Boer en middenstander: laat de Rotterdamse veemarkt waar ze is Vijf jaren bedenktijd m Worden katholieken geweerd bestuur van Tuinbouw veilingRotterdam? uit Buiten-Kansen", beurs voor sport en toerisme Verkorte werkweek voor gemeentepersoneel ML liet '20 ponyraiters Dit zijn de verbeteringen L.T.B.-leden gaan over naar veiling Berkel en Rodenrijs Seven Seas" voer rond de wereld P aasveemarkt voorjaars-festijn Geen gebouw, dan maar varen DAGJE IN DE .GROTE STAD" Snert en koek Opening woensdag 29 maart in Aboy - complex DONDERDAG 16 MAART 1961 ROTTERDAM, 15 maart. Dinsdag zullen weer de grote veewagens uit Brabant, Zeeland, Utrecht Zuid-Holland naar Rotterdam rijden. In de vi'oege ochtenduren wordt het dan een enorme bedrijvigheid op het terrein van de veemarkt, ^'ant de Rotterdamse Paasvee-tentoonstelling is een mijlpaal van betekenis in het boerenjaar. Het beste van de fok, van het melkvee en van het slachtvee gaat naar Rotterdam en, komt met Pasen de rollade op tafel, dan weet men een goed stuk vlees te hebben, als de slager op de befaamde Rotterdamse markt heeft ingekocht. ■Kal HET STAAT wel vast, dat zo. wel de vee- en vleeshandel als dè middenstand er helemaal niet zo happig op zijn, dat de Rotterdamse veemarkt vertrekt van de plaats waar ze nu gevestigd is. Men voert daar tal van argumenten voor aan en vreest, dat een verplaatsing een ernstige weerslag zou betekenen voor de befaamde Rotterdamse markt. Het uitbreiden van de overdekte en tochtvrij gemaakte varkens- en vette-kalverenmarkt. In de uitbreiding kan ook de schapenrnarkt komen. 9$ Uitbreiding van de runderenhal, waardoor voor ruim 1500 dieren plaatsruimte zal worden verkregen, voldoende voor normale aanvoer. Uitbreiding en modernisering van het marktcafé, dat nu plaats biedt aan 950 personen. Het zal ruimte gaan bieden aan 1200 personen. Gelijkvloers komt het café-gedeelte en op de verdieping komen een eventueel onder te ver delen vergaderzaal, toilet- en wasgelegenheden, garderobes en telefooncellen met omroep-installatie. Ophoging van het open gedeelte van de veemarkt en be strating met nieuwe klinkers. zo was het.... goudgele tabak vgn keert o.a. Padvinderskamp Scooter-rally Invloed bedrijfsleven Paasvee voor het laatst in oude sfeer? J. MESSF.R „Ieder profiteert" TOEN in mei 1940 de omgeving van de Veemarkt zwaar getroffen werd, sneuvelden er niet minder dan zeventien buurtcafés, waar de slagers en veehandelaren zich Plachten neer te laten om er een broodje te eten en er een kop koffie, een kop soep of een potje bier te gebruiken, tie getroffen caféhouders sloegen de handen ineen en stichtten een combinatie, die thans nog elf le den telt en die het veemarktcafé exploiteert. Toen de combinatie lot stand kwam was de heer F. C. Th van Brenk voorzitter. Nu is dat de heer J. C. A. Messer. be- cretaresse is mevrouw H. Boer en Penningmeester de heer A. Wessel. >T>e man, die hier zijn vee kom: brengen en halen, is gehecht aan deze buurt", zegt de heer Messer. ..Niet alleen eet hij hier zijn broodje en drinkt hij zijn koffie, maar hij gaat tussen de bedriiven door ook naar de kapper en doet enkele inkopen bij de sigarenhan delaar, de kruidenier, de slager enzovoort. De hele buurt hiei Profiteert van de Veemarkt. Het zou voor velen een grote klap zijn, als ze werd verplaatst" De heer Van Brenk exploiteerde bet hotel-café „De Zon" en hij herinnert zich de tijden toen het verkeer moeilijker was en heel wat mensen al daags voor de markt arriveerden. Dat waren b.v. de Zeeuws-Vlamingen, die een dagreis nodig hadden om hun doel te bereiken. Het waren al, vertelt hij, de grootvaders van de tegenwoordige handelaren, die bij hem logeerden omtrent de eerste Wereldoorlog. Zoons en klein zoons zetten de traditie voort, zij bet onder gewijzigde omstandig heden. Maar zij allen hebben zich Sehecht aan de Veemarkt in een Jevendige wijk. Dat was ook zo, t°en in de laatste decennia van de vorige eeuw de veemarkt was gevestigd op het Hofplein. De beer Van Brenk heeft dat zelf jet u;t eigen herinnering, maar Zijn vader had hem er dikwijls van verteld. De heer Wessel weet evengoed, dat er tradities zijn gegroeid on- ,.r de veehandelaren. Die tradi ties zijn doorgetrokken vanuit de f"-h Ju *- «.ld, toen men nog de oude rii- 'gen gebruikte om naar Rot terdam te gaan en men er stai- mg nodig had waarbij men dan mies, wat bij dat gerij behoorde als jvepen en stallantaarns meebracht 'ot op heden, nu men met grote eeauto's komt. En mevrouw Boer te» ^at de veehandelaar in cgenstelling tot vroeger thans vrouw meebrengt, omdat die bui Winkelen. Niet alleen in de is- maar ook in de zo vlak bij agl®eftde city. Als de Veemarkt „„p. het Kralingsebos zou komen, en 1 verbinding meer moeite Pert? winkelen worden be- thu 0f'moeher-de vrouw blijft F. v. BRENK '40 ging de Zon onder Men zal ze weer zien, de mannen van buiten, met de gele klompen aan de voeten, de dunne stokjes in de hand en de petten boven de blozende gezichten. Ze dragen meestal lange, beige of grijze jassen en ze benen rustig tussen de dieren door. In de ochtenduren loopt de jury met lange v.ellen papier door de hallen en tussen de ijzeren hekken om te zien, wie dit jaar de prijsdragers zullen worden en in het kantoortje zit een staf van ijverige typisten een opsomming van de bekroonden te maken. Af en toe rijdt een ruiter of amazone tussen dit opgewekte leven door naar de plaats, waar wordt afgezadeld, want de demonstratie van de landelijke rijver- enigingen, altijd een gezellig element, loopt in de vroege middaguren op haar eind. Zo kennen we de Rotterdamse Paas vee-tentoonstelling sinds jaren. We ken nen haar ook van het drukke gewoel In de barre, houten kantine, waar het een geroezemoes van belang is en men ternauwernood een plaatsje kan vinden. Er worden broodjes gegeten, koppen koffie en flessen bier soldaat gemaakt. Af en toe komt er iemand een kop snert plus een boterkoek bestellen en de boter koek wordt dan in de snert gesopt. („Ieder zijn meug, zei de boer"). Maar het ziet er naar uit, dat deze sfeer over niet al te lange tjjd veran deren zal. Tenminsteals de Rijks goedkeuring los komt voor de nieuw bouw. Er gaat heel wat veranderen op de Rotterdamse Veemarkt. Het gaat er mooier en moderner worden. Dat is hard nodig, zoals elke bezoeker zal ervaren. Toch heeft de oude toestand zijn eigen charme en wie die nog eens wil ervaren doet er goed aan, dinsdag naar de l'aas- vec-tentoonsteiling te gaan oin een echt stuk oudrotterdams handelsleven van eigen geur(!) en kleur in de oude sfeer te genieten. m Wij staan hier voor een merkwaar dige situatie, waarbij de Rotterdamse raad in zekere mate zijn eigen beginsel verloochent. Wanneer het gaat om ves tiging van industriële en handels ondernemingen en het woord „sprei ding" valt, dan zet de Rotterdamse raad de haren op. Men zegt o.i. terecht dat het niet aangaat, ten opzichte van de ondernemer een dirigistische politiek inzake vestiging te voeren. Krijgt de ondernemer het door hem verlangde terrein niet, dan zal hij of van vestiging afzien of de blik naar elders richten, maar niet bereid zijn zich neer te laten op het punt, dat de overheid hem voor schrijft. 1 De Veemarkt, zoals die nog ruim een jaar geleden was: I de overdekte (thans winddicht ge naakte) varkensmarkt; 2 de open markt voor kalveren en schapen; 3 de rundermarkt met 1000 plaat sen; 3 open terrein; 5 uitbreiding van de rundermarkt met 100 plaat sen; 6 de open nuchtere-kalverer.- markt. Maar bij de vee- en vleeshandel schijnt cleze redenering niet ap te gaan. Naar stemmen uit de ten nauwste be trokken kring wordt maar amper ge luisterd en de vroeden zullen wel zeg gen, waar de veefokkers tussen Utrecht en Terneuzen het beste hun handel in Rotterdam kunnen drijven. Nu zou dit zo erg niet zijn, wanneer die veefokkers handel dreven in een artikel, waarop vervoersinvloeden geen vat hebben. Maar de directe nabijheid van het slachthuis is voor hen een factor die doorslag geeft en het verblijf in „de grote stad" heeft geleid tot bepaalde gewoonten, die voor die stad een econo misch voordeel betekenen. Men kan hun de mogelijkheid tot het handhaven van die gewoonten niet straffeloos ont nemen, wanneer men hen naar een plaats buiten de dichte stadsbewoning dirigeert. LAAT ONS eens nagaan, welke weg de verplaatsingsgedachte heeft gevolgd. Op 18 februari 1954 aanvaardde de raad een motie Willemse-Wilschut waarbij hij zich uitsprak voor een verplaatsing van de veemarkt naar een terrein ten oosten van de Boezem. Op basis van deze uitspraak werd een grootscheeps plan ontworpen, waarvan de uitvoering in eerste instantie op 12.7000.000,werd begroot. De nieuwe veemarkt zou komen aan de entree van het Kralingsebos, dat daar door ernstig in zijn opzet zou worden aangetast. De raad aanvaardde dit plan op 12 april 1956. Gedeputeerde Staten onthielden er hun goedkeuring aan en de gemeente Rotterdam wendde zich tot de Kroon met het verzoek, het besluit van Ged Staten te vernietigen en het uitbreidingsplan goed te keuren. De behandeling van dit verzoek is later opgeschort, omdat men zich in Rotterdam ging afvragen of, gezien de ontwikkeling van het marktwezen, het nog wel zin had, uitvoering te geven aan een plan in zo grote opzet. Het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland werd geconsulteerd en dit concludeerde, dat Rotterdams positie in het marktwezen van beteke nis zou blijven, mits aan bepaalde (Advertentie) Miss Blanche herkent u aan de voorwaarden werd voldaan: nabije lig ging van het slachthuis en betere marktaccommodatie. Over handhaving ter plaatse werd evenwel niet gerept. Er werd toen een nieuw schetsplan gemaakt (kosten 15 miljoen) voor een terrein in de meest zuidwestelijke hoek van het Kralingsebos, waar thans een sportcomplex is gevestigd. Men hield zich aldus aan de motie van 1954 waarin werd gesproken van „ten oos ten van de Boezem". De commissie voor de Bedrijven vond het plan „een gelukkige oplossing", maar zij was onduidelijk in haar uit spraak, waarom de veemarkt niet op de huidige plaats gehandhaafd kan blij ven. „Om meer dan één reden", werd gezegd, maar die redenen werden niet omschreven. Evenmin duidelijk was de commissie voor Openbare Werken, die sprak over bezwaren deels van stede- bouwkundige „deels van andere aard". Welke? Omdat echter om redenen van flnanj ciële aard de uitvoering van het plaJ: enige tijd zou moeten blijven rusten werd voorgesteld het besluit tot definf j tieve verplaatsing van de veemark' uiterlijk voor een periode van tien jaa uit te stellen en in die tijd aan de aan geduide terreinen in het Kralingse bo: „zo enigszins mogelijk" geen andere be stemming te geven. Voorts B en W. t machtigen tot het indienen van voor-' stellen tot het treffen van tijdelijk:» voorzieningen op het thans in gebruil- zijnde terrein en tenslotte te bepaler, dat binnen 5 a 6 jaar een nader raads-i besluit over de definitieve vestigings plaats zou worden uitgelokt Dit voorstel werd aangenomen. Tij dens de debatten waren enkele moties ingediend, die sneuvelden. Een motie Reehorst-Boersma-Kapinga, beogende een raadsuitspraak te krijgen in die zin, dat de nieuwe veemarkt in de on middellijke nabijheid van het slachthuis moest zijn, kreeg evenmin een meerder heid als die van het raadslid Bagger man (een man uit het vak) wiens motie hetzelfde inhield maar bovendien de, reservering van het terrein in het Kra lingse hos wilde vastleggen. Dit alles werd behandeld in de raads- ztting van 3 juni 1960, maar vermel denswaard is ook dat tevoren bij de be grotingsbehandeling-1960, het raadslid Willemscn (K.V.P.) een lans gebroken had voor de omwonende middenstand, die door een eventuele verplaatsing zou worden getroffen. Hier voelen we dus al iets van de economische invloed van de verplaatsing. Tenslotte komen we dan tot het raadsvoorstel, dat op 27 oktober 1960 werd behandeld én dat beoogde de be staande markt aanzienlijk te verbeteren. Totale kosten f 1.129.000. Dit laatste raadsbesluit is voor de vee- en vleeshandel en voor de Rotter damse middenstand het aanlokkelfjkste van allemaal. Men hoopt, dat het ertoe zou mogen leiden, dat men uiteindelijk afziet van verplaatsing, temeer nog, daar door het vrijkomen van het tij delijke Stadstimmerhuis als de afbouw van het nieuwe is voltooid, de mogelijk heden van de veemarkt nog worden verruimd. Tenslotte is een principe-besluit van de Rotterdamse raad geen wet van Me den en Perzen. Het kan ingetrokken worden. Men heeft er vijf jaar bedenk tijd voor. ROTTERDAM, 16 maart Woensdag morgen, 29 maart, om half 12. zal de Rotterdamse wethouder voor Economi sche aangelegenheden, de heer 3. U. V> bij,)),1* --RD.VM, 15 maart Dinsdag- 'ussen 1 uur en half 2 zullen •>öi t>ai ROTTERDAM, 16 maart Het nis „Seven Seas", van de Europa—Canada Lijn, die gemeenschappelijk eigendom is van de Holland—Amerika Lijn en de Kon Rotterdamsche Lloyd, vertrok -eind ok tober jl„ onder auspiciën van de Lloyd, voor een speciale reis van Europa naar Australië en Nieuw-Zeeland. Daarna maakte het schip een tweetal cruises in de Australische en Nieuw-Zeelandse wa teren en in de Stille Zuidzee, om vervol gens met passagiers uit Australië en Nieuw-Zeeland, via Tahiti, Panamaka naal, Curacao en New York, terug te ke ren naar Europa. De „Seven Seas", die op deze thuis reis, behalve een honderdtal reizigers voor tussentrajecten, een kleine 500 pas sagiers vervoert, wordt zaterdagmorgen in Rotterdam verwacht, waar de ont scheping der ongeveer 124 voor hier be stemde passagiers dan om half 9 aan de Eloydkade zal beginnen. Onder de passagiers bevinden zich 45 geëmigreerde „huisvrouwen", sommigen vergezeld van één of meer kinderen, die in Europa op familiebezoek komen. Uit Ponjruiters van de verenigingNieuw-Zeeland komt o.m., in gezelschap 6 Gouweruiters" met hun miniatuur- I van z«n echtgenote, de heer Pieter Kal- verboer, die daar het beroep van boer uitoefent, uit Australië kippenfokker terug. De bemanning van de „Seven Seas" ua^rrt - uki:; mm nuii 1 VeejTlen demonstraties geven op het 6e paar rrein bij gelegenheid van êrote asvee~tentooiistelHng. Gezien de huj ve>'overing, die de pony maakt alsi was voor deze speciale reizen uitgebreid 6c 'n het vervoer en ais rijdier voor ™et een aantal Nederlandse stafleden, l ,«Ugd j onder wie, behalve een arts, een ver- m a,igsteilin!r r* 'fS W pleegster, enkele hofmeesteressen en een hgen bestaan. Onder de inzen- - ^jnderverzorgster, ook de heer W. E. 6VePeen- de handel bevinden zich j Penning, administrateur bij de Lloyd, ns Pony's. I die als zodanig reeds vele reizen op de li 6e ochionj i m u„iri „Sibaiak", de „Waterman" en de „Wil- *hUen i *se?. u"r, e lem Ruys" heeft gemaakt en die aan 0r<len L demonstraties met hengsten boord van de „Seven Seas" als verbin- ëegeven. j dingsofficier optrad. Schilthuis, de tweede „Buiten-Kansen", beurs voor sport en toerisme, in het Ahoy'-complex te Rotterdam openen. De bedoeling van deze beurs is een zo breed mogelijk beeld te geven van de mogelijk heden van vrije-tijdsbesteding buitens huis. Deze beurs specialiseert zich daarom niet op kamperene, maar biedt ook nieuws aan hen, die bijvoorbeeld van plan zijn om tot de aankoop van een caravan over te gaan. De botenliefhebber zal er tal van polyester- en houten sportboten aan-> treffen. De hengel- en onderwatersport beoefenaars kunnen inlichtingen verkrij gen over deze vormen van vrijetijdsbe steding, terwijl ook het toerisme verte genwoordigd is. De Oostenrijkse, Griekse en Joegosla vische verkeersbureaus hebben deze ge legenheid aangegrepen om voor de eer ste maal in Rotterdam op deze wijze acte de présence te geven. De tentoonstellingsruimte van 10.000 m2 zal in deze periode worden omge schakeld tot een vakantie-festijn. De steeds toenemende belangstelling om de vakantie te gaan besteden in war mere streken, heeft de kledingindustrie ertoe aangezet ervoor te zorgen dat de vakantiegangers dienovereenkomstig ge kleed kunnen gaan. Men is in het buiten land reeds gewoon om van een vakantie- mode te spreken. In Nederland is dit nog geen vertrouwde klank. Er is echter wel van een ontwikkeling sprake. Op „Buiten-Kansen" zullen dagelijks vier shows worden gehouden, die een duidelijk beeld geven van de vakantie mode 1961. Aan deze voor Nederland ex clusieve collectie hebben binnen- en bui tenlandse ontwerpers meegewerkt. De shows worden in de Glazen Zaal gegeven. De Oueschije-groep van de N.P.V. te Rotterdam zal (eveneens in de Glazen Zaal) een modelkamp inrichten. De be zoekers zullen hier kennis maken met één van die activiteiten van de padvin ders, die zich buiten afspelen. In het kamp zullen patrouilles van 6 padvinders doorlopend de gebruikelijke bezigheden in een padvinderskamp demonstreren. Het bouwen van een uitkijktoren tijdens de tentoonstelling is wel één van de aardig ste. Op de beurs zullen naast bromfietsen en rijwielen ook scooters worden getoond. In aansluiting hierop zal op 2e Paasdag, in samenwerking met de Vespa-scootor- i club Rotterdam, een rally naar „Bui ten-Kansen" worden georganiseerd. ROTTERDAM, 15 maart Alles wijst er op, dat de aanstaande Rotter damse Paasvee-tentoonstelling haar naam van grootste en belangrijkste vee expositie van Nederland onbedreigd zal handhaven In verband met de vroege Pasen is de inzending voor de schapenafdeling minder dan vorig jaar en de varkens inschrijving is, zij het in onbeduidende mate, teruggelopen. Maar de overige diersoorten zijn weer in grote mate ver tegenwoordigd. Er is grote aanvoer van vette kalve ren en het aantal zgn. pietrainvarkens is meer dan dubbel zo groot als vorig jaar. Het vlees van dit voornamelijk in Brabant gefokt varken is zeer ge zocht omdat het minder vet is dan dat van het vanouds bekende varken. De inzendingen bedragen thans 56 tegen over vorig jaar 23. Het aantal inzendingen van vette kal veren is ongeveer gelijk aan dat van het vorig jaar (ongeveer honderd). Ook op andere wijze is de belangstelling voor deze diersoort gebleken, b.v. uit het ver zoeken van standruimte door vele fa brikanten van kalveren voeder („kunst melk"). De tentoonstelling, die thans door de Hollandsche Maatschappij van Land bouw (afd. Rotterdam Schiedam e.o.) wordt georganiseerd, is de 91ste en het wordt, naar wij vernamen, steeds moei lijker, zulk een expositie te organiseren door het steeds nijpender tekort aan personeel op het land. BLEISWIJK, 16 maart Een groot aantal afgevaardigden van de afdelin gen Bleiswijk, Bergschenhoek, Rotter dam en Nieuwerkerlt aan den IJssel van de L.T.B. kwam maandagavond in het parochiehuis te Bleiswijk bijeen om de situatie te bespreken die is ontstaan baar in het veilingbestuur niet worden aanvaard, verwachtte hij dat uit de vergadering voorstellen zouden komen om een gezamenlijk standpunt te kun nen bepalen. De heer Valkenburg onderstreepte nogmaals en zeer nadrukkelijk dat het door het niet aanvaarden van de door i nooit in de bedoeling heeft gelegen om het bestuur van de Coöperatieve Tuin- bij de leden van de veiling een katholiek bouwveiling Rotterdam en Omstre- ais voorzitter of secretaris aanvaard te ken voorgestelde wijziging van de sta tuten. De voorzitter, de heer A. W. Valken burg, sprak zijn grote voldoening uit over liet feit dat zoveel leden aan de op roep gehoor hadden gegeven. Hij gaf vervolgens een overzicht van de gang van zaken. Hij noemde het zeer teleur stellend dat het voorstel van het veiling- bestuur, om dit college met één man uit te breidenen aldus te brengen og 3. door de "ledenvergadering niet was aanvaard, omdat hierdoor abrupt de mogelijkheid werd afgesloten dat een ka tholieke afgevaargdigde in het veiling- bestuur zitting zou nemen. Hij sprak zijn groot vertrouwen uit in de voor zitter van het veilingbestuur, de heer Breugem uit Bergschenhoek, die, naar hij zei, het voorstel op een waardige wijze had verdedigd. Hij verklaarde ech ter geen waardering te kunnen opben- gen voor de manier waarop dit toch zeer reële voorstel door de algemene verga dering is behandeld en uit welke dicus- sie sterke anti-katholieke tendenzen wa ren naar voren gekomen. Hij verklaarde dan ook tot geen andere conclusie te kun nen komen dan dat katholieken in het bestuur van de Rotterdamse veiling niet worden gewenst en het diep treurig te vinden dat in 1961 nog dergelijke menin gen kunnen heersen. Nu de katholieke tuinders dus blijk- ling te treden en in Berkel en Rodenrijs te gaan veilen, terwijl de heer Koop, hoofdbestuurslid van de L.T.B., voorstel de om bij de algemene vergadering een concreet en uitgewerkt voorstel in te die nen om het bestuur te reorganiseren. Bij het niet-aanvaarden van dit voor- moeten verbinden. Voorzitter Valkenburg zei de mening van de heer Koop, zoals deze uit zijn voorstel naar voren kwam, niet te kun nen delen. Volgens hem zou dit enkel uitstel van executie betekenen. Hij acht te zich bovendien niet meer geroepen een voorstel tot statutenwijziging te doen omdat hij niet van plan was nogmaals zijn neus te stoten. De situatie is heel duidelijk, aldusc de heer Valkenburg, wij worden stelselmatig uit het veilingbe drijf geweerd en dat enkel omdat we ka tholiek zijn. Hij achtte een principe-be sluit om over te gaan naar de veiling in Berkel en Rodenrijs zeer reeël. De pauze werd benut door een geanni- meerde onderlinge gedachtenwisseling, welke de standpunten nader tot elkaar scheen te hebben gebracht. Het bestuur van de afdeling Bleiswijk stelde tenslotte voor om te besluiten ZO WORDT HET... De Veemarkt, zoals die is en nog wordt uitgebreid: 1 de varkenshal; 2 de thans voltooide kalveren- cn schapenhal; 3 de overdekte runder markt; 4 de toekomstige uitbreiding van de runderhallen met 500 plaat sen met aan het linkeruiteinde het nieuwe deel van het marktcafé in twee bouwlagen; 5 de uitbreiding ■Can de rundermarkt; 6 de bijna vol tooide hal voor de nuchtere kal veren (opening begin april). krijgen, doch dat het enkel ging om i in ptincipe over te gaan naar de vei- het aantal katholieke bestuursleden van ling in Berkel en Rodenrijs, aan welk besluit zich een grote meerderheid van de aanwezigen conformeerde. één op twee te brengen, wat gezien de grootte van de vertegenwoordigde groep, volkomen verantwoord en billijk zou zijn. Uit de hierop volgende discussie bleek duidelijk dat alle aanwezigen deze gang van zaken tensterkste afkeurden. Men sprak zelfs van discriminerende maat regelen tegenover het katholieke volks deel en van een stelselmatig negeren van redelijke verlangens van deze groep terwijl de heer Valkenburg nog eens na drukkelijk stelde, dat het prestige van de Rotterdamse veiling, door deze minder waardige gang van zaken, een grote klap had gekregen en dat hierdoor deze veiling in de modder was getrapt. Uit de vergadering kwamen tenslotte twee voorstellen naar voren. De neer van de Bosch van de afdeling Bleiswijk stelde voor om uit de Rotterdamse vei- Ingesteld werd een commissie van drie personen t.w. de heren C. M. Hut ten van de afdeling Bleiswijk, Swinkels van de afdeling Rotterdam en M. i ii 't Veen van de afdeling Bergschenhoek, die belast werd met de verdere afhandeling van deze zaak. Voorzitter Valkenburg dankte aan het slot de aanwezigen voor hun opkomst en voor de waardige wijze waarop zij de discussies in deze netelige keestie had den gevoerd. Hij rbacht nogmaals iank aan de voorzitter van het veilingbestuur voor de wijze waarop deze het bestuurs voorstel had verdedigd en zei het jam mer te vinden dat ook zijn pretige, door de niet aanvaarding een klap had gekregen. ROTTERDAM, 16 maart Het colle ge van B. en W. van Rotterdam heeft in beginsel besloten per 1 mei een vijfdaag se werkweek in te voéren voor het ge meentepersoneel, voorzover dit althans op die datum te realiseren is. Bij bepaal de diensten en bedrijven vergt een wijzi- 18.000 personen. Onder hen zijn ö.oUO werklieden, voor wie deze maatre- fel een werktijdverkorting inhoudt van 48 tot 45 uur per week. B. en W. hebben afgezien van een iri- tijd van voorbereiding. ,Het voorstel, waarover op het ogenblik besprekingen worden gevoerd met het georganiseerd overleg en de raadscom missie, zal op korte termijn bij de ge meenteraad worden ingediend en zo mo gelijk nog voor liet einde van deze maand worden behandeld. Het gemeentepersoneel in Rotterdam ëjjJë 'n het werkschema namelijk enige l voering in twee fasen, overeenkomstig de rijksregeling (per 1 mei a.s. om dl veertien dagen en per 1 mei 1962 elke week), omdat in het gebied van de Nieu we Waterweg de vijfdaagse werkweek al zover is doorgevoerd, dat de gemeente in een uitzonderingspositie zou komen bij een eventuele vertraging. De minister van Binnenlandse Zaken heeft er nog onlangs bij de gemeentebe sturen op aangedrongen voorzichtig te zijn met de invoering van een vijfdaagse werkweek. De regering gaat alleen ak koord met een onmiddellijke invoering in die gemeenten, waarin het bedrijfsleven reeds in overwegende mate zijn personeel iedere zaterdag vrij geeft. Wat Amsterdam betreft, daar is door de centrale commissie voor georgani seerd overleg voor het gemeente-per- oneel een ontwerp-voorstel aan de raad goedgekeurd betreffende de verkorting en verschuiving van de arbeidstijd van het gemeentepersoneel in verband met de invoering van de vrije zaterdag. Het personeel krijgt op 5 mei vrijaf. ROTTERDAM, 16 maart Het zou jaren duren, eer de „Mission to Seamen" een eigen gebouw in het Botlek- en Euro- poor tgebied kan krijgen. Daarom heeft men voorlopig van plannen in die rich ting afgezien en heeft men een 85 tons tjalk aangekocht, die als varende club voor zeelieden wordt ingericht. De tjalk, die de naam „Pelican" heeft gekregen, zal deze zomer in bedrijf worden gesteld. Aan boord komen o.a. een ruim gasten verblijf met buffet en een kapel. Londen kent al zulk een varende club, maar voor Rotterdam zal ze een novum zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5