Christelijke Volkspartij betaalt liet gelag Belgische verkiezingen lonen herleving van Vlaams nationalisme Staking veroorzaakt geen verlies voor socialisten NARCISSEN TEGEN DE KOU Zwarte dag voor C.V.P. Bij botsing in Etten TWEE doden en twee gewonden Toestand in LAOS mag niet nog slechter worden OM RAAD GEVRAAGD PRINSES GRACE SPAART DE ROEDE NIET Medewerking van Sovjets bij staakt-het-vuren OVERWINNING DER MALCONTENTEN Bestuurder onder invloed van sterke drankingesloten KENNEm EN MACMILLAN EISEN: Vliegtuigongeluk in Brazilië Goud verdwenen uit KLM-toestel? Het weer MAANDAG 27 MAART 1961 WEEKENDVERKEER talrijke ongelukken 21 DODEN 14 pagina's SÜl BRUSSEL, 27 maart In Bel gië zijn gisteren de malcontenten als de grote overwinnaars uit de stembus te voorschijn getreden. Zij hebben, om het met een woord van een C.V.P.-minister uit te drukken, het land naar de extre men doen afglijden. De C.V.P., die door de publieke opinie verant woordelijk werd geacht voor de in de Eenheidswet vervatte onpo pulaire financiële maatregelen, voor de toenemende spanning tus sen Vlaanderen en Wallonië en voor de na de Congolese crisis in '"omimniiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiiiiii het buitenland opgelopen vernede ringen, heeft van de blijkbaar diepgewortelde ontevredenheid en bitterheid het gelag betaald. Over het hele land heeft de C.V.P. een gemiddeld verlies van 5 a 6 pro cent geleden. In de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft zij acht zetels verloren en in de Senaar is zij bovendien haar absolute meerderheid kwijt ge raakt. Geen gewetensdwang Liberale winst In Vlaanderen Omgekomen in Weespertrekvaart De nieuwe regering KEY WEST (Florida), 27 maart (A.F.P., Rtr., Ü.P.I.). President Kennedy van de Ver enigde Staten en de Britse pre'- mier, Macmillan, zullen niet toe staan, dat de toestand in Laos „blijft verslechteren". Aldus ver klaren beide staatslieden in een gemeenschappelijk communiqué, uitgegeven na afloop van hun spoedbesprekingen op de marine basis in Key West. Kennedy en Macmillan doen voorts een beroep op premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie om het westerse voorstel tot een staakt-het-vuren in Laos te aanvaarden, opdat dit land in werkelijkheid neutraal worde. President De Gaulle van Frankrijk is op de hoogte gesteld van de besprekingen te Key West, waarvan nog meegedeeld werd, dat ze „zeer waardevol" zijn, spe ciaal met het oog op de vandaag begonnen ministers-conferentie van de Z.O.A.V.O., de Zuid-Oost Aziatische Verdragsorganisatie. Te grote snelheid Onder invloed op mofor mef duorijder Noordwestelijke wind HH.Mll H DAGBLAD (Van onze correspondent te Brussel) Wie liad kunnen denken, dal de Belgische socialisten bij de verkie zingen van gisteren geen schade zou den lijden van hun recente stakings actie? Met die stakingen hadden zij „'iimers bepaald geen succes gehad, 'oen de socialistische oproerkraaiers 'wee maanden geleden onverrichter- *uke naar huis terugkeerden, scheen het prestige van de Christelijke Volks partij aanzienlijk versterkt te zijn. De stakers waren er niet in geslaagd de regering-Eyskens met geweld tot oeengaan te dwingen. Maar wat de C.V.P. eind januari aan populariteit ^wonnen scheen te hebben, blijkt in 'cder geval intussen verloren te zijn Jfcgaan. 26 maart 1961 is voor de y V ,P. een zwarte dag geworden. Bij c'e verkiezingen van gisteren zijn ten slotte niet de socialisten maar de ka- 'oolieken de verliezers geworden. De -cnheidswet is gebleken niet populair 'e zijn. Het Belgische electoraat beeft harde economische consequenties ^an de gebeurtenissen in de Congo "'el willen aanvaarden, en bet heeft Wllicht een zekere wrok gekoesterd 'e1?en de regering-Eyskens vanwege de 2ngelukkige internationale positie van e'gië tengevolge van de Congolese 0|UwikkeI ingen. Üpmerkelijk is nog de versterking Vf,n de positie van de Volksunie, een j*ar'ijtje dat tot nog toe niets te bete- et,en had. Dit aspect van de verkie- .'ogsuitslag wijst op een groei van de etwralistische gedachte, hetgeen dan een concreet gevolg zou zijn van 5 recente politieke stakingen. Het ?ou het antwoord kunnen zijn op bet aalse federalisme dat door mensen j s Rpnard wordt voorgestaan. Maar erWijI ggn groep Vlamingen de meer chlse Volksunie verkozen heeft bo- de C.V.P.. heeft een andere groep 'cu aan de zijde van de Belgische So- a"stische Partij geschaard, wat door romige waarnemers verklaard wordt een groeiend Vlaams anti-cleri- 'snie. Die Vlamingen die nu hun hf-T ann B.S.P. gaven, hebben k ','kbaar niets begrepen van de vver- 'ike inzet van de politieke stakin- van december en januari, 'e liberalen, die met de C.V.P. de ë.er'ngsverantWoordelijkheid hebben vf'ieeld, zijn niet meegesleept in de A Van de katholieken. Lij hebben 's stemmenwinst geboekt, en het is rj-Uter aan het kiesstelsel te wijten, dat V Xvinst niet in parlementszetels tot h l ^king is gekomen. De liberalen jt "en politieke inunt geslagen uit de ^Pulariteit van de Eenheidswet bij 'middenstand. C.V.P. zal in een nieuwe re- Lr'n8 geen dominerende rol meer "Oen spelen, al is het nog de groot- Partij. De C.V.P.-leider Lefévre, 'r.t vlak voor de verkiezingen niets S( een driepartijenregering voelde, Vi 'ln' nu, met Koning Boudewijn. v." fOening te zijn, dat een coalitie Ir,, |a'holieken, socialisten en libera- *n! 1 6 onige oplossing is. De C.V.P. l'hler wel een hoge prijs moeten a. ö.en voor deelneming aan de vol- regering. Do telling der stemmen voor het ar rondissement Brussel was vanmorgen echter nog niet beëindigd, zodat men nog enkele uren moest wachten om een precies totaalbeeld te krijgen. Alhoe wel de C.V.P. met 90 van de 212 Ka merzetels nog steeds de grootste partij van het land blijft, behoort een linkse coalitie tussen socialisten en liberalen meteen weer tot de mogelijkheden. Van de ontevredenheid hebben in Wallonië vooral de communisten gepro fiteerd, die hun twee man sterke Ka- mergroep met drie volksvertegenwoor digers versterkten, en in Vlaanderen de Vlaams Nationalistische Volksunie, die vijf zetels in de Kamer en twee in de Senaat veroverde. In 1958 behaalde de Volksunie slechts één en kele zetel te Antwerpen. De herleving van het Vlaams nationalisme, volgens sommigen een symptoom van een anti- parlementaire onderstroom in België, volgens anderen de logische consequen tie van het anti-Vlaamse, federalistische offensief van de Waalse socialistische vakbondsleider André Renard, is een van de markantste verschijnselen van deze verkiezing. De mening, dat Renard tot een na tionale bewustwording van Vlaams Bel gië meer heeft bijgedragen dan hon derd jaar Vlaamse beweging, is wel licht niet helemaal ongegrond. De be sluiteloosheid en de onmacht van de re gering-Eyskens om tegemoet te treden aan sommige rechtmatige Vlaamse ei sen, taalevenwicht in leger, administra tie en diplomatiek, afbakening van de taalgrens en aanpassing van het aantal parlementszetels aan de demografische evolutie in de Vlaamse provincies, heb ben tot deze ontwikkeling eveneens bij gedragen. Ongetwijfeld heeft de Volks-unie ook geprofiteerd van de voor haar gunstige omstandigheid, dat thans, voor de eerste maal sedert 1946, door het Episcopaat op de Vlaamse katholieke kiezers geen druk is uitgeoefend. Tus sen 1946 en 1950 was stemmen voor de C.V.P. voor elke katholiek een gewetens plicht, omdat de monarchie in gevaar verkeerde; in de daaropvolgende jaren is het schoolvraagstuk voor elkeen gewetenskwestie geworden. Van 'n der gelijke gewetensplicht was thans geen sprake. Alhoewel medeverantwoordelijk voor het regeringsbeleid, heeft de liberale partij in de laatste weken voor rle Ka merontbinding door handige en niet zel den demagogische manoeuvres de in druk trachten te wekken dat zij de eni ge verdediger van de door nieuwe be lastingen bedreigde bezittende klasse was. De partij heeft geprofiteerd van do anti-syndicalistische tendenzen die na de recente stakingen bij de middenstand en in de industriële kringen tot uiting zijn gekomen. Wat tenslotte de socialisten betreft; de B.S.P. verliest stemmen en zetels in Wallonië, maar zij heeft dit verlies gecompenseerd door een duidelijke voor uitgang in de Vlaamse provincies, waar haar campagne tegen de Eenheidswet niet zonder invloed is gebleven. Voor de waarnemers is dit een verrassing. CVP-voorzitter Th. Lefèvre verklaar de gisteravond laat: ,,De uitslag van deze verkiezingen is voor mij vooral teleurstellend omdat de Belgische pu blieke opinie het oproer van december en januari niet heeft afgekeurd." Maar eerder ligt in deze uitslag een constan te groei van het anti-clericalisnie in Vlaanderen weerspiegeld. Volgens officieuze cijfers, vanmorgen door het ministerie van binnenlandse za ken medegedeeld, zal de nieuwe Ka mer het volgende beeld vertonen: CVP 96 zetels (min 8), socialisten 84 zetels status quo), liberalen 20 zetels (min een). Vlaamse Volksunie vijf zetels (plus vier), communisten 5 zetels (plus drie), natio nale beweging 1 zetel (plus één), onaf hankelijkheidspartij 1 zetel (plus één) In de nieuwe provincieraden heeft de CVP 333 zetels veroverd (min 24), BSP 265 (plus 9) liberalen 76 (plus 2), communisten 11 (plus 8) Vlaamse Volks unie 9 (plus 3), onafhankelijken 2 (plus 2). haar macht bereikt dank zij het uitzon derlijke klimaat v an de schoolstrijd. Dat klimaat bestaat thans niet meer en on vermijdelijk moesten wij met een terug gang rekening houden. Niettemin blijft de C.V.P. de grootste partij van het land en men zal met haar moeten blijven rekening houden." Maar in meer intie me gesprekken gaf Lefèvre intussen uiting aan een uitgesproken pessimis me. Volgens hem is een coalitie tussen liberalen en socialisten, met steun van de communisten, niet uitgesloten. Hoe dan ook; de onverwachte wen ding van de verkiezingen is voor ieder een een complete verrassing en het zware verlies van de C.V.P. heeft alle tot dusverre geldende vooruitzichten overhoop gegooid Verleden week vrij dag hadden nog de meeste ministers een status quo voorspeld voor de C.V.P. ei. de liberalen, een vrij aanzienlijke af brokkeling van dc socialisten en een lich te vooruitgang voor do communisten en kleine partijen. Op grond van deze ver wachtingen had het C.V.P.-hoofdkwartier reeds een concreet plan opgesteld. De C.V.P. zou weer scheep gaan met de liberalen, :..aar Lefèvre was vast van plan de boot zo snel mogelijk tot zin ken te brengen om na een paar maan den reeds het „grote verbond" met Spaak en de socialisten tot stand te brengen. Op Laken had men andere plannen. Naar men verneemt was koning Bou dewijn van mening dat een CVF-BSP- coalitie voorlopig als uitgesloten moest worden beschouwd. Boudewijn zou echter het nog langer in quarantaine houden van de socialisten als onge wenst beschouwen. De voorkeur van de koning zou dan ook uitgaan naar een driepartijenregering die gedurende een korte periode acht a tien maan den een krachtdadig beleid van na tionaal herstel zou moeten voeren. Le fèvre, die in deze combinatie eerste minister zou worden, zou zich met dit plan reeds akkoord hebben verklaard. Het was zondag koud en winderig in de Bollenstreek. Een der jeugdige bloemen verkopers hulde zich in narcissenslingers om zich tegen de kou te beschermen. j; (Van onze correspondenten) ETTEN, 27 maart Gisteravond is een auto met vijf inzittenden op de Hoe- venseweg uit de bocht gevlogen en te gen een boom gebotst. De passagiers werden eruit geslingerd. Mevr. Zuur mond uit Culemliorg en de heer Kolle uit Hoofddorp overleden ter plaatse. De heer P. Zuurmond werd zo ernstig gewond, dat voor zqn leven wordt ge vreesd. De heer W. Zuurmond, ook uit Culemborg, werd ernstig gewond De bestuurder, een 58-jarige kruide nier uit Standaarbuiten, die het gezel schap naar de trein in Breda zou bren gen, bleef ongedeerd. De man verkeer de onder drankinvloed en isdoordorijks- politie ingesloten op het politicbureau in Etten. De auto werd totaal vernield. WEESP, 27 maart De 22-jarige C.F.R. Hutter uit Amsterdam is gister morgen op de provinciale weg Bussum- Weesp-Amsterdam dodelijk verongelukt toen de auto waarin hij zat slipte, te gen een boom reetl en in de Weesper- trekvaart belandde. Het ongeval geschiedde omstreeks half vijf toen or nauwelijks nog enig ver keer was langs de provinciale weg. Het duurde anderhalf uur voordat de wagen met het stoffelijk overschot uit de vaart kon worden getakeld door een ijlings bestelde kraanwagen. De bestuurder van de auto, de eveneens 22-jarige P. R. D. Uytendijk, werd bij de val in het water uit de auto geslingerd en kon, zij het met een hoofdwonde en een bekken fractuur, toch nog op de kant klauteren. De meeste politieke waarnemers zijn het er intussen over eens dat de nieuwe parlementaire constellatie de vorming van een nieuwe regering voor ernstige moeilijkheden zal plaatsen. Meerdere combinaties zijn denkbaar. C.V.P.-par- tijvoorzitter Lefèvre verklaarde gisteren in zijn hoofdkwartier: „Men mag de thans geledenverjiezen niet overdrijven. In 1958 had de C.V.P. het toppunt van Sir Winston Churchill, maakt op het ogenblik een cruise door de Caraïbische Zee. In Port of Spain, op Trinidad, bezocht premier Macmillan hem. Beide staatslieden confereerden, naar men zegt over de toestand in Laos. MILAAN, 27 maart (UPI) In een interview met het in Milaan verschij nende tijdschrift „Gente" (mensen), heeft prinses Grace an Monaco ge zegd (lat ze haar kinderen de roede niet spaart en dat het „onwaarschijn lijk" is dat ze nog ooit zal filmen. In haar gesprek met Olga Curtis van „Gente" had prinses Grace gezegd dat ze het als vorstin van Monaco veel zwaarder had dan ooit tevoren. „Het was veel gemakkelijker filmster te zijn, betaald en in de watten gelegd te worden door filmmaatschappijen". Eerst in Monaco had prinses Grace zich gerealiseerd hoezeer zij Ameri kaanse was, gewend aan de manier van leven daar in grote steden. „Monaco is voornamelijk een kleine stad. met een navenante sfeer, waar de dagen ver glijden naar Latijnse gewoonten en ze den". RIO DE JANEIRO, 27 maart (AFP, Rtr) Een vliegtuig van de Brazi liaanse luchtvaart maatschappij Cor- reio Aereo Nacional is zondag bij Natal, in de staat Rio Grande do Norte, neergestort. Van de 28 inzitten den kwamen er 21 om. Het toestel was met militairen en hun gezinnen op weg van Rio de Janeiro naar Bèlëm. De prinses ontkende met de meeste nadruk de geruchten als zou prins Rai nier haar hebben gehuwd omdat hij fi nancieel in haar was geïnteresseerd. Ze zei van baar man dat hij wal gemakke lijk was tegenover de kinderen. „Ik aar zel niet hen oen pak .slaag te geven wanneer ze dat verdiend hebben", zei ze. Op de vraag of ze er nooit eens aan dacht haar filmloopbaan te hervatten, antwoordde de prinses: ,,ik houd niet van het woord „nooit" want niemand kan weten wat ons te wachten staat. Daarom zou ik liever niet zeggen dat ik niet meer in films zal optreden. Ik zou liever zeggen dat het nipt waar schijnlijk is. Ik moet toegeven dat ik graag acteerde, en het nog graag doe. Tenslotte ben ik daarvoor opgeleid, niet om prinses te worden". Tijdens een gedeeltelijk door de K.L.M. verzorgd transport van Amster dam naar de hoofdstad van Laos, Vien- tianne, is een zending ter waar de van 106.000 gulden verdwenen. De ver miste zending is één van de vijf die de afgelopen week van Amsterdam naar Vientiane werden gezonden. Het verlies werd pas in Vientaine ontdekt. In Bang kok zou het goud uit de K.L.M.-ma- chine worden gelost voor verzendiug naar Vietlane. De mogelijkheid bestaal dat het goud tijdens het transport van Bangkok naar Vientiane is verdwenen. De KXi-M. weigert nadere informaties. De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, stelt president Ken nedy vandaag op de hoogte van het Russische standpunt inzake Laos. Gro myko. die in verband met de V.N. As semblee in New York vertoeft, is tot dit gesprek uitgenodigd door de Ame rikaanse president. Verwacht mag wor den, dat de Sovjet-minister het ant woord geeft op de voorstellen, die En geland vorige week donderdag aan „e Russen deed om (1e burgeroorlog in Laos te beëindigen. Volgens dit Britse (en westerse) voorstel zouden Engeland en de Sovjet-Unie die samen voor zitter waren van de Geneefse conferen tie van 1954. die de onafhankelijkheid van Laos, Cambodja en Vietnam ves tigde gezamenlijk een beroep op de strijdende partijen doen om onmiddel lijk het vuren te staken. Daarna zou nieuw leven moeten worden ingeblazen aan de in 1951 ook ingestelde en uit Indië, Polen en Canada bestaande internationale controle-commissie voor Laos. Hoe het Russische antwoord uit zal vallen is thans nog niet bekend, maar volgens politieke waarnemers in Bangkok, waar de Z.O.A.V.O.-confe- rentie gehouden wordt, zouden de Rus sen niet onwelwillend staan tegenover het Britse verzoek, dat aan het neu tralisme in Laos een goede kans geeft. Premier Nehroe van Indië heeft, des gevraagd door Kennedy, zijn bemidde ling verleend tussen het westen en de Sovjets. Na afloop van het gesprek Kennedy- Macmillan werd ook meegedeeld, dat men er beschikte over de meest recen te militaire gegevens uit Laos. De woordvoerders wilden evenwel niet zeg gen, wat de V.S. en Engeland zouden doen indien de Russen het westerse verzoek zouden afwijzen. Het gesprek tussen beide staatslieden vond plaats op initiatief van president Kennedy. Premier Macmillan was op weg naar West-Indië. De Z.O.A.V.O. heeft plan nen uitgewerkt voor onmiddellijk mili tair ingrijpen in Laos. De verdrags partners schijnen het onderling echter wat dit betreft niet eens. Van de Phi- lippijnen is bekend, dat van die zijde militair ingrijpen bepleit zal worden. De Franse minister van buitenlandse zaken, De Murville, en zijn Britse ambt genoot, Lord Hume, zeiden de voor keur te geven aan een politieke oplos sing van het geschil. Hij was echter niet bij machte iets te doen. Geruime tijd later passeerde een groep wandelaars. Een van deze wan delaars hoorde het gekreun van de ge wonde. Deze wees op het water waar in de auto verdwenen was. De politie te Weesp werd gewaarschuwd en de ze liet een takelwagen aanrukken, om de auto op het droge te halen. Het on geval geschiedde in een onoverzichtelij ke bocht nabij de fabriek De Gaasp. AMSTERDAM26 maart Gister avond omstreeks zeven uur is de 30- jarige motorrijder J. Lachterop op de Insulindeweg bij de Flevoweg in de hoofdstad, ten gevolge van de te grote snelheid waarmee hij reed, uit de bocht gevlogen. Hij botste met zijn hoofd te gen een lichtmast, raakte een boompje dat afbrak, en kwam tenslotte in de berm van de weg terecht. Hij was op slag dood. De 18-jarige F. van Riems dijk, die op de duo zat, werd zeer ern stig gewond in het O. L. Vrouwegast huis opgenomen. De heer Lachterop was i van plan het motorrijwiel te kopen en maakte een proefrit. ROERMOND. 26 maart Zaterdag avond reed de 56-jarige De B. uit Roer mond per fiets in de richting Linne toen hij plotseling de macht over het stuur verloor en kwam te vallen. In bewuste loze toestand werd hij naar het zieken huis te Roermond overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is be zweken. GENEMUIDEN, 26 maart Zater dagmiddag is de vijftienjarige scholier T. van der Steeg uit Genemuiden, toen hij van het Johannes Calvijnlyceum in Kampen naar huis fietste, door een auto gegrepen en zodanig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Zwolle is overleden. HOOGEZAND, 27 maart De brom fietser M. H. met op de duo H. K„ bei den uit Hoogezanfl, botste tegen de te- gemoetkomende 30-jarige ongehuwde bromfietser E. Elderman uit Sapper- meer op, waarbij E. ernstig en de bei de anderen minder ernstig werdén ge wond. E. én H. werden naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd, waar eerstgenoemde zondagmiddag is overle den. H. werd na te zijn verbonden naar Hoogezand overgebracht en opgesloten. Uit het politieonderzoek is n.l. komen vast te staan dat hij en zijn duorijder onder invloed verkeerden. DOETINCHEM, 27 maart In het ziekenhuis alhier is zondag overleden de 40-jarige A. Ketz uit Zelhem, die zater dagmiddag op een onbewaakte overweg, die hij per bromfiets overstak, door een passerende terin is gegrepen. Het slacht offer was gehuwd. ROTTERDAM. 27 maart Zaterdag is een tweejarig meisje, Maria Bade, door een triest ongeluk op de binnen plaats van een expeditiebedrijf aan het Zwaanshal, om het lever, gekomen. Zij stond met haar vader te kijken naar het verplaatsen van zware wagens. Een kort ogeblik ontsnapte zij aan dc aan dacht en kroop onder een van de wa gens, die toen juist in beweging kwam. Het meisje overleed tijdens het trans port naar het ziekenhuis. tAdvertentie) Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, langs de waddenkust tijdelijk harde noordwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Dinsdag: Zon; 6.26-19.06. Maan: 15.09-5.01. Premier Macmillan, van Brittannië (links) en president Kennedy van de VerenigdeStaten bij hun eerste ont moeting, gisteren te Key West in Florida. KM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1