Veel jonge heimwee Marxisme zwijgt op de vraag: waartoe leeft de mens?" Sovjets hebben naar het geloof tooi meer angst U 1 E PeekaCloppenburg REDE VAN FERHAT ABBAS LIJKT RIJKELIJK „HARD" Frisse douche voor optimisme SB ®p£J Aanval van de oppositie op beleid van Verwoerd M TINEZ Brieven in de tijdschriften k Frans Guyana wil onafhankelijkheid Pater spreekt voor vrijmetselaars PERUTZ H CÖLOR Tottenham wacht op tegenstander Volleyballeiders falen niet RYNBEH9ES 1200 studenten in sportieve strijd ORTHODOXE SEMINARIES VOLLEDIG BEZET IN PARLEMENT VAN ZUID-AFRIKA V B T^an een bijzondere medewerker) oeristen, die de laatste vijf jaar gelegenheid hebben gehad de Sovjet-Unie te bezoeken, spre- ''r'n over volle kerken, doch zij voe- V1 eraan toe, dat de gelovigen, die e kerken bezoeken, bijna uitslui- vPr,d oudere mensen zijn vergezeld ?.ari enkele kinderen. Volgens hen men slechts sporadisch jongere ^'asen in de kerken. Pit zou tot gevolgtrekking kunnen leiden, dat leugd de kerken niet bezoekt en ,terhalve voor het communisme ge- jonnen is; de partij heeft de jeugd js handen. Een dergelijke conclusie [lat de echter wat voorbarig. Het feit. jeugd de kerken niet bezoekt. nog op een andere wijze wor- *an t^n uitgelegd. Men zou eerder moe- n zeggen: de jeugd van thans staat de gods- !j. Verschillig tegenover lwnSt' mogen niet vergeten, dat t atheïsme in Rusland meer dan y°('rtig jaar hoogtij viert en dat de en de godsdienst voor de ferk J jveede Wereldoorlo: sland weinig van zich horen, haar a, lviteit naar buiten had zo goed j, geheel opgehouden te bestaan, j^'ken waren gesloten, veranderd in SofGa- üi bioscopen omgezet. Het rds;f1ienst onderricht aan de kinde- })et was en is nog altijd verboden; Wordt als een staatsgevaarlijke bviteit gestraft. sil°PstiiSt vanuit Uw maag tot hoog in de keel cï twee Bennies blussen zunrbrand onmiddellijk. ff „DE MODE VOOR TEENAGERS" BEGEN MANTELS „American Style" met lage zakken en zijsplitten, glanzende Dri-sil gabardine 12 jaar 36.75 „Cri d.e Paris" dubbel poplin in con trasterende kleuren met moderne sier- 12 jaar 46.75 5,5© Vv de film met de grot** belichtingsspeelruimte jij! uw Perutz-film binnen 36 werk-uren ontwikkeld in huis! |jjj Nieuwe speelfilm van Kees Brusse Leicester—Sheff. United na 210 minuten nog gelijk Geldermans steviger op de eerste plaats Boemerang zonder te spelen kampioen bij de dames Europees voetbaltoernooi Thans geen visa voor Joegoslavische jeugd Basketballteam voor strijd tegen West-Duitsland §g „INTER UNIE" Vraag Uzo bank of commissionair nadere gegevens over INTERUNIE": Zeepost Prognoses voor de courses te Duindigt Ronde van Tunesië Knoops en Rol voorop in de eerste etappe Dubbel Maris-Van Eysden zegeviert in Cannes een ronde 'jonge' 3 jonge kerk en staat gescheiden. Doch dit wil niet zeggen, dat de partij, die de eni ge wetenschappelijke opvatting omtrent de wereld, verdedigt een neutrale hou ding kan aanemen tegenover een ideo logie, die niets met de wetenschap ge meen heeft." Maar de groeiende anti-godsdienstige activiteit van de laatste vier a vijf jaren wijst erop, dat er in Rusland meer gelovigen zijn dan de partij wil doen geloven. Of zouden wij moeten aannemen, dat de Sovjets „a la Don Quichotte" tegen windmolens vechten Wa utiemuunug bijna volledig t'ül'r'1 ui^Serooiri en volledig uit het v0 eke leven waren verbannen. Tot Ij,?.1! vtiftien jaar deed de kerk in .8rev°lfc js, f|„t de huidige gene- 5'®t de Sovjet-Unie de godsdienst "or ,.eer kent uit eigen onderbinding, *'®chfe 'sooniyke beleving. Zjj bezit er 9»n d„ cen va*« notie van, ontleend \'9« ,i. 'wgatieve en afbrekende kritiek 1 oiist Paztij. Voor velen is de gods- '^"erln 8 meer dan een onzalige her nat, ,'it aan een donker verleden, waar in wpartij hen heeft verlost. Ijet' Ronding van de partij is echter vjjan- 'IL jcranderd en ,egenover .^0 blijft openlijk de godsdienst Sewschreef Khroesjtsjev in zijn berucht ''VqT den rapport van november 1954: S°°ri]ride staat is de godsdienst een per- Oke aangelegenheid, daarom zjjn Advertentie Sinds de laatste vijftien jaren is de Russisch orthodoxe Kerk gedeeltelijk uit haar ruïnes verrezen; zij geniet een betrekkelijke bewegingsvrijheid. Zij heeft na de oorlog acht seminaries en twee theologische academies kunnen heropenen twee seminaries zouden het vorig jaar weer gesloten zijn En nu is liet verheugend te kunneu vermelden, dat zowel de seminaries als de academies volledig zijn bezet. Voor de seminaries moet men zelfs ie der jaar verscheidene kandidaten af wijzen bij gebrek aan plaats. Bij de be oordeling van dit feit dient men er zich rekenschap van te geven, dat ie dere seminarist de middelbare school moet hebben doorlopen; zij zijn derhal ve allen ouder dan 18 jaar. Vervolgens komen de seminaristen niet meer uit- sluitend uit het kerk'. lijk milieu, zoals dit voor de revolutie het geval was. Zij komen uit alle sociale klassen, uit de arbeiders, de intellectuelen, uit de boe renstand, zelfs uit de communistische jeugdverenigingen. De godsdienstloosheid, waarin de jeugd wordt opgevoed, stelt haar voor problemen, waarvoor zij geen oplossing vindt en die haar terugdrijven tot het geloof in God. De jeugd klaagt over het ontbreken in het communisme van een hoger ideaal; het leven is voor haar leeg en zinloos. De moedigste onder hen kunnen het niet langer uithouden en en hun open brieven in dagbladen en tijdschriften dwingen de verantwoorde lijke leiders en opvoeders een ant woord te geven, waartoe zij niet in staat zijn tenzij zij liet bestaan van God willen erkennen. Ziehier enkele voorbeelden uit de communistische pers. De 5e maart 1960 publiceerde de ,,Li- teratornaja Gazeta" de volgende open brief van een van haar lezers. Ik heb in 1959 na het tienjarig schoolonderricht het lyceum verlaten. Op het ogenblik studeer ik niet meer, doch ik heb mij voorgenomen mijn krachten te wijden aan het welzijn van de Kerk. Denk nu niet, dat ik dit schrijf, omdat ik op het ogenblik niets te doen heb. Dit is niet waar. Ik ben er zeker van, dat mijn keuze in de toe komst op veel moeilijkheden zal stuiten. Ik heb in het verleden nooit aan deze keus gedacht, doch ik betreur ze niet. Wat moot ik doen? Mijn hart zegt mij, dat God bestaat. Ik vraag u, zegt u mij wat gij ervan denkt. Misschien kunt gfj mij op de goede weg helpen. In ie der geval schaam ik mij er niet voor mijn gevoelens aan de lezers van het blad bekend te maken. Lida". Het antwoord van de redactie repte met geen enkel woord over het grote irobieem van Lida; het bestaan van tod. Het blad besteedde er een volle "adzijde aan om een klooster van ortho doxe zusters in Kiev in diskrediet te orengen. en andere brief vinden wij In de „Oetsjitelskaja Gazeta" van 17 maart 1960. Dit schrijven is van de hand van de onderwijzeres A. Siasieva in het distrikt Perm. Zij was onderwijzeres van 1945 tot 1959 in welk jaar zij werd ontslagen, omdat zij ..aan het Marxisme begon te twijfelen". Zij schrijft: ,,Ik heb onlangs in de dagbladen gelezen, dat sommige men sen met de godsdienst hebben gebro ken, bijv. Duluman. Waarom zou ik dan niet het recht hebben in een dagblad de redenen op te sommen, die mij tot het christendom hebben gebracht en hoe ik tot het geloof in God ben gekomen. Ik heb grondig de filosofie van Indië en het Evangelie bestudeerd. Het resultaat van mijn studie is: alleen de godsdienst, het geloof in Christus, geeft enige beteke nis aan het menselijk leven. De wetenschap moet zich aan de gods dienst onderwerpen, zo niet dan dient zij alleen dc ondergang van de wereld. Merj zal mij verwijten, dat ik de positieve kant van het Marxisme niet wil zien: de ontwikkeling van onze industrie en de verbetering van onze levensstandaard. Het is waar, dat onze levenswijze is verbeterd, doch de vruchten van deze verbetering zijn vergiftigd, want zij zijn de voort brengselen van de zonde. De kinderen worden opgevoed zonder godsdienst, d.w.z. zonder moraal. Ook zonder de werken te lezen van onze grote natio nale opvoeders, van Oetsjinsky, van Pirogov, van Bielinsky e.a. begrijpt men, dat een opvoeding zonder God met mogelijk is en dat wij als op voeders falen, omdat wij niet voldoen de de nadruk leggen op de moraal en op de godsdienst. Ik ben tot deze gevolgtrekking gekomen door mijn studie en het zoeken naar de waar heid." Waarschijnlijk voelde de redaktie van het schoolblad zich niet op gewassen tegen de logica van de schrijfster. Zij vroeg aan de afvallige priester Ossipov er op te antwoorden. Zijn antwoord mag wel als een typisch voorbeeld gezien worden van het ,,rond de pot draaien". Ossipov spreekt over Adenauer, over de excommunicatie van Leo Tolstoi voor de revolutie, over de inquisitie, doch raakt aan geen enkel probleem door Siasieva naar voren gebracht. Nog een ander voorbeeld van de groeiende onrust uit de „Komsomols- kaja Pravda" van de 2e september 1960. ,,Het is mogelijk, dat mijn brief u bevreemdt, maar wat moet ik doen wanneer ik niet schrijf wat mij op het hart ligt? Ik interesseer mij voor de volgende vraag: waartoe leeft de mens? Men heeft mij gezegd, dat ieder mens in het leven zijn eigen doel na streeft. Doch waarom leeft men. wan neer het leven geen doel heeft? De mens eet, slaapt en werkt, maar waarom? H;j werkt om te eten, hij eet en slaapt om te werken. Is dit waar? Ziehier mijn levensbeschrijving, ik ben na mijn zevende schooljaar gaan werken, er bestonden bij ons geen avondscholen. Ofschoon ik op het ogenblik in een plaats verblijf, waar men alle gelegenheid heeft om te studeren, heb ik na negen jaar de eerste schoolcyclus nog niet afge maakt. Ik zou 28 jaar zijn wanneer ik de school afmaak. doch waartoe dient het? Wat zal ik daarna doen? Ik heb er zelfs geen flauw vermoeden van wat de toekomst mij zal brengen. Mij door de stroom laten meevoeren? Maar dat is vervelend. Het is mogelijk dat met de tijd deze gevoelens voorbij gaan; men zegt dat de vis ook in stilstaand water leeft, doch ik houd er niet van een karper te zijn. Ik voel dat er met mij iets verkeerd gaat. Het leven zonder vreugde is vervelend, maar hoe kan men liet leven verande ren Waar en hoe kan men een doel vinden voor het leven zodat het leven enige waarde krijgt Ik weet het niet, daarom schrijf ik u. VI. Sasov." Vervolgens is er een categorie van jongeren, die zich in haar radeloosheid niets meer van de partij aantrekt. Zij werpt de partij haar eigen conclusies voor de voeten. Deze categorie wordt het best vertegenwoordigd door Geor ges Kulestjov, een werkman uit Lenin grad. Hij heeft de positieve waarde van het leven gevonden en zich van alle angstcomplexen weten los te maken. In een vlammend pamflet geeft hij zelf de party het antwoord op zijn vragen. ,,Geen enkele weten schap is in staat een mens te maken, alleen God kan het. Waarop beroemt gij u, o mens! Misschien op de Russi sche spraakkunst, die gij kent, of omdat g(j op de maan kunt schieten. Maar dit baat u evenmin als het de bok voordeel brengt op een dak te springen. Er bestaat maar één voorschrift om gered te worden: waakt en bidt." Advertentie stiksels>#42 Niagara plastics nu ook voor teenagers kleine stijging per maat. 'n n pakje Rennies, steek er al- «e n Paar bij U, uit voorzorg, U Ze'f en voor Uw disgenoten. i Runt U onopgemerkt inne- z"ider water of wat ook - ge woon laten smel ten op de tong. En ze zijn nog lekker ook j PARAMARIBO, 24 maart (UPI) Uit Frans-Guyana, dat aan Suriname grenst, zijn berichten ontvangen dat 'le leiders van verscheidene politieke partijen het Franse gouvernement een ultimatum hebben gesteld. Frankrijk moet zich binnen drie weken uit Frans- Guyana terugtrekken, aldus de leiders. Hét ultimatum werd aangenomen tij dens een politieke massavergadering. De belangrijkste politieke partijen in de Franse kolonie eisen volledige auto nomie. PARIJS,* 24 maart (KNP) Vrij metselaars uit heel Frankrijk hebben 'ii de Loge van Laval geluisterd naar de bekende vastenpredikant pater Ri- uet S. J., die met toestemming van zijn kerkelijke overheid een uiteenzetting gaf over de houding die de Kerk tegenover de verschillende vormen van atheïsme aanneemt. Volgens het door de Loge en pater Ri- quet uitgegeven communiqué moet, on danks alJe verschillen van opvatting, eenheid van het hart geschapen wor den. Wanneer thans een verzoening van de standpunten van Kerk en Loge on mogelijk is, dan moet men toch met goede wil naar een wederzijdse ach ting streven. De maatschappij zal daar profijt van trekken. Verenigde Staten President Kenne dy heeft gisteren het verdrag tot op richting van de O.E.S.O. (organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling) ondertekend. De nieuwe or ganisatie, die zich speciaal zal bezig houcten met de hulpverlening aan min der ontwikkelde gebieden, bestaat uit Je achttien landen van de O.E.E.S., die door de O.E.S.O. wordt vervangen, als mede Amerika en Canada. (Reuter) De aangehaalde voorbeelden zjjn slechts een greep uit de overvloedige literatuur van de twijfelaars en zoekers naar God. De godsdienst in Rusland is niet ten dode opgeschreven en zij zal het ook nooit zijn. Er is echter een verschil met het verleden, de tyd voor de revolutie. Toen was de Rus christen uit traditie, uit overlevering, thans worden de jongeren opnieuw tót het geloof gebracht door een innerlijke strijd, gegroeid uit een innerlijke on voldaanheid. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 24 maart Evenals in juni van liet vorig jaar toen de contacten van Mclun die mislukten, zoals men weet in hot vooruitzicht waren, heeft ile leider van de voorlopige Algerijnse regering. Ferhat Abbas. ook nu ,,tle onderhandelingen met de Franse regering die weldra zuilen aan vangen" in een tot het Algerijnse volk gerichte radiotoespraak van een toe lichting voorzien. Ferhat Ahbas sprak over radio Tunis en radio Marokko en hij deed dat In het Frans. Ook te Parijs werd, begrijpelijk, niet enige spanning tegemoet gezien wat hij te berde zou brengen. Het is evenwel allerminst zeker dat men officieel zal vernemen wat de Franse regering ervan denkt. In politieke en journalistieke milieus acht men Abbas' toespraak rijkelijk „hard", niet getu'gend van tegemoet komende gezindheid en dus ook niet van het verlangen om voor ..Evignan" bij voorbaat een mild klimaat te scheppen. In het psychologische vlak Rjkt het eerder een stap terug dan een step voorwaarts. Op het optimisme heeft dit gewerkt els een nogal frisse douche, maar daarna heeft dit opti misme zich weer enigszins verwarmd aan de overweging, dat het ongetwij feld vooral „tactiek" geweest is, die Ferhat Abbas heeft geïnspireerd. Men neemt o.m. aan dat de chef van de voorlopige Algerijnse legering vooral het gevaar heeft willen be zweren, dat de combattanten in het vooruitzicht van de onderhandelingen al te snel geneigd zouden kunnen zijn hun zaak reeds als gewonnen te be schouwen en dientengevolge het nemen van verdere persoonlijke gevechts risico's die nog altijd groot voor hen zijn nutteloos vinden. Een voorbarig Advertentie Steeds weer „kleurenfieur" met: 36 prachtig gelukte dia's op 1 rolfilm! verslappen in de strijd zou ongetwij feld in de ogen van de voorlopige regering' de positie van haar onder handelaars alleen maar kunnen ver zwakken. Met ais gevolg het vooruit zicht dat de tegenpartij aan de onder handelingstafel veeleisender zal zijn, terwijl het voor de opstandelingen leiding daarbij des te moeilijker zou worden de oplossing dan maar weer uitsluitend toe te vertrouwen aan de oorlog, die opnieuw op gang zou moe ten worden gebracht. Het lijkt niettemin realistisch vooral niet uit het oog te verliezen, dat aan Ferhat Abbas' radiotoe spraak gedurende meerdere dagen in Tunis beraad vooraf is gegaan met cen belangrijk aantal leidende elementen uit de Algerijnse .rr.au uis' en de Algerijnse onder grondse syndicaten, van wie bekend is dat zij grotendeels marxistisch revolutionaire denkbeelden huldigen. Het is niet vermetel te veronderstel len dat zjj de voorlopige regering hebben voorgehouden, dat zij hun revolutionaire doelstellingen niet op geofferd wensen te zien. Tenslotte is er ook va ruit Cairo, naar man aanneemt, met klem uitdrukking gegeven aan de beste wensen voor het succes der onderhandelingen, op voor waarde evenwel dat dit geen nauwe politieke of militaire binding met Frankrijk, en via Frankrijk met het Westen, zal meebrengen: Geen Franse bases in Mers-el-Kebir. Hoe het zij: na Ferhat Abbas' toe spraak mag men met nog meer grond dan voorheen vrezen, dat de kwestie van een althans feitelijke opschorting der vyandeiykheden, die de Franse regering v oorop aan de orde zou willen stellen, maar die voor het FLN niet los valt te maken van de politieke problematiek, een bijzonder hard te kraken noot zal blijken. DEN HAAG, 24 maart In samen werking met Polygoon-Profilti zal Kees Brusse een nieuwe Nederlandse speel film produceren. De film is gebaseerd op een gegeven van Joop v. d. Broek. Kees Brusse zal zelf de regie voeren. De produktieleiding is in handen van Piet Buis. Opnameleider is Karei Das van Grol. Het camerawerk zal Ruurd Fenenga (Cameraman van ,,Het ge rucht") verzorgen. De opnamen beginnen medio april. Verwacht wordt dat deze film in ok tober in roulatie kan worden gebracht. Reeds staat vast, dat behalve Kees Brusse en Mieke Verstraete o.a. Ko van Dijk en Andrea Domburg een rol in deze film krijgen. NOTTINGHAM, 24 maart Nog is Tottenhams tegenstander voor de eind strijd om de Engelse voetbalbeker niet bekend. De ..replay" tussen Leicester City en Sheffield United, welke donder dag is gespeeld, is evenals de eerste wedstrijd in een doelpuntloos gelijk spel geëindigd. Met de verlenging mee hebben beide teams nu 210 minuten gespeeld zonder eenmaal te scoren. De volgende „re play" is vastgesteld voor maandag a.s. in Birmingham. SIENA, 24 maart Ook na de uit twee gedeelten bestaande vierde etappe van Bologna naar Siensi in de wieler wedstrijd Menton-Rome draagt Gelder- mans de leiderstrui. Na op het traject van Bologna naar Foggibonsi zijn eerste plaat- met succes verdedigd te hebben, heeft Geldermans in de tijdrit van Pog- gibonsi naar Siena zijn positie zelfs aan zienlijk verbeterd. Zijn ploeggenoot, de Brit Tommy Simpson, die in de tijdrit als tweede eindigde, staat nu ook in het algemeen klassement op de tweede plaats met een achterstand van 31 se conden. De wedstrijd verloor voorts twee deel nemers van naam. Gaul verscheen niet aan de start wegens een lichte griep en de Italiaan Nencini moest In het eerste gedeelte van de etappe wegens een val de strqd staken. Het algemeen klassement luidt nu: l. Geldermans 19.26.13, 2. Simpson op 31 sec., 3. Coletto op 1 min 08 sec. i. Carlesi op 1 min 13 sec.. 5. Battistini op 1 min 24 sec., 8. Anquetil op 1 min. 59 sec-, 12. Baharnontes op 3 min. 20 sec. 17. Maliepaard op 6 min 22 sec. 21. De Haan op 7 min. 29 s:'. (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 24 maart De drie leiders in de westelijke hoofdklasse vol leybal hebben gisteravond allen zonder fouten hun opdrachten vervuld. In Am sterdam overtrof Reva zonder Hans Jan sen (lichte hersenschudding), zijn stad genoot AMVJ met 0-3 (9-15, 7-15, 12-15). In Rotterdam bleven Libanon en DES ook beiden in drie sets aan de goede kant van de score. Libanon drukte zqn meerderheid uit met de cijfers 15-8 en tweemaal 15-6. DES bouwde zijn zege van 3-0 tegen Concordia uit de volgende setstanden op: 10-15, 13-15, 3-15. Twee zeer waardevolle winstpunten hield US over aan het duel met het Hilversumse Sportcentrum. De Amster damse studenten triomfeerden met 15- 11, 11-15, 15-1, 15-10, dus 3-1. Bjj de dames werd Boemerang zonder in actie te komen kampioen van de wes telijke hoofdklasse door de nederlaag die de landskampioen RVC zeer verrassend in Rotterdam tegen Concordia kréég te incasseren: 15-1, 3-15, 15-5, 15-5. Andere uitslagen in deze klasse waren: Die Raeckse-Reva 16-14, 8-15, 15-10, 1-15; ZVC-KNV-St.-Paul 15-9, 16-14, 13-15, 9-15, 15-6. LONDEN, 24 maart De Joegosla vische voetbalbond heeft besloten niet deel te nemen aan het Europese voet baltoernooi voor junioren, dat in Portu gal wordt gehouden en op 30 maart be gint. De Portugese autoriteiten hebben ge weigerd visa te verlenen aan de le den van de Joegoslavische ploeg. Eer der zijn visa geweigerd aan de Oost duitsers. Verwacht wordt, dat nu alle Oost- europese landen zich uit protest zullen terugtrekken. AMSTERDAM, 23 maart Voor de wedstrijd tegen West-Duitsland op zater dagavond 1 april is het Nederlands bas ketbalteam als volgt samengesteld: Van der Berg. Boot, Sleeswijk, De Haas (allen Wolves), Braun, Driehuis en Perrier (allen Blue Stars). Fran ken, (Monarc), De Jöiig, (Arrows), Pouw (Argus), Sterker en Kok <Land- lust). (Advertentie) de Sigaar mei die artistieke melange... zoals SANT0SA (nieuw) - 'n vondst voor kenners! 'n^prima lichte sigaar voor22ct. KAAPSTAD, 24 maart (UPI) De leider van de oppositie in het Zuid- afrikaanse parlement, Sir DeVilliers Graaff, die fractievoorzitter is vuil de Verenigde Partij (United Party), heeft gisteren premier Hendrik Verwoerd fel aangevallen tijdens een debat over de afloop van de Gemenebestconferen- tie in Londen. ,,De mislukking van Verwoerds missie naar Londen moet een grote geruststelling zijn voor de communisten en voor niemand anders," aldus Sir DeVilliers Graaff. De oppositieleider bracht naar voren, dat liet referendum, waarbij werd be paald dat Zuid-Afri'- een republiek moet worden, gehouden was onder de voorwaarden dat het land ook als republiek lid van het Gemenebest zou blijven. ,,Nu staan wij voor het wrede feit, dat wjj de ergste nederlaag uit onze diplomatieke geschiedenis hebben geleden", aldus de oppositieleider. De weigering van Verwoerd om diplomatieke betrekkingen te onder houden met niet-blanke landen van het Gemenebest noemde Sir de Graaff een ..domme en belachelijke" beslissing. Hij vroeg zich af of er nog wel één niet-blank land zou zijn dat met Zuid-Afrika op vriend schappelijke voet wil staan. Voordat DeVillliers Graaff zijn felle aanval op het beleid van de premier begon, had Verwoerd reeds een uiteen- zetting gegeven van de gebeurtenissen tijdens de Gemenebestconferentie. On ze overgang naar de republikeinse staatsvorm, zo zei Verwoerd, is in Londen geen onderwerp van gesprek geweest, maar werd alleen gebruikt, als middel tot kritiek op de apartheids politiek. En die zou, ook zonder dat Zuid-Afrika een republiek was gewor den, in Londen zonder twijfel toch ter sprake, zijn gekomen. Het concept van een „familie van landen" is losgelaten. Men spreekt tegenwoordig alleen nog van „de club" zei Verwoerd, die wilde aantonen dat het Gemenebest van karakter ver anderd is. Verwoerd zei vervolgens dat pre mier Macmillan „altijd beleefd" was geweest, ook toen de standpunten niet overeenkwamen. „Maar ik beschouw Macmillans politiek ten opzichte van Zuid-Afrika als fout", aldus de pre mier, die nog verklaarde dat ook het Engelse beleid inzake Kenia, de Fede ratie van Rhodesië en Nyassalaad, alsmede de drie gebieden Basoetoiand! Swaziland en Bechoeanaland, aanlei ding gaf tot meningsverschillen tussen Engeland en Zuid-Afrika. (Advertentie) ZORGT VOOR EEN AANTREKKELIJKE RISICOSPREIDING DEN HAAG. 24 maart Met de vol gende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Waterland (27/3); Austra lië: München (29/3), Iberia (30/3); Brits- Oost-Afrika: Euphrate (30/3), Queen Mary (26/3). Volumnia (29/3), Rijndam (30/3); Chili: Diogenes (29/3), Moselstein (30/3); Indonesië: Düsseldorf (27/3);Ned Antillen: Socrates (28/3); Nieuw-Zee- land: Boolongena (27/3). New Castle Star (30/3); Suriname: .'raniestad (29/3); Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afrika: Windsor Castle (36/3), Jagers fontein (28/3). (Advertentie) mnlll/ HOTEL RESTAURANT -^=5^ „DU PASSAGE" Ook voor Uw zakelijke be sprekingen, Lunches en Diners In rustige sfeer. Den Haag Telet. 070-639900 Passage 31 (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR, 24 maart Zondag middag gaan de hekken op Duindigt open. Het programma bevat zes drave rijen en drie rennen. Onze prognoses luiden E Carla Leeprtjs (1940 m): Zeno, Yon Brewer, Zita Belivin. Edel Scott- prqs (2100 m): Xenon, William Hanover K. Yucatan. Evclynn Hanoverprijs Yberflöte. Xelinott Winston Spencer. Evening Starprijs (2100 m.): Xuthus F.. Veratonka. William Axkit. Excellentie Brewerprijs (2100 m): Theo Messidor, Jour de Java. Seigneur Bascom. Ex- cellent-prijs (2000 m): Vaya Con Dios Vrijbuiter, Vaurien. Piuza-prijs ren (1800 m): Sultan, Sir Edwin William Solita. Tul.varprijs I ren (1800 m): Cold Water, Paljas, Princesse Aldis. Tulyar- prfjs II ren (1800 m)Golden Arrow Peter Pan, Good Books. De Belg Vannitsen heeft donderdag een wielerwedstrijd voor profs gewon- "-?*■ '"Ctedelem, by Brugge. Op de vijftiende plaats klasseerden zich ex aequo, in dezelfde tijd als Vannitsen. onder meer de Nederlanders Sluys, Van den Klundert, Wim van Est Rentmeester, Van der Steen en De Roo. MENZEL, 24 maart De eerste etap pe van de wielerronde van Tunesië is voor de Nederlandse ploeg niet helemaal naar wens verlopen. De wedstrijd werd geopend met een ploegentijdrit en daar in kwamen de Nederlanders niet verder dan een vijfde plaats achter Oost-Duits- land, Zweden, Frankrijk en Zwitser land. Zy verspeelden bqna een minuut op de Oostduitsers in de rit over 23 kilo meter. In het tweede deel, de rit van Tunis naar Menzel over 80 km., bracht betere resultaten. Knoops legde beslag op de tweede plaats en Rol werd vierde, bei den in dezelfde tgd als de winnaar, de I ransman Gerij. CANNES. 24 maart In de achtste finales van het herendubbelspel in het internationale tennis-toernooi van Can nes hebben Willem Maris en Piet van Eysden vandaag met 6-4 en 7-5 gewon nen van de Fransen Bresson en Moli- nari. In de tweede ronde van het gemengd dubbelspel werd Maris met Madelei ne Weurman uitgeschakeld door het Britse duo Catf-Applewhite. De cijfers waren hier 6-4 en 7-5. In het dames dubbelspel had Madeleine Weurman met Jenny Seven meer succes. Met 4-6, 6-1 en 6-1 waren zij de meerde ren van het Italiaans-Belgische duo Cortegiani-Seghers. Advertentie White Label dubbele klare f 8.55 per literfles exclusief gles AMSTERDAM, 23 maart Twaalf honderd afgevaardigden van de verschil lende universiteiten en hogescholen ne men deel aan de stryd om de Neder landse studenten-kampioenschappen, die dit jaar worden gehouden in Amster dam, waar de Vrije Universiteit de or ganisatie op zich heeft genomen. In maar liefst elf takken van sport kunnen zij hun talenten en eerzucht bot vieren tüdens dit twee dagen durende sportfeest. Dit jaarlijks sportief gebeu ren heeft niet alleen tot doel het peil van de sportbeoefening der studenten op een hoger niveau te brengen, doch wordt tevens georganiseerd om de stu dent voor de actieve sportbeoefening ais onderdeel van zu'n gehele studie vorming te interesseren. Tevens zorgen deze dagen dat het contact tussn de studenten der verschillende universitei ten en hogescholen wordt verstevigd. Het ligt voorts in de bedoeling van de Nederlandse Studenten Sportstichting om aan de hand van de geleverde pres taties een deputatie van vijftig leden samen te stellen die za! deelnemen aan de Universiade te Sofia. Van enkele onderdelen luiden de eind standen: Schermen: dames floret equipe 1. Utrecht, 2. Groningen, 3. Leiden; heren floret equipe 1. Leiden, 2. Delft, 3. Utrecht; heren degen equipe 1. Delft. 2. Utrecht, 3. Amsterdam G.U.; heren sabel equipe 1. Delft, 2. Utrecht, 3. Am sterdam G.U. Badminton: dames 1. Groningen, 2. Leiden, 3. Nijmegen; heren 1. Delft, 2 Groningen, 3. Amsterdam G.U. Tafeltennis: dames 1. Utrecht, 2. Am sterdam G.U., 3. Amsterdam. V.u. he ien 1. Rotterdam, 2. Delft. 3. Leiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 13