Nieuw-Guinea-Raad belooft actieve rol te vervullen D E r Manoeuvre van De Gaulle naar het neutralisme? Geen „onderhandelingen in Evianmaar raadplegingen9 D INDONESIËRS KIEZEN HET HAZEPAD Politieke partijen leiden een tamelijk irrationeel bestaan Mr. De Rijke toonaangevende figuur MENGELE in arrest Welvaart r-ïnt" O MATRASSEN J WIJirrR ASSEM Speculaties over koerswijziging i.v.m. Algerije Haringtraditie Jimmy Sterman (13) in de schijnwerper Minister Toxopeus opent Madurodam li ww Engelse gasten LEEUWENZEGEL MARGARINE Onrust in Irak en Jordanië? Öeui van Auschwitz J President Soekarno naar rood China ubica .■:7< DIAMANTROOF IN NEW YORK DONDERDAG 30 MAART 1961 (Van een bijzondere correspondent) Als op 5 april in Hollandia de Nieuw-Guinea-Raad geopend wordt, dan leeft Nieuw-Guinea mee, tot in de verste uithoeken. Hon derden kiesmannen, die op hun beurt weer door de bevolking geko zen zijn, hebben zich beraden over de leden, die zij zouden afvaardigen. In de twee stedelijke centra Hollan dia en Manokwari hebben de straten gegalmd van de acties voor de recht streekse verkiezing. Op het ogen blik vraagt men zich echter af, of een bliksemsnelle democratisering van bovenaf wel voldoende inhoud heeft. Maar men spant zich wel in om zo goed mogelijk, voor de dag te komen. Toen we dezer dagen een lid van de Nieuw^-Guinea Raad gin gen ophalen voojr een politiek ge beuren, moesten Wc. een huisje bin nen, waar blote'kindertjes verschrikt wegholden over de aarden vloer, maar uit een afgeschot hokje kwam het raadslid te voorschijn in smette loos wit, zonnebril jjn de borstzak. Zal deze man, dié ongetwijfeld het decorum van een. Nieuw-Guinea- Raad niet schaden zal, ook zinvol kunnen praten over moeilijke wets ontwerpen? „Bonéka" zfei de bevol king van Seroei en Sorong, waar nogal wat Indonesische invloed is, over de Nieuw-Guinea-Raad „Pop- pekast", maar van lieverlee begon men ook in die plaatsen aan de ver kiezingen mee te doen, want men begreep dat de Raad met zijn par lementaire bevoegdheden het lot van Nieuw-Guinea's inwoners gaat be slissen. AO 3 $0 °'»°#erd.meyS f 8.50 J80 OP REIS?. HOUDT U FIT MET F Ei NNEN VERING 9?' (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 30 maart Van de gisteren onder voorzitterschap van president De Gaulle gehou den ministerraad werd verwacht, dat deze, door middel van het ge bruikelijke communiqué, althans enige opheldering zou hebben gebracht aan de momenteel nogal zwaar betrokken hemel waartegen zich de onderhandelingen afteke nen tussen de Franse regering en het Algerijns nationaal bevrij dingsfront, die op 7 april a.s. te Evian moeten aanvangen. Deze verwachting is niet gerealiseerd. Drie volle uren heeft de minister raad aan „Algerije" gewijd, maar de neerslag ervan in het commu niqué is niet meer dan een enkel regeltje, en daarin wordt het geen te Evian van stapel zou gaan lopen aangeduid niet als „onder handelingen" maar als „raadple gingen" (consultations). Gelet op wat allerwege de openbare me ning, niet zonder reden, ten aan zien van „Evian" tot dusverre ge houden had, een ware „degra datie". Neutralistische koers? U merkt het: hakken en braden gaat veel prettiger met Leeuwenzegel marga rine. Alléén die bevat immers het natuurzuivere middel, dat spatten voorkomt! En.... iedereen roemt de ècht-lekkere, natuurlijke smaak. Onthoud het als morgen uw melk handelaar komt: Leeuwenzegel margarine! 9s Lands Kroniek In Fakfak en Sorong maakte zich zelfs een aantal Indonesiërs uit de voe ten, bang voor een machtsuitoefening van de Papoea's. Zij gingen met oog luikende toestemming van het Neder lands gouvernement terug naar Indone sië langs clandestiene wegen, zoals er omgekeerd steeds Papoea's uit Indono. ®ië binnendruppelen, die tijdens de souvereiniteitsoverdracht automati sche optanten" zijn geworden en de Indonesische nationaliteit kregen, zon der dat zij zelfs in de gelegenheid war ren daartegen te protesteren. Vooral toen in Hollandia de gewezen advocaat mr. De Rijke in de Raad ge kozen werd, iemand die par nature een tegenstander van het Gouvernement is en op dat stramien de verkiezing won, begreep men dat de Raad zijn wezen lijke bevoegdheden ook wezenlijk ge bruiken zal. Dat zal de verklaring zijn Waarom de uiterst loyale Papoea-ver tegenwoordiger Kaisiepo, die een dui delijke meerderheid haalde in het dis trict Biak met 35.000 redelijk-ontwikkel de kiezers, diens kandidatuur steunde. Koe de verhoudingen in de Raad bullen komen te liggen, is een delicate 2aak. De Rijke, een figuur, die in elk Parlement mee zou kunnen komen van wege zijn grote oratorische begaafd- beid, zijn bliksemsnelle reactie en zijn scherp verstand, zal de toon aangeven. Maar hij heeft lang geen onbesproken deputatie en hij heeft te maken met ®en aantal verbeten tegenstanders. Ni- dolaas Jouwe, handig politicus, zal op portunistisch laveren. Kaisiepo, be gaafd en onkreukbaar, zal slechts op bet belang van het land letten, zon der zich al te vee) gelegen te laten bggen aan de Zending, ofschoon hij een gewezen zendingsonderwijzer is. Voor het gouvernementsstandpunt zal bij echter steeds groot begrip opbren gen. De godsdienstige corporaties tenslot- l? met dr. Van den Berg, een Fran ciscaan en met dr. Kamma, een do- biinee, hebben sterke troeven in han den, omdat dezen bekwaam zijn en bin den de Raad groot gezag kunnen uit oefenen bij een aantal vertegenwoor digers uit primitieve gebieden. Deze Vertegenwoordigers stellen een onbe perkt vertrouwen in het beschavend ^erk van Missie en Zending en in het Sftruïsme van hun vertegenwoordigers, r'j gaan, door streek-chauvinisme, ^ejfs nog mee in een zekere godsdien stige verzuiling, die de Papoea overi gens van nature niet erg aanspreekt. e onderwerpen, die ter beslissing op de Nieuw-Guinea-Raad liggen te wachten zijn vele. Voorzover ze technisch zijn, zullen ze ter OPJossing worden voorgelegd aan een college van gedelegeerden, bestaande uit 7 personen, die de 28 afgevaardig- ?eh in de loop van het jaar zullen ver tegenwoordigen. Er is immers geen ^P-'ake van, dat het volledige gezel- ccbap steeds weer naar Hollandia zal k°men. Wie ziet, hoegeheel Nieuw-Guinea mans in rep en roer is om op tijd be 28 leden naar de eerste vergade ring te krijgen, zal daar begrip voor bebben. Extra-vliegtuigen worden ge charterd, nieuwe verbindingen wor den ingelegd. Alleen reeds om een bd het bericht van zijn benoeming geven, moest een patrouilleboot tweemaal vergeefs een tocht van Ma- bokwari naar Saukoren maken, op twaalf uur afstand, om daar een be recht op het bestuurskantoor, tevens Postkantoor, te kunnen afgeven en *ikARlJS' 30 maart (DPA) Het Pa wl® avondblad „Parls-Presse" /.egt doorgaans goed ingelichte zijde in Aviv te hebben vernomen dat een fyb^ndo Israëliërs de vroegere 4lptl»arts van Auschwitz, dr. Josef beef? °P 8 maart in Buenos Aires aaJ1 R®arresteerd. Hij zou 20 maar! via b°ord van een onder Panamese tha? Varend schip zijn gebracht dat us op weg is naar Israël. sie besprongen zal worden, heel snel bet nabuurschap met Australisch Nieuw-Guinea te voorschijn toveren. Het is zelfs een vraag hoe lang het nu omhooggekomen woord „Papua" voor Nederlands Nieuw-Guinea, het uit zal houden tegen 't woord West-Melane- ste, waarbij de autochtone oosterburen stellig tegelijkertijd 't woord Oost-Me- lanesië zullen pousseren. In een derge lijke ontwikkeling konden een Kaisiepo, een Jouwe en een De Rijke zich wel eens een glansrol hebben toegedacht. MR. J- O. DE RIJKE nog lukte het niet, zodat de radio- omroep uitkomst moest brengen. Had het lid zijn -benoeming niet aanvaard, dan zou door het tijdverlies een nieu we benoeming voor datzelfde gebied veel voeten in de aarde hebben ge had. En dat zijn geen uitzonderings- 1 toestanden. Maar over de grote vragen zal er een debat in optima forma komen. De centrale vragen, waarin ook de een voudige dorpsbewoner begint mee te leven zijn de problemen van streefda tum en' economische ontwikkeling. Dat punt van die ontwikkeling kan .vele afgevaardigden moeilijkheden be zorgen, want men verwacht in de bui tengebieden van „zijn" vertegenwoor diger niet meer of minder dan dat nu subsidies voor scholen zullen afkomen, dat .er goed-betaalde werkgelegenheid komt voor bewoners van bepaalde dor pen, en vooral dat iemands salaris verhoging of bevordering nu geregeld wordt. Het is immers zó, dat door de grote haast met de democratisering de streek- en dorpsraden achterop zijn ge raakt; het werd een opbouw van boven af, waardoor het de massa van Pa- poèa's niet duidelijk is, waar de com petentie van een Nieuw-Guinea-Raad nu eigenlijk begint. Nieuw-Guinea als probleem van de wereld ligt voor de overgrote meerderheid ver weg, Nieuw- Guinea als nationaal begrip is nog geen gemeengoed. De tegenstelling met Indonesië is een duidelijk, maar negatief gegeven; elke binding inet dat land verfoeit men, om dat het een „rumah katjau", „een huis vol herrie" is. In een debat om de status van Nieuw-Guinea zal men dan ook vrij unaniem van de Papoeaverte genwoordigers horen, dat men zijn eigen weg wi! gaan, dat de „oudere broer" Indonesië zijn eerder verwor ven onafhankelijkheid dom gebruikt heeft en dat de „jongere broer" Nieuw- Guinea of liever nog „Papua" zijn weg snel wenst te gaan, maar niet zonder loslating van de Nederlandse, vooral technische, steun. De meest geavanceerde Papoea's zul len tegenover de dreiging, dat een on afhankelijk Nieuw-Guinea door Indone en vreemde rol, buiten de Nieuw- Guinea-Raad om, kunnen de z.g. politieke partijen gaan spelen. Tijdens de verkiezing is duide lijk gebleken, dat zij een onbetekenen de organisatie-vorm hebben; er heerst geen discipline en er is geen program ma, waar men op vast ligt. Het is veel al negatief in de zin van anti-Indone sisch. Men stuurt hoofdzakelijk mani festen, resoluties en rekesten aan ieder een, die men belangrijk vindt en in verband brengt met Nieuw-Guinea. Drie partijen stuurden kortgeleden zelfs 'n afschrift van een resolutie met. een protest over Indonesische propa ganda en infiltratie aan... paus Joan nes XXIII Niettemin vormen zij een niet onbe langrijk soort pressure-groepen: het is immers zeer dé vraag of de activiteiten in de Nicuw-Guinea-Ruad door het ont breken van een levendige Maleise pers de gewone Papoea wel bereiken. Als dat niet zo is, dan zullen vooral die links en rechts bestaande partijtjes de vormers van een publieke opinie zijn en dat kan een dikwijls volslagen ir rationele druk op de Nieuw-Guinea- Raad teweeg brengen, die dan bedol ven gaat worden onder van alle kan ten toegezonden wensen, verlangens en eisen, die niet te honoreren zijn. Dat lijkt het centrale probleem, waarvoor de Nieuw-Guinea-Raad zich geplaatst ziet: hoe overtuigen de ver tegenwoordigers, die heus wel echte wetgevende arbeid in de vergadering zullen bedrijven met meer of min der technische assistentie, hun kie zers van wat er nu eigenlijk omgaat. Want een Raad is één ding. maar een natie, die zijn werk meebeleeft, een ander. Wij moeten natuurlijk wel even uitkijken met die welvaart. Immers, wie wel vaart, vaart nog niet altijd wel. En ik wil geen pessi mist wezen, maar het echte welvaren impliceert een tikkeltje tegenslag. Welva ren garandeert trouwens geen geluk. En gelukkig zijn en geluk hebben is in feite dubbel op. Een echt gelukkig mens is gelukkig, dwars door zijn ongeluk en vooral dwars door zijn geluk heen. En wel vaart is mooi, maar je moet er tegen kunnen. Advertentie j Dit/. 1 ,J0 - TERUG 2 heen - Rtd DJAKARTA, 30 maart (UPI) President Soekarno van Indonesië heeft gisteren een uitnodiging voor een be zoek aan communistisch China, gedaan door Mao, Tse-Toeng, aanvaard. Er is nog geen datum voor het bezoek vast gesteld. Advertentie liliicfl 1 - 'v'-\ ANTI HERNIA V «i TOONZALEN TE AMSTERDAM, ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA Het bewuste communiqué-regeltje zal vooral ook tie voorlopige Algerijnse regering te Tunis geen genoegen ver schuilen. Zoals reeds bericht is men daar sinds meerdere dagen hevig ver stoord, omdat de Franse regering te kenuen had gegeven dat zjj voorafgaand aan of gelijktijdig met „Evian" ook „de overige stromingen in Algerije" zou raadplegen. En Messali Hadji, de in Frankrijk beperkte bewegingsvrijheid genietende leider van de met Ferhat Abbas' FLN concurrerende Mouvement Nationaliste Algerien, verkondigde prompt daarop bijzonder stellig, dat hierbij vanzelfsprekend allereerst hij zelf en zijn beweging in aanmerking werden genomen. Het is niet precies duidelijk wat de beweging van Messali Hadji in totaal nog vertegenwoordigt; wtj zullen het daarover nog hebben. In Algerije zelf schijnt het heel weinig te zijn, maar hoe dan ook: het FLN draagt het MNA doodsvijandige gevoe lens toe en waarschijnlijk is dit weder kerig. De „voorlopige regering" heeft tot en met gisteren in totaal reeds drie maal geprotesteerd tegen dit de Franse regering toegeschreven voorne men om, terwfji zjj met het FLN aan één tafel zou gaan aanzitten, met Mes sali Hadji plaats te nemen aan een an dere tafel, een „evenwijdige" tafel zo als het heet. Iedere keer was het pro test feller en in een laatste gisteren door de voorlopige regering gepubli ceerd communiqué heette het enigszins dreigend „dat de aldus in het leven ge roepen verwarring niet bevorderlijk zou zijn voor een postief resultaat van de onderhandelingen van Evian. Nu kon tot dusverre de voorlopige regering zich tenminste nog vastklampen aan een door de regeringsperschef te Algiers, de heer Coup de Fréjac, gemaakt onder scheid. Voor wat „Evian" betreft had hij namelijk gewaagd van „onderhande lingen" en voor wat betreft „de andere stromingen" van „raadplegingen'. Ook kon de voorlopige regering zich nog voor ogen houden, dat tot dusverre van Franse regeringszijde de juistheid van Messali Hadjis beweringen r- aan gaande de bedoelingen der Franse rege ring ten opzichte van hem zelf en zijn beweging niet bevestigd was gewor den, zij het ook niet ontkend. Deze be vestiging of ontkenning zijn ook nu nog niet geleverd, maar de officiële vervan ging ten aanzien van „Evian" van de term „onderhandelingen" door de term „raadplegingen', het meervoudsgebruik bovendien, zou kunnen betekenen, be halve een degradatie, dat de Franse re gering voornemens is er niet alleen het FLN aan bod te laten komen. Dat ook Messali Hadji inderdaad daar in het centrum van het gesprek, zijn „even wijdige' tafel zal hebben, zoals hij ver langt en niet ergens in de omgeving van Parijs. De voorlopige Algerijnse regering ver wijt de Franse regering derhalve dat zij het nog steeds niet kan nalaten haar voordeel te zoeken in „manoeuvres". Maar de „voorlopige regering" laat zich zelf, wat dat betreft, evenmin on betuigd. Als „grote manoeuvres' ziet men het althans te Parijs aan, niet zon der zorg, hoe in de afgelopen dagen afgezanten van de voorlopige regering druk het Arabische Nabije Oosten heb ben bezocht en vooral heeft de aan dacht gehad de reis van Ahmed Fran cis naar Praag en Moskou. Francis is „minister van financiën en economie" in de voorlopige Algerijnse regering en hij wordt gedoodverfd als de zeer vermoedelijke leider van de Al gerijnse delegatie naar Elvian. Te Mos kou nu had Francis een onderhoud met de Russische vice-premier Kossyguin, eveneens specialist in economische aan gelegenheden. Wat men te Parijs uit ai dit reizen en trekken van de afgezanten der voor lopige regering afleidt is, heel summier gezegd het volgende. Behalve dat de voorlopige regering zich een enigszins juist denkbeeld heeft willen vormen van de diplomatieke en militaire rugdekking waarop zij zou kunnen rekenen, voor het geval Evian onverhoopt op niets uit loopt, zou zjj zich in ieder geval willen vergewissen tot welke hoogte het haar financiëel-economisch mogelijk wordt gemaakt voor het toekomstige onafhan kelijke Algerije de „neutralistische" koers te kiezen die Moskou en Cairo heten te wensen. Heeft zich hier nu een merkwaardi ge tegenmanoeuvre van de zijde der Franse regering tegenover geplaatst? Het is de insinuerende interpretatie, die gisteren hier en daar in Parijse journalistieke en politieke kringen werd gegeven aan twee in samenhang n Faan een gehucht onder Nie- kerk"(Gr.) kan men weer rus tig zijn. Volgens eeuwenoude tra ditie is het vat met haringen voor „de armen in Faan" weer afgeleverd namens de voogden van het St. Geer- truidsgasthuis in Groningen. Een pre dikant ter plaatse heeft de schenking in ontvangst genomen en daarmee zijn de zestien grazen land in Faan, die in 1476 aan het Gronings gasthuis zijn geschonken weer voor een jaar veilig gesteld. Vroeger was deze le vering van een ton haringen een min of meer dure plicht, maar tegenwoor dig voldoen de voogden aan deze le gendarische verplichting telkenjare in de Goede Week uit traditie en folklore. In 1476 legateerde Menno Feltema zes tien grazen land in Faan aan het gast huis onder beding, dat jaarlijks een ton haringen moest worden gezonden. Bij wanprestatie mocht de geestelijk heid in Faan de helft van het gelega teerde land aantasten, teneinde zich de ton haringen te verschaffen. Zo ver is het nooit gekomen. De voogdij kende steeds haar plicht, al kost lang zamerhand een ton haringen 80 en krijgt men aan huur van de (beklem de) grazen land ongeveer 120. Zondag heeft ds. G. J. J. Liefting Meze haringuitreiking ook al vol gens traditie van de preekstoel af gekondigd. De belangstelling was gis teren ondanks het gure weer groot. De vele ingezetenen, die zich vervoeg den bij „haring-diaken" R. Reitsema om hun portie in ontvangst te nemen hebben er van gesmuld. De uitrei king geschiedde heel officieel, met een oud-ouderling als boekhouder-contro- keur, zoals het al vijftig jaar geschiedt. In het Rembrandt Theater te Arn hem ging gisteravond de Neder landse première van de Deense film Paw, Kind van twee werelden." Daarvoor en daarna werd de 13-jarige hoofdrolspeler, Jimmy Sterman (Su rinamer, maar sinds 1958 Arnhemmer) gefêteerd. Zijn ouders, de leerlingen en leraren van zijn iyceumklas, zijn atletiekvereniging, twee van de ruim duizend Deense jongelui, die hem sinds de eerste vertoning van zijn film in Kopenhagen schreven, Bets Bonde Jensen, vertaalster van het (zoete) Doek, waarnaar de film is gemaakt, regisseuse Astrid Henning Jensen, die ook „Ditte, een mensenkind" regis seerde waren daarbij aanwezig. Leer lingen van Jimmy's klas overhandig den na afloop van de film cadeautjes, een trainingspak van het Filmver huurkantoor Nederland en de Astra Filmmaatschappij, een collectie- post zegels voor zijn uitgebreide verzame ling, boeken en bloemen. Jimmy's „fans" zitten overal. Fil men vindt hij helemaal geen zenuw achtig werk. „Je moet niet proberen iets te „versieren". Gewoon doen, als of je thuis onder vrienden bent. Eigen lijk vond ik het allemaal een spelletje." Nog benaderd door de Nederlandse '•.i-j'W 'iivi ifc' - film? Nee, zegt Jimmy. Alleen door de televisie, want in de serie Pipo de Clown speelde hij het scheepsjonget- je Eddy. En de NCRV maakte twee maal een praatje met hem in „Film kader." Leuke dingen beleefd buiten de fil- merij? Jimmy's ogen glommen. „Ko ningin Ingrid is een schat. Ze heeft reusachtig leuk met me gepraat, na dat ze mijn, nou ja, dé film gezien had. En toen ik met iemand van de Deense filmmaatschappij eens mee- ei het Binnenhofcomplex letterlijk aan zijn voeten heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. Toxopeus, gistermiddag in Den Hatag het miniatuurstadje Madurodam geopend. Na eerst in de prachtige nieuwe aanwinst van het stadje zijn „eigen" torenkamertje te hebben opgezocht, zette hij de fontein van de Hofvijver in werking en opende met een minuscuul gouden sleuteltje de even minuscule poortjes van het stadhuis. Als door een toverstaf aangeraakt ontwaakte „de stad van de glimlach" daarna ineens, zonder overgang uit haar winterslaap, i Auto's, trams en treinen begonnen hun eindeloze rit, een muziekkorpsje i ging spelen, op de kermis was het ineens één en al jolijt, vliegtuigen taxiden weg, een draaiorgeltje tingelde, een lichtkrant bracht de"laatste nieuwtjes. Alleen bij de koetjes veranderde er niets: zij hadden hun tijd met kunnen afwachten en „graasden" al in de wei. Niet in miniatuur, maar levensecht, was het in ceremonieel tenue gestoken tamboerkorps van de Marechaussee, dat aan de opening luister bijzette. De voorzitster, mevrouw mr. J. Glastra van Loon-Boon, had tevoren in i een toespraakje gezegd, dat Madurodam een stadje zonder zorgen is die van de minister geen uitkering uit het gemeentefonds verlangt Ook de kinderbijslag is voor de Madurodammers geen „halszaak", zo zei ze. Min- der prettig was echter een kwestie die een collega van de heer Toxopeus aangaat, de minister van Financiën. Het stadje moet namelijk vennoots- schapsbelasting betalen, hoewel het een liefdadige instelling is, een bedrag waarmee bijna de helft van de winst gemoeid is. „Gelukkig hebben wij vorig jaar nog 100.000 gulden af kunnen dragen aan het Nederlands Stu- denten Sanatorium"f aldus mevrouw Glastra van Loon. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimijiiii,minim,Im||im„n, deed aan een rondleiding door het zomerpaleis Frederiksborg, heb ik ko ning Christiaan gezien. En je rapporten, kerel? Mevrouw Sterman laat ze zien. 't Kon beter en dat gebeurt ook, want Jimmy mag van thuis niet meer gaan filmen, als hij het lyceum niet af maakt. e Raad van de Vrije Keizer lijke Hanselsstad Deventer, in vergadering bijeen op 27 maart 1961; met grote erkentelijkheid en instemming kennis genomen heb bende van het eenstemmig besluit van de Raad van de Londense Gemeen te Camberwell van 24 oktober 1960 een uitwisseling van vriendschap tot stand te brengen met de inwoners van de Gemeente Deventer Besluit met algemene stemmen de uitwisse ling van vriendschap met de inwoners van Camberwell te bevorderen en voor lllllllllllllll te staan teneinde de goede betrekkin gen tussen de volkeren van Neder land en Engeland in het algemeen en tussen de inwoners van Deventer en Camberwell in het bijzonder te be stendigen tot beider geluk in lengte van jaren." Dit besluit van dé gemeenteraad van Deventer wérd woensdagmor gen in een fraaie oorkonde neerge legd en door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein overhandigd aan een 25-tal scholieren en hun leiders, die de paasvakantie in Deventer door brengen. Dit geschiedde tijdens de officiële ontvangst ten stadhuize, die het begin vormt van een aantal acti viteiten, waaraan de Engelse gasten tot en met woensdag 5 april zullen deelnemen. De jongelui worden on dergebracht in plaatselijke gezinnen. Dit is de eerste algemene activiteit in de uitwisseling tussen Camberwell, een Londense gemeente, waartoe de beide gemeentebesturen, die elkaar reeds eerder een officieel bezoek brachten, het initiatief namen. Advertentie HIJ WAAKT OVER UW GEZIN Leeuwenzegels hebben waarde. Vraag uw melkhandelaar een Leeuwenzegel- spaarmapje. BRINKERS' MARGARINE- FABRIEKEN ZOETERMEER gebrachte initiatieven van de Franse diplomatie. In de eerste plaats is er het optreden geweest van de Franse minister van buitenlandse zaken op de bijeenkomst te Bangkok van de raad van de Zuid Oost Aziatische Verdrags Organisatie. Vooral Fras verzet zou daar tot ge volg hebben gehad, dat de met be trekking tot de crisis in Laos aange nomen resolutie geen uitdrukkelijke melding maakt van een eventueel mi litair ingrijpen en dat deze resolutie aanmerkelijker gematigder is uitgeval len dan vooral de Amerikanen zouden hebben gewenst. In de tweed plaats is er de Franse weigering, medegedeeld aan de begro tingscommissie van de verenigde volke ren, om het Franse aandeel te betalen in de kosten van de verenigde volken interventie in de Congo. Beide initiatieven of gebaren onthul len weliswaar waarschijnlijk geen funda mentele wijzigingen in de Franse lijn ten aanzien van de zaken in respectie velijk de Congo en Laos. Maar zij pas sen wonderwel beide in de Sovjet-kraam. En het is niet onaannemelijk dat de Franse regering er uit de Sovjet-kraam iets voor terug verwacht. Achterdochtige waarnemers denken dan aan „Algerjje, hoofdstuk Evian". Met dat al zal het bijzonder interessant zijn te vernemen wat generaal De Gaul le te berde zal brengen op zijn a.s. pers conferentie, aangekondigd voor 11 april a.s., wanneer de ontmoeting van Evian reeds vier dagen oud zal zijn. Zeer waar schijnlijk zal hij zich over de hoofden van zijn journalistieke gehoor heen, en mogelijk over die van zijn eigen onder- hanuelaars, i' persoon zij het op af stand, richten tot de Algerijnse delega tie. En daar hij zeer kort daarna weer op officiële tournée gaat door enkele Zuid-Franse departementen, hetgeen eveneens de nocfige redevoeringen en toespraken zal meebrengen, is de kans groot dat men ook dan gedurende enkele dagen van zijn meest gezaghebbende commentaren niet verstoken zal blijven. NEW YORK, 30 maart (UPI) In New York is gisteren een roof gepleegd waarbij diamanten ter waarde van 800.000 dollar werd buitgemaakt door een gemaskerde man. De roof, een van de grootste ooit in New York gepleegd, gebeurde op de tiende verdieping van de kantoren van de Ambros Diamond Company aan de 47ste Straat. CAÏRO, 30 maart (UPI) Kranten In de Egyptische hoofdstad meldden gisteren ernstige onlusten in Irak en een gezagscrisis in het Jordaanse op perbevel. De militaire gouverneur van Irak, generaal-majoor Ahmed Saleh el- Abedi zou een avondklok hebben in gesteld, te beginnen om 16.00 uur plaat selijke tijd. D j soldaten dié toezicht op de naleving van dit bevel moesten uit oefenen, zouden de order hebben ont vangen onmiddellijk te vuren op alle overtreders. De te Cairo, verscheinende kranten haalden een order aan van el- Abedi waarin deze zou hebben gezegd, dat de maatregelen waren getroffen „om een einde te maken kan de onruststo kerij waartiit geweldpleging en onrust In het land is ontstaan". Premier Ab- del Kassem' van Irak zou met grote spoed van Basra naar Bagdad zijn te ruggereisd. Hij teas voor het eerst voor een verblijf "van drie dagen buiten de hoofdstad geweest, sinds de revolutie in Irak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 11