederlandse troepen Een overgangsperiode onder Nederlandse souvereiniteit werd als een voortzet ting van de koloniale overheersing ver worpen. Dit Indonesische stuk veroor zaakte een impasse. Dr. van Mook formuleerde nu naar het voorbeeld, dat Frankrijk in Indo-China_ had gegeven een voor stel, waarin de Republiek voor Java als deelgenoot van een Indonesische federatieve vrijstaat werd omschreven. Volgens dit voorstel zou de landing van de Nederlandse troepen (om de ge allieerde taak te volvoeren) door de Indonesiërs worden aanvaard. De vij andelijkheden zouden gestaakt worden en er werd voorzien in een algemeen overleg met vertegenwoordigers van de overige gebieden van Nederlands- Indië en van de minderheden teneinde te komen tot de schepping van een toe komstige Indonesische staat in een be paalde verhouding tot het koninkrijk. Van hun kant kwamen de Indone siërs nu met een tegenvoorstel, en wel op 27 maart 1946. De voornaam ste kenmerken hiervan waren, dat de Indonesiërs de opbouw van een fede ratief Indonesië aanvaardden evenals het behoud van het staatsverband. Zij wensten erkenning door Neder land van de „Republik Indonesia" als de facto het gezag uitoefenend over Java en Sumatra. En tenslotte gaven zij aan hun voorstel de vorm van een ontwerp-overeenkomst (Ne derland had nooit verder willen gaan dan de protocolvorm) In de Internationale Spectator van 8 januari j.l. is mr. dr. C. Smit wat dieper ingegaan op enkele aspec ten, die de situatie in maart en april 1946 heeft vertoond. Hij doet dat naar aanleiding van een dissertatie, waarop in 1957 een Indonesiër is gepromoveerd aan de Cornell University (Ithaca, New York). De schrijver is Idrus Nassir Djajadiningrat en de dissertatie, die in januari 1958 door het „Department of Far Eastern Studies" van die univer siteit is uitgegeven, is getiteld: ,,The beginnings of the Indonesian-Dutch ne gotiations and the Hoge Veluwe talks". De heer Djajadiningrat heeft voor zijn monografie o.a. gebruik gemaakt van de notulen van de Hoge Veluwet- conferentie. Mr. dr. Smit merkt terecht op, hoe vreemd het is, dat hier in Ne derland zelfs met speciale toestem ming deze notulen niet kunnen wor den geraadpleegd, terwijl ze in de bi bliotheek van een Amerikaanse univer siteit min of meer ter inzage liggen. Maar nog interessanter is, dat Dja jadiningrat de heer Van Mook, die al tien jaar in Amerika woont, persoon lijk heeft geraadpleegd. Uit het boek van de voormalige luitenant-gouver neur-generaal („Indonesië, Nederland en de wereld", Amsterdam 1949) wis ten wij al, dat naar zijn mening het Re publikeinse voorstel van 27 maart 1946 „nog menige meer of minder belang rijke afwpking vertoonde van het standpunt der Nederlandse regering, zoals dat op 10 februari onder woor den was gebracht." Maar nu heeft dr. Van Mook aan Djajadiningrat blijkbaar toever trouwd, dat hij de Nederlandse rege ring voorlopig onkundig heeft gela ten van de ware aard van het Repu blikeinse voorstel, omdat hij twijfel de aan de mogelijkheid de Neder landse regering langs radio-telegra fische weg op de hoogte te brengen van alle belangrijke finesses van het Indonesische standpunt. Hij wilde daarmee wachten totdat de tijd rijp was voor persoonlijke consul tatie met de Nederlandse regering. En dat tijdstip probeerde dr. Van Mook zoveel mogelijk te vernaasten, omdat hij van mening was, dat de tijd ten gunste van de Republiek werkte. Zij zou gelegenheid krijgen haar posities te versterken en haar standpunt zou dan in overeenstemming daarmee ra dicaler worden. De luitenant-gouver- neur-generaal zag zijn streven be kroond, toen de beide delegaties, ver gezeld door Clark Kerr, op 4 april per K.L.M. naar Nederland vertrokken. In de dissertatie van Djajadiningrat wordt nu omstandig uiteengezet, dat de Nederlandse regering met de verkiezingen van 17 mei d.a.v. in zicht daad arriveerde, op een ogenblik, dat Van Mook in Engeland vertoefde, nie mand de inhoud begreep. De Nederlandse regering is dus on kundig gebleven van deze toestemming en heeft bij de verdere besprekingen in de waan verkeerd dat in elk geval de onderhandelingen in Batavia zou den worden voortgezet over de laatste punten van geschil: het de facto ge zag over Sumatra en de vraag nopens verdrag of protocol. Terwijl er dus voor de Nederlandse regering geen en kele aanleiding bestond de Kamer voor een beslissing te plaatsen, omdat een definitief voorstel pas later uit Batavia werd verwacht, was bij de Republi keinse regering die immers het voorstel van Clark Kerr had aanvaard de bereidwilligheid om tot overeen stemming te komen sterk verminderd, toen zij, nog vóór de terugkeer van haar delegatie, uit een persbericht moest vernemen dat deze, teleurge steld over de afloop der conferentie, huiswaarts keerde. Van Mook heeft na zijn terugkeer uit Engeland blijkbaar niet geïnformeerd, of er nog merkwaardige telegrammen waren gearriveerd. In het eerder ge noemde artikel in de N.R.C. wordt ge zegd, dat de deelnemers aan de confe rentie nog wel hebben besloten Sjahrir een telegram te zenden met een ver zoek om opheldering. „Dit telegram De aankomst op Schiphol van dr. Van Mook en de hoofdpersonen uit de Indo nesische delegatie voor het overleg op de Hoge Veluwe in april 1946. De foto toont v.l.n.r. minister Soewandi, dr. Van Mook, mr. Pringgodigdo en minister Soedarsono. in het geheel niets voelde voor be slissende onderhandelingen met de In donesische Republiek. De Indonesische minister van staat dr. Soedarsono (die samen met mr. Soewandi en mr. A. K. Pringgodigdo de Republikeinse delegatie vormde) verklaarde later, dat de Indonesiërs al vijf minuten na het begin van de con ferentie op de Hoge Veluwe inzagen, dat hun missie tot mislukking was gedoemd. Volgens Djajadiningrat introduceer den de beide P.v.d.A.-ministers in de Nederlandse delegatie (minister-presi dent Schermerhorn en prof. Logemann van Overzeese Gebiedsdelen) hun'col lega van Sociale Zaken, de heer W. Drees, ter conferentie als „our politi cal mentor". Deze politieke mentor heeft een vooral voor dr. Van Mook indrukwekkend college gegeven over de voetangels en klemmen, waarmee het terrein van de binnenlandse poli tiek was bezaaid. Hij zette uiteen, dat aanvaarding van het Indonesische ontwerp-verdrag door Nederland stuitte op moeilijkhe den, die eigenlijk onoverkomelijk wa ren; en hij maakte het de luitenant- gouverneur-generaal duidelijk, dat de ze ten onrechte had aangenomen, dat op basis van de Indonesische voorstel len van 27 maart een akkoord wel mo gelijk zou zijn. Op blz. 80 van zijn dissertatie heft Djajadiningrat vermanend de vinger op en hij zegt van de Nederlandse re gering: „In this respect it did not go vern, it merely obeyed public opinion instead of guiding it." n de rubriek „Dezer dagen" van de Nieuwe Rotterdamse Courant van 23 jan. j.l. wordt een Nederlands „ooggetuige ja medespeler bij de ze onderhandelingen" aan het woord gelaten (prof. Schermerhorn?) en die ontkent ten stelligste, dat de naderen de verkiezingen bij hem en zijn geest verwanten een rol hebben gespeeld. „Wij behoorden tot die groep die op dat ogenblik ten aanzien van de lei dende rol die zij in het Nederlandse volk zou gaan spelen, achteraf bezien ietwat overspannen gedachten koester de. Wij zagen daarom de verkiezingen met optimisme tegemoet, ja zo opti mistisch dat wij ons er nauwelijks zor gen om maakten." Dezelfde zegsman meent één grote fout te hebben gemaakt: ,,de verkie zingen hadden nooit uitgesteld moeten worden tot één jaar na de oorlog: in dien zij in de herfst van 1945 zouden zijn gehouden, zou er misschien nog een kans zijn geweest dat de mensen van de doorbraak een grote overwin ning zouden hebben behaald, die hun de handen vrij zou hebben gelaten om tot een akkoord met de Republiek te komen. Bij de volgende verkiezingen zouden zij dan wel verslagen zijn, maar dan zou er althans een streep onder de Indonesische kwestie zijn gezet." Van Schermerhorn is een andere verklaring afkomstig voor het misluk ken van de conferentie en daar speelt de telegrafie wéér een rol. In „Vrij Ne derland" van 21 mei 1949 heeft de voormalige minister-president meege deeld, dat er een voorstel van de Brit se bemiddelaar Clark Kerr was, tot welks aanvaarding de Republikeinse delegatie bij haar vertrek uit Batavia niet gemachtigd was. Sjahrir had met Van Mook afgesproken aan mr. Soe wandi, leider van de Republikeinse de legatie, een telegram te zenden van een bepaalde inhoud, indien hij in Djokjakarta de toestemming alsnog zou hebben verkregen. Deze leider was evenwel niet op de hoogte gesteld van de gemaakte af spraak, zodat, toen het telegram inder- Advertentie) Irak De Sovjet-Unie en Irak hebben donderdag in Bagdad een ver drag voor culturele samenwerking ge sloten, dat één jaar van kracht zal zijn. In 1961 zullen 870 Iraakse studen ten in Rusland verder worden op geleid, een aantal dat beduidend hoger ligt dan dat van vorig jaar. (Reuter) heeft zijn bestemming nooit bereikt (waarschijnlijk onderschept door de Nederlandse inlichtingendienst in Indo nesië," aldus de N.R.C. Als men even afziet van de rol, die de telegrafie dus heeft gespeeld bij de mislukking van de Hoge Veluwe-con ferentie, dan blijft het feit, dat dit een typisch voorbeeld was van onderhan delingen, die zich afspeelden op een te grote afstand voor de hoofdmacht uit. Halverwege bekroop de deelnemers de vrees te worden geïsoleerd. De Hoge Veluwe staat in dit opzicht niet alleen. Fransen en Algerijnen hebben hun Me- lun gehad, Amerikanen en Russen hun Camp David. (Advertentie) ii min mui Minimi hi hi mil in minimi in ii ui in ii in in ii in iti hui in ii minimi ii in minium ui ui! ITii in urn hi hi hi ii ui hi ii mi ii m ii i ii i ii 11! in in in ii in mm hi ii i ii i ii i ii i ii hi hi ii himmmimiii (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 jan. Minister To xopeus heeft het wetsontwerp, dat de aanspraak op een overheidspensioen beperkt bij een gelijktijdige aanspraak op AOW of AWW, ingetrokken. In ver scheidene ambtenarenorganisaties be stond heftig verzet tegen dit wetsont werp, dat men beschouwde als een po ging tot aantasting van verkregen rech ten. Reeds in november 1959 had de mi nister toegezegd de behandeling van het wetsontwerp te willen uitstellen tot de algehele herziening van de pensioen wetgeving. Het kabinet verklaarde zich bereid het zogenaamde aanpassings- ontwerp samen met het ontwerp van een nieuwe pensioenwet in de centra le commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken weer aan de orde te stellen. In het georganiseerd overleg kwam men tot overeenstem ming om de aanpassing als eerste stap van 2 procent op 1,4 procent terug te brengen. De minister heeft dit besluit nu bezegeld door de indiening van een desbetreffend wetsontwerp en door de intrekking van het aanpassingsontwerp van juli 1959. West-Duitsland Duitse technici hebben een methode ontdekt elektrici teit in licht om te zetten zonder ge bruikmaking van gloeilampen of neon- buizen. Chemisch behandelde cellu lose dient als basis voor pigmenten, die gaan gloeien als zij aan elektrische stroom worden blootgesteld. (Reuter) PARIJS, 27 jan. Het langdurig warm applaus aan het einde van de meer dan twee uur durende show bij Dior gisteren, gold niet zozeer de slot- bruid als wel de ontwerper Mare Bo han, die de taak van de jonge Yves Saint Laurent heeft overgenomen. Mare Bohan heeft het gewettigde re nommé van het Huis Dior in ai zijn luister hersteld met een magnifieke collectie, die uitmunt in verfijning en elegance en de werkelijke fascinerende schoonheid, die de createur weet te scheppen ;net intelligente en intuïtie. De traditie van Dior was te groot dan dat de piepjonge man van 22 jaar, Saint Laurent, die in de ware stijl zou kunnen voortzetten. Bohan is een man van middelbare leeftijd een ontwerper die het vak door en door kent, een man van zeer verfijnde smaak en een groot kleurenartist. Hij is getrouwd met een knappe vrouw en leeft dus in de rea liteit, hij haalt het niet in zijn hoofd om de vrouw te „verkleden" zoals Yves Saint Laurent deed. Deze, hersteld van de inzinking die de militaire dienst hem prompt bezorgd heeft, was bij de openingsshow aanwe zig. Hij kan er wat van geleerd hebben! Laten wij overigens eerlijk zijn, er is dit seizoen iets geheel nieuws met de mode aan de hand. Het is overal of ze zich aan het herstellen is van een ziekte. Of ze het zoekend defaitisme van de afgelopen jaren te boven is en het compromis heeft gevonden tussen de nog steeds beïnvloedende twintiger jaren en nu. De mode is zachter en lie ver aan het worden, nog wei geconstru eerd, maar met veel vrouwelijke verfij ning en een regenboog van pastelkleu ren. „Slim look" heet deze Diorcollectie, en zo mager zijn de mannequins dat de heup fungeert als taille. Het ceintuur tje ligt losjes op de heup of wipt onder het op de heup even blousende jakje uit. De rok die niet gek kort is loopt een tikje schuin uit. De mouw ontbreekt of is laag ingezet, het kraagloze wordt opgevuld met een smalle reeks van de zelfde stof, soms gevoerd met bont, en natuurlijk met een kralencollier. De bol opgeblazen hoedjes van grof stro of ■raffia band staan achter op het hoofd, zo ver dat er tegen het voorhoofd plaats is voor een toefje camelia's of Mare Bohan met enkele van zijn mannequins. een takje lelietjes van dalen, de lieve lingsbloem van Dior die altijd zijn sig natuur is geweest in de collecties. De mannequins hebben oogharen bijna zo lang als de snor van een kleine poes. Het hoort bij de regie van de show, die ze volmaakt opvoeren. Het tailleioze en de grote souplesse en beweeglijkheid van de lijn die slechts steun vindt op de heup, is niet nieuw en voor dit voorjaar op geen enkele wijze baanbrekend. Iets wat het Huis Dior in zijn goede oude tijd placht te zijn. Maar het meesterschap waarmee Bohan het thema in het onuitputtelijke gevarieerd heeft is ongeëvenaard. De bolerojasjes, soms met hellende of even bollende rug verbergen een mouwloze jakblouse van grove zij of een recht jurkje. Er is heel veel donkerblauw met horizontale sierstiksels. Een the ma, dat zich voortzet tot in de korte avondjurk van donkerblauwe grove zij met „blue jean"-stiksels van glinste rende rijnsteen. De distinctie van don kerblauw en grijs is goed vertegen woordigd. De combinatie donkerblauw tegen rood is typisch 1961. Een marine complet mantel die open gaat over een kersenrode rechte jurk, heeft een brede (Advertentie) .A Als hei koud is AMSTERDAM, 27 jan. Jaap Mole naar, cabaretier, tekstschrijver en chansonier, doet te genwoordig zoveel voor radio en tele visie, dat hij meer malen met een zucht aan vroeger denkt, toen hij straatarm, gelukkig en vrij was. Mor genavond is er weer een televisie-pro- gramma'tje, waar voor hij samen met Jelle de Vries ver antwoordelijk is („Vreemde histo rie"), en even later kan men over de radio in Tierelan tijnen wat van hem horen. Het aantal liedjes en teksten dat hij per week schrijft, schommelt tussen tien en twin tig. Iedereen weet hem tegenwoordig te vinden, hij voelt zich een industrie met dag-en-nacht werk. En dat moet gek zijn voor een aartsromanticus als hij. Als wij afspreken, zegt hij dat het in een boerenherberg- je moet zijn. Zin gend en neuriënd rijdt hij erheen, na een nacht werken nog opgetogen over de adembenemende stilte van een zonnig-bevroren Amstel- land- „Het wordt niet zo goed, zaterdag avond," zegt hij, „wij konden geen ac teurs krijgen. Jelle en ik hebben tot het laatst gewacht met schrijven." Dan wil hij het nog wel even over zijn werk hebben en zeggen dat hij verzot is op zijn werk voor het Vara-radioprogramma Wilde Vaart, en ook wel het televisie- kinderprogramma Koko en de vliegende Knorrepot. Wat hij allemaal nog meer doet, komt nauwelijks ter sprake, want hij is de man van het capricieuze ge sprek, van vertellingen, koldergrapjes, filosofieën, toch van een samenstelling als in zijn levensverhaal past. Het is nog geen twee jaar geleden dat hij het druk kreeg. Hij had toen een cabaretprijs gewonnen en was met een paar eigen liedjes (o.a. De Oudewijvenmolen in het Spanders- woud) op een middag van het Ne- IIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIHIIIII derlandse chanson erg opgevallen. Hij was toen op een vleugel geklom men en zat daar met een gitaar in zijn handen luchtig geamuseerd voor zich uit te zingen: chansons, een beetje overladen met grapjes een beetje ballade-achtig. Daarvoor zat hij al in het vak. Hij had bijvoorbeeld voor een revue in Carré wat gemaakt en omdat de voorstelling niet te veel geld mocht kosten had de producer gezegd: „Zing je liedje maar zelf." Maar op een van de laatste repeti ties was de oude Wunnink binnenge komen en die had gebruld: „Die amateur moet eraf." „Dat was ik", zegt Jaap Molenaar. Hij liefhebbert in alles. Als HBS-er van een jaar of veertien zat hij op het dak van zijn huis door een kijker naar de sterren te loeren. En dan kwam 's nachts zijn moeder hem wel eens warme chocolade brengen. „Maar mijn moeder was tweehonderd pond", ver telt hij, „en als zij boven aan de trap stond, was het statief van mijn kijker allang een paar sterrebeelden verscho ven." Later heeft hij op de Veluwe nog een sterrewacht gehad, waarvoor hij het meeste zelf in elkaar zette en dan mensen liet komen om ze de wonderen van de hemel te laten zien. Hij was be- Eonnen met Indologie te studeren in eiden en dat maakte hij af ook. Toen was het oorlog. Hoe summier Jaap Mo lenaar daarover ook verhaalt, hij heeft als verzetsman een uiterst hachelijke periode doorstaan. Ter dood veroor deeld, ontsnapte hij 's nachts onder de parrabellums van het vuurpeleton van daan in de duisternis. Na de oorlog kreeg hij een ontzettende psychische klap. De ene psychiater na de ander heeft hij geprobeerd („Vreemde mensen," zegt hij) tot een hem van zijn angsten afhielp. Hij begon aan theologische stu dies, ging om bij te komen op een boer derijtje in Nunspeet aan de slag. In de buurt was een kampeercentrum en daar kon men hem 's avonds om het kampvuur vinden, zingend en vertel lend. „Op de toppen van mijn emotie. Het was pas goed als het al vertel lend ochtend werd en wij er op uit gin gen om herten te kijken en forellen". Hij zwierf de Veluwe af, op zoek naar volksverhalen. Prachtige exempels heeft hij er gevonden, terwijl hij dag-in, dag-uit optrok met merkwaardige ge soleerde natuurmensen, die leefden van wat het land opbracht, al waren het miere-eieren. En de verhalen die hij opdiepte en soms verwerkte in een ballade, deden vele ogen aan vele kampvuren weer groot van spanning worden. Hij leefde met de vissers van Elburg mee, die huilden toen hun ha ven gesloten werd, met de smokkelaar en de man die door iedereen voor gek versleten werd. Zelf hongerde hij maar. ,.Als ik de hele nacht met jonge men sen aan een kampvuur had gezeten, met hen er op uit getrokken was, kon ik toch niet goedvinden dat er een over geld, over betaling begon." In en om zijn boerderijtje scharrelden de die ren rond, van alles. Toen de bok eens door zijn buffetje sprong, begreep hij dat ook dit Rousseau-achtige leven zijn beperkingen had. Enfin, hoe het allemaal met hem ver lopen is, moet men niet precies vra^ gen. Hjj heeft op de markt gestaan, Is bakker geweest, heeft in de eethuis jes van Nicolaas Kroese gezongen en zich bij dit alles heerlijk gelukkig ge voeld. Elk glinsterkorreltje kan hem van zijn pad doen wijken. Vele malen heeft hij het al geprobeerd om naar Parijs te gaan, maar hij is er nog nooit geweest. Altijd was er onderweg een (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 27 jan. Uit de jaarver slagen van de schoolartsen blijkt, dat de gezondheidstoestand van de kleuters, die de kleuterschool bezoeken, in ruim 86 procent van de gevallen goed is en in ruim 12 procent matig goed. doch vol doende. Bij 1,3 procent van de kleuters laat de gezondheidstoestand iets en bij 0,2 procent veel te wensen over. By de kinderen van de lagere school zijn de gegevens: ruim 78 procent goed. bijna 19 procent matig goed, 2'/ü procent iets te wensen en een half procent veel te wensen over. Van de ulo-scholieren blijkt de gezond heidstoestand in ruim 88 procent van de gevallen goed, in ruim 10 procent matig goed te zijn en in 1,2 procent iets en in 0,2 procent veel te wensen over te laten. Van de leerlingen bij het nijverheidson derwijs zijn de percentages respectieve lijk: bijna 86, 12,5, 1, 4 en 0,2. Een on derzoek naar de voedingstoestand van de rijpere jeugd zou volgens de voe dingsraad op zijn plaats zijn. Aldus wordt meegedeeld in de memorie van antwoord bij de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. AMSTERDAM, 26 jan. Het plan om in maart a.s. in een van de grotere Amsterdamse theaters een gala-nacht voorstelling te geven, waarin de grote vier van de Nederlandse kleinkunst Wim Kan, Wim Sonneveld, Toon Her mans en 'Max Tailleur zouden op treden en waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de Joden in Ma rokko, die naar Israël willen emigreren, kan geen doorgang vinden. De initia tiefnemer, Max Tailleur, voegde aan deze mededeling toe, dat de voorstel ling niet is afgelast doch is uitgesteld tot een tijdstip, waarop de vier klein kunstenaars zonder bezwaar tezamen kunnen optreden. De reden van het besluit tot uitstel is n.l. een brief van Wim Kan, waarin deze de initiatiefnemer schrijft zeer sympathiek te staan tegenover de idee van de genoemde gala-avond, doch dat de reeds maanden tevoren gemaakte plannen voor een grote buitenlandse reis het hem onmogelijk maken om aan een in die periode vastgestelde voorstelling zijn medewerking te ver lenen. paadje, een bordje Verboden Toegang, een eigenaardige figuur die zjjn nieuwsgierigheid prikkelden en hem uiteindelijk een verrukkelijke vakantie bezorgden. Luxemburg is het verst wat hij gehaaid heeft. Maar nu zit hij er aan: drie liedjes per dag. Hij is er niet droevig onder. „Ik heb ooit ge wild de mensen vanaf de preekstoel te bereiken, maar zo is het mij liever. Het hoogste stadium van vrijheid blijft voor mij als je „barst" kunt zeggen tegen je mooiste aanbod. Misschien zeg ik dat wel eens." ingezette rand van donkerblauw jh-_ witte banden. Iemand sprak van cream"-kleuren in deze voorjaarsrP® de. Er zijn allé gamma's van oranJ tin- naar rose, die men bij de ondergaai zon vindt, de ensembles in die tere ten met japon van surah en wollen ma tels zijn een applaus waard. Soms laat de ontwerper de rok u!j. springen in een spel van dubbele srn Ie plooien, dat niet na te vertellen of een paddestoelfijn cliché, dat golft in een zoom van satijnen lint. heel geplisseerde japonnen zijn op heup even aan de band gelegd; n j knapper zijn de japonnen die ëe".,ct diagonaal zijn geplooid, of gestikt.Je is de ware triomf van de hyperverfi)® eenvoud die altijd het geheim is e weest van de haute couture, welke l' gered lijkt van de groteske verkleedP® tij waarin zij dreigde te ontaarden. Do korte en lange avondtoiletten v°', gen hetzelfde thema, maar bij de if.A. teljjke modellen krijgt de vrouwelijk, heid van het figuur altijd weer kans. De taille wordt gevangen in - smal satijnen lint dat de weelde witte organza met uitgeknipte broder1 bloemen bijeen houdt, of de waaiem de ijlheid van het fijne gebloemde ,e pastelkleurige chiffon beweeglijk als vluchtige pracht van de sluierstaart»1 De grote avondtoiletten van een wa®' lijk geïnspireerde grandeur in een 0 uitputtclijke en oorspronkelijke rieerdheid, riepen een niet meer kend applaus op. Ook om de P°*plI. droegen de mannequins veelrijige kl® rige colliers. Van ouds de sternia0" quin Ala, een prachtige Oosterse vroi' droeg een collier soms los met de den „geklipt" in het japondécolK s Kleine voiletjes over de ogen en verhoogden het mysterieuze van - avond en de schoonheid. De glinster' van rünsteenbordiiurwerk soms over gehele japon in diagonale ruiten werkt, moet duizenden uren werk 9 j kost hebben. Amerika zal het allem®,s grif kopen. De halflange avondmun' van vederlicht zwart kantstro W®r hij- natuurlijk ook in deze collectie. De exotische versiering van prac ge orchideën die langs de spiegels kW' men in lianen en bemoste stukken bo°' stam, net ais in het oerwoud konden weelde en schoonheid nog maar concurreren met wat ze aan zich x°Ze. bij zagen gaan. Aan het einde van twe eneenhalf uur durende show is ieder® bekaf. De champagne die in het S.L drang dan wordt rondgediend doet kers, mannequins en de staf van n huis bijkomen. A. Joegoslavië Het bijna duizend j metende Joegoslavische schip „Vrm»jg is donderdag ten zuiden van Ven® in een hevige storm gekapseisd en 9 zonken. Twee opvarenden kwamen het leven twee worden er nog verin1 (Reuter). (Advertentie) En niemand in Uw omgevi"* heeft er weet van. Want U neen1* Rennies onopvallend in, laat *e smelten op de tong en zodra weldadige samenstelling rn't Uw eigen speeksel de maag reikt, is alle leed geleden c" vuurkolom gedoofd. Rern1'®* neutraliseren overtollig' m®®f zuur volkomen en on-mid-del-l'i"' KooP vandaa* een pal< je bij Uw apotheker of drogist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6