Tegen moordenaar van Lina Feenstra 18 jaar geëist Loswerkman bekent wurging van 17-jarig Fries meisje ZWITSAL Eigen katholieke vereniging voor contaet met emigranten Bakkersgezellen willen bakloze maandag Andermaal Utrechtse schroot- affaire voor de rechter Op religie gerichte kunst MOEDER WORDEN... ZAAK ACHTER GESLOTEN DEUREN Niet strijdig met journalistiek fatsoen Voorlichting, nazorg, organiseren van bezoekre Maaspeil blijft zakken Inbreker zoekt vooral goud Twee jongetjes verdronken De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! Bakloze maandag Aan boord Veel verwarring bij getuigenverhoor voor Arnhemse hof Raad van Tucht: He publicaties rond ,Freithenhof' In noord-Limburg gisteren stijging Hengelose villawijk operatieterrein Vermist meisje dood aangetroffen Magneetwerking van vrije zaterdag Pater T. Piron OESA V B VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 PAGINA 5 (Van een speciale verslaggever) .AMSTERDAM, 3 febr. Acht tien jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest en ter beschikking stelling van de rege ling heeft mr. W. P. Bakhoven, hoofd van het Arrondissements Parket in Amsterdam gistermid dag na een ruim zes uur durende fitting tegen een 28-jarige los ^erkman uit het hoofdstedelijke Kattenburg geëist wegens lust moord op het zeventienjarige Friese meisje Engelina Feenstra. VatJlSTERDAM, 2 febr. De Raad land cht van de Federatie van Neder- Van Journalisten (in de plaats waar- )iali Jhmiddels de Raad voor de Jour- d6pi ®k is getreden) heeft als zijn oor- te,,,! uhgesproken, dat de hoofdredac- hïet iVan de i.Elburger Courant" zich met t0e£t schuldig gemaakt aan een hand v journalistiek fatsoen strijdige 1-1- ueiing. Dit naar annleidine van een voor groeikracht en extra weerstand Op wat er in zit, komt het aan: 75 et In de vroege ochtenduren van de zevende april 1960 werd Engelina 5 eenstra in het huis van een hoofd inspecteur van politie in de stille Ter- gouwstraat bij het Muiderpoortsta- tion dood op bed aangetroffen door haar vriendin Els Schipper, de doch- Ver van de hoofdinspecteur. Het meis je, dat sinds kort in Amsterdam ver- bleef en als telefoniste bij de P.T.T. Werkte, bleek te zijn gewurgd met het hnt van haar eigen gitaar, die boven 1 haar bed aan de muur hing. Politie en justitie repten zich on middellijk na de afschuwelijke ont dekking naar het huis in de Ter Gouw straat. Al spoedig bleek dat de dader van buiten moest zijn gekomen. Op het aanrecht in de keuken werden voetsporen aangetroffen, die aantoon den dat de bezoeker via een tuimel- haam de keuken was binnengedron gen, De weg terug zou hij via de tuindeuren hebben genomen. ■Met politiehonden trachtte men de sporen te volgen. De regen had de meeste sporen echter uitgewist of de lucht ervan weggenomen. Alle politie- instanties werkten mee aan het uitvoe rige onderzoek naar de dader. De po litie van het bureau Linnaeusstraat onder welk bureau de Ter Gouwstraat valt, zag nachtenlang haar bed niet. .jAlle moeite scheen echter tevergeefs. Pe naam „Wim van den Berg" die en kele malen in het zakboekje van Enge- hna voorkwam en met wie zij één keer z°u zijn uitgeweest, verscheen enkele hjalen opvallend in de dagbladen. Ook dit spoor leidde echter tot niets even min a]s de overigens zeer welkome t'Ps, die men dagelijks ontving. Het enige aanknopingspunt voor de Politie was een duidelijke vingerafdruk VP de gitaar van het vermoorde meis je. Ondanks de schier hopeloze taak de. vingerafdruk te determineren in het 'dim honderdduizend kaarten tellende hrehief van de dactyloscopische dienst, 'ogen rechercheurs ook op dit gebied aan het werk. De rubriek „zeden misdrijven" leverde niets op. In een Willekeurige greep zocht men daarna de rubriek inbrekers af. En het was de middaguren van de 29ste april, dat rechercheur Hemmen van de dac tyloscopische dienst een overeenkom stige vingerafdruk aantrof. Onmiddellijk werd de politie van bu- Hiau Linnaeusstraat gewaarschuwd. Men wachtte do avond af 0111 de man, "an wie de vingerafdruk toebehoorde, oen gehuwde loswerkman, vader van v'er kinderen, te arresteren, Twaalf Rechercheurs togen naar de woning van verdachte op Kattenburg. Zijn ar- festatie verliep in de buurt vrij onop gemerkt. Nog dezelfde nacht legde hij een volledige bekentenis af. Daaruit kwam vast te staan dat hij het meisje achter het huis van de hoofd- mspecteur had gadegeslagen. Hij be goot haar aan te randen, maar moest Vj.lh plan uitstellen, toen plotseling 0en man verscheen, die wasgoed van de lijn kwam halen. Deze man bleek hoofdinspecteur Schipper te zijn ge weest. De loswerkman bleef nog wat in "e buurt rondzwalken alvorens een half dur later naar de woning in de Ter Gouwstraat terug te keren. Via het himelraam boven de keukendeur klom jhj naar binnen. Uit de zitkamer nam mj .een beeldje weg met het plan het a?,eis3e eerst bewusteloos te slaan; dit 'es aldus zijn verklaringen. ..Engelina Feenstra sliep reeds toen "11 haar slaapkamer betrad- Zij ont waakte echter en wilde gaan schreeu wen, zo heeft de man tegenover de po litie verklaard. In paniek geraakt heeft hij haar gewurgd. (Advertentie) Dit is de titel van het nieuwe boek van Df.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- °pvoeding. Dit waardevolle boek (184 Pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten Seschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE kfapf^hug- Dit naar aanleiding van een stini,, van het bejaardentehuis, de be]p: ,,Freithenhof" te Elburg. Het Was s van llet college van provisoren ÖewJIi een kritisch artikel van een me- u' besproken. gen® Wacht van het zelfde college te- blad en streekredacteur van het zelfde tot hl? de Raad van Tucht aanleiding biet h 00r<3eel, dat voor het college trokk ewezen is kunnen worden, dat be- -e ,zich in zijn verslaggeving aan ^misleidende berichtgeving heeft De rechtszaak zou aanvankelijk twee weken geleden worden behan deld. Wegens ziekte van de officier van justitie werd zij toen echter uitge steld. Omstreeks tien uur gistermor gen werd verdachte door twee wacht meesters van de Rijkspolitie de klei ne, rechtszaal van de economische po litierechter, de enige beschikbare ge schikte ruimte, binnen geleid. Een bleke jongeman, klein en gedrongen van postuur, gekleed in een pilo- broek en een zwart jasje. Nerveus om zich heen kijkend nam hij plaats op de verdaehtenbank vóór in de zaal. Alles in de rechtszaal wees erop, dat de zaak tot in de finesses zou worden behandeld. Opzij stond een projectielantaarn, die dienst moest doen om de vlak na de moord ge maakte opnamen te vergroten op een scherm, dat aan de andere zijde tegen een wand hing. Voor in de zaal stond een herenfiets, vermoedelijk van de (Advertentie) a Opgroeiende kinderen hebben meer nodig dan de gewone maaltijden kunnen geven. Voor groeikracht en extra weerstand maakt Molenaar (van het bekende kindermeel) nu Happy Food. Hier is het simpele recept voor flinke, sterke kinderen: dagelijks Molenaar's Happy Food. Een cake is ruimschoots voldoende! rijst-kindermeel, kinderbloem, suiker, verse eieren, honing. 'n produkt van MOLENAAR! loswerkman. Op een tafeltje achter de officier van justitie lagen twee ver zegelde pakken. Een daarvan bevat te de gitaar, het corpus delicti. Circa tien over tien traden de rechters bin nen. President was mr. J. Coninck Liefsting. Nog voor de officier van justitie de dagvaarding voorlas vroeg hij de rechtbank de deuren te sluiten in ver band met het zedekwetsend karakter. De verdediger, mr. Joh. K. M. Mat- huisen stemde hiermee in. Mr. Co ninck Liefsting deed ook mededeling van een brief van verdachte waarin deze vroeg de deuren te laten sluiten. „Wij zullen de deuren inderdaad slui ten in verband met het zeer sterk ze dekwetsend karakter", aldus sprak de president. Hierop verlieten de aan wezige journalisten de rechtszaal. De ochtendzitting werd besteed aan het horen van een zevental getuigen on der wie twee politiedeskundigen, 's Mid dags kwam een psychiater aan het woord. Tijdens diens getuigenis ver bleef verdachte buiten de rechtszaal op een bank in de gang. In het psy chiatrisch rapport, waarvan de be handeling ruim anderhalf" uur duurde, wordt verdachte verminderd toereke ningsvatbaar verklaard. Tegen kwart over vijf kwam een wachtmeester van de Rijkspolitie de zaal pit om de wachtende persverte genwoordigers de eis bekend te maken van de officier van justitie. Hij had hiertoe tevoren opdracht gehad van mr. Bakhoven. Ook werden uittreksels uit gereikt van het requisitoir en het plei dooi. In zijn requisitoir roerde mr. Bakho ven vrijwel alle details van het nach telijk drama aan. Hij achtte wettig en overtuigend bewezen dat verdachte het meisje van het leven had beroofd met de bedoeling een ander strafbaar feit (zedenmisdrijf red.) voor te bereiden of te vergemakkelijken. Hierbij haalde mr. Bakhoven de ver klaringen van de getuigen en van ver dachte zelf aan. Voorts haalde hij een passage aan uit het rapport van de des kundige, professor Pondman van het laboratorium in Groningen, waaruit on der meer blijkt dat op het laken en de gordijnen aangetroffen bloedsporen overeenkomen met de bloedgroep van verdachte. Mr. Bakhoven wees er in dit verband op, dat de andere bewoners van het huis, hoofdinspecteur Schipper en diens dochter, tot dezelfde bloedgroep beho ren als het slachtoffer, zodat zij geen van beiden als daders in aanmerking konden komen. Dat mr. Bakhoven niet de maximale straf, levenslang, eiste, vindt volgens insiders zijn oorzaak in het feit, dat hij rekening heeft willen houden met herstel van de ziekelijke stoornis van verdachte's geestvermogens, hetgeen door de psychiaters niet onmogelijk wordt geacht. De verdediger, mr. Mathuisen wees er in zijn pleidooi op, dat bij een mis drijf als het onderhavige, vooral als het aanvankelijk een mysterie schijnt bij het grote publiek zo gauw geneigd heid bestaat tot volkomen ongemoti veerde gedachten en theorieën. „Met deze suggesties heeft het onderzoek waarvoor ten aanzien van de politie slechts de hoogste lof op zijn plaats is, radicaal afgerekend" aldus mr. Mathuisen, die vervolgens in een uit voerig en gedocumenteerd juridisch betoog de vraag behandelde in hoe verre de opbouw van de dagvaarding al dan niet als geheel juist moest worden aangemerkt. De verdediger kwam tot de conclusie dat liet vonnis zich niet zou moeten baseren op de door de officier van justitie aangevoerde beschuldiging, maar op het hem subsidiair ten laste gelegde. Tegen zes uur beëindigde de verde diger zijn pleidooi, dat evenals het re quisitoir achter gesloten deuren werd uitgesproken. Uitspraak 16 februari. Jg g< akt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 febr. Bevordering van een hechtere band tussen ouders en familieleden met hun geëmigreerde kinderen in den vreemde, dat staat als eerste doel voorop bij de vandaag in landelijke vorm op te richten Katholie ke vereniging van ouders en familie leden van geëmigreerden. Er waren reeds plaatselijke vereni gingen op dit terrein werkzaam. Zij hebben zich thans aaneengesloten en hun werk gecoördineerd. In het bestuur dat vanavond gekozen zou worden, zullen de verschillende bis dommen vertegenwoordigd zijn. Ais bis schoppelijk commissaris zal rector L. L. Vester te Leiden optreden. De vereni ging heeft nauwe banden met de Ka tholieke Emigratie Stichting, die zich het voorbereiden van toekomstige emi granten ten doel stelt. Op een persconferentie is duidelijk aangegeven, dat onder het „bevorderen van een hechte band" ook het verlenen van faciliteiten voor reizen van familie leden naar emigranten kan worden verstaan. Het staat echter wel bewust niet voorop, al lijkt het voor velen wel licht het voornaamste, het meest spectaculaire. Dat primaire doel wordt beter aangegeven door mgr. W. M. Bek kers, bisschop van 's Hertogenbosch, die do vereniging o.m.het volgende heeft geschreven: „Het welzijn v an kinderen en fami lieleden, althans het zo goed mogelijk dienen van dit welzijn, is de hoge inzet. Voor alle betrokkenen is emigratie nog altijd een te gewichtige en te moeilijke aangelegenheid, dan dat zij vqn de ver eniging geen groot profijt zouden kun nen hebben. En van de andere kant zijn talloze persoonlijke ervaringen te kostbaar, dan dat zij in de vereniging niet ten dienste gesteld zouden moeten worden van alle emigranten en hun verwanten." Men stelt zich voor het in de statu ten omschreven doel, allereerst te be reiken door de leden zoveel mogelijk in woord en beeld voorlichting te geven over de landen waarin en de omstandig heden waaronder do emigranten leven. Voorts door het uitgeven van een eigen orgaan en het verlenen van medewer king op net terrein van de nazorg. Vooral op het gebied van de nazorg is het verlangen naar een eigen katho lieke vereniging onder de thans 800 le den spontaan naar voren gekomen. „Bij deze vereniging is het eigen katholieke verband heel duidelijk niet van boven opgelegd, maar door de mensen zelf gevraagd," aldus rector Vester. De na zorg zal in hoge mate kunnen profite ren van de aanwezigheid van Nederland se emigratiepriesters, die door het Ne derlands Episcopaat naar de betrokken landen zijn uitgezonden. Deze priesters, die in landen als Australië, Nieuw-Zee- land, de Verenigde Staten, Canada en Frankrijk werken, zijn voor dit streven van de vereniging waardevolle contact punten. De katholieke vereniging van ouders en familieleden van geëmigreerden is gevestigd Nieuwe Parklaan 105, Den Haag. BERGEN (L), 3 febr. In zuid- en midden-Limburg zakte gisteren het Maaswater, maar in noord-Limburg beneden Venio was er nog een stijging. De hoogste stand van de rivier werd hier vanochtend verwacht. De oude kern van het dorp Bergen, waar op het gemeentehuis staat, was gister middag een eiland. De verbinding tus sen het dorp en de rijksweg Venlo- Nijmegsn stond onder water, buurt schappen waren geïsoleerd. De Maaskade en de losplaatsen bij Venlo liepen onder. In de lager gelegen stadsdelen liepen de kelders vol. De rivier stond toen zo hoog, dat hoog liggende schepen niet onder de spoor brug door konden, zodat er een flink aantal schepen voor de brug voor anker is gegaan. In het dorp Geyste- ren wilde men het water vóór zijn door het aanleggen van een nooddijkje, maar het water was vlugger. Varkens en kippen werden daarna geëvacueerd. HENGELO, 2 febr. In de woning van de beschermvrouwe van de per soneelsvereniging van de Hengelose politie, mevrouw H. G. Meyling-Zegge- rink is gisteravond terwijl zij een Ceest van de politie bijwoonde, in gebroken. Een onderzoek wees uit, dat do indringer een raam heeft gefor ceerd en vervolgens in het huis alle kasten, en laden overhoop heeft ge haald. Er worden vele antieke sieraden en enkele eeuwenoude horloges ver mist. Do inbreker had kennelijk vooral belangstelling voor goud, want van een halssnoer bleek alleen het gouden slot te zijn ontvreemd. De recherche stelt een nader onderzoek in. Het is voor de derde maal in veertien dagen tijds, dat in Hengelose villawijk is ingebroken, en dat er sieraden zijn gestolen. Tot de vorige slachtoffers be hoorde wethouder mevrouw H. A. A. L. de V nes-van der Hardt Aberson. BUNNIK, 3 febr, Gistermiddag is het tweejarig jongetje T. in een on bewaakt ogenblik in de Kromme Rijn in Bunnik (Utrecht) gevallen en ver dronken. In Utrecht is de vijfjarige M. A. van Köler bij het spelen in de Vecht ge vallen en verdronken. Men vond het kind pas na een uur dreggen. Kunst matige ademhaling is tevergeefs toe gepast. SOEST, 3 febr. In de uitgestrekte bossen van het landgoed „Pijnenburg" in de gemeente Soest hebben militai ren gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 19-jarige mej. B. H. Op nieuwjaarsdag verliet zij in over spannen toestand haar woning in Soest. De politie had zonder resultaat in de bossen gezocht. Militairen heb ben nu bij het systematisch doorzoeken van het terrein het lijk van het meisje aangetroffen. (Advertentie) De bakkersgezellen streven naai een „bakloze maandag De termino logie lijkt ons niet volmaakt te zijn Een bakloze maandag zou ooi op bet verlanglijstje van de Ne derlandse humoristen kunnen staan terwijl bij door bet gevangeniswezer ongetwijfeld van de band gewezei zou worden. Maar goed, bet woon mag wat onduidelijk zijn, bet strevei van de gezellen is dat in ieder geva niet. Naarmate de vrije zalerda in veel bedrijfstakken een feit gaa worden, begint de roep om compen satie in de rest van de bedrijfstakke steeds luider te klinken. En natuurlij liggen de zaken bet moeilijkst in d dienstenverlenende sectoren. Voor lu winkelpersoneel is het al een brar dende kwestie. Voor de bakkers n blijkbaar ook. Het zal niet lang mei duren of de badman wil een zonloz> maandag, de parkwachter een maan loze zondag en de nachtwaker een sla peloze zaterdag. Over Van Gent spreken we niet eens. Het is allemai zeer begrijpelijk maar toch ook wt verwarrend voor de consument, voc wie bet op de duur een hele toer word te onthouden wie of wat er op ieder dag van de week allemaal „loos" i.< Geheel afgezien daarvan lokt de bak loze maandag ons niet aan, daar dez tot gevolg heeft dat velen op dim dag brood moeten eten dat drie dage oud is. Als de broodjeswinkels Iozi zijn dan de bakkers kan bet voor he een goede dag worden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 febr. Nu de vrije zaterdag voor vele bedrijfstakken snel tot werkelijkheid gaat worden begint dit ideaal steeds meer magneetwerking te krijgen, ook op bedrijfstakken welke zich minder goed voor een vrije zater dag lenen. Een dergelijke bedrijfstak is het bakkersbedrijf. In enige plaatsen, met name in Almelo, Den Haag, Amersfoort, Utrecht en Haarlem be ginnen de bakkersgezellen zich te roe ren. Zjj verlangen naar een compensa tie. Zij willen een „bakloze dag". Het begon in Almelo. De coöperatie ve melkfabriek aldaar besloot in de cember van het afgelopen jaar op woensdag voortaan geen melk meer te doen bezorgen. Het besluit werd ingege ven door de overweging, dat vele in dustrieën in de omgeving tot een vijf daagse werkweek overgingen. Dit' bracht de bakkersgezellen van 'n orood- fabriek in Almelo op het idee voor zover ze daar voordien al niet zelf op gekomen waren van een bakloze dag. Dat idee is nu ook in andere steden opgedoken en het maakt plaatselijk in (Advertentie) kunt U genieten van goede muziek in een prettige omgeving. U kunt zich ook op de gladde vloer wagen. ARNHEM, 3 febr. Een brief, die door de ontslagen smeltmeester, D. Tichelaar, van de Utrechtse Alcu-metaal n.v. aan de minister van Defensie begin januari 1958 is geschreven, en waarin hij mededeling deed over geheimzinnighe den die zich in dit Utrechtse bedrijf bij het smelten van hulzen zouden voordoen heeft gisteren in Arnhem na drie rechts zittingen zijn nasleep gehad. Op 14 april 1959 diende deze zaak voor de rechtbank in Utrecht. Eis-" drie maan den voorwaardelijk en een boete van tienduizend gulden voor de beide direc teuren. Uitspraak: drie maanden gevan genisstraf. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam eiste in hoger beroep vrijspraak op 22 oktober 1959. Het hof evenwel bevestigde het vonnis van de Utrechtse rechtbank. Tenslotte heeft de Hoge Raad der Nederlanden op 23 febru ari I960 het arrest van het Amsterdamse gerechtshof op formele gronden vernie tigd en de zaak verwezen naar het ge rechtshof in Arnhem. Het hof, onder presidium van jhr. mr. Molerus, heeft gisteravond om acht uur de eerste procesdag na een zitting van tien uur afgesloten. Toen kon een tiental getuigen niet meer gehoord worden in verband met het vergevorderde uur. Zij zouden samen met nog een viertal an dere getuigen vandaag worden gehoord in dit ingewikkelde proces. Uit het getuigenverhoor bleek giste ren dat er verwarring is ontstaan over bet begrip smeltverlies. Misverstand ook tussen de luitenant-kolonel H. G. J. de Leeuw, van de commerciële af deling van de D.M.L. en de kolonel Po Sioe Yoe, die de technische zaken van dit directoraat behartigt. Deze laatste getuige verklaarde, dat hjj zeer tevreden was over de analyse-rap porten van do afgeleverde blokken mes sing. Hij had aanvankelijk het smelt verlies op vijf procent geschat en was content over een percentage van drie. In tegenstelling tot zijn collega De Leeuw, die verklaarde niets af te weten van smeltprocessen, smeltverliespercen- tages, re-circulatiesystememaen dergelij ke. vond hij, dat het smeltverlies in de vorm van slakken, spatten, afval en der gelijke, het smeltbedrijf toebehoort, evenals het zaagsel de timmerman. Over de geheimzinnigheid in de fa briek, waarover de ontslagen smelt meester T. had geschreven aan de mi nister van oorlog, zei een der gedaag den, dat dit niets bijzonders was. Men wist, dat de concurrentie op alle moge lijke manieren trachtte te weten te komen hoe Alcu met zo'n gerin per centage smeltverlies kon werken. Dat wij zink toevoegden en de afval pro- duktief maken, ging niemand iets aan. De president vond deze geheimzinnig heid evenwel onnodig, omdat het D.M-L. zelf een korporaal-controleur had aangek steld, die in de fabriek aanwezig was, en precies kon zien wat er gebeurde- Weliswaar zo verklaarde verdachte, was deze zinktoevoeging in strijd met de letter van het contract, maar men heeft bij het D.M.L. nimmer aanmerkingen op het uiteindelijke produkt gemaakt. De brief van de ontslagen smeltmees ter, die inmiddels aan een concurrerend bedrijf verbonden is, was evenwel voor de D.M.L. aanleiding direct in te grijpen* Vandaag zou het hof getuigen-deskun- digen horen, veelal mctallurgcn. vele vergaderingen een punt van de agenda uit. Doordat de gesprekken plaatselijk nogal uiteenlopen is de situatie wat onoverzichtelijk. De bakloze maandag schijnt het meest favoriet te wezen. Al thans bij de bakkersgezellen. Voor de consumenten lijkt het eten van brood, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag, of als het meevalt op zaterdagmorgen, gebakken is nu niet zo aanlokkelijk. De werkgevers schijnen er evenmin veel voor te voelen. Zij vrezen een achteruit gang van de broodconsumptie. Van werknemerszijde hoort men wel zeggen, dat een dergelijke achteruitgang bij een verwezenlijking van de vrije zaterdag toch niet te vermijden is. Op dagen dat men niet werkt eet men minder en, naar men zegt, zeker minder brooi Zo goed als dat nu met de zondag 1 het geval is zou men ook op de vrij zaterdag een andere eetgewoonte kui nen zien ontstaan. Van de zijde der grote broodfabrieke vernamen wij, dat het probleem eigei lijk het moeilijkst zou liggen voor d kleinere bakkers. Wij, aldus een woon voerder van de fabrieken, kunnen d werktijd via bijv. ploegenstelsels wi korter maken, ook zonder dat haar waai sehijnlijk een bakloze dag aan te pa zou hoeven te komen. Bij nadere ii formatie blijken echter ook de midde grote en kleinere bakkers deze kwesti niet zo hopeloos in te zien. Een woori voerder van die zijde deelde ons a thans mee, dat naarmate de mechan satie en de diepvriestechniek tot ontwil keling gaan komen, ook de kleinere bat kers wat voor hun personeel kunne doen ter compens*tie van de vrije z< terdag in andere bedrijfstakken. Voorlopig is de oplossing via h< ploegenstelsel overigens nog niet mi gelijk omdat de bekende „bakkerijpari graaf" de nachtarbeid in bakkerije verbiedt. Dat is weer een krikkel pui op zich zelf, nauw verweven met d, bezorgtijden van het verse brood, waa over groot en klein in de bakkerswerei het evenmin eens kunnen worden. T)reken" door middel van de kunst, zo_ beschouwt pater Tobias Piron O.E.S.A. zijn optreden als voordrachtskunste naar. Vanuit het Augustijnen klooster te Witmarsum trekt hij er geregeld op uit, om in schouw burgen, kerken en verenigings lokalen, in kleine dorpjes en in grote steden, overal in ons land en zeljs tot in België, door zijn grote begaafdheid als voor drachtskunstenaar de mensen dichter bij God en de werke lijke zin van het leven te bren gen. Opmerkelijk is het daarbij dat mensen van allerlei richtingen en maatschappelijke groeperin gen unaniem zijn in hun dank bare waardering. Pater Piron weet, zo blijkt het telkens weer, vooral ook de jongeren te boei en met zijn uitsluitend op reli gieus terrein gerichte kunst. Wie hem eens heeft zien optreden verwondert zich hierover trou wens niet meer. Hij laat op fasci nerende wijze de figuren die hij verbeeldt leven, lijden, ple zier maken, bidden en strijden en het komt meer dan eens voor, dat het aan het slot van zijn solovoorstellingen nog enige tijd doodstil blijft in de zaal. alsof men de sfeer van het spel zo lang mogelijk wil vasthouden. De thans 38-jarige pater Piron is afkomstig van Breda. Hij heeft een levendig zuidelijk temperament, waarbij zijn hartelijke, bijna jongens achtige spontaneïteit een gesprek met hem tot een prettige gebeurtenis maakt. Overigens is het niet zo gemakkelijk een gesprek met deze priester kunstenaar te arrangeren, want hij heeft een zeer druk bezet leven. Steeds meer vraagt men gem een programma te willen vullen met zijn voor- drachtskunst en dit inoet dan gebeuren naast zijn taken als het geven van missiën en veertigurengebeden en zijn functie als ondernovicenmeester. In de komende vastentijd zal hij de lijdensmeditaties in de St.-Jozefkerk te Arnhem verzorgen, voorts is deze tijd altijd extra druk met voorstellingen. Het vaakst is pater Piron tot nu toe opgetreden met „Elckerlyc", het aantal voorstellingen hiervan loopt tegen de tweehonderd. Een dagblad in Gent schreef hierover o.a. „We hebben een zeer interessant experiment bijge woond. Een dat we niet gauw zullen vergeten. Wat we voor onmogelijk hielden werd verwezenlijkt door een mens die ver, heel vér van het be roepstoneel af staat: de Nederlandse pater Augustijn Tobias Piron. Op zijn eentje lieeft hij, met een minimum aan middelen, gestalte weten te geven fjA .1 Pe(.sona9es die voorkomen in „Den Spy egel der Salichheyt van Elckerlyc Ja, hij droeg het stuk voor en speelde liet met een levendigheid aie ons bij momenten de illusie gaf dat hij werkelijk van personage ver anderde naar willekeur." Een andere Gentse krant schreef: „Heeft Frankrijk met zijn Pere Duval zijn zingende en musicerende priester, Nederland heeft m ae toneelspelende Augustijnerpater Tobias Piron een modern geloofs verkondiger, die zijn apostolaat uitoefent, avond na avond op de planken en tussen de coulissen." Pater Piron declameerde tegen de honderd keer het Hooglied van Salomo, het bijbelboek van de zuivere liefde; ongeveer even vaak bracht hij onder de titel „Tobias beproeving" een door hem zelf gemaakte berijming van het boek Tobias. Tientallen keren voerde hij het declamatoriun 1 Por- treJ.,van Maria" op, een door hem zelf bewerkte legende van een kluizenaar- schilder die Maria wenst uit te beelden. Precies vijfenzeventig eenmans- voorstellingen gaf hij van „De Blindgeborene", een door hem geschreven bijbels spel, geïnspireerd op het verhaal van de blindgeboren jongeman die door Jezus werd genezen en toen door de Hoge Raad buiten de joodse gemeenschap werd gestoten. Nu zaterdag zal pater Piron in Joure de première geven van een nieuw stuk, getiteld „God blaast op den horen", dat als inhoud de eerste drie hoofdstukken van Felix Timmermans' „De harp van St.-Franciscusheeft. De Vlaamse schrijver vertelt hierin hoe St.-Franciscus door God geroepen wordt. Het werk is humoristisch getint en pater Piron noemt het dan ook een „blijde boodschap". Deze première is tegelijk de vijfhonderdste officiële voorstelling van de pater. Wanneer bent u eigenlijk met dit werk begonnen, vragen we. „In de wieg,' zegt hij, in een lach schietend. Toneel is van jongs af aan mijn lust en mijn leven geweest." Daar kwamen dan ook nog muziekbeoefening (viool) en schilderkunst bij, zo komen we te weten. Van zijn moeder die het conservatoriumdiploma piano bezat, ontving hij muziek- en spraakles. Zijn officiële optreden als- voordrachtskunstenaar is begonnen in het klooster. Het was in 1953, dat hij enkele kerstavonden verzorgde voor de buitendienst van het aan het Augustijnenklooster verbonden Vormings centrum „Vinea Domini". Daarna kwamen vele avonden met lichtbeelden, gedichten enz., tot in 1955 het eerste grote solo-opireden volgde met Elcker lyc. „üci„ ivas in Harlingen. En toen begon de sneeuwbal te rollen," zo noren we Dat ze nog steeds lustig voortrolt blijkt wel uit het feit. dat de tijd. van deze sympathieke en begaafde priester-kunstenaar nu alweer tot half juni volgeboekt is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5