DE TIJD DRINGT HIER IS HET ANTWOORD I IN GODS NAAM, WORDT WAKKER! B MORELE HERBEWAPENING T In meer dan honderdtwintig kranten in Amerika ver scheen op de vooravond van de ambtsaanvaarding van President John F. Kennedy de volgende oproep aan het Amerikaanse volk. Deze oproep wordt hier gepubliceerd, omdat ons land voor dezelfde beslissing staat als Amerika en onze gemeenschappelijke toekomst van deze beslissing afhangt. DUITSLAND JAPAN KONGO WEST-AF R I KA INDIA VRIJ CHINA ZUID AMERIKA ITALIË ZWITSERLAND AMERIKA Giften en verzoeken om inlichtingen kunnen gezonden worden aan: Amaliastraat 10, Den Haag, gironummer 974. Deze pagina ivordt evenals de hele actie van Morele Herbewapening gefinancierd door de offers van mensen uit alle lagen van de maatschappijdie vastbesloten zijn om dit antwoord aan ons land en de wereld te brengen. DE TIJD DRINGT HIER IS HET ANTWOORD IN GODS NAAM. WORDT WAKKER Amerika is in oorlog. Een oorlog, die wij aan het verliezen zijn. Wij worden aangevallen door het goddeloze com munisme op een wereldfront en door een goddeloos materialisme op het thuisfront. Zelfzucht, perversiteit en verdeeldheid zijn binnen onze grenzen de krachten, waardoor het communisme aan de macht komt. Het is een ideologische oorlog. Wij verliezen hem, omdat wij hem niet strijden. Republikein en Democraat: het blijft hetzelfde. Wij trekken argeloos en gedachteloos zonder een ideologie op tegen een ideologische vijand. Amerika en de verdere vrije wereld lopen gevaar hun vrijheid te verliezen. Kanonnen, dollars en diplomatie kunnen niet op tegen een vijand, die al deze dingen ook heeft, maar die oprukt met behulp van het superwapen van een ideologie. Amerika heeft een ideologie nodig. Een verandering van be leid is niet genoeg. Wij hebben een verandering van motieven en karakter nodig, een grote kracht die ons volk schoonmaakt en verenigt. Wij beoordelen onszelf naar onze idealen. Anderen beoor delen ons naar de manier waarop wij leven. Ontrouw in het gezin, perversiteit op hoge en lage posten, decadentie in de kunst, los bandige jeugd, klassenstrijd, rassenstrijd en oneerlijkheid - dit alles wordt tekenend voor het Amerikaanse leven. Wij zijn allen verantwoordelijk. Dit zijn geen wapens, waarmee wij de strijd om het hart en het denken van de miljoenen mensen van de wereld kunnen win nen. Geen United States Information Agency kan hier iets aan veranderen. Het is een feit, dat miljoenen mensen, die nooit lid zouden worden van de communistische partij, haar opmars onafwendbaar maken door de manier, waarop zij leven. Bondskanselier Adenauer van Duitsland zei: „Het commu nisme is een verkeerde ideologie, maar het is een ideologie en kan alleen beantwoord worden met morele en geestelijke wapens. Wij bevinden ons in een ideologische strijd. Deze is beslissend en zal misschien tientallen jaren duren, maar hij moet gewonnen worden. Een volk met een ideologie is altijd in het offensief. Een volk zonder een ideologie is zelfgenoegzaam en dood." Omdat wij geen ideologie hebben, herkennen wij degenen niet, die er wel een hebben. Wij lieten ons door Mao Tse-toeng om de tuin leiden. Wij lieten ons door Castro om de tuin leiden. In onze blindheid worden wij geleid door degenen in onze eigen pers en regering, wier taak het is de communisten voor te stellen als on gevaarlijke hervormers, totdat zij veilig en wel in het zadel zitten. Onze grootste zonde is geweest, dat wij de wereld de waar heden hebben onthouden, die landen kunnen redden en waarop Amerika werd gegrondvest. Onze bestemming is de wereld van tirannie te bevrijden. In plaats daarvan hebben wij ons strijdbaar geloof ingeruild tegen een slap materialisme en wij hebben ons teruggetrokken onder druk van de grootste tirannie, die ooit de wereld in zijn greep heeft gekregen. „Mensen moeten kiezen door God geregeerd te worden of zij veroordelen zichzelf ertoe door tirannen overheerst te wor den." In deze woorden van William Penn ligt Amerika's dood vonnis besloten. Of zijn enige hoop. De tijd dringt. Maar het is nog niet te laat om ons tot het antwoord te wenden. Er is een antwoord. Het is de morele ideologie, die het leven en het denken van mensen overal herbewapent. Het is Morele Herbewapening. In 1960 is de ideologische strijdmacht van Morele Herbe wapening overal ter wereld op bedreigde punten aan het werk geweest. De kranten te Bonn berichtten op 10 december, dat bonds kanselier Adenauer het beschermheerschap had aan vaard van een ideologisch offensief van Morele Herbewapening in de Duitse Bondsrepubliek. De Westdeutsche Allgemeine Zeiiung schreef: „Eindelijk gaan wij tot het offensief over. Morele Herbewapening geeft de demo cratie de morele ruggegraat, die haar op het ogenblik ontbreekt." 120.000 mensen, waaronder 17.000 officieren en manschap pen van de Duitse NAVO-troepen, hebben kortgeleden de films en toneelstukken van Morele Herbewapening gezien. Een van deze toneelstukken, Hoffnung, werd geschreven en gespeeld door mijnwerkers uit het Roergebied. Velen van hen waren vooraanstaande communisten, voordat zij door de ideo logie van Morele Herbewapening gewonnen werden. Een ander toneelstuk, De tijger, werd door Japanse studenten die aan de onlusten in Tokio hebben deelgenomen, geschreven en opgevoerd. Zij vonden de afgelopen zomer een antwoord op de wereldconferentie van Morele Herbewapening te Caux in Zwit serland. Dit toneelstuk zal binnenkort ook in Amerika opgevoerd worden. Een hoofdofficier van het ministerie van defensie zegt: „De berichten over wat Morele Herbewapening voor het leger gedaan heeft komen op het departement aangerold als golven, die op onze bureaus breken." Na de onlusten van juni j.l. zei minister-president Kisji: „Zonder Morele Herbewapening zou Japan nu onder communistische heerschappij staan." Deze maand schrijft hij: „Het meest nodige is thans, dat wij tot het offensief overgaan en de ideologie van Morele Herbewapening het beleid van onze regering en ons volk maken. Alleen dan kan Japan de jaren van beproeving, die voor ons liggen doorstaan en zijn rol spelen om Azië voor tirannie te behoeden. Onze ervar ing van de afgelopen zomer be wijst, dat men een ideologische aanval niet zonder een ideologie kan weerstaan. Op het kritieke moment stonden mensen in de vakbeweging, de jeugdbeweging en de politiek, die in Morele Herbewapening geschoold zijn, pal en weigerden zich met het kwade in te laten." Eerder schreef Gabriël Marcel, de eminente Franse Katho lieke filosoof over deze strijdmacht in Japan: „In Tokio,besefte ik een paar maanden geleden het belang van alles, wat tot stand wordt gebracht. Hét vormt een schrille tegenstelling tot het om vruchtbare gepraat onder beroepspolitici, die vaak geen begrip schijnen te hebben van wat werkelijk op het spel staat." Kongolese leiders nodigden zes weken voor de onaf hankelijkheidsverklaring een strijdgroep van Morele Herbewapening naar hun land uit. Tot deze groep behoorden blanken en zwarten uit Zuid-Afrika, vroegere aanvoerders van de MaufMau en blanke kolonisten uit Kenia zowel Amerikanén als Europeanen. President Kasavoeboe zei tegen hen: „U hebt het geheim gevonden van de bevrijding van Afrika. Alle mensen moeten erover denken, hoe wij deze morele basis aan het land kunnen geven." Toen de noodtoestand èen hoogtepunt had bereikt," verzocht zijn regering hun om twee maal pér dag via de nationale radio te spreken over het onderwerp: „Een antwoord op de crisis." Deze uitzendingen vinden ook nu nog plaats. Commandanten van de V.N.-contingenten van dertien landen vroegen om voorstellingen van de MRA-films voor hun troepen. Afgelopen jaar hebben 140 Kongolese leiders deelgenomen aan de conferenties van Morele Herbewapening in Amerika en Zwitserland.- „Wij zouden een ergere catastrofe hebben doorgemaakt, als wij niet de films en de actie van Morele Herbewapening in ons land gehad hadden," zei Jean Bolikango, minister van voorlich ting en defensie. „Dank zij Morele Herbewapening hebben wij de manier ontdekt om ons land van het communisme te redden en het een nieuwe richting te laten inslaan." President Tubman zei in de presidentiële ambtswoning in aanwezigheid van zijn kabinet, het corps diplomatique en andere leiders van zijn land: „Er is op het ogenblik op het gehele continent en in de gehele wereld een ideologie aan het werk, die snel een eenheid, waarbij God in het middelpunt staat, bevordert, leiders vormt, die bestand zijn tegen corruptie, richting en doel geeft aan volken, die het spoor bijster zijn geraakt. Ik nodig de leiders en bevolking van Afrika uit om mee te werken aan deze belangrijkste taak en om prioriteit te geven aan de morele herbewapening van onze volken. Morele Herbewapening is de ideologie van de vrü'wid. Het is de ideologie, die Afrika nodig heeft." Bij de verkiezingen van 1 februari 1960 behaalden de niet- communistische partijen een belangrijke overwinning in de staat Kerala, die twee jaar lang in communistische handen was geweest. Mannath Padmanabhan, leider van de vrijheidsstrijd, noemde dit openlijk „een overwinning geïnspireerd door Morele Herbewapening". In een artikel in de New York Journal-Ameri can van 3 januari 1961 schreef hij: „De 15.000.000 inwoners van Kerala - Hindoes, Christenen en Mohammedanen - zijn vastbe sloten om samen met Morele Herbewapening de vloed van het communisme in Azië en in de wereld te keren." Gesteld tegenover een voortdurende bedreiging van Rood- chinese troepen aan de noordgrens, hebben vaderlandslievende Indiërs zo juist een nationale conferentie voor Morele Herbe wapening beëindigd, die tot doel had „een actie te beginnen, die in staat is het getij van het communisme in het land te keren". f'n september 1960 besloot de Nationale Vergadering met algemene stemmen „mede te werken aan de bevordering van Morele Herbewapening in Vrij China" en verzocht Morele Herbewapening geregeld strijdgroepen te zenden om „ons bij te staan en te adviseren". Voorts verzocht de vergadering ieder jaar Chinese delegaties aan conferenties van Morele Herbewape ning te laten deelnemen. De eerste Chinezen zijn nu voor scholing te Caux in Zwitser land. Generaal Ho Jing-tsjin, tijdens de oorlog premier en opper bevelhebber van de Chinese legers, zei: „Wannéér wij Morele Her bewapening gehad hadden, zouden wij het vasteland nooit ver loren hebben. Alleen met Morele Herbewapening kunnen wij het vasteland van het communisme terugwinnen." In een tijd, dat drukpersen en radio- en televisiestations op Cuba communistische propaganda over het werelddeel uitstorten, zegt Eudocio Ravines, oud-communist, oud-gedele geerde bij de Komintern en oprichter van de communistische partij van Peru: „De fundamentele problemen van Zuid-Amerika zijn niet gebrek aan economische ontwikkeling, maar corruptie en communisme. Hoewel onze landen economische hulp toe juichen, kan deze op zichzelf niet tot de wortel van het probleem doordringen. Zonder een morele ideologie zou zij zelfs het pro bleem kunnen vergroten. De beste export van de Verenigde Staten van Amerika of van een ander land naar Zuid-Amerika is Morele Herbewapening." Officieren uit Argentinië en Peru, havenarbeiders uit Brazilië, ministers en koffiearbeiders, industriëlen en studenten bevonden zich onder de vele honderden Zuidamerikaanse gedelegeerden naar de conferenties van Morele Herbewapening op Mackinac Island in Michigan en te Caux in Zwitserland. In de haven van Rio de Janeiro, waar stakingen en wetteloos heid een toestand hadden geschapen, die de kranten „een schrik bewind" noemden, brachten havenarbeiders, geschoold in Morele Herbewapening, een revolutionair antwoord. Zij verenigden de elkaar bestrijdende vakbonden, zij bestreden de corruptie, zij ver kortten op drastische wijze de los- en laadtijd van de schepen en hielden de eerste democratische verkiezingen in de geschiedenis van de haven, waarbij de communistische candidaten verslagen werden. Nu hebben zij hun verhaal verteld in een film, Mannen van Brazilië, die tot de wereld spreekt. n de recente gemeenteraadsverkiezingen ging de door de communisten geleide coalitie een miljoen stemmen voor uit. Indien deze tendens zich in de landelijke verkiezingen dit voorjaar voortzet, zou het land een communistische regering kunnen krijgen. Een strijdgroep van Morele Herbewapening, toegerust met toneelstukken en films, bevindt zich nu in Italië om het getij te keren. Zij werd uitgenodigd door vooraanstaande Italianen, waaronder Prins en Prjhses Castelbarco Albani, wier familie een Paus aan de Kerk heeft gegeven en mevrouw Maria Dosio, leid ster van de rijstarbeiders van Italië en een marxiste, totdat zij terugkeerde tot haar Katholieke geloof, nadat zij met Morele Herbewapening in aanraking was gekomen. De toneelstukken gingen eerst naar Milaan, het centrum van de Italiaanse industrie en naar Sesto San Giovanni, waar 80 van de bevolking communistisch stemt. Na een voorstelling zei een communist: „Wanneer wij dit antwoord niet krijgen, zal Italië in het voorjaar een bloedbad beleven. Dit is onze enige hoop." Een strijdgroep van Morele Herbewapening met toneel stukken en films werd afgelopen herfst welkom geheten in de Katholieke kloosterscholen van Oost-Zwitserland. Dr. Bernardus Kaelin, abt-primaat van de Benedictijner Orde over de gehele wereld van 1947 tot 1959, sprak op de wereldcon ferentie voor Morele Herbewapening te Caux. Hij zei: „De ideo logie van Morele Herbewapening is geschikt om alle mensen te Winnen, aangezien haar beginselen algemeen gelden. Het is geen godsdienst of surrogaat voor de godsdienst en het is evenmin een secte, maar het gaat hier om vier machtige pijlers - absolute eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtigheid en liefde - waarop het leven van de mens gebouwd moet worden. Het is een nieuwe methode om een verkeerde ideologie voor te zijn. Moge het de gehele wereld omvatten." Generaal Henri Guisan. tijdens de laatste oorlog opperbe velhebber van het Zwitserse leger, gaf deze boodschap aan zijn volk in het voorwoord van het manifest van Morele Herbewape ning Ideologie en Coëxistentie, dat ieder gezin in Zwitserland en 87 miljoen gezinnen in de vrije wereld bereikt heeft: „Op het ideologische vlak kan neutraliteit gevaarlijk zijn, want de weige ring om te strijden voor wat juist is, speelt de vijand in de kaart. Wij moeten niet toestaan, dat de militaire deugden in ons gedood worden door winstbejag en een gemakkelijk leven. Ik verlang er naar, dat ons hele volk realistisch onder ogen zal zien, welke krachten er tegenover elkaar staan." In 1960 produceerde Amerika een uitmuntend wapen in de oorlog der ideeën: de MR A-film in technicolor, De be kroning. Hij stelt alle mensen overal ter wereld voor de keus: „Morele Herbewapening of communisme". De film is geïnspi reerd op het leven van dr. Mary McLeod Bethune, die geboren werd als dochter van slaven en opklom tot de positie van adviseur van Presidenten. De hoofdrollen in de film worden gespeeld door Muriel Smith, die de oorspronkelijke „Carmen Jones" op Broad way was en de uit Tennessee afkomstige Ann Buckles, die in New York in het toneelstuk Pajama Game speelde. De bekroning beleefde in October zijn wereldpremière op Broadway. Filmsterren uit Hollywood, driehonderd V.N.-gede- legeerden, die drieënzeventig landen vertegenwoordigden en voor aanstaande figuren uit alle maatschappelijke kringen van New York bevonden zich onder de belangrijkste gasten, die het theater vulden. Tijdens de première in Hollywood trok De bekroning, die mededong naar de „Academy Award", meer filmsterren dan enige andere première sinds lange tijd. The Hollywood Reporter ver klaarde op zijn voorpagina, dat de film die week een groter finan cieel succes boekte dan enige andere film in Los Angeles. The Los Angeles Herald and Express schreef in een hoofd artikel: „De strijd van vrije mensen overal ter wereld om de op mars van het communisme terug te dringen, wordt üi felle kleuren in beeld gebracht." Over Muriel Smith schrijft de filmcriticus: „Het is heel goed mogelijk, dat zij met haar zingen en haar spel een 'Oscar' heeft gewonnen." De Zuidafrikaanse filmkeuringscommissie heeft De bekroning eenstemmig voor onbeperkte vertoning goedgekeurd. In de proloog van de film zegt Joel McCrea, een van Holly- woods bekendste filmsterren: „De toekomst van de wereld hangt ervan af, of miljoenen mensen de juiste keus doen. Velen kennen het werkelijke Amerika niet. Maar De bekroning is het soort film, waar de wereld naar uitziet, omdat het een beeld geeft van het ware Amerika, waarnaar de wereld kan en zal luisteren." Om meer zulke films te maken, heeft Morele Herbewapening een televisiefilmstudio op Mackinac Island in Michigan gebouwd. Broadcasting schrijft hierover: „Een van de beste televisiestudio's in het land om vrije landen in de wereldomvattende strijd met het communisme tot het offensief te doen overgaan." ke feiten zijn onontkoombaar. Wij moeten nu handelen. Wanneer zal Amerika beginnen de ideologische oorlog te voeren en Morele Herbewapening tot zijn nationale politiek te maken Washington, integer, recht-door-zee en door God geleid, zou een onoverwinlijke kracht zijn, die de mensheid naar haar bestemming leidt. Wij hebben dringend ware vaderlandersn odig - Democraten en Republikeinen, werknemers en werkgevers, zwart en blank, jong en oud - die recht zullen zetten, wat verkeerd is in hun eigen leven en in het leven van ons volk. Dergelijke mensen zullen de taak op zich nemen Amerika uit te rusten met zijn ware ideologie. Dit betekent absolute maatstaven van eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtigheid en liefde, die persoonlijk en nationaal drastisch worden toegepast. Het betekent, dat mensen de leiding van God aanvaarden. De menselijke geest kan concrete, nauwkeurige en doeltreffende mededelingen ontvangen van de Geest van God. Zij komen tot hen, die luisteren en gehoorzamen. Dit is de nieuwe dimensie van staatsmanschap. Dr. Frank Buchman, geboortig uit Pennsylvanië, grondleg ger van Morele Herbewapening, heeft gedaan wat geen andere Amerikaan heeft verricht. Hij heeft niet alleen de behoefte aan een ideologie gezien, maar hij heeft zijn hele leven eraan gewijd om een wereldomvattende strijdmacht van mannen en vrouwen op te bouwen, die geschoold en vastbesloten zijn de ideologische oorlog te strijden en te winnen. De regeringen van Frankrijk, Duitsland, Griekenland. Japan, Vrij China, de Filippijnen, Thailand en Iran hebben hem met hun hoogste eerbewijzen onderscheiden. De afgelopen maanden heb ben leiders van zestien Afrikaunse staten hem dringend uitgeno digd naar hun landen te komen, voordat het te laat is. In Amerika verklaarden 97 senatoren en congresleden in een boodschap, ge richt aan Dr. Buchman: „U bent bezig aan landen een eenheid- brengende idee te geven, die het ideologische getij in de huidige wereld kan keren." In een toespraak tot een wereldconferentie voor de Morele Herbewapening der volken op Mackinac Island in Michigan, zei dr. Buchman: „Persoonlijk verlang ik niets vuriger dan dat iedere Ameri kaan vrij wordt onder Gods leiding om voor Amerika te vechten en zo te vechten, dat Amerika werkelijk vrij wordt, vrij van de tirannie van de zonde, onder de leiding van God, die onzichtbare, maar altijd aanwezige Kracht. Ik wens dat even vurig voor ieder een in elk ander volk. Ik wil niet, dat onze zonen, en zeker niet onze strijdende zonen, zonder een antwoord ronddolen. Dat zou slaven van hen maken. Daarmee mogen wij geen genoegen nemen. Het zou hen naar dezelfde manier van denken drijven, die onze tegenstanders beheerst. Op die manier krijgen wij nooit een geïnspireerde demo cratie. Men moet leren een geloof te hebben, waaruit een echte revolutie ontspringt. Als wij die revolutie snel genoeg kunnen verspreiden, kunnen wij Amerika en de wereld redden. Als wij die revolutie niet doorzetten, zullen wij een revolutie van chaos beleven. Wij hebben dit sterke geneesmiddel nodig. De zonde velt ons met een zware doffe slag. 'Het Bloed van Jezus Christus, Zijn Zoon, reinigt ons van alle zonde'. Dit is de ontdekking, waarnaar iedereen verlangt. Dit is het antwoord. Dan hebben, wij een prachtig voorbeeld, dat de hele wereld zal willen volgen. Dan hebben wij een Amerika, waaromheen de wijze en eerlijke mensen zich kunnen scharen. En dat is wat de wereld heden van Amerika verwacht. Vrijheid zal onze strijd kreet zijn en dat is wat Amerika verlangt. Wij willen een werkelijk geïnspireerde democratie hebben. Dan zullen jongen en ouden vechten zoals Lincoln vroeger vocht. Onze jongemannen zullen weten, waarvoor zij vechten, onze oorlogen zullen worden gewonnen en wij zullen in vrede leven met alle mensen en de hele wereld." De tijd dringt. Hier is het antwoord. In Gods naam, wordt wakker! -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8