Santa Maria"-avontuur Ha twaalf dagen ten einde Braziliaanse houden schip militairen bezet MARKT IN LAOS Vastenactie POGEN SOVJETS V.S. OOK MET CONGO TE PAAIEN? Pinksterdagen waarschijnlijk vlaggetjesdagen 1961 Twee auto's te water: drie personen omgekomen Vrijdag 3 februari i96i Portugal vertrouwt vast op Braziliaanse gerechtigheid bemanning voor grootste deel tegen Galvao Passagiers veilig aan land in RECIFE Ned. passagiers vanavond thuis Congo-debat in Veiligheidsraad Aluminiumbedrijf in Amsterdam Onderhandelin gen me t Amerikaans concern Mgr. Mutsaerts in ziekenhuis Bevoegdheden van De Gaulle Kolonel Trinquier opperbevelhebber in KATANGA Demonstraties in Rome Scheveningen brengt historische visserij niet originele „bom" In Drentse Hoofdvaart V.N. niet zonder onze voorkennis naar Nw.-Guinea Vluchtelingen probleem volgend jaar opgelost Generaal Norstad blijft bij NAVO Het weer. Voor leniging van nood in de wereld Frans Officier ..mm Soebandrio: Later meer wind Recife, 3 febr. (AFP, Rtr., E Aan de revolte, die de patste twaalf dagen op zijn minst e Passagiers van het Portugese ^-passagiersschip „Santa Ma- angstige ogenblikken heeft, Gzorgd, is gisteravond een eind tornen. Ee 620 passagiers zijn in de Bra- 'aanse haven Recife aan land ^e2et en met hen het merendeel de bemanningsleden, die ken- niet gediend waren van ka- Efein Galvao's coupe. De laatste *Echt aan boord moet er, volgens bedelingen van de passagiers, 0r>ger geweest zijn van enerverende egeldheden, bloedvergieten geweld, waarbij ook Galvao moest ontgelden. 4 eyë^n.se en SilrSp Een dode, vier gewonden Joh.de Heer HET NIEUWE DAGBLAD heeft, zee van 15 in bemanning het schip verlaten omdat ze niet met Galvao •vilde gaan. Een bemanning percent van de normale sterkte vond de Braziliaanse marine onverantwoord voor de navigatie van een schip als de „Santa Maria". De passagiers werden in Recife door de bevolking onstuimig-hartelijk toegejuicht. Hieruit moet wel blijken, dat men ook daar intens heeft mee geleefd met dit romantische avontuur, dat in onze dagen vrijwel onmogelijk scheen. Dat de romantiek nare kanten heeft, bleek overigens uit de verhalen van de passagiers. Kapitein Galvao moet zich bij tijd en wijle weliswaar uitermate sociabel gedragen hebben, bals en gezelschapsspelletjes georgani seerd hebben, althans voor de eerste en tweede klas-passagiers, maar voortdurend hing er toch een dreiging van geweld en bloedvergieten over het schip, welke culmineerde in de sinis tere verklaring die Galvao op de val reep aflegde, dat hij de „Santa Maria" tot zinken zou brengen, als hij zjjn zin niet zou krijgen. Driemanschap Een driemanschap zou aan boord de leiding in handen gehad hebben. Gal vao werd voortdurend vergezeld van twee Spanjaarden, waarvan er een de „bandiet" genoemd werd en de andere de „professor" of ook wel „Bello". Deze laatste zou in de Spaanse burger oorlog aan republikeinse zijde gestre den hebben. Het water aan boord was gerantsoeneerd, maar voldoende, al klaagden de derde-klaspassagiers, dat de anderen meer kregen en veel beter eten, hetgeen huns inziens niet strook te met het begrip „revolutie", hoe afkerig ze zich daarvan ook meren deels toonden. Het eten moet overi gens ook eentonig geweest zpn. is, 6e« Gh W hrique Galvao, «Ie Portugese ais Kapitein huilen dienst, die optrad W 'eider van de scheepsopstand Uik het regiine-Salazar, heeft kenne- H1 .e'eren voor zijn geld gekozen, ook hjr')pWaarde hij tot het laatst een 'Sche pose. Hij zal hebben in- bia'e,1> dat hij er het best aan deed, hf gebruik te maken van het vOor anse aanbod tot politiek asiel w hem en zijn volgelingen. Brazili- militairen hebben de „Santa bezet, een deurwaarder heelt ai*h f?s t,e reders beslag op het schip t,is, yalvao betekend en volgens radio- V-t bon zou de Braziliaanse regering 5S0 Schip in beslag genomen hebben. «iJ» hekend heeft Brazilië aangekon- i|(. dat ook wat de beschikking over ."Santa Maria" betreft, internatio- Seldend recht gedaan zal worden. alle miiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii RECIFE, 3 febr. Vannacht om tien voor half drie is de DC 6 van de KLM van Recife vertrokken met aan boord de Nederlandse passagiers van de San ta Maria, alsmede enkele buitenlandse. Het toestel wordt om 16.25 uur in Lis sabon verwacht en om tien uur van avond op Schiphol. Voor Lissabon be vinden zich veertien volwassenen en één baby aan boord, en voor Amster dam 27 volwassenen, veertien kinde ren en één baby. De 44 Nederlanders, die gisteren zijn ontscheept, bevinden zich zonder U1t- zondering in goede welstand. Zij bob ben geen 'klachten over de behandeling die zij van de rebellen hebben ontvan gen. 'mimiiiimimiimmnmimiiiiiiiHimiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiii vis, en nog eens vis", klaagde een Amerikaanse mevrouw. En de koel installatie raakte defect, hetgeen een Inconvenient was voor de oudere pas sagiers. Een feit was, dat vele passa giers uitgeput dan wel overspannen waren toen ze eindelijk voet aan waJ konden zetten. De Portugese regering heeft inmid dels officieel aan Brazilië gevraagd de „Santa Maria" in beslag te nemen. Een regeringswoordvoerder in Lissa bon verklaarde nadrukkelijk, dat Por tugal volledig het „voorgewende poli tieke karakter van dit misdadig avon tuur" verwerpt, en vertrouwt op de Braziliaanse rechtspraak. „Het in cident zal pas volledig gesloten zijn, wanneer de „Santa Maria" woer in Lissabon ligt", aldus de woordvoerder, die overigens nog uiteenzette, dat Portugal het recht van asiel voor Galvao c.s. ten volle eerbiedigt. Uit Leopoldstad komt het bericht, dat de minister van buitenlandse zaken Bom- boko verklaard heeft, dat president Kasavoeboe van Galvao en de zijnen een verzoek om politiek asiel ont\ an- gen heeft. Dit verzoek heeft Kasavoe boe afgewezen. UTRECHT, 2 febr. (KNP) Het Ne derlandse episcopaat heeft besloten in de komende vastentijd een vastenactie te organiseren. De bedoeling daarvan is door een persoonlijk offer een daad van medeleven te stellen met de noden van Kerk en wereld. Daartoe zuilen door op te richten parochiecomités spaardoosjes in de gezinnen worden ge plaatst. De bisschoppen zullen op de eerste zondag van de vasten zich nog in een speciale brief daarover tot de gelovigen richten. Op een persconferentie heeft kardi naal Alfrink de volgende toelichting ge geven „De strikte bedoeling van de bis schoppelijke vastenactie is die van een extra-appèl, dat aan de zin van de kerkelijke vastentijd nieuw leven en nieuwe bezieling zou kunnen ge ven. Het gaat om méér dan het ge wone. zelfs al zou men prijzend dat gewone reeds buitengewoon noemen. Het gaat om vormgeving van die bij zondere spiritualiteit die de Kerk ge durende de vastentijd van haar gelo vigen vraagt. Heel het jaar en heel het leven predikt de Kerk zelfver loochening en wekt zij op tot naasten liefde. Maar gedurende deze veertig- daagse vraagt zij meer, vraagt zij het bijzondere zo niet het uiterste". Deze actie is naar voorbeeld van de Duitse Misereor-actie van de katholie ken. Deze kent een groot succes. Vorig jaar bracht zij 43 miljoen D.M. op, welk bedrag werd verdeeld over de noodgebieden van de wereld, gedeelte lijk voor leniging van directe noden, gedeeltelijk ook voor de sociaal-econo mische opbouw van achtergebleven ge bieden. In de Duitse actie is de kerken bouw uitdrukkelijk uitgesloten van deze hulpverlening. zekerheid bevinden zich Portugese oorlogsschepen buiten de territoriale wateren van WA in de buurt van Recife. Het OdV» geen betoog, dat deze neo- te aada de „Santa Maria" zal pogen a'eni zodra het schip ondanks foch zee zou kiezen. De 3razili- marine motiveerde de bezetting Sta, bet schip overigens met de om- adigheid, dat 85 percent van de NEW YORK, 3 febr. (Rtr, UPI). Zorin, de Sovjet-geilelegeerde in de Veiligheidsraad, heeft gisteravond tij deus het debat over de situatie in Con go een rede gehouden, die men zou kunnen beschouwen als een verzoenings gezinde benadering van de Amerikaan se regering, geheel in de lijn, welke het Kremlin thans schijnt te willen volgen nu er in Amerika een nieuw bewind is. De Sovjet-spreker nodigde de Ver enigde Staten uit deel te nemen aan het herstel van rust en orde in Congo, ook al deed Zorin nog geen afstand van de anti-westerse stokpaardjes: Loe- moemba weer in functie, bijeenroeping van het Congolese parlement, alle Bel gen weg uit Congo. De zitting van de Veiligheidsraad, die door de Engelse gedelegeerde, Sn Patrick Dean, tot volgende week dins dag is verdaagd voor nader contact van de afgevaardigden met hun prin cipalen, werd voorts gekenmerkt door een onmiskenbare verrassing over het iongsle voorstel van secretaris-generaal Hammarskjöld, te weten om alle Con golese militairen te verwijderen uit het politieke leven in het land. Verschil lende Afrikaanse afgevaardigden zagen hierin een gevaar voor het bewind van president Kasavoeboe. Zorin richtte gisteravond zijn geschut vooral tegen de Belgen, maar hij ver meed zijn gebruikelijke hatelijkheden jegens de V.S., ook al moest Hammar skjöld het nog wel eens een keer ont gelden met de gangbare Sovjet-verwp- ten. Dc nieuwe Amerikaanse gedele geerde, Adlai Stevenson, zei niets tij dens de vergadering, hoewel Zorin dit wel scheen te verwachten. Bij het ver laten van de zaal merkte Stevenson slechts op, dat hij het jammer vond, dat Zorin niet op Hammarskjolds voor stel om alle Congolese militairen_ uit de politiek te verwijderen was inge gaan. In Congo zelf heeft de speciale ver tegenwoordiger van de V.N., de In diër Dayal, gisteren voor de derde maal binnen een maand tijds van president Kasavoeboe de aanzegging gekregen dat hij moet verdwijnen. Zoals bekend is Hammarskjolds standpunt in deze kwestie, dat de president van Congo dit zelfs niet dient te vragen, al was het maar omdat Dayal geen diploma tieke vertegenwoordiger van een bepaald land is en slechts de volkerenorgani satie naar beste weten representeert. AMSTERDAM, 3 febr. Onder handelingen zijn gaande tussen da gemeente Amsterdam en het Ameri kaanse concern .Kaiser Aluminium" uit Oakland in California voor da vestiging van een aluminium-bedrijf in liet westelijk havengebied. Dit bedrijf zou <ich bezighouden mei de verwerking van ruw-gegoten alu minium, dat uit Amerika wordt aan gevoerd, tot profielen voor de indus trie in het gehele' i-bicd van de Euro- markt. Het bedui', zon een terrein vah ongeveer 70 hectares bij de Centrale Hemweg worden gebouwd. De leverantie van goedkope stroom speelt bij de elctrolytische methode, die bij de verwerking wordt gebruikt, eert grote rol. Van de zijde van de gemeente is mede gedeeld, dat nog geen enkel defini tief contract met het Amerikaanse bedrjjf is gesloten. DEN BOSCH, 2 febr. (KNP) Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts. emeritus-bis schop van Den Bosch, is dinsdag ter ob servatie opgenomen in het ziekenhuis van de broeders van St. Joannes de Deo. Sedert hij vorig jaar afstand deed van zijn ambt vertoeft hij in de vroe gere woning van mgr. Bekkers aan de Papenhulst in Den Bosch. De toestand van mgr. Mutsaerts geeft geen reden tot ongerustheid. PARIJS, 3 febr. (Reuter) Presi dent De Gaulle heeft besloten het par lement niet om vernieuwing te vra gen van ile speciale bevoegdheden die iiem een jaar geleden na de kolonisten- opstand in Algiers in januari 1960 wa ren verleend en welke zondag aflopen. I11 Algerije zullen zij echter van kracht blijven, voor dat gebied werden zij in 1956 aan de toenmalige socialistische premier Mollet verleend. Militairen in Laos hebben het ook soms moeilijk, omdat hun rantsoen, een bal rijst per dag, wat eentonig is. Daarom kopen ze wel eens wat groenten bij op de markt, zoals hier in de plaats Vang Vi eng. PARIJS, 3 febr. (UPI). Kolonel Roger Trinquier, een Frans officier, zal het opperbevel over de strijdkrachten van Katanga, op zich neint 11. HU is op zijn verzoek gepensioneerd en ontsla gen uit het Franse leger. Het ontslag en liet pensioen gaan in op 24 januari, zodat alle handelingen die de Franse officier nadien heeft verricht (hij ging naar Katanga en had besprekingen met president Tsjombe) automatisch parti culiere aangelegenheden zijn geworden. Trinquier staat bekend als een be kwaam officier en een vurig voorstan der van de Houc't Algerije Frans gedachte. H(j heeft gediend onder gene raal Massu. Romeinse studenten demonstreren tegen de Oostenrijkse wensen met betrekking tot Zuid-Tirol. De politie moest hardhandig optreden. wet Braziliaanse mariniers nadert de Recif*. Santa Maria" in de haven van IJMUIDEN, 3 febr. Scheveningen is dit jaar aan de beurt om het natio naal accent te hebben van de jaarlijk se viaggetjesdagviering, vooralgaande aan het vertrek van de haring-drijfnet- vloot. Op de Scheveningse viering is een domper gezet door de uitspraak van de inspecteur-generaal voor de scheepvaart met betrekking tot liet daar gebruikelijke revuevaren voor de kust, waarbij vorig jaar twee aanva ringen voorkwamen. Koortsachtig wordt echter toch nog gewerkt om deze re vue zij hot in gewijzigde vorm en met de nodi-e restricties toch tc kunnen hou den. De' verwachting is, dat de viagge tjesdagviering dit jaar zal plaats vin den op zaterdag 20 mei. Dat zou bete kenen, dat de gepavoiseerde vloot ge durende beide Pinksterdagen te pronk liet in de havens van IJmuiden, Sche veningen en Vlaardingen, om dan op dinsdag 23 mei zee te kiezen. De ver eniging van haringreders zal hierover echter eerst nog een uitspraak moeten doen en daarna ligt de beslissing bij het produktschap voor vis en vispro- dukten. Hoewel er nog zeer veel besprekin gen gehouden moeten worden, ziet het er naar uit, dat Scheveningen dit jaar een spectaculair gebeuren te wachten staat. Men wil namelijk een ouderwet se vissersschuit, een bom, van zee la ten komen met zijn vangst en deze met SMILDE, 3 febr. De 55-jarige Hagenaar E. Duurentijdt is donderdag morgen op de weg van Assen naar Smilde met zijn auto in botsing geko men met een tegenligger. De heer Duurentijdt kwam met zijn auto in de Drentse Hoofdvaart terecht en is ver dronken. De auto van de Hagenaar slipte na de botsing. Via het muurtje langs de Drentse Hoofdvaart raakte de wagen te water. Aan één zijde werd de auto ernstig beschadigd. Juist door de be schadiging was het niet mogelijk de deu ren te openen. Gisteravond is het ongeveer zestig jarige echtpaar K. uit Amersfoort om het leven gekomen, nadat de auto waarin het was gezeten eveneens in de Drentse Hoofdvaart raakte. Dit ongeluk gebeurde onder Hijker- smilde, waar de rijksweg langs de Drentse Hoofdvaart loopt. Omwonen den hebben wel getracht de portieren volle zeilen laten binnenbrengen op de I vlaggetjesdag. toen gebruikelijke wijze. De bom zou dan als spectakelstuk tijdens de Pink sterdagen eveneens ter bezichtiging aan wezig zijn. Er bestaat nog één exemplaar van dit scheepstype, de KW 88, die destijds aan het openluchtmuseum in Arnhem werd geschonken, maar die later over gedragen is aan het Zuiderzeemuseum. Voor het gebruik van deze bom is ech ter toestemming nodig van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, terwijl het schip bovendien door de scheepvaartinspectie zeewaardig be vonden moet worden. Op een werf in Urk of Hindelopen zal het schip moe ten worden nagezien. In Enkhuizen is dat niet mogelijk, omdat de werf daar voor lange tijd bezet is met opdrach ten. Wat er in IJmuiden gaat gebeuren is nog niet bekend. De Vlaggetjesdag commissie van de V.V.V. „IJmuiden's Bloei" heeft al wel enige keren ver gaderd, maar is nog niet toe aan open baarmaking van de plannen. Het is ge bruikelijk dat IJmuiden in de jaren, dat het niet het landelijk accent van de vlag getjesviering heeft, het „piano-aan" doet. Dat zal ook nu het geval zijn, al menen wjj te weten, dat men toch nog wel een aardige verrassing in petto heeft. Ook Vlaardingen maakt zich reeds op voor de jaarlijkse viering van DJAKARTA, 3 febr. (UPI) De In donesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio, heeft verklaard dat Indonesië alleen de aanwezigheid en de status van een vertegenwoordiging der Verenigde Naties op Nederlands Nieuw- Guinea erkennen zal, indien de missie het gebied bezoekt met instemming van Indonesië. „Ieder VN-team dat naar West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) wordt uit gezonden zal niet erkend worden als In donesië niet van tevoren toestemming heeft gegeven voor deze uitzending", ver klaarde Soebandrio. Soebandrio had een bespreking ge voerd met de ambassadeur van Malak- ka te Djakarta, Senu Abdul Rahman. De kwestie Nieuw-Guinea was onder werp van de bespreking, welke onge veer een uur duurde. Na afloop van het onderhoud legde Soebandrio zijn verklaring af, bij wijze van antwoord op de verklaring van Hammarskjöld inzake de mogelijkheid van uitzending van een V N-inspektie- groep naar het omstreden gebied. van de auto te openen, maar dat lukte niet. Toen een kraanwagen het voertuig had opgetakeld bleken de inzittenden overleden. Mogelijk is de mist oorzaak van het ongeluk. Op de Nieuwe Hemweg in Amster dam West, tussen de elektrische centra le en de Hemwegpont, zijn donderdag middag omstreeks vijf uur op de mid- denbaan van deze driebaansweg twee be stelauto's op elkaar gebotst. De gevol gen waren verschrikkelijk. Een inzitten de, de heer P. Dinker uit Amsterdam werd gedood en vier inzittenden ernstig gewond. De ravage was enorm. Beide bestelauto's werden aan de voorzijden geheel ingedrukt. De vier gewonden zijn naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam overgebracht. Onder hen zijn een vader en zijn zoon. Allen waren werkzaam in het bouwvak. GENEVE, 2 febr. (UPI) De Hoge Commissaris van de V.N. voor het vluchtelingenwerk, Felix Schnydcr, heeft verklaard, dat hij hoopt dat in 1962 alle in Europa verblijvende vluch telingen een nieuw bestaan hebben ge vonden. Hij zette uiteen, dat in 1961 alle vluchtelingenkampen in Oostenrijk ver laten zullen worden en in 1962 alle kam pen in Duitsland en Italië ontruimd zul len worden. Schnyder zei, dat het Hoge Commis sariaat van de V.N. reeds over de geld middelen beschikt om dit werk uit te voeren. Volgens Schnyder verbleven er 13.000 vluchtelingen in de Europese kampen: 3.000 in Oostenrijk, 2.000 in Italië en 8.000 in Duisland. Hij merkte voorts op, dat ongeveer 60.000 vluchtelingen niet in kampen verblijven. Zij voeren een bestaan, dat in feite „beneden de maat s" in diver se streken in geheel Europa. 20.000 van hen zuilen in 1961 hulp krijgen van de V.N. Schnyder legde tenslotte de nadruk op de noodzaak om de .immigratiebe- palingen te verzachten voor lichamelijk gehandicapte vluchtelingen. WASHINGTON, 3 febr. (Reuter-AFP) President Kennedy heeft generaal Lauris Norstad verzocht aan te blijven als opperbevelhebber van de NAVO in Europa. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger, giste ren meegedeeld nadat de president met de generaal een gedachtenwisseling had gehad. Norstad zal voor onbepaalde tijd bij de NAVO blijven. Reeds enige tijd deed het gerucht de ronde, dat de generaal wilde aftreden met het oog op de hartaanval, die hij vorig jaar heeft gehad. Advertentie) Oostzëedijk 3.3O Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht zwakke wind, plaatselijk mist en in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met later enige regen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.16-17.33. Maan: 21.39-9.44. DE BILT, 3 febr. Een rug van hoge- luchtdruk, die vanochtend nog ten wes ten van Ierland lag, zal d£ komende nacht over Nederland trekken. Dit zal plaatselijk mist en een temperatuurda ling tot enkele graden beneden het vries punt met zich brengen. Een nieuwe de pressie stuwt zachte lucht in de richting van West-Europa. De nadering van het warmtefront, dat deze zachte lucht be grenst, kan later in ons land leiden tot enige regen. Station Weex Den Helder mist Ypenburg mist Viissingen geh. bew. Eelde zw. bew. De Bilt mist Twente mist Eindhoven regen Z -Limburg mist Stockholm geh. bew. Oslo licht bew. KopennageD zw,bew. Londen geh. bew. Amsterdam mist Brussel regen Luxemburg geh. bew. Parijs regen Bordeaux onweer max. min. neersl temp temp. atgei gisteren 4 -0 2 3 -1 0 1 2 3 0 -8 0 3 -0 3 Grenoble Nice Berlijn Tranktorl Mtinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome regenbui licht bew. sneeuw regen sneeuw sneeuw regen zw. bew. geh. bew. sneeuw licht bew. 8 5 2 4 3 4 4 2 -4 2 8 5 4 6 8 12 10 4 5 8 3 7 0 14 5 6 5 7 0 2 1 1 3 -0 1 -0 6 24 uui 1 4 1 0.1 4 0.2 2 4 4 0 1 1 4 3 3 8 13 9 0 4 9 5 9 16 6 0.2 3 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1