nmm mwfo Nederlanders spelen belangrijke rol Zwendelaffaire met slechte Braziliaanse koffie Vele partijen via Amsterdam naar Frankrijk vervoerd m Koningin bij jubileum van Willem Arntsz-stichting Vijfhonderd jaar verpleging van geesteszieken in Utrecht WAM J hoge eer voor pater gutersohn m RYNBENDE'S Uit de pers MÏ!Sé t jpjO Douaneformulieren vervalst I KIYEA Gemeenteraadslid in raadzaal overleden Rem-Saus Distriksvolleybalkam- pioenschappen in Haarlem Eerste klooster van inheemse zusters VRIJDAG 27 JANUARI 1961 PAGINA 7 De moderne chemische industrie kent geen stilstand. De stimulerende werking die uitgaat van het eigen researchwerk in de laboratoria ener&jds en de vraagnaar nieuwe of verbeterde chemische producten, die zijn aangepast aan moderne fabricagemethoden anderzijds, hebben de productie zó veelomvattend gemaakt, dat men zich daar nauwelijks een voorstelling van kan maken. Om enkele voorbeelden te noemen: In de afgelopen jaren begon I.C.I. silicium te produceren, dat de bloeiende electronische industrie nodig heeft voor de fabricage van tramistoren. Dit silicium is van een dusdanige kwaliteit, dat de onzuiverheid niet meer dan één deel per miljard bedraagt. Voor de gigantische atoomindustrie in wording, heeft I.C.I. de eerste fabriek in Europa voorde productie van beryllium in gebruik gesteld. Dit metaal wordt gebruikt voor splijtstof hulzen en andere reactaronderdelen. Een andere nieuwe I. C. I.-fabriek voldoet aan de vraag naar acrylonitril voor de fabricage van synthetische vezels en synthetische rubber. Sedert kort levert I. C.I. aan de industrie van electronische apparatuur een nieuwe polyester folie «Melinex», die waardevolle isolatie-eigenschappen paart aan zeer grote sterkte. De nog nieuwe siliconen met hun talrijke toepas singsmogelijkheden vinden van de I. C. I.-siliconenfabriek uit hun weg naar een groot aantal bedrijfstakken, variërend van de bouwnijverheid tot de verf- en poetsmiddelenindustrie. Het concern breidt de productie van isocyanaten nog steeds uit. Dit zijn de hoofdbestanddelen van het harde en van het zachte polyurethaan schuim, waarnaar een belangrijke en steeds toenemende vraag is voor velerlei toepassingen, variërend van stoffering tot isolatiemateriaal voor schepen. I.C.I. streeft ernaar nu en in de toekomst op elk gebied waar de chemie toepassing vindt, aan de vraag te kunnen voldoen. Derhalve zijn grote kapitaalinvesteringen nodig voor de bouw van nieuwe fabrieken: niet minder dan vier miljard gulden gedurende de afgelopen 12 jaar. Deze investeringenzomede een research- en ontwikkelingsprogramma van 140. miljoen gulden per jaar, hebben de positie van I.C.I. gevestigd als één van 's werelds toonaangevende chemische industrieën. Imperial Chemical Industries Ltd., London In Nederland vertegenwoordigd door: I.C.I. (Holland) N.V., Wijnhaven 107, Rotterdam - Tel. o 10 xi 63 90 ^sterdam, 37 januari Het 11 "t thans vast, dat Nederlanders een angrijke r°l hebben gespeeld in de "delaffaire niet ongebrande Brazi- "anse koffie van slechte kwaliteit, *rvan grote hoeveelheden via Am ant naar Frankrijk zijn getranspor- Het betreft kolfies, die in Bra- *>jn afgekeurd voor consumptie eu orniaal voor verwerking bij de zeep- 8"rieken terecht komen, ais gebleken uit een onderzoek, ai hoofdinspecteur L. F. J. Hulskamp bvscharmt uw huid tegen winterse kou Zeepost een eerlijke'jonge* jonge Onder Enschot V erkeersstremming na auto-ongeluk Vrachtwagenchauffeur ernstig gewond Apartheidspolitiek In Indonesië (Advertentie) NIEUWE 1.C.1.-FABRIEKEN VOORZIEN IN EUROPA'S BEHOEFTEN li «terd (Advertentie) 2002 D j,oosterbeek, 26 jan. De heer vin A; Vleeschouwer, consul-generaal hw België te Amsterdam, heeft van- Sr-K -en de hoogste Belgische onder- Oi-rt lc"n3. die van officier in de kroon- sohn' uitgereikt aan pater A. T. Guter- ajjP' °P het missiehuis „Vrijland" ater Gutersohn heeft 47 jaar als Wanionaris gewerkt in de Kongo, Hij in A..zeventig jaar geleden geboren on ii'jfupg611. Na zijn priesterwijding Van juli 1909 vertrok hij in de herfst da» ^at jaar naar de Kongo. Hij heeft har An I Ml -1 1 1.~n,..or rt iiaaj Utj "Vii0v. v op verschillende plaatsen gewerkt, w o°r zijn verdienstelijk cultureel st.Ah en voor zijn burgelijke verdien- *leh in.j'ij „0,n„ ("inter. «ohn oorlogstijd werd pater Guter- fOort a' eerder onderscheiden; hij is Ln.;?s ridder in de orde van de Ne- s andse Geeuw, officier in de orde fc de Leeuw én hij is ook drager WW oorlogsonderscheiding 1940-1945. van de Amsterdamse politie in Frank rijk heeft ingesteld. Tijdens zijn ver blijf van zes dagen in verschillende plaatsen in Frankrijk heeft de heer Hulskamp geconstateerd, dat er ge knoeid is met de douaneverklaringen. De Fransen menen daarenboven, dat ook is geknoeid met dc bij de koffie behorende kwaliteitsverklaringen. Vast staat tevens, dat een employé van een van dc Amsterdamse vemen douaneverklaringen heelt vervalst. Hij moest voor de douane verklaringen in tweevoud opmaken. Hot voor de Ne derlandse douane bestemde exemplaar was steeds overeenkomstig de waar heid ingevuld, doch op het exemplaar voor dc Franse douane bracht hij zoda nige veranderingen aan, dat het leek alsof de koffie via de normale routes uit Brazilië als transitogoèd in Amster dam terecht was gekomen. In feite be reikte de koffie Amsterdam via een illegale weg, ondermeer waarschijnlijk via Suriname. Ingewikkelde zaak Het onderzoek in deze ingewikkelde zaak is nog bij lange na niet voltooid. Hoofdinspecteur H. Vos en hoofdinspec teur Hulskamp hebben gisteren ver slag van hun ervaringen uitgebracht aan de substituut-officier van justitie mr. J. J. Abspoel. Nagegaan zal worden in hoeverre de bij deze zwendelaffaire betrokken Ne derlanders zich volgens de Nederland se wet hebben schuldig gemaakt aan een misdrijf. De vervalsing van de douaneformulieren staat vast. Do be trokken veememployé heeft reeds be kend. Reeds geruime tijd geleden werd in het jaarverslag van de „Vereni ging voor de koffiehandel" de aan dacht gevestigd op verschepingen van Braziliaanse koffies van Brazi liaanse havens via ongebruikelijke (illegale) routes, ondermeer naar Frans Guyana en Suriname. Deze verschepingen groeiden uit tot een koffieschandaal toen in Frankrijk ernstige verontwaardiging ontstond over de invoer uit Nederland van Braziliaanse „afvalkoffie", die we gens haar slechte kwaliteit niet uit Brazilië had mogen worden geëxpor teerd. Toen uit publikaties in Franse en andere dagbladen bleek, dat er mogelijk ook geknoeid was met dou aneformulieren, is de Amsterdamse recherche zich met de zaak gaan be moeien. Partij overgepakt De Franse politie meent, dat ai$ vaststaand kan worden aangenomen, dat Nederland als koffietransitolani slechtere koffie naar Frankrijk heeft getransporteerd dan uit de begeleiden de kwaliteitsverklaringen bleek. Frank rijk acht zich hierdoor ernstig bena deeld. De Fransen verlangen bij de transito handel ondermeer een certificaat, waaruit moet blijken, dat de koffie zon der veranderingen (overpakken, bij mengen e.d.) rechtstreeks uit Brazilië via Amsterdam is doorgezonden. Ge- oleken is, dat in Duinkerken voorlopig is opgehouden een partij die was over gepakt in andere balen, zodat de Ne derlandse koffie-experts zich zouden hebben schuldig gemaakt aan een be- driegelijke voorstelling van zaken, om dat in het begeleidende certificaat was verklaard, dat in deze partijen geen veranderingen waren aangebracht. Volgens berichten uit Frankrijk zou vorig jaar over een periode van tien maanden ongeveer drie miljoen kilo gram minderwaardige Braziliaanse kof fie op de Franse markt zijn terecht ge komen. Uit het nadere onderzoek zal ook nog moeten blijken of er Neder landers en Surinamers zijn die aan deze zwendelaffaire eztra hebben ver diend. UTRECHT, 27 jan. De beraad slagingen over de begroting in de ge meenteraad zijn gisterenavond om tien uur door een wel zeer tragisch sterf geval plotseling afgebroken. Terwijl de heer G. A. J. van de Boogaard van de KVP-fractie het woord voerde over maatschappelijke zorg werd hij door een hartaanval getroffen. Twee artsen raadsleden, de heren L. Hardy en J. de Jong schoten ijlings toe en pasten hartmassage toe. Een kapelaan van de St. Williborduskork, die onmiddel lijk werd gewaarschuwd verleende geestelijke bijstand. De medische hulp heeft niet meer mogen baten, In het academisch ziekenhuis, waarheen de heer Van de. Boogaard snel werd over gebracht, constateerde men de dood. DEN HAAG, 26 jan. Met de volgende 6chepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Alnati (29/1). Zaanland (1/2: Australië: Ixion (29/1), Rondo (1/2); Brazilië: Alnati (29/1), Zaanland (1/2), Aragon (2/2); Brits-Oost-Afrika: Gange (2/2); Canada: United States (30/1), Noor- daiïi (2/2); Chili: Pericles (1/2), Buchen- stein (2/2); Indonesië: Cyclops (1/2) Ned. Antillen: Frankrig (31/1), Loch Go- wan (2/2); Nieuw-Zeeland: Rangitoto (2/2); Suriname: Kreon (1/2); Unie van Z. Afrika en Z.-W.-Afrika: Windsor Castle (29/1). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. (Advertentie) is lichter en in vele gevallen nóg fijner dan mayonaise. Slechts f 1.20 per grote pot. Verse, fijne Remouladesaus? (Advertentie) White Label dubbele klare f8.55 per literfles exclusief glas De skiër Ernst Hintarseer is door de Oostenrijkse sportjournalisten uitge roepen tot „sportman van het jaar". Hinterseer was Olympisch slalomkam pioen ir. 192". TILBURG, 27 januari Het weg verkeer tussen Tilburg en 's-Hertogen- bosch is gisterenavond lange tijd ge stremd geweest. Dat was het gevolg van een ongeval, waarbij de chauf feur K. uit Hilvarenbeek ernstig werd gewond. Omstreeks half tien naderde uit de richting 's-Hertogenbosch een vrachtau to met aanhanger, beladen met lege kisten van een expeditiebedrijf uit Hil varenbeek. Onder de gemeente Enschot, even vóór Tilburg, kreeg de auto ver moedelijk plotseling een lekke band, waardoor de bestuurder de controle over zijn wagen verloor. Na een twee tal bomen aan de linkerzijde van de weg te hebben geramd, botste de trek ker tegen de aanhanger, die een slag om had gemaakt. Onder het geweldige geraas van de over de weg rollende lege kisten kantelde de aanhanger. De chauffeur werd uit de totaal vernielde cabine geslingerd. Hij werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Tilburg vervoerd. De aangerichte schade was groot. Het verkeer uit beide richtingen moest lange tijd worden stopgezet tot takelwagens het gevaarte hadden recht gezet en vervolgens weggesleept. Een bromfietser uit de richting Tilburg, die het stuurloze gevaarte op zich af zag komen, kon zich ternauwernood met een duik in een greppel redden. SCHIPHOL, 27 jan. Enkele dagen geleden heeft een DC-8-straalmachine van de Swissair met 82 passagiers en 3750 kg. vracht aan boord de afstand van New York naar Lissabon, die 5895 km. bedraagt atgelegd in 5 uur en 23 minuten, waarmee het toestel op deze route een nieuw snelheidsrecord vestigde. Vliegend op een hoogte van 10 km. met sterke meewind bereikte de machine korte tijd een topsnelheid van 1243 km. per uur. Over dc gehele ï^Wf; was de gemiddelde uursnelheid 1043 km. UTRECHT, 27 jan. In tegenwoor digheid van de koningin en de minis ters van Sociale Zaken en Justitie, mr. dr. C. van Rooy en mr. A. Beer man, is gisterenmiddag in de Nicolaï- kerk het 500-jarig bestaan van de Willem Arntsz-stichting voor de ver pleging van geesteszieken gevierd. Ook patiënten woonden voor zover mogelijk deze plechtigheid bij, die werd opgeluisterd door een orkest en het uit hen gevormde zangkoor „De Merels" onder leiding van mevrouw Nora Stroïnk. Na afloop van deze samenkomst bezocht de vorstin het Willem Arntsz-huis in de Agnieten- straat, waar zij met enige patiënten dc thee gebruikte. Toen de koningin bij de kerk aan kwam, werd zij begroet door de voor zitter van het college van regenten van de Willem Arntsz-stichting, mr. A. P. Korthals en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De geneesheer-directeur van de Wil lem Arntsz-hoeve, prof. dr. A. Polav- sky, bracht de stichtingsbrief uit 1461 in herinnering, waarin de Heilig-Land- vaarder Willem Arntsz, bij testamen taire beschikking, een som beschikbaar stelde aan het Bartholomaeus- en Bar- baragasthuis voor de verpleging van geesteszieken. In zijn herdenkingsrede wees mr. Korthals Altes op de behoefte van de verpleegden zich in de maat schappij opgenomen te voelen. Hij herinnerde eraan, dat pas in 1859 voor het eerst een geneesheer-directeur van de stichting werd benoemd; voorheen hadden chirurgijns of barbiers de leiding. De vele wijzigingen in de opvattingen ten aanzien van de ver pleging van geesteszieken maken dik wijls andere voorzieningen noodzake lijk. Zo wordt niet alleen gedacht aan arbeidstherapie, maar moet ook aan dacht besteed worden aan initiatieven van de patiënten zelf. Nodig zijn verder eigen sociëteiten en een dagsanato rium. Verpleegsterstekort Bijzondere aandacht wijdde de heer Korthals Altes aan het gebrek aan verpleegsters, voor wie voorzieningen getroffen moeten worden, bestaande in betere salariëring en o.a. huisvesting in overeenstemming met hun verant woordelijke. positie. Ook het aantal artsen, van wie er thans één op hon derd patiënten is, moet worden op gevoerd. Minister Van Rooy nam de wekroep van het College van Regenten in zijn rede onmiddellijk over en zei alle meisjes, die voor de keuze van een beroep staan, aan te sporen verpleeg ster te worden. Hij herinnerde aan het baanbrekende werk ten aanzien van de verpleging van geesteszieken van een prof. Scliroeder van der Kolk, wiens befaamde redevoeringen als regent van de stichting in 1827 en 1837 tot gevolg hadden, dat in 1841 de eerste Krankzinnigenwet tot stand kwam. Ook dacht hij aan dr. J. P. van der Lith, dr. Cox, dr. Van der Hoeven en de vorige geneesheer-directeur dr. Engelhard. Er worden, zo zei hij, meer patiën ten opgenomen dan vroeger, maar het aantal ontslagenen is ook zeer gestegen en wel van 58 procent in 1937 tot bijna 85 procent in 1960. De bewindsman deelde mee, dat de architect, de heer Van Heerde, voor malig hoofd van de technische en economische dienst, en de algemeen administrateur, de heer Van der Woord, zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De provincies Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland boden bij monde van de commissaris der koningin in Utrecht, mr. C. G. T. Graaf van Lynden van Sandenburg, een tapijt voor de regentenkamer aan, te ver vaardigen door de patiënten. Burge meester De Ranitz deelde mee, dat de gemeente Utrecht plannen heeft voor het stichten van verpleeghuizen voor bejaarde patiënten en bood namens de stad een nieuwe verlichting voor de regentenkamer aan. HAARLEM, 27 jan. Nooit heeft de toernooi-commissie van de Afdeling Haarlem van de NeVoBo, die voor de negende maal de distrikts-volleybal- kampioenschappen heeft voorbereid, met zoveel teleurstellingen te kampen gehad als dit jaar. De reorganisatie van de Nederlandse Volleybal Bond, die in de tweede helft van 1958 werd doorgevoerd (het aantal distrikten werd toen van 12 op 9 gebracht) heeft nogal wat interne spanningen veroorzaakt. Vooral tussen de afdelingen Amster dam en Utrecht, nu met 't Gooi ver enigd in distrikt West II, botert het niet erg en deze controverse was oor zaak, dat dit op papier zo sterke dis trikt vorig jaar niet op de kampioen schappen verscheen. Het heeft er lang naar uitgezien, dat Amsterdam/Utrecht ook zaterdag 28 januari in het Krelage- liuis niet van de partij zou zjjn, maar deze moeilijkheid kon te elfder ure wor den opgelost. Distrikt West II ver schijnt dus wel, maar dit betekent he laas niet, dat de volleybal-liefhebbers nu de sterkste spelers en speelsters van alle negen distrikten aan het werk zul len kunnen zien. Oost I namelijk heeft laten weten, dat men daar geen kans ziet aan de benodigde reisfondsen te komen en kort daarop volgde een me dedeling van Zuid I, dat de dames- ploeg van dit distrikt te zwak wordt geacht voor een dergelijk toernooi. Ge noemde distrikten, respectievelijk O- verijsel en Noord-Brabant hebben nooit een grote rol in deze kampioenschappen gespeeld, maar toch is het jammer, dat de besturen te Zwolle en Den Bosch tot deze negatieve besluiten zijn geko men. Zoals wij reeds eerder meldden zal de zuidelijke damesploeg worden ver vangen door een team van de afdeling Haarlem. De Haarlemse toernooi-commissie, en met name voorzitter P. M. Beyen cn secretaresse mej. L. van Ruggc, hebben volleyballend Nederland aan zicli verplicht, door van geen opgeven te willen weten. Zij verdienen, dat het zaterdag te houden toernooi een door slaand sportief succes wordt. Opneming in deze rubriek ie niet noodzakelijk een bewijs van in stemming. De verklaring van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken inza ke het in te nemen standpunt in de V.N. bij de behandeling van de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika geeft het te Paramaribo verschijnende blad „Su riname" aanleiding om de volgende op merking te maken. „Wij menen uit zeer goede bron te weten, dat bij de besprekingen die mi nister-president Emanuels een paar maanden geleden in New York en Ne derland gevoerd heeft, heel duidelijk naar voren is gekomen, hoezeer men in Suriname de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika afkeurt. Zeer sterk zou de bevreemding van Suriname zijn, indien de koninkrijks-delegatie bij de V.N. zich bij een stemming wederom afzijdig zou houden. Er werd bij vorengenoemde overeenkomst bereikt, dat bij een even tuele motie het koninkrijk duidelijk met zijn stem zou aantonen tegen deze mensonterende discriminatie te zijn. Het antwoord van mr. Luns. zo ver- f volgt de redactie van het Surinaamse blad, n.l. dat ,,dit bepaald zal worden op grond van concrete voorstellen" welke zullen worden ingediend is dus voor Suriname een ontstellende ver rassing. Immers (behalve misschien als de communistische landen hier een voor de democratische naties onaan vaardbare terminologie zouden gebrui ken) moet het nu toch wel voor het ko ninkrijk vaststaan, dat de beide gelijk waardige rijksdelen in de west, waar de kleurlingen een overweldigende meerderheid vormen, geen genoegen meer zullen nemen met deze lauwheid. En zelfs in het geval van een commu nistische motie zou het nog overweging j verdienen of de afkeer van de politiek van Zuid-Afrika niet zo zwaar moet we- gen, dat men voor deze ene keer de ze „vreemde" bondgenoot moet ac cepteren. Suriname, en vermoedelijk de Nederlandse Antillen evenmin, kan geen begrip opbrengen voor een even tuele op economische overwegingen, dia alleen Nederland zelf aangaan, berus tende terughouding in deze zaak." Het blad meent, dat dit standpunt van Suriname niet sterk genoeg kan worden gesteld. BOXMEER, 27 jan. Volgende week zaterdag zullen na jaren van moeizame voorbereiding twee Javaan se Karmelitessen uit het klooster „Elzendaal" alhier per K.L.M. via Rome en Bangkok naar hun vaderland terugkeren om daar het eerste Indone sische slotklooster voor vrouwen te stichten. Zuster M. Brocarda (Sri Maharsi Poespowardojo)29 jaar en zuster M. Redempta (Soejati Dipojudo), 25 jaar, beiden onderwijzeres en afkomstig van Oost-Ja\a, zullen hun Karmel stichten in het bergdorp Batu bij Malang. De Indonesische regering geeft geen toe stemming aan "Nederlandse Karmeli tessen om hen te vergezellen. In Malang staan echter reeds drie meis jes gereed om zich zo spoedig mogelijk bii de moniales te Batu aan te sluiten. Daar het Indonesische meisje van nature geneigd is tot contemplatie, verwacht men binnen niet al te lange tijd e'-n volledige communiteit te kun nen vormen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7