ienaat vrij sceptisch over e vol gen van revaluatie loodzaak na Duitse maatregel echter algemeen erkend oordeel voor de op wdvrt Sip! een tariefs bij PTT Voorlopig Amendementenregen over ontwerp gem.financiën nieuw, in rood pak w Luftverkehrskaufmann 'ergeten groepen m Minister deelt Tweede Kamer mee T.V.-uitzendingen via draadomroep? Nederland sober in alcoholgebruik Toezicht op de films in Amerika Radioluistergeld moet omhoog Duin weggeslagen bij Cadzand Verdeling over gemeenten uit rijksbelastingen gunstiger Gaat rentegamma verdwijnen? verhoog uw weerstand emeente Utrecht mag doorheien Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak ONZE BEMIDDELAARS Middeleeuwse librije in Zutphen hersteld Gevolg van stormweer V rouwelijke chauffeurs bij PTT in Den Haag „ZIJLSTRA LOCUTA CAUSA FINITA" Brand psychiatrische inrichting Znidlaren Chauffeur ontvreemdt zestal auto's Bejaarde omgekomen door gasvergiftiging Nog een poging tot straatroof Frans-Jozef Peeters V B WOENSDAG 22 MAART 1961 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 maart. De naat is over het algemeen vrij eptisch gestemd over de gevol- n, die van de revaluatie mogen jrden verwacht. Bij de behan- ling van de begroting van Eco- >mische Zaken heeft gisteren genlijk alleen prof. Witteveen Z.V.D.) het besluit van de rege- ng onverdeeld gunstig heoor- ;eld. Prof. De Gaay Fortman \.R.) was al voorzichtiger in jn uitlatingen en prof. Thurlings C.V.P.) onthulde, dat hij in het ;rste concept van zijn rede 3g vóór de revaluatie geschre- ïn had gesteld, dat er voor erwaardering van de gulden een reden was. STUKS Abdoel Rahman: Nehroe: ,Ze luisteren niet" -Ik heb alleen maar geluisterd" PLEEGZUSIER BLOEDWIJN Twee en half jaar celstraf pak bij aankoop van 2 1 Advertentie) ,,Er is zeker sprake van een over- anning van de binnenlandse con- mctuur, maar", zo vroeg pro!. Thur- ïgs, „is dat niet een automatisch ge- ilg van de full employment-politiek? ize positie ten opzichte van het bui- nland geeft geen aanleiding tot een verstrekkende beslissing", gaf hij s zijn mening. „De Nederlandse ex- >rt heeft zich niet gunstiger ontwik- ;ld dan die van de overige Westeuro- 5se landen. De betalingsbalans geeft eliswaar een overschot te zien van jnd zeshonderd miljoen gemiddeld /er de voorafgaande conjunctudrpe- ode, maar een dergelijk overschot is oor een land, dat bij een terugslag fhankelijk is van zijn reserves zeker et overdadig. Er is voor het gewen- e structurele overschot wel eens het edrag van vijfhonderd miljoen ge- jemd": prof. Thurlings zei te betwij- ïlen of dit genoeg is. De laatste jaren eeft de hulp aan onderontwikkelde ge- ieden zich uitgebreid en hiervoor zal ermanent 200 miljoen uit lopende •kening beschikbaar moeten zijn. 'och kwam prof. Thurlings, alles over wegende, tot de slotsom, dat het be- luit tot revaluatie een goede beslis ing is geweest. Hij zei te kunnen be- rijpen, dat de regering na de Duitse evaluatie niet het risico heeft willen spen van een sterke stijging van de och reeds op de Nederlandse markt econcentreerde vraag van Duitse zij- |e. i Tot een dergelijke conclusie kwam ■ok ir. Vos (P.v.d.A.). Hij zei het be- taan van een onevenwichtigheid in de Nederlandse economie te erkennen. De oorzaak schuilt echter zijns inziens n het achterblijven van het werkne- nersaandeel in het nationale inko- nen. Ir. Vos zei zich te kunnen voor dellen dat de regering het Duitse be- duit heeft gevolgd, maar, zo voegde lij er aan toe, bij een eventuele deva- uatie van de dollar en het pond zou Nederland zijn revaluatie ongedaan moeten maken. Het grote voordeel van de revalua tie is volgens prof. Witteveen en hij werd daarin gevolgd door prof. De Gaay Fortman dat itu ook de groepen met vaste inkomens, de „vergeten groepen" mee profiteren. Voor hen heeft de maatregel een permanent effect, voor het bedrijfsle ven zijn de gevolgen slechts van tij delijke aard. De overschotten op de betalingsbalans zijn groter dan een jaar geleden werd verwacht, zei prof. Witteveen verder. Voor zover dat overschot daalde was dat nog een ge volg van bijzondere factoren. Zowel ir. Vos als prol. De Gaay Fortman zeiden te betwijfelen of de revaluatie de kansen op het doorgaan van de belastingverlaging per 1 juli heeft vergroot. Met hetzelfde recht kan men zeggen, dat het voor het wel slagen van de genomen maatregel ge wenst is de belastingverlaging uit te stellen, aldus prof. De Gaay Fort man. Mr. van Campen vroeg vooral de aandacht van minister De Pous voor de gevolgen van de revaluatie voor de positie van Nederland in de EEG. Hij vroeg ook of de minister van oor deel is, dat bijzondere maatregelen no dig zijn om de Nederlandse voorkeurs positie binnen de EEG te handhaven. In het bijzonder zei hij daarbij te den ken aan de concurrentie van c'.e land bouw tegen de Deense importen op de gemeenschappelijke markt. De heer Hooij (KVP) zei nadelige gevolgen van de revaluatie te vrezen voor het toerisme, omdat minder bui tenlanders naar het (dure) Nederland zullen komen en omgekeerd meer Ne derlanders voor vakantie naar het bui tenland zullen gaan. Het ontwerp prijzenwet, dat tegelijk met de begroting werd behandeld, bleek voor de meeste sprekers aan vaardbaar. Alleen de heren Lichtenau- er (CHU) en Witteveen toonden zich niet gelukkig met de grotere bevoegd heden van de regering om in te grij- pep in de prijsvorming. De heer Hooi) vroeg nog om maatregelen waardoor de middenstand kan concurreren met het grootbedrijf. Bij vestigingen in nieuwe wijken komt de middenstand er vaak niet aan te pas, zei hij. i. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 maart Er is nog geen zekerheid omtrent het wetsont werp, dat de financiële verhouding tus- c DEN HAAG, 22 maart Per hoofd van de bevolking werd in Nederland in 1959 2,11. liter gedistilleerd, (ad vijf tig procent) geconsumeerd, 23,6 liter bier en 1,62 liter wijn. Dit blijkt uit een statistiek opgenomen ii het ont werp-verslag over 1ÜUU van hel pro ductschap voor gedistilleerde dranken, dat in de vrijdag te houden bestuurs vergadering in behandeling zal worden genomen. Uit deze statistiek, die door het bureau van het produktsclmp is samengesteld, blijk! ondermeer, dat in Denemarken per oofd van de bevol king de geringste hoeveelheid ge distilleerd werd geconsumeerd, name lijk 1,1 liter. Polen gaai in dit opzicht voorop met vfjl liter der hoofd, ge volgd door Zweden met f,7 liter en de Verenigde Staten met f,2 liter. De consumptie van bier per hoofd der bevolking is het grootst in België met 140 liter. Volgens de cijfers over 1958 was Portugal het minst bier drinkende la d met drie liter per hoofd Wijn werd oer hootd van de bevolking het meest genuttigd in Frankrijk, te weten 123 liter, Italië 98 liter, Portugal 89 liter en Spanje 48,6 liter. Volgens de statistiek van het pro- cluktschap vordt in Nederland de minste alcohol gebruikt per hoofd van de hev ilking (gedistilleerd, uier en wijn tezameni namelijk 1,86 liter. In Noorwegen 5,05 liter, in Finland 5,16 liter, in de republiek Ierland 6,45 liter, in Polen 8,41, in Denemarken 8,80 en in Zweden 9,32 liter. Alle andere lan den hebben per hoofd van de bevolking per jaai een consumptie van alcoholi ca van meer dan tien liter. (Van onze correspondent) ZUTPHEN, 22 maart - De middel eeuwse wereldberoemde librije bij de oude Sint-Walburgiskerk is gerestau reerd. De kostbare en zeldzame boeken in deze bibliotheek liggen aan kettin gen, opdat ze niet kunnen worden gestolen. Aan de restauratie is ruim anderhalf jaar gewerkt. Metselaars, schilders en restaurateurs hebben de oude boekerij een goede schoonmaak beurt gegeven. Zij ziet ei nu zo nieuw uit, dat zij die de situatie van vroeger hebben gekend, beweren dat de sfeer met de restauratie is verdwenen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 21 maart Minister Korthals '-eed in de Tweede Kamer ge zegd, dat een tariefsverlaging bij de P.T.T. na hetgeen reeds de laatste tijd op dit punt is bereikt (goedkoop tele foneren in de stille uren) niet meer tot de directe mogelijkheden behoort. De Kamer had hem gevraagd, of de sterke stijging van de winst van het P.T.T.-bedrijf tot 92 miljoen gulden tn 196'J hiervoor niet kan worden aange wend. De minister wees erop, dat de zeer hoge investeringen in het bedrijf, wil het de technische ontwikkeling bij houden, en ook de sociale verzorging van het personeel oorzaak zijn, dat men met tariefsverlagingen bijzonder voorzichtig moet zyn. Hij zei ook, dat het vraagstuk niettemin ernstig wordt bekeken. De minister maakt bekend, dat thans proeven worden genomen met het automatische telefoneren met het ouitemand. Ovet twee jaar ongeveer kan het zover zijn. Vele Kamerleden vroegen de minister uadet nieuws omtrent de mogelijkhe den en de plannen met de draadom roep. waarop onlangs vertrouwelijk iets ;s medegedeeld aan de vaste Kamer commissie. toen deze op bezoek was in het di Neher-laboratorium. De mi nister liet doorschemeren, dal dit nieuws betrekking heeft op de mogelijk heid van televisie-uitzendingen via draad omroep. Er worden dit jaar proeven ge nomen met een centraal antennesys teem. Wanneer de monitors worden in gevoerd, zullen deze niet door de staat worden geëxploiteerd. -WASHINGTON, 21 maart (UPI) De Amerikaanse bioscoopexploitanten ma ken zich ernstig bezorgd over de vaak lage morele standaard van de films, die ze ter vertqning krijgen aangeboden HoeweJ zij op de algemene vergade ring van de Nationale Bond van Ameri kaanse Bioscoopeigenaren, die momen teel in Washington wordt gehouden, el ke vorm van censuur of keuring var staats- of gemeentewege als „beledi gend" en „onamerikaans" verwierpen koesteren zij het plan om elkaar te waar schuwen voor de films, zodat ze zelf Kun nen beslissen, of ze eventueel door kin deren kunnen worden gezien. Bovendien heeft de bond een beroep gedaan op de filmmaatschappijen in Hol lywood om een „grotere mate van zelf discipline" aan de dag te leggen en zich beter te houden aan de erecode van de filmproductie, de enige vorm van vrijwillige censuur, die het Ameri kaanse filmbedrijf kent De Kamer was niet te spreken over de plannen van de Rijkspostspaarbank de rente te verhogen voor niet-direct opvraagbare saldi. Minister Korthals heeft gezegd, dat er binnenkort een ge sprek met de banken over zal worden gevoerd. DEN HAAG, 22 maart Een wijzi ging van de financiële regeling voor de Wereldomroep zal op zichzelf geen uitkomst bieden uit de financiële moei lijkheden, waarmee de omroepen heb ben te kampen. Aan een verhoging van het luistergeld zal te eniger tijd niet zijn te ontkomen. Dit heeft staatssecretaris Scholten meegedeeld tijdens het mondeling over leg, dat de vaste commissie voor O. K. en W. uit de Tweede Kamer, met de regering heeft gepleegd over ver schillende punten, waaromtrent de be windslieden bij de openbare behande ling van de begroting van O. K. en W. de commissie niet hadden bevredigd. Over de onafwendbare verhoging van het luistergeld merkte de staats secretaris verder op, dat het luister geld sinds 1942 f 12.- per jaar be draagt. De sindsdien aanmerkelijk ge stegen uitgaven konden aanvankelijk worden opgevangen omdat het aantal radiotoestellen in gelijke mate bleef stijgen. Dit stadium is thans voorbij. Weliswaar stijgt het aantal verkochte senrijk en gemeenten op een nieuwe radiotoestellen nog steeds, doch met hnsis wil n|aatSPn. waarbii subieetie- meer in die mate als voorheen Het betreft hier voornamelijk de vervan ging van oude toestellen en de aan schaf van toestellen door nieuwe ge zinnen. Afgezien van de toeneming van het aantal autoradio's lijkt de ra- dioluisterdichtheid in Nederland thans niet meer noemenswaard toe te ne men en is het verzadigingspunt bereikt. De uitgaven voor de omroepverenigin gen blijven echter stijgen, onder an dere omdat de kwaliteitseisen steeds hoger worden. VLISSINGEN, 22 maart De Zeeuws- Vlaamsc kust heeft het tijdens de noord wester storm van de laatste dagen zwaar te verduren gehad. Grote brok ken duin zijn door de sterke wind en het opgezweepte zeewater weggesla gen. De duinafslag was wel het he vigst bij Cadzand. In de nacht van maandag op dinsdag is hier bij hoog" water een ongeveer 200 meter lange strook zand van de duinvoet wegge spoeld. De duinwand in de' omgeving van het hotel „Noordzee'' is nagenoeg verticaal geworden. Aan de sluis te Cadzand werd in de stormnacht een maximale waterstand van 3,85 meter gemeten. Dat is1!,67 me ter boven normaal. Behailve in Cadzand heeft de storm ook huisgehouden in het Zwin; voor de monding van het Zwin is een 30 tot 40 meter lange zandrichel weggeslagen. De voorzieningen, die wa ren getroffen voor de zandaanwinning zoals de geplaatste rijshaven en de prikkeldraadafrastering, zijn nagenoeg verdwenen of vernield. De duinafslag aan de Zeeuws-vlaamse kust vormt een proces, dat reeds omstreeks de eeuw wisseling is begonnen. DEN HAAG, 22 maart Het post- district Den Haag begint binnenkort een wervingscampagne voor vrouwe lijke chauffeurs. Zij zuller. dienst gaan doen op bestelwagens en worden inge schakeld bij het verrichten van buslich tingen en liet bezorgen van pakketpost. Ook het postdistrict Amsterdam over weegt vrouwen als chauffeurs .aan te nemen. Op deze wijze wil men trach ten het personeelstekort bij de P.T.T. te verlichten. De vrouwen zullen even veel gaan vetdlenen als hun mannelij ke collega's. De wervingscampagne zal zich niet alleen op de grote steden, maar ook op de provincie richten. Gezocht worden meisjes van 23 tot 35 jaar, die reeds in het bezit zijn van een auto-rijbe wijs. Dit laatste om te voorkomen, dat de meisjes bij de P.T.T. leren autorij den en weer vertrekken zodra ze ge slaagd zijn. "i basis wil plaatsen, waarbij subjectie ve uitkeringen zullen verdwijnen om plaats te maken voor meer objectieve vormen. Over dat nieuwe karakter is gisteren in de Tweede Kamer nogal meningsverschil ontstaan, zelfs nadat de regering, met twee ministers in de Kamer vertegenwoordigd, enige conces sies had gedaan. Minister Zijlstra liet weten, dat het Gemeentefonds toch iets meer van de rijksbelastingen zal krij gen dan de oorspronkelijk vastgestelde 12,3 procent; het zal nu 12,7 procent worden. Voorts stelde hij enige verbe teringen in het vooruitzicht met be trekking tot de grondbelasting. Ook de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus. heeft de toezegging gedaan, dat de verdeling over de gemeenten uit dit fonds over de gehele linie gun stiger zal uitvallen. Voor de grote ste den is de stijging het belangrijkst. Am sterdam, Den Haag en Rotterdam ko men nu tot een uitkering van 60 gulden per hoofd van de bevolking (aanvanke lijk 50 gulden) en voor Utrecht wordt het ,50 gulden in plaats van 45 gulden. Ook de bedragen voor de kleinere ge- Advertentie) met de ECHTE Uilsluitend bij apothekers en drogisten (Vani onze correspondent) GRONINGEN, 22 maart Op het oude gedeelte van de psychiatrische in richting „Dennenheuvel" te Zuid-Laren is gisteravond brand door tot nu toe on bekende oorzaak uitgebroken in het pa viljoen De Heuvel, waarin tien herstel lende patiënten min of meer zelfstandig leven. Het vuur werd gesignaleerd door personeel van een aangrenzend pavil joen. Onmiddellijk werd alarm gesla gen en snelde men toe om hulp te ver lenen. De patiënten werden uit het bran dende gebouw gehaald en in andere pa viljoens ondergebracht. Onderwijl wer den de vlammen bestreden door de eigen brandweer van de inrichting, al spoedig geholpen door de brandweer uit Zuid-Laren. De Groninger brandweer werd eveneens gealarmeerd, maar be hoefde geen dienst te doen aangezien men inmiddels het vuur meester was. De bovenverdieping van het paviljoen brandde geheel uit, de rest van het ge bouw liep brand- en waterschade op. Het paviljoen is verzekerd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. meenten gaan met 5 gulden per Inwo ner omhoog. De Kamer bleek echter niet tevreden. De woordvoerder van de PvdA, de heer Venverloo, sprak ronduit van een schijnconcessie, die hij totaal onvol doende noemde om de noden van de gemeenten in deze tijd te kunnen bij houden. Hij was van mening, dat 414 gemeenten er zelfs op achteruit zou den gaan. Dr. Van Heivoort, die na mens de KVP sprak, liet niet merken, dat hij nu al redenen zag om de strijd op te geven. De heren Geertsema (VVD) en Verkerk (AR) toonden wat meer geneigdheid met deze voorlopige regeling te beginnen. De laatste wil het wel eens voor vijf jaar aanzien. Mr. Beernink (CH) analiseerde de situatie na de rede van minister Zijl stra met de manke frase: „Zijlstra locuta causa finita". Inderdaad wek te de rede van de minister van Fi nanciën de indruk, dat hij geen en kele verdere verruiming meer zal toestaan. De minister heeft het percentage tot 12,7 verhoogd vanwege de sanering van de huidige ontredderde gemeentefinan- ciën. Het is dus geen verhoging als zo danig, maar een die speciaal voor dit doel wordt bestemd. De minister bleek totaal ongevoelig voor het argument dat de gemeenten in verband met de toenemende maatschappelijke zorg voor steeds stijgende lasten komen te staan „Hetzelfde geldt ook voor het rijk" constateerde hij. Hij stelde wel enige aanvullende wets ontwerpen in het vooruitzicht, o.a. een dat de wegenfinanciering zou regelen en voorts een ontwerp met betrekking tot de kapitaaluitgaven der gemeen ten. Dit laatste zou het mogelijk maken dat de gemeenten weer zelfstandig op de kapitaalmarkt leningen kunnen op nemen en dat het rentegamma voor goed kan verdwijnen. Het zal normen stellen voor de finano.ieringspolitiek, zo Kondigde de minister aan. Inmiddels was het amendementen gaan regenen, maar merkwaardiger wijze was er nog geen bij, waarin om een verhoging werd gevraagd van het percentage, waarmee het ge meentefonds uit de opbrengst van de rijksbelastingen wordt gevoed. Men draaide wat om de hete brij heen; men durlt wellicht het odium niet aan, deze regeling, waarvan beide minis ters de beperktheid hebben toegege ven, maar die zij niettemin sterk heb ben verdedigd, om hals te brengen. Komt het wetsontwerp er door dan kunnen de drie grote steden rekenen op de toegezegde 10 gulden per inwo ner meer, terwijl bovendien de gunsti ger regeling voor de grondbelasting nog wel enkele miljoenen per jaar in de kas van deze gemeenten zal bren gen. Den Haag zal, omdat het al een flinke garantie had, in de praktijk slechts 1 gulden per inwoner vooruit gaan. Inclusief de grondbelasting wordt dat dan toch nog een bedrag van 6 miljoen per jaar. UTRECHT, 22 maart De president van de rechtbank, mr. J. J. Plugge, heert gistermiddag vonnis gewezen in het kort geding dat door Lisman's Bouw bedrijf N.V. is aanhangig gemaakt tegen de gemeente Utrecht. De ge meente verricht zoals bekend naast de flatgebouwen van de bouwer heiwerk zaamheden voor een gemeentelijk bejaardencentrum. Lisman's Bouw bedrijf had de president gevraagd, stopzetting van deze werkzaamheden te bevelen, omdat door de zware tril lingen scheuren in de flats werden veroorzaakt. De president heeft nu bepaald, dat de gemeente de heiwerk zaamheden mag voortzetten onder lei ding van ir. W. C. van Mierlo van het laboratorium voor grondmechanica in Delft. Het honorarium van deze des kundige komt ten laste van de ge meente. De kosten van het kort geding worden door de partijen gezamenlijk betaald. In zijn overweging stelde de president, dat er geen termen aan wezig zijn om het heivverk onmiddel lijk te doen staken. Wel is hij van oordeel, dat de gemeente is gehouden, in verband met het gevaar, dat de heiwerkzaamheden voor de flatgebou wen opleveren, die maatregelen te treffen, waardoor het risico zoveel mogelijk wordt beperkt. (Advertentie) Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht- En alles zo gemakkelijk: zonder apart Inwekenzonder lang koken zonder warm spoelen. EN NU BOVENDIEN NOG: ALKMAAR, 22 maart Een 30-ja- rige chauffeur uit Krommenie, die in juli en augustus van het vorig jaar uit drie Alkmaarse garages in totaal zes auto's heeft ontvreemd, is gisterenmor gen door de rechtbank veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. APELDOORN, 22 maart De 72- jarige alleenwonende heer H. Sint Ni- colaas is gisteren in zijn woning dood aangetroffen. Een onderzoek van de po litie wees uit, dat gasvergiftiging de oorzaak is geweest van zijn dood. Het slachtoffer was bezig zijn woon- kamei te behangen en te verveq, waar bij hij de gaskachel tijdelijk verplaat ste. Bij het op de oude plaats brengen van de kachel hèeft hi.i deze niet ge heel juist meer aan de leiding' beves tigd, waardoor gas in de kamer kon stromen, toen de gaskraan veer werd opengedraaid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 maart Eerst nil is bekend geworden dat zaterdagavond nog een tassendlef op een brommer ac tief is geweest, zij het zonder succes. In dit geval fietste het slachtoffer Omstreeks kwart voor twaalf door de Danckertstraat, toen zij plotseling werd ingehaald door een bromfietser. In het voorbijgaan probeerde de onbekende man haar handtas, die aan het stuur van haar fiets hing, weg te rukken. De tas viel op de grond en ook de vrouw kwam te vallen. De dader is daarop snel door gereden. ter kennismaking Dnic zij de Lufthansaheeft West-DUitsland er onlangs een nieuw onderwijsinsti tuut bij gekregen. Drie jaar geleden nam deze lucht vaartmaatschappij immers het initiatief tot oprichting van een speciale school voor jongelui, die opgeleid willen worden tot wat de Duitsers noemen „Luftver- kehrkaufmann". Een titel, welke de nieuwe van staatswege er kende school slechts aan die stu denten verleent, die na afloop van een driejarige cursus het overtuigend bewijs leveren, dat zij de economische en met name de commerciële sector van het vliegwezen geheel en al beheer sen. Krachtens de opzet van hel nog jonge instituut dient een „Luftverkehrskaufmann" een all round gevormd luchtvaart-em ployé te zijn, die door zijn maat schappij in alle commerciële af delingen ingezet moet kunnen wprden. Een functionaris derhalve, die op de hoogte behoort te zijn van economische planning, boekhou- den, charterberekeningen, en verkoop van reizen, maar die daarnaast ook alles moet af weten van de passagiers, en wachtdienst, het contact met het passage-agentenhet tariefwezenhet startklaarmaken van toestellen, invullen van tickets en'zelfs althans tot op zekere hoogte, van het onder houd van vliegtuigen. ,de De Lufthansa, die tot nu toe root ai deze diensten afzonderlijk opgeieiw personeelsleden in dienst had, beschikt sinds kort over twaalf zo veelzvay mogelijk gevormde employe's. Het zijn de eerste afgestudeerden van Luftverkehrskaufmannschule" te Keulen. Onder hen bevindt zich sle 'één buitenlander, de 20-jarige Venlose jongeman Frans-Jozef Peeters. Als zoon van de passage-agent, tevens reisöureauhouder Jos Peeie^ LUCMVQ.aTlSVLlUT, iiluui (Jiifx-v" ----- Dit was pas het geval, toen Frans-Jozef Peeters na het behalen van zv H.B.S.-diploma toevalligerwijs een folder van de Lufthansa-opleiding tn ha den kreeg „Luftverkehrskaufmann, misschien wel een ideale functie V mij!" zo redeneerde Frans-Jozef. Vierhonderdvijftig andere middeW'1 scholieren uit Duitsland, België en Nederland dachten er net zo over Sn"15 met de Venlose H.B S.'er namen zij drie jaar geleden deel aan het toe tingsexamen voor de nieuwe school. Het was duidelijk, dat lang niet af j kandidaten zouden worden aangenomen en naar aller waarschijnlijnne zouden de buitenlanders wel het eerst afvallen. Een verwachting, die viv aardig uitkwam, met uitzondering dan van Frans-Jozef Peetersdte enige buitenlander tot de nieuwe opleiding werd toegelaten. Zijn aangebo interesse voor de luchtvaart zal aan deze uitverkiezing niet vreemd zv geweest en al evenmin aan het feit, dat hij samen met elf Duitsers t onlangs met goed gevolg het examen voor „Luftverkehrskaufmann ne afgelegd, ten bewijze waarvan hij donderdag a.s. een indrukwekkena Vl°"Dit°diploma opent voor de eerste Nederlandse „Luftverkehrskaufmann gunstige toekomstperspectieven. Zijn ideaal is om als vertegenwooray van een luchtvaartmaatschappij naar het buitenland te worden uitaezon maar voordat het zover is, gaat Frans-Jozef Peeters eerst nog de nou» praktische ervaring opdoen, zonder welke een theoretisch geschoolde vërkehrsmann" het nu ook niet kan stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4