Prins Bernhard wachtte in Waddinxveen het welkom van de jeugd I üiiiim Zaak Van der Patten voor derde' maal in behandeling l i Reclame .Nieuw ziekenhuis te l hundingen wordt groots bouwwerk Drie schepen liepen vlak na elkaar van stapel Hoogste punt van noordelijke vleugel bereikt O** f SS GO Prins zag een nijver en dankbaar Gouwe-dorp Over drie weken de uitspraak Drukke dag op de werven mm lï»**** Nieuwe Citosa-bedrij fspand door prinselijke handen geopend BUITEN mm i mmm /KANSEN HEDEN GEOPEND WÊmzsÊm ■V iu water 'I Maakt Plannetje lukte niet i; 43 M VERUCHTINGS-ORN AM ENTEN NSC WOENSDAG 29 MAART 1961 pt (Van onze Goudse redactie) GOUDA, 29 maart. Het Gouwedorp Waddinxveen, dat sinds zijn bestaan nog nooit een persoon van koninklijken bloede in zijn midden had, mocht gisteren Prins Bernhard een bijzonder hartelijk welkom bereiden. De Prins kwam per helikopter voor een werkbezoek naar deze njjvere gemeente, waarbij als hoofddoel voorop stond de officiële opening van het enorme nieuwe bedrijfspand van de n.v. autobus onderneming „Citosa". Omstreeks drie uur zette de wentelwiek van de Koninklijke Luchtmacht zich vast op het voetbalterrein van le v.v. Boskoop. De honderden kinderen, die het veld omzoomden en die al wachtend op dit voor Waddinxveen zo bijzondere moment door een felle koude wind van rode neusjes werden voorzien, gaven onder wijzend personeel en Hermandad het nakijken en stormden plotseling massaal het veld op, terwijl de wentelwieken nog volop draaiende waren. Behalve door deze kinderen, die de Prins volledig inslol n, werd de koninklijke gast opgewacht door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burge meester van Waddinxveen, de heer C. A. van der Hooft, de vertegen woordiger van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer C. J. G. J. Vinkesteyn, drs. D. J. Wansink, de president-commissaris van de n.v. Citosa, de heren J. Kok en J. G. Hooftman, resp. directeur en algemeen bedrijfsleider van de autobusondernëming, alsmede door de architect en aannemer van het nieuwe Citosa-gebouw, de heren A. van der Meyden en G. Kehorst. BEURS VOOR kamperen boten mode caravans reizen sport PAGINA 31 AHOY' GEBOUW t/m 4 April De enorme hul van het nieuive Citosa-bedrijfspand, die plaats biedt nan vijftig autobussen. Hier verrichtte Prins Bernhard de officiële opening van het pand door met een druk op de knop het rode licht op groen te doen springen. GOEDE MORGEN Duitser stapt uit auto ROTTERDAM, 29 maart. De Nederlandse scheepsbouwindustrie heeft gisteren een spectaculaire dag beleefd. Binnen een straal van 25 kilometer en met een totaal tijdsverschil van nauwelijks meer dan tachtig minuten liepen dinsdagmiddag drie schepen voor buitenlandse rekening van stapel in het Zuidhollandse rivierengebied, twee langs de Noord bij Alblasserdam en een op de Gorkumse werf van Bijker's Aannemingsbedrijf N.V. toe zoon van de wild. gemeentesecretaris van Waddinxveen, de d^-jarige fl im Koopmanoverhandigde Prins Bernhard. de tekst van Het Volkslied van Waddinxveen". Hij werd hierbij gesecondeerd door de 11-jarige lannie van der Hooft en de 9-jarige Mieke Meyer. e ponyclub van Waddinxveen brengt de Prins een eresaluut. De Peins bad er kennelijk veel plezier in. Derde schip ïfmmm I 4 V J G VLAARDINGEN, 29 maart. Als men Vlaardingen uit de richting van Den Haag nadert merkt men reeds van verre een groot betonnen skelet op, dat het stadsbeeld van Vlaardingen bepaalt. Toch is dit nog maar een tussenstadium in de bouw van het nieuwe ziekenhuis, dat de gemeente Vlaardingen tussen de Vlaardingse Vaart en de Holy weg laat bouwen, want naast deze noordelijke vleugel, die een hoogte van 28 meter heeft en waarin 376 bedden ondergebracht zullen worden met de operatieafdeling, zal er ook nog een apart zusterhuis gebouwd worden met een hoogte van 43 meter. Op de voorgrond de „Rua Dan op liet ogenblik, waarop het schip in het water glijdt. Op de achtergrond de „Skauvann", die 400 meter verderop even tevoren van stapel was gelopen. (Advertentie) IN MODERNE EN KLASSIEKE STIJL (Advertentie) Het hoge gezelschap begaf zich hier na - nog steeds omstuwd door de school jeugd. - naar het nieuwe bedrijfspand. In de enorme hal richtte de president commissaris, drs. D. J. Wansink, een bijzonder woord van welkom tot de ko ninklijke gast en de genodigden, onder Wie wij opmerkten burgemeesters uit de Goudse streek, bestuurders van de Goud se Kamer van Koophandel en talrijke in dustriëlen. De opening van hoofdkantoor, garage hal en werkplaats zag de president-com missaris van een verder grijpende im portantie, nu deze zou worden verricht door prinselijke handen. Uit het feit, dat u deze opening wilt verrichten, zo sprak hij tot prins Bernhard, blijkt uw daadwer kelijke belangstelling voor het beroeps vervoer in ons land. Prins Bernhard verklaarde niet alleen naar Waddinxveen te zijn gekomen, óm de burgemeester van deze gemeente nog eens terug te zien, die hij al zo lang uit het oog verloren had, maar vooral ook uit waardering voor het belangrijke werk, dat de n.v. Citosa in de streek verricht. Vervolgens verrichtte hij de openingshandeling met een druk op de knop, die een rood licht op groen deed springen, waarna de deuren van de enor me hal automatisch open gingen en twee van de vijftig autobussen, die hier kun nen worden gestationeerd, kwamen bin nen rijden. Direct achter deze bussen volgden de drumband en harmonie „Con cordia" uit Waddinxveen, die het toepas selijke „In naam van Oranje doe open de poort" verklankten. Vrij vervoer-bewijs voor erepassagier Tijdens de rondgang door het enorme bedrijf bood de hoofdconducteur, de heer N. Versluis, de koninklijke gast een vrij vervoer-bewijs aan, dat werd gesteld ten name van de ere-passagier Prins Bern hard. Vol trots vertelde de heer J. Kok, dat zijn autobus-bedrijf de enige onderne ming in Europa is, die de .beschikking heeft over een mobilofoon-centrale. Deze centrale onderhoudt verbindingen met al le bussen, hetgeen uitermate belangrijk kan zijn bij het optreden van stagnaties en bij het overstappen van passagiers op andere lijnen van de maatschappij. Koninklijke gelukwens aan chauffeur Prins Bernhard werd via deze centrale verbonden met de lijnbus 132 Boskoop- Den Haag, die werd bestuurd door chauf feur Ab Haverkamp. De directeur, de heer J. Kok, had de prins juist even te voren doen weten, dat de echtgenote van deze chauffeur haar verjaardag vier de. Toen de verbinding met deze chauf feur tot stand was gekomen wenste de prins de autobus-chauffeur geluk met de verjaardag van zijn vrouw. De prins wil de echter ook gaarne weten wie hij geluk had gewenst. Dat ging zo: „Maar hoe heet U? over. Chauffeur: „Ik heet Ab Haverkamp, ko ninklijke hoogheid", over. De prins: „Ik wens u een prettige feestdag en een goe de rit naar huis, over". De chauffeur: „Ik dank u zeer, koninklijke hoogheid, over". Na terugkeer in de ontvangsthal gaf de directeur, de heer Kok, nog eens uit drukkelijk blijk van erkentelijkheid voor het feit, dat de prins zijn bedrijf had wil len openen. Hij liet zijn woorden van gro te dankbaarheid hiervoor, vergezeld gaan van een cheque voor het prins Bernhardfonds. Hij bracht de burgemees ter van Waddinxveen, de heer C. A. van der Hooft, hartelijk dank voor de mede werking, die van het gemeentebestuur werd ondervonden bij het tot stand bren gen van het gebouw. Het laatste bezoek gold de meubelfabrieken van Kempkes n.v. en hetgeen de industrie van Wad dinxveen, de landbouw en de tuinbouw daar ter bezichtiginghadden samenge bracht. Volkslied van Waddinxveen Bij aankomst hier zongen honderden kinderen luidkeels het lied „Spes Pa triae", dat altijd op koninginnedag in de ze gemeente wordt gezongen en dat ja ren geleden werd getoonzet en betekst door een oud-hoofd der school. De tekst van dit lied werd de prins aangeboden door de 12-jarige Wim Koopman,die daar- Een interessante beurs met attractieve stands op het gebied van Dagelijks GRATIS SHOW van bacf- en vaeantiekieding 4 shows per dag: 14.30-16-19.30 en 20.30 uur Geopend van 13 - 22 uur. ENTREE 1.- Kinderen f 0.60 Zondags gesloten 2e PAASDAG GEOPEND VAN 10-22 UUR bij werd gesecondeerd door het 11-jarige dochtertje van de burgemeester Jannie van der Hooft en de 9-jarige Mieke Meyer. Op het terrein van de meubelfa brieken werden aan de prins voorgesteld de president-commissaris jhr. A. H. op ten Noort en de beide directeuren, de he ren H. K. Kempkes en H. Th. Kempkes. De prins liet zich zeer belangstellend voorlichten over de produkten van in dustrie, landbouw en veeteelt, die in de open lucht werden geshowd in een aan trekkelijke variatie van een Verheul-bus, landbouw- en tuingewassen, tractoren, paarden en pony's, die de ponyclub in het zadel hadden tot levend vee toe. Vooral de enorme knorrende beer boe zemde de prins ontzag in. De prins volgde vervolgens het verwerkingspro ces van hout tot meubelplaat en meubels waarna hij tenslotte nog interesse toonde voor een binnen-expositie van Waddinx- veense bedrijven. De buiten-expositie werd ingericht door de Goudse Kamer van Koophandel. Aan de prins werden voorgesteld drs. B. W. Buenk, secretaris van genoemde Kamer van Koophandel, de directeur van gemeentewerken in Waddinxveen, de heer A. C. Kraneveld en tijdens de rond wandeling door het bedrijf nog de pro curatiehouder J. van Gelder, die in 1919 bij de onderneming in dienst trad, de heer H. van Egdom die er 40 dienstja- re op heeft zitten en de leden van de ondernemingsraad de heren W. Bezemer, A. van Bodegraven en H. v. d. Meer. Namens de Waddinxveense burgerij werd de prins toegesproken door de bur gemeester, de heer C. A. van der Hooft. „We hebbeji gepoogd", aldus de burger vader, „u in deze korte middag iets te la ten zien van Waddinxveen. U hebt het nij vere Waddinxveen gezien, maar ook het dankbare Waddinxveen, dat zich verheug de over uw komst". Als eerste in het vaderland overhandigde hij prins Bern hard de gouden ere-penning van de ge meente Waddinxveen. „Met het goud, dat we u geven, geven we u ook het Waddinx veense hart van oud en jong", zo besloot de burgemeester De heer H. B. Kempkes vertolkte ten slotte nog de dankbare gevoelens van het Waddinxveense bedrijfsleven. „Het is voor een groot deel aan uw activiteiten te danken, zo zei hij, dat ons vaderland een welvarende economie heeft, ondanks het verlies van zijn koloniën", waarop de prins zachtjes opmerkte: „Vergeet meneer Lieftinck niet!" DEN HAAG. 29 maart Een 46-jarige Duitser uit Wiesbaden, die de nacht had doorgebracht in zijn wagen was gisteren kennelijk vergeten, dat hij zijn auto langs het water van het Groenewegje had ge parkeerd. Toen hij uitstapte vie] hij prompt in het water. De 46-jarige J. R. is de Duitser in hemd AMSTERDAM, 28 maart Het ambte narengerecht te Amsterdam heeft zich vanochtend voor de derde keer in vijl maanden beziggehouden met de zaak Van der Putten. Het zal over drie weken uit spraak doen over de klacht van deze technisch-hoofdambtenaar van het minis terie van Defensie, die naar zijn mening vorig jaar uit een controlerende techni sche functie in Amsterdam werd verwij derd en in Nieuw-Milligen in een mindei belangrijke administratief technische functie zou zijn te werk gesteld. Deze overplaatsing zou volgens het mi nisterie van Defensie moeten worden ge zien in het verband van een reorganisatie van de verbindingsdienst civiele automo bielbedrijven, doch de heer Van der Put ten is, zoals men weet, van mening, dat deze reorganisatie er slechts toe diende hem weg te werken, omdat bepaalde hoofdofficieren van het ministerie hem een lastige dwarskijker vonden. Zoals be kend is, heeft de heer Van der Putton zowel in het voormalige Nederlar.ds- Indië als in ons land malversaties bij de uitbestedingen van en het onderhouds werk aan legervoertuigen aan net nctn gebracht. Tijdens deze derde zitting, die drie uur duurde, kregen beide partijen nog eens gelegenheid hun standpunten toe te lich ten. Mej. mr. M. Wiggers deed dit namens het ministerie van Defensie zeer uitvoe rig en produceerde daarbij vele documen- en onderbroek nagesprongen. Omstanders hebben het tweetal op de kant getrokken.. - De Duitser is voor observatie opgenomen I jen' raadsman van de heer Van in het ziekenhuis aan de Zuidwal. De man. ^er. ^u n' mr' Geleijnse, m het die in de binnenstad was geweest was in kort nog eens releveerde, waarom het zijn wagen in slaap gevallen. j near zijn inzicht in deze zaak gaat. Ook de aanrandingskwestie in Oude-i water, die bedoeld zou zijn om de heer ;j Van der Putten te compromitteren, kwam i. nog uitvoerig ter sprake. Mej. Wiggers deelde 'het ambtenarenge- recht mede. dat na de beslissingvan dei auditeur-militair, dat geen strafvervol- 1 ging zal worden ingesteld tegen de be- j schuldigde. omdat van een strafbaar feit niets is gebleken, ook nog een intern on- 'i derzoek heeft plaatsgevonden aan'de bandii, van de processen-verbaal over deze zaak.: t Hieruit is volgens haar gebleken, dat ook onder het burgerambtenarenkorps van:; het ministerie geen verdachte is te vin-!;,' den en dat van enig plichtsverzuim of j een strafbare handeling door een burger."! of militair gepleegd niets is gebleken.)!. De heer Van der Putten bood het ambte.r' narengerecht aan kennis te nemen vanji- de band, waarop het telefoongesprek is! 5 vastgelegd, dat hij heeft gevoerd met dei t Oudewaterse dame, die het slachtoffer- van de aanranding had moeten worden, j' en waarbij zij zou hebben gezegd, dat een'i burger haar tot de aanrandingsscène zou;- hebbenaangezet. Het ambtenarengerecht;!, ging hierop niet in. ja WÊÊÊÈ I .TT -- - In Alblasserdam waren de werven van Verolme en „De Noord" op de ge dachte gekomen om de twee schepen gelijktijdig in het water te laten glijden: de Noorse bulk carrier „Skauvann", met een draagvermogen van 24.000 ton (Verolme) en de veel kleinere Deense vrachtvaarder „Ritva Dan" (3.700 ton) bij de 400 meter verder gelegen „De Noord". Tussen beide hellingen was daarvoor een speciale telefoonlijn aan- gelegd. Jammer genoeg slaagde het plan j niet geheel. Want toen bij Verolme de Noorse mevrouw Inger Pahle de tra ditionele fles champagne tegen de boeg stuk sloeg, de klink viel en de „Skauvann" onmiddellijk daarop naar zijn element gleed, waren bij „De Noord" de arbeiders nog driftig aan het slaan tegen de onwrikbare stoppings- blokken, aie de door mevrouw Ellen Christensen al eveneens gedoopte „Ritva Dan" in bedwang hielden. Pre cies twee minuten en vierentwintig se conden nadat de stoomfluiten op de rivier hadden weerklonken ter begroe ting van de Noorse bulk carrier, ging ook de „Ritva Dan" van de helling. Beide tewaterlatingen verliepen ver der zonder moeilijkheden. De derde tewaterlating geschiedde omstreeks kwart voor vijf bij Bijker's Aannemingsbedrijf N.V. in Gorinchem Oaar liep een zusterschip van de „Ritva Dan", de „Brita Dan" van stapel. Me vrouw Carlsn verrichtte deze doon- plechtigheid. Binnenkort zal men bij de firma Bijker beginnen aan de bouw van een derde schip van dit type, dat de naam „Saima Dan" zal krijgen. Deze vrachtvaarder wordt volgend jaar te water gelaten. De „Skauvann", een zusterschip van i le enkele maanden geleden in dienst gestelde „Veni" werd bij Verolme ge bouwd voor rekening van de rederij Skangen in Oslo. Het schip heeft een lengte van 130,60 meter, een grootste breedte van 22,40 meter en een diep gang van 1,16 meter. Er zijn zeven ladingruimen met een totale inhoud van 32.000 kubieke meter. Het schip is in gericht voor het vervoer van erts, kolen of graan. Onmiddellijk n» de tewaterlating van de „Skauvann" werd de kiel gelegd voor een schip van 10.350 ton dwt, waarvoor de „Hollandse Lloyd" de bouwopdracht heeft-gegeven. Het schip is bestemd voor de vaart op* Zuid- Amerika. Volgend jaar komt het m dienst. Op de vrijgekomen helling bij de werf ,De Noord" zal binnenkort de kiel worden gelegd voor een vrachtvaarder met een draagvermogen van 12.500 ton. Deze wordt een zusterschip van de „Holsworthy Beacon", dat vorige week door „De Noord" werd opgeleverd voor de „Medomsley Steam Shipping Cor poration" in Londen. Hiig - r* 7c Ofschoon er dus eigenlijk nog niets ge reed is, vond het gemeentebestuur van VLAARDINGEN, 29 maart Bijgaan de foto geeft een duidelijk beeld van het nieuwe, Vlaardingse ziekenhuis, zoals het wordt. Het is een foto van de ma quette, vervaardigd door de heer J. Hoorn te Eindhoven. Links het beddenhuis, waarvan dins dag' de hoogste top werd bereikt. In het midden van het beddenhuis is de koker voor het verticale transport, waarin tal van liften komen en waarin ook het trap penhuis zich bevindt. Boven deze koker werd dinsdag de vlag gehesen. In de noordelijke vleugel worden de operatie- at'delingen ondergebracht. Rechts van het beddenhuis, op de ach tergrond, ziet men het twaalf verdiepin gen tellende zusterhuis, dat nog gebouwd moet worden. Het lage gebouw tussen het beddenhuis en het zusterhuis zal eet zalen en recreatieruimten voor het per soneel bevatten. In de lage gebouwen op de voorgrond komen van links naar rechts de polikli niek met opname E.H.B.O. in het ver lengde van de noordelijke vleugel van her beddenhuis de röntgenafdeling en voorts vinden we er het laboratorium, de afdeling fysische therapie en het mor- tr.arium. Daarachter bevinden zich de keuken en het magazijn, de wasserij met de technische dienst en tenslotte het ke telbuis. Links op de voorgrond van de foto van de maquette is nog een deel van de singel zichtbaar, die ongeveer gesitueerd is op de plaats, waar nu nog de Holyweg loopt Rechts, op de achtergrond, is de Vlaar dingse Vaart. Vlaardingen toch aanleiding in het herei ken van het hoogste punt op de noordelijke vleugel, om aan dit feit een feestelijk tintje te geven, aldus burgemeester mr. J. Heusdens, die namens het gemeentebe stuur van Vlaardingen sprak. Met de bouw van dit ziekenhuis komt het grootste bouwwerk van Vlaardingen tot stand, zowel wat inhoud betreft als waarde, want de totale inhoud is ongeveer 150.000 m3 terwijl er voor de bouw ruim 20 miljoen gulden uitgetrokken is. De burgemeester hoopte, dat de verdere bouw even voorspoedig mag zijn als tot nu toe, zodat Vlaardingen in het voorjaar 1963 een uniek gebouw rijk zal zijn. dat 's avonds een lichtbaken voor heel de om. geving zal zijn en af zal steken tegen het silhouet van Vlaardingen, want door dit. ziekenhuis zal er voorzien worden in een noodzakelijke behoefte. Juist omdat de betekenis van dit nieu we gebouw zo groot is, heeft het gemeen tebestuur besloten om de bouw in gedeel ten aan te besteden, zodat het zo spoedig mogelijk gereed zou zijn. Op 1 december 1958 sloeg de toenmalige minister Suur- hoff de eerste paal in de grond. Deze paal werd nog gevolgd door 1297 andere en op 1 mei 1960 was de Nederlandse Aannemersmaatschappij v.h. Boersma ge reed met het heien en de fundering. Maar reeds in april 1960 was de aanne- mersmaatschappi.j Siemerink begonnen met het tweede gedeelte, dat bestond uit de bouw van de noordelijke vleugel. Het hoogste punt van dit gebouw is vijf we ken eerder bereikt, dan men gedacht hadboven gekomen, werden zjj verrast door en over enige weken zal het zusterhuis j het enorme vergezicht, dat men vanaf i deze plaats heeft. Dit is werkelijk uniek. eindelijk heeft men dan toch deze plek uitgekozen om het complex, dat ontwor pen is door de architecten ir. J. W. C. Boks, W. Eykelenboom en A. Middelhoek, te bouwen. Vooral deze heren en de aannemers, maar ook de diverse dokters, die zich in de loop der jaren verdienstelijk gemaakt hebben voor de bouw, wilde de burge meester hartelijk bedanken en hij hoopte, dat velen van de aanwezigen hun hoogte vrees en windkracht zeven zouden trot seren, om met de wethouders M. H. L. Weststrate en H. K. van Minnen de trap pen naar boven te beklimmen om daar de vlag te hijsen en getuige te zijn van het storten van de beton op het hoogste punt. Een groot aantal genodigden gaf gehoor aan het verzoek van de burgemeester en klom langs de trappen omhoog. Eenmaal aanbesteed worden, terwijl er hiernaast nog diverse lage gebouwen gebouwd zul- I len worden, zoals een centrale keuken. Ongetwijfeld duurt de totale bouw van het ziekeqhuis lang, maar veel langer was nog de tijd van voorbereiding, want reeds j in 1949 ontstonden de plannen voor een nieuw ziekenhuis. Aanvankelijk had men een andere plaats uitgezocht, maar uit- want naar alle kanten heeft men een on belemmerd uitzicht. De heer M. H. L. Weststrate, wethouder voor Volksgezondheid, kon hier, zij het met enige moeite vanwege de straffe wind, de vlag hijsen, waarna een driewerf hoera weerklonk. GROOTSTE KEUZE HIER TER STEDE MIDDEUANDSTRAAI 72 •-TELEF. 30340 - 37434

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5