ieuwe Schiedamscne Courant Loemoembisten met meer tegen federale regering Partijen in Congo zeggen een coalitiekabinet toe Sovjet-actie tegen V. N. lijkt kansloos Neutralistische sprekers niet anti-Hammarskjöld Uk' RADIOHULP VOOR SCHIP IN NOOD OPLUCHTING NA SPANNENDE UREN OP ZEE Italiaan en Nederlander de enige kandidaten Mr. D. U. Stikker zou voorkeur genieten T egenbetoging in Brussel Bemoedigend rapport V.N.-verzoeningscommissie Congo-debat in Veiligheidsraad LOEMOEMBA in Leopoldstad pieus herdacht Antwoorden of 2 mnd. extra dienst Opvolging P.-H. Spaak bij NAVO De Eenheidswet in België Loemoemba gedood in vliegtuig Het weer Chef staf luchtmacht: Aantal res.-off icier en bedreigd Liberale ministers dreigen met ontslag Afrikaans leider Anti-Belgische hetze VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 j^NEw YORK, 17 febr. (AFP, van 'rt Veiligheidsraad t6l?a e Verenigde Naties is gis- sPr *?nd nog niet tot een uit- leSe 9 gekomen over de Congo- V.j^t kwesties en de rol, welke de daarin zouden moeten spelen. Vr*®*» voornamelijk afge- kaan 'Sden van de nieuwe Afri- ter Se landen het woord, die ech- gep0r90r llet merendeel niet zeer Hscho eer<^ sckenen voor het dras- SeCrpt v°°i'stel van de Sovjets om tot af5ris"generaal Hammarskjöld ^ctig reden te nopen' om de V-N-" te ,lr! Congo binnen een maand ïsjomu de machthebbers tep en 6 en ^oboetoe te arreste- te gp, sancties jegens België Vveerri0 9 *n verband met de be- schuld van dit land aan de J^ika. gewelddadige dood van de Congo lese ex-premier Loemoemba. Ver wacht mag worden, dat het Sov jet-voorstel ook ditmaal verwor pen zal worden. LEOPOLDSTAD, 17 februari (A.F.P., Rtr., U.P.I.) Aanhan gers van president Kasavoeboe van Congo en van de overleden ex-premier Loemoemba hebben aan de Verzoeningscommissie van de Verenigde Naties toegezegd, dat ze bereid zijn deel te nemen aan een federale regering voor Congo. Indien de toegezegde coa litieregering er komt, zou dat een aanmerkelijk succes voor de Ver zoeningscommissie wezen, omdat er dan een eind zou kunnen ko men aan de burgeroorlog, welke in feite in Congo woedt. Daarte genover staan evenwel de berich ten van de toenemende steun, welke de regering van Gizenga, de Loemoembistische machtheb ber in Stanleystad, niet alleen van het communistische blok krijgt, maar ook van verschil lende landen, die als neutralistisch aangemerkt worden. Katanga 70.000 op girorekening „Mensen in Nood" Een Deense operatrice bij het radiostation in Tilbury (Essex, Engeland), de 24-jarige Lis Bir- thelsen, heeft een groot aandeel gehad in het reddingswerk van het Zweedse schip „Britta" dat in het Kanaal grote averij had opge lopen na een botsing in de zware mist met de Italiaanse olietanker „Mirella d'Amico". Met kalmte en grote tegenwoordigheid van geest slaagde zij er in schepen de weg te wijzen naar de in gevaar ver kerende „Britta", die dank zij de aanwijzingen van mej. Birthelsen veilig de haven van Tilbury kon worden binnengesleept. (Telefoto's Joh.de Heer Zacht Verzoening in congo? """^'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii l0 ltvee van de drie kinderen van ni°emba, zijn zoontjes Frangois en lce. die in Egypte verblijven, laat e "a'n enwe^e verwoestingen er zijn in J?er*c'It in de Belgische ambassade airo, toen daar betogers naar binnen Waren gestormd. (Telefoto). 5 (Advertentie) VENUS seint: S,Uur °°s de morsvrije V8n Breda van buitenlandse zaken, van 'Jt, de. bijeenkomst van mi- van j UK oijeen Verri,- landen der Zuidoost-azia- v-A kir, -* W^aart t?gs^rganisatie (Zoavo). die genl 20 is rtn Bangkok begint, bijwo- (r°$ het Witte Huis bekend- De westelijke landen hebben tijdens de jongste bijeenkomst van de raad, die tot vanmiddag verdaagd is gewor den, nog geen resolutie ingediend, maar het ziet er naar uit, dat hetgeen de gedelegeerde van Ecuador, Beni- tes, zei, ongeveer de strekking van de te verwachten resolutie inhoudt. Beni- tes bepleitte internationaal onderzoek naar en berechting van de daders van wat hij noemde de „monsterachtige moord" op Loemoemba. Hij sprak voorts zijn vertrouwen uit in het beleid van Hammarskjöld en stelde voor, dat alle leden van de V.N. zich onthouden van het erkennen van welke provinciale regering ook in Congo. Alle Belgische politieke en militaire adviseurs zouden volgens het voorstel van Ecuador Congo moeten verlaten en de verschil lende fracties van het Congolese leger zouden moeten worden ontwapend. De gedelegeerde van Guinee, Dial- lo Telli, deelde mee, dat president De Gaulle, koning Boudewjjn, de Bel gische regering, de leiders van de N.A.V.O. alsmede de Congolese poli tici Kasavoeboe, Tsjombe, Moboetoe, Bomboko en Kalondji allen persoon lijk verantwoordelijk zjjn voor de moord op Loemoemba. Telli toonde zich voorts bijzonder anti-Frans. Namens Madagascar werd bepleit de Congolese kwestie aan de Algemene Vergadering van de V.N. voor te leg gen. De Madagascaarse afgevaardigde, Rakotomalallala, voelde echter niets voor de voorstellen van Hammarskjöld en van de Amerikaan Stevenson om het Congolese leger te ontwapenen. Hij wil de slechts de troepen, die niet onder het gezag^ van Kasavoeboe staan, ontwape nen. Madagascar vertrouwt Hammars kjöld. in tegenstelling tot Mali en Po len, waarvan de afgevaardigden zich voor het Sovjet-voorstel uitspraken. Op- per-Volta en Congo-Brazzaville spraken zich, evenals Ceyloln, niet uit tegen Hammarskjöld. Een soortgelijke steun vond de secretaris-generaal bij Gabon, Senegal, Kameroen en Soedan, die te vens voorstelden, dat de Congolese kwes tie aan de V.N.-Assemblée zal worden i voorgelegd. Tot «lusver is het bewind van Gizen ga ook erkend door Joegoslavië, Ma rokko, de „voorlopige Algerijnse rege ring in ballingschap", door Dahomey, de V.A.R., Irak en (zoals in een deel van onze oplaag van gisteren reeds ge meld) Indonesië. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft, zoals we gisteren reeds meldden, eenzijdige erkenning van „zogenaamde regeringen in andere delen van Congo" veroor deeld, omdat dit de kwesties zou toe spitsen. De V.S. erkennen slechts de re gering van president Kasavoeboe in Leopoldstad, en zo zei Kennedy uitbreiding van die regering vormt een punt van bespreking. Secretaris-gene raal Hammarskjöld van Je Verenigde Naties nu heelt zijn adviescommissie voor Congo bijeengeroepen voor de be spreking van „zeer bemoedigende be richten uit Congo", welk nieuws slechts «1e eventuele vorming van een regering op brede basis in Leopoldstad zou kun nen zijn. Het is evenwel niet bekend, of pre sident Moise Tsjombe van Katanga aan zo'n regering wil deelnemen. Albert Ka londji, de president van de Mijnstaat, heeft zich gisteren nogmaals uitgespro ken voor een Congolese statenbond, waarvoor ook Tsjombe zeer geporteerd is. Volgens de zegslieden in New York zou de coalitieregeling de basis moe ten vormen voor een bestuur, waarin alle politieke groeperingen in Congo naar verhouding vertegenwoordigd zullen zijn- In verband met het laatste is het van belang, dat president Kasavoeboe gis termiddag naar Brazzaville in voorma lig Frans Congo vertrokken is, waar hij zowel Tsjombe als Kalondji zal ont moeten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de V.S. met een groot aantal landen overleg gepleegd hebben over de wijze, waarop het optreden van de Verenigde Naties in Congo kan worden versterkt. Zoals bekend is er de V.S- veel aan gelegen om Congo buiten de koude oor log te houden. President Kennedy heeft echter niet aldus de officiële Ameri kaanse verklaring met de andere landen overleg gepleegd over de tekst van zijn verklaring inzake de veroorde ling door de V.S. van eenzijdige inter ventie in Congo. De Casablanca-landen, jonge en min of meer neutralistische Afrikaanse staten, zullen morgen op initiatief van Ghana in dit land bijeen komen „om gezamenlijk maatregelen te treffen voor de bevrijding van Congo" Loemoemba is gisteren herdacht in Leopoldstad tijdens de slotbijeenkomst van de inleidende conferentie van Congo lese politici door premier Ileo, de lei der van de regering onder president Ka savoeboe. Ileo verzocht de aanwezigen een minuut stilte ter ere van Loemoem ba in acht te nemen. De vergadering besloot dat 1 maart in Elisabethstad de ronde-tafelconferentie voor de Congole se politici moet beginnen. In Leopold stad zijn gisteren talrijke arrestaties ver richt in de Afrikaanse wjjk van perso nen, die wan ordelij kheden van zins zou den zjjn geweest. In de kathedraal van Loeloeaburg werd een Requiem-mis op gedragen voor Loemoemba. Zijn aanhan gers hebben verklaard als 'teken van rouw geen stropdassen te zullen dragen, terwijl ook de vrouwen hun kleding naar 's lands wijs aanmerkelijk zullen ver minderen. In reusachtige kisten verpakt kwa men gistermiddag in Elisabethstad drie Franse straaljagers aan, die de eerste van een reeks van negen zouden zijn. De Katangaanse autoriteiten beijver den zich te verklaren, dat ze allerminst gelukkig zijn met de vliegtuigen, die pre sident Tsjombe zouden zijn „aange praat". Overigens wil Katanga wel straaljagers van een ander type dan de gearriveerde. De Franse regering deelt mee, dat de verzending buiten haar toe stemming is geschied. Waarnemers in Parijs betwijfelen dit echter. Van de zijde van de V.N. in Leopold stad is meegedeeld, dat in Kalima, onge veer honderd kilometer ten noordoosten van Kindoe, Europeanen mishandeld zijn door Loemoembisten. Ook maakt men zich zorgen over het lot van de acht Belgische para's, die in Stanleystad ge vangen gehouden worden door aanhan gers van Loemoemba. Er gaan geruch ten, dat Belgische para's in Roeanda- Oeroendi eei. plan beramen om hun ge vangen kameraden te bevrijdèn. Een dergelijke actie zou uiteraard de haat campagne jegens België aanmerkelijk verscherpen. President Tsjombe van Katanga heeft futocopieën van een brief geproduceerd, welke Loemoemba in september ge schreven zou hebben en waarin hij de provinciale regeringen (Loemoemba was toen nog premier) aanzette om Tsjom be te arresteren en zc nodig te doden. Volgens de Katangaanse regering be wijst dit schrijven, «lat Loemoemba niet «le ontroering verdient, welke thans over de gehele wereld is gewekt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 17 febr. De mogelijk heid bestaat dat een klein aantal reser ve-officieren van «1e opgeheven derde divisie twee maanden extra herhalings oefeningen zal moeten verrichten. De chef generale staf van de landmacht is van plan «le minister van Defensie fe vragen een dergelijke maatregel te ne men tegen reserve-officieren «lie tot tweemaal toe nagelaten hebben een brief van «Ie «'hef generale staf te be antwoorden. Vandaag is de uiterste da tum waarop antwoord op de brieven op de generale staf wordt verwacht. De achtergrond van de zaak is de vol gende: Bij de opheffing van de derde di visie kwam een aantal reserve-officie ren zonder mobilisatiebestemming. Daar de chef van de luchtmachtstaf voor deze officieren wèl een mobilisatie bestemming had, is in onderling overleg besloten de reserve-officieren te verzoe ken overplaatsing te vragen naar de luchtmacht. Een aantal reserve-officie ren reageerde positief, een aantal wei gerde overplaatsing te vragen en een klein aantal liet helemaal niets van zich horen, ook niet na herhaald verzoek. Daarna is een tweede brief uitgegaan aan het kleine aantal reserve-officieren waarin de chef van de generale staf hun in kennis stelde van zijn voorne men om, als zq opnieuw geen antwoord wensten te geven, de minister om ge noemde maatregel te vragen. DEN BOSCH, 16 febr. Op giro rekening no. 5230 die de stichting „Mensen in Nood" ten behoeve van haar actie voor de hongersnood in Con go geopend heeft, is tot nu toe een be drag van 70.000 bijeengebracht. WASHINGTON, 17 febr. (IJPI) Naar in doorgaans betrouwbare diplomatieke kringen werd vernomen, zouden de Italiaanse ambassadeur Manlio Brosio en de Nederlander mr. D. U. Stikker de enige kandidaten zijn voor de op volging van de Belg Paul-Henri Spaak, als secretaris-generaal van «1e Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. In Washington zou men nog niet heb ben uitgemaakt aan welke kandidaat men zijn steun zou verlenen. President Kennedy, zo verluidde, zou dit onder- De Nederlandse mijnenveger „Gemert" heeft donderdag het vletje met de twee opvarenden, dat woensdagavond uit Scheveningen naar Hoek van Holland was vertrokken, maar in de mist was zoekgeraakt, gevonden ter hoogte van Terheij- den op twee mijl uit de kust. De inzittenden, de heren J. Koper en R. de Brichy, verkeerden in goede welstand. Zij werden aan boord genomen en het vletje werd vastgemaakt. Later nam het bergingsvaartuig „Bruinvis" vlet en opvarenden over van de „Gemert" om voor de haven van Scheveningen mannen en scheepje over te geven aan de reddingboot „Dorus Rijkers". Foto: na aankomst in de haven van Scheveningen koersten de heren Koper (met hoed) en De Brichy in hun vletje weer terug naar hun werk in Scheveningen. BRUSSEL, 17 februari (AFP) Ro ger Motz, voorzitter der Belgische li berale partij, heeft na een bijeenkomst van het partijcomité en de parlemen taire fractie verklaard dat «le liberale ministers zullen aftreden, indien «1e re gering niet onverwijld maatregelen treft voor de uitvoering van de «loor «le beide kamers van de volksvertegen- wooriligers goedgekeurde z.g. „sober- heidswet", welke ten doel heeft «1e fi nanciële gevolgen van de Belgische verliezen in Congo op te vangen. DAR-ES-SALAAM, 17 febr. (UPI) De gewestelijke voorzitter van liet Afri kaanse nationale congres van Tangan- jika, J. D. Lifa Tsjipaka, heeft gisteren meegedeeld te weten, dat Patrice Loe moemba op 6 januari is gestorven na dat hij in het vliegtuig, dat hem naar Katanga moest brengen, vreselijk was mishandeld. Lifa Tsjipaka weigerde de man te noemen die hem dit had bericht. De gewestelijke voorzitter zei, dat hij vond, dat alle inwoners van de onafhankelijke Afrikaanse staten naar Congo moesten optrekken om de Katangese president en diens leger te ontwapenen. BRUSSEL, 17 febr. (Rtr) Honder den Belgische studenten, verontwaar digd over «le brandstichting in «le Bel gische ambassade in Cairo, hebben gis termiddag de ambassade van de Ver enigde Arabische Republiek met ste nen bekogeld. Enkele ruiten sneuvel den. De „Nasser aan de galg", joelen de. betogers werden door de politie op afstand gehouden. werp ook willen bespreken met Paul- Henri Spaak wanneer deze volgende week maandag en dinsdag te Washing ton is. In dezelfde diplomatieke kringen was men van mening, dat de meeste leden van de verdragsorganisatie aan de Ne derlander Stikker de voorkeur geven. Frankrijk zou echter liever de Italiaan Brosio op de zetel van de secretaris generaal van de NAVO zien. Ook Grie kenland zou zich reeds voor de Italiaan hebben uitgesproken. In de diplomatieke kringen te Wash ington zei men voorts, dat Spaak mr. Stikker als zijn opvolger zou wil len zien. Men zei ook, dat de Verenig de Staten zich voor een moeilijke beslis sing geplaatst zien, omdat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken de Italiaan Brosio bewondert om zijn grote diplomatieke ervaring, en om het feit, dat hij voortdurend aan zijn regering had duidelijk gemaakt, dat nauwe betrekkingen met de Verenigde Staten van het grootste belang zijn. Van de andere kant onderhouden de Verenigde Staten ook goede betrekkin gen met Nederland en bovendien staat mr. Stikker eveneens bekend als een ervaren en bekwaam diplomaat. (Advertentie) *»TH,TTf3,'ÏP Jr sa, KJ vrJBaw i Oostzeedijk 350 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden en weinig wind. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.50-17.59. Maan: 9.25-22.17. DE BILT, 17 febr. Het omvang rijke hogedrukgebied boven Europa weet zich onverminderd te handhaven. Het uitgebreide mistgebied boven West- Europa is niet in omvang afgenomen, maar de mistlaag reikt niet hoog meer waardoor de zon op vele plaatsen in staat is de mist overdag te doen oplos sen. In de zachte lucht bereiken de temperaturen waarden van om en na bij de 15 graden, maar waar de mist zich overdag handhaaft blijft het kwik bij ongeveer 7 graden steken. Morgen komt er iets meer wind uit zuidelijke richtingen. Station Weer Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Nice Berlijn München Zurich Wenen Innsbruck Rome Madrid max. min. neersi. temp. temp. afgei gisteren 24 uur mist 8 3 0 mist 8 3 0 mist 7 3 0 mist 7 0 0 mist 7 3 0 onbew. 7 1 0 mist 14 -0 0 onbew. 16 4 0 zw. bew. 5 0 ij zei 1 -1 0.2 licht b-sw. 6 0 mist 9 7 0 mist 8 3 0.2 onbew. 16 0 0 onbew. 14 4 0 onbew. 15 7 0 geh. bew. 8 5 0 mist 12 -1 0 mist 13 -? 0 geh. bew. 9 2 0 mist 11 -2 0 mist 17 -0 0 onbew. 15 3 0 HET MEEWE DAGBLAD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1