V liegtuigramp Beieren: 52 doden Alle inzittenden zijn om het leven gekomen soldaat door Y.S. niet vertegenwoordigd bij opening Nw. Guinea Raad Amerikaanse afwijzing van uitnodiging stilzwijgende steun voor Djakarta sclaim? Opslag kernlading niet door druk van buitenaf DE 32STE BRUID ONGELUKSHUIS IN GLASGOW BURGEROORLOG ZONDER HAAST IN LAOS WOENSDAG 29 MAART 1961 Tsjechische Iljoesjkin ontploft kogel getroffen Nederlands antwoord op Sovjet-nota Nieuw feuilleton Vijfdaagse week voor politie Eisenhower gaat boek schrijven .Het weer Dezelfde dag nog overleden ALBANIË CONTRA MOSKOU jarige Brit ter dood veroordeeld „KOFFERMOORD" IN PARIJS Per 1 november Ongeval kost arbeider het leven Wisselvallig weer Ongeluk bij oefening DEN HAAG, 29 maart (U.P.I., A.N.P.) De Verenigde Staten hebben Den Haag verwittigd dat zij geen officiële vertegenwoordi ger zullen zenden naar de officiële opening van de Nieuw Guinea- Raad, zo heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken gis teravond in antwoord op vragen verklaard. „Wij hopen dat de Ver enigde Staten zich nog op dit be sluit zullen bezinnen", voegde hij er aan toe. DEN HAAG, 28 maart De Nederlandse regering acht de voorstelling van zaken (zoals deze is gegeven in de nota van de Sovjetregering. d.d,- 7 januari), als zou zij tengevolge van buiten landse druk hebben ingestemd met de opslag van bepaalde wapens in Nederland, „even misleidend als onjuist". Dit zegt de regering in haar antwoord op de Sovjetnota. Dat antwoord heeft de Nederland se p ambassadeur te Moskou 24 dezer overhandigd aan de Sovjet regering. Naar Washington Duopassagier van scooter geslingerd PEXJCHE50T! Regenbuien HET NIEEWE DAGBLAD NEURENBERG, 29 maart (DPA, Htr, UPI) Alle 52 inzittenden van ®en Tsjechisch IIjoeskin-18 viermotorig Passagiersvliegtuig zijn gisteren om ''Pt leven gekomen toen dit 's avonds 'egen half negen in de lucht ontplofte c" neerstortte nabij de dorpjes Forch- óeim en Oberrüsselbach, ongeveer ''alverwege Neurenberg en Bamberg, "'et ver van de grens tussen de Duitse '"uulsrepubliek en Tsjechoslowakije. ''et vliegtuig, van een type dat 111 Passagiers kan vervoeren, was op weg 'an Praag naar Bomako, de hoofdstad van Mali, en zou een tussenlanding ""aken in Zurich. v Om zeven uur gisteravond had het .Pi'ongelukte vliegtuig voor het laatst Pftact gemaakt met het controle- 'lation te Bayreuth en niets ongewoons ??'"uold. Het toestel stortte na de ont ploffing neer op een beboste hoog- vakte. Volgens ooggetuigen had het laag bij de grónd gevlogen, voor at het neerstortte, waarbij de vlam- IjVpn uit de romp sloegen. De plaatse- 'Jke politie en inwoners haastten zich !|aar ,je plaats des onheils. Onmiddel- l)k werd alles op alles gezet om te ■edden, wat er te redden viel, maar bleek vergeefse moeite. Tegen ?"ddernacht moest worden mee gedeeld, dat er geen overlevenden ''aren. Het vliegtuig telde acht be manningsleden. Het bergingswerk vond plaats by het licht van grillige vlammen, die aan de bomen en struiken op de Plaats van de ramp lekten, aan- Harderwijk, 29 maart Gister- 1 is in .«"■leden 'daat "W het Piusziekenhuis alhier de 21-jarige dienstplichtige G. A. M. van Swam uit Til- v S, die 's middags op de pistoolbaan het garnizoensschietterrein levens- aariyk was getroffen door een ko- 'n de buik. ongeluk gebeurde tijdens een tn-pm'hg pistoolschieten. Na het com- 'aden maakte de naast Van s'aande soldaat een wat onge- W lge manoeuvre met zijn pistool toen lw ,lem niet direct lukte de slede van ÏJf. wapen naar achteren te brengen. Sw.Stng toen een schot af, dat Van atr> in de buik trof. gestoken door het laaiende vliegtuig wrak. (Jit het wrak werden de deer lijk verminkte stoffelijke resten van de omgekomenen, waaronder enkele kinderen, geborgen. Onder de resten van enkele postzakken vond meri onder meer een Russisch paspoort. De oorzaak van de ramp is njg niet bekend. Volgens Westduitse lucht vaartautoriteiten waren de weersom standigheden gunstig ten tijde van de vliegramp. De plaats van ile ramp is moeilijk te bereiken en de reddings ploegen hadden moeite de onherberg zame hoogvlakte te vinden. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig ont dekte het wrak, waarvan nog slechts staart en een vleugel als die van een Iljoesjkin-18 te herkennen zijn. De andere delen zijn verbrijzeld en liggen over een afstand van twee kilometer verspreid in de omtrek. De plaatselijke brandweren van Oberrüsselbach en Forchheim konden niet ingrijpen, om dat er geen water op de plaats van de ramp is, en ook omdat de dorps brandweer niet over modern materieel kan heschikken. Het blussen kon dan ook pas beginnen, toen er brandweer wagens uit Neurenberg, uitgerust met schuimblussers, gearriveerd waren. De Tsjechische luchtvaartonder neming CSA had zes Iljoesjkins, vlieg tuigen van Russische makelij, die gebruikt worden door luchtvaartonder nemingen in de Sovjet-Unie, Tsjecho slowakije, Hongarije, China en Oost- Duitsiand. Ghana heeft er ook van besteld. Begin januari stortte bij Praag een Iljocsjkin-14 neer, waarbij tien mensen het leven verloren. Vorig jaar augustus verongelukte bij Kiev een Iljoesjkin: 27 doden, de bemanning, waarvan het aantal koppen niet bekend is, niet meegerekend. Het Tsjechische Iljoesjkin-18 passagiers vliegtuig, dat met 52 inzittenden veron gelukt is boven Beieren. LONDEN, 29 maart (Rtr.) Van communistische zijde is vernomen dat de leider der Albanese communistische party, EnVer Hoxha, de bijeenkomst te Moskou van de „Warschau-landen" (de communistische tegenhanger van de NAVO) niet zal bijwonen, omdat hij de economische en militaire hulp, die de Sovjet-Unie Albanië verleent, onvoldoen de acht. In Londense diplomatieke kringen be schouwt men het besluit van Hoxha als een bevestiging, dat de ideologische me ningsverschillen tussen de Russische en de .Albanese communistische leiders de laatster, zijn nog Stalinisten nog aiet zijn bijgelegd. Men meent in deze westerse kringen verder dat te Moskou onder meer zal worden gesproken over de twee maan den van het bewind van de Amerikaanse president Kennedy, die thans verstreken zün. In officiële kringen in Den Haag werd het Amerikaanse besluit als een .grote diplomatieke nederlaag" gevoeld. Over de redenen van de Amerikaanse hou ding liet men zich niet uit. Ook is aan gekondigd dat Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland wel offi ciële vertegenwoordigers zullen sturen. In officiële kringen is men van gevoe lens dat de Amerikaanse afwijzing van de officiële Nederlandse uitnodiging De Nederlandse regering vestigt de aandacht van de Sovjet, regering op het communiqué, dat na afloop van de con ferentie van regeringshoofden van de bij het Noord-Atlantisch bondgenootschap aangesloten landen in december 1957 te iiililliilllfillllllllllillllllllllllllllillllllllllllilliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii s. "ES (SUSSEX), 29 maart (RTR) rechter in Lewes, in het Engel- te ?raa*schap Sussex, heeft de 20-jari- - 'ctor John Terry ter dood veroor- "'kl WeKens moord op een 61 jaar (J^e bankbediende. De 20-jarige Alfred V:(|| Hosier kreeg levenslange ge- tjj, t('nisstraf, terwijl de 16-jarige Phi- ht, Uclier ter beschikking van de rege- Mr VVer«' gesteld. De moord is vorig 61,,p ""Vembef bij een bankoverval ge- 18-jarige vriendinnetje van Ter- A'chr 'e Joan Salter, aan wie mede- faarrv,sheid aan een bankoverval en de Me de gepaard gaande moord ten Mr was gelegd, werd gedurende een MtgOj'der toezicht van de reclassering i lev... hM W toon<le geen enkele aandoening, kMie voorzitter van de jury de con- Qrj, C, - - waartoe de jury was gekomen. 'j v a 'naakte. Tijdens het proces heeft k'aard, dat hij geregeld verdo- »v®t,vairnidde'en innam en dat bij de Jphgst "de geest van de Amerikaanse ^rri, Legs Diamond" over hem M'8 was. Sa^°RT - De 31-jarige Britse auto- '1 °°rd Jack Day, beschuldigd van M u.. °P de man, van wie hij dacht M 3, een ongeoorloofde verhouding Ir'tlnr vrouw had> 's om acht uur M ./'gen in de gevangenis van Bed uveld L m'dde' van de strop terecht- De minister van binnenlandse [Mw' A. Butler, had geen termen Stttie ,8 geacht om Day uitstel of "•e verlenen. Gedurende de afgelopen maan den hebben land en volk van de voormalige Belgi sche Congo in het middelpunt van de wereldbelang stelling gestaan. Eigenlijk is het onjuist, te spreken van „het volk" van de Congo, want in werkelijkheid wo nen er binnen het nieuwe staatkun dige verband ver schillende volks groepen en stam men tezamen, die zich door taal, ze den en rasken merken veel scher per van elkaar onderscheiden dan wij, die gewend zijn te denken in Europese verhou dingen, kunnen beseffen. Eén van die stammen is die der „Baloeba". Men zal zich de naam herinneren, omdat er herhaal delijk sprake van is geweest in de veelvuldige berichten van de laatste tijd. Enige jaren geleden heeft de Belgische auteur J. M. ELSING een voortreffelijke roman geschreven over het leven der Baloeba, d.w.z. over hun leven voordat de aanrakingen met het Westen zich tot in de diepste binnenlanden hadden uitgestrekt. De roman geeft ons een in kijk in het oorspronkelijke stamleven. Eising, die aan zijn boek de naam gaf van „DE 32-STE BRUID", weet waarover hij schrijft: hij verbleef lange tijd in de Congo en heeft gewetensvol gebruik gemaakt van zijn ervaringen en zijn enorme kennis van volk en zeden. Wij kozen met opzet juist dit verhaal voor een nieuw feuilleton in ons blad Het is boeiend geschreven en licht ons kundig en objectief in over de geheimzinnige achtergronden van een samenleving, waar van alleen de buitenkant zichtbaar wordt in de huidige actualiteit. Kalala-Iloenga, geboren uit het huwelijk van de dochter van een stamhoofd met een mysterieuze vreemdeling, is de centrale figuur van de roman. Zijn lotgevallen zijn adembenemend en voltrekken zich qe- heel binnen een levenssfeer ivaarvan wij over het algemeen geen flauw begrip hebben: primitief enerzijds, indrukwekkend door een 'beain van eigen cultuur anderzijds. Van vandaag af treft men het nieuwe feuilleton in ons blad aan. Wij raden de lezing er van ten zeerste aan. Een mfoemoe (stamhoofd) van de Baloe"ba, die over dorp en streek placht te heersen met algemeen aan vaard gezag. Parijs werd uitgegeven. Daarin stond vermeld, dat de regeringsleiders eens gezind het besluit hadden genomen, ter versterking van de defensieve kracht van de NAVO, gebruik te maken van de meest recente ontwikkelingen op het gebied van de bewapen,,g. In verband daarmede had de conferentie besloten voorraden kernladingen aan te leggen, welke in geval van nood onmiddellijk voor de verdediging van het bondge nootschap beschikbaar zouden zijn. Dit besluit werd genomen in de we tenschap van de in het communiqué gesignaleerde omstandigheid, dat de Sovjet regering haar strijdkrachten had voorzien van de modernste en meest vernietigende wapens. Deze om standigheid is sindsdien meermalen door verklaringen van hoge Sovjet autoriteiten bevestigd. .■De door de Noord-Atlantische landen sinds 1957 getrollen maatregelen vor men een logisch uitvloeisel van de over eengekomen gedragslijn, welke, geheel in overeenstemming met het uitsluitend defensieve karakter van het Noord-At lantisch verdrag, gericht is op de ver hoging van de beveiliging van de bond genoten", aldus de Nederlandse rege ring. Zij wijst er verder op dat zij het souvereine recht heeft en de verantwoor delijkheid draagt, die maatregelen te treffen, welke zij in het belang van 's lands veiligheid en verdediging noodza kelijk acht Naar aanleiding van hetgeen de Sov jet regering in haar nota ten aanzien van haar streven naar ontwapening heeft opgemerkt, spreekt de Nederland se regering, voorstandster als zij steeds is geweest van het nemen van maatre gelen inzake een internationale gecon troleerde ontwapening, tenslotte de hoop uit, dat dit streven van de Sovjet rege ring uitdrukking zal vinden in haar be reidheid tot het hervatten van onderhan delingen, teneinde tot een zodanig ak koord te geraken. neerkomt op stilzwijgende steun voor de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. In deze kringen stelt nlen dat Washington grote verantwoor delijkheid op zich neemf door steun te ontzeggen aan de pogingen van Neder land de Papoea's zelfbeschikking te ge ven. Dit is des te meer het geval, zeide men, gezien recente Russische steun voor de Indonesische aanspraken. In diplomatieke kringen in Den Haag werd er op gewezen dat Indo nesië druk had uitgeoefend op de lan den die waren uitgenodigd de plechtig heid in Hollandia bij te wonen. Doch Engeland. Australië, Nieuw-Zeeland en Frankrijk, alle leden van de ZOAVO en van de Zuid-Pacific-com- missie waarin ook Nederland is ver tegenwoordigd, weerstonden de druk. Woordvoerders van de Amerikaanse ambassade zeiden dat men- voor ophel dering in Washington moest zijn. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken aldaar heeft geweigerd te zeggen waarom de Amerikaanse re gering geen vertegenwoordiger zal zen den. Amerikaanse ambtenaren zeiden dat zjj instructies hadden niet over de kwes tie te praten. „Wij zouden het graag vergeten", zei een ambtenaar. Het A.N.P. meldt nog nader: De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft Washington op zijn program voor 10 en 11 april. Hij is voornemens 5 april ..aar Ameri ka te vertrekken. Verwacht wordt dat de minister een ontmoeting met presi dent Kennedy zal hebben en dan Ame rikaanse steun voor de Nederlandse po litiek t.a.v. Nieuw-Guinea zal bepleiten. Zich baserend op de ontwikkeling van vandaag, wordt door diplomatie ke waarnemers niet verwacht dat die steun zal worden gegeven. Zjj menen dat als president Soekarno, die om streeks 16 april in Washington zal zijn, Indonesische neutraliteit belooft in de strijd tussen oost en west, Kennedy akkoord zou gaan met vreedzame ver werving van westelijk Nieuw-Guinea door Indonesië. En deze diplomatieke waarnemers zijn van gevoelens dat Nederland zonder Amerikaanse steun Nieuw-Guinea zal moeten laten schieten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken zei in antwoord op vragen, dat men gehoopt had dat alle leden van de Zuid-Pacific-com- missie de uitnodiging om de installa tie van de Nieuw-Guinea-Raad bij te wo nen, zouden aanvaarden. Hij voegde hieraan toe dat men hoopte dat de Ver enigde Staten alsnog kans zouden zien de uitnodiging te aanvaarden. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken wilde gisteren geen commentaar geven op de berichten dat de V.S. de uitnodi ging niet hebben aanvaard. Toen een journalist de woordvoerder, Lincoln White, vroeg of deze berichten juist waren, antwoordde h(j: „Ik ben hiervan niet op de hoogte en daarom kan ik geen commentaar geven", aldus een bericht van Reuter PARIJS, 29 maart (AFP, UPI) De politie heelt een 20-jarig jongmens ge arresteerd, dat ervan verdacht wordt zijn hospita, een 64-jarige weduwe, evenals hijzelf afkomstig van Martini que, vermoord te hebben. Het stoffelijk overschot van de weduwe werd aan getroffen in een koffer, afgegeven in het bagagedepot van het Gare de Lyon. De koffer begon daar om begrijpelijke re denen na enige t(jd sterk de aandacht te trekken. OISTERWIJK, 29 maart Vannacht omstreeks half een is de 18-jarige mej. Van O. uit Tilburg om het leven geko men toen z(j van een scooter werd ge slingerd. Het ongeluk gebeurde in de wijk Kerkhoven alhier. Het meisje zat achterop bij de heer W. uit Tilburg, die met zijn voertuig uit de bocht vloog. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 29 maart Voor de rijks- en gemeentepolitie zal de arbeids tijdverkorting en invoering van de vijf daagse werkweek op 1 november wór den ingevoerd. Hierbij wijkt men dus af van de regeling voor het burgerlijk rijks personeel dat met ingang van l mei een maal per 14 dagen en met ingang van 1 mei van het volgend jaar alle zaterdagen vrij za' krijgen. Deze uitzondering is een gevolg van het feit, dat he'. bezwaarlijk is. de dienst roosters voor de politie in een kort be stek tweemaal te wijzigen. Met ingang van 1 november zal voor de politie dus de 45-urige werkweek worden ingevoerd. Het huis te Glasgow met het met een kruisje gemerkte venster, van waaruit een vrouw zoals gemeld vijf kinderen naar buiten heeft geworpen. LEIDEN, 29 maart Gistermiddag is te Hazerswoude de 52-jarige arbei der T. v. Hardeveld uit Veenendaal (Gld.) op het terrein van De Jongs Machinefabriek door een arbeidsonge val om het leven gekomen. Terwql enige arbeiders die werkzaam zijn bij de bouw van een nieuwe fa briekshal, bezig waren met het verplaat sen van een dertien meter lange metalen spant kantelde deze spant. De heer*Van Hardeveld raakte onder het gevaarte en kreeg dit op zjjn borst. Hij werd overgebracht naar het academisch zie kenhuis in Leiden, waar hij direct na aankomst is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en va der van zes kinderen. NEW YORK, 28 maart (AFP) Ex- president Eisenhower heeft meegedeeld dat hij een tweede boek zal schrijven' dat hoofdzakelijk zijn achtjarige presi dentschap behandelt en „de lessen die hieruit kunnen worden getrokken". Bo vendien zal Ike een aantal artikelen voor de „Saturday Evening Post" schrijven. Eisenhowers eerste boek ..Kruistocht door Europa" heeft de tweede wereldoorlog tot onderwerp De burgeroorlog in Laos -wordt niet gevoerd met de nerveuze haast en de ijzige doeltreffendheid, waarmee men zoiets in het ivesten zou opknappen. Men gaat er eens voor zitten, men maakt een praatje, en een grapje kan er meestal ook nog wel af. Een officier van het koninklijke Laotiaanse leger (rechts) geeft hier instructie aan leden van de burgerwacht der MEO. stammen. Deze burgerwacht houdt posten in het oerwoud bezet en waakt tegen onverwachte aanvallen van de communisten. Advertentie Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige, aanvankelijk af en toe krachtige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Morgen: Zon: 6.21-19.09. Maan: 17.18-5.52. Boven zuid-Europa handhaaft zich een hogedrukgebied. terwijl in het ge bied IJsland-Zuid Noorwegen enkele depressies van noordwest naar zuidoost bewegen. Matige tot krachtige weste lijke winden, die tussen de genoemde luchtdruksystemen voorkomen, voeren vochtige en tamelijk zachte lucht naar onze omgeving. In de westelijke stro ming komen regengebieden voor, die tijdelijk ook het weer in Nederland kun nen beïnvloeden. Het weer zal dus enigszins wisselvallig zijn. De komende nacht zal geen nachtvorst voorkomen. max. Station Weei gisteren Den Helder licht bew. 8 7 Ypenburg zwaar bew. 8 7 Vlissingen zwaar bew. 8 6 Eelde zwaar bew. 8 5 De Bilt regenbui 8 5 Twente geheel bew. 8 4 Eindhoven geh. bew. 9 3 Zd.-Limburg zwaar bew. 8 3 Stockholm onbew. 7 -5 Oslo zwaar bew. 6 -3 Kopenhagen motregen 6 2 Londen geh. bew. 12 4 Amsterdam zwaar bew. 8 4 Brussel geheel bew. 9 3 Luxemburg mist 7 -1 Parijs licht bew. 11 0 Bordeaux onbew. 16 0 Grenoble onbew. 13 -2 Nice half bew. 17 8 Berlijn regen 6 3 Frankfort geh. bew. 10 3 München zw. bew. 7 0 Zürich licht bew. 9 -4 Genève licht bew. 12 -4 Locarno onbew. 16 -i min Qeeiaj temp temp atgei 24 hui 0 0.1 0.1 0.3 0.1 0.1 0.1 o 0 O 3 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 O 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1