Haagsche Comedie heeft moeite zich aan top te handhaven Concertgebouw-orkest enig nationaal orkest? Vondst Reclame Het nieuwe „Wonderwereld" boud MACHINIST-OPERATOR GEROUTINEERDE VERTEGENWOORDIGER LABORANTE laboranten WAN NELLE Ontbreken van televisie-schnabbeltjes nadelige factor College B. en W. is homogeen Worstelaar contra lijfwacht Haagse raad bezorgd Residentie-orkest Luchtincident aan Birmaanse grens Zes vrachtauto's botsen op elkaar in het Zoeklicht Maakt voor Uw zaak N.V. STER0V1TA MELKPRODUCTEN DE NATIONALE LUCIFERSFABRIEK N.V- in tijdelijke dierts* swiü In van Nelle's „Wonderwereld"-serie is als vierde boek verschenen PAGINA 5 N S C—N D C VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 Middenstandscentrum op Voorjaarsbeurs Mij. „Nederland" geeft weer 9 in contanten Burgemeester Den Haag Nogmaals: de riool' water-zuiverings installatie Ver. Blik onveranderd 12 pet. dividend „Kinderroof' bij honden Onbekend vliegtuig neergeschoten Veel schade, geen persoon lijke on ge lu kken FLITSEN HET ZIEKENHUIS VAN DEN H. JOANNES DE DEO rechtstreeks uit eigen werkplaatsdus WONINGINRICHTING Wmm (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 febr. De Haagsche Co medie, die aan de spits staat van het Ne derlandse toneelleven, heeft grote moeite deze positie te handhaven. Het is voor dit gezelschap namelijk bijzonder moei lijk goede nieuwe krachten aan te trek ken en de huidige acteurs en actrices te behouden, omdat zij haar spelers, in te genstelling tot andere toneelgezelschap- Van Zwijndregt, dat deze gedachte nader zal worden bekeken. Ook werd er gesproken over de „lij densweg" van de herbouw van de Kleine Comedie De verschillende plannen waren steeds op onoverkomelijke bezwaren af gestuit. Het laatste plan kon niet worden verwezenlijkt onder me-êr toen bleek, dat op het geprojecteerde terrein aan de Jo- han de Wittlaan een inmiddels gedempte pen, vrijwel geen gelegenheid kan bieden) tankgracht had gelegen, waardoor het voor de televisie op te treden. Dit zei bouwrijp maken te duur zou worden. „Wist de gemeente dat dan niet eerder? zo repliceerde mevrouw Sicman-Harde- man Deze tankgracht stamt toch niet uit het pre-historische tijdperk, leder van ons wist, dat hij daar gelegen had.". Ook de heer Th. Dresmé (KVP) noemde de hele «P vanmorgen de wethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt tijdens de voortgezette begrotingsbehan deling in de Haagse raad. Een gelukkige omstandigheid noemde de wethouder het, dat het door het vaststellen van een sa larisregeling onmogelijk is geworden, dat.Sang van zaken met betrekking tot de toneelgezelschappen eikaars krachten j Plannen voor de herbouw^ van de Kleine „wegkopen" De televisie-schnabbelt,jes" blijven echter een nadelige factor voor de Haagsche Comedie. Men kan intussen als overheid niet te veel gaan regelen, aldus de heer Van Zwijndregt, omdat men wellicht ingrijpt in het artistieke bestaan. De wethouder constateerde, dat het bezoek aan het to neel in Den Haag groeiende is. Over de nota van Jhr. De Brauw, die voorgesteld heeft van de Haagsche Comedie een meer Haags gezelschap te maken, desnoods met verlies van de rijkssubsidie, zei de heer Comedie zeer onbevredigend, vooral ook voor de initiatiefnemers, die jaren aan deze plannen hebben gewerkt. Hij drong, er op aan een schadeloosstelling toe te Iover zal worden voorgesteld van ne- kennen. De wethouder zegde dit toe gen procent in contanten (onveranderd). UTRECHT, 17 febr. Op de aanstaan de voorjaarsbeurs, die van 13 tot en met 23 maart in Utrecht wordt gehouden, wordt voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf een middenstandscentrum ingericht in de Merwedehal op het Croe- selaanterrein. De centrale middenstands organisaties. vijf grote instellingen, die ten behoeve van de middenstand werken en de rijksmiddenstandsvoorlichtings- dienst staan daar klaar om de midden standers alle mogelijke service en voor lichting te geven. Het centrum organiseert tevens een etalagewedstrijd voor twaalf vormingsscholen voor de detailhandel en drie bijeenkomsten in de congreszaal, waarop actuele problemen uit het mid den- en kleinbedrijf aan de orde worden gesteld. AMSTERDAM, 17 febr. De directie der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" deelt mede dat aan de op 16 maart a.s. te houden algemene vergade ring van aandeelhouders een dividend (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 februari Burge meester Kolfschoten heeft tijdens de begrotingsbehandeling in antwoord op vragen uit de raad gezegd dat de sa menwerking in het college van B. en W. niets to wensen overlaat. De heer Rensen (P.v.d.A.) had zijn twijfel aan de homogeniteit van het college geuit naar aanleiding van het feit. dat de wethouder van financiën, mr. Dan- kelman tegen het voorstel was ge weest tot aankoop van de panden van de drukkerij Levisson dat door wet houder Van Eissa Nessel (stadsontwik keling en volkshuisvesting) as verde digd. De burgemeester zei hierop, dat dit een „volstrekt vrije kwestie" was geweest. Bij het hoofdstuk openbare werken kwam de heer mr. G. de Lint (prot.chr.) nog eens terug op zijn stokpaardje: de rioolwaterzuivering. In 1937 heeft de gemeenteraad het principebesluit ge nomen een rioolwaterzuiveringsinstal latie te bouwen, een project van 38 mil joen gulden. Met de voorbereidingen van dit grote project is men reeds be gonnen. De heer De Lint is van mening dat lozing \an het rioolwater door een lange buis van n"gen kilometer in. zee de voorkeur verdient boven biologi sche zuivering. De kosten van aanleg van zo'n buis zouden 18 miljoen gul den minder zijn dan van een zuiverings installatie. Er heeft op dit gebied de laatste jaren een stormachtige ontwikkeling plaats gehad, zo zei hij, en hij vroeg zich af of het eerder ingenomen stand punt nog gehandhaafd kan blijven. Hij wees erop dat er ook in de buurge meenten onrust over de genomen be slissing heerst, omdat zij bij deelne ming voor hogere kosten zullen komen. De Japanse sumo-worstelaar Kashiwa- do liep tijdens zijn bezoek aan de Tower in Londen plotseling tegen ser geant G. Lain, een lid van de Schotse lijfwacht, op Gezien de verwilderde blik, waarmee de goedgemutste guard wordt gemonsterd, verliep de kennismaking nu niet bepaald vrien delijk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 febr. Tijdens de be grotingsbehandeling is vanmorgen in de Haagse gemeenteraad een door alle frac ties ondertekende motie ingediend, waar in do raad zijn grote ongerustheid uit spreekt over de opdracht, die de staats secretaris van O., K. en W„ mr. Y. Schol ten, heeft gegeven aan de commissie- Witteman waarin wordt uitgegaan van de stelling, dat het Concertgebouw orkest als nationale instelling moet worden be schouwd. In de motie wordt b. en w. ver zocht stappen te ondernemen ter voor koming van een onbillijke overheidsdiscrl- minatie het Residentie-orkest het Concertgebouw-orkest. De wethouder van onderwijs en kunst zaken. de heer J. Zwijndrecht, zei dat er ook bij de burgerij grote ongerustheid heerst door de formulering van de op dracht aan de cOmmissie-Witteman, na melijk of zij het gewenst acht voor het Concertgebouw-orkest als nationale in stelling bijzondere maatregelen voor te stellen. De heer Van Zwijndrecht meende, dat een orkest een nationale instelling genoemd kan worden als het representa tief is voor liet Nederlandse muziekleven. Hij was van oordeel, dat het Residentie orkest een niet minder representatieve plaats inneemt dan het Concertgebouw orkest.. Spr. wees op het toenemende aan tal uitnodigingen uit het buitenland, die het Haagse orkest bereiken tot uit Ame rika toe. Toch moeten wij vertrouwen, dat die commissie-Witteman, die voor driekwart uit Amsterdammers bestaat, tot een neutraal advies zal komen. Wij AMSTERDAM, 17 febr. De binnen kort te houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. de Ver- eenigde Blikfabrieken te Amsterdam zul len commissarissen en directie voorstel len een dividend uit te keren van twaalf procent (onveranderd). overwegen, zo zei de wethouder, ons tot de commissie te wenden om met een ..keur van feiten" het Residentie-orkest te verdedigen. HAASTRECHT, 16 febr. Twee honden van veehouder de Wit te Haastrecht stonden deze week voor „gezinsuitbreiding". Het eerste dier zag de honden-ooievaar slechts ar riveren met een zeer kleine hon denbaby die moest worden afge maakt. De tweede hond wierp zes hondjes. De eerste, wel zeer te leurgestelde, moederhond zag haar kans schoon om bij de beter bedeel de moeder een hondje weg te ha len. Zij sleepte het hondje naar haar eigen lege nest en verdedigt het baby'tje sindsdien al grommend tegen alles en iedereen, ook teeen de eigenlijke moeder, tegen wie ze de nekharen overeind zet en de tanden laat zien. als ze maar in de buurt durft te komen. RANGOON. 17 febr. (Reuter) Drie Birmaanse jachtvliegtuigen hebben woensdag op een patrouillevlucht langs de grens met Thailand een niet geïden tificeerd viermotorige vliegtuig neerge schoten. Een van de Birmaanse jagers stortte eveneens neer. De Birmaanse vliegtuigen „Seafu- ries" ontmoetten het viermotorig vlieg tuig in de omgeving van een gebied, dat Chinese strijdkrachten gebruiken voor parachutespringen. Toen de jagers een onderzoek instelden, opende het on bekende vliegtuig het vuur. Een van de jagers werd getroffen. Voordat het vier motorig vliegtuig neerstortte, sprongen er twee mannen uit. TAIPEH 17 febr. (AFP). Nationa- listisch-Chinese autoriteiten alhier heb ben vandaag gezegd, dat het neergestorte vliegtuig wel een nationalistisch-Chinees transportvliegtuig kan zijn. Eén van deze toestellen wordt namelijk vermist. Het toestel was uitgezonden om in het zuiden van China aan parachutes voorraden neer te laten. Deze autoriteiten trokken echter de mededeling van Birmaanse zijde in twij fel volgens welke er zich een luchtge vecht zou hebben ofgespeeld. ZANDVOORT, 17 febr. Gistermorgen omstreeks half tien heeft zich op de Zand- voortselaan ter hoogte van de Bodaan- stichting een kettingbotsing voorgedaan, waarbij enkele vrachtauto's vernield wer den. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het verkeer moest ge ruime tijd via de voet- en rijwielpaden worden omgelegd. Het was rond half tien zeer druk op de Zandvoortselaan. Door de mist reed het verkeer in file. Onder de wagens die zich in de richting Haarlem begaven be vonden zich tal van vrachtauto's, waar onder enkele zandwagens. Een der vracht auto's maakte zich op een gegeven mo ment uit de file los en trachtte met grote snelheid zijn voorligger in te halen en kwam daarbij op de linker weghelft. Op dat moment doemde uit de mist echter een tegenliggende vrachtauto op. De eer ste wagen remde krachtig, sloeg tegen de vrachtauto aan, die hij juist aan het pas seren was en botste toen frontaal op ziin tegenligger. De daarachter rijdende auto's zagen de botsing niet snel genoeg aanko men en botsten eveneens op elkaar. De schok kwam zo hevig aan dat de zandlading van een der botsende wagens naar voren de cabine inschoof, waardoor de chauffeur tot ziin nek onder het zand werd bedolven. De schade wordt door de politie op ongeveer 80.000 geraamd. DE CONSUL GENERAAL VAN EN GELAND in het sultanaat Maskat (Zuid Arabië) js zes weken lang op zoek ge weest naar het volkslied of liever de na tionale hymne van dit rijkje, welks ge baarde sultan een kostbare connectie is, omdat in zijn land vermoedelijk heel veel olie voorkomt. Die hymne was namelijk zoek. En toch stelde de Britse admiraliteit er prijs op, haar te kunnen spelen, wan neer contingenten van de Britse marine door de sultan geïnspecteerd worden De sultan is zeer Engels gezind cn laat zich inzake de buitenlandse politiek door Engelse adviseurs inlichten. Maar jam mer genoeg kon de admiraliteit geen en kel muziekblad machtig worden, waarop de hymne voor het nageslacht werd vast gelegd. Dit is vermoedelijk ook nooit gebeurd, want de bevolking van Maskat beschouwt notenschrift als een zondig iets. Maar er is er ooit één geweest. Dal wist iedereen in Maskat. En aangezien de sultan het voornemen te kennen had gegeven, weer eens een inspectie te hou den. diende hij met alle eerbewijzen ont vangen te worden en op zijn minst met de nationale hymne, waarvan alleen be kend was dat ze ..Groet en mars voor Zijne Hoogheid de sultan van Maskat cn Oman" heette Eens moest het mu ziekarchief van de admiraliteit ccn exemplaar in notenschrift bezeten heb ben, maar toen men er naar zocht was het nergens te vinden, ofschoon het als nummer 68 geboekt stond, in de afdeling Oosterse marsen. De consul generaal heeft alle bazaars cn winkels van het staatje afgelopen, nadat een hoveling hem verteld had. dat een hoge hofdigni- taris een grammofoonplaat bezeten bad, waarop de hymne was opgenomen. Maar hij had haar laten vttflen ende plaat was gebroken Tijdens zijn onderzoek hoorde de con sul-generaal. dat de sinds lang opgehe ven muziekkapel van een infanterieregi- ment van de sultan iets gespeeld had. dat wel de hymne geweest kon ziin. Ten slotte ontdekte hij een muziekstukje voor klarinet, dat niets anders dan de hymne wezen kon. Helaas, geen der hovelingen kende ook iaar een noot. Ten slotte wist de consul-generaal onder de mariniers een mannetje op te scharrelen, dat het muziekstuk aan de hovelingen kon voor spelen. Enkele ouderen bevestigden, dal deze muziek vroeger door de bedoelde kapel gespeeld werd en vermoedelijk de hymne was. De Britse admiraliteit neemt dit nu maar aan Er is een be werking voor een fanfarekorps voor gemaakt. En nu maar spelen.... Het carillon van de toren van de kerk van Monteforte in Italië speelt de nieuw ste schlagers en heeft o.a. „Romantica" en „Piove" op zijn programma staan Dat het niet alleen geestelijke liederen speelt, houdt verband met een oud pri vilege, eens door een bezoekende bis schop aan de kerk verleend. Een Ierse musicus heeft een muziek stuk gecomponeerd „La Valse Frangai- se". die gespeeld zal worden op de eer ste reis van de nieuwe Franse oceaan reus „France", welke eind van 1961 zal plaats vinden. De naam van de compo nist is James Kennedy. In de Sovjet-Unie zullen leidingen voor het doorgeven van televisiebeelden over een afstand van 3.000 kilometer gemaakt worden. Ze zullen uit gasbuizen bestaan Meneer K. bestelde voor de Nieuw jaarsrecepties bij zijn Italiaanse kleer maker vier kostuums en vijftig ver_ .schillende dassen. Een grapje uit New York: twee Cu banen ontmoeten elkander Ze hebben allebei een pakje bij zich, waaruit een tikkend geluid komt. Zeg, vraagt de een aan de ander, hoe laat is het op je tijd bom? Een charmante assistente van Stockholmse politie toont hier met eg|t stralende glimlach de nieuwe biljet11 om het verkeerd parkeren van de Zul den tegen te gaan. In plaats van traditionele kaart, die de overtrederS tc verplicht zich bij het hoofdbureau melden, om hun boete te betalen vo°r hun „misdrijf", behoeven zij nu rl°" slechts het tussen de ruitenwisser 9C klemde girobiljet in te vullen. Keenstraat 55 te Rotterdam (Overschie) vraagt voor de afhelling Techn Dienst Leeftijd tot 50 jaar. Dipl. V.O gewenst. Goed bekend met koeltechniek en volautomatische oliestook' installaties. aantrekkelijke salarisregeling; goede sociale voorzieningen; bedrijfskleding wordt verstrekt. Sollicitaties mondeling of schriftelijk te richten aan de afdeling Personeelsdienst. Na telefonische afspraak ook 's avonds (tel. 59880). WEERT (L.) vraagt voor de provincies Drenthe, Overijssel en Gelderland. Goed ingevoerd bij grosS'ierS en grote detaillisten in de levensmiddel^11 branche. Leeftijd ca. 35 jaar. Uitvoerige sollicitaties uitsluitend schriftelijk' I Westeinde 132, 's-Gravenh»*" VRAAGT een voor de afdeling röntgen-diagnostiek 611 voor de vakantiemaanden enige voor de afdeling diagnostiek en theraf1 Sollicitaties worden gaarne ingewacht bij de Dire teur-Geneesheer, Postbus 432, 's-Gravenhage. EETHOEK 195.- STOEL met wollen stof UI. 12.23.9V 12-15 maanden] WSSTBtAAK 19 (bi) Cool.lng.O Vr.aj grdtl. Mou jlc.taf J fl Dit is weer wat je noemt een „knal" boek voor jongelui, die van avonturen houden! Geen uit de lucht gegrepen verhalen, maar spannende gebeurtenissen, die werkelijk hebben plaats gehad en werden beleefd door mannen met moed, durf en doorzettingsvermogen. Dit boek kost slechts f2.25 en de bijbehorende 62 prachtige, gekleurde platen, verdeeld in 4 series, kunt u krijgen tegen inlevering van 120 waardepunten per serie. Met 480 punten is dus het boek compleet. Ook de andere „Wonderwereld'-boeken: „Geheimen van de Zee", „Avonturen met Atomen" en „Speurtocht in Dierenland" zijn nog verkrijg baar. Elk boek tegen betaling van f 2.25 en de bijbehorende platen voor 480 punten per boek. Bestel ée'n of meer van deze boeken bij uw kruidenier of per postwissel, of door overschrijving op onze girorekening 59600. Van Nelle, afd. Cadeaus, postbus 639, Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6