Prachtig grafisch werk op expositie m stedelijk Museum duimel'sVerfhandel Chagalls bijbelillustraties een Bioscoopprogramma's ontroerend hoogtepunt houtman Mondelinge catalogus Martinon leidt concert R.Ph.O. voor Toonkunst Automobielen WALDO-GARAGE Voor Jong voor JOU Geheugen-hulp schilderen: PIANO'S Rolf. Philh. Orkest JEAN MARTINON Citroen B. van SETERS i Bespreek tijdig uw behangwerk W. A. VERWAYEN JONGSTEN TELEFUNKEN Vastenconfe ren ties in de Lidu i na kerk Uit collectie mr. A. JGuépin Nooit op zondag Vioolsolist Desmond Bradley in symphonic van Lalo een filmfeest Huisvrouivelijke overpeinzingen Nsc GAAT U ZELF Ook inzendingen voor W edg woodprij s tentoongesteld experiment in museum Motortrawler te water gelaten Kleuter stak plotseling over Hersenschudding na aanrijding Burgerlijke stand ALLE WINKEL BETIMMERINGEN CARNAVALSAVOND van K.A.V.- Carnavalsfeest van de kath. Instuif Gemeente-secretaris mr. Post 40 jaar in gemeente-dienst Filmavond voor kath. middelb. Handels avondschool Schoorsteenbrandje Van Oldenbarnevelt- penning voor Eduard Flipse Wat Schiedam vond en verloor Tentoonstelling in de Visbank Agenda Rotterdam Heeft U moeilijkheden daarmee? Komt dan naar "J 1**1 11 /T Komt dan naar .O Illustraties voor een fl edgivoodprijs Opening GOED ADVIES en al Uw VERFWAREN LANGE HAVEN 75 naast de Branderssteeg Telefoon 68585 - b.g.g. 68901 Advertentie OFFICIAL AGENT voor SCHIEDAM VLAARDINGEN MAASSLUIS HOEK VAN HOLLAND SINGEL 41-45 Telefoon 64.65.0 - Schiedam NIEUWE DAGBIAD J alsmede ontwerpen maakt TIMMERINDUSTRIE Oude Sluis 3 - Tel. 67528 - 67849 Schiedam Monopoletheater volledige woninginrichting HOOGSTRAAT 184 186 TELEFOON 67581 Melina Mercouri temidden van haar vrienden. RADIO en TELEVISIE DE KOUSEN VAN PETER SCHIEDAM, 11 februari. Zoals bekend worden op vijf achtereenvolgende woensda gen in de Vasten in de St.-Liduinakerk con ferenties gehouden voor jongeren tussen 16 en 30 jaar. Het organiserend comité heeft viif bekende predikanten uitgenodigd om deze avonden te preken, De eerste conferentie wordt gehouden door pater P. P. J. Verkoelen de promotor van de Pax Christi- voettochten, die het onderwerp zal behandelen: „Wat denk je van de Christus?". Dat is op 22 februari om acht uur in de Frankenlandse kerk. Naar aanleiding van deze conferenties schrijft men ons het volgende: 1 (Advertentie) SCHIEDAM, ll febr. Prachtig gra- 'sch werk van befaamde en onbekende *hnstenaars uit de collectie van de Eind- jwvense verzamelaar mr. A. J. Guépin s vanaf gisteravond tentoongesteld in a®t Stedelijk Museum te Schiedam. De- r1 grafische collectie is geëxposeerd als crvolg op de schilderijen tentoonstelling ah Jongkind tot Jorn, die van 17 de- ,ember tot 31 januari ruim vijfduizend "ezoekers heeft getrokken. De enige over- fhltomst tussen beide collecties is, dat '1 afkomstig zijn uit het rijke Eindho- e.hs kunstbezit. Deze grafische werken 'Jh meer verfijnde, edeler kunst. Tege- Advertentie) SINGEL 114—116 - SCHIEDAM TELEFOON 68871 nw en bespeeld Gerenommeerde merken H'lïiEDAM, 11 febr. De bezoekers an Schiedams Stedelijk Museum :,en vanaf dinsdag op een bijzondere i !Z<? worden voorgelicht over het ten- nigcstelde. Dat zal gebeuren via ra- "ohnische weg. In de zalen zal op h icle punten, die duidelijk aangegeven via luidsprekers een zachtspreken- tu slsïn het een en ander zeggen van schilderijen of voorwerpen, die in de 'recte omgeving staan opgesteld. Als r, ,.stem is uitgesproken wandelt men rn naar 'let volgende punt en kan jl ®n intussen het geëxposeerd bekijken e conservator van het museum P. L. A anssen deed de mededeling, dat in het hscum op deze manier voorlichting ai worden gegeven, tijdens zijn toe- 'Praak ter opening van de expositie van sfafiek en Wedgwood-schilderijen. Maandag zal men de installatie pre- :®s uitproberen en de luidsprekers op ..'kaar afstemmen, zodat dinsdag alles J? goed mogelijk verloopt. Deze ma- 'er van voorlichting is een van de ex perimenten, die op dit gebied in andere Phsea worden toegepast. In het Rijks- "hseum kan men via een koptelefoon eorlichting krijgen. Dit heeft het voor- ,®eL dat het stil blijft in de zaal en dat egene, die niet wil luisteren, er ook niet gedwongen wordt. Het is echter een •at vreemd gezicht, zo verklaarde de ®®r Janssen ons, als men de bezoekers sch koptelefoons op door de zalen ziet v Uifelen. Een tweede mogelijkheid directe voorlichting is door middel bandrecorders van klein formaat, ieder-e bezoekers om de hals krijgt i J de ingang en naar believen aan en uit fei oplossin li.ikcrtijd zijn in het Stedelijk Museum te zien de inzendingen van Nederlandse schilders voor de VVedgwood-prijs. Deze expositie staat los van die van de Gué- pin-collectie en is ook van veel geringer betekenis. Gelukkig is de grafische expositie niet alleen maar interessant of curieus. Na men als Picasso, Braque, Chagall zijn al gauw in staat om de werkelijke ar tistieke waarde van hun werk te verge ten en het uit ontzag dadelijk allemaal erg mooi te vinden. Dat laatste is niet het geval. Van Picasso hangt een groot aantal etsen, voorstudies voor de schil derijen van circusmensen, die hij in zijn vroege zg. blauwe periode heeft gemaakt. Uiterst gevoelig, nerveus heeft hij in en kele lijnen deze circusmensen weer gegeven. Behalve Picasso zijn de ande re kunstenaars vertegenwoordigd met een of twee werken. Een overzicht krijgt men niet, men moet de etsen, litho's en tekeningen stuk voor stuk bekijken. Zo ook heeft mr. Guépin deze werken als een fijnproever uitgekozen, zorgvuldig gewikt en gewogen eer hij ze aankocht. Noemen we slechts enkele namen: Odi- lon, Redon. Renoir, Matisse, James En- sor van de „oudere garde", terwijl ook in ruime mate naoorlogse kunstenaars ver tegenwoordigd zijn: bruisende leikleuri ge composities van Karei Appel, Marino Marini, Miro Salvator Dali met wonder lijke illustraties bij het Don Quichotte- verhaal. Het waardevolle onderdeel van de ze tentoonstelling vormen wel de boek illustraties. Le Corbusier, de beroem de architect, is te zien nu als krach tig illustrator van het eigenhandig ge schreven „boekwerk" Poême de l'an. gle droit. Boeken van Brague, Fer- nand Leger zelfs een van de Franse modeschilder Bernard Buffet met spit se illustraties bij Het Lijden van Chris tus. Het ontroerendst, naar onze smaak het piece de resistance van de expo sitie, zijn de bijbelillustraties van Cha gall. Geen ander dan deze verdreven Jood kon zo treffend de oudtestamen tische gebeurtenissen weergeven als hij. Alle drang naar vrijheid en vrede van liet Joodse volk heeft hij gelegd in bijvoorbeeld de litho, waarop Noe staat afgebeeld, die de duif uit de ark los laat. Het is jammer, dat niet alle bla den uit deze bijbel geëxposeerd zijn. Ze zijn alleszins waard om er een vol ledige expositie aan te wijden. In de benedenzaal van het museum staan de twintig Inzendingen voor de Wedgwoodprijs, die de gelijknamige por- celeinfabriek in Engeland in 1960 voor het eerst uitloofde voor Nederlandse kun stenaars. De artistieke kwaliteit is niet te vergelijken met wat de collectie van Guépin toont. Het bekroonde werk van J. v. Heel steekt echter boven de andere, die meer cp een aangenaam, maar vrij goedkoop effect zijn afgestemd, uit. Enkele opval lende schilderijen zijn het stilleven in for se krachtige kleurvlakken van J. Kagie, de impressionistische „wasbak" van PI. Huig en de fijngetinte „weerspiegeling" van C. D. Ven. Conservator P. L. A. Jansen, die de tentoonstelling in de aula van het mu- museum opende, noemde het een voor recht voor Schiedam deze expositie in het museum te mogen hebben. „Zelden werd zo'n superieure kwaliteit tentoonge steld", zei hij. De conservator schetste in enkele woorden de eigenschappen van een collectioneur als mr. Guépin. Hij moet goede smaak tone", vasthoudend heid en een jager zijn op kwaliteit. Bij de expositie van de Wedgwoodschilderij- e:i merkte de heer Jansen op, dat als de industrie een prijs uitlooft de kunste naars vrij moeten zijn in de aard van het werk dat zij inzenden. Onder de aanwezigen bevond zich prijswinnaar J. v. Heel van het openingswoord van con servator Jansen werd door de NRU een bandopname gemaakt, waarvan vana vond gedeeltes te horen zijn in de Va- ra-rubriek „Artistieke staaikaart". PASSAGETHEATER - Schiedam DONDERDAG 16 FEBR. 20.00 UUR 4e Toonkunstconcert onder leiding van Sjostakowitsj Eerste symfonie Lalo Symphonle Espagnole Beethoven Tweede symfonie Solist: DESMOND BRADLEY. viool Toegangskaarten verkrijgbaar aan het Passagethea ter, dagelijks van 10—18 uur, be halve zondag. draaien. Voor Schiedam zou deze echter veel te kostbaar zijn, ®®nde de heer Janssen. nieuwe vorm van voorlichting, <3pn mondelinge catalogus, zal volgens heer Janssen zeer van pas komen bij steq voor tentoonstelling over de prehistorie, aroP zoals bekend de Keltische vond- in Vlaardingen en Schiedam een ®n o?ame hIaats Êaan innemen, en die L 24 maart geopend wordt. st toelichting bij de huidige tentoon- 'mg zal bestaan uit enkele verhelde rde opmerkingen. Het is niet de be- m8> verzekerde de heer Janssen bin Precies gezegd wordt welk werk is u' en weik werk lelijk is. Evenmin af? dc bedoeling, dat van ieder werk ^onderlijk iets gezegd zal worden. (Advertentie) SCHIEDAM. 11 febr. Donderdag avond 16 februari, aanvang 8 uur, zal in hel Passagethcater te Schiedam het vier de concert voor de Mij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Schiedam, worden gegeven. Onder leiding van Jean Marti non wordt het navolgende programma uitgevoerd: De „Eerste Symfonie" van Dimitrl Sjostakowitsj; De „Symfonie Espagno le", voor viool en orkest van Edouard Lalo; De „Tweede Symfonie" van Lud- wlg van Beethoven. De solist is de violist Desmond Bradley De dirigent Jean Martinon werd ln 1910 te Lyon geboren, studeerde aan het Conservatorium aldaar en aan het Parij- se Conservatorium, waarna hij leerling werd van Albert Roussel voor compositie van Charles Munch voor orkestdirectie. In 1943 won hij de Grand Prix de la Ville voor zijn „Psalm 136", welke hij ln krijgsgevangenschap in Duitsland had gecomponeerd. In 1948 won hij de Bela Bartók-prijs voor zijn strijkkwartet op Behalve ln zijn geboorteland trad hij regelmatig op in Spanje, Italië. Joego slavië, Zuid-Amerika, Japan, Australië en Verenigde Staten. Ook in Nederland Is hij geen onbekende. Reeds verschei dene malen dirigeerde hij het Concert gebouworkest, het Residentie Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Thans is Jean Martinon Generalmusikdi- recktoï der Stadt Dusseldorf en artis- tiek-directeur van het Israël Philharmo nisch Orkest. Desmond Bradley werd in oktober 1934 ln Australië geboren. Hij kreeg toen hij 2 jaar was al een viool en deed op 4-jari- ge leeftijd zijn eerste examen. Zijn eer ste recital gaf hij in 1941 en een jaar later volgde een optreden met het Victorian Symphony Orchestra. In 1950 ging hij naar Parijs om te stu deren onder leiding van Georges Enesco. Desmond Bradley woont in Londen. 1,'IIITOH.fl 83ste Jaargang No. 24517 D A M 1 8 SC3IEDAM TELEFOON «6152 POSTREKENING NR. 590943 ADVERTENTIES 0.15 per mm-hoogte. Bij contract sPecia)e tarieven. INGEZONDEN mededelingen I 0.30 per mm-hoogte. Bij contract sPeciale tarieven. B KAMPIOENEN 'aatsing geschiedt 10 ct. per m.m. j°°gte. Kampioenen kunnen over °f 2 kolommen gezet worden. Alle advertentie-orders worden afge goten en uitgevoerd overeenkomstig e Regelen voor het Advertentie- *ezen. ABONNEMENTEN 7 40 per kwartaal; f 2.54 per maand !|1 f 0.59 per week. SCHIEDAM, 11 febr. Vanmorgen is op de werf WüHhetoinaihaven van de N.V. A. de Jong een Katwijker- motortrawler te water gelaten. Deze vissersboot de Marian-Elleo, is ge bouwd in opdracht van de N.V. Visserij Mij. Insulinde uit Katwijk. Behalve de naam draagt het sdHip het nummer K.W. 159. SCHIEDAM, 11 febr. Op de Dokter- Boslaan stak gisteravond om half 6 uur het 5-jarige jongetje C. J. P. V. de rijweg over van tussen twee geparkeerd staande auto's. De bestuurder van een bestelwagen J. N. T. merkte het jongetje te laat op. Gelukkig liep de aanrijding nog goed af. Het jongetje werd niet ernstig gewond en kon door de huisarts verbonden wor. den. SCHIEDAM, 11 febr. Op de Rotter- damsedijk had gistermorgen om 7.45 uur een aanrijding plaats, waarbij de scooter berijder P. G. L. uit Schiedam een her senschudding opliep. De chauffeur van een bestelwagen A. R. N. T. uit Rotterdam wilde zijn wagen keren en merkt de scoo ter niet op. De scooterberijder werd in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. Bei de voertuigen werden beschadigd. SCHIEDAM, 11 febr GEBOREN; Pieter, z.v. J. v ifwinkél en A. M. Mes; Jan, z. v. J. Vijfwinke] en A. M. Mes; Gerrit J., z.v J G J Logt en M A. Harmsma; Jan E„ z.v. J. Aldeliste en W. L Sluijter; Petrus J. L„ z.v. P. J. Braak en W. J. H, van den Berg; Joyce, d.v. K. F-ijten en H. P Jacobse; René, C. P.. z.v. H. J Snel en' P. W Noordijk. OVERLEDEN: G J Klinkenberg, 70 jr. wed E. C M. Dries; A. Vermeulen, 72 jr. (Advertentie) SCHIEDAM, 11 febr. Een windvlaag van de "°nte carnavalsstorm was gis teravond terecht gekomen in een van de bovenzalen van gebouw Arcade. Daar was een zeventigtal leden van K.A.V.- Stad bijeen om enkele leutige uurtjes mee te maken. Met elkaar hebben de da mes yele oude bekende wijsjes gezongen. Het lied: „IVij 7,ijn allemaal gekken" zullen We maar voor lief nemen het js voor de zingende K.A.V.'ers ook maar eens in het jaar Carnaval. Gedeind heb ben de dames ook, het „loze meisje, dat moest gaan varen" gaf daarbij de bewe- ging <ian. Voor de leden, die het mooiste zelf vervaardigde hoedje droegen, waren drie prijzen beschikbaar. Althans, dat ge tal drie was de bedoeling geweest. Maar er waren zoveel prachtige hoofddeksels, datJni1ftli Prijzenaantal wel moest verdubbelen. De eerste prijs ging naar de Spoetnik, <üe dit maal niet afgescho ten zou worden naar Cape Caneveral, maar naar K.A.V.-carnaVal, De hoed met de ooievaar kreeg de tweede prijs toegewezen de derde ging naar een re clamezuil. Een vierde prijs was er voor de beuenmuts, waarop een aansporing tot ledenwerving vermeld stond. Ook de „oosterse..muts" €n de „kolenkit" vielen in de prijzen. De voorzitster van K.A.V.-Stad deelde nog mede dat er oP 2 mei een reisje plaats vindt naar Jutfaas, een andere keer zal een touringcar de leden bren gen .naar Walcheren, alwaar een uitge breide koffietafel staat te wachten. SCHIEDAM, li febr. Morgenavond 's het voor de R.-K, Instuif „Jong Schie dam dan eindelijk zo ver: Carnaval! Niet op Cuba maar op het Wibautplein 129. De Raad van Elf en natuurlijk „Prins Carnaval zullen een onvergetelijke ayond bezorgen. Zelfs de grootste zeur- Piet komt uit de plooi. Verder wil het jnstuifbestuur niets verklappen. Alleen dit nog. Franse stijl: iedereen is ge kostumeerd en gemaskerd. Er is nog een klem aantal kaarten verkrijgbaar. SCHIEDAM, li febr. Dezer dagen viert de gemeente-secretaris Mr. N. J, Post zijn 40-jani.g ambtsjubileum bij de gemeente. Mr. Post heeft de wens te kennen gege ven dit jubileum in alle stilte voorbij te laten gaan. De heer Post is dan ook t/m 16 februari uitstedig. De functie wordt gedurende deze tijd waargenomen door de administrateur ter secretarie tevens waarnemend secretaris Mr, H. Snoep SCHIEDAM, 11 FEBR. Gisteravond kregen de leerlingen van de r.-k. Mid delbare Handelsavondschool een filmdo cumentaire te zien, die aangeboden werd door de Shell Nederland. Op deze avond werden o.a. vertoond de film „Paleonto logie" waarin men ons de planten- en dierenwereld liet zien van duizenden jaren geleden. Daarna werden er films gedraaid over aardmetingen en olieboringen in Neder land, de Gouden Hoy en ten slotte nog de Alpenrace 1958. Het was voor de leerlingen en ook voor de leraren een leerzame avond. SCHIEDAM, 11 febr. Gistermorgen om half 9 braik een schoorsteenbraaidje in de wening van de familie M- K. aan de Kreupelstraat. De brandweer moest een deel van de schoorsteen verwijde ren om het vuur te doven. De schoor steen was vuil. SCHIEDAM, 11 febr. Een feest van een film draait er deze week in het l'assagetheater. Even aanstekelijk als het befaamde Griekse liedje, dat de film in bekendheid vooruitsnelde, is ook deze voor mensen met een goed onder scheidingsvermogen kostelijke film. Jules Dassin, de maker van films als Du Riffifi chez les hommes en Christus opnieuw gekruisigd heeft met zijn film „Nooit op Zondag" opnieuw bewe zen welk een voortreffelijk regisseur en ditmaal ook acteur hij is. Men onder gaat deze opvallende komedie als in een roes waarin Dassin een anti-Amerika nisme ten tonele voert dat soms char mant. dan weei' vrij grof, maar op een even blij- als vrijmoedige toon een onder werp behandelt waarover menige regis seur reeds zijn artistieke nek gebroken heeft. In 'n onstuimige vaart toont hij ons het rose leven in de Griekse havenstad Pi raeus, waar de ietwat vervallen, maar toch nog schone Ilya als de ongekroon de koningin, het meisje van plezier, het leven voor de vissers, matrozen en kapiteins op haar manier fleur geeft. Dan ploft daar een Amerikaanse toerist neer die verliefd op het klassieke Grie kenland blijkt te zijn en bovendien nog Homerus heet. Hij maakt kennis met de gewoonten van de kroegen, met de vele schilderachtige typen die deze bevolken, met de verrukkelijke muziek en de spon tane danswoede van deze Grieken. Daar ontmoet hij Ilya, het idool van deze ha vengemeenschap. Hij wil van deze wilde roos op de mestvaalt van uitbundig ver maak een welopgevoede vrouw maken die past in zijn ideële opvatting omtrent Griekenland en zijn groot verleden. Ilya geeft toe en sluit zich twee weken op met de vreemde Amerikaan, platen van Bach, dikke boeken over Aristoteles, Plato en Sophocles, over Picasso met een wereldbol en een schaakspel. De klanten van Ilya worden buiten de deur gehouden. Het heeft er even de schijn van dat de metamorfose van deze Pyg malion gelukken gaat. Homerus heeft zich echter voor het karretje laten span nen van een mr. Geen Gezicht, die de eigenaar van de vele huisjes van ple zier is. Deze wil de ongehoorzame Ilya nl. uitschakelen. Als zij dit ontdekt is het gedaan met de heropvoeding en Ilya stort zich weer in haar oude bestaan, Homerus als de teleurgestelde, zich als minnaar ontpoppende vreemdeling ach terlatend. De wilde natuur heeft het ge wonnen van muffe intellectualiteit. In „Nooit op zondag" stelt Homerus zich bij het begin der verwikkelingen de vraag wat nu wel de waarheid van het oude Griekenland is geweest en waarin de kracht van het Griekenland voor de ver- valperiode heeft bestaan. Hij wekt bij de toeschouwer de indruk dat dit het leven olgens de Epicuriaanse opvatting is met het „carpe diem, carpe noctem" als de hoogste levenswijsheid. Zijn belijde- nis van het geloof in de prioriteit van de geest boven het lichaam, die vervat ligt in een filn met een bijzonder fraaie vorm en met een meesterlijk spel van Melina Mercouri en van haai- echtgenoot Dassin zelf, met spitse dialogen en ont wapenende scenes van documentair ka rakter, moeten wij echter afwijzen. De tragiek van het bestaan der prostituees dat ons in de Nachten van Cabiria op zo ontroerende wijze getoond werd is hier volledig achterwege gelaten. Het is door Dassin gebruikt als middel om vitaliteit tegenover wereldvreemde boekenwijsheid te stellen waarbij de echte wijsheid en waarheid het onderspit hebben moeten delven. Deze ode aan het leven met een hoofdletter is op een verkeerde golfleng te uitgezonden waardoor al deze uitge latenheid een wat bittere nasmaak geeft. Voorbehoud voor strikt volwassenen is op zijn plaats. In Supertotalscope en Eastmancolor draait deze week iedere avond in het Monopoletheater de Italiaans-Spaans-Mo- negaskse co-produktie: De laatste da gen van Pompei. Zonder meer een spek takelfilm, maar niet een van de slecht ste. Vele scènes zal de regelmatige bio scoopbezoeker zeker herkennen van vroe gere rolprenten over Romeinse tijden. Wel is het geheel wat overladen met gevechten, folteringen en wilde ritten. Daar staat tegenover dat de amoureuze scenes schaars gehouden zijn. Het ver haal heeft af en toe verrassende wen dingen, terwijl opnamen van sommige taferelen boven de middelmaat liggen. Steve Reeves, zo langzamerhand wel be kend onder Schiedammers, balt weer geducht de spieren. Meer valt er van deze beroeps-body-builder nauwelijks te verwachten. Het verhaal is wat cli ché-matig. Christenen krijgen de schuld van plunderingen en roof. Onder de christenen zijn vanzelfsprekend de schoonste vrouwen en hun bekeerde aan bidders. Natuurlijk worden ze voor de wilde beesten geworpen, maar wat een geluk de Vesuvius braakt ko kende lava over de verdorven heidenen en de christenen, waaronder onze Steve en zijn bruid, ontkomen. Voor achttien jarigen. De matineefilm heet deze week: Op naar Hollywood. Een van de kolderfilms waarin Jerry Lewis en Dean Martin nog een duo vormen. Met zijn beidjes zijn ze in een prachtslee op weg naar Holly wood in gezelschap van een enorme, haast menselijk denkende Deense dog Het drietal krijgt de gekste dingen te beleven, alvorens Jerry zijn idool, Anita Ekberg, mag bewonderen. Veelal goed kope Amerikaanse humor, maar af en toe een kostelijke persiflage op de film- sterfans. Voor alle leeftijden. tAdvertentie ROTTERDAM 11 febr. Hel college van B. en W. van Rotterdam heeft beslo. ten aan Eduard Flipse. dirigent van het Rott. Philharmonisch Orkest, de Van OI- denbarneveitpenning toe te kennen. De penning zal hem op de vooravond van zijn vijfenzestigste verjaardag op za terdag 25 februari, ten stadhuize wordm uitgereikt. De Van Oldenbarneveltpenning werd ge slagen omstreeks 1930. Hij is vervaardigd door Hans Richters en vertoont de beelte nis van Van Oldenbarnevelt. Aan de keer zijde komt het stadswapen voor. Enkele teksten versieren beide zijden van de pen ning. Een tekst werd speciaal door Jan Prins gemaakt voor deze penning. Hij luidt: ..Zal de gemeenschap leven, dan moet de mens zich geven". Een tiental Rotterdammers heeft tot nu toe de pen ning ontvangen: de heren D. G. van Beu- ningen, dr. J. C. Bierens de Haan, J. Brau- tigam. mr. K. P. van derMandele, mr. P. J. Oud. dr. ir. J. A. Ringers, W. v. d. Vorm, dr. C. H. van der Leeuw, H. J. G. ter Marsch en dr. H. W. Mouton. (Advertentie) voor SCHIEDAM. 11 febr. Als Peter Schamle in zijn functie van districts commissaris der verkenners zijn kousen aantrekt, dan behoeft hij heus niet bang te zijn, dat de verkenners zullen zeggen: „Er zit een ladder in je kous!" Toch heeft hij aan die ramp voor ons vrouwen, op de meest ongelegen ogen blikken, gedacht en de stad een kousen automaat geschonken. Voor de bewon- ners van Nieuwland een extra bofferd- je, maar in nood is zo'n trap op de fiets slechts een peuleschil. Als het helemaal dik in orde was, dan zou die automaat ook drie kousen moeten ver kopen inplaats van twee, want dan heb je altijd nog een in reserve. De zakelijke Peter zal heel rap opmer ken: dan draai je maar twee keer drie gulden, heb je meteen ook twee paar kousen. Allemaal tot je dienst, maar voor de teenagers niet zo eenvoudig. Het zakgeld gaat toch meestal al aan die nylons verloren, naadloos, hevig in zwang op het ogenblik, maar niet sterk. Wel een uitkomst, want je trekt maar aan en je bekommert je nergens om. We kunnen het weekend nu voortaan echt zorgeloos ingaan, want „laddert" Cw» De grootste overwinning, die de duivel in de 20e eeuw heeft behaald is het on geloof in hem. Dit is een overwinning, die hem al vele jaren geleden in de schoot is geworpen; onze technische eeuw kent alleen maar bewezen feiten, boze geèsten?, nee, daarin geloven we niet meer. We geloven niet meer in het kwaad als een God vijandige daad, ons ingeblazen door de duivel. Hoe kan het ook, hij bestaat immers niet meer? We geloven wel in God, we houden zelfs van Hem. Het felst voelen we dit als we zondigen, of onmiddellijk daarna! Het spijt ons, gezondigd te hebben, we deden het niet uit haat tegen Hem, onze menselijke zwakheid, onze geaardheid speelde ons parten en we leggen ons daarbij neer. God begrijpt ons wel, Hij kent ons be ter dan we onszelf kennen. Hij wil ons geluk, het geluk, waar wij naar zoeken en verlangen. Wij willen een wereld, waar het prettig is om in te leven, zon der haat, jaloezie en naijver. Maar wij kunnen toch niets veranderen aan de si tuatie, zoals we die nu kennen? Als het aan ons lag .zouden we onze mening wel zeggen, wij zijn niet bang voor de waar heid, zeg het maar gerust! „Oh, ja?" Wat zijn we dan voortreffelijk! Maar we liegen: tegen anderen en te gen onszelf. We zijn er achter gekomen, dat het vrij gemakkelijk is tegen ande ren te liegen, een keihard gezicht zet ten; zakenlui laten ook niet het achter ste van hun tong zien, die rijden weg in een dure slee als de deurwaarder om de hoek komt. Wij willen allemaal zakenlui zijn, het gaat ons prima, het kan niet beter. Het is het beste, onze eigen boon tjes te doppen, ons niet te bemoeien met anderen: wehebben genoeg aan onszelf. De consequentie is, dsft we ln ons voe len, dat dat niet de inhoud is, die we aan ons leven willen geven, we willen meer, we willen echte liefde. Maar liefde eist een uiterlijk bewijs, en aan uiterlijkhe den hebben we het land. We zitten nu met onszelf in de knoop, we hebb°n ons een geloofsleven aangepraat, zonder uiterlijkheden, dat niet houdbaar is. God liefhebben en rustig onze gang gaan, dat kan toch niet? Dat weten we allemaal. God bewijst ons zijn liefde op allerlei manieren, in de vreugden van ons leven en zelfs in ons verdriet, want Hij geeft ons troost. Liefde is gericht op de ander, nooit op onszelf. Dat is moeilijk, maar, de liefde is toch mooi, het is toch prettig om lief te hebben? Egoïsme is verwerpelijk, zo willen we niet zijn. Maar wij mensen, houden egoïsme voor liefde, in onze ver warring zien we de raakpunten niet meer. Toch is er een Mens geweest, die goed was, die zo was, zoals wij willen zijn: Christus. Hij spreekt wel over de duivel, die de mensen van God afhoudt, die de begeerten in ons aanwakkert, die onze menselijke zwakheid excuseert en ons troost, dat God ons wel begrijpt. Heeft Christus dan onwaarheid ver teld? Is Christus dan niet meer het Ideaal de Goede Mens. de Godmens, die ons niet bedriegen wil en kan? Wat denken wij van de Christus? .Ad. er weer een aan je been en moet je uit, heb je geen hele kousen meer, voor drie gulden is de narigheid achter de rug. Misschien, dat we toch nog eens de verkoop van drie kousen krijgen, daar zit toch wel wat in. Natuurlijk, geregeld koop ik twee dezelfde tegelijk, maar die dubbele uitgave is nooit van lange duur. Moet je maar dure nemen, hoor ik u al zeggen. Ook daar zit 't 'm echt niet in. Het is geloof ik, louter geluk. Of we moeten de kousen van Peter zelf ne men, warm enwat het belangrijkste is, laddervrij! Ze zijn een poosje in de mode geweest, maar ook dat behoort weer tot het verleden. Van Peter komen ze alleen maar tot de knie, overigens als hij in vol ornaat is, met de veel omstreden verkennershoed op zijn rug bengelend. De korte broek zou ook afge schaft worden. U ziet, ik ben volkomen op de hoogte van de verkennersmode en... die laddervrij e kousen! Waarschijnlijk heeft de vrouw van Pe ter ook zoveel pech met haar nylons en besloot hij die automaat te plaat sen MIEKE SCHIEDAM, 11 febr. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schie dam tussen 912.30 uur en 26 uur: 1 P. grijze kinderhandschoenen; 1 p. brui ne kinderschoenen. Te bevragen bij de vinders: Stelling- touw, v. d. Wetering, Charl. de Bourbon straat 21; stetoscoop, J, Roctus, Watt straat 63a; 4 sleutels, R. Schouten, Ber kenlaan 16: sigarettenaansteker, J. de Boer. Da Costastraat 24; beige dames paraplu, v. d. Werf, Hogebanweg 162a; herenportemonnee met inhoud, D. Krom menhoek, Rotterdamsedijk 201; heren- polshorloge. W. Toose, Haven 26 Maas sluis; zilveren ring M. Meijvogel, Heren- pad 11; speldje, K. v. d. Zweb, Lange Achterweg 14; geldsbedrag, A. de Ja ger. Marconistraat 67b; blauw-rode shawl Lek, Corpernicusstraat 6a; lage schoen, v. Soest, Huijsmanstraat 92c; paarse da meshandschoen, de Mol, Lange Kerkstr. 66; 1 p. gele wollen kinderwantjes, v d. Kruit, Zalmstraat 3; bruin lederen handschoen (R), v. Eek Rotterdamse dijk 407; 1 p. lederen herenhandschoenen Verlinde, Bosboomlaan 18b; 1 p beige dameshandschoenen, den Boer," Buijs Ballotsingel 52c; 1 beige dameshand schoen (L), Witte, Prof. Kamerlingh On- neslaan 98. I VLAARDINGEN, 11 febr. Van don derdag 16 februari tot en met zondag 26 februari a.s. wordt in de Visbank een ex positie gehouden van schilderijen plas tieken, gouaches en tekeningen van de Schiedamse Kunstgemeenschap S 45. De expositie wordt geopend donderdagavond 16 februari a.s. 8 uur, door de heer P A Pelle. De tentoonstelling is geopend dage lijks s avonds van 7 tot 9 uur en boven dien op woensdag-, zaterdag- en zondag middag van 2 tot 5 uur. HEDEN: l'assagetheater: Nooit op zondag, str. volw. dag. 2 en 8.15 uur. zat. en zond. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Monopoletheater: De laatste dagen van Pompei', dag. 7 en 9.15. (18 j.) Op naar Hollywood, dag. 2 uur zond. 2 en 4.15 (a.l.) Stedelijk Museum: 20.15 opening expo sitie. APOTHEKERSDIENST Apotheek Backer, St.-Liduinastraat 58. R.-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De openingstijden van de centrale en filialen van de r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „St.-Liduina" zijn: Openingsuren centrale: maandag 79 uur; dinsdag 1012, 25, 79; woensdag 2—5, 7—9 uur; donderdag 10—12 uur; vrij dag 25, 7—9 uur; zaterdag 1012, 25 uur. Kinderultlenlng: dinsdag 2—4 uur; woensdag 45, 6,308 uur; zaterdag 1— 3.30 uur. Kinderleeszaal: maandag 45 uur; dinsdag 4—5 uur; woensdag 2—3 uur; vrij dag 45 uur. Singel: maandag, woensdag- vrijdag 78 uur. Openingsuren Nieuwland: woensdag 1.30—5.30 en 7—9 uur; vrijdag 7—9 uur. Gorzen: dinsdag 6.309 uur; woensdag 2—5 30 uur; vrijdag 7—9 uur. R-K. Plattelandsbibliotheek: uitleen» post Kerkweg 46 zond. 11.30—12.30. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. J'. van Buren. Buijs Ballotsingel 72-76, tel. 69661; dr Vlootman, Nieuwe Haven 115, tel. 67760: dr. G. Pet, Tuinlaan 92, tel. 67856. Apotheek Westendorp, Singel 83. De wijkverplegingsdienst van het Wit Gele Kruis zal worden waargenomen door: zr. Winckels, Burg v. Haarenl. 893, tel. 65255. Het kraamcentrum door: zr De Ko ning, Ph. v. Bougondiëstraat 21," tel. 63334 b.g.g. 69411. Deze diensten duren vanaf zaterdag middag 1 uur tot en met zondagavond 12 uur. ZATERDAG Rott Schouwburg 8 uur Carlotta (Rott. Toneel). Luxortheater. 8 uur. Tot vanavond, (Sleeswdjkrevue). ZONDAG Rott. Schouwburg 8 uur Spaanschen Brabander (Rott. Toneel). Luxortheater, 8 uur; Tot vanavond (Sleeswdjkrevue). Aula Boymans-van Beuningen, 2.30 uur, Dvorakprogramma (Componistenserie) MAANDAG Rott. Schouwburg, 8 uur, Joseph in Egypte (Ned. Comedie). Luxortheater, 8 uur; Tot vanavond. (Sleeswijkrevuej. BIOSCOPEN IN ROTTERDAM Arena: De onverzoenlijken: 14 jaar; Capitol: Dinosaurus: 14 jaar, do. Last voyage: 18 jaar; Centraal: De held van Saipan: 18 jaar; Cineac-AD: World by night: ontoelaatbaar; Cinerama: Seven wonders of the world: a.l.; Colosseum: Genadeloze jeugd: 18 jaar, do: Stoottroe pen in de aanval: volw., za. zo. 2: Disco hitparade: a.l.; Harmonie: Misdadiger in de rolstoel: 18 jaar, di. t/m do.: Pal Joey: str. volw.; Lumière: De grote bedrieger: 14 jaar; Metro: Kinderlokker: 18 jaar; Passage; Nooit op zondag: str. volw; Prin ses: S.O.S. Pacific: 14 jaar, do.: De prins en de showgirl: str. volw., za. zo. 2; Avon turen van een zigeunerjongen: a.l., za. 24: Doorbraak: 18 jaar; Rex: Teza, zoon van Cochise: 14 jaar, do: Gevaarlijke eer zucht: 18 jaar. Thalia: Klokslag midder nacht:. 18 jaar 't Venster: Faja Lobbi; a.l.; Victoria: Katja, de ongekroonde kei zerin: 18 jaar. do 2 en 8; Vrouwengehei men: ontoelaatbaar, zo. wo. 2, zo 2 en 4.30; Douane Boem: a.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 3