Bouw in Haringvliet van uitwateringssluizen Recreatieplan voor Goeref wordt grootscheeps opgezet Meer kangoeroevlees op bord Tragisch weerzien in Tientsin In het kader van de Deltawerken Diplomaten in de Iljoeskin? Strand heeft capaciteit voor tienduizenden bezoekers Nederlandse immigranten schieten de dieren voor onze consumptie Amerikaanse bezoekt liaar ernstig zieke man in de gevangenis Slapende Arubaan van portefeuille beroofd kamperen Groei van liet C. N. V. Vliegramp Beieren Ajax in contact met Engelsman Cox Sovjetfunctionarissen knoeiden op grote scliaa fe.*«fci'»i/i Ponf Foto K. I., M. Aerocarto N.V. maakte deze voortreffelijke opname van een indrukwekkend onderdeel der Deltawerken. Gelijk bekend wordt in de grote bouwput midden m het Haringvliet gewerkt aan de bouw van een complex uitwateringssluizen in het kader van de Deltawerken. Dit sluizencompiex zal bestaan uit 17 doorstroomopeningen elk breed 56.50 meter, gescheiden door pijlers hoog 24 meter (8 etages) en aan de beide einden afgesloten inec een landhoofdconstructie. Links onder het zuidelijke landhoofd en vandaar naar rechts boven een aantal doorstroomopeningen met pijlers in opbouw. De grote portaalkraan midden op de foto dient voor de montage van betonnen bruggen, die van pijler tot pijler dit werk overspannen. KANSEN SPORT EN TOURISME caravans boten reizen sport GOEREE, 30 maart In opdracht van de Deltadienst van Rijks waterstaat heeft de provinciale planologische dienst van Zuid-Hol land een rapport uitgewerkt over het z.g. „Grevelingenproject". Zo als de naam aangeeft betreft dit project de ontwikkeling in het gebied van de Grevelingen en wel na de totstandkoming van de grote dam men ten noorden en ten zuiden van het eiland Goeree-Overflakkee. Bij deze ontwikkeling zal Goeree, omvattende de gemeenten Ouddorp, Goedereede en Stellendam, ten nauwste betrokken zijn en van deze drie gemeenten geldt dat in het bijzonder Ouddorp, dat immers al grote recreatieve mogelijkheden bezit en bezig is die te ontwikkelen. Grote mogelijkheden Op deze kaart is de ontwikkeling aangegeven, waarheen men het te Goedereede, Ouddorp en Stellen dam met wegen, kampeer- en parkeerterreinen, alsmede met aanleg van water sportcentra, zal moeten leiden om voorbereid te zijn op de enorme stroom van vakantiegangers en dagbezoekers, welke te wachten staat na het totstandkomen van de dammen in Haringvliet en Grevelingen. vragen vele voorzieningen oT TV OP JACHT VLEESUITVOER SMAKEN VERSCHILLED Advertentie) Verlichtingsornamenten «ai iwy voor elk interieur. w w U ML I Grootste keuze hier ter stede. '25 ha parkeerterrei De levende biefstukken en rollades van de toekomst. DONDERDAG 30 MAART 1961 V\wrshit/*n,A -Darnrvi^^ wevi HONGKONG, 30 maart (Reuter-UPI) Een Amerikaanse, mevrouw Flora McCann, is per auto uit Hongkong ver trokken om haar echtgenoot, Robert McCann, te bezoeken die ernstig ziek in een gevangenis in de provincie Tientsin verblijft. Hij heeft longkanker. De Chine se autoriteiten hebben haar om redenen van menslievendheid toestemming gege ven haar man te bezoeken. Zij zei. alles te zullen proberen om hem -op vrije voeten te krijgen. Hij heeft niet lang meer te leven. McCann, die thans zestig jaar is, werd in juni 1951 te Tientsin gearresteerd en veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. De beschuldigingen aan zijn adres werden niet nauwkeurig omschreven. De McCanns hebben elkaar dertien jaar geleden voor het laatst gezien. ROTTERDAM, 30 MAARt De 21- jarige metselaar L.H.D. uit Heerlen, had het vertrouwen, dat zijn kamergenoot, de Arubaan, J.B.W., in hem stelde, lelijk beschaamd, 's Middags had W. hem foto's laten zien, die in zijn portefeuille wa ren geborgen, waarbij D.'s oog gevallen was op een aantal dollarbiljetten, 's Nachts zag hij zijn kans schoon: ter wijl W. vast in slaap was, haalde hij het sleuteltje van de koffer, waarin de portefeuille zat, uit diens broekzak en eigende zich de portemonnee toe. Het geld had hij, op 2.31 na, opgemaakt aan etentjes etc. In zijn requisitoir hield de officier, mr. B. van der Meulen, rekening met de aanpassingsmoeilijkheden, die verdachte, geboortig uit Magelang, in ons land on dervindt. Hij eiste zeven maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De officier bracht tevens onder de aandacht, dat er inmiddels een proces-verbaal is bij gekomen; verdachte heeft namelijk in Limburg zijn tante opgelicht. Mr. G. van lersel-Kooiman, zette in baar pleidooi uiteen, dat ook huiselijke moeilijkheden de oorzaak vormen van het ontsporen van D., die vroeger al eens is veroordeeld wegens oplichting. Zij Pleitte voor een straf, waarbij het voor waardelijk gedeelte groter zal zijn dan door de officier gesteld. (Advertentie) BEURS VOOR 4 x daags GRATIS SHOW bad- en vacantlekledlng 1 3-22 uur. - Zondags gesloten 2e Paasdag van 10-22 uur. Entree f1.— Kinderen f 0.60 AH0Y' GEBOUW t/m 4 April Het jaar 1960 heeft voor de christelijke vakbeweging een ledenwinst gebracht van bijna 5000, nl. 4832 leden. De 24 bij het C.N.V. aangesloten organisaties zijn namelijk van een gezamenlijk ledental van 218.992 geklommen tot 223.824. Het jaar 1959 had een winst gebracht van slechts 587 leden, 1958 was een jaar van verlies van 253 leden, 1957 gaf 2714 leden winst. Achttien organisaties gingen in 1960 vooruit met 5637 leden. Zes organisaties gingen achteruit met 805 leden. Het over grote deel van dit verlies werd geleden in bedrijfstakken, waarin het aantal ar beiders afneemt, namelijk bij de land arbeiders (559), voedings- en genotmidde lenarbeiders (bakkers, 139), sigarenma kers en tabakbewerkers (49). FORCHHEIM (W.-Duitsl.)20 maart (UPI) In het wrak van de Tsjechische „Iljoesjkin", die dinsdagavond nabij Forchheim in de Beierse Alpen is neer gestort, heeft men het paspoort van een in Turkije geaccrediteerde Russische di plomaat gevonden. De politie vermoedt daarom, dat ook andere Russische rege ringsfunctionarissen in het vliegtuig heb ben gezeten. Alle inzittenden van het viermotorige toestel, 41 volwassenen ,en 11 kinderen, zijn om het leven gekomen. De bemanning bestond uit 8 koppen. Tot elf uur had nog geen enkel Oost europees radiostation mededelingen over de luchtramp gedaan. Dit feit, alsmede de bestemming van het vliegtuig Bo- mako, de hoofdstad van Mali geeft aanleiding tot de veronderstelling dat de „Iljoesjkin" een diplomatieke missie ver voerde. Het toestel zou tussenlandingen maken in Zürich en Casablanca. Een inspecteur van politie, Asmann, heeft gezegd dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat zich aan boord van het vliegtuig een ontploffing heeft voorge daan. Of deze het gevolg was van sabota ge, dan wel door andere omstandigheden is ontstaan, heeft men nog niet kunnen nagaan. Dit zijn de smeulende resten van de Iljoeskin, die dinsdag in de lucht ont ploft en neergestort is bij de Beierse dorpjes Forchheim en Oberrusselbach, halverwege Neurenberg en Bamberg. Zoals wij gisteren reeds meldden kwa men alle inzittenden, 52 in getal, om het leven. Als eerste heeft het gemeentebestuur van Ouddorp .kennis kunnen nemen van genoemd rapport en daarop aansluitend een schets van een grootscheeps recrea tieplan voor het gehele gemeentelijke ge bied laten opstellen door het Instituut voor Stad en Landschap van Zuid-Hol land. Zowel in het rapport als in die schets worden verbazingwekkende ver- landeringen en mogelijkheden aangewe- I zen terzake de functie, die Ouddorp en in wikkeling van de bestaande centra voor strand wordt steeds meer de grote trek ker van vakantiegangers en massaal zal dat bezoek worden als de dammen voor het verkeer open gaan. Bij het ontsluitingsplan voor Ouddorp hebben de ontwerpers met diverse desi derata rekening gehouden, zoals: een zo groot mogelijke scheiding bevorderen tussen het vakantiebezoek en het be zoek aan de kuststrook, teneinde de ont- (Van onze sportredacteur) Opvolger van Buckingham? AMSTERDAM, 30 maart Ajax heeft de vroegere manager van de Engelse voetbalclub Portsmouth, Freddie Cox, uitgenodigd om te komen praten over een contract als trainer. Zoals men weet gaat Buckingham Ajax per 1 juni a.s. verlaten om manager te worden van Ply mouth Argyle. Hij heeft Ajax aangera den om te proheren in zijn plaats Cox te engageren. Ajax heeft Cox reeds zekere voorstel len gedaan en verwacht dat elk ogen blik het telegram komt, waarin Cox zijn komst voor een oriënterend gesprek aankondigt. Cox heeft vroeger als voet baller zijn tromfen gevierd in de keur- ploeg van Arsenal en o.a. twee keer ge_ speeld in de ploeg, die zegevierde in de Engelse bekerfinale. het algemeen Goeree voor geheel Ne derland en zelfs voor West-Duitsland en België kan gaan vervullen op het ge bied van het toerisme en het vakantie- bezoek c.q. -verblijf. Deskundigen verwachten dat de capa citeit van Ouddorp voor z.g. momente le recreatie - d.w.z. het aantal bezoekers dat tegelijk aanwezig kan zijn - rond een half miljoen personen zal kunnen lig gen. Die situatie kan natuurlijk niet in enkele jaren tot stand komen, maar over 25 a 40 jaar realiteit zijn. Om die stroom bezoekers op te vangen zullen uiteraard vele en grote voorzieningen getroffen moeten worden en daarmede zal men eerst goed op gang kunnen ko men als de Deltawerken in het Haring vliet en de Grevelingen - voor wat de laatste betreft de dam van Ouddorp naar Scharendijk (op Schouwen) - gereed zijn. De kop van het eiland Goeree-Over- flakkee beschikt over 400 ha droog strand waarvan de helft in Ouddorp ligt. Dit fXoo pers vakantieverblijf binnen het Ouddorpse wallengebied (het karakteristieke lande lijke gebied van Ouddorp) ongestoord te doen verlopen, de dorpssamenleving en de zondagsrust in de gemeentekom zo min mogelijk te beinvloeden, de afwikkeling van de verkeersdrukte buiten de kom te houden en de verschillende soorten pu bliek aan het strand zo min mogelijk dooreen te mengen; voorts een juiste verdeling, tevens beperking van het aan tal duinovergangen te verkrijgen, tenein de een optimale vulling van de strand- vakken te bereiken en dit te combine ren met spreiding van de parkeerplaat sen. Dagbezoek, aldus het rapport, is in be scheiden mate te wachten na totstand koming van de brug Hoeksche Waard Flakkee in 1964. De afstand van Rotter dam naar ouddorp zal, via die brug, nog altijd pim. 90 km. zijn en zal van een auto ongeveer twee uur rijden vergen. Maar na het voor het verkeer opengaan van de Haringvlietdam (in 1968, eventu eel 1970) wordt die afstand met 40 km. of een uur bekort. Bovendien zullen de sluizen in het Haringvliet een zeer groot dagbezoek trekken. Wordt nu in de eerstkomende acht ja ren niets aan de wegen naar en in Oud dorp gedaan, dan komt de bezoekers stroom in het dorp terecht. Er moet derhalve voor 1968 een aftakpunt komen op de provinciale weg bij Ouddorp, waardoor de bezoekers direct naar de duinen en het strand kunnen worden afgeleid. Het strand vóór de Middel- en Oost duinen kan 15.500 personen opnemen, het westerlijker gelegen deel biedt plaats aan pim. 41.700 personen, om deze strandgedeelten goed bereikbaar te ma ken, zal het nodig zijn in vloeiende lij- O ■Iiiai (Van onze correspondent in Australië) Met de handen vol aan schapen, koeien en konijnen, hebben in het verleden de Australiërs zich niet zo druk geifiaakt over kangeroevlees voor de export. Doch in de snelle groei van dit jonge land, krijgen ook deze dieren thans een beurt. Er wordt gewerkt aan de export van kangeroevlees, waarvoor ook in Nederland een afzetgebied wordt gevonden. Het loopt goed met deze intro ductie en op vele tafels wordt reeds kangeroevlees gebracht. Er is in Australië nooit zoveel animo geweest om iets met. die kangoeroe te beginnen. Nu ja, hij Fomt ook voor op het wapen van Australië en het trekt niet aan om zo'n dier te gaan veror beren. Doch de omstandigheden gaan daartoe dwingen. Er is bij geen benade ring te zeggen, hoeveel van deze levende Australische symbolen over de vlak ten huppelen, doch de schade, welke zij aanrichten is groter dan die veroorzaakt door het beruchte konijn, omdat een kangoeroe even zoveel eet als een schaap en er bedrijven zijn, waarop bijna even zoveel kangoeroes van het schaarse gras mee genieten als het aantal schapen van de boer, die dat helemaal niet zo leuk vindt. In zulke gevallen is de aardigheid van de kangoeroe beslist af. Van de konijnen weet men genoeg af en het verspreiden van de myxomatosis heeft onder deze diertjes een grote slach ting gebracht. Doch van kangoeroes voortplanting en levenswijze is nog steeds weinig bekend en men heeft het nog niet verder gebracht dan bestrijding van de kangoeroeplaag middels het geweer. Dat gebeurt op grootscheepse wijze en er is ook aardig geld in te verdienen. Het is niet alleen de huid, die geld op brengt. doch ook het vlees van de kangoeroe ontvangt nu de aandacht, wel ke het verdient. Het zijn onder anderen I de Nederlandse immigranten Johan Go- vers uit Rotterdam en Nick van Vee- len uit Zeeland, die een goede boter ham met het kangoeroe-schieten verdie nen. Zij werken als jagers voor een kangoeroevlees-exportbedrijf in het ach terland van de staat Nieuw Zuid-Wales. Zij schieten gemiddeld ieder 100 kangoe roes per nacht. De dieren worden ter plaatse gedeeltelijk geslacht en dan in koelwagens naar de centrale slachtplaats in het stadje Wentworth vervoerd. De huiden worden bewerkt voor de looierij, het vlees wordt bevroren. Dergelijke „shooting teams" werken overal in Australië en naar schatting worden per maand in de verschillende staten van Australië 100.000 kangoeroes geschoten. Kangoeroevlees is voornamelijk voor export bestemd. De Australiërs mogen nog een zekere waardering hebben voor de kangoeroestaartsoep, het vlees „ligt" hun niet. Zij hebben overigens keus in vlees meer dan genoeg. De export van kangoeroevlees breidt zich regelmatig uit: Het vorig jaar ging ruim 200 ton naar Japan; vanuit West- Australië bestaat een regelmatige export van kangoeroevlees naar Europa en ver wacht wordt, dat spoedig ongeveer 3000 geslachte kangoeroes per week naar alle delen der wereld wordt geëxporteerd. Doch kangoeroevlees is iets nieuws en Australië had al genoeg te doen met die vleesexport. Kan de Australiër het dus niet over zijn hart verkrijgen zijn nationaal dier te verorberen, dat sentiment behoeft in het buitenland geen rol te spelen. Maar wel kunnen smaken verschillen. Er zijn bepaalde soorten kangoeroe's zoals de zwarten, die gemakkelijk aan de jager ontsnappen, omdat hun vlees nogal sterk van smaak is. Naar Nederland wordt mo menteel ongeveer 50 ton kangoeroevlees per maand geëxporteerd. Een Nederlandse importeur vertelde mij dat. toen hij op een tentoonstelling in Limburg kangoeroevlees liet proeven, dit meteen een enorm groot aantal be stellingen veroorzaakte en er zijn sla gers in Nederland, die een snel stijgen de vraag naar kangoeroevlees constate ren. Jammer is het, dat de prijs momen teel nog bijna gelijk is aan die van rund vlees bijvoorbeeld, doch bij grotere afna me uit Australië zal de prijs dalen. De bereiding van het kangoeroevlees eist spe- nen wegen aan te leggen buiten de dorp kern om. Daarmede kan volstaan wo den tot aan de tijd dat de grote „Dat menweg", van Voorne, via Flakke naar Schouwen zal leiden. Voor het z.g. verblijftoerisme wordt het plan voorgesteld een nog iets west lijker gelegen strandgedeelte te reserv ren, met een capaciteit van 20.500 pe' sonen; aan de landzijde heeft zich hit al het voornaamste verblijfcentrum v; de badplaats gevormd. In dit wallenlani. schap heeft het gebied een groot natuu. lijk opnemingsvermogen voor zomerve' blijven en kampeerterreinen. De tegenwoordige badcapaciteit ve Ouddorp is te stellen op pim. 5000 slaa; plaatsen. Gelet op de strandcapacite zal de verblijfsaccommodatie dus nc sterk ontwikkeld moeten worden. Ma;1 van 'n gezond agrarisch gebied bij c kern van de gemeente zal de in beslagm; ming van landbouwgronden voor recre; tiedoeleinden niet ongelimiteerd kunne doorgaan. Veeleer dient men 'n agrar sche bufferzone rond de dorpskern ij stand te houden. Het karakteristiek, dorpsleven wordt dan niet aangetast! Overigens is het niet denkbeeldig, dj, Ouddorp steeds meer als vestiging! plaats zal worden gezocht door rentenk rende of forensende bewoners van c Randstad Holland. Daardoor zal ee nieuw woongebied ontstaan, dat een du delijke relatie met het dorp dient te kri, gen. Het toenemende aantal bezoekers aa Ouddorp, waarvan het merendeel pe auto zal komen, schept ook de noodzaa van aanleg van verscheidene grote pai. keerterreinen. Tot 1980 moet men rekt nen op tenminste 2000 auto's per da; waarvan de inzittenden op bepaalde ure van de dag tegelijk aan het strand zul len willen vertoeven. Daarvoor zal vi hectare parkeerterrein bij 't drukst bf zochte stranddeel nodig zijn. Maar na openstelling van de Haring vlietdam groeit vooral het aantal weel' enders en voor die tijd becijfert me een stroom auto's van achttienduizen over de afsluitdam en het sluizencoir plex, waarbij nog niet eens rekening gehouden met het aantal auto's, dat vi de Beneluxtunnel bij Vlaardingen uit d Randstad zal toevloeien! Alles bij eikaar neemt men aan, ds Ouddorp in de eerstkomende jaren 25 h parkeerterrein zal moeten aanleggen oi te zijner tijd de toeristenstroom en d toevloed van dagbezoekers te kunne; herbergen! Dit in het bovenstaande weergegeve; recreatieplan zal dezer dagen door d gemeenteraad van Ouddorp behandel worden en is inmiddels informatief doo burgemeester J. A. Kleijnenberg al aa de raadsleden voorgelegd. Overigens het ben ook Goedereede en Stellendam plar; nen op het gebied van de recreatie. Goe ree's raad wees er al een groot terrei voor aan bij het noordelijkste duinteij rein van het eiland, in „De Bokkepok der", en Stellendam bezint zich op he creëren van een watersportcentrum bi het aansluitingspunt van de Haringvliet dam, nadat deze* gemeenteraad juist vei rige week al besloot tot het aanlegge; van een groot kampeerterrein in de zelfde omgeving. Er staan dus wel grote ontwikkelini gen voor de deur in het land van Goere Het feit, dat burgemeester Kleijnenber sinds 1 januari j.l. behalve van Ouddor ook burgemeester van Goedereede e: Stellendam is, kan slechts tot gevolg heb ben, dat er tussen de drie gemeente; coördinerend zal worden gewerkt bij he opstellen van de omvangrijke en op di verse punten nog ingewikkelde planner MOSKOU, 29 maart (AFP) D „Prawda" meldt, dat de landbouwstatis tieken in de „maagdelijke gebieden'' ei de opgaven van graan-, vlees-, melk en katoenleveranties aan de staat se dert 1958 zijn vervalst. Als schuldige noemt het blad de eerste secretaris va; de communistische partij in het gebiei van Pawlodar, Jelagin, diens assisten Ramazanof en de voorzitter van he regionale uitvoerende comité Noertsje jef. Jelagin en Noertsjejef zijn uit de par tij gestoten en ontslagen. Ramanazof i ook ontslagen maar hij mag parlijlid blij ven. Wel is hem „een zware staf" op gelegd, maar over de aard van dese stra is niets bekend. Alleen reeds in het jaar 1958 zou tei onrechte 50.000 ton graan zijn toege voegd aan de opgaven van de leverantie aan de staat uit het gebied van Pawlo dar Verder is daar 22.000 ton zaaigoec te kort. De „Prawda" noemt voorts nog zevei namen van personen, die uit graanschu ren voor duizenden roebels zouden heb ben gestolen. De plaatselijke partij-afdeling heef een nieuwe eerste secretaris en twei nieuwe secretarissen gekozen. ciale zorg en er wordt dan ook een do zijn verschillende recepten uitgereikt, ten, einde het vlees naar de eisen té verzor gen. En eerlijk, een kangoeroebiefstukje rollade, jachtschotel of ragout behoef: voor een runderdito niet onder te doen. In Australië ziet men nu wel wat in de ondanks alles door de boeren zozeer gehate kangoeroe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5