lm 1 Duitse katholieken ten strijde tegen de nood in de wereld— Bisschoppelijke stichting organiseert thans derde grootscheepse vastenactie I Sjah dreigt V.S. met Moskof pil Ook in Nederland Soekarno gaat wel naar Bonn Iml m iflgpJllf m;j In tivee jaar reeds 79 miljoen marken zorgvuldig verdeeld J Voor miljoenen mensen is het leven tegenwoordig gemakkelijker en comfortabeler dan ooit. Het wordt verrijkt met vele hypermoderne materialen, die de belangrijkste fabrikant van chemische produkten in Engeland, uit aardolie te voorschijn, tovert. Daartoe heeft I.C.I. in Noord-Oost Engeland een kolossaal complex voor de productie op grote schaal van petrochemicaliën gebouwd. Zonder onderbreking, dag en nacht, produceert men er aethyleen, propyleen, butadieen, para-xyleen, weekmaker-alcoholen en een menigte andere chemische produkten. Hoewel deze namen misschien ongewoon klinken, zijn zij de belangrijkste „bouwstenen voor kunstvezels, synthetische rubbers, plastics, reinigingsmiddelen, nieuwe verven en andere ingewikkelde chemische produkten, die langzamerhand onontbeerlijk voor de moderne samenleving zijn geworden. Om aan de overstelpende vraag naar deze typisch twintigste-eeuwse materialen te kunnen voldoen, moest I.C.I. de capaciteit van haar fabrieken voor petrochemicaliën vergroten, zodat deze nu in hun soort de grootste van Europa zijn. Ook de export van petrochemische I.C.I.-produkten is enorm toegenomen. Ze is nu tienmaal zo groot als in 1951 en de stijgende lijn zet zich gestadig voort. Voor snellere levering aan afnemers op het vasteland is men overgegaan tot tankopslag in België, Nederland, Zweden en Zwitserland. Ook naar Oostenrijk, Frankrijk, Duitsland en Italië wordt nu regelmatig in bulk geleverd. Een verder pluspunt is dat er voor alle afnemers in geheel Europa chemici en technici klaar staan, die vertrouwd zijn met de verschillende industriële toepassingen der petrochemicaliën en die gaarne, via de plaatselijke I.C.I. vertegenwoordigingen, met het oplossen van problemen behulpzaam zijn. De investeringen van I.C.I. in de petrochemische sector zijn slechts een deel van ccn na-oorlogs expansieprogramma van in totaal vier miljard gulden, dat de positie van I.c.I. als 's tverélds toonaangevende chemische industrieën heeft gevestigd. een van Imperial Chemical Industries Ltd., London In Nederland vertegenwoordigd door: I.C.I. (Holland) N.V., Wijnhaven 107, Rotterdam-i - fel. (oio) -11 63 90 De bisschoppen van Nederland hebben onlangs een grote Vas tenactie aangekondigd, met het doel de persoonlijke beleving van de Vastentijd een nieuwe impuls te geven. De actie be staat uit het plaatsen van spaardoosies in de gezinnen, die hierin hun vastenoffers kunnen deponeren. Aan het einde van de Vastentijd worden de doosjes opgehaald. In West- Duitsland bestaat een derge lijke actie reeds enige jaren en zijn de resultaten bijzonder goed, zoals een onzer verslag gevers in bijgaande reportage vertelt. Ef'&e*? - I. .lama; lAUvertentte) fï&t I i 'f EUROPA GROOTSTE PRODUCENT PETROCHEMICALIËN I Voor de derde achtereenvol gende keer is het nog maar kort bestaande instituut „Ge- gen Hunger und Krankheit" een instelling van het Westduitse Epis copaat tot leniging van de nood in de wereld gestart met een groot scheepse vastenaktie. De leider van het secretariaat mgr. Dossing en zijn staf van circa dertig medewer kers werken momenteel onder hoogspanning. Vanuit hun bureau, dat gevestigd is in een vleugel van het groot seminarie van het bisdom Aken, moeten wagonladingen vol brochures, affiches en kartonnen offerblokjes over alle parochies van West-Duitsland worden verspreid. Het is de taak van de parochiegeeste lijkheid, die voor eigen gebruik nog een speciaal handboek ontvangt met een se rie preken en gebeden, afgestemd op de nood in de wereld, om er voor te zorgen, dat in elk katholiek gezin een pakkend geschreven brochure en een offerblokje worden afgeleverd. Er moet derhalve nog heel wat werk worden verzet, voordat de eigenlijke geldinza meling, bestaande uit een kerkcollecte op Passiezondag (19 maart a.s.) kan worden gehouden. De leden van het Alcense bureau schrikken voor dit alles evenwel niet terug en al evenmin laten zij zich ontmoedigen door pessimisten, vol gens wie de Duitse katholieken stil aan collectemoe _ijn geworden. Mgr. Dossing en zijri helpers twij felen namelijk niet aan de succesvol le afloop van deze derde aktie. En terecht, dunkt ons, gezien de resul taten van de twee vorige akties, die maar liefst een bedrag van negen enzeventig miljoen Mark hebben op geleverd. De opbrengst van de eerste vastenaktie (1959) overtrof de meest optimistische verwachtingen. Niet alleen de realisten, die de op brengst op hooguit vijfmiljoen had den geschat, maar ook de optimisten met hun schatting van rond tien mil joen werden toen immers beschaamd en niet zo weinig, want de Duitse ka tholieken brachten maar even vijfen dertig miljoen bijeen. Een jaar later was het succes nog groter: vierenveertig miljoen, het geen neerkomt op 1,80 Mark per ka tholiek. Alfons Erb, een van de leiders van het centrale comité van de katho lieken in West-Duitsland, die op een in april 1958 te Saarbrücken gehouden katholiekendag op zijn geloofsgenoten een bijna hartstochtelijk beroep deed om de christelijke solidariteit niet met woorden, maar met daden te belijden, had zich beslist geen mooiere reactie op zijn begeesterende toespraak kun nen voorstellen. Eén reactie, die grotendeels het ge volg is geweest van de Duitse en derhalve erg „gründliche" wijze, waar op de hulpverlening aan de mensen in nood werd aangepakt. Naar aanlei ding van het door Alfons Erb gelan ceerde idee: het stellen van een daad van christelijke solidariteit, stelde Zij ne Eminentie Joseph kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, vijf maan den later op de bisschoppenconferentie van Fulda voor om een grootscheepse aktie te gaan voeren ter bestrijding van de plaag van hongersnood en ziek te in grote delen van de wereld. Nadat dit voorstel met instemming door de overige bisschoppen van West- Duitsland was begroet, was daarmee praktisch het instituut „Gegen Hun ger und Krankheit" een feit. De lei ding er van werd opgedragen aan een commissie, onder voorzitterschap van kardinaal Frings en verder be staande uit de aartsbisschop van Freiburg en de bisschoppen van Aken, Eichstatt en Essen. Daarnaast kwam een raad van advies tot stand, waarin deskundigen op medisch, fi- nancieel-economisch, agrarisch, so ciologisch, maatschappelijk en on derwijskundig gebied zitting hebben, alsmede vertegenwoordigers van ka tholieke organisaties, als het pause lijk werk tot voortplanting des geloofs en de Duitse Caritasbeweging. Het behoort tot de taak van deze raad om de bisschoppen te adviseren mza- ke het verlenen van financiële steun ten behoeve van de realisatie van be paalde projecten in de verschillende ontwikkelingsgebieden. Alle steunaanvragen, zo werd bij de oprichting van genoemd instituut be paald, dienen in eerste instantie door het secretariaat te worden behandeld en na een grondige controle, in de vorm van een geheel uitgewerkt plan aan de raad van advies te worden voorgelegd. De beslissing over het al of niet ver lenen van steun berust bij de bisschop pelijke commissie. Tot zover de geplande werkwijze. Over de omvang van de hulpverlening kon geen besluit worden genomen. Veel zon iet alles ten aanzien hiervan hing immers af van de resultaten van de eerste vastenaktie, welke werd inge leid met een herderlijk schrijven van alle bisschoppen. Zoals we reeds zeiden, zorgden de rond vijfentwintig miljoen Duitse ka tholieken er voor, dat het nieuwe in stituut al meteen de beschikking kreeg over een ruime financiële armslag (35 miljoen) om behoorlijk te kunnen star ten. Het nieuws over het overweldigend succes van de eerste, alsook van de tweede vastenaktie verspreidde zich zo snel over heel de wereld, dat de personeelsleden van het secretariaat (aanvankelijk slechts twee personen) niet lang op werk behoefden te wach ten, Zeer spoedig kwamen de hulp- aanvragen op bet aan de Mozartstras- se 11 te Aken gevestigde kantoor bin nen. Hun aantal is in amper twee jaar tijd tot ruim 1400 opgelopen. De in middels tot dertig man uitgebreide bu reaubezetting komt handen te kort om alle aanvragen door te nemen en op hun urgentie te testen. Deze laatste bewerking is bittere noodzaak, omdat bet kapitaal van de stichting „Gegen Hunger und Krankheit", ondanks de royale steun van de katholieken in West- Duitsland, op geen stukken na toe reikend is om aan de vraag naar geld de 1400 opgegeven projec ten vergen een bedrag van >240 mil joen! te kunnen voldoen. Reden waarom de bisschoppen van Duits land hun gelovigen dit jaar hebben opgeroepen tot een nog grotere mild dadigheid. Met ditzelfde doel brengt de thans verschenen brochure in grote opmaak de verbijsterende getallen, die de schrij nende nood in de wereld aangeven. „Duitsland", aldus deze brochure „is in vergelijking met de noodgebieden een enorm rijk land. Het jaarinkomen be draagt er 2100 Mark per hoofd tegen over 240 in Indië en 225 in Pakistan en de medische toestanden zijn er on noemelijk veel beter dan bijvoorbeeld in Nigeria, waar 57.000 mensen aange wezen zijn op één arts tegenover 800 in Duitsland, of in Vietnam, waar slechts een ziekenhuisbed per 2500 be woners beschikbaar is in tegenstelling tot Duitsland met een ziekenhuisbed per zeventig mensen." Bovendien ko men er de meer algemene cijfers in voor, met betrekking tot de ondervoe ding en de hongersnood. Dertig procent van de wereldbevolking beeft de be schikking over 4/5 van alle goedern, terwijl zeventig procent het met het resterende 1/5 gedeelte moet doen. Ge zien het wegvallen van de afstanden tussen de werelddelen, zo besluit de brochure, is hulp aan de mensen in nood, waar ook ter wereld, waarach tige burenhulp! Uitvoerig licht deze brochure de mil de gevers ook in over de bestemming van de reeds ontvangen gelden. Van de tot nu toe bijeengebrachte negenen zeventig miljoen Mark is reeds een bedrag van circa negenendertig mil: joen gevoteerd voor projecten in Azië (16,5 miljoen), Afrika (12,5), Latijns- Amerika (3,7) Oceanië (3,8) en Zuid- Europa (1 miljoen). Het grootste gedeelte van de uitkerin gen betrof de gezondheidszorg (bouw van ziekenhuizen, stichting van oplei dingscentra voor verplegend personeel, uitzending van artsen, bestrijding van malaria- en andere ziekten, etc): en het scheppen van nieuwe welvaartsmo gelijkheden o.a. door verbeteringen van de agrarische methoden, het uit voeren van irrigatiewerken, het bevor deren van de visserij en het op peil brengen van het onderwijs. Met. steun van de Duitse katholieken werden tot nu toe reeds 94 zieken huizen gebouwd, 41 landbouw-, 26 ambachts- en 23 huishoudscholen, alsmede 16 opleidingscentra voor ver plegend personeel. Uitgezonderd de steunverlening bij grote rampen als de aardbevingen in Agadir en Chili, de overstromingen in Pakistan en de oorlogsellende in Noord- Atrika, waarvoor zonder meer een be drag van bijna vier miljoen werd be schikbaar gesteld, gaat het bisschoppe lijk instituut „Gegen Hunger und Krankheit" van het principe uit, dat voor alles de oorzaken van de hon gersnood en van de ziekten dienen te worden weggenomen. En derhalve worden gelden geïnvesteerd in zieken huizen, in opleidingsinstituten en in landbouwbedrijven c.q. industrieën. Bij de beoordeling van de projecten, waarover uitvoerige inlichtingen wor den ingewonnen, speelt doorgaans het feit een grote rol of de nodige garan ties aanwezig zijn, dat do gevoteerde gelden „rente" voor het b.trokken ge- bied zullen opleveren, alsmede of de aanvrager van de hulp in staat is om zelf een gedeelte van de kosten van het project te dragen. De realisatie van de verschillende projecten voert de Duitse stichting niet zelf uit, maar laat zij aan andere organisaties, bij voorkeur inheemse instellingen over. „Gegen Hunger und Krankheit" treedt derhalve alleen maar als fi nancier op, waarbij nog vermeld dient te worden, dat de nationali teit, het ras of de religie van de aan vrager nooit een rol van enige bete kenis speelt bij het al of niet ver strekken van de gelden. Vermeldenswaard is verder nog, dat het hulpfonds van het Duitse Episco paat de bijeengezamelde geiden niet aanwendt voor de realisatie van gods dienstige projecten als kerken en semi naries, maar uitsluitend voor die wer ken, welke de algemene welvaart en de gezondheidszorg in de noodgebie den kunnen bevorderen. Hiertoe behoort o.m. ook de financiering van de uitzen ding van deskundigen. De uitzending zelf wordt evenwel niet geregeld door het bisschoppelijk instituut „Gegen Hunger und Krankheit", maar door een aparte instantie, de „Arbeitsgemeinschaft für Entwicklungshilfe", door bemiddeling waarvan in bet afgelopen jaar niet minder dan vijftig artsen, verpleeg sters, ingenieurs, onderwijzers en vak kundige arbeiders zijn uitgezonden. De indrukwekkende reeks projecten, welke reeds met steun van de Duitse Katholieken zijn gerealiseerd, zal stel lig niet weinig tot het welslagen van de derde vastenaktie „Gegen Hunger und Krankheit" bijdragen. COR BERTRAND. DJAKARTA, 28 febr. (D.P.A. Rtr.) Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld dat de uitnodiging van Bonn aan president Soekarno voor een staatsbezoek aan de bondsrepubliek nog steeds van kracht is al is daarvoor nog geen datum vast gesteld. Een woordvoerder van dit mi nisterie zei dat berichten volgens welke Nederland in Bonn bereikt zou hebben dat de uitnodiging werd ingetrokken, geen enkele grond hebben. Volgens „Antara" noemde dn woordvoerder dergelijke berichten „klinkklare onzin". De projecten van „Gegen Hunger und Krankheit" worden met. inschakelVf inheemse arbeidskrachten gerealiseerd, zoals deze foto uit Madagaskar y WASHINGTON, 28 febr. (Reuter) Iran een belangrijke rol kan_sP De Sjah van Iran heeft in een inter view met het Amerikaanse weekblad US News and World Report verklaard, dat het gebrek aan waardering van de nieuwe Amerikaanse regering voor de anti-communistische rol van zijn land hem wel eens zou kunnen nopen hulp te zoeken bij de Sovjet-Unie. In antwoord op een /raag omtrent het doel van het bezoek, dat de Iraanse premier in maart aan Moskou zal bren gen, antwoordde de Sjah dat zolang de mogelijkheid bestaat dat Iran geen steun van de Verenigde Staten meer zal ontvangen, het land alles moet doen om op zo goed mogelijke voet met de Sovjet-Unie te komen, zonder overigens iets of enig principe prijs te geven. De Sjali zei enigermate bezorgd te zijn over de mogelijkheid, dat de nieu we Kennedy-regering geen voldoende oog hoéft voor het feit, dat Iran -en soort trechter zou kunnerf worden voor de invoering van het communisme in het gehele Midden-Oosten. Hij verklaar de er stellig van overtuigd te zijn. dat uc ouvjeta uuh uc ..rgi krijgen, dan hebben zij de Kt handen voor de overheersing 5j&' gehele Midden-Oosten, aldus 0 tjiR' De Iraanse staatsbegroting za 0pge„ neri enkele weken moeten z'J' j vj'e niet beken g* moeten steld, en het is nu nog niet beKe ke hulp het land van de Verenig ,g V'8 Ke nuip nee ïana vnu ue - ;s ten zal krijgen. Militaire hulp jng het allergrootste belang, zo fpu' Sjah verder. Als wij dit jaar n ^all o stens evenveel militaire hulp ?ai V.S. krijgen als verleden .l?.^rac' aardo£>r d», de omvang van mijn moeten terugbrengen, wai— zeer ernstige situatie zou ontsta De Sjah voegde bier aan Iran twee jaar geleden de gehad een zeer voordelige «lui'j.t komst met de Sovjet-Unie te 0pi" doch besloot deze af te wijze. fit het gelooft in het trouw bnj, zijn vrienden. a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6