Ed. Flipse onderscheiden met de Oldebarneveltpenning I Vervolg Stadsnieuws „Oud en J orig moeten naar elkaar toegroeien" Kon. Rott. Lloyd huldigde twintig jubilarissen Wat kunnen OPVOEDERS aan andermans kinderen doen? Record-aantal schepen in Nieuwe Waterweg .ROTTERDAMS ACCENT 1961 Felle brand in transitcamp te Hoek van Holland K.N.V.B. AFD: ROTTERDAM Kapelaan C. de Leede bij de Instuif Moeder wurgde 3-jarig zoontje pagina 4 Bromfietser botst tegen auto Definitieve behuizing voor Deka Transportmij Grote feestavond „Rikketik" bij De Vrijheid" T af eltenniscompetitie loopt teneinde in Rivièrahal „Alberdingk Thym" speelde voor Entre Nous Verdienstelijk gelijk spel voor DHS Zoals de zaken nu staan niets, zegt huismoeder Middenschip met „kunst-neus" naar Amerika Vier nissonhutten zwaar beschadigd Havenarbeiders stalen 400 kg lood NSC MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 ROTTERDAM, 27 februari. Tijdens een plechtigheid in de Bur gerzaal van het Rotterdamse stadhuis heeft burgemeester mr. G. van Walsum zaterdagavond op de vooravond dus van Eduard FlipSe's 65e verjaardag deze dirigent van het R. Ph. O. namens het gemeentebe stuur de Van Oldebarneveltpenning uitgereikt daarmede uitdrukking gevende aan de waardering, die het Rotterdamse gemeentebestuur koestert voor de grote verdiensten, die Flipse zich voor het muziek leven in het algemeen en voor het Rotterdamse culturele leven in hot bijzonder heeft verworven. Iffik r "i Flipse, een groot mens Neem de proef. Kleuter in rozen Ferme oorvijg ROTTERDAM, 27 febr. In de afgelopen week zijn de Nieuwe Waterweg 617 schepen binnengelopen met een inhoud van 2.403.856 bruto register ton?. D:t is het grootste aantal dat ooit in een week is binnengekomen.. Tot nu toe bedroeg het record 601 schepen, metende 2.212.113 b.r.t., dat in de week eindigende op 19 maart 1960, bereikt werd. ROTTERDAM, 27 febr. een vlaag van waanzin heeft he denmorgen een 37-jarige vrouW. wonende aan de Hoogstraat te R° terdam, haar driejarig zoontje »c" wurgd. De vrouw is naar een PsV* chiatrische inrichting overge bracht. ROTTERDAM, 27 febr. Gistermor gen is de sleepboot „Zwarte Zee" va L. Smit en Co. begonnen aan de ia"» reis met een in drie weken bij Verolm voor Amerikaanse rekening geborjy. middenschip naar Baltimore. Dit bi)» 150 meter lange middenschip voor a transport voorzien van een „kunstneus zal op een werf in Chicago worde ingelast in een Amerikaanse tanker. Weinig bruikbaars ovef l'fto Op uitnodiging van le burgemeester, die de plechtigheid opende met een wel kom tot de heer en mevrouw Flipse en tot de talrijke aanwezigen, onder wie men naast het zo goed als voltallige orkest, t-istuursleden van de Stichting en van de Vereniging ook vele vooraanstaande figuren uit het muziekleven van Rotter dam en daarbuiten aantrof, heeft prof. dr. H. E. Reeser in een uitvoerige rede de verdiensten van Flipse geschetst. Spreker was van mening, dat Flipse's carrière eigenlijk nog moet beginnen, want over een concertzaal, de plaats, waai een dirigent zijn eigen carrière maakt, beschikt hij nog steeds niet. Vóór de oorlog waren het de oude Doelenzaal, het Gebouw van K. en W. en de nieuwe Doelenzaal, na de oorlog waren het de Koninginnekerk de Rotterdamse Schouw burg en de Rivièra-hal, waarin het or kest een toevlucht vond. In de leemte, die door de oorlog geschapen was, is'nu na vijftien jaar wederopbouw nog steeds niet voorzien, in tegenstelling tot het buitenland, waar men voor dergelijke problemen blijkbaar veel snellere oplos singen wist te vinden. Zeer terecht kon prof. Reeser hier spreken van een heel dirigentenleven, dat afgetobd werd. Sprekende over de twee dirigentensoor ten die het uitvoerend muziekleven van onze dagen kent, t.w. de vaste en de gast dirigent merkte prof. Reeser o.m. «p, dat de vaste dirigent over de fundamentele eigenschappen moet beschikken van de „nog in het wild levende mens" die zijn vrije individuële persoonlijkheid weet op te leggen aan een orkest en dit doet met tyraneie, eigengereidheid, brutaliteit, on. verbiddelijkheid en wat al meer, dat hem in staat stelt zijn eigen vurige liefde voor de muziek uit te leven. Het zijn deze eigenschappen, die de „grote mens" uit maken, die de vaste dirigent dient te zijn en zo'n figuur is Flipse nog. Spreker ein digde met de wens dat Flipse zijn machts positie bij het orkest zal weten te hand haven en zich vrij zal weten te houden van de ontwikkeling waarbij de dirigent gedegradeerd wordt tot een schakel in het grote geheel. Hierna nam de burgemeester weer het woord, die de aandacht vestigde op het feit. dat de Van Oldebarneveltpenning de hoogste onderscheiding is, die de ge meente kan uitreiken en daarom ook zeer spaarzaam wordt verleend. In hel totaal elf maal werd deze penning in de negen jaar van zijn ambtsperiode slechts vier maal overhandigd en Eduard Flipse blijkt met zijn 65 jaar de jongste onder de begunstigden te zijn. Dat ditmaal de onderscheiding ten deel viel aan een uit voerend kunstenaar betekent dus ook, dat het gemeentebestuur wel degelijk besef heeft voor de belangrijke plaats, die de muziek in het Rotterdamse culturele le ven dient in te nemen. Daarom nam mr. Van Walsum ook stelling tegen de z. i. ietwat tendentieuze woorden, die prof Reeser sprak t.a.v. de uitblijvende bouw van de nieuwe concertzaal. De plannen en alles, dat nodig is, liggen klaar, het wachten is op de goedkeuring door de Centrale Overheid van de financieringen- En deze goedkeuring is afhankelijk van een beleid, dat zich op algemeen belang moet richten. De burgemeester zou dit regeringsbeleid niet zonder meer willen veroordelen. Veel hangt ook af van de meningsvorming bij de burgerij. Als de burgerij duidelijk zou laten blijken dat voor haar de bouw van een concertzaal zou moeten prevaleren boven die van andere objecten (metro. Economische Ho geschool etc.) dan zou dit ongetwijfeld in Den Haag ten gunste van de concert zaal kunnen aanslaan. Na de hoop uitge sproken te hebben, dat de Van Oldebar neveltpenning FlipSe met blijvende trots zou vervullen heeft de burgemeester de penning met de bijbehorende oorkonde aan de dirigent uitgereikt. In zijn dankwoord, dat hem met Hans Sachs uit de Meistersinger moeilijk viel, reden, waarom hij het liever „met mu ziek" zou willen zeggen, sprak Eduard Flipse er zijn vreugde over uit, dat deze onderscheiding hem door de burgemees ter werd uitgereikt. Dit in het licht van net feit, dat.lang geleden het orkest een subsidie geweigerd werd, die ongeveer een honderdste bedroeg van het bedrag van de huidige subsidie. Destijds moest Flipse zijn troost bij Job zoeken, die het woord sprak: „Niet immer heeft de ouderdom de wijsheid". Tenslotte sprak ook de heèr mr. H. Wakkie, de voorzitter van het bestuur van de Stichting, woorden van geluk wensen. Hij roemde d» zakelijke instel ling van Flipse en zijn organisatorische kwaliteiten. Ten aanzien van de orkes tenregeling sprak hij de hoop uit, dat het R. Ph. O. zijn erkenning tegenover de andere orkesten zou bereiken en dat het het orkest mogelijk gemaakt zou worden zich te handhaven. Na afloop werd gelegenheid geboden aan de aanwezigen Flipse met zijn on derscheiding geluk te wensen. ROTTERDAM, 27 febr. De 24- jarige landmeter G. Schippers is zater dagavond op de kruising Stadionweg Olympiaweg met zijn brommer tegen een personenauto gebotst. Met verwon dingen aan zijn hoofd is hij in het Zui- deirziekenhuis opgenomen. ROTTERDAM, 27 febr. Dr. H. Schachmann, president-directeur van „Kupferhütte" in Duisburg, heeft van morgen de eerste Frankipaal geslagen voor de uitbreiding van „Deka" Transpo-rt Mij n.v., aan de Basaitstraat. Tijdelijk heeft het bedrijf een onderkomen in de Parkhaven en het hoofdkantoor staat aan het Westplein. Langs het ruim 200 meter lange havenfront van de Twee de Katendrechtsehaven hebben de archi tecten F .Swaneveld en S. T. Goslinga twee opslagloodsen ontworpen met een oppervlak van respectievelijk 1600 en 1100 vierkante meter. Daartussen is een „centrum" geprojecteerd, waar was- en kleedlokalen zijn ondergebracht op de be gane grond. Op de eerste verdieping komen een kantine met buffet en keu ken voor ongeveer 70 man en een koffie kamer. Op de tweede etage zullen de kantoren worden ondergebracht, waar een deel van de administratie zal ge vestigd worden. Het hoofdkantoor blijft aan het Westplein. Aan het einde van dit jaar hoopt men het opslagbedrijf gereed te hebben. Dan zal de capaciteit van het bedrijf verdub beld zijn. Aannemer is de firma G. Zoon en Co. Aan de Maaszijde heeft men 44 meter kadelengte, het resterend gedeelte ligt aan de Tweede Katen- drechtse Haven. Hierdoor kan men zo wel zee— als rijnschepen behandelen. Figé in Haarlem bouwt vier loopkranen met een vlucht van 38 meter, welke waarschijnlijk dit jaar nog opgeleverd zullen worden. Men zal voornamelijk p>o- dukten van de chemische industrie, on der meer uit Duitsland, behandelen. SCHIEDAM, 27 febr. „Zijn de oude ren ouderwets en de jongeren modern?" vroeg gisteravond kapelaan C. de Leede aan eën zeventigtal jongeren, allen be zoekers van de R. K. Instuif „Jong Sehiedam". De kapelaan is zelf nog jong en heeft ook nog niet zoveel erva ring, zei deze voormalige inwoner van Schiedam-zuid over zichzelf. Kapelaan De Leede is thans 2 jaar priester, zijn standplaats is Naaldwijk. Vergeleken met vroeger zijn er in het alledaagse leven verschillen op te mer ken, zoals in de kleding en bij de bouw van kerken. Minder onschuldige, maar daarom nog geen verontrustende voor beelden zijn gelegen in de veranderin gen in radio en film, de manier van dan sen en de boeken. In het gezin zag kape laan De Leede ook tegenstellingen, die soms leiden tot echtscheidingen. Bin nen het gezin zijn er moeilijkheden als de televisie, de factor van veel verdie nen of het godsdienstig gebruik. „In sommige gezinnen woedt een moderne beeldenstorm", zei de kapelaan. Wan neer de conflicten zich toespitsen, dan raakt de eenheid zoek, met als gevolg, dat sommigen het huis verlaten. In de kerk voelen vele jongeren zich niet meer thuis door de liturgie-viering, een bepaalde gedragslijn van sommige priesters, of door andere oorzaken. De kritiek op en binnen de kerk wordt te genwoordig openlijk geuit, aldus kape laan De Leede. Het concilie is toch wel broodnodig. Tegenover de vlucht uit de Kerk en uit het gezin staat de vereen zaming. Beide oplossingen van het pro bleem zijn onchristelijk. Er is in deze tijd verandering waar te nemen, constateerde de jonge kapelaan. Talloze ouderen zijn begonnen hun kin deren te verstaan. Het oude, rotsvaste gezagstype van de vader en moeder is niet meer in die grote mate aanwe zig als voorheen. Maar aan de andere kant zijn ook de kinderen bezig zich aan de ouders aan te passen. Wat de Kerk betreft, daarin is langzamerhand de democratie doorgedrongen. De au thentieke waarde gaat weer ontdekt wor den, vooral ook omdat de nieuwe waar de er nog niet is. Het woord mystiek gaat weer herleven in de Kerk. Kape laan Leede meende dat de predikant moet meeleven met deze tijd. De helft van zijn preek zal hij moeten halen uit de dagbladen de andere 50 pet. uit de H Schrift. Een verbetering zag hij ook in de herziening van de kekrleer. Het onderscheid tussen franje en SCHIEDAM, 27 FEBR. Het be. nuur van de Schledamse Postduiven- Vereniging „de Vrijheid" had gemeend om aan Wr jaar bestaansfeest niet alleen luister bij te ftten door tentoonstellingen en vluchten. In dat geval zouden de echtgenoten van de le den niets merken van een 'eest, in tegen deel ae manner zouden nog meer tu» tijd ut; huis zijn. De jubileum-feestavond zaterdagavond in gebouw „Arcade", werd v®Ef° doo-r het gezelschap van Berry K;evu= en Gerard Walden. Het bekende K.R.O - gezelschap voerde de revue „Rikketix op Aan het begin van de avond heette voorzitter de heer C. Th. Rigters de ruim 400 bezoekers hartelijk welkom. De heer J. Micrlo, de organisator van van vluchten en tentoonstellingen, dank te de begunstigers voor hun medewer king. Hij maakte de uitslag van de ver. loting bekend: 1 televisietoestel op no. 18217, de drie horloges op de nummers 14305, 9110. 6395. De opbrengst van de loterij was be stemd voor de restauratie van het ver enigingsgebouw. Medegedeeld werd, dat het clubgebouw, Nieuwe Haven 29. vol gende maand officieel geopend wordt. hoofdzaak wordt scherper. Velen zijn weer naar de kerk toegegroeid. Als zij opnieuw liefde hebben getoond en onder vonden, dan zullen zij de Kerk niet meer verlaten. „Toch is er verschil tussen jong en oud", zei kapelaan C. de Leede. De jeufdzielzorg is voorlopig nog noodzaak. Daardoor juist groeien de jongeren naar de ouderen toe. Dat is noodzakelijk, om dat de jeugd nog veel moet ontdekken. De jeugdzielzorg kan natuurlijk geen ex clusief instituut worden aldus de ka pelaan. De jeugd mag niet geïsoleerd wor den Jong en oud zullen samen in de Kerk, het gezin en in de maatschappij moeten leven. „We leven in een opti mistische tijd met goed perspectief. Als we naar elkaar toe groeien, is dat tot. heil van de Kerk, gezin en maat schappij," zo besloot kapelaan C. de Leede zijn inleiding. SCHIEDAM 27 FEBR. In de over gangsklasse loopt de competitie reeds ten einde en de meeste teams hebben nog slechts twee wedstrijden tc ver. spelen. Noad ging op bezoek bij Germinal en leed aldaar een 9-1 nederlaag. De Schie dammers traden aan met invallers voor II. Aben e11 W. de Raay Het enige Noad- punt kwam va^ het hat van B van de Brink die hoewei als invaller optre dend het genoegen smaakte A. van Kuik te kloppen. Daarmee waren de Schiedamsc suc cessen genoemd want noch N. AUmen- dinger noch invaller J. Hendrikx kon den tot winst komen. Voor zaterdag staat voor Noad een interessante thuiswedstrijd op het pro. gramma daar het team van Twenty One Up op bezoek komt dat op het punt staat kampioen te worden e-n daarmee de hoofdklasse binnen te gaan. Dat Noad in staal zal zijn voor een verrassing te zorgen moet vanzelfsprekend betwijfeld worden maa-r een feit is dat Noad tegen deze tegenstander altijd goed voor de dag komt. In de eerste helft werd in Rotterdam met 6-4 verloren. Noad komt a.s. ui-t met H Aben, N. Allmendinger en W. de Raay Service k-reeg in de uitwedstrijd tegen IRO niet veel kans en leed een kans loze 10-0 nederlaag. Deze week speelt Service thuis tegen de Maasstad 4. Ook na de wedstrijd tegen GGD uit Rotter dam is de ongeslagen positie van TSF aan de kop van de ranglijst in de 3e klasse gehandhaafd. Met nog een viertal wedstrijden voor de boeg ligt het kampioenschap en pro motie naar de 2e klas voor het grijpen Aanvoerder J. Bouwer, geplaagd door een griep, was toch present maar z'n ongesteldheid kostte hem toch een neder laag. Hij en van de Wiel verloren ook "°2 van J- v.d. Giesen en verder werd het dubbelspel wegens tijdnood door TSF thuis in de Beurs tegen Milksteamers. j°' o-Jan ranShjst. Hopelijk zullen de TSF-erser geen twijfel over laten bestaan, of zij de leidersplaats dubbel en dwars waard zijn Ook RAP houdt de race om het kam. pioenschap goed vol Justitia werd in eigen huis met 10-0 verslagen Deze week ontvangen zij jn het r.k. Vereni gingsgebouw in Kethel hét Vlaarding- se Reflex. Dit zal gebeuren a.s. vrijdag avond en we rekenen er op dat de pun ten in Kethel blijven. De RAP-junioren deden niet voor het le team onder en wonnen ook met 10-0 van t0GB. Uitslagen van lagere teams: Eendracht 9 Service 2 2-8: Service 3-H.E. 2 1-9: Windmolens 3-Service 4 6-4; Noad 3-Germinal 37: Imulinde-Noad ROTTERDAM, 27 febr. Kapitein I. J. L. Risseeuw van de „Waterman", was zaterdagavond nauwelijks een uur binnen, of hij stond in de Rivièra-hal op het podium, waar hij gehuldigd werd. Met een andere employée van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, die veertig, of vijf-en-twintig jaar in dienst zijn bij de Lloyd, werd hü toegesproken door de heer N. Eykens Sluyters uit Wassenaar, lid van de directie. Behal ve de heer Risseeuw, waren twee ande re gezagvoerders 25 jaar bij de Lloyd, de heren E. C. J. Poot, kapitein van de „Maas Lloyd", en de heer D. J. v. d. Wiel, kapitein van de „Merwe Lloyd", die buitengaats is. De huldiging werd omlijst door een feestavond voor een groot deel van het wal- en zeevarend personeel van de maat schappij, voorzover zij een plaats kon den vinden, in de Rivièra-hal. Voor de dertiende maal werd de herdenking van de jubilea gevierd met een grote feest avond. Het programma werd geopend en besloten door de Harmonie-kapel van de K.R.L. Muziek, zang en vingervlugge goochelarijen vulden de avond, die eerst laat in de nacht eindigde. VEERTIG JAAR IN DIENST WAREN: F. J. J. Cauwelaers, werkman A. D.; W H. Flaes, kantoorbediende; H. W. Haagberg, kantoorbediende; K. Mastik, correspondent T. Di; M. Nugteren, auto- genisch lasser; J. Ommering, bootsman ss „Friesland", Vlaardingen; M. J. Sterrenburg, kantoorbediende. SCHIEDAM, 27 FEBR. De leden en donateurs van het r.k, toneelgezel schap „Entre Nous" waren zaterdag avond in gebouw Irene zeer teleurge steld Althans, in het begin. De ongeveer 200 bezoekers moesten vernemen, dat niet de eigen toneelgroep speelde, maar de r.k. gemengde toneelvereniging „Al berdingk xhijm". Later sloeg de stem ming geheel om. Dit was vooral toe te schrijven aan het goede spel van de uit voerenden. De voorzitter van „Entre Nous" de de heer J.P.C. Sebrechts. verontschul digde zijn vereniging. Bij het instude ren van het stuk was men op verschil lende moeilijkheden gestuit. Z0 was re gisseur P.B van Hees een tijd lang ern stig ziek geweest. De donateurs van „Entre Nous" hebben nu veel te goed. In april wordt het uitgestelde eerste lustrum gevierd, hieraan zal medewer ken een cabaretgezelschap. In de loop van het jaar zal door de leden opgevoerd veerden „O, Bella Donna Lucia"; Dit stuk is een nieuwe versie op het oude ..Charly's Tante" het zou aanvankelijk zaterdagavond opgevoerd zijn. „Alberdingk Thijm" speelde zaterdag avond „Je moet er niet mee spelen", een vrolilk psel in drie bedrijven door Hans Nesna. Over het spel en de spe lers schreven we reeds onlangs. Het trio van Pete van Hees verzorgde het bal na afloop. Hun zilveren jubileum' vierden D. Barendrecht, bankwerker; W. Eikelen boom, chef-hoefmeester ms „Slamat", Oud-Beijerland; H. J. van Heueen draaieer; M. J. C. Heijnsbroek, bankwerker; J. Kooiman, kantoorbedien de: P. M. Mohr, chef-kok Reeuwijk; E. C. J. Poot, gezagvoerder ms „Maas Lloyd", Zandvoort; I. J. L. Risseeuw gezagvoerder ss „Waterman" Scheve- ningen; S. Schuitemaker, onderbaas timmerlieden stuwadoorsbedrijf; J. Slie- ker, proviandmeester ss „Waterman" Bussum; A. Taartmans, magazijnbe diende; J. H. Verkijk hoofdwerktuigkun dige ms „Modjokerto", 's-Gravenhage; D. J. v.d. Wiel gezagvoerder ms „Mer- We Lloyd" Vlaardingen. SCHIEDAM, 26 febr. In een snelle en interessante wedstrijd heeft derde kiasser DHS kans gezien koploper DRZ 'n puntje te ontnemen. Het resultaat werd 22, nadat onze stadgenoten tot tweemaal toe een voorsprong wisten te nemen. DHS startte met de stugge wind in de rug en ging met vlotte combina ties op het doel van de tegenstander af. In de negende minuut was het raak toen invaller rechtsbinnen v. Muylwijk een door Gegeling genomen vrije trap m het net wist te plaatsen. DHS bleef domineren maar Roozen verzuimde, al leen voor de doelman gekomen, de voor sprong te vergroten. Zijn harde schot suisde langs de verkeerde kant van de staander. Hoewel de thuisclub een zeker even wicht wist te verkrijgen, werd er voor de thee niet. meer gedoelpunt. In de tweede helft had DHZ het wind-voor deel en dit leidde in de negende mi nuut tot de gelijkmaker, toen de rechts half van grote afstand Burger met een schot net onder de lat passeerde, 11. De strijd lag nu weer geheel open en het was de Jager, die in de 25ste minuut met een effectvol schot DHS opnieuw een voorsprong bezorgde, 12. Onze stadgenoten trokken zich in de verdediging terug met het gevolg, dat de thuisclub het middenveld in beslag wist te nemen. Wel hield de geelzwarte verdediging goed stand maar toen in de 35e minuut Zandbergen bij een hoge voorzet het leder verkeerd op zijn kuif kreeg, moest Burger ten tweede male capituleren, 22. Beide partijen zagen geen kans meer een beslissing te force ren. ROTTERDAM, 27 febr. Donderdag j.l. is er op uitnodiging van de gemeente Rot terdam een pens-excursie geweest naar verschillende delen van Rotterdam, waar de gemeentelijke plantsoendienst gezorgd heeft voor groen en voorjaarsbloemen. Het doel van de excursie was te wijzen op de beschadigingen die jong en oud toebrengen aan het gewas; het totaal van de schade wordt jaarlijks op nond 100.000 begroot. De zin „Het gebeurt maar al te vaak, dat kinderen bomen met zakmessen be werken en takken afbreken zonder dat een passerende volwassene er iets tegen doet" heeft een onzer lezeressen in Pen- dreqht naar de pen doen grijpen. Zij vraagt degenen, die in eën derge lijk ingrijpen geloven, eens de proef te wagen en dan te zien, hoe de jeugd rea. geert. Zij schrijft: „In het gunstigste geval kijkt ze je aan of ze zeggen wil: „waar bemoei je je mee?" en ze gaat rustig door, maar meest al krijg je scheldwoorden naar je hoofd, waar je van rilt en beeft. De wijsgeworden voorbijganger zegt dus maar niets meer, want wat schiet hij er mee op? Ik woon nu drie jaar in Pendrecht en heb mij in de eerste jaren nogal beijverd om onze mooie groenaanplant te bescher men tegen de lieve jeugd, maar ben er wijselijk maar mee opgehouden op aan. raden van mijn man, die vreesde, dat ik mij 'in de buurt gehaat zou maken. Het is namelijk zo: als een moeder ziet, dat je haar lieve kleine verbiedt (altijd in vrien delijke termen, anders beschadig je de tere kinderziel, zegt Sis) dan ben je nog niet jarig. Miln schoonouders, die in Hoogvliet wonen in ee.n flat aan de Mosoelstraat hebben daar voor de deur perken met rozenstruiken, waar iedere dag een moe der voorbijkwam met haar kleuter, die (aan moeders hand) altijd door de per ken liep. Toen mijn schoonvader daar op een keer iets van zei omdat hij het niet langer kon aanzien had men de reactie van de moeder eens moeten ho ren! Of die rozen soms van hém waren en waar hij zich mee bemoeide. De lieve jeugd weet maar al te goed, dat niemand een vinger naar haar mag uitsteken, want dan krijgt men de politie op zijn dak. Daardoor wordt ze steeds driester in haar optreden en, ais we nog een paar jaar wachten, vliegen de lieve kleinen je naar de keel als je een aan. merking durft te maken. Het wordt, vol. gens mij, hoog tijd, dat er van die half zachte aanpak van kinderen wordt afge stapt, alle moderne pedagogen ten spijt. Als ik dit neerschrijf moet ik ineens terugdenken aan pater Servatius Lahay, die enige tijd belast is geweest met de zielzorg voor de Hoogvlieters. Dat hield ook in, dat hij godsdienstles moest geven aan de kinderen van het woonwagenkamp in Pernis. Pater Servatius was een g moedelijk Limburger van een eindje in de 50, een énige man en een bijzonder goed pedagoog. Hij kwam van het klooster aan de Heyplaat. Eigenlijk was een jongere pater belast het het geven van die gods dienstlessen maar de goede man was er zenuwpatiënt van geworden. Dus ging pater Servatius. De eerste keer dat hij het lokaaltje betrad trof hij tussen de kinde ren ook een volwassene aan die daar, volgens zijn zeggen, zat, om de orde te helpen bewaren De pater zei daarop, dat hij de orde alleen wel kon bewaren. De man weigerde echter weg te. gaan in het belang van de pater, waarop deze zei: „U eruit of anders ga ik". Beledigd droop de man af, de pater moest het dan zelf maar weten. De godsdienstles begon en al spoedig begon een kleine deugniet de boel op stelten te zetten. De goede pater heeft de jongen een ferme oorvijf gegeven en de rust keerde spoedig weer. De pater kreeg er een groot bewonderaar bij in de kleine deugniet, die niet van hem van daan te slaan was. „De vrees is het begin van de wijsheid", zei hij altijd. Volgens mij deugt er heden ten dage iets niet in de opvattingen die het moge Ijjk maken, dat men ongestraft zjjn huis ROTTERDAM, 27 febr. Rotterdam heeft zijn boekenweek geopend met de overhandiging van de eerste exemplaren van een nieuwe uitgave, getiteld „Rot terdams Accent 1961". Het boekwerk dat is uitgegeven door Ad. Donker in samenwerking met de Rotterdamse Kunststichting bevat „een aantal proeven, monsters of stalen, niet helemaal zomaar op goed geluk uitge zocht, van dat waarmee een bepaalde categorie onder onze stadgenoten zich nu eenmaal bezig pleegt te houden", zo als de redactie het zelf in haar vagt voorwoord formuleert. Het mag dus niet beschouwd worden als een officieel kunstjaarboek. Vroeger zou men de in houd „mengelwerk" noemen. In een kloek formaat uitgegeven voert het de lezer in 21 bijdragen langs verschillend, facetten van het Rotterdamse culture! leven. Er wordt geschreven over Rotter damse schilders, grafici, toneelspeler; over My fair lady, ove beelden in Rot terdam, over Tollens en Elsschot, ove Dirk Reese en Anna Blaman. Lang nie alle bijdragen hebben verwantschap me' Rotterdam in die mate als men zou kun. nen verwachten. Zo schrijft de Rotter damse muziekcriticus Jan Masseus een zeer oppervlakkig artikel over „nieuwe muziek, kille doolhof voor doorsnee luisteraar", is er van Alfred Kossmann een stuk uit een reisverhaal dat op Grie kenland betrekkingheeft, zijn er ge dichten en proza-fragmenten van Rot terdamse auteurs als Anton Kloppers, Ellen Warm, Hans Sleutelaar. Peter Paul Peterich, Cornelis Bastiaan Vaandrager en liedjes van Steye van Brandenberg en Marinus van Henegouwen die geen van alle betrekking hebben op de Maas stad. Ze zouden in elk ander tijdschrift kunnen verschijnen. Zij bezitten als Rot terdams accent alleen maar de woon plaats van de auteurs. Naar onze mening wordt het karakter van het boek het best aangegeven door bijdragen als van W. A. Wagenaar over Anna Blaman. een moet laten besmeuren en beschadigen en zjjn tuin moet laten vernielen. „Met de ouders gaan praten", zeggen de pedagogen. Jawel en je daar voor schan daal te laten zetten door vaak zelf niet opgevoede ouders. Het is te hopen dat hü leidinggevende in stanties eens wordt ingezien, dat er tegen de jeugd meer bestraffend moet worden opgetreden en dat, nu en dan waar nodig, een flink pak slaag het enig juiste middel Is." Tot zover de schrijfster, een 39-jarige huisvrouw moeder van twee kinderen (6 e,n 8 jaar) die heus niet in de bloemper ken iopen. „Dat laten ze wel uit hun hoofd en het zijn toch heus geen sulletjes", schrijft zij. Ons lijkt commentaar overbodig. Alleen zouden we een advies willen geven, wan neer een volwassene vraagt, waarmee de geërgerde voorbijganger zich bemoeit, als hij andermans vernielzuchtige kinderen berispt. Hij kan eenvoudig zeggen: „Met het verknoeien van mijn belastingcenten". Dat lijkt ons nogal afdoende. HOEK VAN HOLLAND. 26 februari Vannacht heeft een felle brand gewoed in vier nasson-hutten, deel uitmakende van het Britse transit-camp in Hoek van Holland. Deze hutten dienende tot nacht verblijf voor de doortrekkende Britse mi litairen uit de Bondsrepubliek naar En geland vice-versa, zijn onderling verbon den door een gang, die als een schoor steen werkte. Hoewel een deel van de hutten kon worden gespaard, bleken ze grotendeels onbruikbaar geworden. Toen om even over half 10 op zater dagavond de Hoekse brandweer werd gealarmeerd, was de eigen brandweer van het kamp al aan het werk gegaan met drie stralen. Alvorens ze goed en wel water gaven, verscheen onder lei ding van brandmeester D. Kleijwegt de bluseenheid 811 met de kleinvermogen- wagen 5 en autospuit 11. Daar de brand zich ernstig liet aanzien werden nogmaals drie stralen uit open water gegeven door de autospuit, waarnaast nog twee stralen óp de waterleiding door de kleinvermo- genwagen op het vuur werden gericht. De nissonhutten van golfijzer gebouwd zijn van binnen geheel met hout betim merd. Spanten, plafonds en muurscho' ten brandden als een fakkel. In het com plex bevonden zich ook een ketelhuis."-' doucheruimten, badkamers en berghof ken. Toen omstreeks middernacht brand geblust was en tegen half een brandweer kon inrukken, bleek dat f van de verblijven nog maar weinig bruik baars was overgebleven. De omvang V3T de schade kon nog niet worden geraamó. Aangenomen werd, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. ROTTERDAM, 27 febr. Zaterdag morgen heeft de pofitie twee mannd aangehouden, die op een carrier 400 kg- lood vervoerden, dat zij hadden g®" stolen uit een pakhuis van het instal latiebureau C. S. jr., aan de Zalm haven. De twee mannen, de 23-jarige haven arbeider C. L. en de 30-jarige 1°®' werkman P. J. R., werden in het hoofd bureau van politie opgesloten. waarde van het lood bedroeg ongeveer 250.—. voortreffelijk herdenkingsartikel, vol 4 1-9; Rap 2-Peekel 2 10-0; Rap 3-SRA 8-2 persoonlijke herinneringen die de vrouw Johanna Petronella Vrugt als Rotterdam- se schrijfster in haar dagelijks leven en in haar omgang met andere mensen ten voeten uit tekent. Het wordt gevolgd door een nagelaten korte beschouwing van Anna Blaman, „Schuld en heimwee" getiteld. Een tweede opmerkelijk arti kel is van de hand van de kunstcriticus C. Doelman, die een boeiende beschou wing schrijft over de belangrijke beeld houwwerken die na de oorlog in Rotter dam geplaatst zijn. Vooral de naam die Rotterdam in de internationale kunst kritiek heeft waar het zijn beelden be treft, wordt hier duidelijk geaccentueerd Beelden van Zadkine, Moore, Gabo, Ma- rini en Mastroianni bezitten een artistiek niveau dat voor het vervolg verpliehlin gen stelt, concludeert Doelman, Precies in de roos is ook een interview met Ton Lutz van D. Koekebakker, een essay over Wally Elenbaas en Wout van Heus- den van Hans Redekei en over ,iung- mann en Neuheys resp. van Piet Begeer en J. C. Ebbinge Wubben. Zeer merk waardig is het verhaal over Dirk Reese, dat door de in 1945 overleden J II Speenhoff geschreven s in een stijl rlie nu sterk verouderd aandoet, maar de grote variëteit van deze bundel over en door Rotterdamse kunstenaars nog eens extra onderlijnt. Rotterdams Accent 1961 zoekt nog wat naar een eigen gezicht. Het is nu eerder een kruising tussen een jaarboek, bundel literatuur van en over Rotterdammers, wat bont en willekeurig, maar in elk geval een werk dat een jaarlijkse pro longatie verdient. Het boek is met uit stekende foto's verlucht en is mede door de lage prijs geschikt voor een brede massa lezers. H. J. W. Ute klasse A: Germinal-HWD 1-1, Demos-Steeds Hooger 3-3, Oud-Beijer- land-TOGB 0-1, The Rising Hope-Bel- vedere 1-5, WRW-Saturnus 1-0; B: Eu- reka-St. Lodewijk 01. DBGCDilettant 1-1, DZB-Voorwaarts 6-3, Hellevoetsluis- VOB 8-1, AVS-Florissant-OBR 3-2; C: DEH-SMV 2-0, GEM-Bolnes 2-6, Put- tershoek-Fios 2-3, Swift Boys-Roga 1-0. 2e klasse A: BoezemkwartierGLZ 3-0. OHVV-Soag 2-2, USC-Hurricanes 2-2, Varkenoord-SVDP 0-5; B: AVO-ZVC- DPB 1-1, Pechvogels-SSAVR 2-2, WCD- Wico 0-2, WF-Noorderkwartier 2-3; C: Activitas—RET 5—1, DESV—S. C. Maas 1-4, Nestoro-Siod 3-0, VND-ASB 0-3. 3de klasse A: Afrikaander Boys-Pant serboys 0-3, Animo H-Blijdorp 0-3, Croos- wijk- TSB 2-1, OMY-Schiedamse Boys 0-5, RVVB-Abbenbroek 0-1; B: HBB- Tekaro 8-1, Sagu Boys-S.V. Hoogvliet 1-1, Smeetsland-Vierpolders 4-0, SVO-VVOH 5-0, Zwart Wit-Singelkwartier 6-0. Res. 1ste klasse A: Excelsior 5-CVV 5 2-1, Neptunus 4-HDVS 5 4-4, Schiebroek 2-Sparta 5 1-11, VFC 3-SVV 5 3-2; B: DCL 3-RFC 5 0-0, Excelsior 6-Feijenoord 6 1-3, OVV 2-VOC 2 1-2, Sparta 6-ODI 2 4-4, SVV 6-Overmaas 4 2-2; C: DHZ 3- de Hollandiaan 3 2-1, Flakkee 3-Excel- sior 7 2-2, Sparta 7-Overmaas 5 2-2, VOC 3-CKC 3 1-3; D: Feijenoord 8- DDC 2 3-0, Neptunus 6-Steeds Volhar den 2 2-2, Het Noorden 2-Overm'aas 6 8-1, RFC 6-Martinit 2 4-2, Zuiderster 2- Sparta 8 0-3; E: DJS 2-Feijenoord 9 3-1, DRL 2-Sparta 9 0-0, LMO 2-Coal 4 4-0, NRC 2-FSV-Pretoria 2 1-1; F: DHZ 4- SVDPW 2 1-4, DRZ 2-de Hollandiaan 4 5-0, Het Noorden 3-Sparta 10 3-1, PFC 2- Steeds Volharden 3 6-6; G: Belvedere 2- DDC 3 1-3, Dindua 3-Hillesluis 3 2-0, Martinit 3-TOGB 2 1-0, Zuiderster 3- Tediro 3 1-6; H: Florissant-OBR 2-WRW 2 0-3 HWD 2-Groen Witten 2 2-1, St. Lo dewijk 2-DEH 2 3-0, SMV 2-Oud-Beijer- land 2 4-1; I: DESV 2- Hellevoetsluis 2 2-1, Fios 2-DZB 2 1-0, The Rising Hope 2- Saturnus 2 0-2, Sior 2-Puttershoek 2 0-5; J: Hurricanes 2-S. C. Maas 2 3-2, HET 2- Noorderkwartier 2 5-1, SVDP 2-Nestoro 2 1-1, USC 2-Belvedere 3 1-5. Res 2de klasse A: Leonidas 3-HDVS 6 2-2, SVV 7-CVV 6 0-2, RKWIK 2-Feije noord 10 1-3, VDL 2-Excelsior 2 2-0, Xerxes 5-Fortuna 4 2-1; B: DCL 4-Excel- sior 9 3-1, Excelsior '20 4-Musschen 4 4-1, Feijenoord 11-Fortuna 5 3-1, Sparta 11- Transvalia 3 3—2; C: Aeolus 2—Rockanje 2 41, Slikkerveer 3Feijenoord 12 14, Sparta 12-RDM 3 7-1, Ursus 2-Herman- dad 2 3-0; D: Coal 5-Transvalia 4 1-2, DHS 4-Neptunus 7 3-1, HOV 4-Flakkee 4 3-0, Leonidas 4-Spartaan '20 5 0-1, Mus- schen 5-VOC 4 4-2: E: DJS 3-Musschen 6 1-3, Neptunus 8-DHZ 5 6-0, PFC 3-NRC 3 2-1, Schiedam 3-de Hollandiaan 5 3-2; F: Aeolus 3-EDS 3 1-3, DRZ 3-Progress 3 7-2, Hillegersberg 3-Nado 3 2-1, SFC 3- SVDPW 3 2-3; G: Dindua 4-Schiedam 4 2-0. FSV-Pretoria 4-SFC 4 1-1, Steeds Volharden 4-DJS 4 2-2; H: Bloemhof 2- Het Noorden 5 3-2, AVS 2-Germinal 2 1-2, Dindua 5-Roga 2 1-0 Voorwaarts 2- Coal 6 2-3; I: HWD 3-VÓB 2 7-2, Putters- hoek 3-Demos 2 1-2, SMV 3-DZB 3 8-1, VND 2-Rising Hope 3 2-5; J: Activitas 2- DOZ 2 5-1, DPB 2- SCR 2 1-2, WF 2- Wico 2 1-3, Zwart Wit 2-Pechvogels 2 13-1; K: DESV 5-Blijdorp 2 2-2, Pantser boys 2-VND 3 3-4, Sportiefia 2-DPB 3 5-2, Varkenoord 2-SVO 2 3-1. Res. 3de klasse A: DSV 5-Feijenoord 13 5-1, CVV 7-HDVS 7 0-1, Ecselsior 10- SVV 8 5-2: B: Excelsior '20 6-Feijenoord 14 2-5, Overmaas 7-Sparta 14 2-2. RFC 7- Schiebroek 3 1-6, SVV 9-Xerxes 7 1-1; C: CVV 8-DCV 6 1-0, Nieuwenhoorn 2- Hekelingen 2 4-1, Schiebroek 4-Spartaan '20 8 3-1. VFC 4-Poortugaal 2 3-2; D: Nep tunus 9-Musschen 8 1-2, Overmaas 8- RFC 8 1-0, VFC 5-ODI 3 0-3, VDL 3- Excelsior '20 7 2-3, VOC 5-Spartaan '20 9 6-3; E: Fortuna 6-Slikkerveer 4 1-7, ODI 4-Transvalia 5 3-2, Overmaas 9- CKC 4 1-2. RFC 9-RKWIK 4 2-0, VOC 6- HOV 5 0-2; F: DHZ 6-Slikkerveer 5 1-8, HOV 6-CKC 5 2-4. Leonidas 5-Spartaan '20 10 4-0, Transvalia 6-VOC 7 6-3; G: DOK 3-Rockanje 3 1-2, DRL 3-VOC 8 7-2. EDS 4-Neotunus 10 3-3. Hermandad 3-Coal 7 8-1; H: Aeolus 4-Martinit 4 6-1 DDC 4-Hillegersberg 4 1-1. EDS 5- Tediro 4 3-2. LMO 4-SVDPW 4 2-4: I: DDC 5-EDS 6 1-2 Schiedam 5-Hille- jcpqhnrff s (H'Ucirprsh n. o) SFC 5 Het Noorden 6 2-4' .T- Bolnes '2-Germi nal 3 4-2, Eureka 2-Swift Boys 2 1-2, Het Noorden 7-Dindua 6 4-2; K: Belvedere 4- St, Lodewijk 5 7-1, DEH 3-Oud-BeijeJ' land 3 6-1, Dilettant 3-ASB 2 1-1 SMV 4' GLZ 2 0-2; L: AVO-ZVC 2-SaturnUS J 0-2, Steeds Hooger 3-AVS 3 2-1. Voor waarts 3-Soag 2 2-1, WRW 3-VOB 3 2-2. B: Belvedere 5—OHVV 2 7—2 BoezejO' kwartier 2-SMV 5 5-0, DZB 4-Germinal 2-5, TOGB 4-The Rising Hope 4 2-0> N: Sta Lodewijk 4-Activitas 3 3-5, SCR 4' AVS 4 4-3; O: TOGZ 2-Smeetsland 2 0.3. TSB 2-Schiedamse Boys 2 0-1: P. ASB 3 Pegvogels 3 4-0, DOZ 3-USC 3 5-1. Wico -Siod 3 1-3; Q: Blijdorp 3-RET 3 2-1; Noorderkwartier 4-Activitas 4 2-0, SCR -Zwart Wit 4 0-3. 4de klasse A: CVV 9-Feijenoord 15 DCL 5-Schiebroek 5 3-2, SVV 11-Hion 2-0, Xerxes 8-HDVS 8 2-3; B: CVV 1°; HDVS 9 2-10, Feijenoord 16-Excelsior 5-1, VDL 4-Excelsior '20 8 2,12, VFC Schiebroek 6 8-4, Xerxes 9-OVV 4 7-4. C: CW li-Spartaan '20 12 2-1, Excels'0. '20 9-Dirksland 3 3-0, HDVS 10-DCL 3-4, Musschen 9-RKWIK 5 3-3: D: DHS" -RFC 4 7-1, RFC 10-CVV 12 5-2, SU*' kerveer 6-Poortugaal 3 0-1; E: CKC h' Progress 4 3-0, DCV 7-DRZ 4 2-3.3 Hollandiaan 6-Hermandad 4 7-3; F: DjW 7-Leonidas 7 6-0, DRL 4-Ursus 4 3 HOV 7-RKWIK 6 2-2; G: Neptunus Coal 8 0-1, VOC 9-HOV 8 1-7; H: ODl A SVDPW 5 2-9, Progress 5-Musschen 9;1. Steeds Volharden 5-Aeolus 5 JUT.' Transvalia 9-Zuiderster 5 5-2: I: FSV Pretoria 6-DRL 5 2-1 (gest.), Martinit Tediro 5 2-9, ODI 6-NRC 5 1-9, Sparta3 '20 15-LMO 5 0.4; J: DJS 7-HillegerS7 :taan berg 6 2-1, Schiedam' 6-FSV PretoriaJ 1-3, SFC 6-Zuiderster 6 7-1; K: Excelsj0 '20 10-DHZ 9 1-3, de Hollandiaan 7-S'1 kerveer 7 2-6; L: Bloemhof 3-Roga 3 fT Het Noorden 9-EDS 8 2-7: M: GVMD 1 Eureka 3 1-0, Voorwaarts 4-Denos 4 3' N: DEH 4-WF 3 3-0, Poortugaal 5-HWy 1-3, Roga 4-Steeds Hooger 4 2-4, VOB Swift Boys 4 1-0; O. Animo H 2-WOR, 0-5, Afrikaander Boys 2-Crooswijk 2 u'n Sagu Boys 2-S.V. Hoogvliet 2 0-4. Tekar 2-Singelkwartier 2 (n. o.); P: BoeZe>T kwartier 3-GLZ 3 4-0, Nestoro 3-Sch,e3 damse Boys 3 6-0, Vierpolders 2-WCR, Q' Demos 5-Groen Witten 5 °V HWD 5-SVO 3 2-1 (gest.), St. Lodewijk DEH 5 5-2; R: Nestoro 4-Demos SVDP 4-Groen Witten 6 4-3; S: ASg Siod 4 3-2, Demos 7-DPH 4 1-8, TJSC DOZ 4 2-6, VND 4-OML 3 3-1, Wic° Hoogvliet 3 (n. o.): T: Bloemhof SVDP 4-4, Blijdorp 4-SCR 5 0-0. der kwartier 5-RWB 3 2-1 DESV Activites 5 9-1, Sportiefia 3 Boys 3 3-4. Sa*11 Germinal Demos Belvédère TOGB WRW Rising Hope DZB DBGC Voorwaarts Dilettant AVS Puttershoek Fios Bloemhof SMV Swift Boys SVDP USC Boezemkwart GLZ Hurricanes 1ste KLASSE A 10 15 Steeds Hoger 10 14 Saturnus 10 13 HWD 10 12 Oud-BeMerland 10 12 Radio 10 11 lste KLASSE B l'l 18 HeWevoetsluis 11 16 VOB 11 15 Florissant/OBR Hl 14 St.-Lodewijk 11 12 Eureka lste KLASSE C 10 15 DEH 10 15 Groen Witten 9 13 Bolnes 10 12 Roga 1/1 12 GEM 2de KLASSE A 8 14 Soag 9 14 OHVV 10 1* Varkenoord 10 10 GVMD Ncorderkwart Wico WCR WF DOZ DESV ASB Activitas SCR Nestoro 2de KLASSE B 1:1 18 DPB Boys Schied RVVB Blijdorp \bben broek OML \nimo H Smeetsland Sagu Boys Zwart Wit Vierpolders SVO SV Hoogvuet 10 J 5 AVO/ZVC 10 12 Pechvogels 10 11 SSAVR 9 8 2de KLASSE C 10 13 Spel. Maas 7 12 Siod 10 11 VND 8 10 RET 9 10 3de KLASSE A 10 20 Crooswij'k 9 13 TOGZ 8 12 TSB 9 12 Pantserboys 9 10 Afrik Boys 8 8 2 pnt in 3de KLASSE B 10 Soortiefia 8 15 HBB 10 13 Sin o kwartier 9 11 VVOH 9 11 Tekaro 8 10 2 pnt. in mi 107 8 10 10 10 9 iiwif"" inde''"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4