WAGONLADING MUZIEK voor alle werelddelen Concertgebouworkest naar Kerkrade voor de feestelijke opening BITTERE KOU IN NEW YORK Gala-uitvoeringen door vermaarde ensembles Subsidie-prioriteit voor jeugdzorg bepleit Vele doden lekker en gezond Morele verplichtingen grond slag IN ieuw -Guineapol itiek Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, zeker nog drie maal verkouden zult zijn, dan is voor U Aflukin-C een uitkomst. Vierde Wereldmuziekconcours in voorbereiding Ongelukken in het verkeer Telefonische nieuwsdienst Racebaan voor Japan Staatssecretaris mr. ScholtenMeer aandacht voor eigentijdse cultuur Koningspaar naar opera MINISTER WXOPEUS DINSDAG 31 JANUARI 1961 PAGINA 5 Juryled Spaanse arbeiders naar Nederland Voorlopig akkoord zou 1200 man betreffen De OPENING van „REGINA" ie VENL0 CH-visie op gemeentelijk beleid Culturele taak Fikse vechtpartij in Arnhem: drie gewonden I 2f Horecaf draagt tekort „Gast en Gastheer Na diefstallen uit auto's dader gepakt Prins Bernhard in Nederland terug AFLUKIN-C ter voorkoming van verkoudheid eitgriep. KERKRADE, 31 .jan. Do in mu zikaal opzicht welbekende Limburgse gemeente Kerkrade treft reeds thans uitgebreide voorbereidingen voor het vierde wereldmuziekconcours, dat van 20 juli tot en met 15 augustus 1962 al daar wordt gehouden. De directeur en promotor van dit sinds 1951 bestaande vierjaarlijkse muziekfestijn de heer Jo- han Seholtes, algemeen secretaris van de organiserende stichting „Wereldmu- ziekconcours Kerkrade" zit zelfs reeds midden in het vierde concours, volop bezig als hij is met de verzending van een hele wagonlading muziekpartituren <5000 dozen met elk zestig muzieknum mers! naar amateurgezelschappenhar monieën, fanfares en symfonieorkesten in alle delen van de wereld. Op een gisteren gehouden persconfe rentie, waaraan een honderdtal binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers deelnamen, noemde de musicus Wou ter Paap deze massaverzending van partituren een nieuw opmerkelijk ini tiatief van Johan Seholtes. Bij de drie vorige concoursen bleek namelijk, dat diverse buitenlandse muziekcorpsen biet. op het niveau van een wereldmu- ziekconcours stonden. Om dit euvel te verhelpen besloot het Kerkraadse stichtingsbestuur on langs om aan alle eventuele deelne mers aan het vierde muziekfestijn een documentatiemap te zenden met enke le tientallen partituren, voor elke di visie twintig. Iedere deelnemer is ver plicht om drie van de twintig muziek werken uit te voeren. Het vierde we reldmuziekconcours staat open voor corpsen, die ingedeeld zijn in do der de divisie (afdeling uitmuntendheid) de tweede divisie (ere-afdcling) en eer ste divisie (superieure of vaandelafde- ling). Dank zij dit initiatief kunnen de organisatoren er dit keer zeker van zijn, dat geen inferieure muziek meer op het concours zal worden uitgevoerd. Te vens, aldus de leider van de perscon ferentie de heer Wouter Paap, is deze massaverzending van partituren, hot- goon mogelijk is met behulp van de uit geverij Molenaars Muziekcentra le te Wormcrveer, een magnifiek propagan damiddel voor de goede muziek. De partiturenmap bevat vele werken van Nederlandse en Vlaamse componisten. Concours wedstrijden Net als bij de drie vorige concour sen zullen ook in 1962 do concourswed- strijden weer op zaterdag en zondag plaals vinden en wel van 11.00 tot 22.00 uur in een aan 5000 personen plaatsbie- dende concerthal. Er bestaan plannen om een permanente bal te bouwen tot nu toe waren het demontabele tenten die buiten het concours ook als sporthal gebruikt kan worden. De na tionale levensverzekcringsbank te Rot terdam heeft bereids een aanvrage in- Fhilharmnniseh Orkest, het Stuatsope- rakoor en de Wiener Sangerknabcn on der leiding van dr. Karl Böhm de mis in C-dur van L. van Beethoven zal uit voeren. het Straatsburgs Dnmchor. dat onder directie van mgr. Alphonse lloch de Krönungsmcssc" van W. A. Mozart zal uitvoeren; het Loudens Philharmo- nisch Orkest, «lat niet twee charter- vlicgtuigen op een dag van en naar Engeland zal vliegen om in Kerkrade een concert te geven; de Bamberger Symphonikcr; de t'apilla Polfonico uit Barcelona; de Koninklijke Muziekkapel der Gidsen uit Brussel; de Kaiserliche- und Königliehe lloch- und Dcutschmeis- tcrkapelle uit Wenen; de Wiener San- gerknaben en het Ballet san de Wecn- se Staatsopera. Het programma voor het vierde wc- reldmuziekconcours, dat niet meer zo als voorheen vier, maar drie weken zal duren en dat met het oog op de huis; vesting van de buitenlandse musici iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiMiiiiim lllllllllllllimillllllllllllllllllllllllMIHIUIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIhlIillllllllllllll gediend om een permanente muziek- hal te bouwen, die voor juli 1962 ge reed dient te zijn. Het wachten is nog op de vereiste ri.jksgoedkeuring. Gezien het grote culturele belang, dat door het wereldmuziekconcours wordt ge diend, heeft de gemeente Kerkrade goe de hoop, dat deze vergunning weldra zal worden verleend. Buiten de concourswedstrijden zullen ook weer op zondagmorgen in het sport stadion marswedstrijden worden gehou den. KERKRADE, 31 jan. Binnen een 'ijdsduur van amper een kwartier ge beurden gisteren alhier twee dodelijke verkeersongelukken. Omstreeks kwart voor zes 's avonds kwam de 45-jarige P. L. op de Hambosweg zo ongelukkig biet zijn bromfiets te vallen, dat hij vrijwel op slag werd gedood. De oor zaak van dit ongeluk schijnt geweest te zijn, dat een pedaal van de brom fiets in aanraking kwam met een stoep rand. De man sloeg voorover en kwam bbet zijn hoofd op de grond terecht. Even later stak de <f 1-jarige huis vrouw A. P. met haar fiets op onvoor zichtige wijze de Akerstraat over en werd aldaar door een autobus aange reden. De vrouw overleed ter plaatse. In Heerlen overleed gisteren in het St. Jozefziekenhuis de 30-jarige P. B., die in de Bredastraat met zijn brom fiets tegen een vrachtauto was opge botst, waarbij.hij levensgevaarlijk werd gewond. Dp de Rijksweg te Sittard verleende maandagnacht een personenauto, be stuurd door de 25-jarige S. uit Geleen, geen voorrang aan een auto, waarin drie Engelse militairen en hun echt genoten zaten. Beide voertuigen botsten tegen elkaar. Alle inzittenden, in totaal acht personen, werden gewond, de mees ten niet ernstig. TILBURG, 30 jan. Op het. Molen eind te Tilburg is, vlak voor de over steekplaats voor wiejrjjders, de 72-jari- Se Frater Sebaldius, in de wereld A. Derks, geboortig uit Wanroy, door een achterop komende bus van de B.B.A. gegrepen en op slag gedood. Het slacht offer was woonachtig in liet fratershuis «int Eligius te Loon op Zand. BOXTEL, 31 jan. Gisteravond is in gemeente Boxtel, op de rijksweg tussen Den Bosch en Eindhoven een personenauto in volle vaart tegen een stilstaande vrachtwagen met trailer ge reden. De 40-jarige echtgenote van de arts P. Hoekstra uit Eindhoven kwam nierbij om het leven. De heer Hoekstra. öle de personenauto bestuurde, werd ernstig maar niet levensgevaarlijk ge wond. Hij is opgenomen in het zieken huis in Boxtel. BOEKEL, 31 jan. Vanmorgen om °ver zeven is de 39-jarige arbeider M. Klokdieter uit Boekei met zijn brom- i'ets in Aarle-Rixtel tegen een autobus Yan de Zuid-Oostêr Busonderneming aangereden en op slag gedood. Waarschijnlijk had hij de bus niet op gemerkt. Hij was gehuwd en vader van a kinderen- en In overleg met de gezamenlijke Ne derlandse muziektederaties, onder wier auspiciën het concours staat, zijn de juryleden voor de concours- en mars wedstrijden benoemd. In de concours jury hebben zitting de Engelsman Frank Wright, directeur van de Milita ry and Brass Band Scoring Guildhald School of Music te Londen (reeds voor de vierde keer jurylid)ue Oostenrij ker prof. Paul Walter, dirigent van de Staatliche Volksoper te Wenen (voor de tweede keer jurylid) en de Nederlandse componist ir. Henk Badings uit Biltho- ven. De deelnemers aan de concours wedstrijden kunnen maximaal 540 pun ten behalen. Voor een eerste prijs met onderscheiding zijn tenminste 486 pun ten nodig en voor een eerste prijs 432. De marswedstrijden worden beoor deeld door Rocus van Yperen; Frank Wright en Jos Moerenhout. Onderscheidingen Wat de onderscheidingen betreft is het zo geregeld, dat de hoogste inter nationale onderscheiding (een vaandel van het gemeentebestuur) wordt toe gekend aan dat gezelschap, dat in de eerste divisie liet hoogste aantal pun ten behaalt bij de concourswedstrijden. Voor de nationale onderscheiding (even eens een vaandel van het gemeente bestuur) komt dat Nederlandse corps in aanmerking, dat in zijn sectie het hoogste aantal punten behaalt van het gehele concours in de eerste divisie. De door koningin Juliana in 1958 be schikbaar gestélde zilveren lier is be doeld als wisselprijs en wordt pas ei gendom van die deelnemer aan het we reldmuziekconcours, die drie keer ach ter elkaar in de eerste divisie het hoog ste aantal punten weet te behalen. Ver leden keer verwierf het Nationaal Jeugd orkest van Israël deze zilveren lier en derhalve zal dit orkest ook in 1962 naar Kerkrade komen om deze wissel- prijs te verdedigen. Galaconcert Hoewel het wereldmuziekconcours vooral bedoeld is voor amateurmusici, zullen ook beroepsensembles in Kerk rade komen musiceren om aldaar even als bij vorige, gelegenheden galacon certen te verzorgen. Het openingscon cert op 20 juli 1962 wordt gegeven door het Amsterdamse Concertgebouwor kest, dat nooit eerder in Kerkrade is opgetreden. Ook andere Nederlandse beroepsensembles zullen tijdens het vierde wereidmuziekconcours galacon certen komen geven o.a. het Omroep Orkest en het Omroep Koor van de Nederlandse Radio TJnle, dat o.l.v. Henk Spruit „.Jeanne d'Arc au Bücher" van Honneger zal uitvoeren; liet Prn- menadeorkest van Benedict Silberman; en de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. Rocus van Yperen. De buitenlandse beroepsensembles worden vertegen woordigd door de Wiener Hofkapelle, die met medewerking van het Weens niet meer op de eerste dag van de spe cifieke vakantiemaand, augustus, maar op 20 juli wordt geopend, bevat voorts nog een serie kamermuziekuitvoenn- gen, een cyclus orgelconcerten, een electronisclie muziekuitvoering en een korenconcert, te verzorgen door een vijftal bij het Koninklijk Nederlands Zangersverbond aangesloten gezelschap pen. Namen aan het eerste concours ge zelschappen uit elf Europese landen deel, in 1954 waren dit reeds zeventien landen uit twee werelddelen en in 19o8 vijf en twintig landen uit vier wereld delen. In 1962 is het concours nog mon- dialer opgezet. Uit alle werelddelen ko men muziekgezelschappen naar Kerk rade tot uit China toe, dat vertegen woordigd zal zijn door het politiemu- ziekcorps uit Hong Kong. Door middel van een uitgebreide brochure worden de deelnemers aan het vierde concours, waarvan ZK.H. Prins Bernhard beschermheer is, nader over het aanstaande muziekfestijn, maar ook over alle mogelijke wetenswaardig heden van Nederland geïnformeerd. Het is bilter koud in New York, waar het oppervlak van de rivier de Hudson met zwaar drijfijs is bedekt. Het Zweed se lijnschip „Gripsholm" (links) dat de haven verliet en de Nederlandse „Rot terdam" (rechts) die de haven invoer, lieten zich evenwel door dat ijs niet tegenhouden. DEN HAAG, 30 jan. In Madrid is vrijdag een voorlopig akkoord gepara feerd, dat voorziet in het tewerkstellen in ons land van Spaanse arbeiders. De parafering geschiedde door de voorzit ter van de Nederlandse delegatie, de directeur-generaal voor de arbeidsvoor ziening dr. ir. D. R. Mansholt enerzijds en de directeur-generaal van consulaire zaken, de Spanjaard F. Iturriaga, an derzijds. Het Franse persbureau A.F.P. weet te melden, dat het aantal Spaanse ar beiders waar het hier om gaat onge veer 1200 zou bedragen, vermoedelijk goeddeels geschoolde krachten. Het ontwerp, dat aan de beide regeringen ter goedkeuring zal worden voorgelegd, regelt de positie en bevordert de aan werving van Spaanse arbeiders, die naar Nederland vertrekken op voet van ge lijkheid met Nederlandse arbeiders. De ontwerp-overeenkomst stelt voorts re gelingen met betrekking tot de reis- en verblijfkosten. heer j. £j Th. Hugenholtz, directeur van het circuit van Zandvoort, is tenig- öekeerd van een reis naar Japan, waar hij de Honda-motorenfabriek van advies neeJt gediend in zake de aanleg van een racecircuit. Volgens de heer Hugenholtz "u/ken de Japanners haast met hun plannen. Het circuit, dat een lengte krijgt van meter, zal in Suzuka aangelegd worden. De Japanners hopen het project in jjn geheei <jus mcl tribunes e.d., over acht maanden klaar te hebben. De heer Th. Hugenholtz (links) en ren Japanse bouwkundige by d« plattegrond in de tekenkamer van de fabriek. (Advertentie) (t.o. station) café-restaurant-tearoom-bar zal plaats vinden op VRIJDAG 3 FEBRUARI In café en restaurant grote keuze dagschotels en goed verzorgde menu's. Keuken geopend tot middernacht. In de bar speelt CHARLY WALLACE Met ingang van 1 februari zal Nederland als zevende Europese land beschikken over een telefonische nieuwsdienst, wel ke wordt verzorgd door het A.N.P. in nauwe samenwerking met de P.T.T. Een dergelijke nieuwsdienst bestaat reeds in Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en de drie Scandinavische landen. De dienst is voorlopig bestemd voor de stad Am sterdam en de telefoonnetten, waarvan het netnummer begint met 029. Bij het A.N.P. in Den Haag leest een medewerk ster het laatste nieuws regelmatig op voor een dicteerapparaat, dat dit nieuws dan weer laat horen aan de abonnee die het bepaalde nummer draait. UTRECHT, 30 jan. De waarne mend voorzitter van de vereniging van christelijk-historische leden van ge meentebesturen, burgemeester J. Hoek stra van Nijkerk, heeft op de vanmor gen alhier gehouden algemene verga dering als zijn mening uitgesproken, dat de jeugdzorg op de hoogste sport van de gemeentelijke subsidieladder be hoort te staan. De recreatie in de ruim ste zin van het woord, zo zei hij, gaat in zeer snel tempo de vijfdaagse werk week begeleiden. Bij de afremming van de concentra tie van bedrijven in de randstad Hol land en de daarmee gepaard gaande vergroting van de werkgelegenheid in de andere delen van het land, wordt, naar zijn mening, vergeten, dat de cul turele 'behoefte van de mens ook in de nieuwe industriekernen beleefd moet kunnen worden. In dit verband noemde hij toneelspreiding minstens zo belangrijk als de overbrenging van de industrie naar andere delen van het land. Over de bouwprogramma's van 1960 en 1961 zei de heer Hoekstra, dat eind september nog 63.400 subsidie aanvragen op afdoening wachtten, hetgeen betekent, dat de particuliere bouwer met de nieuwe subsidierege ling voor de goedkopere woningen bij lange na niet in de behoefte kan voorzien. De particuliere bouwers, zo zei de heer Hoekstra, zouden in vol doende maten kunnen bouwen, in dien van de kant van de overheid door middel van het huur- en sub sidiebeleid de mogelijkheid daartoe wordt geschapen. De regeling 1961 remt de vergrote activiteiten in de particuliere sector we derom af door limitering van het aan tal in deze sector te bouwen woningen. Deze beperking stagneert, naar zijn mening, in ernstige mate de particu liere of eigen woningvoorziening. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat in liet komende jaar een vlotte en be vredigende regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten tot stand wordt gebracht, om dat, naar zijn mening, de leefbaarheid van het platteland volkomen afhanke lijk is van de mate waarin de autono mie van de gemeenten kan worden uit geoefend. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten acht het bemoedigend, dal men zich steeds meer op de culturele taak bezint, waardoor zich een feitelijk beleid vormt. Een bloeiend orkestleven is momenteel mogelijk, aldus de staats secretaris, door een financiële regeling tussen rijk, provincie en gemeente, /aardoor voor elf symphonie-orkesten een hechte financiële basis is gevormd. Toch doen zich ook hier weer proble men voor, omdat de exploitatiekosten steeds hoger worden. Bij stijging van salarissen staan de overheden voor zwaardere financiële lasten. Grote be dragen gaan ook naar de operagezel schappen. Zo ontvangt de Nederlandse opera een subsidie van 1.200.000. en het operagezelschap „Forum" in En schede, dat nog niet eens over een eigen orkest en ballet beschikt, meer dan 850.000,—. Mr. Scholten acht deze uitgaven ver antwoord want, zo zei hij, als men de kunst terzijde schuift verarmt ons land in geestelijk opzicht. Hij releveerde voorts de enorme subsidies die wor den uitgekeerd aan toneelgezelschappen koren, harmonie- en fanfarekorpsen, monumentenzorg, musea en dergelijke, Hij pleitte voor meer aandacht voor de eigentijdse cultuur en noemde het een taak van de overheid aankopen te doen van werken van hedendaagse kun stenaars. Nederland, zo zei hij, is ten opzichte van andere landen spaarzaam bedeeld met beelden en fonteinen. Het oprichten van verzetsmonumenten heeft daarin een kentering gebracht. In rang orde van de wensen die rijk, provin cie en gemeenten hebben, mogen die op cultureel gebied stellig niet het sluitstuk zijn, zo besloot mr. Scholten. (Advertentie) 19 cent per rol ROTTERDAM, 30 jan. ,,üe grond slag van onze Nicuw-Guineapolitiek moet zijn dat wij morele verplichtin gen hebben tegenover de 700.000 men sen. die daar wonen en die wij niet zomaar in de steek kunnen laten", al dus betoogde de minister van Binnen landse Zaken. mr. E. H. Toxopeus, tij dens de lezing, die hij maandagmid dag hield in de aula van de Neder landse economische hogeschol ter gelegenheid van het negende lustrum van de Rotterdamse studenten dis puutvereniging „De blaauwc Acoley- en". "Nederland heeft op Nieuw-Guinea slechts één taak: de autochtone bevol king te brengen tot een ontwikkeling, waarmee zij zelf kan beslissen over eigen lot. Dat eigen lot behoeft niet volstrekt onafhankelijkheid te zijn, zo zei mr. Toxopeus, er zijn voor de Pa poea's in de toekomst nog vele staat kundige mogelijkheden. Door de inter nationale situatie is_het niet mogelijk de zelfbeschikking voor te bereiden op een andere wijze, dan nu geschiedt. Indien zich inderdaad een andere en betere mogelijkheid zal voordoen, dan zal die zeker worden aangegrepen. Mr. Toxopeus had bij de Papoea's een in liet algemeen grote politieke belangstelling opgemerkt. De politiek- georganiseerden spraken zich unaniem uit tégen opnnming door Indonesië, hun voorkeur de toekomst gaat uit naar een fusie met Australisch Nieuw- Guinea, de stichting van een Melane- sische unie of een band met Nederland. Zonder twijfel zullen er onder de be volking ook personen zijn, die aanslui ting bi.i Indonesië weitsen. Maar die zijn gering in getal en politiek niet ge groepeerd. Als grootste problemen voor de ont wikkeling van dit aan delfstoffen zo rij ke eiland zag mr. Toxopeus de practi- sche onmogelijkheid om particulier ka pitaal aan te trekken, de slechte ver bindingen (alleen door de lucht of via het water) en de taal. Op Nieuw-Gui- nea worden meer dan 100 totaal ver schillende talen gesproken. De meer ontwikkelde Papoea's leren vooral Ne derlands met het oog op verdere studie Maleis en in mindere ma te Engels. De olie-winning zal nog ongeveer vijf jaar duren. Daarna is in verband met de situatie op de wereldmarkt een ver dere exploitatie niet meer lonend. Voor de ontginning van nikkel, zink, kobalt en tin zijn kort ge'eden concessies ver strekt. Goede .xport-mogelijkheden voor de toekomst biedt de hout-indus trie. Ook is op den duur een lonende cacao-export te verwachten. APyNHEM, 30 jan. Een reeds geruime tijd bestaande vete tussen twee Arnhemse families is met een fikse vechtpartij, waarbij een groot aantal cafébezoekers op straat slaags raakten, beslecht. Drie personen be landden in het ziekenhuis. Een 22-jarige zoon van een der fami- si lies werd volgens zijn verklaring in een bar aan het Stationsplein met een ploer tendoder op het hoofd geslagen. Zijn va der werd met een biljartque toegeta keld. Een 29-jarige man werd met een mes in buik en rug gestoken. Bij hem moest in het gemeenteziekenhuis opera tief worden ingegrepen. De politie hieLd drie gebroeders en een broer van de gestoken man aan. Een der gebroeders was bij de vecht partij gewond geraakt en heeft een schedelletsel opgelopen. DEN HAAG, 31 jan. Tijdens een in Scheveningen gehouden besloten leden raad van de Horecaf is het besluit ge nomen het op de tentoonstelling Gast en Gastheer geleden verlies zoals ge meld minstens 100.000 gulden door de bond als geheel te laten dragen. Uit deze oplossing kan de conclusie worden getrokken, dat het garantiefonds dat voor deze expositie in het leven was geroepen, niet toereikend is om het na delig saldo te dekken. Alle leden zullen nu, zij het wellicht indirect, een gedeel te moeten dragen. Tijdens de vergadering werd met overgrote meerderheid het vertrouwen in het hoofdbestuur uitgesproken. Vol-1 gens de Hotelrevue zullen de gedetail leerde financieringsvoorstellen de leden in de afdelingsvergaderingen vertrou welijk ter kennis worden gebracht. EINDHOVEN, 30 jan. De Eindho- vense politie heeft een 25-jarige inwo ner uit Veghel aangehouden, wegens diefstal van een bandrecorder. De man heeft intussen bekend dat hij in ver scheidene steden in Nederland diefstal len uit auto's heeft gepleegd, waarbij onder meerf een radio, een t.v.-toestel, een koelkastje en een bandrecorder als buit in zijn handen vielen. DEN HAAG, 31 januari Prins Bernhard is gistermiddag, van een kort verblijf in Spanje, teruggekeerd op Soesterberg. Vandaar is hij doorge reisd naar paleis Soestdijk. (Advertentie) Voor het eerst sinds hun huwelijksreis vertoonden gisteravond koning Boudewijn en koningin Fabiola der Belgen zich beiden gezamenlijk in het openbaar tijdens een opvoering van een opera in de koninklijke schouwburg te Brussel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5