.Verlenging van de pieren wacht op extra kredieten uit Den Haag SK n BOTH uSÊ Helicopter Kon. Marine oefende in reddingen Voorwaarden waarop socialisten met K.V.P. in zee willen gaan Voor f 135.- een aandeel in 175 ondernemingen tegelijk: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 KLAAR VOOR DE SPRONG IN IJMUIDEN. Él Ir. H. Vos „Waarde kabinet-De Quay wordt niet boog aangeslagen" P.v.d.A.-CONGRES ROTTERDAM PRETTIG "r Felle kritiek op kabinet-De Quay Transit Camp eind sept. weg Citroëns nieuwste: een kleine grote auto Gevlakte duinen Joep Nicolas weer Nederlands, burger Mia Goossen naar Haagsclie Comedie Slag om de doorbraak is politiek gewonnen Vervoer gaat door de lucht DE KRANT KUN! GIJ NIEf MISSEN, GEEN DAG! DE e7^ SUPER-SHOWROOM öcM- 1 DKD NSC NDC DONDERDAG 23 MAART 1961 PAGINA 3 N.V. CENTRALE HANDELS VENNOOTSCHAP Advertentie) Diep in de aarde duiken de vrachtwa- eens om zich te laten volladen met hap pen zand. Binnenkort zal dit enorme bassin vollopen met water en het ver lengstuk zijn van de Haringhaven, die de komende jaren dienst gaat doen als werkhaven voor de pierenbouw. (Advertentie) en sportieve CAMELMANTELS IJ KEIZERSTRAAT 7 ROTTERDAM k ^OTTERDAM, 23 maart Doordat de duurder van een tram van li.in 12 gis- ermidöag op de kruising BlaakSchie- Gamsedijk plotseling moest remmen voor taxi, schoot een 54-jarige trampassa- giere van haar zitplaats en sloeg met haar "oofd tegen een deurstijl. Het slachtoffer, mevrouw C. H. Patings-Klop, is met ver moedelijk een hersenschudding naar het 'Jkzigtziekenhuis vervoerd. OEREE, 23 maart Momenteel is s bezig een nauw en doeltreffend dp ensPe' tot stand te brengen tussen v P'loten en de bemanningen van onze ^derlandse reddingboten in tel!endam °oven IJMUIDEN, maart Een vroeg en merkwaardig voorjaar. Bijna dag aan dag liggen de pieren als machtige massieve bouwwerken uit gestrekt in het zacht rimpelende zeewater. De uiteinden van de pieren verliezen zich in de nevel, die bijna constant aan de kim hangt en die vaker dan ooit verdicht tot een ondoordringbare mistdeken. Ongewoon rustig weer voor de maand maart, die er om bekend staat zijn staart te kunnen roeren. Ongewoon rustig weer, waarvan zo dankbaar gebruik gemaakt had kunnen worden voor het beginnen met dt verlenging van de pieren. De havenmond van IJmuiden moet belangrijk vergroot worden, om Amsterdam voor de allergrootste schepen bereikbaar te houden. De haven' mond van IJmuiden moet vergroot worden om ook bjj slechter weer het gevaar te verminderen en het aanlopen van de haven ook dan mogelijk te maken. De havenmond moet vergroot worden omdat de pieren nog dateren uit de jaren '70. Wie had durven dromen van de zeekastelen, die wij nu heel gewoon vinden? Wie had toen durven denken aan tankers van 100.000 ton? Het graven van het Noordzeekanaal was voor Amsterdam een ver ademing, een ontsnapping aan de wurgende greep van afgesloten te raken van de zee. De verlenging van de pieren, het verder uit elkaar leggen van de piereinden moet Amsterdam opnieuw lucht geven. Maar het werk, klaar voor de start, wordt gaande gehouden zonder dat het veel opschiet. Het wachten is op de extra kredieten. Den Haag, het parlement, heeft nog niet gesproken. Half februari werd de beslissing verwacht. Toen dacht men 1 maart, 15 maart. Het kon nog, want er lag nog een hele zomer voor. Maar met het verstrijken van de dagen komt de zomer nader. En die is o zo gauw weer voorbij. Uitstel van een paar maanden nu kan be' tekenen, dat het werk misschien een jaar achterop raakt. Na die zomer komen herfst en winter met storm en vorst. Hoe zal er dan gewerkt kunnen worden in voile zee, bijna 2 kilometer uit de wal? Het vorig jaar is het begonnen. Het graven van een verlengstuk, aan de Haringhaven. Deze week is de Strand weg afgesloten. Het verkeer gaat nu buitenom. Er is een nieuwe weg naar het strand. En de oude Strandweg kan spoedig doorstoken worden om liet wa ter ruim baan te geven in het gegraven gigantisch bassin, waar draglines hun laatste werk doen en vrachtwagens kreunend tegen een steeds steilere wand moeten opklimmen met hun ton nen zand. Achter de kaikzandsteenfa- briek is een enorme zandbult verrezen. Zand, dat bij de fabricage van witte steen een onmisbaar element is. Dat moet hoofdzaak door oefenen een gnote helikopter van het gemeentelijk sportveld van endam een grote hclicoptère van arine Luchtvaartdienst voor een eer- °efening niet de bemanningsleden Sl *te ah a Oi,j. rc(ldingboten van Stellendam en "ddorp. 6;;bemanningen stonden 2°als ec*en *n hun volledi op het veld in hun volledige uitrusting, hp TpZlJ d'e dragen tijdens reddingswerk H'ir, p De machine daalde op het ter mite bestuurder, kapitein Timmers, Ipg ®Ven de motoren af voor de begroe ide 'an mannen' alsmede van bur- ci't-ta3;3'e'j Kleijnenberg, gemeentese- tiiuit V' "^udstra en brandweercomman- faityp Sser' die met brandweerauto liteitfn Was voor het ®6va' van even" Spoedig verhief de machine zich weer in de lucht en laag hangend boven het veld werden met het in de helikopter ingebouwde liertje de redders in de ca bine gehesen, waarna er een rondje mee werd gevlogen om ze daarna weer op hetzelfde terrein te laten zakken. Alles verliep zonder haperen en de Stellendamse en Ouddorpse reddingboot mensen verklaarden ongekende moge lijkheden te zien voor het redden van schipbreukelingen. Na deze eerste oefening ging men in de Raadzaal van Stellendam een en ander nog eens van de theore tische kant bezien en stippelde men een nieuw programma uit, dat vrijdagmid dag zal worden afgewerkt. Dan wordt echter boven de Noordzee gevlogen en zullen de reddingboten van Hoek van Holland, Ouddorp en Stellen dam buitengaats gaan, waarna het taak is van de mannen van de helikopten- üienst om manschappen van het ene schip naar het andere over te brengen. Spoorlijnen zijn gelegd dwars door het nieuwe industrieterrein. De rijks waterstaat heeft een groot deel van dit terrein gehuurd voor de opslag van ma terialen. Straks zullen treinen recht streeks uit België naar IJmuiden rij den, treinen vol stenen uit de groeve. Materiaal voor de nieuwe pierlicha- men, die gebouwd moeten worden in het nu rustige, morgen weer woelige water van de Noordzee. Pierlichamen. die tegen de zwaarste stormen bestand moeten zijn, die de havenmond moeten beschutten, beschermen tegen verzan ding. Maar de treinen kunnen nog niet rijden. Want wanneer zal het eigenlijke grote karwei kunnen gaan beginnen? Bulldozers hebben het industrieter rein, nog zo kort geleden een glooiend, duinlandschap, geëgaliseerd. Zij hebben er hun voren ingetrokken. Achter de zeereep, de uiterste duinenrij aan de kust, is een vlak land ^ekomen, klaar om de enorme voorraden materiaal te ontvangen. Per trein. Per schip in de straks verlengde Haringhaven. In het bouwbureau IJmond, dat de rijkswa terstaat in het voormalige IJmond-pa- viljoen aan de voet van de semafore heeft betrokken, hangen de werkteke ningen en schema's aan de wand. De telefoon met zijn vele verbindingen, laat zich de gehele dag door horen. Er wordt gewerkt. Maar de lijn, die men er al zo graag in had gezien, wil nog niet komen. Iedereen werkt maar wat vooruit, in de hoop dat gauw de dag komt om pas goed aan de slag te gaan. Aan de Seinpostweg liggen de eerste betonnen „poten" voor de nieuwe pier lichamen al klaar. Merkwaardige bouwsels, die zo zijn geconstrueerd, dat hoe zij ook op de zeebodem terecht komen, steeds op drie van de vier po ten zullen staan en zo een zo stevig mogelijk fundament zullen vormen voor de „vuliing", die er bovenop moet ko- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 méart Onder de 236 buitenlanders en statenlozen, die door een beslissing van de Tweede Ka mer de Nederlandse nationaliteit heb ben verkregen, behoort de kunstschil der en glazenier Joseph Antonius Hu- bertus Frangois Nicolas, kunstschilder en glazenier te Mechelen, geboren 6 oktober 1897 te Roermond. Joep Nicolas, die weer in ons land als kunstschilder-glazenier werkzaam i». heeft van 19381958 in de Verenigde Staten als genationaliseerde Amerikaan gewoond. men, vele meters hoog, voordat de nieuwe pier-arm boven water uitkomt. Van een bulldozer is de bekende schuif vervangen door een gevorkte bek. De bestrating van het Plateau, waar eens een overbevolkte rijwielstal ling in de zomermaanden een bijna da gelijks beeld was, wordt met grote hap pen opgenomen en op een vrachtauto geladen. Vroeger moest steen voor steen met de hand geraapt worden. Maar vroeger bouwde men ook pieren heel anders dan nu. Jarenlang is er een uitgebreide stu die gemaakt van dit project, dat tien tallen miljoenen guldens zal vergen. Jarenlang is er gewikt en gewogen om tenslotte met de grootst mogelijke ze kerheid een keus te doen uit de ver schillende mogelijkheden. Die keus is er. Aan beide pieren een verlengstuk, dat ongeveer m de buurt van de be staande bocht in de pieren zal worden vastgehaakt. Het zuidelijke verlengstuk aanmerkelijk langer dan het noordelijke zodat de havenmond naar het noord westen open zal liggen. Zo zal het straks uitgevoerd gaart worden. Wat er daarna zal gebeuren? Nie mand kan het zeggen. De nieuwe ha- ,a' van nieuwe moge- lijkheden. Het verlengstuk aan de zuid- pier kan eventueel doorgetrokken wor den naar de kust, zodat men ongeveer evenwijdig aan elkaar twee pier-Iicha- men krpgt. Een unieke buitenhaven. Maar of Amsterdam daarvan mis schien zal vrezen een deel van znn klanten kwijt te raken? Niemand durit het hardop te zeggen. In ieder geval houdt IJmuiden aan deze werken een aanmerkelijk grotere Haringhaven over, van belang voor de visserij, maar waarschijnlijk ook een interessante ves tigingsplaats voor nieuwe industrieën. De tijd zal het leren. D\f is de nieuwe Ami 6 Citroendie nog voor de zomer in de handel zal komen. De nieuwe Citroen heeft een voorwiel- aandrijving, motor 600 cc. De nieuwe wagen reageert vlug en kan een snelheid van meer dan 100 km per uur bereiken. Volgens de zegslieden van Citroen is de Ami 6 een kleine grote auto". ARNHEM, 23 maart Naar bekend is geworden, heeft de actrice Mia Goossen, die sinds de oprichting daarvan aan de Toneelgroep Theater verbonden is ge weest, een contract getekend bij de Haag- sche Comedie. Met ingang van het nieuwe seizoen zal zij dus met de Haagse groep meewerken. Als reden voor deze verandering werd opgegeven, dat mevr. d- Vries-Goossen onder andere regisseurs wilde werken om meer ervaring op te doen. iH ROTTERDAM, 23 maart Het acht ste congres van de Partij van de Arbeid, waaraan wordt deelgenomen door circa duizend afgevaardigden uit het gehele land, is vanmorgen om half elf geopend door Ir. H. Vos, waarnemend voorzitter van de partij. Bij de aanvang van zijn betoog vroeg de heer Vos enkele ogenblikken stilte ter nagedachtenis aan Evert Vermeer. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 23 maart Felle ver wijten aan het kabinet De Quay en aan de K.V.P. en de bereidverklaring, onder bepaalde omstandigheden deel te nemen aan 'n nieuw kabinet vormden de bouw stenen van het betoog, dat de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, mr. J.A.W. Bur ger, hedenmiddag hield op de eerste dag van het achtste P.v.d.A.-congres. Dit congres duurt drie dagen en wordt gehouden in de Rivierahal te Rotterdam. „De arbeidsvreugde werd gedurende de 22 maanden van het kabinet-De Quay meer geschaad dan men gedurende de 12 jaar Drees had kunnen dromen, het ioonbeleid is gekenmerkt geworden door een krampachtig, dirigistisch overheids ingrijpen, het volkswoningbeleid was niet minder misleidend, het Nederlands be leid is ook buiten onze grenzen dubbelzin nig en onwaarachtig en het Nieuw Gui nea beleid is mislukt". Dit wat betreft het kabinet. En over de K.V.P. :„Ik vrees, dat als er gekozen moet worden, de K.V.P. wei reële in vloed van de liberalen, maar niet van de socialisten accepteert". „U ziet waarom het gaat", zo hield mr. Burger zijn toehoorders voor. „De KVP- aanhang moet in Nederland tot haar recht komen. De Partij van de Arbeid heeft daai' geen bezwaar tegen. Maar naar de K.V.P.-opvatting geldt blijkbaar niet hetzelfde jegens de P.v.d.A.-aanhang. Is het nu die tweeërlei maat niet," zo vroeg mr. Burger zich af, „waarom een P.v.d.A.-K.V.P.-combinatie niet moge lijk is. Namelijk dat de K.V.P. wel be reid is hulptroepen aan te werven en hun desnoods wat toe te stoppen, maar dat de K.V.P. niet bereid is de andere, de socialistische Partij van de Arbeid even zeer tot haar recht te laten komen? En omdat de P.v.d.A. in dit opzicht weigert voor de K.V.P. te buigen, daar om is in het wezen van de zaak de sa menwerking P.v.d.A.-K.V.P. gebroken. En Nederlands Onbestuurbaarheid dreigt daarom, omdat de K.V.P. in wer kelijkheid geen alternatief duldt". „Terecht wordt verondersteld", aldus mr Burger, „dat de Partij van de Arbeid niet bereid is gemakkelijk en op losse voet aan het kabinet deel te nemen. Maai nimmer hebben wij daarbij aan leiding gegeven tot de veronderstelling, dat partijpolitieke belangen voor ons doorslaggevend zouden zijn. Wij zijn ter stond bereid tot de vorming van een so ciaal- en cultureel-progressief kabinet, tevens ter afwikkeling van het Nieuw- Guinea-vraagstuk, ter oplossing van de woningnood, tot het hernieuwen van uit zicht biedend landbouwbeleid en een po litiek van vermogensspreiding". Om de in de aanhef genoemde redenen noemde de heer Burger het Kabinet-De Quay een mislukking en hij voegde daar nog aan toe het landbouwbeleid. „Dit was niet misleidend, maar niet minder onbevredigend door het knijpen op de hoge subsidiebedragen, die uitzichtloos werden verstrekt". Wat de buitenlandse politiek van het kabinet betreft meende de heer Burger, dat onze deelname in internationale contacten minder perspec tiefrijk is, dan men zou mogen verwach ten. „De Nederlandse regering tijgt ter Europese topconferentie ter verdediging van de Europese gemeenschappen. Zij ziet kans om daarbij verstaan te worden als behartiger, niet van de belangen der Europese gemeenschappen, maar juist van de Engelse belangen. Daarom bleef zij geïsoleerd". „Het Nieuw-Guineabeleid was zeer doorzichtig, zo vervolgde mr. Burger, maar een ding is toch wel zeker: dat het kabinet dit beleid wel degelijk on derwierp aan het oordeel van de V.N. en dat het slechts een betrekkelijke plaats inruimt voor onze verplichtingen jegens de Papoea's, terwijl het tenslotte niet langer schermt met Amerikaanse toe zeggingen van militaire bnlp" Spreker kwam hierna tot de vraag, of er in het verschiet geen enkele politie ke combinatie meer te vormen is, waar mee te werken valk Een samengaan van de Protestantse partijen met de P. v. d. A achtte hij ondoenlijk, omdat de Antirevolutionairen alleen maar me nen een rechtse coalitie te mogen nastre ven en „door dit politieke eenrichtings verkeer praktisch uitsluitend kunnen fun geren als hulptroep van de K.V.P." In dien deze zienswijze juist is, zo ver volgde mr. Burger, dan ware het juis ter als zij zich rechtstreeks met de K.V.P. aandienden als één partij, zoals de CDU in Duitsland, als Protestants- Roomse combinatie. Met het wegvallen van mr. Romme meende de heer Bur ger echter, dat een dergelijke eenheids combinatie in feite van de baan is. Er is echter een alternatief voor de K.V.P.: samengaan met de P.v.d.A. Het wilde mr. Burger voorkomen, dat K.V.P. in plaats van te peinzen hoe zij de kinderbijslagwet met behulp van de P.v.d.A. in het Staatsblad kan krijgen, zich beter kon afvragen of haar conser vatieve vleugel bereid is een socialis tisch alternatief te honoreren. Hiervan uitgaande ging mr. Burger vervolgens uitvoerig in op de gedachten, welke in dit opzicht bij de P.v.d.A leven. Al lereerst noemde hij de Nieuw-Guinea-po- Iilsek Met betrekking hierop verklaar de hij. dat de P.v.d.A. een internationa le oplossing wil beproeven zoveel mo gelijk in overleg met belanghebbende, ons bevriende mogendheden en in ieder geval met erkenning van de taak en de mogelijkheden, die de V. N. en haar organen hebben, althans op het terrein van de regionale conflicten. „Het lijkt roij", aldus de heer Burger, „dat de Partij van de Arbeid en de K.V.P. el kander op het praktische vlak in deze materie moeten kunnen vinden om ge zamenlijk ter zake van dit moeilijke en moeizame vraagstuk een uitzicht biedend beleid te kunnen presteren". Ook op sociaal terrein mogen resulta ten worden verwacht. Beide partijen zijn het er over eens. dat herziening van de Invaliditeitwet meer dan urgent is. Wat de' ouden van dagen betreft heeft de P.v.a.A. in de kamer een verhoging in etappes voorgsteld van vijftig procent van de uitkering. En zo zag_ spreker al lerlei terreinen, waarop een uitzicht bie dend gesprek zeker tot de denkbaar heden moet horen, bijvoorbeeld over in- dustrlespreiding, over gelijke kansen voor onderwijs en ontwikkeling, verhoging van de leerplichtige leeftijd, het afschaffen van schoolgeld en de sportaccommodatie. Ter zake van de loonpolitiek merkte nu Burger op, dat veranderingen in het loonsysteem de conjunctuur en daarmee de werkgelegenheid niet in gevaar mo gen brengen, terwijl moet worden ge waarborgd, dat er geen achterblijvers ontstaan. Wat betreft de huurpolitiek meende hij, dat het probleem van de woningnood niet dient te worden opge lost door het onbereikbaar maken van begeerd woongenot, maar door hgt ter beschikking doen komen van het nood zakelijke aantal woningen tegen een ge fixeerde vergoeding van ongeveer een zevende van het verdiende loon. „De K.V.P." zal zich echter bepaal delijk moeten afwenden van het beleid vat, minister Van Aartsen, waarbij de werkelijke nooddruftigen worden terzijde geschoven ten behoeve van de beter ge situeerde vrije sector en waarbij al dus mr. Burger de woninvwetbouw niel om zakelijke, maar om dogmati sche redenen wordt opgeofferd aan de particuliere woningbouw". Het bouwbedrijf moet sterk gerationa liseerd worden en de woningproduktie meer dan thans worden gericht op de behoefte van de bevolkingsgroepen met lagere inkomens, zo meende de heer Burger. Voorts is de PvdA van mening, dat on dernemingen. die door middel van de beurs publiekelijk een beroep doen op geld van het publiek, dientengevolge ge houden zijn een juist en nauwkeurig in zicht te verstrekken in hun financieel- economische positie, gepaard met contro le van een passend orgaan en dat midde len moeten worden geschapen tot winst deling aan loontrekkenden in een pas sende verhouding tot dividenden en dat er nauwe grenzen dienen te worden ge steld aan de cumulatie van commissaria ten. DEN HAAG, 22 maart Het Transit Camp Hoek van Holland en het Engelse garnizoen daar gaan na september ver dwijnen. Dit is iiet gevolg van het be sluit van de Britse regering om de troe penbewegingen tussen Engeland en Duits land tegen het eind van september van dit jaar niet meer over zee en land, maar door de lucht te doen geschieden. Op 26 september zal uit het kamp Hoek van Holland de laatste trein naar Duitsland vertrekken. Het kamp zal daar na zo spoedig mogelijk worden gesloten en het garnizoen zal dan worden terug getrokken, zo deelt de Britse ambas sade in Den Haag mee. Het kamp is thans 15 jaar in Hoek van Holland gevestigd geweest. De be sparing, die met opheffing wordt ver kregen, bedraagt een miljoen pond ster ling per jaar. Er waren 400 Neder landse burgers in werkzaam. De Britse militaire staf omvatte circa 120 man. (Advertentie) P"? Z° u''voer'n9 aan Uw plannen te geVen Rustig rond kijken en Uw keuze doen in uit een enorme collectie koelkasten, huishoudappa- ratuur, montage-keukens en gekleurd sanitair. Kopen gaat via Uw eigen leverancier, van wie U de rekening ontvangt (U kent dit systeem wel van andere branches) Gen. v. d. Heijdenstraat 20 - Rotterdam - tel. (010) 134980 Hoewel de nationale politieke situatie later op de dag door de heer Burger zou worden besproken, meende ir Vos, dienaangaande toch te moeten opmer ken, dat het woord regeren hem iets te sterk leek voor het „bestaan" van het kabinet-De Quay. Hoe het kabinet tot stand kwam en met hoeveel ongelukken behoef ik niet in de herinnering terug te roepen, zo zei hij. Zo gauw vergeten wij zulk soort dingen, die de democratie ern stig schade doen. nu ook weer niet. Er resulteerde uit dat proces een kabinet, waarvan de waarde niet zo heel hoog werd aangeslagen. Door ons niet, door vele medestanders ook niet. Die waarde is gedurende de periode van het eerste kabinet-De Quay niet gestegen. De mo gelijkheid van een op-waardering, om in revaluatietermen te spreken, heeft men bij de regeringscrisis niet gebruikt. Men heeft de stukken weer aan elkaar ge lijmd - alleen - Jan heeft het niet gedaan zelfs dat werk werd aan een ander overgelaten. Ik zeg deze dingen met enige bitterheid aldus ir. Vos. Ik weet natuurlijk. dar de hoofdoorzaak gelegen is in de bijzondere situatie van de Nederlandse politieke par tijen. Maar ik meen toch ook dat de mi nisters - velen van hen - een persoonlijke verantwoordelijkheid hiervoor dragen. Degenen onder htyi die weten, dat zij dit moeilijke vak niet beheersen - en na twee jaar weet men dat van zichzelf uit beslist wel - dragen de persoonlijke verantwoordelijkheid voor een blijven, waarmee zij het land geen dienst hebben gedaan. Maar ook die ministers, die goede re- geer-figuren zijn in het kabinet, dragen verantwoordelijkheid voor een niet met voldoende klem stellen van de noodzaak der reconstructie. Terwille van de maat schappelijke rechtvaardigheden, zo meen de ir. Vos. moet het hele systeem van vermogens - verwerving, vermogens verdeling en vermogensindeling op de helling. De behoefte- voor het verkeer, voor de woningen, voor de ruimtelijke ordening en de recreatie, voor het onder wijs, de wetenschap en de cultuur wordt teveel achtergesteld bij de persoonlijke vermogens-verwerving. Het is de taak van de sociale partijen, nationaal en in ternationaal, deze vraagstukken met steeds groter klem aan de orde te stel len. Op het vraagstuk Nieuw Guinea wilde ir. Vos niet te uitvoerig ingaan. Maar om de grondtoon van zijn denken weer te geven citeerde hij het kinderrijmpje dat hem, zoals hij zei, steeds weer in ge dachten schoot bij het zien van de poli tiek van de huidige regering: „Er was een mannetje, dat was niet wijs, dat bouwde zijn huisje ai op het ijs. Toen het ging dooien - het wou niet meer vriezen - toen moest dat mannetje zijn huisje verliezen". Ir. Vos hoopte, dat men er toch nog in zal slagen een oplossing te vinden voor het probleem. De wereld wordt te klein voor rassendiscriminatie, zo zei hij, Zij wordt te klein voor apartheid ook. Die wereld wordt ook te klein voor de apart heid door dictaturen. Voor de apartheid van een ijzeren gordijn. Wij hebben onze felle tegenstand tegen elke dictatuur nooit onder stoelen of banken gestoken. Elke dictatuur doet aan de rechten van de enkeling, de ontplooiingsmogelijkhe den in vrije samenwerking, op gruwelij ke wijze tekort. Een partij-discriminatie is even erg als een rassen-discriminatie. In een wereld, waarin kolonialisme en rassen-discriminatie verdwijnen, wordt de dictatuur een anachronisme. En dat geldt niet alleen voor een Franco, of een Salazar, maar ook voor de zg. dic tatuur van het proletariaat. Wij gebrui ken het begrip doorbraak thans iets min der veelvuldig dan enige jaren geleden, zo besloot ir. Vos. Dat is winst, omdat het minder nodig is. Het wordt hoe lan ger hoe meer als normaal ondervonden, dat men een politieke partij kiest of op de candidaten van een politieke partij stemt, op grond van zijn politieke op vattingen. De confessionele partijvor ming wordt minder automatisch. Dit al les betekent, dat de slag om de door braak in principe politiek gewonnen is. Na afloop van deze rede heette ir. Vos de buitenlandse gasten welkom: aanwezig waren afgevaardigden uit West- Duitsland, Engeland, Zweden, Noorwe gen, van de socialistische internationale en de Joegoslavische socialistische rege ring in ballingschap. Het congres wer dvanmorgen ook toe gesproken door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, die met een glimlach opmerkte, dat deze afgevaardigden er wei prijs op stelden de plaatselijke overheid te ontmoeten. Hij onderstreepte de betekenis van Rot terdam, ook voor de Partij van de Ar beid en maakte van de gelegenheid ge bruik, ook hier de onderwerpen Con certgebouw en Universiteit aan te roe ren. Burgemeester Van Walsum sprak tenslotte de wens uit - en hij wilde dat zo objectief en zo neutraal mogelijk doe n dat het congres zal beantwoorden aan de verwachtingen, welke de deelnemers ervan koesteren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5