Verbinding via de ,/vHantische" was 100 jaar geleden een zwaar karwei Meters verlies 192 341° Middenstand moet attent zijn op verschijnselen van de tijd CAMPARI Autokraan haalt kraan van 42 meter hoogte SLANGMET DUIZENDEN 16e HUISHOUDBEURS 75 Stunt in Amstelveen Radioreporter mee naar beneden dkd Strijd om voortbestaan vraagt organisatie Geen beroep op rechten Kunst in het Poolse en oude plaats leger Ziekengeld en nieuwe werktijden in de haven Meer Italiaanse en Spaanse arbeiders in ons land Bevolkingsprognose voor Polen N DC NSC VRIJDAG 24 MAART 1961 PAGINA I Ir is een project gepubliceerd, om een onderzeese telegraafkabel le leggen tussen de Westkust van de Verenigd': Staten en bet Aziatische vasteland, °ver een alstand van niet minder dan 16.000 kilometer. De punten, waar de kabel in de oceaan 2al worden neergelaten, zijn nog niet definitief D'kozen Evenmin weet men precies, hoeveel deze transatlantische kabel kosten zal. Maar naar l'et schijnt, zal het geld wel beschikbaar komen eu bij dergelijke ondernemingen kan men ttooit precies zeggen, waar men aan toe is. Zo was het ook met het leggen van de eerste onder zeese kabel van Europa naar Amerika, een riskante onderneming indertijd, nu meer dan honderd jaar geleden, een uiterst moeilijk karwei tevens, omdat men nog slechts weinig ervaring bad met het leggen van kabels op de bodem van de zee. Weliswaar waren Frankrijk, België, Nederland en Denemarken reeds met Engeland erbonden. bestond er ook een onderzeese kabel tussen Engeland en Ierland, maar de Atlantische Oceaan was toeli nog heel iets anders Ook de techniek van hel fabriceren van elektrische kabels stond nog 1,1 haar kinderschoenen Het iras pas in 1S39 of reeds toen zal menig lezer geneigd zijn te zeggen) dal een Engelse technicus er in India l" geslaagd teas, een op de bodem van de Ganges gelegde elektrische l'obel dusdanig le isoleren, dat de draden niet beschadigd konden 11 orden. Hij gebruikte hiertoe het guttaj ofwel rubber, dat in Malukka geproduceerd uerd en een prachtig isolatiemateriaal bleek 'e Mjn, grote weerstand, biedend tegen de inwerking van het water, °°k als dit lal van schadelijke zuren bevatte. Zijn succes had tot gevolg, dat het volgend jaar reeds in het Engelse Lagerhuis een voor del werd gedaan, om een onderzeese telegraafkabel te leggen van -"geland naar Frankrijk, lopend van Dover naar Calais, het traject, r,'e-ds beroemd vamvege het plan voor een Kanaaltunnel. Evenals lt plan ontmoette het voorstel voor een telegraafkabel nogal bezwa- 'r'n bij de isolaionisten, maar ze werden tveggewuifd. Hier lag nu Uerkelijk geen gevaar voor het bekende Engelse isolationisme. Bo. l'jndien, de politiek sprak een woordje mee. Al moest Frankrijk en "geland dan als de aartsvijand worden beschouwd, Rusland lag f'e verte op de loer. De macht van het tsarenrijk steeg met de dag de tijd zou komen, waarin Engeland en Frankrijk zich tegen de gemeenschappelijke vijand zouden moeten gaan keren en een samen- erking in ieder geval hoog nodig zou worden. (Advertentie) Zien we u straks ook op de in het nieuwe R.A.I.-gebouw? (van 16 tjm 26 maart a.s.) Een spotprent van „Punch" op de transatlantische kabel: vader Neptünus hangt er zijn was le drogen De reusachtige spoelen met de transatlantische kabel, gereed lig. gend in de fabriek, om verscheept le worden. (Advertentie) Regenjassen voor Vader en Zoon A jm. y*% RAILCORD j°ngensregenjassen All e 22 iaar. A|-EE Matfm maten EGYPT|SCH katoenen herenregenjassen K?er,n&- ROTTERDAM: i Bureau nodig Vlucht uit massificatie I (Advertentie) modern wooncomfort in vooraanstaande vormgeving' bitter l'aperitivo Zó uit bet zonnige Italië. goed gekoeld. Puur of met soda-water of in cocktails Het loswinden van de kabel aan boord van een der kabelschepen. - O Ondergaal wijzigingen VERLOVEN? Onderzeese kabel in Stille Oceaan >5 Eri^ zou voor de Engelse technici - kef verkeerde in de volle ontwik- iw van zÜn ..industrial revolution' z'3n 7 ^rste grote werk op dit gebied 6Un t ^eken inmiddels met enige af de h naar de Verenigde Staten, waa; „Beroemde Morse bezig was en in de ha- van NewYork een kabel legde ei de zeestromingen hadden van de kabel een soort zeeslang gemaakt, die zich in allerlei bochten gewrongen had, dus geen vrijwel rechte lijn volgde. Geluk kig kon er nog een extra stuk in énkele dagen aangezet worden en op 31 decem ber hoorde niemand minder dan Lord. Palmerstone tot de Engelse en Franse ge nodigden, in wier tegenwoordigheid de kabel officieel in gebruik werd genomen. Er stond te Dover een kanon ongesteld, hetwelk met elektrische stroom, door de kabel van Calais af geleid, werd af geschoten. De kabel voldeed al directe aan de ver wachtingen en er werden daarna kabels gelegd naar Ierland, België, Nederland en Denemarken. In 1853 legden de Duit sers e enkabel in de Rijn, bij Worms en in 1854 werd een bravourstukje uitge haald: Turkije werd met een onderzee se kabel op de bodem van de zee recht streeks met de Krim verbonden. Dat was tijdens de Krimoorlog. In 1855 kwarn de Middellandse Zee aan de beurt. Het was een kabel, lopend van de Italiaanse kust naar Corsica, vandaar naar Sardi nië en van dit eiland naar Bone in Alge- rië. Meer ruimfe, meer bewegingsvrij- middelen, kinderverzorging, huis- heid, dus prettiger kennismaken met houdelijke apparaten. Demonstra- het laatste nieuws in; Keukens, ties, mode-shows, camping-show, woninginrichting, koeltechniek, was- Lente-Flora, Heren-hobby-atdeling, behandeling,verwarming, voedings- stands voor verkeer en tourisme. dagelijks geopend van 10-17 en van 19-23 uur, toegangsprijs 2.- p.p. (incl. belasting; HUISHOUDBEURS: WELBESTEDE GEZELLIGHEID 1 EXTRA ATTRACTIE: DEMONSTRATIE 25.000.— MILJONAIRSBED Tot de technici, aan wie het te danken was, dat het leggen van de telegraafka bel tussen Engeland en Frankrijk een Atlantische met de Stille Oceaan. Deze succes was geworden, behoorde een W'i .slaagden erin een bijzonder mooie collectie regenjassen van ®en wereldvermaard merk onge- ooflijk voordelig in te kopen. profiteert hiervan, want de Prijs is z6 laag, dat de innaai- etiketten verwijderd moesten worden Vap,60 2Qterdag, vanaf 9 uur, voor DER en ZOON deze unieke aanbieding; gevoerd met prachtige 'otse ruit. Normaal 32.50 E>ri-,I Vn« moder-ae Schofse-ruit- ^0rmaal v. 49.75 Ge^één dagl n te].of schriftelijke bestellingen Ito, "lt)gel 11 Weent Wc- Caudse- -'^Haarlemmerstraat 25 een zekere kolonel Colt, die zijn groot ste bekendheid verwierf door de door hem uitgevonden Colt-revolver, er niet minder, dan drie kabels, onder water had gelegd, welke Brooklyn, Long-Island en Coney-Island verbonden en reeds uitste kende resultaten opleverden. Het duurde tot 1849, voordat er over eenstemming was bereikt tussen Enge land en Frankrijk en men aan de gang kon gaan. Er werd een Engels-Franse, maatschappij gesticht, onder leiding van de Engelse ingenieur John W. Brett. De kabel werd in Londen vervaardigd in een lengte van ruim veertig kilometer. Het was nog maar een primitieve constructie. Een dun koperdraad, voorzien van een 6 millimeter dikke isoleerlaag van gutta percha. In Dover werd de kabel op een grote spoel gewonden en op een speciaal gebouwde raderboot geplaatst, vanwaar de kabel in de zee afgewonden zou wor den. Eerst werd hij, versterkt met een loden isolering, in het telegraafkantoor van Dover, dat het dichtst bij de zee stond gemonteerd, waarna het kabel schip zijn tocht begon. Met boeien werd aangeduid, waar de kabel was neerge laten op de bodem van de zee. Nog op dezelfde dag kon het kabel-schip aan de Franse kust, bij Cape Gris Nez voor an ker gaan. Het karwei was gelukt, de ka bel bleek goed geleidend. Echter, enke le uren later viel er geen verbinding tot stand te brengen. De kabel zweeg in al le talen. Het was midden in de nacht Men veronderstelde aanvankelijk, dat de kabel door een zeestroming on een rots geworpen en daar gebroken was Maar men kan zich de ergenis en woe de van de kabeltechnici voorstellen, toen ze de volgende dag een ongelooflijk vis- sersverhaal hoorden, dat voor hen geen visserslatijn maar een sinistere werke lijkheid was. Een slimme visser uit Boulogne in Frankrijk had die nacht met zijn over de zeebodem slepend net een grote „slang" op gehaald en er een stuk van afgesneden. Hij bracht dit als een „trofee" naar zijn stad, om te bewijzen ,dat hij er niet om loog. Noog nooit had iemand zo'n merkwaardig stuk „zee wier", met gouddraden doorweefd, uit de zee opgehaald. Men gaf er zich rekenschap van, er moest grotere bekendheid aan de werk zaamheden worden gegeven, wilde men dergelijke stroppen voorkomen. Teven3 werd er een methode gevonden, om de kabel beter te beschermen. Men liet ei hennep om heen winden eri dekte die nog eens extra met teer af. waarom weer gegalvaniseerde draad gewonden werd Het werkte als een pantserplaat Het principe van deze bepantsering is tot op de huidige dag gehandhaafd! Men begon van voren af aan, legde nu een kabel van 32 millimeter diame ter, eveneens ongeveer veertig kilome ter lang en 175 ton wegend. Op 24 decem ber 1851 liet men deze nieuwe Kabel op de bodem van het Fanaal zinken, weer in één dag tijd. Helaas, even voor de kust bleek de spoel geheel afgewonden en dit, terwijl het Kanaal ter plaatse iets meer dan dertig kilometer breed is. Men had: zich bij de navigatie vergist-en Engelse ingenieur, Gisborne genaamd. Hij kwam op de gedachte te proberen, een telegraafkabel te leggen tussen New-Foundland en Canada. Deze kabel zou op New-Foundland bovengronds lig gen, om dan onder zee naar Canad-i te lopen en tevens naar het Prince Edward eiland in de St. Eaurensbaai. Zijn bedoe ling was, een sneldienst van schepen tus sen Ierland en New-Foudland te organi seren. Deze zouden liet belangrijkste nieuws overbrengen, dat van New-Fou- land daarna naar het. Amerikaanse vas teland geseind kon worden. Hij zou hier mede een vijftal dagen winnen. Maar voordat het project voltooid was, ging zijn maatschappij failliet en moesten de werkzaamheden stilgelegd worden. Het was, zoals vaak in de historie, van belangrijke ontdekkingen, uitvindingen en belangrijk ondernemingen voorkomt een puur toeval, dat uit zijn idee het denkbeeld van een Transatlantische te legraafkabel ontstond. Gisborne was naar New-York gegaan, in de hoop, er geldschieters te vinden, om zijn project toch te kunnen voltooien. In de Verenig de Staten, had men te dien tijde even wel slechts belangstelling voor de ont wikkeling van het gigantische spoorweg net, hetwelk op de duur het Verre Wes ten moest omsluiten en de Oostkust met de Westkust moest verbinden, dus de wereldzee lag als het ware nog in ne velen gehuld Niemand zou aan een telegraafkabel van b.v. California naar Honkong gedacht hebben. Trouwens, „Leviathan het idee van een kabel tussen de Ver enigde Staten en Europa was al verme tel genoeg. Om intussen bij onze Ir. Gisborne te blijven, die zat verslagen in de ha! van zijn hotel, na overal het hoofd te hebben gestoten. Heel toevallig kwam hij, uiterst somber gestemd in gesprek met een onbekende, die later de beroemd ge worden financier Cyrua West Field bleek te zijn, een man, wiens naam tn de ge schiedenis van Amerika's economische opbloei, met vette letters staat aange tekend. Hij was o.a. de geldschieter van de ondergrondse van New-York. Field voelde veel voor Gisborne's project Alleen, hij zag niets in die sneldienst met schepen. „Als Uw plan kans van slagen wil hebben, moeten we de Nieuwe cn de Oude-Wereld, met een onderzeese kabel verbinden. Het is het een of het ander'' Het ander was niets. Gisborne zat per plex. Hij had zo'n verbinding eenvoudig voor onmogelijk gehouden, gezien de toen geledende omstandigheden. Field wist, wat hij wilde. Hij had zijn connec- lies. Eerst liet hij een geleerde, bij uit stek deskundig in de Oceanografie, wel ke wetenschap, toenmaals overigens eveneens nog in haar kinderschoenen stond, een rapport uitbrengen over d<- praktische mogelijkheid, om een Trans atlantische kabel aan te leggen. He: ant woord luidde bevestigend. Tevens infor meerde hij bij de beroemde Morse, de uitvinder van de naar hem genoemde telegraafcode, of de mogelijkheid bi stond, elektrische stroom te geleiden door een kabel, die over een lengte van meer dan tweeduizend kilometer tussen New-Foundland en Ierland gelegd zou worden. Ook hierop ontving hij een be vestigend antwoord. Toen ging Field aan het werk. Hij richtte een kabelmaatschappij op, bracht het nodige geld er voor bijeen en wist de regeringen van de twee landen er toe te brengen, haar hydrografische diensten aan het werk te zetten, teneinde de Oce aanbodem over een lengte van ongeveer 2.500 kilometer op diepten, variërend van twee tot vier duizend meter, aader te onderzoeken naar de geschiktheid, om er een kabel te leggen, Field nam de be langen van Gisborne in de New-Found- land maatschappij over en kreeg aldus de handen geheel vrij. Reeds spoedig begonnen de metingen, werden er boeien uitgelegd, om het traject te markeren, waarover de kabel zou worden gelegd en in Engeland werd een proef genomen om overtuigend vast te stellen, dat het mogelijk zou zijn een elektrische stroom over een grote afstand te zenden. Op een dag werden er alle telegraaf kantoren gesloten en men bewees, dat een enkele ontlading een afstand van meer dan zeven duizend kilometer kon afleggen. Alle telegraaflijnen van het land werden hierbij ingeschakeld Be wezen was, dat men elektrisch over de Atlantische Oceaan kon springen of be ter, over de bodem er van In 1856 werd een nieuwe maatschap pij gevormd, de Atlantic Telegraph Com pany, die tot taak op zich nam, de kabels te laten maken. Dit was een waagstuk, want nog nooit was er een kabel van zulk een lengte gefabriceerd: meer dan 3300 kilometer, bijna duizend meer dan de werkelijke afstand tussen Valentia en Ierland en Trinity Bay in New-Found land,waartussen de kabel gelegd zou worden. Deze had slechts een diameter van 18 millimeter. Alleen het koper draad woog desondanks al 2600 ton. Na het gereedkomen van de kabel, stond men voor een nieuwe opgave, nl, het uitleggen. Men begon zowel van de kant van Ierland als die van New-Found land met de bedoeling, de twee gedeel ten midden op de oceaan aan elkander te monteren. Twee kabelschepen voe ren uit, vergezeld door een kleine vloot van hulpvaartuigen. Dat was in 1857 Een grote menigte kwam bij Valentia bijeen, om het uitvaren van het Europese eskader gade te slaan. De Lord-Lieuten- nant ofwel stadhouder van Ierland, Lord Carlisle, hield een rede, die hij besloot met te zeggen, dat regel en voorwaarde voor het succes zijn, dat men de eerste maal faalt. Het was een protectie. Want de kabel brak herhaaldelijk en zonk een keer bijna vijf honderd kilome ter buiten de kust op drie duizend me ter diepte en bleek onbereikbaar. Men maakte een nieuwe. Hiermede begon men in 1858 van voren af aan. Maar een der kabelschepen raakte in een storm. De kabel werd op het dek losgeslagen en slingerde zich als een enorme slang over het schip, een aantal leden van de bemanning min of meer ernstig verwon dend, toen hij zich als een boa constric tor om Iien heen slingerde 'het ]jep ge lukkig slechts met gebroken armen *en benen en vleeswonden af. Daarna was wederom een kleine dui zend meter kabel verloren. Maar er was een voldoende reserve vervaar digd. Men kon direct opnieuw uitva ren. Ditmaal raakte een Walvis in de Ka bel verward. Men slaagde er in, het dier met kanonschoten te verjagen, waarbij het zich aan de kabel ontworstel de zonder deze te beschadigen. Tenslotte konden beide uiteinden in een telegraaf kantoor op de vaste wal gemonteerd worden en op 18 augustus van hetzelf- de jaar werd het eerste telegram uit Amerika naar Europa gezonden en wel door president Buchanan. Hij wisselde met Koningin Victoria gelukwensen uit. In New York werd een jubeldag gehou den. Deze staat in de annalen van die stad als „Cable Carnival" opgetekend. Drie weken later zweeg ook deze kabel in alle talen. Een jaar daarna bleek, dat de isolering niet voldoende was geweest tegen het oxydatieproces van het oceaanwater. En het uitbreken van de Amerikaanse burgeroorlog bracht de exploitatie tot 1865 tot stil stand. Daarna werd een nieuwe kabel gelegd. Ook ditmaal had men met tal van tegenslagen te kampen. Maar hoe veel kabel er ook in de golven verdween, men beschikte altijd over meer. De be roemde „Great Eastern", aanvankelijk gedoopt werd gecharterd ROTTERDAM, 24 maart In de he denavond gehouden jaarvergadering van de katholieke middenstandsvereniging heeft de voorzitter, de heer C. van Ype ren, een dringend beroep gedaan op de leden, bijzondere aandacht te schenken aan de nieuwste tijdsverschijnselen,die elkaar zeer snel opvolgen en een revo lutie in het zakenleven betekenen. „Wan neer u zich beroept op historische rech ten en op een historische plaats gaat u ten onder", waarschuwde hij. Deze waarschuwing hield min of meer verband met de terugloop van het leden tal van 976 op 879 in een jaar tijds. Eigenlijk had men dit dienen te verne men uit het jaarverslag, maar dat was vertraagd door een langdurige ziekte van de secretaris, de heer F. Koopmans, die gelukkig zover is hersteld, dat hij de verenigingszaken weer, zij het met mate, ter hand kan nemen. De teruggang hield naar het inzicht van de heer Van Yperen wel verband met het verschijnsel van de vergader moeheid, die zich alom demonstreert Men moet er echter op bedacht zijn, dat studie en onderling beraad en het inwin nen van adviezen bij de organisaties van het grootste belang zijn. Men ziet geheel nieuwe verkoopsvormen (zoals de zelf bediening) en consumentengewoonten, een andere reclamevoering, een eigen tijdse winkelinrichting en een moderne bedrijfsvoering. Het grootbedrijf maakt daar ernstige studie van en een uitge breid onderzoek gaat elke daad vooraf. De katholieke middenstand heeft een eigen bureau nodig, waar men doorlo pend voorlichting kan geven en bijzon dere aandacht kan schenken aan de tijdsverschijnselen, wellicht in samen werking met zusterorganisaties. Het zal ook nodig blijken, dat men zaken, die men eertijds als „geheim" be schouwde eens gaat zien als gegevens, die men dient uit te wisselen met col lega's en concurrenten. Rector J. A. L. Laurent, de adviseur, hield een interessant betoog over de in vloed van de principiële organisatie op het sociaal-economisch leven van alle dag. Op allerlei gebieden ziet men, dat de Kerk goed doet, naar buiten te komen. Bij de arbeidsvrede en de goede geest in de mijnstreek blijkt dat heel sterk, te meer als men Limburg vergelijkt met de Belgische en Franse mijngebieden. Evenzo ziet men het probleem van de woningbouw, met name in de vraag of het moderne woningtype de volledige be leving van de christelijke gezinsopvattin gen mogelijk maakt. Als men wel eens de vraag hoort stel len, of het gezicht op de Kerk niet dui delijker zal zijn, wanneer men geen ka tholieke organisaties zou hebben, leert de praktijk wel anders; het element van godsdienstige en culturele vorming moet in de organisatie gehandhaafd blijven. Als voorbeeld noemde de rector het probleem van de vrije zaterdag. Men vreest, dat vele mensen de stad willen verlaten om „buiten", maar dan nabij een andere stad, van een lang weekend te genieten. Waarom? Ontvlucht men dan de massificatie om zijn zelfstandig heid en persoonlijkheid te hervinden ver van het werkterrein? De strijd om dit eigen goed moet een fundament hebben. Uitgaande hiervan, vroeg de rector een groeiende belangstel ling voor het kernwerk. Na dit betoog werden enkele vereni gingszaken afgehandeld. De heer B. Stee man werd herkozen als bestuurslid (penningmeester), maar in de vacature ontstaan door het altreden van de heer J. de Goede, kon nog niet worden voor zien. Tenslotte gaf de heer P. Hoefsloot, voorzitter van de Ned. bond van kath. werkgevers in de woninginrichting en -meubileringsbedrijven „Sint-Reinoldus" een verslag van zijn ervaringen tijdens een reis door de Ver. Staten. De Poolse minister van defensie heeft, naar „Weekly Review" van het Poolse persagentschap meldt, een speciaal fonds gesticht voor de aankoop van kunst-, voorwei-pen, die op verschillende tentoon stellingen geëxposeerd zijn geweest. Beeldhouwwerk, schilderijen, grafische, produkten enz. zullen worden aange kocht om de interieurs van militaire gebouwen van verschillende aard te ver fraaien. In die gebouwen zullen ook ex-, posities van de produkten worden ge-|' houden terwijl ook lezingen over kunst en haar hisotorie zullen gegeven worden!, om de zin voor kunst onder de soldaten te animeren. I* rotterdam meent 7a tel. 010-13 87 84 en als kabelschip ingericht en in 1866 was het enorme karwei, mede ais re sultaat van grote financiële offers vol bracht. Pas in 1956 is de eerste trans atlantische telefoonkabel tussen Schot land en de Verenigde Staten gelogd. OBSERVATOR (In vert, O. Ognibcni Co., A dam AMSTERDAM, 24 maart Maandag a.s zal dc grootste autokraan ter we reld in Amstelveen bij Amsterdam een z.g. klimkraan van 15 ton van 42 me ter hoogte naar de begane grond ver voeren. In het kader van sneller en efficiënter bouwen heelt men bij de bouw van een 12 verdiepingen tellende flat de klim kraan mee omhoog genomen. Deze kraan diende voor de aanvoer van de nodige materialen en is inmiddels bovenop de wolkenkrabber op een hoogte van 42 metr aangekomen. Thans rijst de vraag: Hoe komt dit kostbare en onhandelbar stuk gereedschap weer heelhuids naar beneden? Men heeft daartoe een beroep sedaan op de grootste autokraan ter wereld, welke over een mast van ruim 45 meter beschikt. De zich op 14 wielen over de weg verplaatsende geweldenaar weegt opge bouwd 44 ton en kostte 260.000 gulden Deze mobiele kraan (in actie met vier poten „gestempeld" op een vierkantje 6</ Terecht is meermalen de vraag gesteld hoe nu het ziekengeld berekend gaat worden, nu de officiël'e werkweek in de havens oP 5 dagen is gesteld, RjJaanSPOrt,het or§aan van de Kath. Bond van werknemers in het transport- heid nU 0V€r deze aangelegen- In de Bedrijfsvereniging voor de Ha ven en Aanverwante Bedrijven Binnen scheepvaart en Visserij (H.A.B.L.V I is besloten het dagloon te verhogen met en «een uitkering te verstrekken over de zaterdagen. De verhoging van 1/5 houdt dus in dat wat voorheen over 6 dagen aan zieken geld werd uitgekeerd, thans wordt uit- betaald over 5 dagen. Dc zaterdag wordt niet als werkdag beschouwd en telt dus niet mee als wachtdag. DEN HAAG, 23 maart Tot nu toe mochten in Nederland 3500 Spaanse en Italiaanse arbeiders worden toegelaten om in de industrie te worden te werk gesteld. Naar wij vernemen heeft de re gering besloten dit aantal te verhogen tot vijfduizend, zowel geschoolden als on geschoolden. Zoals men weet, worden deze arbeiders in de betrokken landen vanwege ket rijksarbeidsbureau «ssclec- iteerd. van 5 bij 5 meter) gaat dus maandag 27 maart na niet zware balken van ijzer en beton bij bouwwerkzaamheden in Duitsland en België gejongleerd te heb ben in Nederland zijn moeilijkste op gave tegemoet: Want hier moet met veel beleid met de wetten van balanceer- konst en zwaartekracht gespeeld wor den. zodat het neerhalen van de bouw-< kraan een boeiend en spectaculair schouwspel zal gaan opleveren. Er bestaan plannen van radiozijde om een reporter in het huisje van de neer te halen kraan de reis naar beneden mee te laten maken, zodat hij van net spc van takels, kabels en loodlijnen een ooggetugen verslag kan geven. Voor de periode 1960-1975 worden wijzi gingen verwacht in de voorspelling om trent de loop van de Poolse bevol kingsaanwas. Sinds 1958 is er nl. een permanente daling van het geboortecijfer. Dit s het gevolg van het feit, dat de groep vrouwen, die in de bezettingsperiode is geboren en nu huwbaar is. kleiner is dan normaal. Andere factoren zijn volgens „Weekly Review" van het Poolse persagentschap, het hogere culturele niveau der bevol king en het steeds meer en meer „plan nen" van de gezinsomvang. Resultaat van alle omstandigheden is een daling van het aantal kinderen uit vrouwen van 16 tot 49 jaar van 110 per duizend in de jaren 1950-1955 tot 93 in 1960. Zulks betekent dat volgens de verwachtingen Polen in 1975 SV2 mil joen minder mensen zal tellen dan bij de vorige prognose werd verondersteld. (Advertentie) Komt U dan eerst onze geheel nieuwe collectie ringen bewonderen. Op graveren kan oernacht worden HOOGSTRAAT 164 en 452 BEIJERLANDSELAAN 476 ROTTERDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5