Nenm-socialisten talmen bij het doen van een keuze Hulpverlening op grond van bijbelse motieven LONDENSE BRIEF G H I Nigerië bij EEG IN BLIK Nationale studentenactie voorgesteld JAARVERSLAG 1960 „Voorkomen van ongelukken" Kernzwaard voor Pankov TELEURSTELLEND CONGRES IN MILAAN sedert 1838 stelden steeds meer mensen Samenwerking YS en Sovjet-Lnie? 20 STUKS f. 2.80 Corpscongres Vrije Universiteit zich zeker W ereldgezondheidsdag N.J.O. naar Milaan Internationaal congres „Jeugd en muziek"' AKU vindt revaluatie onprettige verrassing Kernberaad Genève Duizend klokken per man Merkaardig j avontuur Helderziende Bestuur Vereniging voor Toneelschrijvers DONDERDAG 30 MAART 1961 In 1960 werd voor f 350.000,000 aan nieuwe verzekeringen af gesloten! Een hernieuwd bewijs van absoluut vertrouwen! Gegevens vindt U in het dat wij U op aanvraag gaarne toezenden. T De monarchistische partij, die zich sinds twee jaar de Ita liaanse Democratische partij noemt, heeft met zijn partijraads vergadering niets bijgedragen tot een oplossing van de Italiaanse po litieke vraagstukken en verhoudin gen. Dat het hard bergaf gaat met deze groep, wiens streven naar het herstel der dynastie gepaard gaat met zeer conservatieve sociale en economische denkbeelden, blijkt uit de cijfershij kreeg in 1953 8,5 der kamerzetels, in 1958 waren het er nog slechts 4,8, terwijl heden de partij in Senaat en Kamer met 2,4, in de Kamer alleen met 3,4 is vertegenwoordigd. De jongste lande lijke bijeenkomst kan die achteruit gang slechts versnellen. De partij secretaris, Covelli, opende de partij raad met een rede, die ieder en alles, behalve de eigen partij kritiseerde: de Geallieerden, de eerste regerin gen, De Gasperi, alle latere rege ringen, de Democrazia Cristiana, tot de Kerk en de geestelijkheid toe. tw R.V.S. j Westerstraat 3 j Rotterdam-2 AMSTERDAM, 30 maart Jaar lijks sterven in ons land ongeveer vierduizend mensen ten gevolge van een ongeval, hetzij in het verkeer hetzij in het bedrijf, hetzij thuis. Ook in vele andere landen verliezen jaar lijks duizenden mensen het leven door een ongeval en het is daarom, dat de directeur-generaal van de we reldgezondheidsorganisatie, dr. M. G. Candau, de wereldgezondheidsdag 1961 die 7 april zal worden gehouden, speciaal heeft geplaatst in het teken van het ongeval en de preventie daar van. De directeur-generaal van de Volks gezondheid in Nederland, prof. dr. P. Muntendam, heeft naar aanleiding hier van een brochure opgesteld die tijdens een gisteren in IJmuiden gehouden persconferentie werd verspreid. In de ze brochure zegt prof. Muntendam dat er in 1959 per dag gemiddeld 1261 be drijfsongevallen bij de sociale verzeke ringsbank werden aangegeven. De gel delijke uitkeringen en kosten va, ge neeskundige behandelingen van deze on gevallen hebben in totaal bijna 82 mil joen gulden bedragen. Jaarlijks zijn er ongeveer 5000 bedrijfsongevallen met dodelijke afloop. Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop bedroeg in 1959 onge veer 1700, terwijl er in dat jaar bü verkeersongevallen ruim 43000 zwaar- en lichtgewonden vielen. Voorts lieten bijna vier Nederlanders per dag het leven ten gevolge van een ongeval in hun woning. „Een ongeval is altijd te voorkomen", AMSTERDAM, 29 maart Het jaar lijks congres van de Fédération Inter nationale des Jeunesses Musicales (Jeugd en Muziek) zal dit jaar van 3 t/m 7 april te Milaan in de Scala wor den gehouden. De 20 bij de F.I.J.M. aan gesloten landen uit vier werelddelen zul len eraan deelnemen. Ook Nederland zal dus op dit 16de congres vertegen woordigd zijn. Het Nationaal Jeugd Or kest (90 man) o.l.v. dirigent Nico Her mans zal 4 april optreden. Een jeugdige Nederlandse solist, Joep Terwey, speelt het fagotconcert van Mozart. Als Ne derlandse compositie wordt uitgevoerd het aan het N.J.O. opgedragen „Con certo voor orkest" van Hans Kox. Bo vendien zullen veertig leden van het N.J.O. meewerken aan het slotconcert op 7 april te Milaan te geven door het Internationaal Jeugd Orkest o.l.v. Car lo Zecchi. ARNHEM, 30 maart In de ver gadering van de centrale onderne mingsraad heeft de voorzitter, ir. A. J. Engel, een overzicht gegeven van de verwachte gevolgen van de revalu atie van de gulden voor de A.K.U. Ir. Engel noemde het besluit van de regering om in navolging van de Duitse mark ook de gulden niet plm. 5 pet te revalueren een onaaugename verrassing voor de directie van de A.K.U. De A.K.U., die zo sterk op export is aangewezen, zal voor verschillende produkten de prijs moeten verlagen. Het Is duideljjk, zo vervolgde ir. Engel, dat de hieruit voortvloeiende mindere opbrengsten van aanzienlijke invloed zullen zijn op het resultaat van de bedrijven en op de winst over 1961. Tegenover de prijsverlaging staat als voordeel, dat de grondstoffen, voor zover deze niet uit Nederland of Duitsland afkomstig zijn, door de re valuatie goedkoper geworden zijn, dit voordeel weegt echter geenszins op tegen het nadeel, dat de verkoop prijzen lager geworden zijn. Ir. Engei deed een beroep op het personeel van de A.K.U. om te trachten de grote nadelen, die voor de A.K.U. uit de revaluatie van de gulden zullen voort vloeien, zoveel mogelijk te beperken door de kostprijs verder omlaag te brengen. Efficiënt werken, het ver hogen van de produktiviteit en het doorvoeren van besparingen zullen daarom bijzondere aandacht vragen. Op een vraag over het tijdstip waar op de volledige invoering van de 45- urige werkweèk kan worden verwacht, werd geantwoord dat de geneigdheid tot een versnelde invoering wel be staat, doch dat het thans twijfelachtig lijkt of daartoe op korte termijn de officiële toestemming kan worden ver kregen. LAGOS, 30 maart Nigeria zai alle mogelijkheden voor een nauwere eco nomische samenwerking met de Afri kaanse landen en associatie met de Europese Economische Gemeenschap van de zes overwegen, zo heeft de gou verneur-generaal van Nigeria, Azikiwe, verklaard in een troonrede bij de ope ning van het Nigeriaanse parlement. Hij zei voorts dat Nigeria zich niet zai identificeren met welke groep of blok ook, doch dat het de soevereini teit van alle staten, groot en klein, zal eerbiedigen en andere volken zal bijstaan in hun strijd tegen kolonialis me en rassendiscriminatie. BERLIJN, 30 maart (DPA) De secretaris van het Oostduitse comité voor Duitse eenheid. Deter, heeft ver klaard dat dc deelnemers aan de con ferentie van de landen van het War- schau-pact eventueel ook zullen spre ken over de levering van atoomwapens aan de Oostduitse strijdkrachten. Het kan de conferentie niet onverschillig blijven dat „vroegere Hitler-officieren en oorlogsmisdadigers een steeds ster kere positie in de NAVO innemen en zo de vrede in gevaar brengen". lil Moskou circuleren geruchten dat de conferentie eveneens zal spreken over een mogelijke terugtrekking van de Sovjet-troepen uit de landen van het verdrag van Warschau. Terugtrek king van de Sovjettroepen uit Oost- Duitsland zou een logische stap op de weg naar een vredesverdrag zijn, en de Sovjettroepen in Polen dienen slechts om de verbindingslijnen naar Oost- Duitsland te beschermen. Behalve in Polen en Oost-Duitsland zijn Sovjet troepen gelegerd in Hongarije. Ethiopië De brigade-generaal Men- gistu Neway, de commandant van de lijfwacht van negus Haile Selassie, die vorig jaar in opstand kwam tegen zijn heer, is deswegen ter dood veroordeeld. Rusland Tass heeft bericht dat op een boerderij bij Soemy 'n het noord oosten van de Oekraïne de koe S.ioe- roepka het leven heeft gegevan drie halveen. (Advertentie) Advertentie Terwijl Nenni ideologisch het com munisme en de communistische partij de rug moest toekeren, wijst hij in de praktijk, waar datinhetparlement.de provincies en de gemeenten te pas komt, een samenwerking met die com munisten niet af. Honderden gemeen ten in het land hebben een sociaal- communistisch bestuur, uitsluitend door de medewerking der links-socia listen. Voor de toekomst is dus voorlopig de hoop op een verbreding der democrati sche basis vervlogen. De monarchisten zijn uitgespeeld als ernstig te nemen partij, de links-socialisten blijven in gro te getale extreem links. De vorming van een politieke meerderheid is, als te voren, uiterst ingewikkeld. Milaan heeft velen teleurgesteld, niet in het minst Palazzo Gesü, waar de leiding der Democrazia Cristiana huist. De leider van de Italiaanse links-socialisten, Pietro Nenni. Men moes! onwillekeurig «leuken aan de biljartspeler, «tic het uitblijven van Punten wijt aan het biljart, «le ballen, de keu, het lakeu en het krijtje. De Partijraad ontwikkelde zich voorts tot ëen Foolse landdag. De vleugels had- "ën felle onenigheden onder elkaar en 'hen poogde zelfs het pleit te beslechten °P de binte vuist: zeven gewonden, de Politie in de zaal en schorsing voor de rpst van de dag. Iets substantieels is er 'erder niet uigekonten en als de partij, [he wederom van naam wisselde in houd van de langste debatten blijft hpstaan, dan is dit uitsluitend een ge- °'g van de wet der traagheid. Een ernstig en kapitaal ieit in de Ita- 'rianse politiek is, dat de partijraad hpr Nenni-socialfsten in Milaan de po- jyhgcn tot een verbreding der progres- [i'ef-democratischc basis voor de komen- w. paar jaar verhinderd heeft. Ook in 'daan is lang en fel gedebuteerd, maar "J over zeer essentiële zaken. reldblokken." Maar intussen weigeren Nenni c.s. te breken met het met ijze ren hand door de communisten geregeer de Algemeen Verbond van Vakvereni gingen. GENEVE, 30 maart (UP1) De Verenigde Staten hebben «ie Russen voorgesteld een Russisch-Amerikaans program op te zetten voor «le lance ring van een aantal kunstmanen, die speciaal moeten dienen voor het ont dekken van kernexplosies. Op de 23fte vergadering van de commissie voor «1e onderhandelingen voor een staken s an de proeven met kernwapens, werd het voorstel gedaan door Arthur H. Dean, de vertegenwoordiger van de V.S. Hij kreeg de stëun van Engeland. Nadat het Amerikaanse voorstel was ingediend ging de vergadering uiteen voor een paasreces van vier dagen. De westerse diplomaten hopen, dat Tsarap- kin uit Moskou zal terugkeren met nieu we instructies. Gedurende de negen dagen dat de onderhandelingen na de hervatting aan de gang zijn, heeft de rus nog niets gezegd. Het Amerikaanse voorstel komt neer op de lancering van ongeveer 10 kunst manen voor korte afstand (550 tot 900 kilometer buiten de aarde) vijf of zes satelieten voor de lange afstanden (on geveer 70.000 kilometer van de aarde) en vier kunstplaneten, die dezelfde baan om de zon zouden beschrijven als de aarde. De kunstmanen zouden appara ten aan boord moeten hebben waar mee elke uitbarsting van gamma en röntgenstralen wordt geregistreerd, zo dat het ook uitgesloten is in de ruimte kernexplosies tot stand te brengen zon der dat dit ogenblikkelijk ontdekt wördt. ZEIST, 28 maart corpscongres ,.de Vandaag is het verre naaste" 'op Woudschoten voortgezet met een twee tal lezingen van prof. dr.. J. van dei- Berg over „bijbelse motivering der hulpverlening" en van dr. C. L. van Doom over „het sociologisch aspect Advertentie e links-socialistische ■'oe hoofdstromingen. De partij heeft fli - ene is die der htonomisten. san wier hoofd Nenni mat. Zij wijlen de democratie, zijn 'hninaal tegen samenwerking met de -bnmunisten en niet ongenegen tot sa- t e-iwcrking met de christer.-democra- n' zij het voorlopig nog niet in een 'ie en met regeringsverantwoorde- 'Ikheid, v«i?S tw°éde hoofdstroming wordt ge- het d door links-links, die de „weg van v' socialisme alleen ziet in een liecht voii met de cornn9unisten. Zij is lti0i50men gekant tegen de christen-de- re a,en en wil uitsluitend oppositie voeL tiji! met de communisten. Op de par- "hdsvergadering in Venetië (1957) Volnt- hct P!eit- maai een paleisre- dat Vc' bei;ür'gde de Part'.i een bestuur, be,i .Sen de uitvoering der principiële Pok i n was. Twee jaar later in Na- rioQ- vamen de autonomisten met een 'e meerderheid uit de stembus: ruim iiimiiiiitiiiiiiiiiMiiiiiiiiimiiMüiimmuiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiimniiiii root-Brittannië heeft nog steeds zomertijd. De vorige zondag werd tot vreugde van de conti- nentalen in het land dt Britse tijdrekening wederom gelijk aan de tijd op het vasteland. Het spreekt vanzelf dat zo lang Engeland zich houdt a-an het stelsel van een speciale zomertijd, de publieke debat ten hierover voort zullen du ren. En het is merkwaardig hoeveel Engelsen er zijn die menen dat zij in de letterlijke zin van zestig minuten van hun aards bestaan worden be roofd, iedere keer als in het voorjaar de klok een uur wordt voorgezet- Sommigen onder onze Engelse vr'enden koesteren hierover een jaar lijks terugkerende wrok. En wij kunnen niet nalaten te N^iiiiiiHiiiiiiipmiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiHiiiuiiiiiiiiiiMiinmiiiiMitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiii! denken aan het enorme res sentiment in 1752 toen er op standen uitbraken in Enge land omdat men had besloten, tweehonderd jaar na de an dere westerse landen, de Gregoriaanse kalender over té nemen. In genoemd jaar werd 2 september gevolgd door 14 september, en duizen den Britten meenden dat hun leven hierdoor met elf dagen lekort werd- Degenen die laarlijks bij het ingaan van le zomertijd een meer tast bare reden voor verontwaar- 58 'sporf' !Nenni moest echter toen vrii yèr- >ii«F concessies J cikaai doen ar te houden. om de schapen T-fsris is de groep der autonomisten Sedaald tot tjó pet en bovendien Lad daarin een splitsing op. De lot K ''communisten klommen van 38 6i, ven de 40 pet. In het partijbestuur dus P de dagelijkse leiding heeft Nenni lor er'»auwernood een meerderheid ach- «,'on- Men heeft do knoop niet hunnen hi;(a 'akken; de partij is formeel één, ri'iKt, ln .eigen boezem heerst er een "«'ka i?e 'dcologische verdeeldheid. De blijft'1 v van «Ie communistische partij ëi) °ver de links-socialisten hangen keid,,,! ocglrisël van de eenheid der ar- bed ,s "i de klassestrijd heeft kennelijk tsrj (j')rn verhinderd, dal de autonomis- 'J|jva,ii, consequenties trokken van hun o !!-''"1 en in den vervolge hun eigen gmgen. c'c ''osolutie dier autonomisten oor a ®ebl'ek aan consequentie zien. het L buitenlandse politiek laat de- ''f r.p. Aeyd<:htige vraagstuk: atlantisme "late,, donopgelost. ,,De eomnni- k-i,.,. ,v .de i'csolutie. kunnen dé a e "-longen van dc werken- 41 iiCLJ11*: vertegenwoordigen gebonden zijn aan dei liging hebben zijn de veer- :ien employés van het Minis erie van Publieke Werken 3ie zaterdag cn zondag druk in de weer waren met het veranderén van de klokken >p openbare gebouwen. Elk van de veertien heeft duizend ■dokken voor zijn rekening. Het fenomeen van tjid in net algemeen schijnt de En gelsen in hoge mate te boei- ;n. Nergens heeft de theorie van het voor-beleven zoveel lanhangers gewonnen als nier. Volgens deze theorie is het mogelijk een toekomstige belevenis te ondergaan, het geen leidt tot het allen be kende verschijnsel dat men zich plotseling in een situatie bevindt waarin men iets als ■•Cérdcr geschied" herkent. De romancier en dramaturg Priestly is een aanhanger van deze theorie- om- we- .waar kómen tóch fij He mensen vandaan? "n verband met het voor afgaande verhaler wij hier, zonder commentaai onzerzijds, van een erva ring ondergaan door een zeer achtbaar persoon, Isobei Knight, en haar echtgenoot- isobei Knight vertelde het zelf onlangs voor de radio. Er is niet de minste aanlei ding om te betwijfelen dat zowel de dame als haar man eerlijk geloofden in de juistheid van het ve~h?.al. Het echtpaar keerde per trein terug van Glasgow naar Dumfries. De trein waarin zij plaats namen op het station in Glasgow was bijna leeg cn het viel het echtpaar niet moeilijk een leeg comparti ment te vinden. Kort na het vertrek van de trein begaf het echtpaar zich naar de restauratiewagen waar zij 'n maaltijd gebruikten. Aan het eind van de maaltijd begaven zij zich door de corridor op weg naar hun eigen coupé. Sedert liet vertrek uit Glas gow had de trein bij geen en kel station halt gehouden. Tot grote verbazing va" het echt paar konden zij evenwel hun coupé niet weer vinden, het geen gemakkelijk had moeten zijn aangezien zich geen an dere passagiers in de coupé bevonden en aangezien hij verder gemakkelijk herken baar had moeien zijn dank zij ri® bagage welke het echtpaar in de netten had gedeponeerd. Wat evenwel nog vreemder was, was het feit dat de trein die bijna leeg uit Glasgow was vertrokken en die sedert het vertrek nergens halt had gehouden, nu vol passagiers was. ier citeren wij letterlijk de woorden waarin Iso bei Knight haar erva ring verhaalde voor de B-B.C.: „In een soort verbijs tering snelden wij heen en weer door de corridors en gingen de ene propvol.e cou pé r.a de andere binnen Alle plaatsen waren bezet, en. hoe vreemd dit ook klinkt, nie mand van de reizigers ver trok een spier van zijn ge laat of keek op toen wij de ene coupé-deur na de andere openden en met onze ogen de bagagerekken afzochte.i. Na dat wij drie keer de hele trein hadden afgezocht begon ik in paniek te raken. Mijn man was bleek. „Waar komen toch al die mensen vandaan", zei hij, „en waar is onze ba gage? Is er iets met ons niet in orde, of is er iets gebeurd niet de trein? Wij zullen nog een keer de hele trein door- 'open en als wij nog steeds onze coupé niet weer kunnen vinden, zal ik proberen de conducteur te pakken te krii- gen." Ik volgde mijn man be vend als een riet; en waar achtig, de trein was bijna 'ecg. precies als toen wij in Glasgow ingestapt waren- Slechts een handvol passa giers zat te soezen achter hun kranten. En daar was onze eigen coupé met onze oagage in het net, precies ais toen wij onze coupé hadden verlaten om ons naar het res tauratierijtuig te begeven. ,Wat is er gebeurd?" vroeg ik. Mijn man schudde het hoofd. ,Je hoeft het mij niet te vra gen." Ik zag dat zijn handen beefden. „Het was fantastisch en afschuwelijk," zei hij. La ter probeerde ik bij de spoor wegen te achterhalen of er misschien in het verleden een spoorwegongeluk had plaats gevonden op het trajekt. Maar ik kon het niet te we ten komen. Ik kan zelf geen verklaring geven van het ge beurde. Ik stam uit de Schot se Hooglanden en men heeft wé] eens beweerd dat ik hel derziende ben. Misschien is net waar. maar ik ben het liever niet." DAAN VAN DER VAT van hulpverlening aan onderontwikkel de landen". Prof. van der Berg stelde «centraal dat «ie gemeente van Christus in haar bestaan «le gestalte van haar Heer heeft af te heelden in nederige dienst aan de naaste. Deze dienst moet zich ook uitstrekken tot dc volken, van andere werelddelen, „de verre naas te". De kerken dienen de NOVIB en acties via de verenigde naties te stimuleren. Dr. van Doorn vestigde er dc aan dacht op, dat onze hulp ongemerkt voor beide partijen Op een teleurstel ling kan uitlopen. Dit wordt veroor zaakt door het zellstandig worden der jonge volken en onze houding daar tegenover. De onafhankelijkheid brengt problemen mee die diep ingrijpen in de structuur van de samenleving. De vraag naar economische en sociale ont wikkeling dringt zich onweerstaan baar op. De ontwikkelde landen zullen er naar moeten streven met adequate projecten te komen. Vóór alles moeten wfl ons inleven in de mentaliteit van de Aziaat en de Afrikaan. Dr van Doorn verwachtte voorts veel van een uitwisseling van gedach ten tussen wat hij noemde „marginale groepen"; dit zijn sociale groepen die zowel in oost als in west onder gelijke omstandigheden leven, b.v. geschoolde arbeiders, studenten on ondernemers, die bij overbrugging van de kloof tus sen de oude on nieuwe situatie dienst baar zouden kunnen zijn. Dr. van Doorn verwachtte voorts veel van een uitwisseling van gedach ten tussen wat hij noemde „marginale groepen"; dit zijn sociale groepen die zowel in oost als in west onder gelijke omstandigheden leven, b.v. geschoolde arbeiders, studenten en ondernemers, die bij overbrugging van de kloof tus sen de oude en nieuwe situatie dienst baar zouden kunnen zijn. In de discussie toonden verscheidene studenten; zich onvergenoegd over de houding van de Kerk ten aanzien van de huidige welvaart gezien tegen de achtergrond van de nood die elders, zelfs in eigen omgeving bestaat. De conferentiedag werd besloten met een opvoering van Sylvanus' „Korczak en de kinderen", door het gezelschap Puck. Woensdag, tijdens de laatste uag van de conferentie, ontvingen alle con gresgangers een oproep, ondertekend door enige studenten, om één procent van de eigen persoonlijke middelen af te zonderen voor de internationale hulp verlening en zich daartoe aan te slui ten bij de actie „Daadwerkelijke ge rechtigheid". Vele congresleden gaven zich direct op om deze, actie te steu nen. Op voorstel van het corpscongres werd overgegaan tot dc oprichting van een werkgroep, die zich o.m. tot taak stelt: uitbreiding van deze actie onder de Vrije Universiteitsstudenten, het zoeken van mogelijkheden om tot een nationale studentenactie te geraken, bestudering van de problemen der ont wikkelingsgebieden en bezinning op de taak der Vrije Universiteit op dit ge bied en te stimuleren, dat studenten zich voorbereiden op een taak in de ontwikkelingsgebieden. De politieke werkgroep kwam dejie laatste congresdag tot de conclusie, dat het in hoge mate gewenst is, dat de Nederlandse regering één procent van het nationaal inkomen ter beschikking stelt voor bij voorkeur multialaterale hulp buiten het koninkrijk. Deze me ning bleek te worden gedeeld door de andere congresgangers. Voorts werd aanbevolen een regeringsmaatregel, in houdende kwijtschelding van studie voorschotten op grond van in het kader van de technische Hulpverlening der Verenigde Naties in onderontwikkelde gebieden doorgebrachte praktijkdagen. Een en ander overeenkomstig de rege ling, zoals de±e in sommige gevallen reeds geldt bjj het onderwijs. AMSTERDAM, 29 maart Op de in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse to neelschrijvers is het bestuur der ver eniging als volgt samengesteld: voor zitter: Ben van Ejjsselsteiji vice-voor- zitter: Ben van Ëijsselstein. vice-voor- A. Keuls, 2e secretaris: M. Straub, penningmeester: Henk Bakker en le den: Martie Venjenius, Luisa Treves, Willem Hoffman, Jan Willem Hofstra «n Jan Apen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 15